Według informacji jakie się ostatnio pojawiły w Polsce od 1990 zlikwidowano 7000 km lini Kolejowych. Mam pytanie to zlikwidowano tylko pociagi pasażerskie a towarowe wciąż kursują. Czy zlikwidowano i wymontowano tory na tych liniach.
Super odcinek! Ta pierwsza kolejka jest w stolicy mojego Powiatu. Stacja Pleszew to tak naprawdę oddalone od niecałe 3 kilometry od Pleszewa Kowawalew.
Ja tędy jechałem latem z Pragy do Wrocławia. Szkoda tylko, że nie ma bezpośredniego połączenia i trzeba 2 razy przesiadać. W Libercu po stronie czeskiej i potem w Szklarskej Porębie.
Ciekawostka: najdłużej nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie znajduje się w Polsce - Górnośląskie Koleje Wąskotorowe jeżdżą po torach od 1853 roku
Najkrótszy dystans między dwoma czynnymi stacjami (krawędzie peronów): Tychy Grota-Roweckiego - Tychy Bielska około 400 m, drugie miejsce w tej kategorii też Tychy, (Tychy Bielska-Tychy Zachodnie), a jeśli chodzi o stacje o różnym stanie użytkowania to między Tychy Grota-Roweckiego a Tychy Miasto jest mniej niż 200 m
Jeszcze jest pociąg z Przemyśl / Rzeszów do Olsztyn / Giżycko przez Wrocław i Poznań. Kiedyś pamiętam był taki pociąg i można było się tak przejechać i była to bardzo długa trasa i jedna z najdłuższych i przeważnie najdłuższe jeżdżą sezonowo i niektóra Tam i Powrót 1x na dobę.
Miałem okazję jechać pociągiem między Pleszew a Pleszew Miasto, pociągi te do 1986 kończyły bieg w Krotoszynie, jadąc przez moją rodziną miejscowości Dobrzyce.
4.40 IC Przemyślanin będzie jeszcze dłuższy bo na odcinku opolskim od nowego rozkładu w grudniu pociąg pojedzie przez Kędzierzyn - Koźle, A nie przez Strzelce Opolskie
jako mieszkaniec Wałbrzycha (gdzie do najdłuższego tunelu mam naprawdę niedaleko) wrażenie z tych tuneli nie pokarze się na zdjęciach atrakcją jest przejście z Wałbrzycha do Jedliny tym właśnie tunelem (dla bezpieczeństwa nieczynnym) a dopiero na stacji jedlina zdrój wsiąść w pociąg i jechać do Kłodzka. Ciekawiej jest jak podczas naszej wycieczki w tunelu obok przejedzie pociąg, a swoją dragą jak ktoś chce chłodny spacerek w lato polecam spacer przez te właśnie tunele :)
4:53 - miałem okazję przejechac się tą trasa na początku maja i jezdzi on przez Kostrzyn , Rzepin , Zielona Góra , Wrocław , Gliwice itd.. A 2 tyg pozniej pojechałem chyba 2 najdłuższa trasą czyli Swonoujscie - Suwałki przez Poznań , Warszawa 😁
Obecnie jedynym pociągiem bezpośrednim na tej trasie jest Przemyślanin kursujący przez Poznań (tabliczka na filmie, mapka z nią nie jest zgodna). Fakt, że Nadodrzanką jest kilka km więcej i może coś wróci na tę trasę.
W Opolu są 2 przejazdy kolejowe ( jeden przy drugim ) gdzie wychodzi pracownik koleji i zatrzymuje ruch na drodze. Ale tam tylko jedzie towarowy z cementowni, lub do.
W Pleszewie kolej wąskotorowa już nie kursuje regularnie, a turystycznie ew. W rezerwie, aktualnie trasę obsługują czeskie normalnotorowe motoraki. Poza tym pociąg dociera do stacji Pleszew Wąskotorowy ;)
Przejazd, o którym mowa w filmie nie jest wyjątkiem. Na bocznicach, mniej używanych liniach jest to popularne. Poza tym znak G-3 ostrzega o przejeździe i zachowaniu ostrożności. Pociąg nadal w tym miejscu na pierwszeństwo, jednak dla bezpieczeństwa i jazdy na pamięć kierowców, jak np. słynne „przecież tu nic nie jeździ”, jeden z pracowników pociągu wychodzi zatrzymać ruch. Materiał mocno średni.
Mówisz o najdłuższym połączeniu intercity Przemyślanin, pokazujesz tablicę przez Leszno a na mapie kreślisz przez Legnicę i Zieloną Górę. To znaczy że nie wkładasz w swój kanał maksimum uwagi
Kiedyś do końca lat 80-tych pociąg Świnoujście - Przemyśl jeździł dalej przez Ukrainę aż do Zagórza i to było najdłuższe połączenie kolejowe w Polsce. Rozkładowy czas był ok. 23 godz, ale normą było 27 godz. .
Trasa przedstawiona na Mapach Google'a najdłuższego pociągu w Polsce nie obejmuje przejazdu przez Poznań ! Swoją drogą polecam odwiedzić Świnoujście (choćby i tym pociągiem) w ciepłym okresie roku ! Ma na prawdę rewelacyjną plażę ! Fajnie się też obserwuje kursujące do Szwecji promy.
Obecna trasa Przemyślanina wynika z faktu, że trasa po której normalnie on kursuje (linia kolejowa 351 Szczecin-Poznań) jest w trakcie remontu i ma ograniczoną przepustowość. Od nowego rozkładu jazdy wraca on na swoją pierwotną trasę
akurat polecenie Świnoujścia, to lekki sabotaż. Sugerowałbym Międzyzdroje i dalej wybrzeżem w kierunku wschodnim. Samo Świnoujście nie jest szczególnie atrakcyjne, jeśli już to lepiej przejść na stronę sąsiada i rozpocząć zwiedzanie od Ahlbeck i w górę (ciekawe miasteczka, sporo uroku).
Gdzie najdalej od Polski można zajechać regularnym połączeniem pasażerskim polskich kolei? Gdzie najdalej od Polski (startując w Polsce) można zajechać BEZ PRZESIADKI regularnym połączeniem kolejowym, bez rozróżnienia czy to przewoźnik polski czy zagraniczny?
Od 1975r. co roku jechałem na wakacje do dziadków w Oleśniec Stary i wysiadałem Pleszew stacja po przejściu ok.100m wsiadałem do kolejki wąskotorowej Pleszew Wąskotorowa i dojeżdżałem do Pleszew Miasto i tak co roku do 1985r. Tak że znam to połączenie kolejowe.
Można zrobić serię o kolejowych absurdach. Co do ciekawostek można powiedzieć o niestety nieistniejącej już linii kolejowej tranzytowej z Przemyśla do Zagórza, która biegła przez terytorium ZSRR, a później Ukrainy. Nie trzeba było mieć paszportu, aby przeroczyć granicę. Oczywiście nie można było wysiadać i pilnowali pogranicznicy. Linia była w PRLu, i 1 połowe lat 90. Wiele ciekawostek można by odnieść do odcinka o ciekawostkach kolei na świecie np. najwyżej położona stacja kolejowa na świecie. O Jakuszycach było pytanie w Milionerach, jaka stacja jest najwyżej położona.
co do trasy Świnoujście - Szczecin to był okres ze polskie radio podawało opóźnienie tegoż składu - rzadko ten pociąg jeździł planowo - w Krakowie opóźnienie 4-5 godzin było standardem
Ciekawostka. W Puławach jest przystanek kolejowy, do którego można się dostać dopiero po odjeździe pociągu. Miałem okazję korzystać, bynajmniej nie z połączenia, ale z dworca w Puławach. Pociąg regionalny do Lublina odjeżdża z peronu drugiego. Przyjście na 5 minut przed odjazdem gwarantuje pomachanie maszyniście, bowiem do peronu prowadzi jedno dojście przez tory, które chroni rogatka. Na szczęście po odjeździe pociągu można się dostać na peron - i za trzy godziny ruszyć kolejnym pociągiem ;) Trochę dziwne, ale do pociągu na połączeniu dwóch dużych miast na trasie Puławy - Lublin nie wsiadł żaden pasażer. Ciekawe dlaczego :) Pozdrawiam
Propo nietypowych przejazdów to w Toruniu jest jest przejazd kolejowo... tramwajowy ale rozumiem, że w momencie robienia odcinka jeszcze go nie było bo chyba niedawno go otworzyli :)
Jestem jednym z nie wielu osób w Polsce która przejechała dosłownie całą sieć kolejową czyli wszystkimi liniami czynnymi od 1990 roku. Byłem wszędzie gdzie wspomniano w ty filmie. Nie wspomniano o pociągu ETR460 który w 1994 roku można było podziwiać w Warszawie. Wagony Orient expresu w Małaszewicach były widziane wcześniej a sam taki pociąg niejedno kartonie jechał przez nasz kraj turystycznie. Ps. Bardzo proszę o nie określanie słowami że : Polskie pociągi się spóźniają bo spóźniają się wszędzie a mówienie o tym że to Polskie przytacza na myśl stereotyp iż dlatego się spóźniają bo są Polskie , czyli co , gorsze jakościowo?, nie spełniają norm ?, psują się po mimo kursowania za granicę ?. Po za tym film jest OK.
Film jak zwykle bardzo ciekawy czepie się tylko wyrażenia "na ten moment." Niepoprawny i na siłę użyty pewnie po to żeby brzmiało dostojniej. Proszę sprawdz to na jakiejś wiarygodnej stronie i nie męcz uszu słuchaczy. Pozdrawiam serdecznie i obyś dalej przedstswiał tak ciekawe materiały.
I co gdyby PKP zrobiło więcej połączeń ze Słowacją? Jedynie z Bratysławy można dojechać do Warszawy, Krakowa czy Katowic (nocą też do Wrocławia), podroża te są jednak za długie i jadą przez Czechy koło Ostrawy. Na granicy naszych państw istnieje tylko jedno jedyne polączenie pociągiem osobowym z Żyliny, które kończy się bezpośrednio na pierwszej polskiej stacji w Zwardoniu. Przynajmniej tam można przesiąść, ale pora czekania jest często i 2-3 godziny. Na pozostałych dwóch (bo więcej nie ma) przejściach granicznych kolejowych w Muszynie i Lupkowie kursują pociągi tylko latem mniej więcej jako atrakcja turystyczna. Jaki jest problem, by powstało codzienne połączenie Żylina - Katowice/Kraków bez przesiadki oraz Koszyce - Kraków przez przejście graniczne w Muszynie? Tory tam przecież są, więc nie wiem gdzie jest problem...
Ciekawostką jest fakt, że pociągi dalekobieżne na tych najdłuższych trasach upodobali sobie złodzieje, kiedyś widziałem materiał o typie, który chwalił sobie skład w relacji Lublin - Świnoujście, wspominając z uśmiechem, że tam to były pieniądze...Coś w tym może być, wszak Lublin to ściana wschodnia, 100km do granicy na Bugu z Białorusią i Ukrainą, Świnoujście to już w sumie Niemcy, zachód.
Złodzieje bardziej interesują się pociągami dalekobieżnymi zapewne dlatego, że na takich trasach ludzie zazwyczaj jeżdżą na urlopy/wakacje lub do rodziny mieszkającej w odległym zakątku Polski, wioząc przy tym spory bagaż, który stanowi najczęstszy łup. Część ludzi z obawy przed zgubieniem lub kieszonkowcami w bagażu głównym chowa pieniądze i dokumenty, co stanowi dodatkową podpuchę dla amatorów cudzego mienia. Na krótkich trasach, zwłaszcza w pociągach podmiejskich, gdzie większość pasażerów to ludzie dojeżdżający do pracy, zazwyczaj bez bagażu, jest dużo mniej rzeczy do ukradnięcia, więc i złodziei mniej. Tak wydedukowałem.
@@miszael7607 Po części masz rację, ludzie wyjeżdżający na urlopy, czy powracający z nich są często rozluźnieni, mniej czujni, niekiedy podpici, to zachęta dla amatorów cudzej własności. Choć największe zyski kolejowe złodziejaszki miały na trasach międzynarodowych, gdzie ludzie np wracali z zarobku albo pojechali do reichu po samochód, nic nie kupili, ale wracając mieli kieszenie pełne kabzy. Ciekawe historie dot złodziejskiego fachu ma słynny Antonii Ochman vel Antek Usypiacz. Myślę, że po spotkaniu z nim sok grejpfrutowy nigdy nie będzie smakował tak samo. Jest z nim wywiad E. Miszczaka do obejrzenia na yt cyklu: Cela nr, polecam!
Witam. Wiem napewno że informacja odnośnie przemyślanina była prawdziwa ale niestety nie pełna gdyż Wrocław rozłącza część składu od dłuższego czasu na ustke. Pozdrawiam
100 POLUBIEŃ = 1 CIEKAWOSTKA W KOLEJNYM FILMIE!
No i to mi się podoba
Według informacji jakie się ostatnio pojawiły w Polsce od 1990 zlikwidowano 7000 km lini Kolejowych. Mam pytanie to zlikwidowano tylko pociagi pasażerskie a towarowe wciąż kursują. Czy zlikwidowano i wymontowano tory na tych liniach.
Mało elegancki sposób na kolekcjonowanie lajków.
Jeden z najgorszych kanałów.😁😁😁
mozesz powiedziec o dwrocach dwupoziomowych w kostrzynie i kepnie
Super odcinek! Ta pierwsza kolejka jest w stolicy mojego Powiatu. Stacja Pleszew to tak naprawdę oddalone od niecałe 3 kilometry od Pleszewa Kowawalew.
Pięknie się wdrapuje do Szklarskiej Poręby pociągiem, polecam każdemu wycieczkę do Szklarskiej Poręby Górnej, a potem do Jakuszyc.
Potwierdzam zajefajna trasa zwiedzanie w cenie biletu
Ja tędy jechałem latem z Pragy do Wrocławia. Szkoda tylko, że nie ma bezpośredniego połączenia i trzeba 2 razy przesiadać. W Libercu po stronie czeskiej i potem w Szklarskej Porębie.
Świetny kanał! O trasie z Pleszewa nie słyszałem - ciekawe, ciekawe.
Ciekawostka: najdłużej nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie znajduje się w Polsce - Górnośląskie Koleje Wąskotorowe jeżdżą po torach od 1853 roku
Najkrótszy dystans między dwoma czynnymi stacjami (krawędzie peronów): Tychy Grota-Roweckiego - Tychy Bielska około 400 m, drugie miejsce w tej kategorii też Tychy, (Tychy Bielska-Tychy Zachodnie), a jeśli chodzi o stacje o różnym stanie użytkowania to między Tychy Grota-Roweckiego a Tychy Miasto jest mniej niż 200 m
Świnoujście port a Świnoujście to bedzie 50m
Najpiękniejsza linia kolejowa Wałbrzych -Kłodzko. Polecam , warto sie przejechać. Wiele mostów, tuneli. A najważniejsze, piękne widoki górskie!
Również polecam! :)
Planuje od dłuższego czasu.
@@lukaszkaczmarek7858 nie planuj, tylko jedź!
Jeszcze jest pociąg z Przemyśl / Rzeszów do Olsztyn / Giżycko przez Wrocław i Poznań.
Kiedyś pamiętam był taki pociąg i można było się tak przejechać i była to bardzo długa trasa i jedna z najdłuższych i przeważnie najdłuższe jeżdżą sezonowo i niektóra Tam i Powrót 1x na dobę.
To mogli jeszcze poprowadzić do Warszawy przez Białystok. Potem na Lublin i jeszcze dalej. Tylko gdzie sens 😁
Miałem okazję jechać pociągiem między Pleszew a Pleszew Miasto, pociągi te do 1986 kończyły bieg w Krotoszynie, jadąc przez moją rodziną miejscowości Dobrzyce.
Nigdy nie słyszałam o tym pociągu skpl jak to się tak
❤
Ciekawostka: Najkrótszym pociągiem IC/TLK w Polsce jest TLK „Rowokół” relacji: Słupsk - Ustka
Mega ciekawy film
Kolej konna, a właściwie tramwaj, kursował też do niedawna w Mrozach koło Mińska Maz.
Do tej pory kursuje w ciągu lata.wiem bo mieszkam w Mińsku
Zajebiste
Super film
4.40 IC Przemyślanin będzie jeszcze dłuższy bo na odcinku opolskim od nowego rozkładu w grudniu pociąg pojedzie przez Kędzierzyn - Koźle, A nie przez Strzelce Opolskie
Nie ma postoju A Kędzierzynie Kożlu
jako mieszkaniec Wałbrzycha (gdzie do najdłuższego tunelu mam naprawdę niedaleko) wrażenie z tych tuneli nie pokarze się na zdjęciach atrakcją jest przejście z Wałbrzycha do Jedliny tym właśnie tunelem (dla bezpieczeństwa nieczynnym) a dopiero na stacji jedlina zdrój wsiąść w pociąg i jechać do Kłodzka. Ciekawiej jest jak podczas naszej wycieczki w tunelu obok przejedzie pociąg, a swoją dragą jak ktoś chce chłodny spacerek w lato polecam spacer przez te właśnie tunele :)
Za każde 100 polubień opowiesz o ciekawostce, którą opiszemy w komentarzach?
Szurasz już po dnie...
Nie, ale propozycje można podawać jeśli ktoś ma jakąś małą znana ciekawostkę o której wie tylko on. Wszystkiego dobrego.
Ech... Mam nadzieję że TGV zawita kiedyś do Polski na stałe...
8:15 nie "kolej ciągnąca przez konie" tylko "kolej (a w zasadzie wagony) ciągnięta przez konie"
4:40 IC Przemyślanin ❤️
Teraz przynajmniej ma dobre wagony nadające się na taką trasę :D
4:53 - miałem okazję przejechac się tą trasa na początku maja i jezdzi on przez Kostrzyn , Rzepin , Zielona Góra , Wrocław , Gliwice itd..
A 2 tyg pozniej pojechałem chyba 2 najdłuższa trasą czyli Swonoujscie - Suwałki przez Poznań , Warszawa 😁
właśnie już miałem pisać, gdzie mój Rzepinek, przecież on jeździ przez Zieloną ;p
Obecnie jedynym pociągiem bezpośrednim na tej trasie jest Przemyślanin kursujący przez Poznań (tabliczka na filmie, mapka z nią nie jest zgodna). Fakt, że Nadodrzanką jest kilka km więcej i może coś wróci na tę trasę.
@@michal8345 jedzie przez Poznań bo robisz most na Regalicy a dokładniej to Szczecin Podjuchy.
W Opolu są 2 przejazdy kolejowe ( jeden przy drugim ) gdzie wychodzi pracownik koleji i zatrzymuje ruch na drodze. Ale tam tylko jedzie towarowy z cementowni, lub do.
Jachałam TGV we Francji a poc.,,Orient Express,, sama miałam okazję odprawiać w latach 80 , stał długo w Małaszewiczach zarekwirowany
W Pleszewie kolej wąskotorowa już nie kursuje regularnie, a turystycznie ew. W rezerwie, aktualnie trasę obsługują czeskie normalnotorowe motoraki. Poza tym pociąg dociera do stacji Pleszew Wąskotorowy ;)
☀️
Przejazd, o którym mowa w filmie nie jest wyjątkiem. Na bocznicach, mniej używanych liniach jest to popularne. Poza tym znak G-3 ostrzega o przejeździe i zachowaniu ostrożności. Pociąg nadal w tym miejscu na pierwszeństwo, jednak dla bezpieczeństwa i jazdy na pamięć kierowców, jak np. słynne „przecież tu nic nie jeździ”, jeden z pracowników pociągu wychodzi zatrzymać ruch.
Materiał mocno średni.
Zrób filmik o kolejach wąskotorowych w Polsce
Mówisz o najdłuższym połączeniu intercity Przemyślanin, pokazujesz tablicę przez Leszno a na mapie kreślisz przez Legnicę i Zieloną Górę. To znaczy że nie wkładasz w swój kanał maksimum uwagi
No jak mówi że policzmy co ile odjeżdżają pociągi Warszawy Zachodniej, a potem mówi że to co około kilka minut to co się dziwić.
7:35 na Podlasiu wszystko jest inne
Pamiętam jak zbliżoną trasą do Przemyślanina jeździł 12 lat temu pociąg Bosman. Jeździło się nim do Świnoujścia czy Krakowa nocą.
Kiedyś do końca lat 80-tych pociąg Świnoujście - Przemyśl jeździł dalej przez Ukrainę aż do Zagórza i to było najdłuższe połączenie kolejowe w Polsce. Rozkładowy czas był ok. 23 godz, ale normą było 27 godz. .
Pozdro z Las Vegas czyli Laskowic Pomorskich mostu w Grudziądzu się tu nie spodziewałem nie wiedziałem o tym a tyle razy przejeżdżałem XD
Nie mialem pojęcia o takim połączeniu w Pleszewie
Trasa przedstawiona na Mapach Google'a najdłuższego pociągu w Polsce nie obejmuje przejazdu przez Poznań !
Swoją drogą polecam odwiedzić Świnoujście (choćby i tym pociągiem) w ciepłym okresie roku ! Ma na prawdę rewelacyjną plażę ! Fajnie się też obserwuje kursujące do Szwecji promy.
Obecna trasa Przemyślanina wynika z faktu, że trasa po której normalnie on kursuje (linia kolejowa 351 Szczecin-Poznań) jest w trakcie remontu i ma ograniczoną przepustowość. Od nowego rozkładu jazdy wraca on na swoją pierwotną trasę
akurat polecenie Świnoujścia, to lekki sabotaż. Sugerowałbym Międzyzdroje i dalej wybrzeżem w kierunku wschodnim. Samo Świnoujście nie jest szczególnie atrakcyjne, jeśli już to lepiej przejść na stronę sąsiada i rozpocząć zwiedzanie od Ahlbeck i w górę (ciekawe miasteczka, sporo uroku).
Gdzie najdalej od Polski można zajechać regularnym połączeniem pasażerskim polskich kolei?
Gdzie najdalej od Polski (startując w Polsce) można zajechać BEZ PRZESIADKI regularnym połączeniem kolejowym, bez rozróżnienia czy to przewoźnik polski czy zagraniczny?
Kolejka ciągnięta przez konie, atrakcją turystyczną? Na pewno nie dla konia...
Ja myślałem, że najwyżej dojadę koleją na Kasprowy Wierch.
A jaka jest najdłuższa kolejka w Polsce?
- kolejka na Giewont.
W przypadku ciekawostki o najdłuższy moście, to nie przejeżdża po nim tylko arriva.. od paru miesięcy przemierza go TLK Flisak relacji Katowice-Gdynia
Od 1975r. co roku jechałem na wakacje do dziadków w Oleśniec Stary i wysiadałem Pleszew stacja po przejściu ok.100m wsiadałem do kolejki wąskotorowej Pleszew Wąskotorowa i dojeżdżałem do Pleszew Miasto i tak co roku do 1985r. Tak że znam to połączenie kolejowe.
Może zrobić film o kolei wąskotorowej w Białogardzie. Której już nie ma.
Na linii Pleszew Miasto - Pleszew (powinno być Pleszew Wąskotorowy) kursy odbywają się obecnie koleją normalnotorową.
☺
Będzie podróż?
Gdzie najdalej jeżdżą polskie składy?
Krzyż przy przejeździe jest też wyznacznikiem znaku stop i trzeba się przed nim zatrzymać
siema ostatnio jadąc do wrocławia pociągiem zauważyłem pełno starych wagonów ic. mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego ic porzuca wagony?
3:50 jezu moje miasto skarżysko
Można zrobić serię o kolejowych absurdach. Co do ciekawostek można powiedzieć o niestety nieistniejącej już linii kolejowej tranzytowej z Przemyśla do Zagórza, która biegła przez terytorium ZSRR, a później Ukrainy. Nie trzeba było mieć paszportu, aby przeroczyć granicę. Oczywiście nie można było wysiadać i pilnowali pogranicznicy. Linia była w PRLu, i 1 połowe lat 90. Wiele ciekawostek można by odnieść do odcinka o ciekawostkach kolei na świecie np. najwyżej położona stacja kolejowa na świecie. O Jakuszycach było pytanie w Milionerach, jaka stacja jest najwyżej położona.
A zrób filmik o najdłuższych liniach kolejowych w Polsce
co do trasy Świnoujście - Szczecin to był okres ze polskie radio podawało opóźnienie tegoż składu - rzadko ten pociąg jeździł planowo - w Krakowie opóźnienie 4-5 godzin było standardem
To w Białymstoku jest kolej???
Takich przejazdów jest jeszcze wiele innych w Polsce na różnych przemysłowych bocznicach.
Na Biotad Plus lecimy??
tylko na przemysłowych bocznicach nie ma pociągów pasażerskich
Ciekawostka. W Puławach jest przystanek kolejowy, do którego można się dostać dopiero po odjeździe pociągu.
Miałem okazję korzystać, bynajmniej nie z połączenia, ale z dworca w Puławach. Pociąg regionalny do Lublina odjeżdża z peronu drugiego. Przyjście na 5 minut przed odjazdem gwarantuje pomachanie maszyniście, bowiem do peronu prowadzi jedno dojście przez tory, które chroni rogatka. Na szczęście po odjeździe pociągu można się dostać na peron - i za trzy godziny ruszyć kolejnym pociągiem ;)
Trochę dziwne, ale do pociągu na połączeniu dwóch dużych miast na trasie Puławy - Lublin nie wsiadł żaden pasażer. Ciekawe dlaczego :)
Pozdrawiam
Propo nietypowych przejazdów to w Toruniu jest jest przejazd kolejowo... tramwajowy ale rozumiem, że w momencie robienia odcinka jeszcze go nie było bo chyba niedawno go otworzyli :)
Gdzie najdalej pojechał pociąg pod znakiem polskiej spółki ? Mam na myśli cały skład, coś na zasadzie EN Jan Kiepura
W moim Grodzisku Mazowieckim też był na obchodach koleij
Czy TGV nie jest zasilany z 25kV AC? Jeśli tak to jak jeździł jeśli mamy tylko 3kV w dodatku DC.
Zawsze ogladam twoje materialy szybkosc x1.75 bo za wolno mowisz xD i chce sie spac
A jaki jest najdłuższy skład osobowy? Bo wydaje mi sie TLK Pobrzeże bo ma 12 czy 13 wagonów
Mówiąc on najdłózszych mostach i tunelach ciekawi mnie jaki jest najdłuższy peron
#Ciekawostka w Sosnowcu znajduję się unikatowe skrzyżowanie tramwaju z pociągiem 😉
W Szczecinie też, jest takie.
Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, to tunel warszawskiej linii metra M1. Kolej podziemna, to też kolej!
7:48 na podlasiu to codzienność ze na przejezdzie kolejowym samochody mają pierwszeństwo.
Jestem jednym z nie wielu osób w Polsce która przejechała dosłownie całą sieć kolejową czyli wszystkimi liniami czynnymi od 1990 roku. Byłem wszędzie gdzie wspomniano w ty filmie. Nie wspomniano o pociągu ETR460 który w 1994 roku można było podziwiać w Warszawie. Wagony Orient expresu w Małaszewicach były widziane wcześniej a sam taki pociąg niejedno kartonie jechał przez nasz kraj turystycznie. Ps. Bardzo proszę o nie określanie słowami że : Polskie pociągi się spóźniają bo spóźniają się wszędzie a mówienie o tym że to Polskie przytacza na myśl stereotyp iż dlatego się spóźniają bo są Polskie , czyli co , gorsze jakościowo?, nie spełniają norm ?, psują się po mimo kursowania za granicę ?. Po za tym film jest OK.
Film jak zwykle bardzo ciekawy czepie się tylko wyrażenia "na ten moment." Niepoprawny i na siłę użyty pewnie po to żeby brzmiało dostojniej. Proszę sprawdz to na jakiejś wiarygodnej stronie i nie męcz uszu słuchaczy.
Pozdrawiam serdecznie i obyś dalej przedstswiał tak ciekawe materiały.
Z Przemyśla do Świnoujścia da radę kupić 1 klasę 48 a 2 za 30zł
To o tunelach coś. W Starym Łupkowie też ma ciekawą historie.
Jakie są kolejowe połączenia z Czechami i Słowacją ?
Jechałem samochodem przez ten most w Grudziądzu.
Takie pytanie z innej bazy czy jest jakieś połączenie wrocław-kraków bez przesiadek?
I to ile...
I co gdyby PKP zrobiło więcej połączeń ze Słowacją? Jedynie z Bratysławy można dojechać do Warszawy, Krakowa czy Katowic (nocą też do Wrocławia), podroża te są jednak za długie i jadą przez Czechy koło Ostrawy. Na granicy naszych państw istnieje tylko jedno jedyne polączenie pociągiem osobowym z Żyliny, które kończy się bezpośrednio na pierwszej polskiej stacji w Zwardoniu. Przynajmniej tam można przesiąść, ale pora czekania jest często i 2-3 godziny. Na pozostałych dwóch (bo więcej nie ma) przejściach granicznych kolejowych w Muszynie i Lupkowie kursują pociągi tylko latem mniej więcej jako atrakcja turystyczna. Jaki jest problem, by powstało codzienne połączenie Żylina - Katowice/Kraków bez przesiadki oraz Koszyce - Kraków przez przejście graniczne w Muszynie? Tory tam przecież są, więc nie wiem gdzie jest problem...
czemu na tablicach był Kędzierzyn Koźle, skoro ten nocny potwór będzie jeździł przez moje miasto (Kędzierzyn Koźle) od grudnia
Oglądałem TGV na dworcu Łódź - Fabryczna.
Dzień dobry, może film o SU45?
8:22 a to jeżeli się nie mylę jest tramwaj konny w Mrozach
Good
Tylko że najdłuższy tunel wybudowali Niemcy, więc nie za bardzo to my możemy się nim "pochwalić".
Przemyślanin praktycznie zawsze jest spóźniony około 60-100 minut
Co to za muzyczka na początku?
nie wiedziałam o najkrótszej linii kolejowej w Pleszewie
Ciekawostką jest fakt, że pociągi dalekobieżne na tych najdłuższych trasach upodobali sobie złodzieje, kiedyś widziałem materiał o typie, który chwalił sobie skład w relacji Lublin - Świnoujście, wspominając z uśmiechem, że tam to były pieniądze...Coś w tym może być, wszak Lublin to ściana wschodnia, 100km do granicy na Bugu z Białorusią i Ukrainą, Świnoujście to już w sumie Niemcy, zachód.
Złodzieje bardziej interesują się pociągami dalekobieżnymi zapewne dlatego, że na takich trasach ludzie zazwyczaj jeżdżą na urlopy/wakacje lub do rodziny mieszkającej w odległym zakątku Polski, wioząc przy tym spory bagaż, który stanowi najczęstszy łup. Część ludzi z obawy przed zgubieniem lub kieszonkowcami w bagażu głównym chowa pieniądze i dokumenty, co stanowi dodatkową podpuchę dla amatorów cudzego mienia. Na krótkich trasach, zwłaszcza w pociągach podmiejskich, gdzie większość pasażerów to ludzie dojeżdżający do pracy, zazwyczaj bez bagażu, jest dużo mniej rzeczy do ukradnięcia, więc i złodziei mniej. Tak wydedukowałem.
@@miszael7607 Po części masz rację, ludzie wyjeżdżający na urlopy, czy powracający z nich są często rozluźnieni, mniej czujni, niekiedy podpici, to zachęta dla amatorów cudzej własności. Choć największe zyski kolejowe złodziejaszki miały na trasach międzynarodowych, gdzie ludzie np wracali z zarobku albo pojechali do reichu po samochód, nic nie kupili, ale wracając mieli kieszenie pełne kabzy. Ciekawe historie dot złodziejskiego fachu ma słynny Antonii Ochman vel Antek Usypiacz. Myślę, że po spotkaniu z nim sok grejpfrutowy nigdy nie będzie smakował tak samo. Jest z nim wywiad E. Miszczaka do obejrzenia na yt cyklu: Cela nr, polecam!
Witam. Wiem napewno że informacja odnośnie przemyślanina była prawdziwa ale niestety nie pełna gdyż Wrocław rozłącza część składu od dłuższego czasu na ustke. Pozdrawiam
Zapomniałes dodać że ten tunel jest w jedlinie górnej w dolnośląsku
Powstało pytanie - jak szybko było to TGV w 1995r? Dzięki 🙏
Musiało stosować się do obowiązujących wtedy ograniczeń prędkości na torach. Czyli na CMK jechało maksymalnie 110km/h
A po Polsku?
@@Panmaciejodkuchni CMK = Centralna Magistrala Kolejowa
@@miszael7607 akurat to wiem. Nawiązałem do autora postu "jak szybko było to tgv w 95'r". Skrót od CMK znam :)
Przemyślanin przyjeżdża przez moją stacje gdzie zazwyczaj nagrywam i dziś go nagrałem 😃
O proszę!
Ja mieszkam w Pleszewie to ja wiem
4:53 jechałem nim🙂
Żądny Przygód nagrał film w Orient Ekspresie ale po publikacji zdjęcia na InstraStory właściciel zabronił mu publikacji.
Ciekawostka.
7:21 ponad tysiąc pociągów jednego dnia?
Powiedz coś o Ostrowie Wielkopolskim
Tam jest baza SKPL
ogólnie najdłuższą trase jaką widziałem to IC jechało z waw wschodnia do budapesztu, nei wiem jak ale konkretnie juz
Największe opóźnienie
siemka elo
8:11 no napewno nie przyjade do Bialegostoku xd
bo tam mieszka Knur! (Krzysztof Kononowicz xd)
Dla mnie najkrótsza trasa pociągu to Zgorzelec-Görlitz 5minut jazdy.
Kolej niemiecka UBB w Świnoujściu
Cała infrastruktura wraz z obsługą połączenia jest obsługiwana przez Niemców
Z pleszewa do pleszewa miasto jeździ normalnotorowy motorak w barwach skpl a nie wąskotorówka
Stacja Opole główne jako jedyna w Polsce znajdują się na dużym zakręcie....
Szczecin też
@@hiegiemon a który?
Ten biedny wagon w 4:19 ):