Öntözőrendszer tervezés lépésről lépésre

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 16

  • @cannavago
    @cannavago 4 роки тому +4

    Nagy segítség. Köszönöm szépen.

  • @Threnalin
    @Threnalin 2 роки тому +1

    Üdvözlöm!
    Van olyan szoftver, amit - laikusnak - javasolna a tervezéshez? Előre is köszönöm a választ!

  • @gergelyszabo9225
    @gergelyszabo9225 2 роки тому

    Értem már azért van a nagy területnél 3,5 Bar al számolva, mert rotoros szórófejek esetében azzal kell számolni..

  • @fazekasgeza6295
    @fazekasgeza6295 4 роки тому +1

    Mi alapján lett egyik körben 3, a másikban 3,5 bárral számolva a vízhozam?

    • @GardengalHu
      @GardengalHu  3 роки тому

      Kedves Géza! A tervezéshez szükséges a megfelelő nyomáson mért vízmennyiség. Így lett a 3 bár és a 3,5 báron mérve. Mivel a szórófejek működéséhez elengedhetetlen a nyomás és a vízmennyiség. Ez a nyomásértéken szoktunk mérni vízmennyiséget: 2,5 bár, 3 bár és 3,5 báron.

    • @gergelyszabo9225
      @gergelyszabo9225 2 роки тому +1

      De mi alapján lett 3 illetve 3,5? Az utolsó kör miért nem 2,5 ön, vagy 3 báron lett mérve, úgy nem kellet volna kettészedni a kört

  • @elodkiss8255
    @elodkiss8255 4 роки тому +1

    Ez nem is hozzászólás, inkább kérdés a videó készítőjéhez: Mivel a saját kertem öntözőrendszerének kiépítésén dolgozom, elég sokat olvastam a támában, sokat magamra szedtem a témában, de egy valamit még mindig nem értek...a szórófej bekötéshez használt LPE csövek max. 2.5-3 bár-ra tervezettek...a rendszerekben csak a csepegtető körökbe tesznek nyomáscsökkentőt...a gerinc 10 bárra, a körök 6 bárra tervezett anyagokból készülnek...de mi akadályozza meg, hogy az 5 bár (esetleg nagyobb) hálózati- vagy szivattyú nyomás hosszú távon kárt tegyen az LPE csövekben?

    • @GardengalHu
      @GardengalHu  3 роки тому +1

      Kedves Előd! Elnézést a késői válaszért, remélem még tudok segíteni válaszommal. Az LPE csőnek valóban nem tesz jót a nagy nyomás, sőt! Ezt többféleképpen lehet orvosolni. Egyik lehetőség, hogy a vízmennyiséget 3,5 báron mérjük meg és erre tervezünk. A másik lehetőség, hogy a főágba teszünk be nyomáscsökkentőt. A harmadik lehetőség, hogy a Rain Bird SPX flex bekötőcsövet használjuk ami 5,5 báros. De házi kertben nem szokott ilyen nagy nyomás előfordulni tapasztalat szerint.

  • @klemy1973
    @klemy1973 3 роки тому

    Sziasztok! Nagyon jók a videóitok... Pár kérdést szabadna, akár itt, akár privátban? egy eléggé kacifántos kis kertben kéne csodát tennem:))), illetve ez a vízhozam és nyomás dolog, nem nagyon jön át nálam... Pl. Mitől másabb, ha végig a szelepektől már LPE20 al megyünk, vagy KPE 3/4 el, mondjuk (lábszelep colos) és csak a fejek elött kötünk át (mondjuk megfúrós elemmel) LPE 20-ra vagy 16 ra....?
    Megtisztelő válaszotokat, előre is köszy!

  • @gergelyszabo9225
    @gergelyszabo9225 2 роки тому

    5:10 es résznél nem értem. Miért a 2,75 bar al történő adatok nézi, miért nem a 3 bar-ost a táblázatban. ?! Egyébként annál a körnél miért nem 2,5 bar- al számol, akkor kijönne a 33,9 liter

  • @csiszarakos793
    @csiszarakos793 4 роки тому +3

    3 báron 20 másodperc alatt 10l
    2,5 báron 15 másodperc alatt 10l?
    kevesebb báron nagyobb a vízhozam?
    érdekes

    • @petertoth1237
      @petertoth1237 3 роки тому

      Minél nagyobb az "ellenállás" annál nagyobb a nyomás de annál kisebb a vízmennyiség. Ha megszüntetjük az ellenállást, nyitjuk a csapot, akkor csökken a nyomás de nő a vízmennyiség. Az üzemi nyomás és a vízmennyiség fordítottan arányos. Ez nem igaz a hálózati vízre amikor éppen csak megnyitjuk a csapot és csöpög. De ugye ott nem is tolja hátulról egy párszáz Wattos szivattyú. Azt nem tudom, hogy hogyan működik.

  • @6234roli
    @6234roli 5 років тому

    Kisebb bar-on, hogy lehet több a vízmennyiség? What?

    • @GardengalHu
      @GardengalHu  5 років тому +1

      Úgy, hogy fordítottan arányos. Nagyobb nyomáson kevesebb a víz, mert ha a szivattyú nyomásra dolgozik, így kevesebb vizet ad.

    • @cumanian
      @cumanian 4 роки тому +1

      Akkor szüntessük meg a nyomást és maximális lesz a vízhozam.

    • @elodkiss8255
      @elodkiss8255 4 роки тому +8

      ​@@cumanian nem igazán jó volt a magyarázat...nem a vízhozam függ a nyomástól, hanem a nyomás a vízhozamtól...tehát ha növekszik a vízhozam (jobban megnyitjuk a csapot), akkor a víznyomás csökken...és igen, ez fordítottan arányos. De megjegyezném, a videó ettől függetlenül nagyon-nagyon jó anyag, Érthető és jól használható. Én mindent megértettem belőle.