Regulator prądu ładowania do prostownika

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Sprawdzenie wpływu regulatora fazowego na temperaturę transformatora podczas obciążenia stałą mocą.
    Regulator fazowy, czy regulator mocy, to jeden ze sposobów na regulację prądu ładowania w prostownikach. Ze względu na sposób działania, który pokazywałem na innym filmie - budzi wiele kontrowersji - chciałem je rozwiać.

КОМЕНТАРІ • 42

  • @piotrkuranty8512
    @piotrkuranty8512 3 роки тому +5

    Obniżyłeś sprawność transformatora i Pobierasz taką samą moc to jak ma się nie grzać?

  • @Markus-ob1nv
    @Markus-ob1nv 4 роки тому +2

    Bo nikt tutaj nie mówi o wyższych harmonicznych jeśli chodzi o trafo to regulacja przez odczepy lub auto transformator daje płynną i znamionowa moc wszelkie sinusoidy modyfikowane grzeją rdzeń i uzwojenie. Odczepy dają skokową regulacje. A i jeszcze jedno zagadnienie czemu rdzeń się przegrzewa, nasycenie rdzenia transformatory to szeroki temat straty w rdzeniu czyli w żelazie i w miedzi czyli w uzwojeniu w pracy jalowej itd

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 4 роки тому +2

    Prostownik np.Hertz 12/15 budowa jego oparta jest na tradycyjnym transformatorze i regulacji fazowej.
    Prostownik np. EST 305 budowa oparta na transformatorze toroidalnym i regulacji fazowej.Oba zamknięte w plastkowych obudowach nie posiadają żadnej blachy zabezpieczającej pod transformatorem.Także jeżeli ładują sprawne akumulatory to wszystko będzie dobrze.Gorzej jeżeli akumulator dostanie zwarcia i trafa dostaną gorączki.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +2

      EST305 chyba posiada wyłącznik termiczny umieszczony na uzwojeniu - więc jest szansa że się po prostu wyłączy. Z resztą stosowanie "termików" stało się dość popularne - niestety.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 роки тому +3

      @@TomaszHudy Tak tylko bezpiecznik termiczny zadziała w sytuacji krytycznej jak trafo osiągnie temperaturę jego przepalenia np.120stC.Gorzej jak przez 3 godziny trafo będzie miało temperaturę 100stC.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +2

      @@Tadek-n3g wszystko zależy od klasy izolacji - jeden z moich trafo posiada klasę H - więc można śmiało wodę na nim zagotować ;)

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 роки тому +3

      @@TomaszHudy Szkoda, że nie mogę w swoim archiwum odnaleść zdjęcia na którym jest uszkodzony transformator druty na lekko czarne a bezpiecznik termiczny na 125stC cały i zdrowy.Właśnie w takich momentach liczy się klasa transformatora.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 роки тому +1

      EST 305 był oparty na regulacji fazowej. Obecnie jak wiesz jest wersja z odczepami na uzwojeniu pierwotnym. Ale to nieistotne. Nie praktykuje się blachy pod transformatorem, co najwyżej podkładkę z gumy neoprenowej.

  • @grzesgrzyb287
    @grzesgrzyb287 4 роки тому +4

    Nie jestem uczonym w pismach tajemnych ale wydaje mi się ,że trafo bardziej się zagrzało ze względu na wyższy prąd płynący przez jego uzwojenia. Pozdro

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +2

      Jest to prawdopodobne, ale nie wydaje mi się aby miało to aż tak duży wpływ. Temperatura zależy przede wszystkim od obciążenia, a to było praktycznie takie samo w obu przypadkach. Aby to potwierdzić lub zaprzeczyć należałoby obniżyć napięcie transformatora np. za pomocą autotransformatora i porównać wyniki.

    • @grzesgrzyb287
      @grzesgrzyb287 4 роки тому +2

      Jeżeli jest tak jak mówisz to zrób temu transformatorowi obciążenie 1/3 mniejsze czyli jakieś 100va ale przy napięciu około 2v. Powinien być chłodniejszy bo mniejsze obciążenie?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +2

      @@grzesgrzyb287 jak już wspomniałem - nie posiadam autotransformatora aby obniżyć napięcie transformatora z pominięciem regulatora, ale postaram się rozwiać tą wątpliwość.

    • @grzesgrzyb287
      @grzesgrzyb287 4 роки тому +1

      @@TomaszHudy 1/3 mocy mniej czyli ok. 100va przy 2v. Daje to lekko licząc 50A na wtórnym. Nie trzeba robić testów , wystarczy wyobrazić sobie jak szybko ugotuje się to trafo pod tak dużym prądem, a niby obciążenie mniejsze o 1/3. Może i ten regulator wpływa negatywnie na trafo ale na pewno w dużo mniejszym stopniu niż zostało to zademonstrowane. Nie neguję Ciebie bardzo dobre filmy i pomocne, ja również jestem na etapie budowy prostownika na takim wlasnie regulatorze i obecnie mam dylemat do jakiego napięcia odwinąć uzw.wtórne z trafa 230v /24v 250va Aby było optymalnie do ładowania i do wspomagania rozruchu. Pozdro

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +4

      @@grzesgrzyb287 z drugiej strony podałeś trochę absurdalny przykład - 2V na wyjściu z transformatora przy przekładni napięciowej tego transformatora w okolicy 15,5 podczas obciążenia - wymagałoby doprowadzenia napięcia w okolicy 31V.
      Jak się zachowa transformator w takiej sytuacji pewnie nie wie nawet producent.
      Nie po to projektuje się transformatory dla danego napięcia, aby można było doprowadzać dowolne inne napięcie - dlatego starałem się podczas drugiego pomiaru doprowadzić napięcie w okolicy 200V - które diametralnie nie odbiega od wartości nominalnych.
      Ale jak mówiłem - sprawdzę to - czekam na autotransformator od znajomego i zrobię jeszcze jeden pomiar przy napięciu zasilania tego transformatora w okolicy 200V - tak aby na wyjściu uzyskać takie same wartości jak z regulatorem - myślę że taki test da odpowiedź na nasze pytanie - czy wzrost temperatury był spowodowany regulatorem, czy większym prądem.

  • @kiepskiferdynand9939
    @kiepskiferdynand9939 2 роки тому +1

    Gdzie można zakupić taki regulator przedstawiony w filme

  • @filipczwarno3521
    @filipczwarno3521 4 роки тому +1

    Tak zaprojektowany test nie eliminuje wzrostu temperatury spowodowanej większym prądem idącym przez oba uzwojenia a w efekcie też przez rdzeń. Poproszę jeszcze o test obciążenia przy takim samym prądzie wyjściowym jak bez regulatora. I test ze stałą rezystancją obciążenia - co by symulowało użycie tego samego akumulatora do ładowania.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +3

      Jest również uzupełnienie do tego filmu ua-cam.com/video/KIsc1BETCig/v-deo.html

    • @filipczwarno3521
      @filipczwarno3521 4 роки тому +1

      @@TomaszHudy I tego brakowało :)

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 роки тому +1

    👍👍👍👍👍

  • @maxell6989
    @maxell6989 4 роки тому +1

    kiedyś chciałem kupić podobny układ do sterowania transformatorem po stronie pierwotnej do mojego toroida i znalazłem coś podobnego tylko bardziej zaawansownego allegro.pl/oferta/regulator-automatyka-do-prostownika-stb07-8105163188 , i tu pojawił sie problem bo na aukcji pisze że cyt" Sterownik może być zamontowany w prostowniku używanym dotychczas lub nowo budowanym, ale z uwagi na fakt regulacji prądu po stronie pierwotnej, układ NIE MOŻE współpracować z transformatorami toroidalnymi (okrągłymi), gdyż takie transformatory z tym układem mocno się nagrzewają. Układ może współpracować z dowolnym KLASYCZNYM transformatorem z blach pakietowych, bądź z rdzeniem zwijanym, ale nie z TOROIDEM !!!" , więc w/g mnie w tym filmiku należało by podkreślić że układy regulacji po stronie pierwotnej nie nadają się do transformatorów toroidalnych, no chyba że się mylę to proszę mnie poprawić.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +3

      Nie znam układu o którym piszesz, ale elementem wykonawczym również jest trak - a więc regulacja przebiega na zasadzie modyfikacji sinusoidy - ta sama zasada co w układzie z filmu.
      Toroid, być może ze względu na mniejszy rdzeń - który dodatkowo jest umieszczony wewnątrz uzwojenia - będzie grzał się mocniej. Nie oznacza to jednak, że regulator nie ma żadnego wpływu na transformator zbudowany z kształtek EI - co chciałem pokazać na filmie.

  • @talipskilipa1310
    @talipskilipa1310 2 роки тому +1

    Część powiedz mi jak obniżyć regulować prąd ładowania jeżeli trafo na wyjściu ma 10 A. Układ zrobiony tak że potrafię obniżyć napięcie na wyjściu za mostkiem prostowniczym ale dalej jest 10A- czym / jak to znienic

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 роки тому +1

      Jakie napięcie ma ten transformator - chodzi o napięcie przemienne po stronie wtórnej ?

    • @talipskilipa1310
      @talipskilipa1310 2 роки тому +1

      @@TomaszHudy 24V

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 роки тому +1

      @@talipskilipa1310 w takim razie najlepiej będzie zastosować jakaś przetwornicę regulowaną a prostownik wykorzystać jako zasilacz.
      Zbyt wysokie napięcie aby bezpośrednio ładować akumulatory 12V

    • @talipskilipa1310
      @talipskilipa1310 2 роки тому +1

      @@TomaszHudy masz jakąś na myśli jakoś przykład żeby kupić lub zrobić

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 роки тому

      @@talipskilipa1310 wersja ekonomiczna to przetwornica na XL4016, jeśli chcesz coś kompleksowego to możesz zainwestować w przetwornice serii DPS lub Riden.

  • @hobbysta3376
    @hobbysta3376 3 роки тому +1

    Cześć, co to za model pirometru, zadowolony jesteś z jego wskazań?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 роки тому +2

      To chyba najtańszy GM320 - do moich pomiarów wystarczy. Sprawdzałem z innym bardziej profesjonalnym i wyniki są w miarę poprawnie, ale ze względu na brak regulacji emisyjnosci, niektóre wyniki trochę odbiegają od rzeczywistości.

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 3 роки тому +1

      @@TomaszHudy też potrzebuję do podstawowych pomiarów więc chyba będzie ok

  • @robertsiwal4237
    @robertsiwal4237 Рік тому

    Czy mógłbyś napisać jakiej mocy jest ta bateria kondesatorów ile mają razem farada

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Рік тому

      Wybacz ale to było tak dawno temu że nie pamiętam

  • @Gaazzer
    @Gaazzer 3 роки тому +1

    Myślę, że niepotrzebnie próbujemy wyważać otwarte drzwi. Na rynku są dostępne prostowniki inwerterowe, które odpowiednio oprogramowane mogą rozwiązać nasze problemy. Inna sprawa to właśnie to ich oprogramowanie! Często dużo mu brakuje do doskonałości. Budowa inweterowego prostownika samemu jest niestety dość trudna i chyba nie ma sensu (na tyle trudna, że polskie firmy jakoś nie dają sobie z tym rady). Taki prostownik musi być zaprojektowany od podstaw i wymaga specjalnego transformatora. Ale nasi producenci powinni o tym pomyśleć, żebyśmy nie musieli kupować ruskich kulonów czy chińskich prostowników.

  • @user-zk2ez3ny8r
    @user-zk2ez3ny8r 5 місяців тому

    Po co tyle zbednej gadki