Fachowa robota bez gwiazdorzenia. Pokazujesz jak ten zawód wygląda w realu i nie mądrujesz się jak specjaliści od przesiadywania na forach elektrycznych. Proponuję przy takich akcjach w złączach kablowych mieć minimum hełm z osłoną twarzy i komplet 3 częściowy rękawic izolacyjnych. A i przydałoby się płachetkami izolacyjnymi z klamerkami zasłonić podstawy od BMów. Pozdro. Życze dużo sukcesów, kasiorki i jak najmniej upierdliwych klientów.
Dziekuje za film, super robota czekam na kolejna część. Mam pytanie sytuacja Tauron. Spotkalem sie z 2 sposobami wpinania zabezpieczen. Pierwsze to w nowych skrzynkach a 2 spotkalem w starszych skrzynkach. Dlaczego takie zmiany? 1 . Bezpieczniki mocy pozniej od BM odejscie na licznik. Z licznika na ogranicznik i do odejscia z ogranicznika wpinany jest wlz z domu 2. Starsza skrzynia Bezpiecznik mocy, Później z odejścia BM na ogranicznik. Z odejscia ogranicznika na licznik a w liczniku wpiety WLZ z domu. Dlaczego sa takie 2 roznie rozwiazania w Tauronie? Czy poprostu zmiany standardow na przestrzeni lat? Pozdrawiam
Wkladanie bezpiecznikow mocy, lub wkladek nozowych jak kto woli zawsze jest dobra zabawa, ale nie smieje sie ten kto przezyl chociaz raz zwarcie miedzy fazowe przy BM-ach :)
To bardzo poważna operacja. Tak jak piszesz, nie śmieje się ten kto to przeżył. Wbrew pozorom czyszczenie z tego całego syfu przy podstawach do BM nie jest tylko kwestią porządku. Przedewszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Musi być tam dobra widoczność. Nie może być sytuacji że przymierzając się do wyjęcia lub włożenia bezpiecznika jakiś okazały pajęczak wyskoczy Ci na rękę a Ty odruchowo wzdrygniesz i ręką ładuje tam gdzie nie powinna. Smarowanie połączeń razem z pajęczyną i tynkiem też nie jest bezpieczne. Operwanie kluczami w takim brudnym miejscu - niedopuszczalne. Takie miejsce trzeba przygotować bo niby proste i szybkie zadanie noże zamienić się w koszmar. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam!
Dokładnie. Kołki, złączki Wago, tulejki HI.. inna bajka teraz. Wszystko jest tam gdzie trzeba. Jednak budowa wysuwanych szuflad zamiast stałych regałów to mój cel w tym roku 💪
Witam co sądzisz?o zastosowaniu pojedynczych przewodów lgy (450/750V) oczywiście w osłonie mechanicznej (peszel) na wlz? czy wolisz dać jednak w całości przewód jak na filmie.Jestem ciekaw opinii.
Podoba mi się bardzo ten materiał. Rzadko można spotkać elektryka który się nie pastwi nad poprzednikami i skupia się na swoim zadaniu. Klient może sam ocenić sobie jaka jest różnica wykonania. Rozdzielnica nic nadzwyczajnego po prostu proza życia. Prawdziwy elektryk nie robi tylko nowych budynków i wygłaskanych kabelków skrzynce
BM-y rożnej wartości amperażu ? na ten przekrój i typ kabla to wszystkie powinny być 63A bo długotrwała obciążalność tego typu kabla to 75A:) tak wiem zależy od warunków przyłącza wydanych przez zakład energetyczny ale patrząc po wkładkach to 63A jest od nowego:) Bardzo dobra robota:)
BMy w zlaczu takie były to prawda. Na czas krecenia filmu zostawiłem jak było. Wymienione na jednakową wartość 40A gG. Pełna selektywność i bezpieczeństwo. Tak więc czyszczenie i wymiana w złączu energetyki po stronie klienta. Jednak dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. 80A to za dużo.
Serio musisz podawać numer świadectwa kwalifikacji u osd. Nie wiem w jakim regionie działasz, ja działam w Tarnowie i okolicach ( Tauron ) i prawdę mówiąc chyba raz czy dwa razy podawałem numer uprawnień, chociaż wydaje mi się że jak na początku rozmowy podam nazwę jdg to jest inna rozmowa 😊. Co do rozplombowania to ja przeważnie pisze papier ( u taurona druk wr ) Film świetny rzeczowy, też jeśli to możliwe to wymieniam wlz-ta przy takiej operacji. Pozdrawiam
Mam pytanie odnośnie przyłącza, które mam postawione przy drodze. Czy można takie przyłącze przestawić o pół metra? 😅 chodzi o to, że gdy przyłącze było stawiane to nie było kamienia granicznego z działką sąsiednią. Teraz ten kamień jest i przyłącze stoi pół metra od granicy. Chciałbym je przenieść tak aby stało przy samum kamieniu granicznym. Jest to o tyle istotne, że mam w tym miekscu wjazd na działkę i ta skrzynka mi tam przeszkadza... Pozdrawiam
U mnie Energa.. wciąż zapominam, że robota lokalna ale film jednak zasięg znacznie większy. Nie wspominam o tym w filmie bo u nas (zachodniopomorskie) to oczywiste ale nie dla osób które są z drugiego końca Polski.
Nie wiem jak to działa w Enei. W Energa zgłaszam telefonicznie. Podaje wszystkie dane. Moje i klienta czyli właściciela umowy. Dane adresowe i telefoniczne plus mój nr uprawnień. Otrzymuje zgodę na rozplombowanie.
Ten podział PEN w ZK jest prawidłowy? De facto zmieniasz uklad sieci po stronie ZE, no bo jestes przed licznikiem. Energa podobno nie akceptuje takiego rozwiazania..
Pojedynczy odbiorca, jeden licznik. Myślę, że w tym przypadku nie będzie z tym problemu. Jednak teoretycznie masz rację. Mając akurat mięciutki kabel BIT1000 5x10mm2 aż się prosiło zrobić TN-C-S z pewnym podziałem w samym złączu.
@@ElektroKwapi Czy zawsze spotykasz się z zabezpieczeniem zalicznikowym gdy licznik jest wewnątrz? Występowałeś o nowe warunki przyłączenia, czy tylko zgłaszałeś modernizację, a może jeszcze w inny sposób? Jaki jest jego cel (zalicznikowe)? BM lub zabezpieczenie przedlicznikowe w formie wkładek topikowych chyba zapewniają wystarczającą selektywność, a przy zabezpieczeniu nadprądowym jako zabezpieczenie przedlicznikowe mamy dostęp w razie zwarcia, aby nie było potrzeby wzywania pogotowia. Mógłbyś jakoś bardziej rozwinąć ten temat, bo trochę brak takich materiałów, a temat mocno interesujący.
@@ukaszjanus3614 Nie występowałem o warunki przyłączenia. Zgłosiłem modernizację i przeniesienie licznika. Jest to szybszy sposób. Warunki przyłączenia były by potrzebne gdybyśmy zmieniali warunki umowy np. Moc umowną lub zmianę licznika z 1F na 3F. Zastosowałem ogranicznik mocy bo taki jest standard dla wszystkich nowych przyłączy. Ogranicznik Mocy dobieramy na podstawie mocy umownej. Dla mocy 15kW 3F jest to 25A. Stosując Wyłącznik nadpradowy bez członu zwarciowego mamy pełną selektywność zabezpieczeń dla wszystkich stopni a jednocześnie mamy ograniczenie maksymalnego Prądu wg umowy. Gdybyśmy zastosowali Wyłącznik nadpradowy zamiast ogranicznika jako zabezpieczenie zalicznikowe nie było by selektywności. O ile dla pierwszego stopnia zabezpieczającego tj. BMy w złączu było by wszystko ok to już zalicznikowe zabezpieczenie było by wyzwalane prądami zwarciowymi. Wszystko oczywiście zależy od impedancji pętli zwarcia I wynikających z niej wielkości prądów zwarcia. W 90% jednak mogę w ciemno powiedzieć nawet bez wykonania pomiarów że przy tak krótkich odcinkach Lini zasilającej między złączem, licznikiem a tablicą główną każde zwarcie powodowało by uruchomienie wyzwalacza zwarciowego w bezpieczniku zalicznikowym. Mając tam ogranicznik Mocy wyzwalany jest tylko i wyłącznie bezpiecznik danego obwodu gdzie wystąpiło zwarcie. To bardzo wygodne w użytkowaniu takiej instalacji. Unikamy sytuacji że włączając uszkodzony toster do gniazda w kuchni gaśnie nam prąd w całym domu. Pozdrawiam!
@@ElektroKwapi A nie jest też tak, że nie występują zalicznikowe zabezpieczenia w ogóle? Więc mamy zabezpieczenia przedlicznikowe -> licznik -> fr w tablicy i dalsze zabezpieczenia.
@@ukaszjanus3614 To jest trochę już dywagacja na temat spraw oczywistych. W teorii tak. Występuje o warunki. Czekam. Dostaje warunki przyłączenia numer Pxxx23xx na których widnieje.. Zabezpieczenie przedlicznikowe zastosować zabezpieczenie bez członu zwarciowego o prądzie xxA. Wtedy tak robię. Tutaj robię to samo tylko wyprzedzam papier i najpierw robię jak trzeba. W takim układzie jak na filmie plombowany jest licznik i tylko licznik. Gdyby zasilanie ze złącza kablowego szło na ogranicznik mocy on też musiałby być plombowany. Muszę niestety użyć tego porównania.. policjant a policjant. Jeden spojrzy i upomni a drugi zabierze Ci dowód rejestracyjny. Ja też miałem przypadki gdzie robiłem przyłącze z lini napowietrznej i podczas zakładania licznika w identyczny sposób raz pracownik operatora nie miał najmniejszych uwag a drugi raz wszystko było nie tak jak trzeba. Oznaczalem przewody kolorami, opisywałem L1 L2 L3 PEN. Suma sumarum na końcu jest i tak człowiek. Ja wyznaje zasadę, że trzeba być człowiekiem w każdej sytuacji i taka miarą mierze innych. Układ który podłączyłem jest bezpieczny, łatwy do sprawdzenia, przejrzysty i daje wygodę odbiorcy a przy tym chroni interes energetyki bo nie daje możliwości pobierać większej mocy niż tej za którą płacimy na umowie.
A gdzie jest zabezpieczenie przedlicznikowe zgodnie z umową klienta bo nie sądzę aby miał 80A bo taką wartość BM włożyłeś a to przecież jest dom a nie jakaś wielka firma
Nic nie wkładałem. Nie ma co pisać scenariuszy. Tak było. Sam z siebie zmniejszyłem do 40A gG ze wzgledow bezpieczeństwa. Bardzo stara instalacja i złącze. Ogranicznik mocy 25A ogranicza prąd do wartości mocy zgodnej z umową. Naście lat było jak było teraz dopiero wszystko nabiera kształtu i formy. Maskownica przystosowana do plombowania ogranicznika. Można ją zaplombować. Do tej pory były pomieszane BMy 80/63A i rozłącznik! Nic więcej! Z rozłącznika zasilanie szło na B16 do których podpięte były przewody 1,5mm2. WLZ 5x6 do części piwnicznej był podpięty bezpośrednio pod rozłącznik. Nie muszę tłumaczyć jak wyglądało by zwarcie na WLZ. Nie zbawię świata. Robię co mogę i uważam że teraz jest bezpieczniej a to jest najważniejsze. Pozdrawiam 😉
Absolutnie nie. Koszt plombowania po stronie klienta. Pierwsza najdroższa (40-50zł) każda kolejna już tańsza. Informacja taka jest udzielana. Koszt uwzględniony na fakturze dla klienta umowy.
@@emihydro-elektro Kolego ja na skraju śląskiego i łódzkiego działam wykonuję przyłącza i modernizacje Tak w tauron jak i pge na zgłoszenie muszą zaplombować za darmo jak robisz przed pomiarem Za komuny to o do licznika klienta gówno interesowało jak się ujarało to się jechało i robiło na koszt firmy a teraz dziadostwo zapanowało
Zgłoszenie przyjęte telefonicznie. Stąd potrzebne wszystkie dane klienta, adresy, numery telefonów, numer uprawnień. Po tak przyjętym zgłoszeniu wydawana jest zgoda na zdjęcie pląby.
Pytanie było retoryczne. Fachowiec nie potrzebuje takich pokazów. Natomiast początkujący nie musi wiedzieć co to są "beemy" (marka samochodu 🤣?). Po pokazaniu skrzynki można wspomnieć, że są to wkładki topikowe, nożowe. Również WLZ może być czarną magią. Bez urazy. Pozdrawiam.
Fachowa robota bez gwiazdorzenia. Pokazujesz jak ten zawód wygląda w realu i nie mądrujesz się jak specjaliści od przesiadywania na forach elektrycznych. Proponuję przy takich akcjach w złączach kablowych mieć minimum hełm z osłoną twarzy i komplet 3 częściowy rękawic izolacyjnych. A i przydałoby się płachetkami izolacyjnymi z klamerkami zasłonić podstawy od BMów. Pozdro. Życze dużo sukcesów, kasiorki i jak najmniej upierdliwych klientów.
Dobrze że wymieniłeś alum na miedź, dobra robota👍😁
😉
Dziekuje za film, super robota czekam na kolejna część.
Mam pytanie sytuacja Tauron. Spotkalem sie z 2 sposobami wpinania zabezpieczen. Pierwsze to w nowych skrzynkach a 2 spotkalem w starszych skrzynkach. Dlaczego takie zmiany?
1 .
Bezpieczniki mocy pozniej od BM odejscie na licznik. Z licznika na ogranicznik i do odejscia z ogranicznika wpinany jest wlz z domu
2. Starsza skrzynia
Bezpiecznik mocy, Później z odejścia BM na ogranicznik. Z odejscia ogranicznika na licznik a w liczniku wpiety WLZ z domu.
Dlaczego sa takie 2 roznie rozwiazania w Tauronie? Czy poprostu zmiany standardow na przestrzeni lat?
Pozdrawiam
Dobra robota , super że wykonano WLZ z Cu . Tylko przy rozdziale PEN w złączu proponuje przewód WLZ PE wykonać z osobnej śruby .
👍
Dobra robota👍
😉 Dzięki! Pozdrawiam!
Wkladanie bezpiecznikow mocy, lub wkladek nozowych jak kto woli zawsze jest dobra zabawa, ale nie smieje sie ten kto przezyl chociaz raz zwarcie miedzy fazowe przy BM-ach :)
To bardzo poważna operacja. Tak jak piszesz, nie śmieje się ten kto to przeżył.
Wbrew pozorom czyszczenie z tego całego syfu przy podstawach do BM nie jest tylko kwestią porządku. Przedewszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Musi być tam dobra widoczność. Nie może być sytuacji że przymierzając się do wyjęcia lub włożenia bezpiecznika jakiś okazały pajęczak wyskoczy Ci na rękę a Ty odruchowo wzdrygniesz i ręką ładuje tam gdzie nie powinna. Smarowanie połączeń razem z pajęczyną i tynkiem też nie jest bezpieczne. Operwanie kluczami w takim brudnym miejscu - niedopuszczalne. Takie miejsce trzeba przygotować bo niby proste i szybkie zadanie noże zamienić się w koszmar. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam!
Dzięki za odpowiedź
Muzyka nie potrzebna.
Czy taka forma podłączenia uziemienia jest OK? Czy może musiał bym bednarkę pociągnąć?
Widzę, że skrzynki i u Ciebie zagościły w samochodzie :)
Dokładnie. Kołki, złączki Wago, tulejki HI.. inna bajka teraz. Wszystko jest tam gdzie trzeba. Jednak budowa wysuwanych szuflad zamiast stałych regałów to mój cel w tym roku 💪
@@ElektroKwapi poproszę o jakieś zdjęcia jak już zrobisz wysuwane szuflady,,,może odkupie od Ciebie projekt i też takie wykonam 😁
Witam co sądzisz?o zastosowaniu pojedynczych przewodów lgy (450/750V) oczywiście w osłonie mechanicznej (peszel) na wlz? czy wolisz dać jednak w całości przewód jak na filmie.Jestem ciekaw opinii.
Jak najbardziej pojedyncze żyły LGY są ok! Wygodnie, elastycznie, wygodnie. Jak najbardziej jestem za.
@@ElektroKwapi Dziękuję.
Jeśli można wiedzieć jaka masz formę opodatkowania?
Czy da się odczytać na tym liczniku zużycia kWh dla każdej z faz osobno?
Podoba mi się bardzo ten materiał. Rzadko można spotkać elektryka który się nie pastwi nad poprzednikami i skupia się na swoim zadaniu. Klient może sam ocenić sobie jaka jest różnica wykonania. Rozdzielnica nic nadzwyczajnego po prostu proza życia. Prawdziwy elektryk nie robi tylko nowych budynków i wygłaskanych kabelków skrzynce
@abamslmamt nic dodać nic ująć! Bardzo dziękuję za fajny rzeczowy komentarz 🙂
Część. A cza było licznik na zewnatrz ... :) Pozdrawiam.
Klient chciał w środku. Pozdrawiam! 🫡
BM-y rożnej wartości amperażu ? na ten przekrój i typ kabla to wszystkie powinny być 63A bo długotrwała obciążalność tego typu kabla to 75A:) tak wiem zależy od warunków przyłącza wydanych przez zakład energetyczny ale patrząc po wkładkach to 63A jest od nowego:) Bardzo dobra robota:)
BMy w zlaczu takie były to prawda. Na czas krecenia filmu zostawiłem jak było. Wymienione na jednakową wartość 40A gG. Pełna selektywność i bezpieczeństwo. Tak więc czyszczenie i wymiana w złączu energetyki po stronie klienta. Jednak dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. 80A to za dużo.
No to pełen profesjonalizm:)
To samo pytanie mi przeszło przez myśl ale widzę że odpowiedź jest więc ok
Serio musisz podawać numer świadectwa kwalifikacji u osd. Nie wiem w jakim regionie działasz, ja działam w Tarnowie i okolicach ( Tauron ) i prawdę mówiąc chyba raz czy dwa razy podawałem numer uprawnień, chociaż wydaje mi się że jak na początku rozmowy podam nazwę jdg to jest inna rozmowa 😊.
Co do rozplombowania to ja przeważnie pisze papier ( u taurona druk wr )
Film świetny rzeczowy, też jeśli to możliwe to wymieniam wlz-ta przy takiej operacji. Pozdrawiam
Tak za każdym razem o numer świadectwa pytają jeżeli chodzi o plomby
Dokładnie. Za każdym numer świadectwa potrzebne.
W Tauronie chcą na piśmie. Rozplombowanie to druk WR. Zgłoszenie do oplombowania, to OST, ZI, ZUDk.
lapka w gore, muzyka w tle za glosno
Wiem. W trakcie edycji wydawało się ok a po wysłaniu filmu już za głośno.. Mój błąd. Dzięki za komentarz!
Mam pytanie odnośnie przyłącza, które mam postawione przy drodze. Czy można takie przyłącze przestawić o pół metra? 😅 chodzi o to, że gdy przyłącze było stawiane to nie było kamienia granicznego z działką sąsiednią. Teraz ten kamień jest i przyłącze stoi pół metra od granicy. Chciałbym je przenieść tak aby stało przy samum kamieniu granicznym. Jest to o tyle istotne, że mam w tym miekscu wjazd na działkę i ta skrzynka mi tam przeszkadza...
Pozdrawiam
Jedziemy do energetyki i załatwiamy z nimi tą kwestię. Jest to do ogarnięcia 🙂
Czy procedury wyglądają tak samo, jesli chce zalozyc całkowicie nową skrzynkę w innym miejscu?
Inaczej..
Taki mały TIP na następny filmik. Wycisz trochę muzyczkę, bo gra za głośno ;)
Wiem. Jest za głośno. Wszystko się zgadza. Mój błąd. Przepraszam 😉
witam co ta za infolinia do taurona ps mi na zgłoszenie tel. pozwalają osuwać ale tylko awarie
U mnie Energa.. wciąż zapominam, że robota lokalna ale film jednak zasięg znacznie większy. Nie wspominam o tym w filmie bo u nas (zachodniopomorskie) to oczywiste ale nie dla osób które są z drugiego końca Polski.
Czyli wystarczy zadzwonić do Enei i zgłosić rozpląbowanie?
Nie wiem jak to działa w Enei. W Energa zgłaszam telefonicznie. Podaje wszystkie dane. Moje i klienta czyli właściciela umowy. Dane adresowe i telefoniczne plus mój nr uprawnień. Otrzymuje zgodę na rozplombowanie.
Jak juz licznik przenosic to tylko na zewnatrz budynku bo inaczej to nie ma zadnego sensu sie w to bawic
Ten podział PEN w ZK jest prawidłowy? De facto zmieniasz uklad sieci po stronie ZE, no bo jestes przed licznikiem. Energa podobno nie akceptuje takiego rozwiazania..
Wystarczy w złączu przewód PE i N włożyć we wspólną , niebieską koszulkę termokurczliwą i jest OK
Pojedynczy odbiorca, jeden licznik. Myślę, że w tym przypadku nie będzie z tym problemu. Jednak teoretycznie masz rację. Mając akurat mięciutki kabel BIT1000 5x10mm2 aż się prosiło zrobić TN-C-S z pewnym podziałem w samym złączu.
Witam wlz zasilający to przewód typu linka 5x10mm tak?
Tak. Jest to linka 5x10mm2. Tylko i wyłącznie dla mojej wygody, uprzedzam pytanie 😉
@@ElektroKwapi No i super?trzeba sobie ułatwiać zadanie a nie odwrotnie.Pozdrawiam
Ten etimat to zabezpieczenie zalicznikowe?
Tak
@@ElektroKwapi Czy zawsze spotykasz się z zabezpieczeniem zalicznikowym gdy licznik jest wewnątrz?
Występowałeś o nowe warunki przyłączenia, czy tylko zgłaszałeś modernizację, a może jeszcze w inny sposób?
Jaki jest jego cel (zalicznikowe)?
BM lub zabezpieczenie przedlicznikowe w formie wkładek topikowych chyba zapewniają wystarczającą selektywność, a przy zabezpieczeniu nadprądowym jako zabezpieczenie przedlicznikowe mamy dostęp w razie zwarcia, aby nie było potrzeby wzywania pogotowia.
Mógłbyś jakoś bardziej rozwinąć ten temat, bo trochę brak takich materiałów, a temat mocno interesujący.
@@ukaszjanus3614 Nie występowałem o warunki przyłączenia. Zgłosiłem modernizację i przeniesienie licznika. Jest to szybszy sposób. Warunki przyłączenia były by potrzebne gdybyśmy zmieniali warunki umowy np. Moc umowną lub zmianę licznika z 1F na 3F. Zastosowałem ogranicznik mocy bo taki jest standard dla wszystkich nowych przyłączy. Ogranicznik Mocy dobieramy na podstawie mocy umownej. Dla mocy 15kW 3F jest to 25A. Stosując Wyłącznik nadpradowy bez członu zwarciowego mamy pełną selektywność zabezpieczeń dla wszystkich stopni a jednocześnie mamy ograniczenie maksymalnego Prądu wg umowy. Gdybyśmy zastosowali Wyłącznik nadpradowy zamiast ogranicznika jako zabezpieczenie zalicznikowe nie było by selektywności. O ile dla pierwszego stopnia zabezpieczającego tj. BMy w złączu było by wszystko ok to już zalicznikowe zabezpieczenie było by wyzwalane prądami zwarciowymi. Wszystko oczywiście zależy od impedancji pętli zwarcia I wynikających z niej wielkości prądów zwarcia. W 90% jednak mogę w ciemno powiedzieć nawet bez wykonania pomiarów że przy tak krótkich odcinkach Lini zasilającej między złączem, licznikiem a tablicą główną każde zwarcie powodowało by uruchomienie wyzwalacza zwarciowego w bezpieczniku zalicznikowym. Mając tam ogranicznik Mocy wyzwalany jest tylko i wyłącznie bezpiecznik danego obwodu gdzie wystąpiło zwarcie. To bardzo wygodne w użytkowaniu takiej instalacji. Unikamy sytuacji że włączając uszkodzony toster do gniazda w kuchni gaśnie nam prąd w całym domu. Pozdrawiam!
@@ElektroKwapi A nie jest też tak, że nie występują zalicznikowe zabezpieczenia w ogóle?
Więc mamy zabezpieczenia przedlicznikowe -> licznik -> fr w tablicy i dalsze zabezpieczenia.
@@ukaszjanus3614 To jest trochę już dywagacja na temat spraw oczywistych. W teorii tak. Występuje o warunki. Czekam. Dostaje warunki przyłączenia numer Pxxx23xx na których widnieje.. Zabezpieczenie przedlicznikowe zastosować zabezpieczenie bez członu zwarciowego o prądzie xxA. Wtedy tak robię. Tutaj robię to samo tylko wyprzedzam papier i najpierw robię jak trzeba. W takim układzie jak na filmie plombowany jest licznik i tylko licznik. Gdyby zasilanie ze złącza kablowego szło na ogranicznik mocy on też musiałby być plombowany. Muszę niestety użyć tego porównania.. policjant a policjant. Jeden spojrzy i upomni a drugi zabierze Ci dowód rejestracyjny. Ja też miałem przypadki gdzie robiłem przyłącze z lini napowietrznej i podczas zakładania licznika w identyczny sposób raz pracownik operatora nie miał najmniejszych uwag a drugi raz wszystko było nie tak jak trzeba. Oznaczalem przewody kolorami, opisywałem L1 L2 L3 PEN. Suma sumarum na końcu jest i tak człowiek. Ja wyznaje zasadę, że trzeba być człowiekiem w każdej sytuacji i taka miarą mierze innych. Układ który podłączyłem jest bezpieczny, łatwy do sprawdzenia, przejrzysty i daje wygodę odbiorcy a przy tym chroni interes energetyki bo nie daje możliwości pobierać większej mocy niż tej za którą płacimy na umowie.
A gdzie jest zabezpieczenie przedlicznikowe zgodnie z umową klienta bo nie sądzę aby miał 80A bo taką wartość BM włożyłeś a to przecież jest dom a nie jakaś wielka firma
Nic nie wkładałem. Nie ma co pisać scenariuszy. Tak było. Sam z siebie zmniejszyłem do 40A gG ze wzgledow bezpieczeństwa. Bardzo stara instalacja i złącze. Ogranicznik mocy 25A ogranicza prąd do wartości mocy zgodnej z umową. Naście lat było jak było teraz dopiero wszystko nabiera kształtu i formy. Maskownica przystosowana do plombowania ogranicznika. Można ją zaplombować. Do tej pory były pomieszane BMy 80/63A i rozłącznik! Nic więcej! Z rozłącznika zasilanie szło na B16 do których podpięte były przewody 1,5mm2. WLZ 5x6 do części piwnicznej był podpięty bezpośrednio pod rozłącznik. Nie muszę tłumaczyć jak wyglądało by zwarcie na WLZ. Nie zbawię świata. Robię co mogę i uważam że teraz jest bezpieczniej a to jest najważniejsze. Pozdrawiam 😉
niestety ale nie jest konieczne podawanie numeru uprawnien tylko wystarczy się przedstawić wszystko jest w bazie danych
Trzeba podawać numer uprawnień. Pozdrawiam!
Jakie koszty plombowania ? Zgłaszasz modernizację i muszą zza darmo zaplombować
Absolutnie nie. Koszt plombowania po stronie klienta. Pierwsza najdroższa (40-50zł) każda kolejna już tańsza. Informacja taka jest udzielana. Koszt uwzględniony na fakturze dla klienta umowy.
@@ElektroKwapi Ja robię na styku śląskiego i łódzkiego PGE i Tauron i jeszcze nigdy nikt nie płacił za plombowanie po zgłoszeniu przeróbki
@amixo1 Inna firma inne zasady. U nas plomby płatne.
@@amixo1 W Tauronie się płaci.
@@emihydro-elektro Kolego ja na skraju śląskiego i łódzkiego działam wykonuję przyłącza i modernizacje Tak w tauron jak i pge na zgłoszenie muszą zaplombować za darmo jak robisz przed pomiarem
Za komuny to o do licznika klienta gówno interesowało jak się ujarało to się jechało i robiło na koszt firmy a teraz dziadostwo zapanowało
Bez pisemnego zgloszenia?
Zgłoszenie przyjęte telefonicznie. Stąd potrzebne wszystkie dane klienta, adresy, numery telefonów, numer uprawnień. Po tak przyjętym zgłoszeniu wydawana jest zgoda na zdjęcie pląby.
A dla kogo jest ten film?
Dla zainteresowanych takim tematem 🙃
Pytanie było retoryczne. Fachowiec nie potrzebuje takich pokazów. Natomiast początkujący nie musi wiedzieć co to są "beemy" (marka samochodu 🤣?). Po pokazaniu skrzynki można wspomnieć, że są to wkładki topikowe, nożowe. Również WLZ może być czarną magią. Bez urazy. Pozdrawiam.