7:30 też mam w domu z lat 80' trzy fazy oraz N pociągnięte z zewnetrzych bezpieczników do bezpieczników przedlicznikowych drutami w zielono - żółtym kolorze 😂 całe szczęście nie są to duze odległości i Mój Elektryk pieknie sobie każda fazę rozdzielił kolorową taśmą izolacyjną 😊
A nie dało się prościej - jedna szersza skrzynka pozioma na bezpieczniki na górze a licznik tam gdzie był. Kolejna kwestia - jak chce się spiłować blachowkręta to najpierw daje się jeszcze jeden kawałek blachy i wkręca się go przez blachę główną i ten dodatkowy kawałek, a następnie za tym kawałkiem spiłowuje. A już zupełnie wzorowo mocuje się to na śrubki i nakrętki, bo to elektryka a nie zabudowa GK. Jeżeli zaś chodzi o dobre rady na temat elektryki, to jak najbardziej popieram.
@@danielpingwin9627 A w tej sytuacji na filmie niby dostęp będzie lepszy. Jak ktoś chce się dostać do przewodów pod blachą to i tak musi zdemontować obydwie rozdzielnice po prawej stronie. Do tego ten układ trochę ogranicza dostęp nawet do samego złącza. Najlepiej dać licznik po prawej na dole nad nim jedną szerszą rozdzielnicę, montowaną też tylko do prawej blachy. A zabezpieczenie dałbym w mniejszej obudowie, bo ta jest za duża. W rezultacie dostęp do złącza i okablowania pionów będzie łatwiejszy, bo wystarczy odkręcić obydwie blachy, odchylić prawą stronę i zdjęcie lewej blachy będzie bezproblemowe. W tym przypadku co jest na filmie, żeby dostęp był swobodny trzeba zdemontować zasilanie rozdzielnicy.
@@itall87Od lat D25 jednofazowe lub trzyfazowe w zależności od instalacji jest standardem Stoenu w Warszawie, czyli tam gdzie nowe budynki, oraz w starych np. po wymianie instalacji do szachtu i podpisaniu nowej umowy na nowy licznik. Dla lokali usługowych Stoen wymaga obligatoryjnie wyłączników nadprądowych selektywnych jako zabezpieczenia przedlicznikowgo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować dla odbiorcy indywidualnego, chociaż w tym przypadku, to margines.
@@stefanokrzeja001 w warunkach masz napisane, że zabezpieczenia mają być selektywne do tych w w mieszkaniu. Jeśli w mieszkaniach są b to po co dawać D? Na nowych osiedlach montowaliśmy D. Tam gdzie wymieniam liczniki itp, daje się C. Raz mi się zdarzyło na Mokotowie dać D bo wszyscy sąsiedzi też mieli D.
@@itall87 Standardowo charakterystyka D, ale bywa, że Stoen zatwierdza projekt z charakterystyką C, a nawet z bezpiecznikami topikowymi gG 40A w podstawach bezpiecznikowych np. w stosunkowo nowych blokach komunalnych na Piaskowej. Ścisłych reguł dla odbiorców indywidualnych nie ma, a są tylko dla lokali usługowych, chociaż i tu bywa różnie. Stoen bywa elastyczny w tym zakresie.
Czy mozna użyć tak o etimata zamiast topika bez żadnych zmian w warunkach? Ja wykonywalem ostatnio modernizacje dwoch zabezpieczen przedlicznikowych oraz listwy pietrowej w bloku dla spółdzielni to zastosowalem wkladki d02 na rozłączniku etimata. Takie powielenie na nowo starej formy.
"Ten żółto-zielony to nie jest uziemienie". 😂 No raczej, że nie jest. To jest co najwyżej przewód ochronny, który może być ale jak widać nie musi być dopiero wpięty do uziemienia, które jak sama nazwa wskazuje jest umieszczone w ziemi.
@@twojelektryktrojmiasto to może jakieś podobne podsumowanie tego bloku z wielkiej płyty. Chętnie zobaczył bym i dowiedział się odn kosztorysu co za co w wielkiej płycie 🙂
Słabo trochę z tulejką na lince w tym odgałęźniku. Może szybka wymiana odgałęźnika na OBL Pokój i rozdział PEN na PE i N bezpośrednio na odgałęźniku? Nie będzie czepialstwa o PEN
@@brak795 "Rozeta piętrowa" czy też "puszka piętrowa" - zwał jak zwał - podlega zarządzaniu wspólnoty/spółdzielni. Nawet jeżeli w przyszłości będą problemy (np upalenie) to mają przyjść i to naprawić. Mieszkańca to nie interesuje, jego jest wszystko od układu pomiarowego (licznika). Jak wspólnota/spółdzielnia będzie chciała to sobie wymieni na bloki rozdzielcze.
Witam. Mam kilka pytań. Czy w którymś odcinku dowiem się jak postępować w przypadku wymiany licznika z jednofazowego na trzyfazowy, z kim załatwiać dostęp do skrzynek licznikowych zamkniętych na kłódkę, na korytarzu, czy w piwnicy w blokach. Jakie wypełniać papiery do dostawcy prądu. Kiedy i co może elektryk z sep g1e z licznikiem? W sensie, w jakich okolicznościach można zdjąć plombę. Zdjąć stary licznik i np przenieść przewody dochodzące do licznika w nowe miejsce kilka metrów dalej. Rozumiem że takie przewody powinny być w jednym kawałku. Czy zostawić to po stronie elektrowni? Pozdrawiam.
Dzień dobry. Klucze : warto mieć zestaw i pęk swoich, gdy się pracuje na instalacjach elektrycznych. Jak jest kłódka patentowa - u zarządcy budynku / klatki / elektryka wspólnoty czy spółdzielni. A czasem Zakład Energetyczny. Licznik jedno na trój fazowy - tutaj koniecznie trzeba wystąpić do Zakładu Energetycznego o większy przydział mocy. Teraz jest wymagany schemat układu zasilania, więc takowy należy zlecić elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Teoria mówi, że elektryk z G1E może taki narysować, a praktyka - najlepiej zlecić takowy projektantowi z doświadczeniem w schematach i projektach. Nie zawsze typowy monter pracujący na budowie, będzie miał odpowiednie narzędzia i umiejętności do stworzenia schematu. W Tauronie jest to druk WP-nN i załączniki. Druk ze schematem należy przesłać do ZE. Do 3 tygodni przychodzi pod podany adres plik dokumentów do podpisania i odesłania do ZE. W odpowiedzi przychodzi blankiet do opłaty za przydział mocy ( kilowaty ) i karta techniczna, oraz nowa umowa. Także do podpisania i odesłania. Ten proces trochę trwa. Zdjęcie plomby z układu pomiarowego : w zależności, jaki rejon energetyczny. Czasem wystarczy zgłoszenie telefoniczne. Tauron wymaga dokumentacji pisemnej i są to odpowiednio : druk WR o zgodę na rozplombowanie. Na oplombowanie są druki ZUDk, ZI, OST z pieczątką i podpisem uprawnionego instalatora elektryka. To już trzeba pytać w lokalnym ZE. Kiedy elektryk może zdjąć układ pomiarowy ZE ? Po zgłoszeniu i uzyskaniu zgody. Czego NIE może z licznikiem - nie wolno zdejmować plomb legalizacyjnych, oraz na kasowniku. Nie wolno manipulować przy samej elektronice licznika. Za to wolno zdjąć plombę z osłony styków przyłączeniowych, zdjąć osłonę, odpiąć przewody i odkręcić śruby mocujące licznik do podstawy. Ostrożnie odłożyć układ w bezpieczne i czyste miejsce na czas prac ( wymiany rozdzielnicy ). I w odwrotnej kolejności go zamontować i zgłosić do oplombowania. W jakich okolicznościach zdjąć plombę : na czas planowych prac elektrycznych. Czy to na czas naprawy w obrębie układu, czy wymiany rozdzielnicy / podstawy. Czasem jest to luźny / upalony N styk na liczniku. Można licznik przenieść po uzyskaniu zgód od ZE i zarządcy budynku. WLZ w jednym kawałku, nie przedłużamy. Jak za krótki - wymiana na cały. Elektrownia się tym raczej nie zajmuje, a monter z odpowiednimi uprawnieniami. Pozdrawiam, Emiela E. Emieńczyk, instalatorka od 2001 roku, SEP E+D 1kV
Czy jeśli robimy nową instalacje w mieszkaniu i przenosimy rozdzielnice w nowe miejsce jakieś 2-3 metry dalej a WLZ jest miedziany, ale za krótki i na razie nie ma możliwości jego wymiany (wspólnota na ten moment nie daje zgody na wymianę jednego przewodu) to czy można tymczasowo zastosować takie rozwiązanie, że w miejscu obecnego licznika wykonać podział PEN i dołożyć rozłącznik izolacyjny (między innymi żeby za każdym razem przy pracach nie wołać kogoś ze wspólnoty czy ZE do przedlicznikowych w piwnicy pięć pięter niżej), następnie od tego miejsca poprowadzić przewody odpowiedniego przekroju na szyny i bloki rozdzielcze do nowej rozdzielnicy, a dopiero przy wymianie wszystkich WLZ-ów przez wspólnotę przenieść licznik w nowe miejsce, obok tej nowej rozdzielnicy? Czy takie rozwiązanie w tej sytuacji ma sens i będzie działać poprawnie do czasu wymiany WLZ?
@@emihydro-elektro Bez Przesady, żeby brać projektanta do rysowania schematu instalacji. Szanowna Pani, nie każdy elektryk to spec od łopaty (chociaż nie przeczę, że tacy są). To fakt że klucze do skrzynek warto mieć, jednak nie jestem pewien co na to prawo - bo o ile mi wiadomo dorobienie kluczy od tak nie jest takie proste i załatwia się to trochę pokątnie.
polskke prawo nie definiuje schematu instalacji tylko jej projekt - wtedy wymagane są UB, schemat sobie może narysować każdy bez względj na uprawnienia
Czemu nie można się podłączyć i wyciągnąć 3 fazy z tego złącza. Też mam taki układ i przy zwiększeniu przyłącza nie było problemu żeby podłączyć się pod taki WLZ, nie musiałem ciągnąć przewodu z głównego przyłącza bloku. Nie wyobrażam sobie ciągnąć przewodu o długości 70m 5x6mm2 przez cały pion do przyłącza, jak w skrzynce jest WLZ 10mm2. Szkoda, że nie wyjaśniłeś czemu nie można tego robić, skoro u mnie Tauron nie widział problemu, to czemu administracja ma mieć problem. U mnie Tauron wydał zgodę, administracja przyklepała, papiery złożyłem, chipek z Taurona poplombował i wszyscy szczęśliwi, bo więcej płacę za utrzymanie przyłącza 3-fazowego.
To właśnie zależy od administracji. Tauron wydał Ci zgodę bo z ich strony czyli instalacja do budynku jest na to przygotowana. Instalacja w budynku to część wspólna o której decyduje ADM. Dostałeś zgodę to się ciesz. W Gdańsku administracje bardziej tego pilnują i słusznie. Jeden 5x10 zasila np 10 mieszkań. niech sobie każdy teraz pociągnie trzy fazy 😉
Żółto-Zielony jako PEN powinien mieć Niebieski oznacznik, Podobnie jak Niebieski PEN musi mieć Żółto-Zielony oznacznik. Więc Niebieski kolor PEN jest poprawny ALE wymaga Zółto-Zielonego oznacznika. I tyle, można użyć zwykłej taśmy w odpowiednim kolorze.
@@twojelektryktrojmiasto nieeeeee, bardzo dobrze że sprawdzasz, chodzi mi o to jak sprawdzasz, o same ruchy, rozumiem że to automatyzm i rutyna, wszystko w porządku takie tylko moje pierwsze odczucia :P
Powiem szczerze, że straszne jest to rozwiązanie szachtu w mieszkaniu. W przyszłości wspólnota czy też spółdzielnia mogłaby się postarać żeby zrobić go na klatce z licznikami.
U mojej babci w wielkiej płycie jest jeszcze zupełnie inaczej - nie ma ani szlachtu w mieszkaniu, ani na korytarzu. Za to przewody do mieszkań idą w ceglanej ściance między łazienką a przedpokojem. Nie ma też żadnej centralnej puszki rozdzielczej, a wszystkie przewody łączą się w rozdzielnicy. Spółdzielnia ma zamiar (a przynajmniej miała, przed powodzią, teraz pewnie można o tym zapomnieć) wymieniać WLZty, więc nie mam pojęcia jak mają zamiar to zrobić, żeby nie demolować ludziom mieszkań.
Nie ma takiej możliwości ponieważ pion jest zawsze w ciągłości i przechodzi przez oba zaciski. Możesz tak na prawdę rozkręcić całkiem oba zaciski i nic się nie wydarzy
Nowa rozdzielnica mieszkaniowa powinna być nad drzwiami wejściowymi. Jak spółdzielnia będzie prowadzić remont wlz po klatce to nie będzie kucia w mieszkaniu np. Za 5lat. Później płacz
@@rotflolek liczniki na zewnątrz np. do zestawu licznikowego w korytarzu piwnicznym, a przewód bezpośrednio do licznika i już ydy 5x6 mm2. - tak my robimy
@@rotflolek to był szacht i nie ma tgzw. przebitek. Już nigdy go nie potraktuje jako szacht. Jeżeli wymieniamy instalację to tylko w okolicy drzwi, bo potem płacz, że np. Rurka lub kucie lub listwa. Modernizujemy i ludzie mówią:,, Elektryk z doświadczeniem"
Nowy film i od razu tydzień lepszy. Oby więcej takich
7:30 też mam w domu z lat 80' trzy fazy oraz N pociągnięte z zewnetrzych bezpieczników do bezpieczników przedlicznikowych drutami w zielono - żółtym kolorze 😂 całe szczęście nie są to duze odległości i Mój Elektryk pieknie sobie każda fazę rozdzielił kolorową taśmą izolacyjną 😊
Dobrze mu wyszła skrzynia🎉
A nie dało się prościej - jedna szersza skrzynka pozioma na bezpieczniki na górze a licznik tam gdzie był. Kolejna kwestia - jak chce się spiłować blachowkręta to najpierw daje się jeszcze jeden kawałek blachy i wkręca się go przez blachę główną i ten dodatkowy kawałek, a następnie za tym kawałkiem spiłowuje. A już zupełnie wzorowo mocuje się to na śrubki i nakrętki, bo to elektryka a nie zabudowa GK. Jeżeli zaś chodzi o dobre rady na temat elektryki, to jak najbardziej popieram.
Jakbyś dał jedną obudowę na bezpieczniki, spółdzielnia nie ma prostego dostępu do szachtu
@@danielpingwin9627 A w tej sytuacji na filmie niby dostęp będzie lepszy. Jak ktoś chce się dostać do przewodów pod blachą to i tak musi zdemontować obydwie rozdzielnice po prawej stronie. Do tego ten układ trochę ogranicza dostęp nawet do samego złącza. Najlepiej dać licznik po prawej na dole nad nim jedną szerszą rozdzielnicę, montowaną też tylko do prawej blachy. A zabezpieczenie dałbym w mniejszej obudowie, bo ta jest za duża. W rezultacie dostęp do złącza i okablowania pionów będzie łatwiejszy, bo wystarczy odkręcić obydwie blachy, odchylić prawą stronę i zdjęcie lewej blachy będzie bezproblemowe.
W tym przypadku co jest na filmie, żeby dostęp był swobodny trzeba zdemontować zasilanie rozdzielnicy.
My w złączach kablowych w rejonie PGE stosujemy na przedlicznikowe zabezpieczenia typu C .
@@kubeuszunio1579 PGE widać w tyle :(
super się ogląda, jak zwykle:). mam krótkie pytanie: 7:30 czy na tej listwie piętrowej można było wykonać podział PEN? jest wolna klema...
Listwa „nie jest Twoja”. To część wspólna
@@twojelektryktrojmiastono niby nie, ale co za problem wpiąć tam podwójną tulejkę i wyprowadzić z niej od razu N i PE?
Tauron daje etimaty
Chyba że w jakiś kamienicach to są przeważnie bezpieczniki c32
kiedyś bawiłem się w elektryka,i chyba ze 2 razy wymieniałem taką rozdzielnicę,ale jak to było dokładnie,to już nie pamiętam...
to był z 15 lat temu 😏
Świetna Robota w Warszawie Przelicznikowe D25 po wymianie pionów
gdzie?
@@itall87Od lat D25 jednofazowe lub trzyfazowe w zależności od instalacji jest standardem Stoenu w Warszawie, czyli tam gdzie nowe budynki, oraz w starych np. po wymianie instalacji do szachtu i podpisaniu nowej umowy na nowy licznik. Dla lokali usługowych Stoen wymaga obligatoryjnie wyłączników nadprądowych selektywnych jako zabezpieczenia przedlicznikowgo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować dla odbiorcy indywidualnego, chociaż w tym przypadku, to margines.
@@stefanokrzeja001 w warunkach masz napisane, że zabezpieczenia mają być selektywne do tych w w mieszkaniu. Jeśli w mieszkaniach są b to po co dawać D? Na nowych osiedlach montowaliśmy D. Tam gdzie wymieniam liczniki itp, daje się C. Raz mi się zdarzyło na Mokotowie dać D bo wszyscy sąsiedzi też mieli D.
@@itall87 Standardowo charakterystyka D, ale bywa, że Stoen zatwierdza projekt z charakterystyką C, a nawet z bezpiecznikami topikowymi gG 40A w podstawach bezpiecznikowych np. w stosunkowo nowych blokach komunalnych na Piaskowej. Ścisłych reguł dla odbiorców indywidualnych nie ma, a są tylko dla lokali usługowych, chociaż i tu bywa różnie. Stoen bywa elastyczny w tym zakresie.
Czy mozna użyć tak o etimata zamiast topika bez żadnych zmian w warunkach? Ja wykonywalem ostatnio modernizacje dwoch zabezpieczen przedlicznikowych oraz listwy pietrowej w bloku dla spółdzielni to zastosowalem wkladki d02 na rozłączniku etimata. Takie powielenie na nowo starej formy.
W rejonie ENEA również na przeliczniku chcą wyłącznik nadprądowy o charakterystyce C.
Witam . Jak uzyskujesz zgodę na rozbląbowanie układu pomiarowego.
"Ten żółto-zielony to nie jest uziemienie". 😂
No raczej, że nie jest. To jest co najwyżej przewód ochronny, który może być ale jak widać nie musi być dopiero wpięty do uziemienia, które jak sama nazwa wskazuje jest umieszczone w ziemi.
U mnie na rejonie - Enea na przedlicznikowe stosujemy zabezpieczania nadprądowe C
Wiem właśnie. U nas zawsze dyktują ogranicznik mocy lub rozlacznik bezpiecznikowy
Well done :)
Z Ciekawości ile wziął Pan za completną usługę wraz z materiałem
A kiedy podsumowanie domku ? Zrobili już te tynki ? Bo jestem ciekaw 👋
Dalej czekam. Gosc buduje etapami
@@twojelektryktrojmiasto to może jakieś podobne podsumowanie tego bloku z wielkiej płyty. Chętnie zobaczył bym i dowiedział się odn kosztorysu co za co w wielkiej płycie 🙂
Słabo trochę z tulejką na lince w tym odgałęźniku. Może szybka wymiana odgałęźnika na OBL Pokój i rozdział PEN na PE i N bezpośrednio na odgałęźniku? Nie będzie czepialstwa o PEN
Problem w tym że odgałęźnik należy do SM i robie się na tym, co jest. Druga sprawa: kto ma płacić za odgałęźnik ? Dlaczego klient ? ;-)
@@brak795 "Rozeta piętrowa" czy też "puszka piętrowa" - zwał jak zwał - podlega zarządzaniu wspólnoty/spółdzielni. Nawet jeżeli w przyszłości będą problemy (np upalenie) to mają przyjść i to naprawić. Mieszkańca to nie interesuje, jego jest wszystko od układu pomiarowego (licznika). Jak wspólnota/spółdzielnia będzie chciała to sobie wymieni na bloki rozdzielcze.
Jak zawsze fajnie, porządnie wykonany temat. Konkrety komentarz bez ściemy i "pedagogicznie". Lubię oglądać.Pozdrawiam Herbert.
Dziękuję :)
Witam a gdzie zamówić mogę kupić taki czujnik do przewodów. @@twojelektryktrojmiasto
4:19 jak będzie okazja, to proszę o film z takiego przepuszczania kabla przez piętra, itd.
Ja również 😊
Witam. Mam kilka pytań. Czy w którymś odcinku dowiem się jak postępować w przypadku wymiany licznika z jednofazowego na trzyfazowy, z kim załatwiać dostęp do skrzynek licznikowych zamkniętych na kłódkę, na korytarzu, czy w piwnicy w blokach. Jakie wypełniać papiery do dostawcy prądu. Kiedy i co może elektryk z sep g1e z licznikiem? W sensie, w jakich okolicznościach można zdjąć plombę. Zdjąć stary licznik i np przenieść przewody dochodzące do licznika w nowe miejsce kilka metrów dalej. Rozumiem że takie przewody powinny być w jednym kawałku. Czy zostawić to po stronie elektrowni? Pozdrawiam.
Dzień dobry. Klucze : warto mieć zestaw i pęk swoich, gdy się pracuje na instalacjach elektrycznych. Jak jest kłódka patentowa - u zarządcy budynku / klatki / elektryka wspólnoty czy spółdzielni. A czasem Zakład Energetyczny.
Licznik jedno na trój fazowy - tutaj koniecznie trzeba wystąpić do Zakładu Energetycznego o większy przydział mocy. Teraz jest wymagany schemat układu zasilania, więc takowy należy zlecić elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Teoria mówi, że elektryk z G1E może taki narysować, a praktyka - najlepiej zlecić takowy projektantowi z doświadczeniem w schematach i projektach. Nie zawsze typowy monter pracujący na budowie, będzie miał odpowiednie narzędzia i umiejętności do stworzenia schematu. W Tauronie jest to druk WP-nN i załączniki. Druk ze schematem należy przesłać do ZE. Do 3 tygodni przychodzi pod podany adres plik dokumentów do podpisania i odesłania do ZE. W odpowiedzi przychodzi blankiet do opłaty za przydział mocy ( kilowaty ) i karta techniczna, oraz nowa umowa. Także do podpisania i odesłania. Ten proces trochę trwa.
Zdjęcie plomby z układu pomiarowego : w zależności, jaki rejon energetyczny. Czasem wystarczy zgłoszenie telefoniczne. Tauron wymaga dokumentacji pisemnej i są to odpowiednio : druk WR o zgodę na rozplombowanie. Na oplombowanie są druki ZUDk, ZI, OST z pieczątką i podpisem uprawnionego instalatora elektryka. To już trzeba pytać w lokalnym ZE.
Kiedy elektryk może zdjąć układ pomiarowy ZE ? Po zgłoszeniu i uzyskaniu zgody. Czego NIE może z licznikiem - nie wolno zdejmować plomb legalizacyjnych, oraz na kasowniku. Nie wolno manipulować przy samej elektronice licznika. Za to wolno zdjąć plombę z osłony styków przyłączeniowych, zdjąć osłonę, odpiąć przewody i odkręcić śruby mocujące licznik do podstawy. Ostrożnie odłożyć układ w bezpieczne i czyste miejsce na czas prac ( wymiany rozdzielnicy ). I w odwrotnej kolejności go zamontować i zgłosić do oplombowania.
W jakich okolicznościach zdjąć plombę : na czas planowych prac elektrycznych. Czy to na czas naprawy w obrębie układu, czy wymiany rozdzielnicy / podstawy. Czasem jest to luźny / upalony N styk na liczniku. Można licznik przenieść po uzyskaniu zgód od ZE i zarządcy budynku. WLZ w jednym kawałku, nie przedłużamy. Jak za krótki - wymiana na cały. Elektrownia się tym raczej nie zajmuje, a monter z odpowiednimi uprawnieniami.
Pozdrawiam, Emiela E. Emieńczyk, instalatorka od 2001 roku, SEP E+D 1kV
A jaki rejon ? Bo każdy rejon ma swoje zasady i nie ma jednej odpowiedzi ;-)
Czy jeśli robimy nową instalacje w mieszkaniu i przenosimy rozdzielnice w nowe miejsce jakieś 2-3 metry dalej a WLZ jest miedziany, ale za krótki i na razie nie ma możliwości jego wymiany (wspólnota na ten moment nie daje zgody na wymianę jednego przewodu) to czy można tymczasowo zastosować takie rozwiązanie, że w miejscu obecnego licznika wykonać podział PEN i dołożyć rozłącznik izolacyjny (między innymi żeby za każdym razem przy pracach nie wołać kogoś ze wspólnoty czy ZE do przedlicznikowych w piwnicy pięć pięter niżej), następnie od tego miejsca poprowadzić przewody odpowiedniego przekroju na szyny i bloki rozdzielcze do nowej rozdzielnicy, a dopiero przy wymianie wszystkich WLZ-ów przez wspólnotę przenieść licznik w nowe miejsce, obok tej nowej rozdzielnicy? Czy takie rozwiązanie w tej sytuacji ma sens i będzie działać poprawnie do czasu wymiany WLZ?
@@emihydro-elektro Bez Przesady, żeby brać projektanta do rysowania schematu instalacji. Szanowna Pani, nie każdy elektryk to spec od łopaty (chociaż nie przeczę, że tacy są). To fakt że klucze do skrzynek warto mieć, jednak nie jestem pewien co na to prawo - bo o ile mi wiadomo dorobienie kluczy od tak nie jest takie proste i załatwia się to trochę pokątnie.
polskke prawo nie definiuje schematu instalacji tylko jej projekt - wtedy wymagane są UB, schemat sobie może narysować każdy bez względj na uprawnienia
Czy to była praca PPN czy w pobliżu napięcia?
1:03 Jestem pewny że znają co najmniej 0,7 rzeczy którymi mogliby się w tym czasie zająć.
😉
👍
A czy zabezpieczenie typu C nie ma takiej samej charakterystyki pracy jak wkladka topikowa?
Nie
Żadna eska nie jest selektywna
Czemu nie można się podłączyć i wyciągnąć 3 fazy z tego złącza. Też mam taki układ i przy zwiększeniu przyłącza nie było problemu żeby podłączyć się pod taki WLZ, nie musiałem ciągnąć przewodu z głównego przyłącza bloku. Nie wyobrażam sobie ciągnąć przewodu o długości 70m 5x6mm2 przez cały pion do przyłącza, jak w skrzynce jest WLZ 10mm2. Szkoda, że nie wyjaśniłeś czemu nie można tego robić, skoro u mnie Tauron nie widział problemu, to czemu administracja ma mieć problem. U mnie Tauron wydał zgodę, administracja przyklepała, papiery złożyłem, chipek z Taurona poplombował i wszyscy szczęśliwi, bo więcej płacę za utrzymanie przyłącza 3-fazowego.
To właśnie zależy od administracji. Tauron wydał Ci zgodę bo z ich strony czyli instalacja do budynku jest na to przygotowana. Instalacja w budynku to część wspólna o której decyduje ADM. Dostałeś zgodę to się ciesz. W Gdańsku administracje bardziej tego pilnują i słusznie. Jeden 5x10 zasila np 10 mieszkań. niech sobie każdy teraz pociągnie trzy fazy 😉
Żółto-Zielony jako PEN powinien mieć Niebieski oznacznik, Podobnie jak Niebieski PEN musi mieć Żółto-Zielony oznacznik.
Więc Niebieski kolor PEN jest poprawny ALE wymaga Zółto-Zielonego oznacznika. I tyle, można użyć zwykłej taśmy w odpowiednim kolorze.
Jaki kierunek ukończyłeś?
odrobina gwiazdorstwa od 08:47, poza tym spoko
No ok... nie widzę gwiazdorstwa w sprawdzaniu rozdzielnicy. Bo rozumiem że o to Ci chodzi ? Że sprawdzam ?
@@twojelektryktrojmiasto nieeeeee, bardzo dobrze że sprawdzasz, chodzi mi o to jak sprawdzasz, o same ruchy, rozumiem że to automatyzm i rutyna, wszystko w porządku takie tylko moje pierwsze odczucia :P
No spoko 😉
Skąd wiadomo, że to TN-C a nie TT?
Powiem szczerze, że straszne jest to rozwiązanie szachtu w mieszkaniu. W przyszłości wspólnota czy też spółdzielnia mogłaby się postarać żeby zrobić go na klatce z licznikami.
W przyszłości miejmy nadzieję, że nie będzie ani wspólnot ani spółdzielni a komunistyczne bloki z wielkiej płyty i tym podobne runą w pizdu.
@@mixhak6315 ?
Chciałbyś ładować pieniądze w budynek który już dawno powinien zostać wyłączony z eksploatacji?
@@danielpingwin9627 Dlaczego powinien zostać wyłączony z eksploatacji?
U mojej babci w wielkiej płycie jest jeszcze zupełnie inaczej - nie ma ani szlachtu w mieszkaniu, ani na korytarzu. Za to przewody do mieszkań idą w ceglanej ściance między łazienką a przedpokojem. Nie ma też żadnej centralnej puszki rozdzielczej, a wszystkie przewody łączą się w rozdzielnicy. Spółdzielnia ma zamiar (a przynajmniej miała, przed powodzią, teraz pewnie można o tym zapomnieć) wymieniać WLZty, więc nie mam pojęcia jak mają zamiar to zrobić, żeby nie demolować ludziom mieszkań.
Ryzykowne to odpinanie i podpinanie się do tej listwy. Ciekawe czy przy odkęcaniu mieszkania wyżej na chwilkę Pena nie straciły...
Nie ma takiej możliwości ponieważ pion jest zawsze w ciągłości i przechodzi przez oba zaciski. Możesz tak na prawdę rozkręcić całkiem oba zaciski i nic się nie wydarzy
Racja, przyjżałem się jeszcze raz i widzę, że nie są żyły rozcięte. 👍
agregat i do bjj ;)
Nowa rozdzielnica mieszkaniowa powinna być nad drzwiami wejściowymi. Jak spółdzielnia będzie prowadzić remont wlz po klatce to nie będzie kucia w mieszkaniu np. Za 5lat. Później płacz
Jak tam jest szacht przecież.
@@rotflolek liczniki na zewnątrz np. do zestawu licznikowego w korytarzu piwnicznym, a przewód bezpośrednio do licznika i już ydy 5x6 mm2. - tak my robimy
@@krzysztofzywicki8616 ale tu masz liczniki w mieszkaniach i przygotowane pod nie wnęki i szacht to o czym Ty piszesz?
@@rotflolek to był szacht i nie ma tgzw. przebitek. Już nigdy go nie potraktuje jako szacht.
Jeżeli wymieniamy instalację to tylko w okolicy drzwi, bo potem płacz, że np. Rurka lub kucie lub listwa. Modernizujemy i ludzie mówią:,, Elektryk z doświadczeniem"
@@krzysztofzywicki8616 dowiedz się najpierw co to znaczy szacht bo pierdolisz tu glupoty
Abstrahując od tematu filmu niech mi ktoś wyjaśni daczego wcześniej czy później Twórcy cyfrowi zaczynają się pchać w lokowanie produktów? 🫣
Uwaga podaję hasło....PINIONSZKI :)
A co ma zrobić? Zdrapywać napis Wiha z wkrętaków
no jakby nie mogło być filmu bez reklamy :D Jutro zareklamuj hamburgery na McDonaldzie :D
Moja sprawa 👍
@@twojelektryktrojmiasto albo jestes rzetelnym youtuberem a nie paróweczką co tylko żyje z reklam :D
A ja lubię - i ch 😉
@@twojelektryktrojmiasto więc jesteś sprzedajną parówką :D