W sprawie rezystancji uziemienia, żeby nie wprowadzać innych w błąd, może wyprostuj sprawę. Im mniej "omów" tym lepiej. A rezystancja powinna być poniżej 10 "omów" a nie powyżej... Poza tym bardzo fajny materiał.
Montuje instalacje fotowoltaiczne już 6 lat. Musi ustawić Pan hak tak aby była przerwa pomiędzy dachowka a hakiem. Jeżeli zostawi to Pan tak jak na filmie to po paru latach dachówka popęka i będzie problem. Pozdrawiam
super poradnik dużo fajnych informacji które wykorzystam na pewno, jedyne zastrzeżenie to takie że rezystancja instalacji uziemiającej powinna być jak najniższa, a woli ścisłości wedle przepisów poniżej 10 omów. pozdrawiam
Dziękuję wszystkim za komentarze, te przychylne jak i te nie... dziękuję szczególnie osobom które mi doradzają co i jak.. Nie wszystkim odpisuję, ale staram się czytać i korzystać z rad... Pozdrawiam. Dołożyłem piankę pod wszystkie uchwyty, faktycznie jest lepiej i chyba bezpieczniej.
@@rghost1647 tak to wiem bo mi kiedyś elektryk mówił że im wilgotniejsza ziemia tym lepszy uziom ( ja mam wody gruntowe na 180 cm, robiłem badania przed budową)... ogólnie zupełnie tego tematu nie ogarniam, elektrycy co mi zabijali szpilki ( 7 sztuk po 150 cm) powiedzieli tylko że jest ok i że pod stacją trafo mają słabsze uziemienie niż u mnie.... elektryk jak przyjedzie podłącząć to sprawdzi to dokładnie. Pozdrawiam.
Co do mocowania uchwytu do krokwiowego zawsze robimy troszeczkę wyżej aby śruba nie uszkodziła dachówki podczas nacisku. Tak samo sam uchwyt nie powinien dotykać dachówki, powinna być przestrzeń coś około 2 mm. Sznurek powinieneś przymocować na rancie ustawiasz dolną szynę górną szynę a na sam koniec środek łapiesz z wysokości górnej i dolnej. Uziemienie konstrukcji Połącz ze sobą za pomocą śrub teowych Pozdro 😁 widać że coś tam wiesz majster...
Jak coś to w wśród elektryków utarło się, że uziom ma mieć rezystancję poniżej 10 Omów, a nie powyżej. ;) Generalnie im mniejszy opór względem ziemi tym lepiej. Ale słuszności akurat takiej wartości nikt jeszcze nie udowodnił i do dziś się o to kłócą na forach. :D
Sorki, faktycznie się machnąłem, ale ja z elektryka na bakier... chociaż cały czas jestem w kontakcie, no i podłaczenia mi tez już ogarnie elektryk. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 nie można się znać na wszystkim. Ja sam bym chciał mieć Twój fach w ręku, bo wykonujesz świetnie swoją pracę. Przyjemnie się Twoją pracę ogląda. Pozdrowienia dla małżonki ;)
@@mch1751 Pozdrowienia przekazane... powiem szczerze że myslałem że im wiecej tych omów tym lepiej.. muszę elektryka poprosić aby jeszcze raz sprawdził...
@celticsfanpl "Jak coś to w wśród elektryków utarło się, że uziom ma mieć rezystancję poniżej 10 Omów, a nie powyżej” nie utarło się tylko takie są wymagania aktualnych norm. "Ale słuszności akurat takiej wartości nikt jeszcze nie udowodnił i do dziś się o to kłócą na forach" Kolejna bzdura. Idź na studia to dowiesz się trochę więcej o rozważaniach na temat rezystancji uziemienia, udarach piorunowych i wynikających z tego długościach uziomu i jego wartościach. No ale przecież lepiej czytać fora :D
No gratulacje z decyzji i powodzenia w instalowaniu Fotowoltaiki Żeby wszystko się udało trzymam Kciuki Żeby tak działało tak jak umie pozdrawiam 👍🏻🟥👍🏻🟥
Goń z robotą puki słońce świeci to coś jeszcze naprodukuje:-) z tymi Ohm-mi to nieogarniasz całkowicie ale i tak szacunek dla ciebie że wziąłeś się za taką robotę. Jak dla mnie mogłaby być większa szpara pomiędzy dachówka A panelem. Czekam na dalsze postępy
No tak wyszło z tymi omami, myślałem że jak więcej to lepiej, a chyba jest gorzej... po proszę elektryka żeby to sprawdził... a ogólnie mam nadzieję że będzie ok.. szpara jest taka na ile pozwala system montażowy... Pozdrawiam.
@@Dzidek1 im mniej omów tym lepiej ,przy takiej instalacji powinno być nie więcej niż 10 po uwzględnieniu współczynnika gruntu , czyli wychodzi powiedzmy 7 na mierniku x dajesz współczynnik średni grunt (chodzi o wilgotność i czy piach,skala czy glina)czyli w normalnych warunkach tak 1,5 = rezystancja wychodzi ci wtedy 10,5 ohm
Hej, nie mam nic do Twoich filmików bo lubię Cię oglądać ale samo wykonanie daje mnóstwo do myślenia sam jestem w trakcie montażu instalacji ( samodzielnie ) i pokażę jak to powinno być "Prawidłowo" wykonana. P.S. kable nie powinny znajdować się na dachówce tylko zakryte pod ze względu na panujące tam warunki i ewentualne uszkodzenia przez śnieg czy lód..
Super, naprawdę dużo się dowiedziałem.Ale mam pytanie chce zamontować dwa panele słoneczne 2x410 Watt na szopie.Ale nie mam odgromu,czy jest to bezpieczne ?Lub mam zrobić odrgom najlepiej? Pozdrawiam
Szpilki kolejne możesz wbić np: 5 metrów dalej i połączyć je przewodem , nie koniecznie trzeba wbijać głębiej bo czasem wbijesz z 10 sztuk a i tak uziom ( OM ) zostanie taki sam jak byś wbił np: 3 szpilki , druga sprawa dotyczy odległość mocowania od dachówki aby nie opierało się o dachówkę , bo pod wpływem ciężaru paneli i dużych wiatrów może dociskać dachówkę która pewnie z czasem pęknie. Głowa do góry będzie dobrze i gratulacje że sam to wykonujesz nawet jak popełnisz jakieś delikatne błędy to nie przejmuj się jakimiś złymi komentarzami bo i tacy się zawsze znajdą . Trzymam kciuki za poświęcenie i dobre wykonanie .
zgadza się ;) nadmienię tylko, że wartość uziomu im niższa tym lepsza 2-3 ohmy to super wartość. Przepisy mówią, że w momencie odbioru powinno być PONIŻEJj 10 ohm (zależy trochę od pogody-bo jest przelicznik ale ogólnie przyjmuje się tę właśnie wartość) U nas na firmie odebrałem kilkanaście instalacji do 50 kWp więc coś tam pamiętam ;)
Witaj osobiście uważam że tak długie rzędy paneli na dachu mają swoje minusy, ponieważ latem przy wysokich temperaturach szybko się nagrzewaja (nie mają odpowiedniej wentylacji) ponieważ powietrze gorące pod nimi ma tylko praktycznie dwa wyjścia na początku i na końcu, powietrze tam stoi i nie ma odpowiedniego przeplywu. Takie rozwiązanie wpłynie wiadomo na produkcję ale również na bezpieczeństwo domu. Ja osobiscie podzielił bym jeden rządek na dwa, zdaje sobie sprawę że to gorzej wizualnie będzie wyglądać ale według mnie bezpieczeństwo to podstawa ale to jest tylko moje zdanie. Pozdrawiam.
Łopanie tym kablem chcesz szyny uziemiać między sobą? Koledzy zajmujący się PVką w Niemczech szyny uziemiają między sobą drutem takim jak odgromowy lub do bednarki a później schodzą linką chyba 16mm2 do wewnątrz budynku.
Pewnie, że w Twoich warunkach na jednym obwodzie ponieważ masz dach bez cienia i bez sensu byłoby dzielenie obwodów. Za jakiś czas dorzucisz kolejne panele na drugą połać i wtedy one pójdą na drugi obwód.
Dokładnie taki mam zamiar, przywiduję rozbudowę ( jeszcze nie wiem kiedy) i bez sensu by było teraz wykorzystać 2 obwody, a potem myśleć co zrobić.. Pozdrawiam.
Ja nigdy bym nie zamontował paneli na budynku w którym mieszkam. Jak już to na wolnostojącym garażu, budynku gospodarczym , wiacie albo konstrukcji na ziemi nawet kosztem miejsca. Bo jeśli się zapalą panele to przynajmniej będę miał gdzie mieszkać.
Cześć, według mnie to żadne przewody nie powinny dotykać powierzchni dachu (przynajmniej tak zrobiłem u siebie), w zimę napada ci śniegu pod panele, a wiosną przy roztopach nie dość że przewody będą mokre to śnieg będzie je ciągnął w dół, jak jeszcze możesz to podciągnij opaskami do szyn.
Uziemianie paneli i konstrukcji nie tylko chroni przed uderzeniem bezposrednim w konstrukcje, wyrównuje róznice potencjałów nie tylko podczas burzy przy wyładowaniach atmosferycznych ale podczas pracy paneli zmniejsza to degradację paneli.
Hej..Pokaż jak płaszczynę robic .. Bo dach może być miejscami wklęsły i wypukły..To ciekawe by było jakie masz z tym doświadczenie....Jestem elektrykiem i zamiast tego żółtego przewodu dawałbym drut odgromowy...Ten elektryk ci powiedział że może być może ta linka ale powinien być drut..Dlatego przecież jako przewody odprowadzające ,całą odgromówke robi się z grubego drutu..I stosuje odpowiednie zaciski...Poza tym te zaciski dałbym w miejscu dostępnym ,gdzie można to co jakiś czas skontrolować...Czy nie koroduje..Czy jest dobrze skręcone,nie poluzowane..Bo powinno sie co jakiś czas to kontrolowac.Ja bym dał ponad to zwody pionowe znajdujące się dużo wyżej niż panele.Łatwo ich miejsce wyznaczyć metoda toczącej się kuli...Jest wtedy szansa że piorun w nie uderzy a nie w panele..I poprzez solidny ,gruby drut zostanie odprowadzony do uziemienia...
@@rghost1647 tak strzelił.. ja zapłaciłem za zestaw 20 tys. ( bo musiałem cos tam jeszcze dokupic). przy moich wycenach to albo 6 abo 12 tys. w kieszeni.. i wyceny były nie na full black, czyli bym zapłacił o 2 tys. mniej gdybym wziął zwykłe.
Zdzisiu u mnie jebnął piorunek ;) się zdziwili wszyscy ,inwerter padł co się okazało chyba zadziałały zabezpieczenia w inwerterze bo wrócił do mnie jak nowy ,bezpieczniki pospawało i takie tam ;)
@@Dzidek1 Jeśli to jest przewód LgY 16mm kw to po kilku latach będzie goły bo jego izolacja nie jest odporna na UV...Są specjalne kable solarne w odpowiednim kolorze które służą do uziemiania konstrukcji...Poza tym dobre praktyki wskazują na to że żaden z przewodów nie powinien leżeć na dachu. Są odpowiednie klipsy którymi można je podpiąć do ramy modułu...
Nie opiera się uchwytów na dachowce, pozostawia się je uniesione na około 5milimetrow. Jak panele wejdą w wibracje od wiatru to dachowka betonowa pęknie. Rok, dwa, trzy i zobaczycie co wtedy będzie.
Zgadzam się z tobą. Jak powinien być w takiej odległości żeby nie dotykał dachówki, bo jak przyjdzie obciążenie śniegiem to te dachówki będą pękać. W DE w miejscach gdzie są jaki zakłada się blaszane dachówki.
Dołączam się do komentarza Pana Mariusza. Przerwy między panelami, a dachówką muszą być większe. W przeciwnym razie panele w gorący bardzo słoneczny dzień będą miały dużo mniejszą wydajność. Nie wiem czy się Pan orientuje ale teraz jest modne montowanie paneli nad zbiornikami wodnymi w celu ich chłodzenia co utrzymuje ich wydajność na stałym wysokim poziomie. Nagrzany panel = zły panel 🤣😂
Dokładnie. Im więcej tym lepiej. Oczywiście zależy od tego jak mocno i na czym się je przymocuje aby później z wiatrem nie poleciały 😂🤣 Nie jestem żadnym ekspertem. Mój Tata ma mały panel słoneczny i po zwiększeniu prześwitu z 10 na 20 cm skok na wydajności w pełnym słońcu był ogromny. Reszta to czytanie na forach i ogólnie zainteresowanie tematem bo też zamierzam zakładać.
Pomijając już spadek uzysku w okresie letnim, efekt starzenia się modułów pod wpływem temperatury będzie dwukrotnie szybszy niż w przypadku instalacji na gruncie. Będąc na miejscu Zdzicha zdemontował bym to wszystko i zmontował prawidłowo używając profili do montażu pionowego.
Należy docenić trud poświęcony na wykonanie instalacji we własnem zakresie. Niestety w tym przypadku w długim terminie nie będzie żadnych oszczędności. Uchwyt mocujemy do krokwi właśnie po to aby nie obciążyć w żadnym razie dachówek. Powinien on być parę mm na dachówką a już absolutnie nie może spoczywać na nich pod kątem. W przypadku obciążenia paneli śniegiem będzie on działał jak ostrze i dachówki prędzej czy później popękają. Straty związane z takim montażem mogą być dramatycznie wysokie. Ponadto przewód powinien być odporny na promienie UV, zazwyczaj stosuje się po prostu również przewód taki jak do paneli PV bo ten spełnia ten wymóg. Ten widoczny na filmie wygląda na zwykły miedziany do instalacji wewnętrznych, izolacja posypie się po kilku latach a uziemienie będzie żadne bo przewód ten jak widać luźno spoczywa na połaci.
podłączenie powinno być z jednej strony, jeden przewód do paneli do plusa np a drugi biegnie do minusa pod panelami tak żeby nie zrobić cewki indukcyjnej
No tak też będzie, oba wyjdą w tym samym miejscu, ale jednym trzeba zacząć od ostatniego panelu w obwodzie, ten przewód bedzie szedł wzdłuż przewodów łaczących panele... chyba o tym samym piszemy i myślimy. Pozdrawiam.
ponoć nie właściwy... ale jak to lepiej zrobić? dać haki w powietrzu? z czasem i tak będą leżeć na dachówkach. ja osobiście nie pokazałem tego na filmie, ale podkładam jakby dylatcję.. pokaże na następnym filmie.
@@Dzidek1 Pasy z grubej gumy neoprenowej pod każdy uchwyt na pewno nie zaszkodzą, a pomogą bo dach wbrew pozorom pracuje. Panele a to pod śniegiem, a to na wietrze również.
@@Dzidek1 Powinny być regulowane tak żeby jak najmniej wystawał spod dachówki. U ciebie zrobiła się taka dźwignią. Instalacja może pracować I stukać o dachówki. Dodatkowo zwróć uwagę żeby dystan pomiędzy dolną krawędzią panela, a płaszczyzną dachu wynosił 10cm. Z tego co widać na filmie regulacja jest dość mała. O tym ostatnim jest dość głośno, bo w Polsce producenci systemów montażowych wprowadzili uchwyty do blachy trapezowej, gdzie może ułatwili pracę monterom, ale ignorując zalecenia producentów. Podbno nawet w Niemczech pisali o tym, że w Polsce mogą pojawić się problemy, pożary dachów.
@@sylwesterkrawczyk4766 ciekawe jak później ubezpieczalnie będą podchodzić do tego, bo skro całe dachy latają to tylko kwestia czasu jak będziemy oglądać instalacje które były mocowane do lat na wkręty.
Przewód żółto zielony nie służy do odprowadzenia prądu od uderzenia pioruna. Ma on odprowadzić „700V” ja by doszło do przebicia elektrycznego na obudowę, aby osoba kontrolująca instalacje nie została porażona.
Przewód żółto zielony jest przewodem ochronnym i taka funkcje w tej instalacji czyni. Gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji np. przetarcia izolacji czerwonego przewodu i on dotknie metalowej ramy paneli lub ramy na którym leżą panele, to ten przewód ma za zadanie odprowadzi niebezpieczne napięcie do ziemi.
Siedziałem, liczyłem i przy płatności w całości za en el wraz z opłatami stałymi na poziomie 110 PLN zrezygnowałem z fotowoltaiki. Może dobrze, może źle, lata pokażą.
my tak samo, nie opłaca sie, moze opłacalne dla kogoś kto płaci krocie na energie, inaczej szkoda zachodu :) ryzyko z pożarem mamy dachówkę bitumiczna, /jak pan mówi o pożarach ,to częste przypadki/oraz małe nasłonecznienie tu gdzie mieszkamy, Ludzie nie patrzą na swoje warunki tylko bezmyślnie montują
Nie myślałem że co to paneli foto.. tylu FACHOWCÓW się odezwie na Tym kanale‼️‼️‼️jednak Ludzie lubią pouczać 👍👍👍😂🤣🤣🤣 Nie jestem elektrykiem ale ale każdy przewód dał bym w peszel odporny na UV itp... 😋 Nigdy nie będę miał paneli bo mnie nie stać 😩
@@mateusz9870 przy rachunkach 100zł na miesiąc to w sumie rozumiem. Z drugiej strony wynika, że wystarczyłoby niewielka instalacja która po powiedzmy 8 latach by się zwróciła. Jeżeli rata byłaby bliska 100zł to jeden grom na co się wydaje. To coś jak z mieszkaniem na wynajem czyli wynajmujący spłaca kredyt właścicielowi. Oczywiście każda awaria wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Zwracam uwage tylko na problem z serwisowaniem złonczek MC4 przy takiej konstrukcji. Te złączki powinni być sprawdzone i nasmarowane co najmniej raz na 3 lata. Ta konstrukcja to uniemozliwia. Znam kilka osób jakie zdemontowały już panele z dachu i przeniosły na grunt. Oczywiście pan decyduje a nie ja...ja mam trakery
Szanowny Panie Dzidek...apropo uziemnienia to zasada jest taka ze im mniej Omów tym leprzy uziom. ...maksymalny to 10 om a minimalny to np.00000..1 wiec skoro u pana jest 12...! ! ! Om to jest tragedia szanowny panie....zamiast szpilek trzeba bylo zapytac elektryka i na etapie fundamentow polaczyc sie z uzbrojeniem lawicy i polozyc bednarke do okola budynku...lecz teraz również mozna było by wkopac bednarke ale kostka juz jest itd....czyli lipa szanowny panie majster!!! Pozostaje panu walic w te szpilki mlotkiem bo jak zabraklo doswiadczenia na etapie lawicy fundamentow to teraz trzeba mlotem walic w dodatkowe szpile.dobry uziom to poniżej 5 om.zły uziom to 10om.A Pana 12...! ? To tragedia i ja napewno Niepodbil bym pieczatka odbioru tych prac oraz instalacji elektrycznej domu.pozdrawiam serdecznie
Pomyliłem się widać... jak pan zna temat to wie ile dają szpilki wbite na 10 metrów ( wiem że zależy od gruntu)... ogólnie myslałem że im więcej omów tym lepiej... a tu się okazuję się że gorzej... elektryk sprawdzi, może ja mam 1.2? nie ogarniam elektryki zupełnie.. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 tak tak...może 1.2 om ale ten temat należy sprawdzić... pozatym w protokole zdawczo odbiorczym instalacji elektrycznej budynku elektryk powinien wpisać ,zamieścić informacje ile om udało się uzyskać. Jest to bardzo ważna sprawa w odniesieniu do skuteczności żerowania i współpracy automatyki wyłącznikow roznicowo pradowych montowanych w szafkach rozdzielczych.oraz ochronników napięcia w sytuacji wyladowan atmosferycznych.....
Sebastian jak masz dobrze ułożoną nic nie powinno się dziać. Ja już chodziłem w czasie krycia i teraz też, żadna nie pękła.. dzisiaj pochodziłem po całym dachu aby zobaczyć właśnie czy gdzieś nie widać pęknietej i jak na razie wszystko ok. Pozdrawiam.
Prawidłowo uziemić należy każdy panel z osobna zdzierajac trochę anody ktora jest izolatorem nie wspomne o czarnej farbie,chyba ze zastosujesz specjalne podkladki miedzy profil a panel ktore przekłuwają anodę.
Pierw robił szczelny dach, a teraz go podziurawił ... Zdzisław ? Jak zwiotczeje Ci membrana ,a zwiotczeje na bank, i zacznie kapać w salonie , to się obudzisz .
Kolego jeszcze jedna rzecz która jest bardzo ważna dla ciebie kiedykolwiek się będziesz brał za tłumaczenie czegokolwiek komukolwiek to musisz być świadomy co tłumaczysz na przykład musisz być świadomy nie masz elitarnego pojęcia na temat uchwytów dachowych tak samo jak nie miał też również mój były szef on po prostu myślał że uchwyt to jest uchwyt i on uchwyci to co uchwyci a to niestety to nie jest teleobiektyw to nie jest kamera to nie jest film to jest ślusarstwo trzeba mieć pojęcie pojęcie i wyrozumiały język techniczny którego nie posiadał widzę że i tego nie posiadasz po prostu nie rozumiesz tego o czym mówisz Po prostu widzisz to co widzisz gdzieś tam widziałeś gdzieś tam słyszałeś wiesz ktoś gdzieś pierdnął ktoś gdzieś widział głuchy widział ślepy słyszał kurwa mać no nie wiem być może ja jestem jakiś szorstki taki wobec ciebie sorry ale naprawdę proszę wycofaj to jeśli jeszcze zdążysz żeby dużo ludzi więcej się od ciebie nie śmiało znam się naprawdę na ślusarze jak mało kto wiem na rozmieszczeniu
Już naprawdę nic nie chcę wspominać na temat tych nieszczęśników którzy ciebie krytykują bo sami gówno wiedzą a mówią to po prostu żeby tobie dokuczyć sorry ale naprawdę ignoruj ich bo sami oni gówno wiedzą pewnie może nawet im mniej od ciebie tylko po prostu ty coś robisz A my tylko po prostu mówimy i chcemy nie wiem ja nie staram się tobie dokuczyć ale ale naprawdę musisz po prostu przepracować 10 lat na dachu robiąc montując stelaże
Choć jeden nie bał się prawdy powiedzieć że uziemienie to i tak pic na wodę , ale zrobić trzeba :), nie pchaj się w zabezpieczenia dc bo to pieniądze w błoto falownik w razie czego i tak do wymiany, a każdy falownik i tak ma wbudowane warystory zabezpieczające przed przepięciem.
@@kostekmati2093 ... to po kiego huja oglądasz jego filmy ? ... Jesteś od tego gościa z PC i pv ? Czy Dreammedia bo widzę że obaj w ostatnich filmach po nim jechali... A tak naprawdę każdy z nich ma niektóre filmy bez sensu... gość ma takie podejście do życia i tyle od zawsze tak prowadził tak kanał ...
W sprawie rezystancji uziemienia, żeby nie wprowadzać innych w błąd, może wyprostuj sprawę. Im mniej "omów" tym lepiej. A rezystancja powinna być poniżej 10 "omów" a nie powyżej... Poza tym bardzo fajny materiał.
Montuje instalacje fotowoltaiczne już 6 lat. Musi ustawić Pan hak tak aby była przerwa pomiędzy dachowka a hakiem. Jeżeli zostawi to Pan tak jak na filmie to po paru latach dachówka popęka i będzie problem. Pozdrawiam
super poradnik dużo fajnych informacji które wykorzystam na pewno, jedyne zastrzeżenie to takie że rezystancja instalacji uziemiającej powinna być jak najniższa, a woli ścisłości wedle przepisów poniżej 10 omów. pozdrawiam
Dziękuję wszystkim za komentarze, te przychylne jak i te nie... dziękuję szczególnie osobom które mi doradzają co i jak.. Nie wszystkim odpisuję, ale staram się czytać i korzystać z rad... Pozdrawiam. Dołożyłem piankę pod wszystkie uchwyty, faktycznie jest lepiej i chyba bezpieczniej.
@@rghost1647 tak to wiem bo mi kiedyś elektryk mówił że im wilgotniejsza ziemia tym lepszy uziom ( ja mam wody gruntowe na 180 cm, robiłem badania przed budową)... ogólnie zupełnie tego tematu nie ogarniam, elektrycy co mi zabijali szpilki ( 7 sztuk po 150 cm) powiedzieli tylko że jest ok i że pod stacją trafo mają słabsze uziemienie niż u mnie.... elektryk jak przyjedzie podłącząć to sprawdzi to dokładnie. Pozdrawiam.
Bardzo dobrze robisz dając pod uchwyty piankę lub gumę !!! 👍👍👍👍🎉🏡
Czemu dawać piankę pod uchwyty? Jak to wygląda?
No! To są konkretne informacje. Tego potrzebowałem. Już nie muszę tyle mózgować😰. Szacun,pozdro,i tak trzymać 👍
Sugeruje obejrzeć inny film, w ty przypadku niestety popełniono szereg błędów.
Super. Też mam dachówkę i zastanawiałem się jak te uchwyty w ogóle wyglądają.
Co do mocowania uchwytu do krokwiowego zawsze robimy troszeczkę wyżej aby śruba nie uszkodziła dachówki podczas nacisku. Tak samo sam uchwyt nie powinien dotykać dachówki, powinna być przestrzeń coś około 2 mm. Sznurek powinieneś przymocować na rancie ustawiasz dolną szynę górną szynę a na sam koniec środek łapiesz z wysokości górnej i dolnej. Uziemienie konstrukcji Połącz ze sobą za pomocą śrub teowych
Pozdro 😁 widać że coś tam wiesz majster...
Dzięki, jak na pierwszy raz to chyba jest ok... pod uchwyty podłożyłem taką piankę jako dylatację ( mam nadzieję że bedzie ok). Pozdrawiam.
@@Dzidek1 kiedyś pisałem ci jak będziesz kład panele albo coś podobnego. Zawsze mogłeś się odezwać... Pozdro 😁
@@RoliWork Nie pisałem, ale korzystałem z Twoich filmów. Dzięki jeszcze raz. Pozdro.
@@Dzidek1 Czyli jednym słowem udało mi się uzyskać wartość dodatnią dzięki temu co pokazuje. Pozdro 😁
Dobra robota pracuj dalej i nagrywaj Dziel się z innymi tą robotą
Dużo słońca życzę, pozdrawiam serdecznie.
Jak coś to w wśród elektryków utarło się, że uziom ma mieć rezystancję poniżej 10 Omów, a nie powyżej. ;)
Generalnie im mniejszy opór względem ziemi tym lepiej.
Ale słuszności akurat takiej wartości nikt jeszcze nie udowodnił i do dziś się o to kłócą na forach. :D
Dokładnie tak, im mniejsza rezystancja, tym lepiej :) Najlepiej gdyby miało w okolicach 1-3 Ohmów :)
Sorki, faktycznie się machnąłem, ale ja z elektryka na bakier... chociaż cały czas jestem w kontakcie, no i podłaczenia mi tez już ogarnie elektryk. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 nie można się znać na wszystkim. Ja sam bym chciał mieć Twój fach w ręku, bo wykonujesz świetnie swoją pracę. Przyjemnie się Twoją pracę ogląda. Pozdrowienia dla małżonki ;)
@@mch1751 Pozdrowienia przekazane... powiem szczerze że myslałem że im wiecej tych omów tym lepiej.. muszę elektryka poprosić aby jeszcze raz sprawdził...
@celticsfanpl "Jak coś to w wśród elektryków utarło się, że uziom ma mieć rezystancję poniżej 10 Omów, a nie powyżej” nie utarło się tylko takie są wymagania aktualnych norm. "Ale słuszności akurat takiej wartości nikt jeszcze nie udowodnił i do dziś się o to kłócą na forach" Kolejna bzdura. Idź na studia to dowiesz się trochę więcej o rozważaniach na temat rezystancji uziemienia, udarach piorunowych i wynikających z tego długościach uziomu i jego wartościach. No ale przecież lepiej czytać fora :D
Takie cuda 12lat temu montowałem... Fajna praca.
Świetna sprawa. Dzięki serdeczne za ten materiał 👌
Mega przydatny💪
Czekam na ciąg dalszy 😁
Fajnie pokazane szczegóły. Pozdrawiam.
No gratulacje z decyzji i powodzenia w instalowaniu Fotowoltaiki Żeby wszystko się udało trzymam Kciuki Żeby tak działało tak jak umie pozdrawiam 👍🏻🟥👍🏻🟥
będzie dobrze.. Pozdrawiam również.
Wg mnie trochę za blisko dachówek, większy odstęp, lepsze chłodzenie. Pozdrawiam
Wiem, ale mam już w niektórych miejscach na maksa uchwyty, więc więcej nie da rady... pewnie by było lepiej na podwójnym ruszcie... ale jest jak jest.
Goń z robotą puki słońce świeci to coś jeszcze naprodukuje:-) z tymi Ohm-mi to nieogarniasz całkowicie ale i tak szacunek dla ciebie że wziąłeś się za taką robotę. Jak dla mnie mogłaby być większa szpara pomiędzy dachówka A panelem. Czekam na dalsze postępy
No tak wyszło z tymi omami, myślałem że jak więcej to lepiej, a chyba jest gorzej... po proszę elektryka żeby to sprawdził... a ogólnie mam nadzieję że będzie ok.. szpara jest taka na ile pozwala system montażowy... Pozdrawiam.
@@Dzidek1 im mniej omów tym lepiej ,przy takiej instalacji powinno być nie więcej niż 10 po uwzględnieniu współczynnika gruntu , czyli wychodzi powiedzmy 7 na mierniku x dajesz współczynnik średni grunt (chodzi o wilgotność i czy piach,skala czy glina)czyli w normalnych warunkach tak 1,5 = rezystancja wychodzi ci wtedy 10,5 ohm
Dobre te filmiki masz uśmiałem się jak zwykle.
Kupując peszel proszę zwrócić uwagę aby był odporny na UV. Zwykły rozleci się po kilku latach. To samo z opaskami (trytytkami).
👍 super dzieje się.
Hej, nie mam nic do Twoich filmików bo lubię Cię oglądać ale samo wykonanie daje mnóstwo do myślenia sam jestem w trakcie montażu instalacji ( samodzielnie ) i pokażę jak to powinno być "Prawidłowo" wykonana. P.S. kable nie powinny znajdować się na dachówce tylko zakryte pod ze względu na panujące tam warunki i ewentualne uszkodzenia przez śnieg czy lód..
Zakryte pod czym??? Pod dachówką????
Hej a czemu nie chcesz uziemić paneli szeregowo ( na ramce od każdego rogu masz mały trójkącik ) ?
Super, naprawdę dużo się dowiedziałem.Ale mam pytanie chce zamontować dwa panele słoneczne 2x410 Watt na szopie.Ale nie mam odgromu,czy jest to bezpieczne ?Lub mam zrobić odrgom najlepiej?
Pozdrawiam
opór uziomu ma być jak najmniejszy poniżej 10 omów jest ok
Szpilki kolejne możesz wbić np: 5 metrów dalej i połączyć je przewodem , nie koniecznie trzeba wbijać głębiej bo czasem wbijesz z 10 sztuk a i tak uziom ( OM ) zostanie taki sam jak byś wbił np: 3 szpilki , druga sprawa dotyczy odległość mocowania od dachówki aby nie opierało się o dachówkę , bo pod wpływem ciężaru paneli i dużych wiatrów może dociskać dachówkę która pewnie z czasem pęknie. Głowa do góry będzie dobrze i gratulacje że sam to wykonujesz nawet jak popełnisz jakieś delikatne błędy to nie przejmuj się jakimiś złymi komentarzami bo i tacy się zawsze znajdą . Trzymam kciuki za poświęcenie i dobre wykonanie .
zgadza się ;)
nadmienię tylko, że wartość uziomu im niższa tym lepsza 2-3 ohmy to super wartość. Przepisy mówią, że w momencie odbioru powinno być PONIŻEJj 10 ohm (zależy trochę od pogody-bo jest przelicznik ale ogólnie przyjmuje się tę właśnie wartość) U nas na firmie odebrałem kilkanaście instalacji do 50 kWp więc coś tam pamiętam ;)
Witaj osobiście uważam że tak długie rzędy paneli na dachu mają swoje minusy, ponieważ latem przy wysokich temperaturach szybko się nagrzewaja (nie mają odpowiedniej wentylacji) ponieważ powietrze gorące pod nimi ma tylko praktycznie dwa wyjścia na początku i na końcu, powietrze tam stoi i nie ma odpowiedniego przeplywu. Takie rozwiązanie wpłynie wiadomo na produkcję ale również na bezpieczeństwo domu. Ja osobiscie podzielił bym jeden rządek na dwa, zdaje sobie sprawę że to gorzej wizualnie będzie wyglądać ale według mnie bezpieczeństwo to podstawa ale to jest tylko moje zdanie. Pozdrawiam.
Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy
Łopanie tym kablem chcesz szyny uziemiać między sobą? Koledzy zajmujący się PVką w Niemczech szyny uziemiają między sobą drutem takim jak odgromowy lub do bednarki a później schodzą linką chyba 16mm2 do wewnątrz budynku.
Pewnie, że w Twoich warunkach na jednym obwodzie ponieważ masz dach bez cienia i bez sensu byłoby dzielenie obwodów. Za jakiś czas dorzucisz kolejne panele na drugą połać i wtedy one pójdą na drugi obwód.
Dokładnie taki mam zamiar, przywiduję rozbudowę ( jeszcze nie wiem kiedy) i bez sensu by było teraz wykorzystać 2 obwody, a potem myśleć co zrobić.. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 A czy falownik masz większej wydajności aby dorzucić więcej paneli ? I na jakich zasadach po dorzuceniu pv będzie twoja umowa obowiązywać?.
Cześć,
Do uziomu zatrudniłeś fachowca z urządzeniem pomiarowym czy wbijałeś na oko, zastanawiam się bo chce zacząć od montażu szyn i uziemienia :)
Czekam na efekt końcowy, pozdrowienia!
Ja nigdy bym nie zamontował paneli na budynku w którym mieszkam. Jak już to na wolnostojącym garażu, budynku gospodarczym , wiacie albo konstrukcji na ziemi nawet kosztem miejsca. Bo jeśli się zapalą panele to przynajmniej będę miał gdzie mieszkać.
Extra robota
Żeby chałupa nie spłonęła musi być przerwa między dachówka a panelami 10 cm , w Polsce robią od 5 do 8 ale w Stanach jest to minimum 10. Pozdrawiam.
Dokładnie. Panele nie mogą "leżeć" na dachu.
Spoko czekamy dalej
Cześć, według mnie to żadne przewody nie powinny dotykać powierzchni dachu (przynajmniej tak zrobiłem u siebie), w zimę napada ci śniegu pod panele, a wiosną przy roztopach nie dość że przewody będą mokre to śnieg będzie je ciągnął w dół, jak jeszcze możesz to podciągnij opaskami do szyn.
A kiedy tak robiłeś? Po 3 latach patrząc na dach wszystkie opaski pękły i kabel leży na dachu a opaski niby by UV
@@Genio... Jeśli opaski ci popękały to znaczy że były zbyt mocno zaciśnięte, opaska ma służyć do przytrzymania a nie montażu ;-)
dobra robota
Uziemianie paneli i konstrukcji nie tylko chroni przed uderzeniem bezposrednim w konstrukcje, wyrównuje róznice potencjałów nie tylko podczas burzy przy wyładowaniach atmosferycznych ale podczas pracy paneli zmniejsza to degradację paneli.
Niesamowite jak home office działa
;)
Szacun.
No sam myślę że jak bez żadnego doświadczenia praktycznego to idzie dobrze. Pozdrawiam.
Wg. cienia słońce trochę nie po stronie paneli...... Chyba , że to 5 rano..... :)
A gdzie kupowałeś konstrukcje i elementy?
Co ile kotwy montażowe do dachu sie daje?jakis link gdzie mozna kupic kompletny zestaw bez paneli do montazu
Przy montażu uchwytu było lokowanie produktu (Makita) ;)
Hej..Pokaż jak płaszczynę robic .. Bo dach może być miejscami wklęsły i wypukły..To ciekawe by było jakie masz z tym doświadczenie....Jestem elektrykiem i zamiast tego żółtego przewodu dawałbym drut odgromowy...Ten elektryk ci powiedział że może być może ta linka ale powinien być drut..Dlatego przecież jako przewody odprowadzające ,całą odgromówke robi się z grubego drutu..I stosuje odpowiednie zaciski...Poza tym te zaciski dałbym w miejscu dostępnym ,gdzie można to co jakiś czas skontrolować...Czy nie koroduje..Czy jest dobrze skręcone,nie poluzowane..Bo powinno sie co jakiś czas to kontrolowac.Ja bym dał ponad to zwody pionowe znajdujące się dużo wyżej niż panele.Łatwo ich miejsce wyznaczyć metoda toczącej się kuli...Jest wtedy szansa że piorun w nie uderzy a nie w panele..I poprzez solidny ,gruby drut zostanie odprowadzony do uziemienia...
Witam! Jaka masz dachówkę? Firma model?
Zdzisiek uziom na dachu ciągnij tak samo jak idzie string razem z plusem i minusem pozdrawiam Dachvolt
a co to za różnica?
@@krajesby uniknac petli ind.
Ty gościu ile dni to montowales bo ja wpadam na dach i kładę w jeden dzień z odpaleniem a zapomniałem że wy po nocach robita.bo kolana pieka
Nie ma to jak sie samemu zrobi 10 tysi w kieszeni super
To zależy od firmy... u mnie najtaniej było 26 tys.. potentat na rynku w Ełku krzyknął 32.. i nie full blackach, które sa droższe..
@@rghost1647 tak strzelił.. ja zapłaciłem za zestaw 20 tys. ( bo musiałem cos tam jeszcze dokupic). przy moich wycenach to albo 6 abo 12 tys. w kieszeni.. i wyceny były nie na full black, czyli bym zapłacił o 2 tys. mniej gdybym wziął zwykłe.
@@Dzidek1 ile kWp?
Lepiej jest jak hak jest trochę wyżej bo dachowka nie pęka
Zdzisiu u mnie jebnął piorunek ;) się zdziwili wszyscy ,inwerter padł co się okazało chyba zadziałały zabezpieczenia w inwerterze bo wrócił do mnie jak nowy ,bezpieczniki pospawało i takie tam ;)
Te kable to chyba nie powinny leżeć na dachówce bezpośrednio? Mam nadzieje że podwiążesz je?
Od uziemienia mogą leżeć, pytałem elektryka.
@@Dzidek1 Jeśli to jest przewód LgY 16mm kw to po kilku latach będzie goły bo jego izolacja nie jest odporna na UV...Są specjalne kable solarne w odpowiednim kolorze które służą do uziemiania konstrukcji...Poza tym dobre praktyki wskazują na to że żaden z przewodów nie powinien leżeć na dachu. Są odpowiednie klipsy którymi można je podpiąć do ramy modułu...
Trochę za blisko dachówki, minimum10 cm od dachówki panel. A tych szpilek też trochę za dużo ale ok. Pozdrawiam.
👍
Nie opiera się uchwytów na dachowce, pozostawia się je uniesione na około 5milimetrow. Jak panele wejdą w wibracje od wiatru to dachowka betonowa pęknie. Rok, dwa, trzy i zobaczycie co wtedy będzie.
Zgadzam się z tobą. Jak powinien być w takiej odległości żeby nie dotykał dachówki, bo jak przyjdzie obciążenie śniegiem to te dachówki będą pękać. W DE w miejscach gdzie są jaki zakłada się blaszane dachówki.
Dołączam się do komentarza Pana Mariusza. Przerwy między panelami, a dachówką muszą być większe. W przeciwnym razie panele w gorący bardzo słoneczny dzień będą miały dużo mniejszą wydajność. Nie wiem czy się Pan orientuje ale teraz jest modne montowanie paneli nad zbiornikami wodnymi w celu ich chłodzenia co utrzymuje ich wydajność na stałym wysokim poziomie. Nagrzany panel = zły panel 🤣😂
Ile powinno być prześwitu.?
@@jazdabezcelu1864 Im większy tym lepszy, ja mam 12 cm... ogólnie strata jest minimalna... czy bedą 25 cm. czy 10... około 1 procenta.
Dokładnie. Im więcej tym lepiej. Oczywiście zależy od tego jak mocno i na czym się je przymocuje aby później z wiatrem nie poleciały 😂🤣
Nie jestem żadnym ekspertem.
Mój Tata ma mały panel słoneczny i po zwiększeniu prześwitu z 10 na 20 cm skok na wydajności w pełnym słońcu był ogromny.
Reszta to czytanie na forach i ogólnie zainteresowanie tematem bo też zamierzam zakładać.
Pomijając już spadek uzysku w okresie letnim, efekt starzenia się modułów pod wpływem temperatury będzie dwukrotnie szybszy niż w przypadku instalacji na gruncie. Będąc na miejscu Zdzicha zdemontował bym to wszystko i zmontował prawidłowo używając profili do montażu pionowego.
hopie zima za pasem zagęszczaj ruchy
A taki piękny był ten dach taki amerykański i po co było zakładać dachówkę. Pozdrawiam
A po to że dachówki są na całe życie no chyba że trąba powietrzna ją usunie po drugie nie jest tak głośno przy deszczu jak z blachą .
Należy docenić trud poświęcony na wykonanie instalacji we własnem zakresie. Niestety w tym przypadku w długim terminie nie będzie żadnych oszczędności. Uchwyt mocujemy do krokwi właśnie po to aby nie obciążyć w żadnym razie dachówek. Powinien on być parę mm na dachówką a już absolutnie nie może spoczywać na nich pod kątem. W przypadku obciążenia paneli śniegiem będzie on działał jak ostrze i dachówki prędzej czy później popękają. Straty związane z takim montażem mogą być dramatycznie wysokie. Ponadto przewód powinien być odporny na promienie UV, zazwyczaj stosuje się po prostu również przewód taki jak do paneli PV bo ten spełnia ten wymóg. Ten widoczny na filmie wygląda na zwykły miedziany do instalacji wewnętrznych, izolacja posypie się po kilku latach a uziemienie będzie żadne bo przewód ten jak widać luźno spoczywa na połaci.
Witam a gdzie znajdę elektryka który mi podłączy instalacje?
szukaj a będzie ci dane:)
Żartujesz czy poważnie pytasz?😉
Ok
@@X-RayTeam nie znam się nic
podłączenie powinno być z jednej strony, jeden przewód do paneli do plusa np a drugi biegnie do minusa pod panelami tak żeby nie zrobić cewki indukcyjnej
No tak też będzie, oba wyjdą w tym samym miejscu, ale jednym trzeba zacząć od ostatniego panelu w obwodzie, ten przewód bedzie szedł wzdłuż przewodów łaczących panele... chyba o tym samym piszemy i myślimy. Pozdrawiam.
Szkoda, że w okolicy Nowego Sącza nie mogę znaleźć elektryka co by mi to podłączył
ale świerszcze grają ;)
Te przewody od uziemienia trzeba było dac w peszlach
Konstrukcja za blisko dachu. Jak będzie ciepło to zero wentylacji. Minimum 10 cm od dachu musi być.
Czy łapie się Pan na dotację (mój prad) i (czyste powietrze)?
tak na dotację Mój Prąd... można montowac samodzielnie.
@@Dzidek1 pan chyba nie sypia 😉 Powodzenia i pozdrawiam.
Mogę wpaść i zobaczyć jak to wygląda?
Raczej nie.
@@Herrciu oj tam zaraz nie. Daleko nie mam.
@@complexfloor Spokojnie.. możesz. nie ma żadnego problemu. Pozdrawiam.
Kolego ma być PONIŻEJ 10 Omów a nie POWYŻEJ - tu chodzi o to żeby prąd miał mniejszy a nie większy opór na uziemieniu !!!
Podbno montaż haków w ten sposób jest niewłaściwy gdyż ciężar paneli opiera się o dachówki.
ponoć nie właściwy... ale jak to lepiej zrobić? dać haki w powietrzu? z czasem i tak będą leżeć na dachówkach. ja osobiście nie pokazałem tego na filmie, ale podkładam jakby dylatcję.. pokaże na następnym filmie.
@@Dzidek1 Pasy z grubej gumy neoprenowej pod każdy uchwyt na pewno nie zaszkodzą, a pomogą bo dach wbrew pozorom pracuje. Panele a to pod śniegiem, a to na wietrze również.
@@Dzidek1 Powinny być regulowane tak żeby jak najmniej wystawał spod dachówki. U ciebie zrobiła się taka dźwignią. Instalacja może pracować I stukać o dachówki. Dodatkowo zwróć uwagę żeby dystan pomiędzy dolną krawędzią panela, a płaszczyzną dachu wynosił 10cm. Z tego co widać na filmie regulacja jest dość mała. O tym ostatnim jest dość głośno, bo w Polsce producenci systemów montażowych wprowadzili uchwyty do blachy trapezowej, gdzie może ułatwili pracę monterom, ale ignorując zalecenia producentów. Podbno nawet w Niemczech pisali o tym, że w Polsce mogą pojawić się problemy, pożary dachów.
@@Dzidek1 haki do pv tylko dokrokwiowo . Nie ma innej poprawnej techniki montażu .
@@sylwesterkrawczyk4766 ciekawe jak później ubezpieczalnie będą podchodzić do tego, bo skro całe dachy latają to tylko kwestia czasu jak będziemy oglądać instalacje które były mocowane do lat na wkręty.
Przewód żółto zielony nie służy do odprowadzenia prądu od uderzenia pioruna. Ma on odprowadzić „700V” ja by doszło do przebicia elektrycznego na obudowę, aby osoba kontrolująca instalacje nie została porażona.
Przepraszam jak coś źle powiedziałem... ze mnie elektryk jak kosmonauta..
A od kiedy przepięcie wybiera kolor? Następny fachowiec
@@youtubeyoutube8663 jak pan jest takim specjalistą to może pan wyrazić swoją fachowa opinie a nie obrażać innych
@@krzysztofkowalski301 To wyjaśnij Krzysiu jak ma "odprowadzić" 700V skoro ani biegun dodatni, ani ujemny instalacji DC nie jest uziemiony.
Przewód żółto zielony jest przewodem ochronnym i taka funkcje w tej instalacji czyni. Gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji np. przetarcia izolacji czerwonego przewodu i on dotknie metalowej ramy paneli lub ramy na którym leżą panele, to ten przewód ma za zadanie odprowadzi niebezpieczne napięcie do ziemi.
montaż uchwytow ponad dachowke bo podczas wiatru kiedy panele pracują połamią dachówki
Siedziałem, liczyłem i przy płatności w całości za en el wraz z opłatami stałymi na poziomie 110 PLN zrezygnowałem z fotowoltaiki. Może dobrze, może źle, lata pokażą.
my tak samo, nie opłaca sie, moze opłacalne dla kogoś kto płaci krocie na energie, inaczej szkoda zachodu :) ryzyko z pożarem mamy dachówkę bitumiczna, /jak pan mówi o pożarach ,to częste przypadki/oraz małe nasłonecznienie tu gdzie mieszkamy, Ludzie nie patrzą na swoje warunki tylko bezmyślnie montują
Ja płace około 380zł/mc. U mnie prąd jest za 64gr/kWh + około 20-30zł/mc różnych opłat stałych. Realnie na PV oszczędzić mogę 350zł/mc
@@bethluch7399 Dzidek ma akurat grzanie pompą ciepła - podobnie jak ja - dla nas PV to realne obniżenie kosztów co miesiąc
Może byc z okolic Grajewa
Nie myślałem że co to paneli foto.. tylu FACHOWCÓW się odezwie na Tym kanale‼️‼️‼️jednak Ludzie lubią pouczać 👍👍👍😂🤣🤣🤣
Nie jestem elektrykiem ale ale każdy przewód dał bym w peszel odporny na UV itp... 😋
Nigdy nie będę miał paneli bo mnie nie stać 😩
A na prąd Cię stać?
@@ukaszzarebski5688 tak raz na dwa miesiące zapłacę 200zł. Na pv musiał bym się zakredytowac😂😂
@@mateusz9870 przy rachunkach 100zł na miesiąc to w sumie rozumiem. Z drugiej strony wynika, że wystarczyłoby niewielka instalacja która po powiedzmy 8 latach by się zwróciła. Jeżeli rata byłaby bliska 100zł to jeden grom na co się wydaje. To coś jak z mieszkaniem na wynajem czyli wynajmujący spłaca kredyt właścicielowi. Oczywiście każda awaria wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Pozdrawiam.
Ekipa monterów pomorskie
14:12 im mniej Ohmów tym lepiej.
osobicie nie podobają mi się panela na dachach
Pan jeszcze przemysli ta instalacje, bo skutki moga byc takie: ua-cam.com/video/hAZrRN_Y7Qc/v-deo.html
Panie Mariuszu a jeździ pan samochodem czy nie? bo skutki wypadku też mogą być groźne... Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Zwracam uwage tylko na problem z serwisowaniem złonczek MC4 przy takiej konstrukcji. Te złączki powinni być sprawdzone i nasmarowane co najmniej raz na 3 lata. Ta konstrukcja to uniemozliwia. Znam kilka osób jakie zdemontowały już panele z dachu i przeniosły na grunt. Oczywiście pan decyduje a nie ja...ja mam trakery
Szanowny Panie Dzidek...apropo uziemnienia to zasada jest taka ze im mniej Omów tym leprzy uziom. ...maksymalny to 10 om a minimalny to np.00000..1 wiec skoro u pana jest 12...! ! ! Om to jest tragedia szanowny panie....zamiast szpilek trzeba bylo zapytac elektryka i na etapie fundamentow polaczyc sie z uzbrojeniem lawicy i polozyc bednarke do okola budynku...lecz teraz również mozna było by wkopac bednarke ale kostka juz jest itd....czyli lipa szanowny panie majster!!! Pozostaje panu walic w te szpilki mlotkiem bo jak zabraklo doswiadczenia na etapie lawicy fundamentow to teraz trzeba mlotem walic w dodatkowe szpile.dobry uziom to poniżej 5 om.zły uziom to 10om.A Pana 12...! ? To tragedia i ja napewno Niepodbil bym pieczatka odbioru tych prac oraz instalacji elektrycznej domu.pozdrawiam serdecznie
Pomyliłem się widać... jak pan zna temat to wie ile dają szpilki wbite na 10 metrów ( wiem że zależy od gruntu)... ogólnie myslałem że im więcej omów tym lepiej... a tu się okazuję się że gorzej... elektryk sprawdzi, może ja mam 1.2? nie ogarniam elektryki zupełnie.. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 tak tak...może 1.2 om ale ten temat należy sprawdzić... pozatym w protokole zdawczo odbiorczym instalacji elektrycznej budynku elektryk powinien wpisać ,zamieścić informacje ile om udało się uzyskać. Jest to bardzo ważna sprawa w odniesieniu do skuteczności żerowania i współpracy automatyki wyłącznikow roznicowo pradowych montowanych w szafkach rozdzielczych.oraz ochronników napięcia w sytuacji wyladowan atmosferycznych.....
Czećś mała rarada nie choć po profilach bo pękają dachówki Pozdrawiam Dachvolt
Szkoda ze kable do uziemienia leżą na dachowce
Że się. Nie bałeś stawać na ta dachówkę ja mam u siebie i nigdy bym tego nie zrobił hehehe . Mam dachówkę ceramiczna
Sebastian jak masz dobrze ułożoną nic nie powinno się dziać. Ja już chodziłem w czasie krycia i teraz też, żadna nie pękła.. dzisiaj pochodziłem po całym dachu aby zobaczyć właśnie czy gdzieś nie widać pęknietej i jak na razie wszystko ok. Pozdrawiam.
Prawidłowo uziemić należy każdy panel z osobna zdzierajac trochę anody ktora jest izolatorem nie wspomne o czarnej farbie,chyba ze zastosujesz specjalne podkladki miedzy profil a panel ktore przekłuwają anodę.
Pierw robił szczelny dach, a teraz go podziurawił ... Zdzisław ? Jak zwiotczeje Ci membrana ,a zwiotczeje na bank, i zacznie kapać w salonie , to się obudzisz .
Wkręty troszkę po taniosci kupione
wkręty Wurtha ze stali nierdzewnej i po taniości? proszę.
@@Dzidek1 Pewnie chodzi o to, że łeb stożkowy, a nie płaski...
@@Dzidek1 my stosujemy wkręty 8x120 też z Würth-a
Kolego jeszcze jedna rzecz która jest bardzo ważna dla ciebie kiedykolwiek się będziesz brał za tłumaczenie czegokolwiek komukolwiek to musisz być świadomy co tłumaczysz na przykład musisz być świadomy nie masz elitarnego pojęcia na temat uchwytów dachowych tak samo jak nie miał też również mój były szef on po prostu myślał że uchwyt to jest uchwyt i on uchwyci to co uchwyci a to niestety to nie jest teleobiektyw to nie jest kamera to nie jest film to jest ślusarstwo trzeba mieć pojęcie pojęcie i wyrozumiały język techniczny którego nie posiadał widzę że i tego nie posiadasz po prostu nie rozumiesz tego o czym mówisz Po prostu widzisz to co widzisz gdzieś tam widziałeś gdzieś tam słyszałeś wiesz ktoś gdzieś pierdnął ktoś gdzieś widział głuchy widział ślepy słyszał kurwa mać no nie wiem być może ja jestem jakiś szorstki taki wobec ciebie sorry ale naprawdę proszę wycofaj to jeśli jeszcze zdążysz żeby dużo ludzi więcej się od ciebie nie śmiało znam się naprawdę na ślusarze jak mało kto wiem na rozmieszczeniu
Już naprawdę nic nie chcę wspominać na temat tych nieszczęśników którzy ciebie krytykują bo sami gówno wiedzą a mówią to po prostu żeby tobie dokuczyć sorry ale naprawdę ignoruj ich bo sami oni gówno wiedzą pewnie może nawet im mniej od ciebie tylko po prostu ty coś robisz A my tylko po prostu mówimy i chcemy nie wiem ja nie staram się tobie dokuczyć ale ale naprawdę musisz po prostu przepracować 10 lat na dachu robiąc montując stelaże
Choć jeden nie bał się prawdy powiedzieć że uziemienie to i tak pic na wodę , ale zrobić trzeba :), nie pchaj się w zabezpieczenia dc bo to pieniądze w błoto falownik w razie czego i tak do wymiany, a każdy falownik i tak ma wbudowane warystory zabezpieczające przed przepięciem.
Co XDDDD Za pisanie takich bzdur powinieneś jakaś karę zapłacić
Stodoła i on, czyli kolejnie pierdo.lenie o niczym ciągle machając ręką ...
Przecież pokazuje jak montuje panele... Co ma na rzęsach tańczyć ?
@@rrrq9104 I klaskać uszami bez machania łapkami!
@@kostekmati2093 ... to po kiego huja oglądasz jego filmy ? ... Jesteś od tego gościa z PC i pv ? Czy Dreammedia bo widzę że obaj w ostatnich filmach po nim jechali... A tak naprawdę każdy z nich ma niektóre filmy bez sensu... gość ma takie podejście do życia i tyle od zawsze tak prowadził tak kanał ...