Umowa o Przeniesienie Praw Autorskich Do Logo. OMÓWIENIE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 11

  • @ZnakitowaroweblogPlprawo
    @ZnakitowaroweblogPlprawo  2 роки тому +1

    ✅ Chcesz zastrzec nazwę i logo? Zapytaj mnie o pomoc ► mikolajl@kancelarialech.pl ◄
    ✔ Sprawdź ile kosztuje rejestracja znaku towarowego: bit.ly/2Q0gFYi
    ✔ SUBSKRYBUJ KANAŁ: bit.ly/znaki_towarowe
    ✔ PRZECZYTAJ DEDYKOWANY ARTYKUŁ: Umowa o przeniesienie praw autorskich do logo. Na co zwrócić uwagę?: wzoryprzemyslowe-blog.pl/umowa-o-przeniesienie-praw-autorskich/
    W tym filmie dokładnie omawiam co powinna zawierać dobra umowa o przeniesienie praw autorskich do logo. To mit, że krótka formułka o przekazaniu tych praw np. na fakturze - załatwia sprawę. Od zapisów umowy zależy co wolno Ci z firmowym logo zrobić. Błąd na tym etapie może przykładowo umożliwić unieważnienie Twojego znaku towarowego.
    ✔ NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY UMOWY O PRZENIESIENIE PRAW AUTORSKICH DO LOGO:
    1. Jakie grafiki są przedmiotem umowy?
    2. Kiedy dochodzi do przeniesienia praw?
    3. Czy przeniesienie praw autorskich jest odpłatne?
    4. Na jakich polach eksploatacji przeniesiono prawa do logo?
    5. Masz zgodę na wykonywanie praw zależnych?
    PODSUMOWANIE
    1. Poprzez zapłacenie grafikowi za stworzenie logo nie stajesz się jego właścicielem.
    2. Praw autorskich się nie rejestruje. Można jednak wykorzystać narzędzie WIPO Proof do stworzenia dowodu potwierdzającego, że te prawa należą do Ciebie.
    3. Umowa o przeniesienie praw autorskich musi mieć formę pisemną. Ustalenia ustne lub w formie elektronicznej będą nieważne.
    4. Nie każda umowa zabezpieczy Twoje interesy. Tak będzie tylko wtedy jeżeli znajdą się tam precyzyjne zapisy dające Ci maksymalnie szerokie uprawnienia.
    5. Aby nie było wątpliwości, załącznikiem do umowy powinno być wydrukowane logo.
    6. Prawo autorskie nie chroni nazwy firmy. Warto uzupełniająco zarejestrować swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym.
    Przeczytaj również:
    ✔ Prawa autorskie do logo firmy: wzoryprzemyslowe-blog.pl/prawa-autorskie-do-logo-firmy/
    ✔ Umowa o przeniesienie praw autorskich do logo: wzoryprzemyslowe-blog.pl/umowa-o-przeniesienie-praw-autorskich/
    ✔ Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat: znakitowarowe-blog.pl/ile-roznic-wystarczy-plagiat/
    ✔ Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona: wzoryprzemyslowe-blog.pl/jak-sprawdzic-czy-nazwa-jest-zastrzezona/
    ✔ Czy sam pomysł jest chroniony przez prawo autorskie: znakitowarowe-blog.pl/pomysl-chroniony-prawo-autorskie/
    ✔ Co to jest znak towarowy: wzoryprzemyslowe-blog.pl/co-to-jest-znak-towarowy/
    Jeżeli chciałbyś zastrzec swój znak towarowy z pomocą profesjonalnego pełnomocnika to zapraszam do kontaktu:
    Mikołaj Lech
    rzecznik patentowy
    Kancelaria Patentowa LECH
    Strona Kancelarii: www.kancelarialech.com.pl/
    Znaki Towarowe: znakitowarowe-blog.pl/
    Wzory Przemysłowe: wzoryprzemyslowe-blog.pl/
    #prawo #prawnik #logo

  • @halloween_dark_dreams6458
    @halloween_dark_dreams6458 2 роки тому

    Dziękuję za ten materiał! Świetny i wartościowy kanał:)

  • @ИванМогилевчик-б9б
    @ИванМогилевчик-б9б Місяць тому

    Pytanie dotyczące papierowej formy umowy. Jeśli realizuję zamówienie z Polski dla klienta z USA, jak mogę podpisać z nim umowę w formie papierowej? Czy są jakieś sposoby na rozwiązanie tego problemu? Czy można np. dodać klauzulę, że umowa może być podpisana elektronicznie przez klienta? Albo jednostronnie przez projektanta? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • @marcinzakrzewskipl
    @marcinzakrzewskipl 2 роки тому +2

    Mikołaj dzięki za super materiał! Mimo to, mam pytanie. Zastanawia mnie następująca sytuacja: osoba samodzielnie tworzy sobie logo na papierze - kształt, grafikę, napisy barwy, itd. Ale nie potrafi tego przenieść na formę cyfrową i zleca grafikowi, aby to on znając i posiadając oprogramowanie to odpłatnie zrobił. W trakcie przenoszenia z papieru do komputera grafik otrzymuje cały czas wskazówki i przekazuje odpłatnie plik nabywcy. Więc kto w takim przypadku jest twórcą loga czy jakiejkolwiek grafiki i posiada wszelkie prawa autorskie?

    • @ZnakitowaroweblogPlprawo
      @ZnakitowaroweblogPlprawo  2 роки тому +2

      Dzięki. W ogóle zainspirowałeś mnie tym pytaniem do nagrania na ten temat osobnego filmu :) Generalnie odpowiem tak: "to zależy". Jeżeli grafik był jedynie przedłużeniem ręki pomysłodawcy i nic od siebie nie wniósł do projektu, to prawa autorskie należą do osoby, która szkic zrobiła na serwetce. Jeżeli natomiast taka osoba miała sam pomysł a grafik zaproponował kilka wariantów i razem wszystko dopracowywali to najpewniej oboje są współautorami. Choćby grafik dołożył do tego tylko 10% inwencji twórczej. I teraz od strony prawnej lepiej nie zastanawiać się komu te prawa faktycznie przysługują tylko asekuracyjnie i tak podpisać z grafikiem umowę. Dokładnie taką samą sytuację miałem z logo naszej kancelarii - orzełkiem. Uznałem, że nie chcę ryzykować i grafik mi te prawa przeniósł choć z mojej strony dostał zdjęcie szczegółowego rysunku na kartce.

    • @marcinzakrzewskipl
      @marcinzakrzewskipl 2 роки тому

      @@ZnakitowaroweblogPlprawo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście temat praw autoskich to zagmatwanie z wyższej półki, ale domyślam się, że zawsze warto zachować w skrytce tą "serwetkę" 😉

  • @cyberprawnik
    @cyberprawnik 2 роки тому

    A co jak napiszę na fakturze np. "W zamian za powyższe wynagrodzenie, Wykonawca przenosi na Zamawiającego całość przysługujących mu praw (w szczególności praw własności intelektualnej takich jak autorskie prawa majątkowe i pokrewne) do wszelkich rezultatów powstałych w wyniku wykonywania powyższej usługi, na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy, w tym prawa zależne na tworzenie, rozporządzanie i korzystanie z utworów zależnych", a następnie na fakturze podpisze się Zamawiający i Wykonawca? Abstrahuję już od praw osobistych i innych kwestii do zabezpieczenia (zostawmy sobie trochę prawniczego know-how). Co do wszystkich praw itd. to w żadnym przepisie nie ma sformułowania "musisz użyć magicznej inkantacji ..., aby przenieść prawa autorskie", więc nadal stosujemy art. 65 KC. Wymóg wyraźnego wymienienia pól eksploatacji w literalnym rozumieniu został w orzecznictwie w zasadzie obalony przez koncepcję dorozumianej umowy licencyjnej. Nie widzę więc innych przeszkód, chyba że Pan jakieś dostrzega?
    Te mity dot. umów prawnoautorskich są na tyle zakorzenione w doktrynie i orzecznictwie, że może pora je w końcu wykorzenić i pozbyć się absurdalnych twierdzeń, bo obrót prawami autorskimi jest już tak powszechny jak sprzedaż rzeczy ruchomych. Stąd wszelkie dziwne wymogi powinno się maksymalnie niwelować, a tam gdzie to niemożliwie zmienić przepisy, by odpowiadały praktycznym potrzebom. Prawo jest dla ludzi, a nie ludzie dla prawa.

  • @MK-bv8uo
    @MK-bv8uo 2 роки тому +1

    Czy dobrze myślę, że jeżeli ja projektuję logo, a grafikowi zlecam jedynie przerzucenie do pliku wektorowego to ja jestem autorem i wszelkie prawa są moje?

    • @ZnakitowaroweblogPlprawo
      @ZnakitowaroweblogPlprawo  2 роки тому +1

      Tak, ponieważ grafik nic od siebie do projektu nie dodał. Był po prostu "przedłużeniem Pana ręki".

  • @M40GRZES
    @M40GRZES 2 роки тому +1

    Gdzie mozna pobrac taka umowe ?

    • @ZnakitowaroweblogPlprawo
      @ZnakitowaroweblogPlprawo  2 роки тому

      Dzień dobry. Pojawił się mały problem ze sklepem, więc zanim go naprawimy minie pewnie tydzień. W międzyczasie może Pan taka umowę kupić pisząc bezpośrednio do mnie na adres: mikolaj@kancelarialech.pl