Jakie jednorazowe produkty z PLASTIKU są ZAKAZANE? Dyrektywa SUP w Polsce!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 21

  • @magda1309
    @magda1309 11 місяців тому

    bardzo pomocny materiał, dziękuję :) mam pytanie odnośnie butelek plastikowych wykorzystywanych do sprzedaży np. lanego piwa (butelka plastikowa, pojemność do 1,5 l). Oprócz opłaty produktowej za sprzedaż produktów w opakowaniach, czy one powinny być interpretowane jako te objęte dyrektywą SUP w kwestii ewidencji i pobieranej od 2024 r. opłaty, co za tym idzie czy podmiot powinien w związku z tym zaktualizować wniosek w systemie BDO i uzupełnić dział II tab. 6 jako przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty?

  • @user-zg7zi3qh4q
    @user-zg7zi3qh4q Рік тому +1

    Czy kubki kupowane do gabinetów stomatologicznych a więc używane wyłącznie do celów medycznych (płukanie ust, odkażanie) należy kwalifikować jako "kubki na napoje" ujęte w ustawie?
    Kubki te nie różnią się specjalnie od zwykłych np. kubków, z tym że używane są w gabinetach medycznych. Kubki te wykonane są z polipropylenu (a więc nie jest to styropian i nie jest to materiał oksydegardowalny).
    Dziękuję za świetny materiał i z góry dziekuję za odpowiedź na moje pytanie.

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      Ciekawe pytanie... Oczywiście w takiej sytuacji opłata od pacjentów nie powinna być moim zdaniem pobierana.
      Zastanawiam się natomiast czy nie uznać gabinetu stomatologicznego za użytkownika końcowego w rozumieniu art. 3b ust. 1. Zdaję sobie sprawę, że te kubki doskonale sprawdzają się, zapewniaja higienę itp. Natomiast wszystko zależy od skali i do tego w jakim kierunku pójdzie interpretacja art. 3b z punktu widzenia właśnie wykorzystania kubków plastikowych przez przedsiębiorców, którzy ich dalej nie odsprzedają razem z napojami tylko wykorzystują na własne potrzeby. Na ten moment nie chciałbym udzielać jednoznacznej odpowiedzi, ale mogę zasugerować wystąpienie o wydane interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców. Case bardzo ciekawy i sam jestem ciekawy w jakim pójdzie to kierunku :)

  • @mironadamski5275
    @mironadamski5275 Рік тому +1

    Jak przepisy ustawy mają się do opakowań biodegradowalnych? Czy opakowania np. z trzciny cukrowej podlegają przepisom o opłacie produktowej czy BDO? Jakie są obowiązki importera który wprowadza takie opakowania do obrotu?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      Bardzo dużo wątków w tym komentarzu! Natomiast podkreślić, że kwestia opakowań "biodegradowalnych", a opakowań z wykonanych z biotworzyw (np. z trzciny cukrowej), to dwa różne pojęcia. Istnieją tworzywa sztuczne wykonane z tzw. biotworzyw (np. ze wspomnianej trzciny cukrowej), które nie będą biodegradowalne! Z drugiej strony, plastik wykonany z tradycyjnych źródeł kopalnych (np. z ropy) może być biodegradowalny. Źródło pochodzenia tworzywa sztuczne, czyli to z czego zostało ono wykonane, nie przesądza o tym, czy one jest biodegradowalne czy nie. Z formalnego punktu widzenia są to nadal polimery, czyli tworzywa sztuczne (np. "BIO" PET).
      Co więcej, "biodegradowalność" jest stopniowalna. Przykładowo, niektóre tworzywa są biodegradowalne, ale tylko w przemysłowych kompostownikach (w domowym kompostowniku ten proces nie zajdzie). Inne tworzywa, o innych parametrach, będą natomiast nadawały się do kompostowania w przydomowych kompostownikach. Wszystko zależy właśnie od stopnia biodegradowalności, technologii itp. Aby ustalić z jakim mamy do czynienia tworzywem są wydawane specjalne certyfikaty (np. certyfikaty TUV dot. biodegradowalności i wiele innych).
      Niestety, w praktyce wiele firm nadużywa i myli pojęcie "biodegradowalności" (zdolność do rozkładu) z "biotworzywami" (źródło wytworzenia plastiku), wprowadzając jednocześnie nabywców w błąd co do właściwości opakowań.
      Kwestie związane z biotworzywami i biodegradowalnością są świetnie wyjaśnione w tym dokumencie Komisji Europejskiej z 30.11.2023: environment.ec.europa.eu/system/files/2022-12/COM_2022_682_1_EN_ACT_part1_v4.pdf
      Natomiast co do opłaty produktowej, to dotyczy ona wszelkich opakowań, bez względu na rodzaj materiału, z którego zostało wykonane! Dlatego każde opakowanie, nawet wykonane z biotworzyw (np. ze skrobi, trzciny) i biodegradowalne podlega pod te regulacje. W przyszłości być może będą jakieś zachęty do korzystania z tego rodzaju opakowań (np. niższe opłaty), ale jest to dopiero melodia przyszłości.

  • @rafi3181
    @rafi3181 Рік тому +1

    Tak się zastanawiam - jakiś problem z zoomem, że tak co 3-5 sekund przybliża i oddala prowadzącego?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      Dzięki za ten komentarz! Dostaliśmy kiedyś takie zalecenia od montażysty i tak już zostało, ale rozważę zmianę tego na bardziej stonowany kadr :)

  • @user-yb3rt1ce8i
    @user-yb3rt1ce8i Рік тому

    I jeszcze jedno pytanie, sprzedając plastikowe kubki (same, bez napoju) w opakowaniach zbiorczych w sklepie spożywczym np. kubki na napoje pakowane po 5 szt. (przydatne na grilla :) ), mam doliczyć Klientowi od 1.01.2024 opłatę dodatkową? Czy opłaty dotyczą wyłącznie kubków, które są sprzedawane z "wypełnieniem" :) np. napojami?

  • @user-yb3rt1ce8i
    @user-yb3rt1ce8i Рік тому

    Chciałam zostać o kwestię plastikowych pudełek z wieczkami do których pakowane są produkty na wagę poddawane zwyczaj z "za lady mięsnej/wędliniarskiej" typu: śledzie, surówki, sałatki itp. Teoretycznie można zakupić ilość na jedną porcję i zjeść z opakowania, ale uważam, że to raczej nadinterpretacja? Czy takie opakowanai będą podlegać od 1.01.2024 pod obowiązek naliczenia Klientom opłat? Obecnie jako sklep detaliczny spożywczy opłacamy z tego tytuły tytułu opłatę produktową. Z góry dziękuję!

  • @rudinka-pr4ku
    @rudinka-pr4ku Рік тому

    Jak rozpoznać konsumenta ostatecznego? Sprzedajemy kubki w opakowaniach. Dla barów i restauracji. Jednak czasami zdarza się klient, który kupuje taki kubek na uzytek własny. Jak go rozpoznać? I czy mu musimy od niego pobrać opłatę?

  • @magdalenaufnal4835
    @magdalenaufnal4835 Рік тому +1

    Czy kieliszki z miarką stosowane przy lekach czy suplementach diety, należy kwalifikować do pkt. 9 art 3i tj. kubki na napoje ???

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому +1

      Dzięki za to pytanie! Zwróć uwagę, że art. pkt 9 załącznika nr 7 dotyczy "kubków na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego". Zakładam, że takie kieliszki nie są wykonane z EPS (skrót na polistyren ekspandowany, czyli styropian). W związku z tym ten przepis nie będzie miał tutaj raczej zastosowania.
      Ponadto, dochodzi kwestia kwalifikacji prawnej samego "napoju" / "leku" / "suplementu". W tym filmie pokazuje tylko wąski zakres regulacji, dotyczący zakazów wprowadzania do obrotu. Pojawia się natomiast pytanie o stosowanie innych przepisów Ustawy Anty-Plastikowej. Moim zdaniem trzeba byłoby się tutaj pochylić nad poszczególnymi obowiązkami, które wynikają z Ustawy Anty-Plastikowej w zakresie m.in. nowych opłat (zob. art. 3k). Obawiam się, że wymaga to głębszych analiz...

    • @magdalenaufnal4835
      @magdalenaufnal4835 Рік тому

      @@MikoajMaslinski Bardzo dziękuję za odpowiedź!😊

  • @rafal28a
    @rafal28a Рік тому +1

    Czy opłatę rejestracyjną wpłacamy na konto opłat rocznych? Po przebrnięciu Pana kursu w pliku wykazu kont bankowych nie ma takiej kolumny, a na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego też nie znajduję takiej informacji.

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      Dzięki za to pytanie! Tak, opłata rejetstacyjna i opłata roczna jest uiszczana na to samo konto 🙂 nich Pan tylko zwróci uwagę, że każdy urząd marszałkowski prowadzi własne rachunki.

    • @rafal28a
      @rafal28a Рік тому +1

      @@MikoajMaslinski Tak już to ogarnąłem w Urzędzie Marszałkowskim, ale nie było łatwo, a dzisiaj jakiś starszy Pan pisał maile , że nie widzi mojej wpłaty rejestrowej i mam dokonać korekty. Na końcu się okazało, że to jego przeoczenie było i mam z głowy. A mogę dopytać czy rozpoczynając sprzedaż w internecie muszę odrazu rejestrować się do ewidencji odpadów czy same opakowania wystarczą?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      @@rafal28a cieszę się, że finalnie udało się załatwić sprawę!
      Co do sklepu internetowego, to na początek, przy małej skali działalności wpis w dziale XII Bdo zwykle nie jest potrzebny. Ilość odpadów jest wówczas na tyle mała, że firmy mieszcza się w limitach. Mówiłem o tym na kanale np. W filmie "opady a opakowania, jaką jest różnica".
      Natomiast jeżeli jest Pan właścicielem lokalu to proszę pamiętać o odpadach komunalnych na firmę. Temat jest bardziej złożony i w komentarzu już się nie zmieszcze. Może kiedyś popełni o tym film 😊

  • @user-ln2ot8py9z
    @user-ln2ot8py9z Рік тому

    Dzień Dobry, Czy pojemniki na sos i podpórki do pizzy będą podlegały pod przepisy SUP?

    • @MikoajMaslinski
      @MikoajMaslinski  Рік тому

      Dziękuję Małgorzata za to pytanie! Jeżeli chodzi o pojemniki na sos, to moim zdaniem tak.
      Potwierdzają to również wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące Dyrektywy Plastikowej (SUP). W wytycznych wskazano wśród przykładowych pojemników na żywność jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych objętych dyrektywą "Pojemnik na żywność wykonany z tworzyw sztucznych zawierający sosy i produkty do smarowania pieczywa (np. musztardę, ketchup lub dipy)". Co prawda, w tym przykładzie jest mowa o "pieczywie", ale dodawane do pizzy pojemniki na sosy / ketchup są ewidentnie opakowaniem z tworzywa sztucznego, mają charakter jednorazowy i nie wymagają dalszego przygotowania do spożycia. Dlatego, w mojej ocenie, będą podlegały także pod przepisy polskiej Ustawy Anty-Plastikowej.
      Natomiast co "podpórek" do pizzy, to mam wątpliwości. Nie zostały one wskazane jednoznacznie w dyrektywie. Zwróć uwagę na definicję: „Pojemniki na żywność, tj. pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która:
      a) jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu albo na wynos,
      b jest zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika, oraz
      c) jest gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie, w tym pojemniki na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.”
      Trudno uznać "podpórkę" za pojemnik. Skoro zatem nie jest to pojemnik, to wydaje się, że nie powinien podlegać. Aczkolwiek, tak jak powiedziałem - kwestia nie jest oczywista. Moje wątpliwości budzi art. 12 Dyrektywy: „Dokonując oceny, czy do celów niniejszej dyrektywy pojemnik na żywność należy uznać za produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, obok wymienionych w załączniku kryteriów dotyczących pojemników na żywność, decydującą rolę odgrywa to, czy istnieje tendencja do pozostawiania go w miejscach do tego nieprzeznaczonych - z uwagi na jego pojemność lub rozmiar, w szczególności w przypadku pojemników zawierających pojedyncze porcje żywności.”
      Podsumowując, w przypadku podpórek raczej skłaniam się do odpowiedzi, że nie jest to "pojemnik", więc nie podlega. Natomiast nie mogę dać gwarancji, że tak samo to zinterpretują urzędy. Będę natomiast badał ten temat :)

    • @user-ln2ot8py9z
      @user-ln2ot8py9z Рік тому +1

      @@MikoajMaslinski Bardzo dziękuję za odpowiedź.