Młodzi Naukowcy, w odpowiedzi na naszą zagadkę informujemy, że najlepsze efekty (największe kryształy) osiągniecie unikając skrajnych temperatur. Zatem Wasze pojemniki z hodowlą powinny zostać umieszczone w stałej temperaturze pokojowej. Na kaloryferze woda odparuje za szybko i powstaną tylko małe kryształki, a w zimnej piwnicy na efekt przyjedzie czekać bardzo długo. Pozdrawiamy!
@@skrzyp3q Może uda Ci się dostać jakieś plusy w szkole za inne doświadczenia chemiczne? 😉 Jakbyś szukał inspiracji to zapraszamy do obejrzenia innych filmów z serii Laboratorium Fabryki Naukowców 😎
A czy na, że tak powiem, prędkość wzrostu tych kryształów, wpływa wielkość i kształt mojego naczynia? Pytam, bo nie wiem, czy jeśli wykonam doświadczenie w naczyniu nieregularnym, to czy wyjdzie ono prawidłowo.
2 роки тому
Cześć, wszystko zależy od tego, czy w nieregularnym naczyniu będą znajdowały się jakieś drobinki, zadrapania, które mogłyby posłużyć jako ośrodek krystalizacji :) Jeżeli jest to naczynie gładkie od środka to jego wielkość i kształt nie powinny mieć wpływu, jeżeli odpowiednio umieścisz sznureczek (nasz ośrodek krystalizacji) :) Daj znać jak Ci poszło!
Czy jak ten roztwór da się pod okno to kryształy też urosną?
3 роки тому+2
Wszystko zależy od tego jaka jest temperatura i czy świeci np. słońce! Jeżeli przy oknie jest ciepło to sól łatwiej się rozpuści, woda wyparuje a na sznurku pojawią się kryształki soli :)
Cześć! Barwnik jest bardziej intensywny niż farba, więc zdecydowanie da lepszy efekt. Ale zawsze możesz spróbować z farbą 😉 daj znać jaki był efekt doświadczenia z farbą 🙂
@@jblbasstester9973 gwałtowne przyspieszenie może trochę popsuć efekty - kryształy mogą być mniej okazałe, ale pozostawienie doświadczenia w ciepłym miejscu powinno przyspieszyć proces odpowiednio :)
Prawidłowa odpowiedź to przy kaloryferze czyli w ciepłym miejscu! Znakomicie! Dzięki wysokim temperaturom woda odparuje szybciej, przez co nastąpi przesycenie roztworu i sól zacznie się osadzać na zarodku krystalizacji!
@ niestety nie, w ciepłym miejscu woda może i wyparuje, ale w zimnym miejscu woda szybciej ochłodzi się przez co również nastąpi przesycenie roztworu i proces krystalizacji będzie trwał dłużej, a co za tym idzie kryształy będą większe
3 роки тому
@@krzysztofszklarski629 To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż myślicie! 🕵️ Owszem, w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje 💎 Gdybyśmy rozpatrywali tylko to zjawisko to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🥶 U nas oprócz samego przesycania roztworu przez spadek temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody 😃 Te znowu zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️ 🌡️ 🌡️ Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, iż cząsteczki soli szybciej przemieszczają się w wyższej temperaturze to właśnie tutaj sól wykrystalizuje szybciej ☺️ ☺️☺️
Co poszło nie tak, że kryształy się nie wytrąciły? Zła sól? Za dużo wody? Za mało soli? Poruszenie naczyniem?
3 роки тому
Mogło mieć na to wpływ bardzo dużo czynników, ale prawdopodobnie sól nie została odpowiednio dobrze rozpuszczona w wodzie. Po jakim czasie sprawdzałaś czy są efekty? Bo czasem trzeba na nie dłuuugo czekać :)
To co Pan pisze w komentarzach jest skrajną głupotą. Jeśli robi Pan roztwór nasycony soli kuchennej, jej rozpuszczalność rośnie wraz ze wzrostem temperatury, a maleje ze spadkiem temperatury. To oznacza, że zakładając wzrost temperatury np przy grzejniku, osad soli, który jest na dnie zacznie się rozpuszczać. Jeśli pod oknem nie panuje na tyle ekstremalna temperatura, żeby natychmiast zagotować wodę i odparować jej solidną część to z roztworem nie będzie się nic działo. Po umieszczeniu naczynia w zimnym otoczeniu, temperatura roztworu spadnie, a więc i rozpuszczalność soli w roztworze. Przy tej samej objętości roztwór stanie się tzw. roztworem przechłodzonym i po włożeniu do niego jakiegoś obiektu, czyli zarodka krystalizacji, które w Pana doświadczeniu leżą na dnie pojemnika, zacznie się wzrost kryształów. Jeśli ochłodzimy roztwór bardziej to zaczną się tworzyć nowe zarodki krystalizacji i wtedy powstanie dużo małych kryształków. Najlepiej jest włożyć ten roztwór do lodówki. Wtedy krystalizacja zajdzie bardzo szybko. Pierwsza część tej wypowiedzi jest oparta na podstawowych własnościach fizycznych cieczy, których uczy się w liceum, a druga jest oparta na wiedzy akademickiej. Wydaje mi się, że powinien Pan mieć opanowany co najmniej pierwszy zakres wiedzy prowadząc taki kanał.
3 роки тому+1
Nie nazwałbym tego "skrajną głupotą" Muszę przyznać, że pytanie nie było zadane zbyt dobrze i rzeczywiście potem mocno głowiłem się nad odpowiedzią. Gdybym mógł zadać je jeszcze raz sformułowałbym je inaczej - teraz natomiast wydaje mi się, że bez obliczeń nie dojdziemy do konsensusu. Siłą napędową krystalizacji jest przechłodzenie lub zatężenie. Obniżenie temperatury zmniejsza rozpuszczalność soli. Wzrasta stopień przechłodzenia, zmniejsza się rozmiar zarodka krytycznego i w efekcie powstaje ich więcej. Trzeba jednak pamiętać, że ruchliwość jonów w zimnej wodzie jest mniejsza, a to spowalnia proces rozrostu. Różnica w rozpuszczalnościach między temperaturami 100 i 0 stopni Celsjusza wynosi 7g/100g (według open.agh.edu.pl) i to jest maksymalna ilość soli jaka wykrystalizuje. Podwyższenie temperatury natomiast to przyspieszenie parowania (zatężanie) oraz większa ruchliwość. Takie warunki promują większe kryształy kosztem mniejszych. Nie zapominajmy jeszcze o jednej niewiadomej całego procesu, czyli temperaturze początkowej wody - wydaje mi się że ona tutaj może jeszcze dużo namieszać. Składając to razem, zapewne funkcja szybkość krystalizacji posiada swoje ekstremum i to właśnie napisałem: unikajmy skrajnych temperatur. Chciałbym wspomnieć, że preferuję argumenty merytoryczne (których również Pani/Pan użył/użyła i za które dziękuję) zamiast komentarzy dotyczących mojego wykształcenia. Co prawda żaden ze mnie profesor, ale proszę mi uwierzyć, że wiedza akademicka z tego zakresu nie jest mi obca.
@@mateuszwikar3873 Niestety nie :( Sól będzie szybciej krystalizowała się w ciepłym miejscu. Dlaczego? Ponieważ krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach: woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
Mam pytanie tak czysto z ciekawości co mi grozi jak to zjem?
3 роки тому
Cześć! 🙂 Przede wszystkim: w laboratorium, ani w czasie innych eksperymentów nie jemy odczynników czy też produktów! 😃 w przypadku kryształu solnego po zjedzeniu może np. rozboleć brzuch, albo wystąpić reakcja alergiczna po barwnikach spożywczych 🤒 Stanowczo odradzamy spożywanie czegokolwiek w laboratorium, bo może to mieć też cięższe, nieprzewidziane skutki !!!
Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź 😞 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach. Już tłumaczę czemu: woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji 😃
To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż wydaje się za pierwszym razem! Gdybyśmy rozpatrywali tylko zjawisko krystalizowania to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🥶 bo w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje. ALE!!! U nas oprócz samego przesycania roztworu przez spadek temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody 😃 które z kolei zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️ 🌡️ 🌡️
W ciemnej piwnicy nie będzie zachodiła dyfuzja co umożliwi powstanie kryształu
4 роки тому+1
Powstanie kryształu umożliwi wyparowanie części ciepłej wody, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :) Czyli sól będzie się krystalizować szybciej w ciepłym miejscu :)
@@diplodok To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż myślicie! 🤔 Tak, w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje. Gdybyśmy rozpatrywali tylko to zjawisko to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🤔 U nas jednak, oprócz samego zjawiska przesycania roztworu na skutek spadku temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody. Te z kolei zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️🌡️🌡️ Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, iż cząsteczki soli szybciej przemieszczają się w wyższej temperaturze to właśnie na kaloryferze sól wykrystalizuje szybciej 🌡️
Niestety nie jest to poprawna odpowiedź :( Aby sól krystalizowała szybciej należy nasz eksperyment umieścić w ciepłym miejscu. Dlaczego? Ponieważ krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach: woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
W 7 klasie nie możecie tego zrobić? Wymieszać soli w ciepłej wodzie? Moje dziecko ma to w klasie 2 podstawówki.
3 роки тому+1
Cieszymy się, że Pani dziecko z łatwością wykonuje to doświadczenie na tak wczesnym etapie edukacji 😀 Miejmy jednak na uwadze, że eksperymenty chemiczne nie zawsze wychodzą tak jak planowaliśmy 😉🎇 ale warto próbować do skutku 😉
@@ducnguyenthai5995 Niestety nie w zimnej piwnicy :( Krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach - woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź 😥 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach 🌡️ - woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji
Wszystkie doświadczenia polecamy wykonywać gdy w pobliżu jest jakaś osoba dorosła! Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa jest to też ktoś komu można się pochwalić wynikami ;)
Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź :( Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach - woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź 😞 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach. Pewnie zastanawiasz się dlaczego? Otóż woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji 😃
Młodzi Naukowcy, w odpowiedzi na naszą zagadkę informujemy, że najlepsze efekty (największe kryształy) osiągniecie unikając skrajnych temperatur. Zatem Wasze pojemniki z hodowlą powinny zostać umieszczone w stałej temperaturze pokojowej. Na kaloryferze woda odparuje za szybko i powstaną tylko małe kryształki, a w zimnej piwnicy na efekt przyjedzie czekać bardzo długo. Pozdrawiamy!
A co się stanie jak jedna łyżka się rozpuści a druga już nie proszę niech ktoś mi odpisze😢
Po jakim czasie powstanie kryształ?
Mam pytanie ile ma leżeć i gdzie w końcu na parapecie czy gdzueś w cieniu?
Ej mi to pani kazała zrobić w ,7 klasie xdsds
i jak Ci wyszło?
@@skrzyp3q Może uda Ci się dostać jakieś plusy w szkole za inne doświadczenia chemiczne? 😉 Jakbyś szukał inspiracji to zapraszamy do obejrzenia innych filmów z serii Laboratorium Fabryki Naukowców 😎
Mi też hehehe
@@enduroli7050 jaki kryształ udało Ci się wyhodować? :)
@ Napocząatku mi spadł i się posypał. Ale później zrobiłem jeszcze raz i dzisiaj idę do szkoły pokazać go na chemię
A czy na, że tak powiem, prędkość wzrostu tych kryształów, wpływa wielkość i kształt mojego naczynia? Pytam, bo nie wiem, czy jeśli wykonam doświadczenie w naczyniu nieregularnym, to czy wyjdzie ono prawidłowo.
Cześć, wszystko zależy od tego, czy w nieregularnym naczyniu będą znajdowały się jakieś drobinki, zadrapania, które mogłyby posłużyć jako ośrodek krystalizacji :) Jeżeli jest to naczynie gładkie od środka to jego wielkość i kształt nie powinny mieć wpływu, jeżeli odpowiednio umieścisz sznureczek (nasz ośrodek krystalizacji) :) Daj znać jak Ci poszło!
Dziękuję bo baba od Polaka mi to zadała😊
Czy jak ten roztwór da się pod okno to kryształy też urosną?
Wszystko zależy od tego jaka jest temperatura i czy świeci np. słońce! Jeżeli przy oknie jest ciepło to sól łatwiej się rozpuści, woda wyparuje a na sznurku pojawią się kryształki soli :)
@ dzięki!
@@nadiateresa8471 Nie ma sprawy! Zachęcamy serdecznie do spróbowania też innych doświadczeń z Laboratorium Fabryki Naukowców 😉
@ y
ładny kryształ
Fajnie, że Ci się podoba :)
Dzięki wielkie
Cieszymy się, że się przydało :)
Czy musi być papierowy??
Mam pytanie, jak zrobiłam to w małym słoiczku to zrobi mi się szybciej czy nie ? Da radę aby zrobiło się to w dwa dni ?
Cześć, wszystko zależy głównie od temperatury w jakiej ten słoiczek umieścisz. Czy udało się zobaczyć efekty po dwóch dniach?
może być np. nitka?
Tak
Może być nitka :)
A czy można zamiast barwnika dodać farby ????
Cześć! Barwnik jest bardziej intensywny niż farba, więc zdecydowanie da lepszy efekt. Ale zawsze możesz spróbować z farbą 😉 daj znać jaki był efekt doświadczenia z farbą 🙂
Z olejną polecam
A może być normalna nitka do szycia czy musi być bawełniana
Może być normalna :) Daj znać jak się udał eksperyment :)
z cukrem to zadziała?
nie
Chciałem się zapytać po ilu dniach zacznie się coś pojawiać?
To zależy! 😉 W zależności od m.in. temperatury i ilości wsypanej soli czas, w którym widać efekty doświadczenia może być różny 😁
@ jak to przyspieszyć?
@@jblbasstester9973 gwałtowne przyspieszenie może trochę popsuć efekty - kryształy mogą być mniej okazałe, ale pozostawienie doświadczenia w ciepłym miejscu powinno przyspieszyć proces odpowiednio :)
Mi się udało ,fajny poradnik
Super! Próbowałaś przetestować inne eksperymenty z serii? :)
Jeszcze nie Ale na pewno spróbuje
@@filizanka_73 Powodzenia! 😁 Daj znać jak Ci poszło 🙂
Jeżeli robię to o 22 dzień przed terminem to zdążę?
XD Niee e
fajny film
Dziękujemy serdecznie!
A ile taki krzyształ będzie się tworzył ?
To wszystko zależy od tego ile soli będzie w roztworze oraz jaka będzie temperatura otoczenia 😊 kilka dni powinno wystarczyć 😁
W ciepłym miejscu
Gjn
Nie prawda
Prawidłowa odpowiedź to przy kaloryferze czyli w ciepłym miejscu! Znakomicie! Dzięki wysokim temperaturom woda odparuje szybciej, przez co nastąpi przesycenie roztworu i sól zacznie się osadzać na zarodku krystalizacji!
@ niestety nie, w ciepłym miejscu woda może i wyparuje, ale w zimnym miejscu woda szybciej ochłodzi się przez co również nastąpi przesycenie roztworu i proces krystalizacji będzie trwał dłużej, a co za tym idzie kryształy będą większe
@@krzysztofszklarski629 To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż myślicie! 🕵️ Owszem, w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje 💎 Gdybyśmy rozpatrywali tylko to zjawisko to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🥶 U nas oprócz samego przesycania roztworu przez spadek temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody 😃 Te znowu zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️ 🌡️ 🌡️ Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, iż cząsteczki soli szybciej przemieszczają się w wyższej temperaturze to właśnie tutaj sól wykrystalizuje szybciej ☺️ ☺️☺️
Pozdrawiam osoby które mają przesrane bo im to nie wyszło A mają na ocene
Dzieki XD
@@ejwi2974 proszę XDDD
@Adolfka 7
@Adolfka Tez
Dzięki XD
Fajny film
cieszymy się, że się spodobał :) Może zaciekawią Cię inne eksperymenty z naszego laboratorium? :D
ciekawe
Dziękujemy! Mamy nadzieję, że pozostałe filmy też uznasz za interesujące :)
Co poszło nie tak, że kryształy się nie wytrąciły? Zła sól? Za dużo wody? Za mało soli? Poruszenie naczyniem?
Mogło mieć na to wpływ bardzo dużo czynników, ale prawdopodobnie sól nie została odpowiednio dobrze rozpuszczona w wodzie. Po jakim czasie sprawdzałaś czy są efekty? Bo czasem trzeba na nie dłuuugo czekać :)
Przede wszystkim lepiej użyć szklanego naczynia, jest gładsze i mniej soli osadzi się na nim a więcej na sznurku.
Na kaloryferze tam gdzie jest okno. Przy promieniach słońca ( po prostu światła )
To co Pan pisze w komentarzach jest skrajną głupotą. Jeśli robi Pan roztwór nasycony soli kuchennej, jej rozpuszczalność rośnie wraz ze wzrostem temperatury, a maleje ze spadkiem temperatury. To oznacza, że zakładając wzrost temperatury np przy grzejniku, osad soli, który jest na dnie zacznie się rozpuszczać. Jeśli pod oknem nie panuje na tyle ekstremalna temperatura, żeby natychmiast zagotować wodę i odparować jej solidną część to z roztworem nie będzie się nic działo. Po umieszczeniu naczynia w zimnym otoczeniu, temperatura roztworu spadnie, a więc i rozpuszczalność soli w roztworze. Przy tej samej objętości roztwór stanie się tzw. roztworem przechłodzonym i po włożeniu do niego jakiegoś obiektu, czyli zarodka krystalizacji, które w Pana doświadczeniu leżą na dnie pojemnika, zacznie się wzrost kryształów. Jeśli ochłodzimy roztwór bardziej to zaczną się tworzyć nowe zarodki krystalizacji i wtedy powstanie dużo małych kryształków. Najlepiej jest włożyć ten roztwór do lodówki. Wtedy krystalizacja zajdzie bardzo szybko. Pierwsza część tej wypowiedzi jest oparta na podstawowych własnościach fizycznych cieczy, których uczy się w liceum, a druga jest oparta na wiedzy akademickiej. Wydaje mi się, że powinien Pan mieć opanowany co najmniej pierwszy zakres wiedzy prowadząc taki kanał.
Nie nazwałbym tego "skrajną głupotą"
Muszę przyznać, że pytanie nie było zadane zbyt dobrze i rzeczywiście potem mocno głowiłem się nad odpowiedzią. Gdybym mógł zadać je jeszcze raz sformułowałbym je inaczej - teraz natomiast wydaje mi się, że bez obliczeń nie dojdziemy do konsensusu.
Siłą napędową krystalizacji jest przechłodzenie lub zatężenie. Obniżenie temperatury zmniejsza rozpuszczalność soli. Wzrasta stopień przechłodzenia, zmniejsza się rozmiar zarodka krytycznego i w efekcie powstaje ich więcej. Trzeba jednak pamiętać, że ruchliwość jonów w zimnej wodzie jest mniejsza, a to spowalnia proces rozrostu. Różnica w rozpuszczalnościach między temperaturami 100 i 0 stopni Celsjusza wynosi 7g/100g (według open.agh.edu.pl) i to jest maksymalna ilość soli jaka wykrystalizuje.
Podwyższenie temperatury natomiast to przyspieszenie parowania (zatężanie) oraz większa ruchliwość. Takie warunki promują większe kryształy kosztem mniejszych. Nie zapominajmy jeszcze o jednej niewiadomej całego procesu, czyli temperaturze początkowej wody - wydaje mi się że ona tutaj może jeszcze dużo namieszać.
Składając to razem, zapewne funkcja szybkość krystalizacji posiada swoje ekstremum i to właśnie napisałem: unikajmy skrajnych temperatur.
Chciałbym wspomnieć, że preferuję argumenty merytoryczne (których również Pani/Pan użył/użyła i za które dziękuję) zamiast komentarzy dotyczących mojego wykształcenia. Co prawda żaden ze mnie profesor, ale proszę mi uwierzyć, że wiedza akademicka z tego zakresu nie jest mi obca.
Myślałam że chodzi o inne kryształy takie mniej legalns
Na oknie
w ciemnej i zimnej piwnicy ale lepirj włożyc do lodóeki
lodówki*
@@mateuszwikar3873 Niestety nie :( Sól będzie szybciej krystalizowała się w ciepłym miejscu. Dlaczego? Ponieważ krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach: woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
@ dziękuję nie wiedziałem o tym 😁
Mam pytanie tak czysto z ciekawości co mi grozi jak to zjem?
Cześć! 🙂 Przede wszystkim: w laboratorium, ani w czasie innych eksperymentów nie jemy odczynników czy też produktów! 😃 w przypadku kryształu solnego po zjedzeniu może np. rozboleć brzuch, albo wystąpić reakcja alergiczna po barwnikach spożywczych 🤒
Stanowczo odradzamy spożywanie czegokolwiek w laboratorium, bo może to mieć też cięższe, nieprzewidziane skutki !!!
W ciemnej i zimnej piwnicy
Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź 😞 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach. Już tłumaczę czemu: woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji 😃
Ja w 2 klasie czyli teraz mam prawdziwy ametyst
A ile mniej więcej się czeka aby ta sól się skrystalizowała? Mam to zrobić na 13 stycznia i się boję, że nie zdążę 😰
Tezz, robię to od 3 tygodni a za dużo się nie dzieje i mysle ze 3 za to dostanę
@@michalinasosnowska7957 mamy nadzieję, że jednak udało się zdobyć 5 ;)
Mi to Pani w szkole zadała XDDDDDDDD
sól mi sie nie rozpuszcza xD
I chyba źle myślę...
To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż wydaje się za pierwszym razem! Gdybyśmy rozpatrywali tylko zjawisko krystalizowania to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🥶 bo w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje. ALE!!! U nas oprócz samego przesycania roztworu przez spadek temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody 😃 które z kolei zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️ 🌡️ 🌡️
Mi
W ciemnej piwnicy nie będzie zachodiła dyfuzja co umożliwi powstanie kryształu
Powstanie kryształu umożliwi wyparowanie części ciepłej wody, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :) Czyli sól będzie się krystalizować szybciej w ciepłym miejscu :)
Ja myślę, że szybciej urosną w ciemnej i zimnej piwnicy...
Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź :( Szybciej urosną w ciepłym miejscu :)
Pod grzejnikiem
Dobra odpowiedź! Gratulacje!
Przy kaloryferze.
Super! Twoja odpowiedź jest prawidłowa! :)
Na parapecie
Dokładnie! Na parapecie nad grzejnikiem - ważne, żeby było ciepło :)
w ciepłym mirjscu
@@diplodok To zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane niż myślicie!
🤔
Tak, w związku ze spadkiem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność soli w wodzie i dlatego nadmiar soli krystalizuje. Gdybyśmy rozpatrywali tylko to zjawisko to rzeczywiście krystalizacja zachodziłaby szybciej w zimnej piwnicy 🤔
U nas jednak, oprócz samego zjawiska przesycania roztworu na skutek spadku temperatury, występuje dodatkowe przesycanie poprzez odparowanie wody. Te z kolei zachodzi szybciej na kaloryferze, w wyższej temperaturze 🌡️🌡️🌡️ Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, iż cząsteczki soli szybciej przemieszczają się w wyższej temperaturze to właśnie na kaloryferze sól wykrystalizuje szybciej 🌡️
W piwnicy xd
Niestety nie jest to poprawna odpowiedź :( Aby sól krystalizowała szybciej należy nasz eksperyment umieścić w ciepłym miejscu. Dlaczego? Ponieważ krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach: woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
W 7 klasie nie możecie tego zrobić? Wymieszać soli w ciepłej wodzie? Moje dziecko ma to w klasie 2 podstawówki.
Cieszymy się, że Pani dziecko z łatwością wykonuje to doświadczenie na tak wczesnym etapie edukacji 😀 Miejmy jednak na uwadze, że eksperymenty chemiczne nie zawsze wychodzą tak jak planowaliśmy 😉🎇 ale warto próbować do skutku 😉
W zimnej piwnicy proszę pana.
@@ducnguyenthai5995 Niestety nie w zimnej piwnicy :( Krystalizacja zachodzi szybciej w ciepłych miejscach - woda wyparowuje, przez co dochodzi do przesycenia roztworu, a nadmiar soli zaczyna się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
@ to nie ejst krystalizacja, tylko odparowanie. Im szybciej, bo cieplej, tym kryształy sa mniejsze albo po prostu osad.
Na słonicu
Dokładnie tak! Na słońcu :)
W ciemnej piwnicy
Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź 😥 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach 🌡️ - woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji
Na jasno
Pszepraszam miejscu
Zrobię gdy mamy nie będzie
Wszystkie doświadczenia polecamy wykonywać gdy w pobliżu jest jakaś osoba dorosła! Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa jest to też ktoś komu można się pochwalić wynikami ;)
odp pod grzejnikiem
Prawidłowa odpowiedź! Gratulacje!
w ciemnej piwnicy [ ;
Niestety nie jest to prawidłowa odpowiedź :( Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach - woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji :)
A po co zaczynać od tego? Można zacząć odrazu od (CH³COO)²Ca! Albo CuSO⁴!
w ciemnej i zimnej piwnicy
Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź 😞 Sól będzie krystalizować szybciej w ciepłych miejscach. Pewnie zastanawiasz się dlaczego? Otóż woda wyparuje, dojdzie do przesycenia roztworu, przez co nadmiar soli zacznie się krystalizować na zarodku krystalizacji 😃
Mi
Mi
I jak wyszedł kryształ? :)
Mi