Witold Lisowski | Zlikwidujemy ten płot i będziemy żyć jak ludzie
Вставка
- Опубліковано 30 лис 2024
- Witold Lisowski urodził się w 1932 r., jest pułkownikiem Wojska Polskiego, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem społecznym, byłym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Sprawiedliwych.
Wraz z matką, Zofią, został uhonorowany (Zofia pośmiertnie) medalem Sprawiedliwy wśród Narodów świata w 1984 r. Witold od lat stara się uzyskać tytuł Sprawiedliwego dla braci - Jana i Wiesława, którzy brali czynny udział w ukrywaniu młodego Inwentarza.
W latach 30’ do Henrykowa, na działkę zakupioną od ojca Witolda wprowadziła się rodzina Inwentarzów z dwójką dzieci - Józefem i Fejgele. Witold i Józef zwany „Dudkiem” zaprzyjaźnili się. Rodziny żyły w sąsiedzkiej komitywie. W 1940 r. w Palmirach został zamordowany Symche Inwentarz, a Bejlę Inwentarzową wraz z dziećmi Niemcy przesiedlili do getta w Ludwisinie. Jan Lisowski - najstarszy brat Witolda - wspierał Inwentarzów, dostarczając do getta potrzebne towary oraz pomagał w szmuglu swojej przyjaciółce Bubie Gleichgewicht. Z likwidowanego getta udało się wydostać tylko „Dudkowi”. Po kilku miesiącach spędzonych na wsi jako parobek, Józef w stanie skrajnego wycieczenia pojawił się na progu domu Lisowskich. Rodzina zdecydowała się ukrywać go. Młody Inwentarz w dzień przebywał w zamkniętym pokoju, a wieczorami - po zaryglowaniu okiennic - spędzał czas z Lisowskimi traktowany jak członek rodziny. Po kilku miesiącach „Dudek”, w obawie przed denuncjacją, zdecydował się opuścić dom Lisowskich i ukrywać się na własną rękę. Po wojnie wyjechał do Izraela. Witold Lisowski i „Dudek”, który przybrał nazwisko Jozef Carmeli spotkali się ponownie w latach 80’. Odtąd ich rodziny przyjaźniły się, a ich relacje trwają do dziś mimo śmieci „Dudka” w 1987 r.
NAZWISKO ROZMÓWCY: Witold Lisowski
WYWIAD PRZEPROWADZIŁ: Józef Markiewicz, Maciej Wzorek
NAGRANIE: Paulina Błaszczykiewicz
DATA NAGRANIA: 13 grudnia 2023 r.
PRAWA AUTORSKIE DO NAGRANIA: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Subskrybuj nasz kanał: / @historiamowionapolin
Oglądaj kanały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
POLIN (zapowiedzi i relacje z wydarzeń w Muzeum): / mhzp2013
Wirtualny Sztetl (historia i kultura polskich Żydów): / wirtualnysztetl
Polscy Sprawiedliwi (historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady): / polscysprawiedliwi
Kontakt w sprawie udostępnienia wywiadu: digital@polin.pl
#sprawiedliwi #2ww #izrael #białołęka