A mój przepis na adżykę pochodzi z Osetii. I jak najbardziej są w niej pomidory, I jest to przepis na dość trwały sos. Przepis jest bardzo prosty. 1,5 kg dojrzałych pomidorów 1,5 kg papryki słodkiej ( kolor w zasadzie obojętny) 1 kg cebuli 2 pęczki kolendry lub natki pietruszki 2 pęczki koperku papryka ostra, czosnek, sól, pieprz, do smaku Jak lubisz możesz dać jeszcze trochę mielonego kuminu i mielonych ziaren kolendry. I kawałek korzenia chrzanu. Ale to opcja. 100g masła klarowanego lub oliwy z oliwek ok szklanki octu winnego i ok 1 szklanki cukru. Papryki słodkie trzeba oczyścić z gniazd nasiennych. Ostre w zależności od pikantności albo tylko z szypułek albo i z pestek ( w zależności jak ostre lubisz). Pomidory czyścisz z szypułek. Cebulę i czosnek obierasz. Zioła kroisz na mniejsze kawałki, a potem wszystko pakujesz do maszynki do mięsa i mielisz. Chcesz sos gładki mielisz na drobnym sitku, chcesz z kawałkami wyczuwalnymi na szarpaku.. Wszystko poza chrzanem bo ten trzeba zetrzeć lub zmielić oddzielnie. Potem bierzesz duży gar, najlepiej nierdzewny lub emaliowany ( aluminium wykluczone bo zmienia smak sosu), rozpuszczasz w nim masło klarowane i na masło dajesz pulpę. Gotujesz aż uzyska gęstość która ci pasuje. Dodajesz wtedy przyprawy w proszku, dosładzasz, dosalasz i dooccasz do smaku. Jak za mało pikantne możesz dodać jeszcze papryki ostrej (może być w proszku).Gotuj jeszcze chwilę aż cukier i ocet się rozprowadzą i na koniec daj starty chrzan i jak chcesz trochę świeżego czosnku ( da kopa czosnkowego). I zostało na gorąco rozlać do słoików.
Powiem Wam tak.... Jadłem adzikę u prywatnych gospodarzy w Gruzji. Wydaje się że sól jest najważniejsza, ale kozieradka, kolendra robią największą robotę. Powiem Wam coś. Adżika wcale nie musi być ostra. Ta z ukraińskiej firmy Daryna naprawdę odpowiada temu co jadłem w Gruzji.. u Mergrelca.... Kozieradka, kolendra, czosnek.. pietruszka, pasternak, czomber... I pomidor znienawidzony też... Spróbujcie według uznania
@@DominikMarczuk Przeprowadziłem pasteryzację a wcześniej delikatnie gotowałem adżike. Ja robiłem ze swoich papryk i to kilku różnych czerwonych odmian (od słodkich po bardzo ostre) i udało mi się uzyskać idealna ostrość. Czysty wydaje się lekko ostry ale z dodatkiem już był świetny.
Hahaha właśnie oglądałem film o sosie habanero( bo dziś zamierzam go zrobić) a tu taki film 😂 ciekawe czy po obejrzeniu zostanę przy sosie czy przerobie na pastę! Oglądamy!!
@@NomartPl od Pana z kanału to wszystko warto robić ( przerabiałem już przepisy z kiełbaskami grillowymi poprzez szynkowar na piwie kończąc ;) ) a z domowej hodowli papryki wystarczy jedynie na jedne przetwory... No chyba że teściowa mnie poratuje zbiorami z ogrodu. Pozdrawiam serdecznie ;)
Z sosów i smarowideł osobiście nieczęsto korzystam. Za to, z odcinka z Jalapeno, mam jeszcze w lodówce końcówkę słoika z ukiszonymi papryczkami - pychota(!), do przegryzania czegokolwiek. ;) A tak BTW, to może cosik z dyniami? Odmian mnóstwo, zdrowe, no i na czasie. ;)
Bardzo fascynujący pomysł na wykorzystanie papryczki. Mam pytanie. Czy adżika w słoiczkach wymaga pasteryzacji. Jak długo zachowuje, świeżość i swoje właściwości. Jak adżikę przechowywać na dłuższy termin ważności. Pozdrawiam.
Ja adżiki nie pasteryzuję. Przygotowana w ten sposób powinna wytrzymać w lodówce parę tygodni, myślę, że z miesiąc. Zjadam ją dość szybko, więc nigdy nie czułem potrzeby pasteryzacji. Nie wiem też, jak długo zachowa smak. W ramach ciekawostki napiszę, że raz zapomniałem o adżice na dobre dwa miesiące. Przy otwieraniu słoiczka było syknięcie, czyli ruszyła mi w nim fermentacja. Nie stwierdziłem jednak zauważalnej smiany smaku czy wyglądu - nadal była bardzo smaczna i mimo wszystko ją zjadłem, bez żadnych późniejszych dolegliwości. Wśród przepisów, które porównywałem na potrzeby wyprowadzenia pewnego adżikowego wspólnego mianownika były też i takie, gdzie sos był gotowany, pasteryzowany, a jeden też wykorzystywał dość duże ilości stężonego octu. Generalnie przepisów jest mnóstwo i jeśli zależy Ci na zrobieniu większej ilości i zakonserwowaniu na cały rok, to możesz popróbować, chociaż podejrzewam, że mój przepis może się do tego średnio nadawać.
Zapraszam do zapoznania się z regulaminem i polityką rabatową. Przy większych zakupach właściwe pokierowanie kolejnością ich dokonywania może skutkować rabatem. Raz osiągnięty próg rabatowy jest obowiązujący przy kolejnych zakupach.
Tradycyjnie nie, ale to raczej wynika z tego, że w Gruzji nie było żółtych odmian (taka moja hipoteza). W domu można robić z każdej, żółtej, pomarańczowej, białej, czekoladowej...
@@DominikMarczuk właśnie tak myślałem :) Swoją drogą, róbcie wspólnie z Arturem więcej filmów, bo Wasze interpretacje przepisów są najzwyczajniej bardzo solidne! Robiłem już wiele potraw, a np sos z kiszonych papryczek chili jest po prostu doskonały!
@@saczisaczi7317 No nie moje, zaiste :D Z drugiej strony "moje" klimaty w dużej mierze wolę przeznaczyć na własny kanał, więc paleta jeszcze bardziej się zawęża ;)
Adżika nie ma palić żywym ogniem, ma być po prostu przyjemnie pikantnta. Poza tym normalnie jest dość grubo zmielona (nam wyszła drobniej niż ja zazwyczaj robię) i pestki by się w niej walały w całości, a ja nie cierpię pestek w moich sosach. Parę miesięcy temu zrobiłem zao lajiao "zgodnie ze sztuką", czyli bez usuwania pestek i nadal mi w lodówce zalega, bo nawet nie mam do czego tego użyć żeby mi pestki nie wadziły. Tym niemniej, jeśli Ty wolisz z pestkami, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zostawić!
Adżykę jadłem z kilku państw wschodu głównie domową i pomidory tam były.... I chrzan! W piwnicy kilka słoików schowanych też stoi więc i konserwacja jej nie szkodzi. Składniki oczywiście z ogrodu nie sklepu.
21:50 (Chwila przerwy by się przydała... kawy... wody...) Imbir do sushi podają, coby podobno kubki smakowe 'oczyścić' pomiędzy różnymi kawałkami/gryzami. Ostrościowo na kubki smakowe, to coś tłustego, np. mleko - chyba Wam umkło jakoś, bo nie wierzę, że nie wiecie.
Ale to chyba jest marynowany imbir, nie? Wiem, że faktycznie się to stosuje. Generalnie kubki smakowe zeruje się w różny sposób. A mleko nam nie umknęło. Ta adżika nie jest na tyle pikantna żeby zapijać mlekiem. Szczerze mówiąc, na serze (który przecież też jest tłusty) w ogóle nie było czuć pikantności. Raczej chodziło o wyzerowanie się pod kątem różnic w ziołach i przyprawach albo żeby posmak sera zszedł przed próbowaniem mięsa.
Nie pojmuję tej prezentacji. Bez sensu. Według młodego Pana kilka przypraw już na wejściu nie jest wymagane To co w takim razie jest wymagane?. Brawo.Czerwone papryczki nie wiadomo jakie i niewiadomo skąd.
Zaczynanie filmu od "Ja w sumie w Gruzji nie byłem i nie miałem kontaktu.. i nie wiem jak to ma smakować" jest trochę słabe. Składniki też "na oko", czyli co tu się zgadza? Panie Arturze, niech Pan podziękuje takim specjalistom, bo na kanał szybko wkradnie się miernota.
Ten Pana "kolega" to uwielbia przerost formy nad treścią, mądrala. Krótko i na temat, jak to było do tej pory...
Artur ściąga zawsze najlepszych gości ! Kuchnia Gruzińska jest jak najbardziej odpowiednia ! Pozdrowionka !!!
Panie Arturze powiem to tak bardzo fajny przepis na marynatę do mięsa z grilla, serdecznie pozdrawiam i życzę miłego wieczoru 👍😀
Dziękuję i wzajemnie miłego weekendu życzę 😁😁
Arthur as always, I am here ready to hear and watch your instructive videos. Big Up man from Africaaaaaa.
Greetings. Stay healthy 😁
@@NomartPl Thank you my dear friend. Stay Healthy too. Have good week end.
Kuchnia gruzińska jest bardzo smaczna, choć nie wiem czy będzie tak dobre jak Pana przepisy😀 , oglądam i pozdrawiam 👍👍👍
Warto spróbować 😁😁😁
No to to trzeba zrobić 🍻 Pozdrawiam
Polecam szczególnie zieloną, ale to kwestia smaku 😁😁😁
@@NomartPl Będzie robione 👊
A mój przepis na adżykę pochodzi z Osetii. I jak najbardziej są w niej pomidory, I jest to przepis na dość trwały sos.
Przepis jest bardzo prosty.
1,5 kg dojrzałych pomidorów
1,5 kg papryki słodkiej ( kolor w zasadzie obojętny)
1 kg cebuli
2 pęczki kolendry lub natki pietruszki
2 pęczki koperku
papryka ostra, czosnek, sól, pieprz, do smaku
Jak lubisz możesz dać jeszcze trochę mielonego kuminu i mielonych ziaren kolendry. I kawałek korzenia chrzanu. Ale to opcja.
100g masła klarowanego lub oliwy z oliwek
ok szklanki octu winnego i ok 1 szklanki cukru.
Papryki słodkie trzeba oczyścić z gniazd nasiennych. Ostre w zależności od pikantności albo tylko z szypułek albo i z pestek ( w zależności jak ostre lubisz). Pomidory czyścisz z szypułek. Cebulę i czosnek obierasz. Zioła kroisz na mniejsze kawałki, a potem wszystko pakujesz do maszynki do mięsa i mielisz. Chcesz sos gładki mielisz na drobnym sitku, chcesz z kawałkami wyczuwalnymi na szarpaku.. Wszystko poza chrzanem bo ten trzeba zetrzeć lub zmielić oddzielnie.
Potem bierzesz duży gar, najlepiej nierdzewny lub emaliowany ( aluminium wykluczone bo zmienia smak sosu), rozpuszczasz w nim masło klarowane i na masło dajesz pulpę. Gotujesz aż uzyska gęstość która ci pasuje. Dodajesz wtedy przyprawy w proszku, dosładzasz, dosalasz i dooccasz do smaku. Jak za mało pikantne możesz dodać jeszcze papryki ostrej (może być w proszku).Gotuj jeszcze chwilę aż cukier i ocet się rozprowadzą i na koniec daj starty chrzan i jak chcesz trochę świeżego czosnku ( da kopa czosnkowego). I zostało na gorąco rozlać do słoików.
Super. Przepis do wypróbowania 😀😀😀
@@NomartPl jak co roku zrobię też śliwkowe tkemali oraz pewnie i ajwar. No i sało...........
@@wojciecharendmarciniak Smakowitości 😁
Łapka w górę. Choć nie bardzo lubimy ostrość, to od ubiegłego roku dla odmiany chętnie zajadamy, ale nie tak ostre. 👍😊💖
To mocno ostre nie jest :-)
@@NomartPl to jaką papryczkę kupić żeby nie było za ostre?
ja robiłam ze zwykłą papryką i tylko dodawałam tej ostrej, ale nie wiem jak ona się nazywała > taka mała czerwona pękata
@@katarzynaandrzejczak6562 Tu były chili i jalapeno - za mam małą tolerancję na ostrość i dla mnie było znośnie. Można dać część papryki słodkiej.
Powiem Wam tak.... Jadłem adzikę u prywatnych gospodarzy w Gruzji. Wydaje się że sól jest najważniejsza, ale kozieradka, kolendra robią największą robotę. Powiem Wam coś. Adżika wcale nie musi być ostra. Ta z ukraińskiej firmy Daryna naprawdę odpowiada temu co jadłem w Gruzji.. u Mergrelca.... Kozieradka, kolendra, czosnek.. pietruszka, pasternak, czomber... I pomidor znienawidzony też... Spróbujcie według uznania
Kiedyś będąc w Gruzji kupiłem na targu w Telawi trochę adziki i była genialna muszę zrobić żeby przypomnieć sobie ten smak
Zachęcam 😁😁😁
Witam mam pytanie czy adżdzike można pasteryzowac dla dłuższego przechowywania.
Nie próbowałem, ale wiem, że są wersje adżiki, które się pasteryzuje. Nie wiem, czy mój przepis będzie do pasteryzacji najlepszy, ale spróbować można.
@@DominikMarczuk Przeprowadziłem pasteryzację a wcześniej delikatnie gotowałem adżike. Ja robiłem ze swoich papryk i to kilku różnych czerwonych odmian (od słodkich po bardzo ostre) i udało mi się uzyskać idealna ostrość. Czysty wydaje się lekko ostry ale z dodatkiem już był świetny.
Hahaha właśnie oglądałem film o sosie habanero( bo dziś zamierzam go zrobić) a tu taki film 😂 ciekawe czy po obejrzeniu zostanę przy sosie czy przerobie na pastę! Oglądamy!!
Warto zrobić jedno i drugie 😀
@@NomartPl od Pana z kanału to wszystko warto robić ( przerabiałem już przepisy z kiełbaskami grillowymi poprzez szynkowar na piwie kończąc ;) ) a z domowej hodowli papryki wystarczy jedynie na jedne przetwory... No chyba że teściowa mnie poratuje zbiorami z ogrodu. Pozdrawiam serdecznie ;)
I jednak dziś będzie sos bo na adżike nie mam kozieradki ;)
@@1990maciek Zatem smacznego życzę i ostrych doznań 😁😁😁
Z sosów i smarowideł osobiście nieczęsto korzystam. Za to, z odcinka z Jalapeno, mam jeszcze w lodówce końcówkę słoika z ukiszonymi papryczkami - pychota(!), do przegryzania czegokolwiek. ;)
A tak BTW, to może cosik z dyniami? Odmian mnóstwo, zdrowe, no i na czasie. ;)
Bardzo fascynujący pomysł na wykorzystanie papryczki.
Mam pytanie. Czy adżika w słoiczkach wymaga pasteryzacji.
Jak długo zachowuje, świeżość i swoje właściwości.
Jak adżikę przechowywać na dłuższy termin ważności.
Pozdrawiam.
Ja adżiki nie pasteryzuję. Przygotowana w ten sposób powinna wytrzymać w lodówce parę tygodni, myślę, że z miesiąc. Zjadam ją dość szybko, więc nigdy nie czułem potrzeby pasteryzacji. Nie wiem też, jak długo zachowa smak.
W ramach ciekawostki napiszę, że raz zapomniałem o adżice na dobre dwa miesiące. Przy otwieraniu słoiczka było syknięcie, czyli ruszyła mi w nim fermentacja. Nie stwierdziłem jednak zauważalnej smiany smaku czy wyglądu - nadal była bardzo smaczna i mimo wszystko ją zjadłem, bez żadnych późniejszych dolegliwości.
Wśród przepisów, które porównywałem na potrzeby wyprowadzenia pewnego adżikowego wspólnego mianownika były też i takie, gdzie sos był gotowany, pasteryzowany, a jeden też wykorzystywał dość duże ilości stężonego octu. Generalnie przepisów jest mnóstwo i jeśli zależy Ci na zrobieniu większej ilości i zakonserwowaniu na cały rok, to możesz popróbować, chociaż podejrzewam, że mój przepis może się do tego średnio nadawać.
@@DominikMarczuk
Bardzo Panu dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Czy można tą adżike zapasteryzować
A można to pasteryzować w słoikach, żeby nie musiało stać w lodówce i dłużej zachowało świeżość?
Baza adżiki-papryczki, czosnek, sól, uccho suneli, mielona kolendra i szafran imeretyński.
Numero 10 :)
😁😁😁
Zainteresuj się również pastą Harisa z Tunezji. Wspaniała-ostra.....Pozdrawiam Artur !
Znam i jadałem także oryginalną, jak Tunezja była bardziej przyjazna 😁😁😁 Ma moc 😁😁
Nawet chciałem niedawno zrobić domową harissę. Może materiał na jeszcze jeden wspólny odcinek? ;)
O kurka chłop nie do poznania w tych krótkich włosach to elegancki facet.
Mnie też zaskoczył 😉😉😉
Witam Panie Arturze, chciałbym zrobić wieksze zakupy w pana sklepie ( łącznie z wędzarką ) czy są jakieś vouchery zniżkowe ?
Zapraszam do zapoznania się z regulaminem i polityką rabatową. Przy większych zakupach właściwe pokierowanie kolejnością ich dokonywania może skutkować rabatem. Raz osiągnięty próg rabatowy jest obowiązujący przy kolejnych zakupach.
Dziadek Mikołaj od kiełbasy elegancko
Witajcie!Ja dodaję imbir.Pozdro!
Panie Arturze coś z fonią jest źle, pozdrawiam serdecznie, program super brak książki z przepisami😁 lub płyty z super przepisami.
Arturo pamietasz te roslinki na tarasie w Sofii? Pokzywalem Ci nasiona.....
Pamiętam - tam właśnie próbowałem 😁😁😁
A z żółtej papryki można adzikę robic...?
Tradycyjnie nie, ale to raczej wynika z tego, że w Gruzji nie było żółtych odmian (taka moja hipoteza). W domu można robić z każdej, żółtej, pomarańczowej, białej, czekoladowej...
@@DominikMarczuk właśnie tak myślałem :)
Swoją drogą, róbcie wspólnie z Arturem więcej filmów, bo Wasze interpretacje przepisów są najzwyczajniej bardzo solidne!
Robiłem już wiele potraw, a np sos z kiszonych papryczek chili jest po prostu doskonały!
@@saczisaczi7317 Dzięki za miłe słowa! Ja filmy z Arturem zawsze chętnie, tylko pytanie, jakim jeszcze go przepisem mogę zaskoczyć? ;)
@@DominikMarczuk pesto ... ?
(wiem, że to nie Twoje "klimaty")
@@saczisaczi7317 No nie moje, zaiste :D
Z drugiej strony "moje" klimaty w dużej mierze wolę przeznaczyć na własny kanał, więc paleta jeszcze bardziej się zawęża ;)
pysznie! zapraszam również do siebie na pyszny chlebek czosnkowy z ciągnącym żółtym serem :)
Arturze jak usunąć napisy z twojego nagrania?
Na dolnym pasku pola filmu po prawej stronie są różne ikonki - jedna z nich to napisy. Wystarczy kliknąć.
Adżika autentyczna robi się z papryki suszonej przetartej z czosnkiem i solą.
Dominik o tym wspominał w którym momencie filmu, a ja już sobie załatwiłem dostawę domowej gruzińskiej i będę miał okazję porównać :-)
@@NomartPl Ooo, daj znać jak bardzo się rozminąłem!
@@DominikMarczuk Masz to u mnie - przyjedziesz spróbować :-)
Dlaczego pozbawiacie papryczek ich wnętrza?
Przecież to oaza smaku,witamin i ostrości.
Myślę, że chodzi tu o balans i współgranie smaków, a nie o dominację całkowitą papryki i jej ostrości. Ale to moje przemyślnie 😁
Adżika nie ma palić żywym ogniem, ma być po prostu przyjemnie pikantnta. Poza tym normalnie jest dość grubo zmielona (nam wyszła drobniej niż ja zazwyczaj robię) i pestki by się w niej walały w całości, a ja nie cierpię pestek w moich sosach. Parę miesięcy temu zrobiłem zao lajiao "zgodnie ze sztuką", czyli bez usuwania pestek i nadal mi w lodówce zalega, bo nawet nie mam do czego tego użyć żeby mi pestki nie wadziły.
Tym niemniej, jeśli Ty wolisz z pestkami, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zostawić!
Agzika Nie sól, chrzan chili musztarda
Adżykę jadłem z kilku państw wschodu głównie domową i pomidory tam były.... I chrzan! W piwnicy kilka słoików schowanych też stoi więc i konserwacja jej nie szkodzi. Składniki oczywiście z ogrodu nie sklepu.
21:50 (Chwila przerwy by się przydała... kawy... wody...) Imbir do sushi podają, coby podobno kubki smakowe 'oczyścić' pomiędzy różnymi kawałkami/gryzami. Ostrościowo na kubki smakowe, to coś tłustego, np. mleko - chyba Wam umkło jakoś, bo nie wierzę, że nie wiecie.
Ale to chyba jest marynowany imbir, nie? Wiem, że faktycznie się to stosuje. Generalnie kubki smakowe zeruje się w różny sposób.
A mleko nam nie umknęło. Ta adżika nie jest na tyle pikantna żeby zapijać mlekiem. Szczerze mówiąc, na serze (który przecież też jest tłusty) w ogóle nie było czuć pikantności. Raczej chodziło o wyzerowanie się pod kątem różnic w ziołach i przyprawach albo żeby posmak sera zszedł przed próbowaniem mięsa.
@@DominikMarczuk Do sushi imbir marynowany, jak najbardziej.
Nie pojmuję tej prezentacji. Bez sensu. Według młodego Pana kilka przypraw już na wejściu nie jest wymagane To co w takim razie jest wymagane?. Brawo.Czerwone papryczki nie wiadomo jakie i niewiadomo skąd.
Pierwszy (chyba)
🍻 😀😀😀
Moja adzika stoi w piwnicy rok ,jest wszystko ok,nie daje żadnych pomidorów
na degustacji czuc pewnie tylko i wylacznie ostra papryke XD
Zaczynanie filmu od "Ja w sumie w Gruzji nie byłem i nie miałem kontaktu.. i nie wiem jak to ma smakować" jest trochę słabe. Składniki też "na oko", czyli co tu się zgadza? Panie Arturze, niech Pan podziękuje takim specjalistom, bo na kanał szybko wkradnie się miernota.
......
Koper mi tu nie pasuje ,powinien być gruziński szafran ,dostępny w Polsce w każdym ogrodku aksamitka utarta w moździerzu
straszne echo