Tyčková rajčata V NÁDOBÁCH - průběh růstu, začátek července
Вставка
- Опубліковано 7 лис 2024
- Začátkem letních prázdnin už se na rajčatech tvoří hojnost plodů. Aby se jim dobře dařilo a plody nepraskaly, musí mít perfektní podmínky z hlediska vláhy a živin.
Máme je na očích a v teplé slunné dny zaléváme každý den nebo 2x denně, ráno a večer (nikdy během horké části dne).
Též nezaléváme na list, ale jen ke kořenům. Tím by se urychlil příchod plísní. Plíseň bramborová / rajčatová je neodvratná, spóry letí celým kontinentem, ale doufejme, že bude teplé počasí a zabije rostliny až na podzim, po sklizni plodů. Jsou to letničky, nějak zemřít letos stejně musí.
Dohnojujeme mladé rostliny jenom jíchou z kopřiv, kostivalu a plevele (14 denní zákvas ve staré vaně opodál). Též jde zalévat ředěnou močí, to je dusíkaté přírodní hnojivo. Jsou vysazené v kompostové zemině, s velkou vrstvou štěpky nahoře. Při tvorbě plodů už nedohnojujeme, moc dusíku by vytvářelo příliš zelené natě.
Je to takový balanc, který se někdy těžko odhaduje - chceme rostliny silné a zdravé, ale ne přehnojené. Nejdřív vypadají sazeničky neduživě a pak se z nich najednou stane monstrum...
Rostou nám obvykle moc bujně a moc rychle, vylamujeme výhony, vyvazujeme stonky k oporám... nestíhám to jako obvykle, stane se z toho asi zase džungle.
======
Kniha "ZELENINA Z EKOZAHRADY pro radost i soběstačnost" - obsahuje vše, co si jen k pěstování zeleniny můžete přát: kurzy.ekozahra...
Jaroslav Svoboda, ekozahrady.com
--------
Hudba ve videu:
Stova - River Lume
Grungo Peas - Enegy Plus
V předchozím videu jste viděli začátek této akce:
• Rajčata - SNADNÉ VÁZÁN...
========================================================
Jak rychle začít pěstovat, když nemáte záhony? Nebo málo záhonů?
Nebo moc hlodavců? Nemáte dost kompostu?
Víte, že můžete do velkých květináčů pro různé plodiny použít i obrácené drny? A na dno štěpku - a nahoru také štěpku? Kompostu pak stačí méně, jen doprostřed.
A nemusí to být ani dokonalý kompost, jen rozložený hnůj nebo cokoliv jiného. Já takto pěstuji v květináčích rajčata, topinambury, batáty a různé jiné druhy. Rostou v nich lépe než v zemi. Hlízy ani jinak pěstovat nemůžeme, vše nám sežerou hlodavci.
A to co vyklopím na podzim z květináčů, dám zpět s další organickou hmotou do kompostu - obvykle jen na hromadu. Nebo to použiji jako skvělý substrát při sázení dřevin. Lze to stále obohacovat o živiny a recyklovat. Nemusíme z toho dělat vědu...
Pokud máte možnost levně či zdarma zalévat, velké květináče na pěstování mají spousty výhod. Mobilita, teplo pro plodiny, snadná sklizeň, ochrana hlíz proti hlodavcům, rychle se to dá založit.
V předchozím vidíte rajčata v květináčích ještě bez mulče. Schválně dávám méně substrátu, aby zbylo hojné místo na mulč. Přidávám pak štěpku až po okraj, méně to vysychá, nerostou plevely...
Dejte si náš kanál Ekozahrady ODEBÍRAT, ať vám nic neunikne,
brzy sem přidám další videa na toto téma.
Ten odkaz na výrobce oněch opor by byl, prosím?:)
Ano, je to rozepsáno pod předchozím videem : ua-cam.com/video/b2_yIdTRL_o/v-deo.html
rastliny v nádobách TRPIA !!! kolísaním vlahy!!! teploty!!! nedostatkom priestoru atď... 👎👎👎
Rajčata jsou v nádobách jen 4 měsíce svého života, mají důkladný štěpkový mulč a v teplých dnech zálivku 2x denně a hnojení jíchou. Teplo i na kořenech jim vyloženě prospívá. Jak uvidíte v pozdějších videích, dařilo se jim venku v nádobách mnohem lépe, než těm v půdě ve skleníku, byly to obří rostliny. (A v zimě jsou už dávno přirozeně mrtvé, kořeny jim v květináči nepřemrznou... )
Jinak samozřejmě též nejsem zastáncem pěstování dřevin TRVALE v nádobách. Ale pokud chcete vypěstovat kvalitní dřeviny pro výsadbu na pozemek, ve velkých květináčích, kvalitním substrátu, se jim daří skvěle a je to nejlepší způsob, jak napěstovat pěkné životaschopné sazenice, které na pozemku zdárně přežijí a ujmou se.