Drenaż opaskowy i studnia chłonna - czy jest wymagane pozwolenie wodnoprawne?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 46

  • @kamils5791
    @kamils5791 Рік тому +1

    3:45 Jedna uwaga, określenie "w tym" informuje, że podana lista NIE jest zamknięta, a jedynie to lista najczęstszych przykładów, aby pokazać o jaki typ urządzeń chodzi. Gyby tam było "czyli", "to znaczy", "to jest", to wtedy lista jest zamknięta. Skoro lista nie jest zamknięta, to urzędnik jeśli tylko będzie chciał może przedstawić swoją interpretację tego punktu w taki sposób, że powie, że wedug niego studnia chłonna właśnie JEST urządzeniem wodnym, tym bardziej, że później sam Pan się zastanawia nad punktem "d", czy przypadkiem pod to nie podchodzi studnia chłonna.
    Od razu zaznaczam, nie bronię tego prawa ponieważ uważam, że ogólnie całe prawo mamy przeregulowane, ale jeśli już mamy takie, to niestety tak to wygląda, że jeśli tylko urzędnik będzie chciał to zablokuje inwestycję i wtedy pozostaje zabawa z sądem.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  Рік тому +1

      Zgadzam się.. powiem więcej.. czasami coś jest oczywiste i napisane a urzędnik twierdzi inaczej i też jest zabawa.. już nie raz się z tym spotkałem !

  • @NervousNab
    @NervousNab 5 місяців тому

    może zrobisz filmik odnośnie wykonania opaski drenażowej i studni chłonnej?

  • @karolkaliszuk2470
    @karolkaliszuk2470 4 роки тому +2

    Oglądam każdy Twój odcinek, i podobają mi się Twoje filmy. Chociaż taki odcinek techniczny, jak był np o zbrojeniu też był interesujący.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому +1

      Na pewno odcinków technicznych pojawi się więcej:) Chyba najbardziej interesujące są jednak odcinki łączące projektowanie i realizację:) Czyli jak projekt wpływa na budowę itp.

    • @karolkaliszuk2470
      @karolkaliszuk2470 4 роки тому +1

      @@GrupaStrukturaCzy taki drenaz, jak przedstawiony na przekroju całkowicie rozwiązuje problem z wysokim poziomem wód gruntowych. Czy dalej trzeba wykonywać ciężką izolacje ścian dla piwnic??

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      @@karolkaliszuk2470 Wszystko należy indywidualnie przeanalizować w danych warunkach gruntowych. Czasami jest w stanie rozwiązać a czasami nie.. Zebranie wody nie jest problemem.. zawsze problemem jest, że nie ma jej gdzie odprowadzić.

  • @xaisog588
    @xaisog588 4 роки тому +1

    Super dzięki za porady ;)

  • @prokreacjonistatube
    @prokreacjonistatube 4 роки тому +2

    Powinniśmy się stawiać w takich sytuacjach, raz urzędniczka kazała mi zrobić "linijkę słońca" zdziwiła się jak parsknąłem śmiechem, poszedłem do naczelnika mu tez parsknąłem śmiechem i powiedziałem, że nie będę respektował postanowień które nie mają odzwierciedlenia w przepisach prawa i nagle odpuścili. Kiedy indziej kazali mi pisać do Wód Polskich o informację czy w terenie nie ma urządzeń wodnych, dodam, że był to domek na zwykłej działce z planem, zadzwoniłem do Wód polskich tam powiedzieli, że nie znają przepisu który mógłby mnie do tego zmusić, ta sama sytuacja powiedziałem że spotkamy się u wojewody i decyzja wydana. Kolega kiedyś miał zwrotkę bo miał zły szraf ocieplenia (plaster miodu) urzędniczka stwierdziła, że nie ma takiego w normach. Kolega poprawiał tak jak wszyscy którzy na nią trafili , absurd. Zachowujemy się jak ci...y to jesteśmy tak traktowani. Co do definicji to jeszcze dodałbym czym są wody powierzchniowe i tu już bym się zastanowił, i rzeczywiście opisał o tych rynnach.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому +1

      Problem polega w tym, że często nie ma czasu na przepychanie się i odwoływanie od decyzji bo chcemy załatwić coś na szybko i wolimy poprawić coś pomimo tego, że mamy inne zdanie aby projekt był szybciej uzgodniony i szybciej otrzymać pozwolenie na budowę.

    • @prokreacjonistatube
      @prokreacjonistatube 4 роки тому +1

      ​@@GrupaStruktura nigdy nie napisałem odwołania od decyzji za to wielokrotnie groziłem odwołaniem, często działa

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому +1

      @@prokreacjonistatube Muszę spróbować:)

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 6 місяців тому

    Drenaż opaskowy wokół domu nie jest po to aby odprowadzić deszczówkę. 😱🥴Jest po to aby odprowadzić wody gruntowe, które już w niektórych miejscach są bardzo wysokie np: 70 lub 80 od górnej powierzchni gruntu. Przy wiosennych roztopach często zalegają wokół domu, powodują podtopienia budynków. Często też taki drenaż to za mało. Najlepiej gdy dom na takich podmokłych terenach jest wybudowany trochę wyżej, a do tego fundamenty są zabezpieczone specjalną folią i płyta wylana betonem WU wodoodpornym.
    Jedna ze studzienek rewizyjnych powinna mieć poprowadzoną odsaczkę najlepiej w stronę zaplanowanego ogrodu i rozprowadzoną na przynajmniej 2 lub więcej stron. Nie do kanalizacji wodnej, a już absolutnie nie połączona razem z drenażem z rynien! To gotowy scenariusz na podwójną katastrofę.

  • @piotrpiotr139
    @piotrpiotr139 7 місяців тому

    Ustawa posługuje się zwrotem "w tym" co oznacza, ze katalog urzadzeń wodnych jest otwarty.

  • @dzieckobeztwarzy
    @dzieckobeztwarzy 3 роки тому +1

    Obiekt służący do ujmowania wód to jest ujęcie wody. Dodatkowo studnia chłonna nie jest wylotem (jak piszą osoby w komentarzach), wylotami są zakończenia np. kanalizacji deszczowej, które odprowadzają wodę do rowu. Norma prawna mówiąca o urządzeniach wodnych podaje tylko przykładowe urządzenia, o czym świadczy zwrot "w tym".
    Studnia chłonna wprowadza wodę albo ścieki do ziemi i oczywiście jest urządzeniem wodnym, które może być objęte zgłoszeniem, jako odwodnienie obiektu budowlanego, pod warunkiem nieoddziaływania na grunty sąsiednie albo pozwoleniem, które wydaje się na wykonanie studni oraz na usługę wprowadzenia do ziemi.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  3 роки тому

      Pytanie czy wprowadza wody do gruntu czy odprowadza wody opadowe? :)

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 4 роки тому +3

    Panie inżynierze, mam pytanie odnośnie głębokości na której jest na przykładowym rysunku do tego filmu narysowana rura drenażowa.
    Nie jest ona umieszczona za płytko ? Czy drenaż to czasem nie ma za zadanie odprowadzać wody która by "chciała upłynniać" grunt bezpośrednio pod fundamentem ?
    Nadmienię, że nie jestem "budowlańcem", tak tylko się zastanawiam (bez złośliwości).
    Dziękuję za filmy i pozdrawiam

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Na filmie rura jest pokazana na dobrym poziomie. Nawet fizycznie nie powinniśmy umieszczać takiego drenażu poniżej, gdyż może wypłukać część frakcji gruntu i osłabić podłoże pod fundamentem. Jeżeli boimy się o zamarzanie wody w drenażu można go obsypać kruszywem np. keramzyt ceramiczny. Grunt nie upłynni się. Może upłynnić się na etapie wykonywania fundamentów. Jak zrobimy wykop i np. grunty spoiste gdy pozostawimy je w wodzie mogą ulec upłynnieniu.

    • @pawetrzcinski6392
      @pawetrzcinski6392 4 роки тому

      Trochę mnie Pan uspokoił. Dziękuje za wyjaśnienie.

  • @janwicher7837
    @janwicher7837 3 роки тому

    Ustawodawca w zamiarze chciał wprowadzić podatek od wody a mianowicie od korzystania z wody powierzchniowej z cieków wodnych np. strumyków czy rzek do celów rolniczych jak również od studni wierconych na polach w celu ich nawadniania. Wtedy wiąże się to z potencjalnym obniżeniem poziomu wód powierzchniowych i podziemnych. Studnia chłonna nie zakłóca bilansu wody na danym obszarze. Stosuje się ją wyłącznie przy glebach gliniastych gdzie woda powierzchniowa nie jest w stanie samoczynnie odpłynąć.

  • @tomaszkol.
    @tomaszkol. 3 роки тому +1

    Mam pytanie, dlaczego nie ma obsybki pod rurą?

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  3 роки тому +1

      Nie pokazuje gotowych projektów. Proszę się nie sugerować tym co jest w tle ;) to nie wyznacznik poprawności rozwiązania.

    • @tomaszkol.
      @tomaszkol. 3 роки тому +1

      @@GrupaStruktura aby to nie był materiał na kolejny odcinek o błędach ;)

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  3 роки тому

      Spokojnie;) jeszcze ogarniam ;)

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  3 роки тому

      P.s. Twoim zdaniem obsybka jakie ma zadanie ;)?

    • @tomaszkol.
      @tomaszkol. 3 роки тому +2

      @@GrupaStruktura Filtr odwrotny i ochrona przed wynoszeniem drobnej frakcji z gruntu plus większa przepustowość całego systemu

  • @TheMatgaw
    @TheMatgaw 4 роки тому +1

    w podpunkcie f) masz wyraźnie napisane "wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub urządzeń wodnych". a czym jest studnia chłonna, jak nie wylotem służącym do odprowadzania wody do ziemi?

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Czytaj i słuchaj ze zrozumieniem ... sam piszesz o dwóch różnych sytuacjach .. wprowadzenie A odprowadzenie to cis innego. Poczytaj sobie wyroki sądów. Generalnie możecie robić wszystko.. ja jakoś staram się zaoszczędzić dla klientów coś kasy więc się zastanawiam dłużej nad tym..

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Nie wprowadzasz wód do ziemi tylko odprowadzasz wodę z dachu..

  • @atjama9687
    @atjama9687 4 роки тому +1

    Wydaje mi się iż Pana argumentacja co do odprowadzenia wód opadowych jest błędna. A mianowicie zgodnie z Art. 35. 3. 2) (Usługi wodne obejmują: piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód) oraz Art. 389 1) (Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na: usługi wodne). Aby wykorzystać drenaż w Pana założeniu do odprowadzenia wody opadowej najpierw woda trafia do gruntu. Następnie dana woda jest zbierana za pomocą drenażu i odprowadza do Studni chłonnych które wykonują spiętrzenie oraz retencje wody. Wszystko to zaliczane jest do Usług wodnych. Ponadto wydaje mi się iż samo założenie szczelności przewodu drenarskiego jest błędnie i jest to urządzenie które również retencjonuje wodę. Dlatego według mnie w każdym innym wypadku niż odprowadzenie wody deszczowej do kanalizacji deszczowej albo z rynien prosto do gruntu wymaga pozwolenia wodno prawnego.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Wody deszczowej nie zaliczamy do wód podziemnych bo to nie są wody podziemne..

    • @atjama9687
      @atjama9687 4 роки тому

      @@GrupaStruktura Ale w jaki sposób Pan chce wykorzystać drenaż tylko do odprowadzenia wód deszczowych bez wód podziemnych? Chyba drenaż nie jest inteligentnym urządzeniem które będzie zbierał tylko wody deszczowe a reszty wyłapywać nie będzie? Jedynym argumentem jest odprowadzenie wod szczelnymi kanałami z rynien prosto do zbiornika i ich późniejsza retencja.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому +1

      Przecież wody podziemne nie muszą być na głębokości drenażu? Może być taki przypadek ale nie musi..

    • @atjama9687
      @atjama9687 4 роки тому +1

      Czyli Polska natura kombinowania (w 90% przypadków [ jeśli nie większym ] jest on zakładany do odprowadzenia wód gruntowych), a w dokumentacji poświadczenie nieprawdy iż wykorzystywana do innych celów..

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому +1

      Dałem przykład.. Nie wytyczne ;) nie musisz się tym sugerować.. ile osób chce zapłacić za pozwolenie wodnoprawne do drenażu na własnej dzialce? Przecież to chodzi o koszty dla inwestora i czas bo chyba wiesz ile to trwa..

  • @konrad1334
    @konrad1334 4 роки тому +3

    Twoje materiały są bardzo ciche w porównaniu z innymi na yt.

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Postaram się naprawić coś z mikrofonem.. Nie wiem dlaczego tak się dzieje... Komputery to chyba nie mój konik:)

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  4 роки тому

      Ostatni materiał powinien być już lepszy ;) daj znać czy taka jakość jest ok.. pozdrawiam

    • @konrad1334
      @konrad1334 4 роки тому +1

      @@GrupaStruktura od materiału z 27.11 "Jak czytać projekt architektoniczno-budowlany - część 1" jest dużo lepiej

    • @xaisog588
      @xaisog588 4 роки тому

      @@konrad1334 dobrze że jest lepiej ;) mam nadzieję że tak pozostanie... ;)

  • @marcinwojcik7132
    @marcinwojcik7132 2 роки тому +1

    To jakaś totalna bzdura za komuny tego nie było z czasem tej wolności mamy coraz mniej

    • @GrupaStruktura
      @GrupaStruktura  2 роки тому

      Niestety ale tak jest.. nie mówię, że jest to dobre bo nie jest.. ale taka rzeczywistość.

    • @marcinwojcik7132
      @marcinwojcik7132 2 роки тому

      Wg mnie dużo ważniejszym aspektem jest kontrola poprawności projektu pod względem obliczeniowym i tu powinien pojawić sie dodatkowy sektor w urzędzie zwłaszcza po noelizacji prawa budowlanego