Gwara dodaje klimatu filmikowi :) Pierwsze wędzenie pstrągów już za mną, wyszły pyszne. Przepis prosty i konkretny :) Tylko z wycinanie skrzeli i wyjmowanie oczu dla kogoś nie wprawionego to czynność delikatnie mówiąc upierdliwa...
Twojej solance bliżej do 8%. Do 1l wody dodajesz 90 g soli czyli otrzymujesz około 1,09 l roztworu. 0,09 kg soli podzielone przez 1,09 l roztworu x 100 daje 8,25 %. 9% otrzymasz jak do 1l wody dodasz 100g soli. Poza tym spoko przepis.
Chodzi mi bardziej o stosunek soli do wody. Rozbijając to matematycznie na czynniki pierwsze masz rację. Słoność ryby jest w punkt, ważne żeby nie przesadzić z czasem. Raz mi przed wędzeniem ryby coś wypadło i ryba wędzona na drugi dzień była już za słona. Pozdrawiam!
Kamil Jak już jesteś taki ścisły to to co ty piszeż to już bliżej do 9% ale nie superprecyzyjnie, bo wychodzi Ci 9.09 % :))) idealne 100% to wsypać 100gr soli i dolać 900gr wody!!!!!!. Wtedy matematyczny ideał. Nemniej przy wędzeniu czy 9-czy 11 nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Uwędziłem setki pstrągów , na początku też mierzyłem co do grama a teraz już walę na oko i tak wychodzą super za każdym razem, moczę 4 godzinki solanka pi razy drzwi 10 % . Pozdro
Znalazłem coś takiego : Jak przygotować roztwór soli? Stężenie, to inaczej mówiąc miara udziału substancji w mieszaninie. W naszym przypadku soli lub cukru w mieszaninie wody. Stężenie najczęściej podaje się w procentach. Wszystko zaczyna się od faktu, że 1 litr wody waży 1 kg. Inaczej to ujmując: 1 litr, czyli 1000 ml, waży 1000 g. Dla ułatwienie zredukujmy tę liczbę do 100 ml, które ważą 100 g. Zatem, aby przygotować roztwór o żądanym stężeniu procentowym np. 8%, wystarczy od 100 gram wody odjąć 8g. Do tych 92 gramów, czyli jednocześnie 92 ml wsypujemy sól o wadze 8 gram. Stężenie procentowe mówi nam ile gram substancji znajduje się w ilu gramach roztworu. Więc logiczne jest, że mamy 92 gramy wody i 8 gram substancji, czyli 100 gram roztworu. W ten sposób otrzymaliśmy roztwór soli o stężeniu 8%. Teraz wystarczy odnieść nasze obliczenia do 1 litra wody. Z objętości 1 litra wody, czyli 1000 ml, odlewamy 80 ml wody (ok. 5 stołowych łyżek wody). Dodajemy 80 g soli (3 i 1/2 łyżki soli gruboziarnistej lub 4 i 1/2 łyżki soli drobnoziarnistej). I gotowe! Filmik fajny Pozdrawiam
... aleś mi chłopie zaimponował tym przepisem..., zrobiliśmy okonie niebieskoskrzele według twojego przepisu... I jadę w weekend na ryby bo się najeść nie mogę.
To zależy od ryby. Skóra i tak nie zostanie zjedzona. Troszkę inaczej przy rybach karpiowatych, gdzie ryba oprócz łusek pokryta jest szlamem. Wtedy usuwam razem z łuskami.
Wiem że wody używa się na solankę 1 litr na każdy kilogram ryb, Przykładowo mam 3 kg ryb do 3 litrów wody dodaję 270 gram soli proszę o opinie czy dobrze rozumuje.
Hm, waga ryby. Z głową i ogonem? Robię tyle solanki, żeby przykrywała w całości ryby. Mieszam po litrze, żeby nie było za dużo. Roztwór i czas jak na filmie. Pozdrowionka!
W 55°C jedna godzina i później 2 godziny w 70°C - to chyba tzw. 'na gorąco' - choć wizualnie nie wygląda. A na zimno, to jak by było? O ile się nie mylę, bo wędzarnię, to mam w planach dalszych ciut dopiero. A luba mnie karci, jak kupię rybę wędzoną i nie jest wędzona na zimno, bo te 'na ciepło' są bardziej miękkie/rozlazłe/i nie lubi. ;)
Witam, tak to rybka wędzona na ciepło. Rybę na zimno wędzę w maximum 30*C. Tutaj link jak wędzę łososia na zimno. ua-cam.com/video/95srEvlGomY/v-deo.html
Można. Zwiększyć stężenie solanki. Będzie bardziej słona przy skórze, ale nie przejdzie cała solą. Ma być smaczna, a nie szybka. Prościej, to nie zawsze lepiej. 😜👍🏻
Ale to nie kręgosłup puścił. Ości głowy, pyska ..... nie wiem jak nazwać, przez oczodoły hak przeleciał. Czaszka się rozleciała. W każdej jednej rybie, 10 szt. Ale kotlety wyszły przednie. Wykałaczki poprzebijały mięso, skórę. Coś mi mówi że za wysoka temperatura? Na termometrze 50 może kilka stopni więcej było. Ratunku, następne 10 sztuk się moczy.
@@REQIEM036 najprościej byłoby to zrobić razem…. Na filmie widać jak robię, bez komputerowych efektów specjalnych.😉 Jeśli ryby nie pasują do długości wykałaczki, wykałaczkę warto skrócić.
Dzięki bardzo. Żeby nie ryzykować, zmieniłem haki. Na pewno błędem było niedosuszenie ryb. I jak za pierwszym razem, oprócz tego że spadły, wyszły rewelacyjnie. Niestety teraz borykam się z problemem sadzy na rybie. Drewno olszyna. Nawet raz bez kory.
czosnek do ryby to totalna lipa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dzień dobry. Filmik wspaniały. Tylko tej gwary po chwili nie da się słuchać. To nie kabaret, proszę po polsku. No chyba, że to taki Pana zamiar utrzymać filmiki w takiej gwarowej konwencji. Pozdrawiam i sukcesów wędzarniczych życzę.
@@zarpanzur no wymiera. Sam umiem się posługiwać gwarą wielkopolską, gdyż stamtąd pochodzę. Ale oficjanie staram się normalnej polszczyzny używać. Poza tym jeszcze raz podkreślę, że filmik pierwsza klasa. Oby więcej takich👍👏🏆
@@zarpanzur Miło się słucha tej gwary w Pańskim radosnym i poczciwym wykonaniu. Taki kawał mi się przypomniał. Był na Sląsku bardzo dobry człowiek, ale brzydki. Kiedyś pomyślał;- mom pinondze, zrobię se operację plastyczną. I zrobił, ale na drugi dzień wpadł pod ciężarówkę i zginął. W niebie pyta się Pana Boga;- Czemuś mi to zrobił? Bóg mu na to;- Alojz, jo żem cie nie poznoł. ;-) Pozdro z Krakowa.
Wędzenie jest dość kontrowersyjnym sposobem konserwacji żywności. Podczas spalania drzewa dochodzi do uwolnienia niebezpiecznych substancji. Chodzi szczególnie o fenole i benzopiren. To substancja, która może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów
W nadmiarze wszystko szkodzi. Sposób ten używany do konserwacji żywności jest nam znany już od początków człowieczeństwa. Dziś wykorzystywany bardziej aby uzyskać lepsze walory smakowe. Poniekąd musimy przy konsumpcji indywidualnie uważać, by nie przekraczać własnych granic.
The fish looks new and fresh though ❤
Mie to sam aż wonio! Super filmik!
Gwara dodaje klimatu filmikowi :) Pierwsze wędzenie pstrągów już za mną, wyszły pyszne. Przepis prosty i konkretny :) Tylko z wycinanie skrzeli i wyjmowanie oczu dla kogoś nie wprawionego to czynność delikatnie mówiąc upierdliwa...
Dziękuję bardzo. Cieszę się, że rybka z przepisu się udała i smakuje. Pozdrawiam!👍🏻💪
Smakowicie wygląda :) Z wędzonych ryb najlepiej lubię dorsza i halibuta 🥰
Można zrobić w ten sam sposób
@@zarpanzur Jeszcze dużo zależy od drewna jakim się wędzi, ale co jak co narobił Pan smaka 😃
Dzień dobry. Bardzo przyjemny filmik. Fajnie się patrzy i słucha. 😉
Będzie wędzone robione... 😜👍
Dziękuję za miły komentarz i życzę smacznego.
Mądrego dobrze posłuchać. Pozdrowienia z Łodzi. Tak trzymać 💪💪💪
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam Łódź.
Witam, dobra propozycja.
Pozdrawiam!
Twojej solance bliżej do 8%. Do 1l wody dodajesz 90 g soli czyli otrzymujesz około 1,09 l roztworu. 0,09 kg soli podzielone przez 1,09 l roztworu x 100 daje 8,25 %.
9% otrzymasz jak do 1l wody dodasz 100g soli. Poza tym spoko przepis.
Chodzi mi bardziej o stosunek soli do wody. Rozbijając to matematycznie na czynniki pierwsze masz rację. Słoność ryby jest w punkt, ważne żeby nie przesadzić z czasem.
Raz mi przed wędzeniem ryby coś wypadło i ryba wędzona na drugi dzień była już za słona.
Pozdrawiam!
Kamil Jak już jesteś taki ścisły to to co ty piszeż to już bliżej do 9% ale nie superprecyzyjnie, bo wychodzi Ci 9.09 % :)))
idealne 100% to wsypać 100gr soli i dolać 900gr wody!!!!!!. Wtedy matematyczny ideał. Nemniej przy wędzeniu czy 9-czy 11 nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Uwędziłem setki pstrągów , na początku też mierzyłem co do grama a teraz już walę na oko i tak wychodzą super za każdym razem, moczę 4 godzinki solanka pi razy drzwi 10 % . Pozdro
9% otrzymasz jak dodasz 90gr soli i 910ml wody.. to co Ty piszesz to też nie jest 9 % :)
Przypomniałeś mi że musza jechoć na ryby. Pozdro.
Pozdrawiam!
aż nabrałem ochoty na rybkę
Dzięki za przejrzysty przepis 👍 Subik poleciał.
Cieszę się👍🏻
@@zarpanzur A te makrele to już bez łusek miałeś czy skrobałeś.
@@gajosloboos.5030 nie skrobie makreli😀
Jak będziesz wędził na zimno kilkanaście godzin to te sznurki przejdą przez czaszkę jak przez masło. Przynajmniej u pstrąga. Na gorąco ok.
Jak zawsze fajnie wyklarowane, krok po kroku :) Ale musza mieć pytanie, jakim drewnym wyndzone? Pozdro
Buk i olcha, standard 👍🏻😜
Byle nie orzech włoski oo dąb. I lepiej okorować.
Znalazłem coś takiego :
Jak przygotować roztwór soli?
Stężenie, to inaczej mówiąc miara udziału substancji w mieszaninie. W naszym przypadku soli lub cukru w mieszaninie wody. Stężenie najczęściej podaje się w procentach.
Wszystko zaczyna się od faktu, że 1 litr wody waży 1 kg. Inaczej to ujmując: 1 litr, czyli 1000 ml, waży 1000 g. Dla ułatwienie zredukujmy tę liczbę do 100 ml, które ważą 100 g.
Zatem, aby przygotować roztwór o żądanym stężeniu procentowym np. 8%, wystarczy od 100 gram wody odjąć 8g. Do tych 92 gramów, czyli jednocześnie 92 ml wsypujemy sól o wadze 8 gram.
Stężenie procentowe mówi nam ile gram substancji znajduje się w ilu gramach roztworu. Więc logiczne jest, że mamy 92 gramy wody i 8 gram substancji, czyli 100 gram roztworu. W ten sposób otrzymaliśmy roztwór soli o stężeniu 8%.
Teraz wystarczy odnieść nasze obliczenia do 1 litra wody.
Z objętości 1 litra wody, czyli 1000 ml, odlewamy 80 ml wody (ok. 5 stołowych łyżek wody). Dodajemy 80 g soli (3 i 1/2 łyżki soli gruboziarnistej lub 4 i 1/2 łyżki soli drobnoziarnistej). I gotowe!
Filmik fajny Pozdrawiam
Iiiiiiiiiiiiii8ii88i8
Skrzela tak palcami? Osobiście nie próbowałem nigdy, ale są podobno ostre, że można sobie palce pokaleczyć.
Nic strasznego, tylko tak wyglądają.
powiedz mi jak to trzeba odczekać zasolone już zimą a jak latem??
Nie bardzo rozumie pytania…. Zawsze robię tak samo bez względu na porę roku.
... aleś mi chłopie zaimponował tym przepisem..., zrobiliśmy okonie niebieskoskrzele według twojego przepisu... I jadę w weekend na ryby bo się najeść nie mogę.
Cieszę się bardzo! Wrzucam tylko samemu sprawdzone i smakowite rzeczy. Dziękuję. Pozdrawiam.
Czy przed wędzeniem usuwasz łuski? Czy to nie ma znaczenia?
To zależy od ryby. Skóra i tak nie zostanie zjedzona. Troszkę inaczej przy rybach karpiowatych, gdzie ryba oprócz łusek pokryta jest szlamem. Wtedy usuwam razem z łuskami.
To byl rozgnieciony czosnek?😅
Na jakim drzewie pan wedzi
Olcha, buk lub dąb. Do ryby czasem dodaję owocowe jak jabłoń lub czereśnia.
bravo usa
Siemka, a 60 stopni wystarczy? Coś nie mogę podnieść temperatury.
Wystarczy, białko ryby ścina się w temperaturze 40-50*C. Należy dłużej wędzić. Sprawdzić po czasię jedną rybę, czy jest dobrze.👍🏻 I smacznego!
Wiem że wody używa się na solankę 1 litr na każdy kilogram ryb, Przykładowo mam 3 kg ryb do 3 litrów wody dodaję 270 gram soli proszę o opinie czy dobrze rozumuje.
Hm, waga ryby. Z głową i ogonem? Robię tyle solanki, żeby przykrywała w całości ryby. Mieszam po litrze, żeby nie było za dużo. Roztwór i czas jak na filmie. Pozdrowionka!
@@zarpanzur ale daje Pan na litr wody 90 gram soli?
W 55°C jedna godzina i później 2 godziny w 70°C - to chyba tzw. 'na gorąco' - choć wizualnie nie wygląda. A na zimno, to jak by było? O ile się nie mylę, bo wędzarnię, to mam w planach dalszych ciut dopiero. A luba mnie karci, jak kupię rybę wędzoną i nie jest wędzona na zimno, bo te 'na ciepło' są bardziej miękkie/rozlazłe/i nie lubi. ;)
Witam, tak to rybka wędzona na ciepło. Rybę na zimno wędzę w maximum 30*C. Tutaj link jak wędzę łososia na zimno.
ua-cam.com/video/95srEvlGomY/v-deo.html
Chłopie to ile dni ci zajęło to wędzenie, wg. Moich obliczeń trzy, to można z głodu umrzeć zanim zjesz z nich posiłek. Nie można prościej???.
Można. Zwiększyć stężenie solanki. Będzie bardziej słona przy skórze, ale nie przejdzie cała solą. Ma być smaczna, a nie szybka. Prościej, to nie zawsze lepiej. 😜👍🏻
Nie dokończyłem oglądania przez tą gware
Mimo tego Zdrowych i radosnych Świąt życzę.👋
Jak sie gwara nie podoba to nie oglądaj więcej.....I posłuchaj sobie po gorolsku....
Wszystko ok tylko na ciula ta muza
Błąd techniczny
sznurek plastikowy??!!!!
Nie przeszkadza😜👍🏻
Jednak słaby opis jak wieszać, wszystkie spadły przez oczodoły. Tyla ryby i miazga.
Całe życie nie wieszam ryb inaczej. Nic mi nigdy nie spadło. Jeśli kręgosłup jest w całości, nie ma prawa nic spaść.🤔💪
Ale to nie kręgosłup puścił. Ości głowy, pyska ..... nie wiem jak nazwać, przez oczodoły hak przeleciał. Czaszka się rozleciała. W każdej jednej rybie, 10 szt. Ale kotlety wyszły przednie. Wykałaczki poprzebijały mięso, skórę. Coś mi mówi że za wysoka temperatura? Na termometrze 50 może kilka stopni więcej było. Ratunku, następne 10 sztuk się moczy.
@@REQIEM036 najprościej byłoby to zrobić razem…. Na filmie widać jak robię, bez komputerowych efektów specjalnych.😉 Jeśli ryby nie pasują do długości wykałaczki, wykałaczkę warto skrócić.
Dzięki bardzo. Żeby nie ryzykować, zmieniłem haki. Na pewno błędem było niedosuszenie ryb. I jak za pierwszym razem, oprócz tego że spadły, wyszły rewelacyjnie. Niestety teraz borykam się z problemem sadzy na rybie. Drewno olszyna. Nawet raz bez kory.
@@REQIEM036 Ryba musi hyć sucha w dotyku, komora wędzarni wygrzana, drewno suche. I sadzy nie będzie.👍🏻 Najważniejszy efekt końcowy, smak.😉👍🏻💪
nie ma nic gorszego jak niedosolone ryby
czosnek do ryby to totalna lipa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
❤nie dodaję czosnku tylko do kawy
Dzień dobry. Filmik wspaniały. Tylko tej gwary po chwili nie da się słuchać. To nie kabaret, proszę po polsku. No chyba, że to taki Pana zamiar utrzymać filmiki w takiej gwarowej konwencji. Pozdrawiam i sukcesów wędzarniczych życzę.
Ważne że rybka smakuje, a gwara? Boli trochę że wymiera….
@@zarpanzur no wymiera. Sam umiem się posługiwać gwarą wielkopolską, gdyż stamtąd pochodzę. Ale oficjanie staram się normalnej polszczyzny używać.
Poza tym jeszcze raz podkreślę, że filmik pierwsza klasa. Oby więcej takich👍👏🏆
Jo go rozumia, mie sie podobo!
To jest po Polsku !! 🙂🙂
@@zarpanzur Miło się słucha tej gwary w Pańskim radosnym i poczciwym wykonaniu.
Taki kawał mi się przypomniał.
Był na Sląsku bardzo dobry człowiek, ale brzydki. Kiedyś pomyślał;- mom pinondze, zrobię se operację plastyczną. I zrobił, ale na drugi dzień wpadł pod ciężarówkę i zginął.
W niebie pyta się Pana Boga;- Czemuś mi to zrobił?
Bóg mu na to;- Alojz, jo żem cie nie poznoł.
;-)
Pozdro z Krakowa.
Wędzenie jest dość kontrowersyjnym sposobem konserwacji żywności. Podczas spalania drzewa dochodzi do uwolnienia niebezpiecznych substancji. Chodzi szczególnie o fenole i benzopiren. To substancja, która może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów
W nadmiarze wszystko szkodzi. Sposób ten używany do konserwacji żywności jest nam znany już od początków człowieczeństwa. Dziś wykorzystywany bardziej aby uzyskać lepsze walory smakowe. Poniekąd musimy przy konsumpcji indywidualnie uważać, by nie przekraczać własnych granic.
chyba nie masz pojęcia o gotowaniu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
również pozdrawiam🎉
Żorem! :D A ty żeś żor prozioki?:D:D:D
No toć!
Nie wstyd ci tak kaleczyćjęzyk?
Wstyd to jest kraść, a to język śląski. Pozdrawiam serdecznie.♥️