Bardo thödol: Tibetská kniha mrtvých očima překladatele Saši Neumana

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 55

  • @Klameg
    @Klameg 23 дні тому +3

    Velmi krásné povídání. Úplnou náhodou jsem se zaposlouchala do vašeho povídání a představení knihy - ale vždyť nic není náhoda. :) Natolik mě to zaujalo, že jsem si knihu šla hned objednat (nejsem Hinduista ani Buddhista), ale i tak je podle mě nezbytné znát a učit se vědomosti kolem sebe - hlavně ty co s námi rezonují. Velmi poutavé a poučné. Děkuji. Jen tak dál prosím pokračujte. Užívejte života..

  • @MilenaChlanova-zv6oi
    @MilenaChlanova-zv6oi Місяць тому +2

    Knihu starsiho vydání mam dlouho. Ale je těžké toto pochopit. Dekuji za výklad... Vedeni. 🌹

  • @MilenaChlanova-zv6oi
    @MilenaChlanova-zv6oi Місяць тому +4

    Kniha o životě a smrti... Je kniha odborna. Krasna... Neni to roman... Uzasna. 🌺

  • @dusanputnik
    @dusanputnik Місяць тому +1

    Vďaka za vašu prácu a snahu, kiež nové vydanie tej vzácnej knihy prospeje bytostiam 👍🙂

  • @lukaslukas523
    @lukaslukas523 Місяць тому +22

    Knihu jsem četl někdy v 17ti letech(1997), po tom co jsem se dostával do stavů které ta kniha označovala za Bardové stavy..pochopil jsem že existuje realita mimo hmotný svět... že nejsem blázen,bylo to dost intenzivní...

    • @tomasvolavka8136
      @tomasvolavka8136 17 днів тому +1

      Já to měl 2014 samovolně, předtím největší ateista co nikdy nic nepřečetl. Byl jsem úplně vypnutej a najednou realita reálnější než ta naše. Byl to docela mazec ne všem je ukázáno, většina by to nedala nebo skončila na psychiatrii.

  • @danas.9137
    @danas.9137 Місяць тому +2

    Knihu mám. Je to klenot.❤

  • @frylancer001
    @frylancer001 Місяць тому +10

    Ten kdo nečte knihy o lucidním snění nebo astrálním cestování a nezkouší to, jako třeba cestu za poznáním nebo přípravku na smrt, tak tuhle prastarou nauku, trochu zkomolenou a ztracenou v různých překladech překladů, plnou nepraktických a nesrozumitelných věcí, asi moc nepochopí. Jinak astrální cestovatelé nebo lucidní snílci se s těmito stavy setkávají běžně ve vědomém snu. ze je zažít i v běžném snu, protože smrt a spánek jsou si velmi blízké. Je tam dobře dostupná i ta "těhotná", potenciálně tvůrčí prázdnota a různé další stavy, o kterých buddhistická nauka (=volně přeložena jako výcvik prvku "buddhi" - vědomí, pozormost) hovoří jako o "buddhistických vnorech". No jisté je, že to MUSEL NAPSAT NĚKDO, KDO BYL JAKSI JEŠTĚ NAŽIVU A BYL DOBŘE VYCVIČENÝ. Nebožtík by toho asi už moc nenapsal :-))
    p.s nelze studovat staré texty bez získaného "klíče" (to je teorie podstaty, která se použije jako šablona, skrz kterou lze na ty texty pohlížet).

    • @micpoc5288
      @micpoc5288 26 днів тому +2

      Dobrý den.. setkávám se s různými naukami téměř půl století a stále mi to připadá jako mžik.. František Bardon byl první kontakt s další úrovní poznávání něčeho obsáhlejšího v našich životech, četl jsem či slyšel z vyprávění nebo z různých médií tolik možností se sebe vyvíjet, že to v jednom životě je nepředstavitelné vše zpracovat a plně se soustředit na všechny podněty které se stále vrší. A to jsem teprve na samém počátku nějakého náznaku, nemám absolutně sebemenší ponětí, kam že to je vůbec možné dospět 🙏🥰

    • @frylancer001
      @frylancer001 25 днів тому +4

      @@micpoc5288 Bardonem jsem taky kdysi začínal, ale pak se ukázalo, že to rozhodně nestačí. No tehdy skoro nic nebylo k sehnání, jen málo informací. Chce toho přečíst co nejvíce a umět si to porovnat a propojit.

    • @bohmales
      @bohmales 23 дні тому +1

      @@micpoc5288 Tak zkuste Květoslava Minaříka, ten to má popsané od A do Z.

    • @micpoc5288
      @micpoc5288 22 дні тому +1

      @@bohmales děkuji Vám za další tip na inspiraci k rozšíření obzorů 🙏😉

  • @VeronikaPagacova
    @VeronikaPagacova 18 днів тому +1

    ❤děkujeme

  • @michellelouail8269
    @michellelouail8269 29 днів тому +3

    Skvělý rozhovor i kniha, jenom ten zvuk se nepovedl, občas není rozumět.

  • @179Smart
    @179Smart Місяць тому +4

    🙏❤

  • @pierrerien1270
    @pierrerien1270 12 днів тому

    Obsahově je to super, velmi zajímavý rozhovor!
    Knížku si od Vás rád objednám.
    Ale prosím Vás, ten zvuk je naprosto strašnej: šum, rušivé chrastění v mikrofonu a ke konci ty hlasy v pozadí, to fakt velmi ruší a kazí dojem ze zajímavého a hlubokého vhledu pana překladatele.
    Dejte na to prosím příště pozor. Díky.

  • @bizzar55
    @bizzar55 29 днів тому +6

    Zaujimave, ale ten zvuk mi fakt trha usi. Nedokazal som to dopocuvat, skoda

  • @hanakalinova7520
    @hanakalinova7520 Місяць тому

    Moc děkuji hoši 🎉

  • @neznamyrytir2112
    @neznamyrytir2112 14 днів тому

    Pane Neumane, udělal jste velmi záslužný počin, chtěl bych se Vás ale zeptat, "čím" jste ovlivnil svůj překlad Vy? 💛

  • @DžanárdanJaroslav
    @DžanárdanJaroslav Місяць тому +1

    ❤❤❤ Hare Krišna 🙏🪔🍀🪷📿🕉️

  • @dan-iy5rs
    @dan-iy5rs 27 днів тому +1

    Mam knihu z roku 2005, preklad od Dusan Zbavitel. Zacala som ju citat 3krat a skoncila som okolo 50. strany. Dufam, ze vas rozhovor ma nakopne docitat knihu.

    • @TopinkaScesnekem
      @TopinkaScesnekem 4 дні тому

      Mám doma ten samý překlad jen z roku 1996.
      Záložka je na straně 66. Dnes jsem u jednoho videa viděla 66 lajků, to bude znamení. 😊

  • @reneklvana2647
    @reneklvana2647 23 дні тому +4

    Pánove pěkný rozhovor,ale sakra troch profesionality do techniky. Vážně neumite přidělat mikrofon někomu kdo neustale háže rukama??!!! To se nedá poslouchat!!! Ztrata posluchačů jen kvůli technickému šlendrianstvi je asi škoda,né!!

  • @michalmichal9182
    @michalmichal9182 Місяць тому +12

    Ahoj Všem a díky, za video a váš čas". Když vidím tu bychli, vím, že to tam není, bez souzení :-)
    Začínám chápat neodpor mistrů z Vůdangu a odpor čínské nevědomé vlády ke koceptům...
    O smrt a dál se starat nemáme, protože podle žití se to děje dobře nebo hůře. Připravenost žitím ano. Lehké poučení že to smrtí těla nekončí ok. A něco málo o Karmě a ze 4 dílné stezky a z Anattá, celé se to vejde na obě strany A4 toť k buddhismu, zmíněná prázdnota dle Moojiho, dle Tolleho spíše prostornost vědomé přítomnosti (plné uvědomění si sebe jakožto vědomí trvale) úplně stačí.V trvalém detoxu těla jako základu.¨
    Vše z většiny, včetně obsáhlých buddhistických textů a knih, je kontraproduktivní k netrpění, k vědomí, ke spokojenosti a klidu. Original Buddha, říkal to co Mooji a Tolle, Ježíš, nebo Mohamed tj jedno a to samé...k přepisům docházelo a dochází z neschopnosti pisatelů zvládnout utrpení a seberealizaci VŽDY!
    Všechny ty spisy a texty jen málo praktikování, snahy a vidina uspokojení že vím z textů a knih..."Když nevíš podívej se do přírody" píše tam někdo něco?Funguje to tam? Jasně že jo, právě proto!Sokrates nepsal... :-) Navíc je třeba aby to bylo aplikovatelné na většinové nevědomí.A třešeň co přišla teď: "Víš proč vznikl buddhismus?" Pač kdokoli nechtěl být jako Buddha!, nebo ti ostatní zmínění...V naší historii byl odpor k vědomí vidět patrněji na mučícím nástroji, co je bohužel" dodnes symbolem lásky a harmonie!
    Pozor na to, aby pořád něco nečetli a nestudovali, namísto sebezměn a praktikování sebe-vědomí. Chyběla by tam udržitelná symbioznost , A HLAVNĚ BYTÍ VĚDOMÍM a to by nebylo ideální :-) Prostě byse nabychlovala osoba chápeš?
    My lidé, pokud ano, musíme jít za koncepty PODMÍNĚNÉ MYSLI, za oltáře z mrtvé planety, kovu, sošek, tibetských misek, za intoxikaci MYSLI, KRVE a ničení planety vonnou tyčinkou apod. , za oblézaní hor plazením, ZA POLOBOHY A BOHY a další talismany VÍRY, TRADIC a NADĚJE!
    Je to jednoduché, ale BOLÍ TO A HODNĚ, a to oni" nechtějí, nechtějí se tím protrpět, což je nyní jediná možná.Chtějí číst, vědět, uspokojit se, upokojit se, že znají a to je zamotá v nevědomí ještě víc, pokud nepochopí o čem to je...
    K videu není to jen myšlení co nás odděluje, to mohlo být v době kdy to psali, teď je to hlavně o podnětech k myšlení, tzn. teď je to tzv. nevědomý balast(obsáhlé nevědomí, návyky, zavislosti, chtění, lpění, touhy, neustálé nové možnosti atd atd), který je navíc V PROMĚNÉ A EXPONENCÁLU DOBY, tzn, samostatně je buddhismus NYNÍ z většiny nepoužitelný.
    A pro aktéry ve videu, zkuste se zamyslet nad tím, jak tohle video pomůže většinovému nevědomí... 🙂
    Je málo knih napsaných vědomím "Power of Now" fxp. Za mě by stačila, kdyby to všichni dokázali :-) (čtu 8 rok a stále pomaleji, pozorněji, vědoměji a trvale, nepravidelně souběžně z Tolleho, Mojjiho videi youtube)) Original Buddha, Tolle, Mooji nic víc není třeba, za mě... :-) Krom trvalého detoxu min rok a déle a trvale, od všech závislostí, jako základu.(bez toho, nic dělej se sebou, neustálA bys sílu tahu nevědomí zpět )
    Ať se daří a Všem příjemnou transformaci sebe-vědomí a následný trvalý klid a spokojenost. 🌏✅💙🙏

    • @Ja-cz2dl
      @Ja-cz2dl Місяць тому +1

      Ještě bych k tomu přidal Františka Bardona tento vysvětluje dokonale 🤫😀

    • @dusanputnik
      @dusanputnik Місяць тому +1

      On má svoj veľký význam pre jednotlivca aj ten buddhizmus, ktorý ako určitý stupeň na Ceste, môže prispieť k sebarealizácii. Všetky tie tance okolo osvietenia sú dané individuálne.
      U mňa napríklad prebehli 3 desaťročia praxe (vipasany) aj štúdia textov.
      Keď na začiatku toho osobného procesu som odmietol cestu Advaity (u nás Jirka Vacek), lebo mi to prišlo ako príliš "jednoduché", a myseľ si žiadala komplikovanejší a rozsiahlejší buddhizmus.
      Trvalo mi dlho kým som si "uvedomil", že četby stačilo, a nutná je len prax, prax a zase prax.
      A pred pár rokmi keď som "náhodou" vypočul satsang Advaity od Roberta Adamsa, nadabovaný v ruštine - no nie je to paráda, tie cesty "Prozreteľnosti"? 😁
      A vtedy sa "niečo" udialo. Niečo, čo popisuješ aj ty, a čo som okrem toho buddhizmu predtým stretával aj u Oša. A proste to všetko zacvaklo a zapadlo do seba.
      Takže za mňa aj Advaita (Ramana Mahariši a jeho nasledovatelia), pričom všetci ostatní "autori", napr. aj Marcus Aurelius, zohrali v istom momente svoj zasadný význam v uvedomení si Vedomia, a rozlíšenia ega ako púhej ilúzie.🙂
      A úplnou duchovnou symfóniou je aj kratučká Aštavakra Gíta.❤️😍

    • @petrmares4778
      @petrmares4778 28 днів тому +3

      Ano, souhlasím vnitřně, že číst a číst 100ky knih Není přínosné.
      ČTENÍ PRO ČTENÍ
      Uspokojuje jen mysl, mozek, nikoliv v praxi se Prolnutí s Absolutnem, s Bohem.
      Asi každého osloví, každého si najde ten Pravý učitel.
      Já mám v absolutní úctě metafyzika Dr. Eduarda TOMÁŠE
      Byl jsem i v jejich s Mílou Tomášovou chatě, domku pod Jílové u Prahy.
      V ohybu, oblouku železn. tratě v místě BOREK, nedaleko samoty TURYŇ
      Mám od E. Tomáše snad všechny knihy.
      Objevil zkrácenou, bezpečnou cestu ATMAVIČÁRA
      Chodil k nim i Fráňa Drtikol.
      Jeho vzor byl MAHARIŠI.
      Když se setkal v Praze s Dalajlámou řekl : "Jak jsme se uviděli, hned jsme se objali a smáli a smáli."
      V některém předchozím životě byli bratři, Tomáš a Dalajláma.
      Nebylo třeba slov!
      "Objímali jsme se a smáli a smáli. "
      Praxi hodnotím za Nejvíc a pak - ŽÍT CELÝ ŽIVOT SLUŠNĚ, V PRAVDĚ V ČISTOTĚ SE SVĚDOMÍM!
      O tom jsem přesvědčen.

    • @-ll3uf
      @-ll3uf 27 днів тому +2

      Číst něco,třeba velkou knihu a necíti a neprožít to co čtu,neprocítit tu informaci,to sdělení,je jako kouř z ohně který založím z důvodu potřeby,chvíli z něj vidím kouř a pak nic.
      To dřevo,bylo živý,byl to kus Země a dál je. I Země je živá a dýchá a mluví jen spousta znás už to zapomněla.
      Stali jsme se součástí Země,
      Prosím hovořme s ní a s ostatními na ní.
      Stromy,tráva i kámen žijí a mluví i cítí....

    • @radekviktorin4861
      @radekviktorin4861 19 днів тому

      Supr 👍

  • @jirikouk5360
    @jirikouk5360 14 днів тому

    jsem naprostý laik, jak tedy se reinarnoval nějaký dalajmana a jako důkaz se zvedala nějaká oblíbená miska a ještě něco když podle pana překladatele se neinkarnuje vědomí toho určitého člověka?

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 Місяць тому +1

    ❤😂🎉❤❤❤❤❤🎉😂❤

  • @decolective
    @decolective 23 дні тому

    Tibetský buddhismus je hezky termín ,ale které školy budhismu ?

  • @Yankenzi
    @Yankenzi 22 дні тому

    Lennon spominal tu knihu

  • @carlosotono
    @carlosotono 22 дні тому +1

    a co když žádná karma neexistuje pánové? 😉 existuje jen pro ty, kteří v ni uvěří?😗

    • @tomasdrahokoupil3539
      @tomasdrahokoupil3539 21 день тому +2

      je to tak, ale to mluvíme o tom západním nebo esoterickém výkladu slova karma
      ne o tom v buddhistických učeních
      jedno slovo ve dvou rozdílných světech

    • @boris6050
      @boris6050 20 днів тому

      Karma ako taká je hlavne citeľná u tých, ktorí sa dajú na cestu poznania a robia na nej začiatočníčke chyby, aby im to pripomenulo, že aha toho alebo toho sa treba vyvarovať. veľmi dôležité je sa strániť emocionálnej nerovnováhy.

    • @nevimzevim
      @nevimzevim 3 дні тому

      doufej

  • @klementinasnircova800
    @klementinasnircova800 25 днів тому

    👍🩷🍀🥰🌞

  • @Deramy1
    @Deramy1 20 днів тому +2

    Jak Saša Neuman narazil na Putina s Hitlerem tak se mi obratil žaludek a vypnul jsem to. Pro uplnost by mohl priblizit jak to opravdu bylo v Tibetu , myslim jak lamove trestali poddane včetně sekání končetin

    • @Mirek7ify
      @Mirek7ify 19 днів тому +2

      Je to studovaný hňup

    • @nevimzevim
      @nevimzevim 3 дні тому

      V Tibetské knize mrtvých se toto neřeší, takže proč by měl.
      Krom toho je buddhistický přístup takový, že se člověk (ideálně) nemá k ničemu v tomto světě vztahovat, at už pozitivně nebo negativně. At se vám to líbí nebo ne, tak Hitler byl výsledkem strachu davů (dle Junga kolektivního nevědomí, před jehož vzestupem v meziválečném období velmi varoval). Lidé, kteří páchají negativní skutky, ubližují nejvíce sami sobě je dobré mít i s nimi soucit.

  • @peter3801
    @peter3801 25 днів тому

    Čítal som tu knihu asi 20 rokov na zad zaujal ma tam popis rozpad Duhového tela ako odchádza lama

    • @milanbaran7291
      @milanbaran7291 18 днів тому

      Myslíš keď ho naporcujú ako potravu pre vtáky?

    • @nevimzevim
      @nevimzevim 3 дні тому

      @@milanbaran7291
      Po realizaci duhového těla už není co porcovat.