Deye sun12ksg04lp3eu plus 26kwp paneli czy to się uda ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 232

  • @emilrobak7880
    @emilrobak7880 2 місяці тому +4

    U mnie na Deye 12 kw chodzi 22,6 KWP, więcej niż 15,6 nie puści z tych paneli pod warunkiem że mamy miejsce w magazynie....w słabe dni rzeczywiście robi piękna robotę 😁😁

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      O super!! Na takie komentaże czekałem. 😁😎

    • @emilrobak7880
      @emilrobak7880 2 місяці тому +1

      @mecenasonoffgrid tak jak mówiłeś jeszcze 2 KWP dałoby radę wcisnąć 😁😁

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @emilrobak7880 da się i drugie 22.6kwp zrównoleglić 😁

  • @forviperforviper
    @forviperforviper 2 місяці тому +5

    Nowe specyfikacje Deye rozróżniają "Max PV Input Power" i "Max. PV Access Power" oraz jest odnowiona wersja falownika 12K-SG04LP3-EU z nazwą SUN-12K-SG04LP3-EU-AM2-P.
    Według nowej specyfikacji "Max. PV Access Power" to 24 KW a "Max PV Input Power" zależy od wersji falownika.
    Warto też wiedzieć że w Polsce istnieją lokalizacje o sporym nasłonecznieniu w grudniu co oznacza że straty w grudniu z obcinania będą zdecydowanie za duże aby oszczędzać na drugim falowniku (który można na noc wyłączyć aby niepotrzebnie nie żarł w nocy z akumulatora).
    Dla instalacji pionowej jednostronnej skierowanej na południe najgorsze "zimowe" lokalizacje w Polsce dostarczą w grudniu poniżej 19 KWh a najlepsze powyżej 51 KWh.
    Nasłonecznienia grudniowe w Polsce różnią się dużo bardziej niż całoroczne i warto o tym pamiętać projektując instalację dla konkretnej lokalizacji.
    W przypadku instalacji pionowej (90 stopni jak płot) skierowanej na południe dobre bifacjale powinny być równie skuteczne w szarówkę jak ustawienie poziome (0 stopni) jednostronnych z tym, że skuteczność pionowych bifacjali po nocnych opadach śniegu pozostanie niezaśnieżona.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      O fajnie z ciekawości się zagłębia w nowe specyfikacje

  • @AdamPrzybylski-z6t
    @AdamPrzybylski-z6t 2 місяці тому +11

    Voc nie jest parametrem "prądu zwarciowego" tylko jak wskazuje tłumaczenie- napięciem "open circuit" czyli maksymalnym napięciem panelu bez obciążenia- mierzone woltomierzem. Co nie zostało powiedziane - napięcie to wynika ze sprawności panela PV, które jest określone dla temperatury panela 20°C. Czyli piękną słoneczną zimą może się zdarzyć, że na.panelu nieobciążonym (pełny magazyn energii albo brak obciążenia w postaci grzałek albo poboru pradu) napięcie z panela przekroczy podane Voc. Taką sytuację też trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu "overpanelingu" czy "over stringowaniu" - dziwne słowo-twórstwa 😂

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      Słowotwórstwo niemoje. Zapożyczone.
      Zgadzam się popełniłem błąd w opisie jednostki. Ale voc nigdy nie wystąpi bo panel pod jakimkolwiek obciążeniem zawsze pokaże mniej !!!

    • @ML-hf6ii
      @ML-hf6ii 2 місяці тому +4

      A nieobciążony​? Wystarczy naładowany magazyn i brak odbiorów przy pracy off-grid. A zgodnie z prawem Murphiego jak coś może się spieprzyć to się spieprzy

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@ML-hf6ii nieobciążony daje właśnie voc. A jak wam kiedyś wyskoczy to się nic nie stanie :) tylko wywali błąd. Więc będzie wiadomo że trzeba panel 1 wypiąć i tyle.

    • @kopernickos
      @kopernickos 2 місяці тому +1

      Nie jesteśmy gotowi na takie poświęcenie 😏​@@mecenasonoffgrid

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@kopernickos wypiąć to nie wyrzucić 😁 dokładamy mikroinwerter i cześć

  • @PrzemyslawKozaczka
    @PrzemyslawKozaczka 2 місяці тому +3

    bardzo praktyczna wiedza!👍

  • @exh8372
    @exh8372 2 місяці тому +2

    Fajny pomysł. Wycisnac ostatnie poty z biednego falownika. :D

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Nie robi to na nim wrażenia. A robi dla nas prąd

  • @czajo5939
    @czajo5939 8 днів тому +1

    Moc można walić w nieskończoność w zasadzie... Jeśli napięcie obwodu otwartego nie wyjdzie ponad dopuszczalne, albo najlepiej MPPT max. to łącząc stringi równolegle falownik będzie się ograniczał moc po swoim maksymalnym prądzie. Nie eksperymentowałem z tym za dużo ale rodzi mi się myśl aby przy mocnym przewymiarowaniu wprowadzić albo długie kable albo jakiś maleńki szeregowy rezystor aby zrobić źródło paneli bardziej miękkim żeby tak symulować słabsze źródło.

  • @jarosawdarga2900
    @jarosawdarga2900 2 місяці тому +3

    👍

  • @kuba0129
    @kuba0129 2 місяці тому +3

    Ten parametr nie jest prądem zwarciowym bo przy zwarciu napięcie wyniesie zero v jest to prąd jałowy panele osiągają ten parametr w chłodne dni i z cienia jest rozbrysku słońca i niskim obciążeniu mppt wtedy panele osiągają ten wysoki parametr.

  • @dxfm
    @dxfm Місяць тому +1

    Jeszcze jedna zaleta tandemu taka, że można szukać taniego używanego falownika ongrid od kogoś kto akurat modyfikował swój system na hybrydę :)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому

      Dokładnie. Na lato.
      A na zimę overpaneling dobrać stringi legitnie

  • @piotrbaginski5725
    @piotrbaginski5725 2 місяці тому +2

    W deye są dwa mppt ale pierwsze zdublowane wejście ma dwa razy wiekszy prąd od drugiego. Przekonalem się o tym bo falownik obcinał moc podlaczonych 8kWp pod drugie wejscie. Po zmianie na wejscie pierwsze działa poprawnie.
    Więc 25 kWp nie będzie działało poprawnie, chyba że będzie cieta moc na potęgę. Tu ważne są również prądy. Pozdrawiam

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +5

      Dokładnie to, co powiedziałeś masz rację i dokładnie to samo powiedziałem w swoim filmie, ale nie złapałeś, jednego tematu, mówimy tutaj o podejściu bardzo offgrid czyli skupiamy się na okresie od października do kwietnia.
      A to, że latem nam przycina nas nie interesuje, bo i tak mamy za dużo prądu.
      Podałem też w filmie 2 sposoby na rozwiązanie takiego podłączenia jedno. Ze stratą drugie bez więc zapraszam jeszcze raz uważnie do obejrzenia dokładnie filmu

    • @piotrbaginski5725
      @piotrbaginski5725 2 місяці тому +2

      @@mecenasonoffgrid cześć, wybacz nie obejrzałem jeszcze w całości Twojego materiału 🙂, bo ciągle mi ktoś przerywa. Wiadomo że jak będzie mooocno przewymiarowane to nigdy w słoneczne dni się tego nie wykorzysta. Natomiast chciałem tylko uświadomić że pierwsze zrownoleglone mppt jest "mocniejsze" 🙂

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +2

      @piotrbaginski5725 jest i mówię o tym w filmie 😁😘😜

  • @01robwal
    @01robwal 2 місяці тому +1

    No to pieknie ja u siebie mam 15kwp podzielone tylko na dwa stringi do pv1. Jak to rozdzielilem ostatnio do dwóch osobnych mppt to sypało błedem f17 tz_pv overcurr fault. A to na dachu pozaszywane i teraz co strata 5kwp! 😮

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Otwórz skrzynkę dc i zmierz poszczególne stringi

    • @01robwal
      @01robwal 2 місяці тому +2

      @@mecenasonoffgrid Raczej znalazłem przyczynę, w DC2 w ustawieniach zaawansowanych mam zaznaczone dla turbiny wiatrowej

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@01robwal a coza nieogar to zrobił

  • @ryszardidkowiak8625
    @ryszardidkowiak8625 Місяць тому +2

    Witam, fajny materiał, a przypadkiem nie powinniśmy łańcuchów pv robić maksymalnie do 650v?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому

      Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie .
      Jest do ośmiuset volt. Jest wszystko w porządku w nowym katalogu już się pojawił taki nowy paramet opisany w starym katalogu po prostu było w nawiasie 800 wolt i nie było wiadomo, do czego to chodzi. Pamiętaj tylko żeby nie przesadzić voc. Bo czasami może się takie napięcie pojawić, czyli weź sobie zapas 780 v powinno być OK.

  • @yogimis
    @yogimis 2 місяці тому +3

    Mam dokładnie taki inwerter. Kiedy mi się zwróci dokupienie tych 20 kwp paneli i solidny magazyn energii ponad 20kw już bez dotacji, skoro w taką pogodę mogę nocami spokojnie dogrzać dom zwykłymi klimatyzatorami i dokupować prąd po taryfie nocnej g12 ? Jest 07.11 a ja osobiście jeszcze nie włączyłem centralnego na gaz i mając 21 stopni w domu. Fotovoltaika nawet bardzo mała 6 kw i magazyn energii da radę 2/3 roku być off-grid ale te pozostałe 1/3 roku trzeba jednak skorzystać z gazu albo prądu z sieci. Chodzi mi o takie najbardziej podstawowe zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Przewymiarowanie instalacji aż do 25 kwp, dokupywać magazyny, żeby mieć wątpliwy off-grid w zimie to już jest niepotrzebne pchanie się w koszty i zwalanie sobie na głowę problemu naprawdę pokaźnej instalacji, żeby ją potem doglądać i dopieszczać, nie wiem zwalać śnieg w zimie etc. (no bo jak ma działać w zimie, to idąc za radą na innych filmikach część musi być płaska) No i to uczucie tej zmarnowanej energii w lato, kiedy pompujemy energię do sieci i dokapitalizowujemy zakład energetyczny.
    Mogę wynająć tylko na zimę jakiś stary, zdezelowany autobus fotowoltaiczny (głównie ma stać) , który będzie miał zamontowane na dachu te dodatkowe ze 6kwp (jak dla mnie starczy) a w lato może sobie odjechać i komu innemu produkować prąd, kto ten prąd sam zużyje 🤣🤣 watch?v=mOPmppKJXYA

    • @matt635d8
      @matt635d8 2 місяці тому +3

      W Polsce dalej wszystko musi się zwracać???? Kiedy się zwraca iPhone albo BMW za 500tys ???? . Masakra z tym zwracaniem się

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 місяці тому +1

      Popieram. Jak najbardziej zbyt dużego sensu nie ma pchanie się w ofgrid na 12 miesięcy, ale... można! Więc czemu nie? Ludzie marnują swoje pieniądze na miliony sposobów, więc czemu nie przepalić ich w taki sposób?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      I właśnie dlatego zwracam wszystkim uwagę na to, że warto zaczynać od instalacji dobranej do potrzeb na 6 miesięcy w roku i to jest najbardziej optymalne finansowo tylko wiem, że z tych osób duża grupa będzie samodzielnie z własnymi siłami w dążyła do dziewięciu miesięcy. Bo to jest w zasięgu ręki i wcale, tak mocno nie podnosi kosztów, jak robisz samemu pilnuję, tylko żeby się nie rozdmuchiwać w kolejne trzy miesiące, czyli pozostałe zimowe, bo to już jest przeginka

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +2

      Też kiedyś paru osobom tłumaczyłem, że moja rozbudowa instalacji nie ma sensu. Ale tak chce i kto mi zabroni😁

    • @hublanek
      @hublanek 2 місяці тому

      @@matt635d8 jak kupujesz bmw za 500tys to po pierwsze cie na nie stać a po drugie robisz to w jakimś celu i jeśli ten cel zrealizujesz to właśnie jest zwrot - zwrot nie zawsze musi oznaczać pieniądze - może kupiłeś to bmw w celu uzyskania konkretnego wizerunku

  • @grzegorzwasilewski436
    @grzegorzwasilewski436 2 місяці тому +1

    Voc to nie jest prąd zwarciowy ! To jest napięcie obwodu otwartego.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Mój błąd. Już wiem że się zamieszałem 🙃 dziękuję za czujność 😘😎

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 2 місяці тому +3

    OverPANELING w naszej strefie klimatycznej to ma sens ...

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior Місяць тому +1

    Jeśli pod żarówkę 12v 21wat podłącze jeden akumulator o mocy rozruchowej 500A to podłączenie równolegle tysiąca takich akumulatorów nie doprowadzi do spalenia żarówki, ona nadal przyjmie tylko te 21 vat

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому

      Mniej więcej tak to też można zobrazować i to nieprzekraczalne 800v w deye jest jak 12v w twoim akumulatorze z przykładu.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому

      Mimo faktu że dla wielu osób wydaje się to oczywiste to takich instalacji jest niewiele 🙃

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 15 днів тому +1

      @@mecenasonoffgrid Nie można podłączyć tyle paneli szeregowo do maxa, bo instalacja ma zawsze swoją indukcyjność i w pewnych warunkach pogodowych ulegnie uszkodzeniu.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  15 днів тому

      @@magnetek5171 oczywiście że można policzyć po voc i zrobić 780v

    • @magnetek5171
      @magnetek5171 15 днів тому +1

      @@mecenasonoffgrid - podchodzenie tak wysoko z napięciem pod graniczne parametry falownika może spowodować jego uszkodzenie ze względu na impulsy magnetyczne ze środowiska zewnętrznego (słońce, radary wojskowe na samolotach, pioruny w pobliżu), które generują dodatkowe skoki napięcia w instalacji FV, która zawsze tworzy jakąś pętlę indukcyjną. Musiałbyś bardzo ściśle wykonać kabel zasilający skręcając go jednocześnie w skrętkę. To samo tyczy się kabli w panelach, które muszą być zawsze obok siebie plus z minusem. Trzeba się nad tym napracować żeby zejść 4x z indukcyjnością własną instalacji. Dopiero wtedy możesz podciągać napięcie.

  • @Lates78
    @Lates78 2 місяці тому +1

    ja nie jestem elektrykiem, a wiedza z innego kanału... ale wypraktykowana na mikrofalowniku Deye u mnie.
    Wszyscy mówią o stringach, ale mało kto mówi czy szeregowo czy równolegle podpiętych.
    Mój maluszek 1600W z 4 wyjściami MPPT aktualnie działa z 8 panelami - 3560W mocy nominalnej

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      Tak właśnie praktykujesz owerpaneling 😁😎

  • @januszkokoszka6064
    @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

    Dom 150m2- podłogówka- rekuperacja- indukcja- 20cm steropian- pompa ciepła.10kWp na gruncie ( 5+5 poł wscód i poł.zachód) .Magazyn 34kWh- wiadomo że użyteczne ok. 26kWh aby nie za szybko zajechać baterie.Od 26.04.2024 pobór budynku do dzisiaj - 120kWh.Sprzedana energia w depozycie po cenach RCm powinna pokryć zużycie jesienno zimowe ( szacuję jakieś 3000kWh) więc do zapłaty około 1500zł za złodziejskie przesyły.Przestańcie biadolić.Jedyne co jest wqrw to to że depozytem nie można zapłacić złodziejskich przesyłów.Do tego ostatnie informacje o kontrolach Taurona.Gówno ich powinno obchodzić ile klient ma paneli ( bo może mieć osobny offgrid.bo może grzać bufor itp).Moc przyłączeniowa i kropka- na wejściu do posesji

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Też mam podobne obserwacje

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

      Moje kombinacje dotyczą starego domu z instalacją 40kWp.Kończy się 0.7.Dane dla baterii przedstawiam dla nowego domu syna ( 5+5) itd.Na dzień dzisiejszy ( oczywiście nie biorąc ceny kwasiaków) dobre baterie od Klaudiusza sa na pograniczu opłacalności.Ale ci bandyci na pewno podniosą ceny wiec na 100 % dzdzą zwrot..pytanie i problem jest inny - ci złodzieje przemycają w ustawie podatek budowlany w gesti gmin.I tu mimo że podaba mi się Twoja nowa budowla szukam nacAp na kołach - jak wóz Drzymały hehe.Debilizm tego państwa mnie przeraża

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @januszkokoszka6064 trzeba samemu wykonać konstrukcję.

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

      Naczep

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@januszkokoszka6064 można 😁

  • @januszkokoszka6064
    @januszkokoszka6064 2 місяці тому +2

    Ogólnie na szybko oceniam.Np.Magazyn od Klausa 55kWh z baterii samochodowych ( swoją drogą polecam- fachowiec)- cirka 32000pln.Od 26.04.2024 do dzisiaj magazyn pokrył 1400kWh.Czyli dał oszczędność 1400x1.1 w PGE - czyli 1500zł.Do 26.04.2025 szacuję ( z historycznhch danhch dla 10kWp - grudzień- 160kW oddane do sieci- styczeń 400- luty 400- marzec 800 kwiecień 1100) Dane z pvmonitor.Więc sumując.4100kWh nie zapłacone.4100x1.1 ( od stycznia w górę bo energia z 0.5 na 0.62 netto i jeszcze nie wiadomo jak mafia energetyczna z prazesem URE ustali koszt przesyłu- dlatego czekam na zmianę taryfy bo nie wiadomo co te złodzieje wiwiną).czyli 4100x1.1 daje 4510pln.32000/4510daje 7lat zwrotu.Czyli prawie się zeruje ( na gwarancję).To 13000 od jakiegoś Piotra to jakiś kosmos.Każdy policzy dodatkowy koszt DeyeHV ( tańsze niż LV i śmieszne ceny paneli- ja teraz wymieniam na bezramkowe DAH solary bo mam dość odśnieżania paneli ramkowych- a g-no mi zależy na produkcji wiosna lato - ale zima.Reszta starych paneli- agrofotowoltaika w pionie na południe).I teraz każdy niech sobie wyceni opłacalność.Mnie się będzie prawie zerowało- ale w tym domu na netbilingu.Z racji na uciekający czas- już krótki ( nettmetering się kończy) już teraz buduję instalację pod netbiling ( na razie baterie na backupy i doświadczenia)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      Znamy się z Klaudiuszem. Najlepsza polska bateria hv i jedyny w swoim rodzaju bms.

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

      Dlatego nie mam zamiaru kupować gdzie indziej.Swoją drogą pisaliśmy na mail- dzięki za podpowidzi- ale zdziwisz się co wykombinowałem- szkoda że nie chcesz rozma2iać telefonicznie bo myślę że i ty i ja wspólnie moglibyśmy coś od siebie pozyskać- wiedzy

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @januszkokoszka6064 piszę w międzyczasie. A rozmowa musi być o czasie. Są osoby które już wyłapały u mnie na filmach i na izzi instalacje telefon. Więc rzucam rękawicę. Jak znajdziesz i zadzwonisz pogadamy 😁

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

      Szanuję Twoje decyzje.Mail do mnie masz.A poważni ludzie nie proponują kopania internetu w celu znalezienia kontaktu.Wybacz może to żle zabrzmiało ale tak to wygląda

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому

      Mamy do siebie blisko więc wspólna kawa nie zaszkodzi- zapraszam - np po drodze

  • @w_sp996
    @w_sp996 2 місяці тому +1

    Mozesz se wladowac nawet 500kW w panelach byle by nie przekroczyc maksymalnego napiecia wejsciowego invertera . Zysk z nadmiaru będzie w pochmurne dni większa wydajnosc prądowa przy braku słońca. Oplacalnosc - brak / nie zwroci się.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Tak masz rację co do równoleglenia. 25kwp samodzielnie wykonane kosztuje tyle co 10kwp przez firmę dlatego takie studium wykonalności zaproponowałem. Co do zwracania to mam odmienne zdanie.

  • @Anatol.Junior
    @Anatol.Junior Місяць тому +1

    Czy pod wejście sieci w Deye można podłączyć falownik offgridowy aby uniemożliwić Deye wysyłanie prądu do sieci?

  • @lukaszjarosz3609
    @lukaszjarosz3609 2 місяці тому +1

    A jaka jest różnica między Hybrydowym niskonapięciowym a wysokonapięciowym? Jaka jest minimalna moc paneli dla hybrydowego deye 12KW?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Jestem sceptycznie nastawiony do baterii hv
      Nie analizowałem hv deye

  • @siaznatury6659
    @siaznatury6659 2 місяці тому +3

    Mogłeś jeszcze trochę wspomnieć o amperach z paneli

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Nie ma potrzeby. Przyjmie tyle ile może. Możesz i 3 stringi równoległe dać i 50kwp wpiąć.

    • @bialy100k
      @bialy100k 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid W Deye może tak. Natomiast z tego, co mówił AdekZ tanie chińczyki potrafią tego do końca NIE kontrolować - to znaczy na raz 2 aspektów: możliwości produkcji PV z "overpanelingu" oraz żony która na raz włączy piekarnik, pralkę i prysznic elektryczny (a tu już ustawiłeś ładowanie baterii na max żeby wyłapać słonce). Co się może w praktyce kończyć produkcją ponad deklarowaną przez producenta moc (i jak PT z Discorda zauważył co najmniej kilkukrotnie miał taką "nadprodukcję" z nie podpiętego do sieci inwertera). Ryzyko awarii wzrasta. Dlatego uczulam posiadaczy innych falowników by zachowali rozsądek z korzystaniem z overpanelingu. Co za fajne słówko swoją drogą, łapa w górę :)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @bialy100k temat dotyczył deye głównie. Tak na chinki trzeba uważać.
      Owerpaneling wymyślił mój widz 😁😎

  • @DOKERSdiscopolo
    @DOKERSdiscopolo 2 місяці тому +1

    ten kilowat czy 1.5 bkw starczy na moja pompe ciepla w najgorsza pofode

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Wiesz ale to kilka godzin a PC chodzi długo 😁

    • @DOKERSdiscopolo
      @DOKERSdiscopolo 2 місяці тому

      @@mecenasonoffgrid on grid 15 kwp mam Takze nie wiele trzeba juz by brakowało ale czasem i w zimie słonko pokazuje pazur.JAK SKONCZA MI SIE STARE ZASADY NAPEWNO BEDZIE KOMBINOWANIE .PONAD TO NAWET ZEBY JUZ TAM TROCHE DOPŁACIC TO W TAKIM WYPADKU POMPA WYJDZIE KORZYSTNIEJ NIZ INNE ZRODŁO OGRZEWANIA .Z BUFOREM TYM BARDZIEJ BO W DZIEN ZAWSZE BUFOR MOZNA PRZEGRZAĆ KILKA STOPNI A W NOCY SPUSCIC JEJ NA POD TRZYMANIE NP 26- 28 C W KASAI CZY PANASONICU MOZNA TO ZAPISAC I SAMA AUTOMATYCZNIE SCHODZI NA MNIEJSZA EMPERATURE POTEM W DZIEN GDY CIEPLEJ I ENERGIA ZE SLONCA NA WYZSZA TEMERATURE.TAGZE FAJNIE ZE SIE MY POLSKIE SPOLECZENSTWO W NICZYM NIE PODDAJEMY

  • @SoftAndQuiet
    @SoftAndQuiet 2 місяці тому +1

    Cześć. Włączyłem sobie ładowanie aku z sieci w godzinach południowych: Battery Setting -> Grid Charge: ON. Ustawiłem amperarz. A do czego słuzy to pole wyżej (domyślnie 30%)? I grid signal? Niby ładuje, ale jakoś dziwnie. W godzinach, gdzie mam ustawione min. aku na 30% (system work mode) ciągle doładowuje do 31%. I tak całą noc: 30% i za 5 min 31% za 5 min 30% itd ... W południowych godzinach gdzie mam ustawione (sys work mode) na 60% jest git.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      W godzinach gdzie ma ładować z sieci time of use ma 100%

    • @SoftAndQuiet
      @SoftAndQuiet 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid Nie kapuję, ale może haczyk Grid Charge wyłączę w pozostałych godzinach. ( wtedy nie będzie niestety doładowywał do 30% gdyby spadło niżej ), ale chociaż nie będzie tego dziwnego efektu skakania 30/31/30/31 ... Wciąż nie rozumiem tez do czego służy pole "Start" w BatterySetting (nad Grid).

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @SoftAndQuiet oba Pola muszą być zaznaczony i materia musi być w górę, a nie w dół time offiuse

  • @wacekwacek5944
    @wacekwacek5944 Місяць тому +1

    Witam mam takie pytanie o co chodzi z F18 błędem czy Mecenasie jesteś w stanie mi pomóc

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому +1

      Ten błąd pojawia się często, jeżeli są jakieś urządzenia, które mają duże piki. Na starcie.

    • @wacekwacek5944
      @wacekwacek5944 Місяць тому +1

      Rozumiem. Ale wtedy zużycie było ok 300W. I teraz pokazuje na ekranie głównym druga faza 0Volt i z dachu nic nie bierze. Martwa tkanka

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому +1

      @wacekwacek5944 jeżeli nie było takich większych obciążeń, nadal pokazuje 0. Znakiem tego, że mogą być jakieś kłopoty. Natury fizycznej, na przykład jakieś słabe przyłącze. Niedokręcony przewód, bo sprawdzałbym wszystko i zresetował urządzenie używam tego prawie 2 lata i miałem taki błąd dosłownie raz. I z moich doświadczeń wynika, że najczęściej błędy związane są z nieprawidłową instalacją, bo na moich instalacjach nie odnotowuje takich błędów i te falowniki dla mnie są bezproblemowe jak montuję u klientów

  • @hublanek
    @hublanek 2 місяці тому +1

    pod każdy jeden mppt niezależnie w jakim falowniku można podłączyć bezpiecznie 1000000kWp byle nie przekraczać voc

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Zgadzam się jednak realnie podchodząc do paneli które można kupić to około 26kwp więcej nie wyciśniemy z 3 stringów do 800v

    • @hublanek
      @hublanek 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid a kto tu mówi o 3 stringach ? mam 4 stringi do jednego mppt (jednakowe i w identycznym kierunku) falownik ma max 27A a max paneli to 16,5x4=66A ale falownik nie weźmie więcej niż może więc na jesień i zimę jest to super rozwiązanie - i mówię tu o zwykłym easunie offgridowym za 1200 zł

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      @hublanek absolutnie się z tobą zgadzam.
      Ale nie mogę naraz tak zaorać ludziom głowy i powiedzieć, że takich stringów mogą podpiąć jeszcze kolejne sześć przez rozgałęziacze. Powoli !! 😘😜

    • @matt635d8
      @matt635d8 2 місяці тому +2

      Oversizing to jest słuszna ℹ stosowana praktyka . Przy panelach na południe zawsze staram się dać przynajmniej 50% przy wschód / zachód 100% . Niestety nie używam Deye lecz Froniusa i victrona gdzie panele zapinam w DC/DC

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      @matt635d8 👌

  • @januszkokoszka6064
    @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

    Zaraz tu sie pojawią - 4000pln za Dyi na lipefo4 15kWh itd.Dwa lata temu kupiłem u chińczyka 4x 9.6kWh- siedzą do tej pory na backupie.Dostępne na ich bms 24kWh ( seplosy) i spróbuj zmienić koniec gwarancji.Zresztą handluję z Chińczykami od 15 lat- jaka gwarancja?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Dlatego kupuje dla klientów solbaty polskie.

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому

      Wiesz doskonale że one mają tyle wspólnego z Polską co kod pocztowy.Firma dzisiaj jest a juteo jej nie ma.Przy tych kosztach prowadzenia działalności i głupotach wymyślanych przez UE o raportowaniu pierdół o co2 niedługo nie będzie nic - "Kononowicz"- hehe

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому

      No i jaka jest ich cena? Bo Klaudiusza cenę znasz.Tych polskich baterii z chińskich podzespołów

    • @januszkokoszka6064
      @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

      Widzisz siedzę w handlu z chińczykqmi bardzo długo- przy zakupie ( PC i PV - ładowarki EV) jak myślisz - dają gwarancję- super.problem polega na tym jak ją wyegzekwować? - bo państwo chińskie ma to w dupie ( wiem bo naciąłem się na kiepską partię pomp ciepła i maile do ambasady chińskiej pozostały bez odpowiedzi). Dlatego mam zastrzeżenia do polskich produc3ntów pomp ciepła- hehe- polskich producentów bateri- hehe itd.Klaudiusz jest 2 Polsce- robi baterie- daje gwarancje- współpracuje z Politechniką Warszawską- brał udział w twrzeniu wydziału- takiemu człowiekowi wierzę

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @januszkokoszka6064 solbat nie jest importerem składa w Polsce. Klaudiusz też 😁 Klaudiusz na samochodowych a solbat na selekcjonowanych lfp prosto z fabryki. 👌

  • @januszkokoszka6064
    @januszkokoszka6064 2 місяці тому +1

    Czy ktoś na świecie potwierdził że bateria LiPeFo 4 przeżyła 6000 cykli i 10 lat.To jest tak nowa technologia że nikt tego nie potwierdzi.Tak samo jak tera producenci pameli dają na swoje nowe produkty nawer 35 lat.To ro samo jak dam Wam gwarancję na mój ser wędzonh na 5 lat- pod warunkiem a.b.c.d.e.f.g i do ostatniej litery alfabetu.Poważni producenci podaja MWh godziny ile dana bateria może przerzucić.I tu już powinna zapalić się w głowie lampka.10kWh? 20kWh? 30kWh?A może.5p lub 60kWh.Wszystko zależy od dziennego zużycia.Jeśli to jest 5kWh dziennie to bateria 10 kWh nie przerzyje 10 lat- bo wyzionie ducha wcześniej.Ale 2x10 kWb to już 2 dłużej itd. Świadomość klientów jest wprost proporcjonalna do wykształcenia .Stara komunistyczna zawódówka - 100% wiedzy technicznej- nowe studia techniczne - 10%

  • @zws11
    @zws11 2 місяці тому +1

    Jestem na etapie 9mc. Pierwsza instalacja 13.6kWp na mikroinweterach dziala swietnie ale dopiero w polaczeniu z deye 12kW oraz magazynem okolo 45kWh daje samowystarczalność od marca do października czyli mamy 8mc kilka dni temu dolozylem 18 paneli po 480Wp pod pv1 mysle ze te panele mocno pomogą w listopadzie i lutym a w przyszłości planuje jeszcze dolozyc panele na wschód zachód na pewno nie zaszkodzi ale czy to wystarczy w grudniu i styczniu watpie.
    P.s. no i zainspirowałeś mnie agregatem podłączonym awaryjnie zamiast paneli za co bardzo dziekuje.😊

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      Super. Pamiętaj że 3fazowy lepiej.
      Pobawię się jeszcze z lepszym układem prostowniczym

    • @zws11
      @zws11 2 місяці тому +1

      @mecenasonoffgrid niestety mam jedno fazowy ale 310V DC myślę że starczy no i 15A też myślę że starczy agregat 7.7kva

    • @zws11
      @zws11 2 місяці тому +1

      @mecenasonoffgrid co do układu prostowniczego to przydał by się jeszcze kondensator

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @zws11 wyciągniesz kiela 1500w

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @zws11 u mnie śmiga lalka.

  • @tiemanowo
    @tiemanowo 2 місяці тому +2

    Wszystko fajnie ale chcąc to zrobić "legalnie" i zgłosić modernizację instalacji to byśmy musieli mieć moc przyłączeniową 25 kW bo np takie PGE nie patrzy że falownik ma tylko 12kW ale na sumę mocy paneli też patrzą.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +5

      A czytałeś dokumenty wszystkie?
      Gdzie jest napisane że panele offgrid muszą być podłączone do innego urządzenia !?
      Złamiesz warunki umowy jeśli wyślesz więcej niż zgłosiłeś !
      A tylko twój mental blokuje taką instalację!!
      Jeśli jutro zamontujesz 10kwp i to zgłosisz A za 2 miesiące domontujesz offgrid 16kwp i podepniesz do tego samego falownika bo możesz ale ograniczysz wysył to złamałeś warunki umowy !?
      Osd nie nadąża dlatego musimy im mówić to co chcą usłyszeć 😁🫣

    • @tiemanowo
      @tiemanowo 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid No niestety ale tu się nie zgodzę ponieważ umowa z dostawcą tu nie ma żadnego znaczenia, bo to jak się liczy moc instalacji określa ustawa prawa Energetycznego: "Łączna moc zainstalowana elektryczna instalacji odnawialnego źródła energii stanowi sumę mocy znamionowych czynnych (przy znamionowym współczynniku mocy cosϕn) wszystkich urządzeń wytwórczych wchodzących w skład tej instalacji".
      Nic w tym przepisie niestety nie pisze o tym "jak są panele podłączone". Po prostu liczy się sumę.
      Ja wiem że to jest "gupie" ale niestety takie mamy prawo.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @tiemanowo nie złapałeś. W twoim toku rozumowania offgrid jest nielegalny

    • @tiemanowo
      @tiemanowo 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid Nie rozumiem, bo nawet w filmie jest mowa o "oddawaniu" nadwyżek do sieci więc założyłem że dyskutujemy o instalacji hybrydowej podłączonej do sieci a nie "full off-grid".

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@tiemanowo czemu traktować to całościowo zerknij jeszcze raz co wyżej napisałem. Zgłaszasz 10 oddajesz max 9 a masz do 50kwp to jest legalne !!

  • @Slawek-d1v
    @Slawek-d1v 2 місяці тому +1

    Panie Mecenasie a co z parametrem 13 A na jedno wyjście na panele?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      A co ma być więcej jak 11.9 nie widziałem

    • @TheKNIAZIUz
      @TheKNIAZIUz Місяць тому +1

      @@mecenasonoffgrid a co w przypadku takich paneli astro energy CHSM72N(DG)/F-BH 575W/AEN mają 14,28A robiąc z nich 3 stringi po 9paneli. Dwa równolegle mamy 28,56A + jeden 14,28A nic się nie stanie?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому +1

      @TheKNIAZIUz a voc?

    • @TheKNIAZIUz
      @TheKNIAZIUz Місяць тому +1

      @@mecenasonoffgrid 51,30V

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому +1

      @TheKNIAZIUz 14-15szt na luzie ale max 10kw mppt1 i 6kw mppt2

  • @mireknowak1362
    @mireknowak1362 2 місяці тому +1

    Część. Ja mam podłączone po 7.2 i 7.2 kwp.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Zerknij w maju na wykres mppt2 będzie obcięty czubek

    • @mireknowak1362
      @mireknowak1362 2 місяці тому +1

      @mecenasonoffgrid no tak mi pasowało ułożyć panele. To i tak bez znaczenia,bo mam dużo wyłączeń z powodu z byt wysokiego napięcia,więc straty tak i tak mam🙆😔

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @@mireknowak1362 jak masz wschód zachód to jest szansa że się wyrabia na zakrętach 😁

    • @mireknowak1362
      @mireknowak1362 2 місяці тому +1

      @@mecenasonoffgrid dokładnie wchód zachód. Jak myślisz warto przypiąć dolozyc do płotu od strony schodniej 8 szt paneli w pionie,ale offgrid na ładowarce tylko do ładowania baterii? Bo tyle jeszcze miałbym miejsca🙂

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @mireknowak1362 warto ile się da. Tylko po co do baterii na ładowarce? Daj na micro pod gen

  • @kurczez
    @kurczez 2 місяці тому +1

    Mecenas: mam pytanie do Ciebie. Mój falownik to sun12ksg04lp3eu, zainstalowane mam 20 modułów PV JAM66S30-500/MR i rozważam zwiększenie instalacji o kolejne 10 modułów. Wychodziłoby wówczas 15 modułów o mocy 7,5kWp na stringa. Czy pod względem łącznego napięcia wszystko będzie ok? Razem wychodzi 15kWp i nawet jeśli w idealną pogodę mi obetnie do 12kW to nie problem dla mnie. Pytanie tylko czy nie przekroczy to parametrów falownika i nie będzie się przegrzewać/wyłączać? Dane moich modułów PV to: maksymalny pobór prądu (imp) [A]: 13.04, maksymalne napięcie zasilania (Vmp) [V]: 38,35, Napięcie jałowe (Voc) [V]: 45,59

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Voc 45.59v razy 15modółów to 683.85v na luzie ale na mppt 2 będziesz miał przycinkę bo zrobi 6kw a masz 7.5kwp paneli

    • @kurczez
      @kurczez 2 місяці тому

      @@mecenasonoffgrid ok dzięki wielkie. W specyfikacji falownika jest podana wartość: MPPT input Range 200Vd.c-650Vd.c. i nie wiedziałem czy te 683.85v dotyczy tego czy czegoś innego ;)

  • @dxfm
    @dxfm Місяць тому +1

    12 miesięcy jest prawie realne pod warunkiem, że wyda się "900 tys. plus pierdoły", gdzie pierdołami jest 150kWp paneli ;)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  Місяць тому

      Nie potrzeba tyle. Jeśli nie masz pc to 30kwp styka i 100kwh 🙃

  • @jl1627
    @jl1627 2 місяці тому +1

    Witaj, czy do istniejącej instalacji netmetering 10 KWP paneli mogę dołożyć of grid 8KWP paneli z 30kwh magazynem i 12kw falownik hybrydowy, wysyłka do sieci tylko z netmeteringu a autokonsumpcja z of gridu , czy to legalne no i jak to podłączyć poproszę ewentualnie schemacik
    Ps; jeżeli chodzi o opłatę to oczywiście tylko czy to się tak da zmontować?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      Zgłaszasz przebudowę zostawiając tyle paneli ile jest. Zgłaszasz z magazynem bo widać go w sieci. I robisz accouple podpinajac wszystko do deye ustawiając wysył na 9000w jedyna słuszna opcja. Reszta to twój offgrid. Jak masz na jakiejś dotacji to tamtej instalacji się nie dotyka tylko wpina kabel od niej pod gen w deye

    • @michatalaga6653
      @michatalaga6653 2 місяці тому +1

      A nie lepiej zgłosić w sumie 20kWp i tracić 30% na magazynowanie w sieci ?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @michatalaga6653 nie zawsze przyłącze na to pozwala, a niektórzy nie chcą zwiększać nie wiem, dlaczego też uważam, że przy takiej mocnej instalacji spokojnie można stracić te dziesięć %

    • @michatalaga6653
      @michatalaga6653 2 місяці тому

      @@mecenasonoffgrid Tak z innej beczki. Jeśli moc przyłącza 20kW a moc umowna na fakturze to 15kW to czy zmiana na te 20kW to dużo zachodu ? Masz wiedzę na ten temat ?

    • @lordviper7541
      @lordviper7541 Місяць тому

      ​@@michatalaga6653nie dużo zachodu. Tylko czasem mogą odmówić, a wtedy narażasz się na kontrolę.

  • @bartkula1469
    @bartkula1469 2 місяці тому +1

    Panele bardzo stanialy, wiec mozna overpanelingowac

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Dlamnie też się spodobało 🤣🤣

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 2 місяці тому +1

      No i co że staniały? Falowniki nie staniały? Coś się w fizyce zmieniło, ze nie opłaca się zrobić dużej PV aby nabijać depozyt i zmniejszyć nim rachunki zimowe?
      Panele staniały i cena prądu staniała i to chyba normalne bo tanie panele dają dużo prądu.
      Kto w tej sytuacji gdy to się bilansuje wyrzuca z instalacji falownik albo bezpiecznik to wariat bo woli zmarnować nadwyżki letnie zamiast zamienić je na kasę.
      Nie mogę zrozumieć czy ludzie są tak głupi że szkoda im wydać 5 zł na kalkulator czy też są podatni na manipulacje handlarzy od drogiego sprzetu przeznaczonego do budowy off-grodu.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 2 місяці тому +1

      Ludzie nie rozumieją że jest sprzęt do off-gridu i kupują go bogaci do tych destynacji gdzie nie ma szans na podłączenie się do sieci.
      W Polsce handlarze kapnęli się ze jest dużo głupców i wmawiają że off-grid jest po to aby się odłączyć od sieci.
      Po pierwsze tracimy źródło zasilania awaryjnego jeśli traktować dużą PV jako źródło główne.
      Po drogie tracimy zarobek z nadwyżek
      Po trzecie tracimy komfort bo odłączenie od sieci co z tego ze da się przeliczyć na pieniążki że od biedy się spina skoro nie wiemy co zrobimy jak będzie awaria off-grida. Tzn co z tego ze da się policzyć koszty usuwania awarii skoro nie da się policzyć strat braku zasilania w czasie awarii
      Zatem głupotę polskiego off-gridu można podzielić na 2 kategorie gdzie odłączamy się od sieci lub się nie odłączmy .
      Ten brak odłączenie też można podzielić na 2 sytuacje gdzie zasilamy depozyt czyli mamy normalnego on-grida a obłęd prowadzi do nazywania go off-gridem tylko dlatego ze mamy przewymiarowaną PV.
      Druga sytuacja to bycie na on-grodzie i blokada wysyłania w depozyt tylko po to aby nazwać się off-gridowcem.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 2 місяці тому

      Obłęd można zobrazować takiem przykładem. człowiek stoi na moście i wrzuca monety do rzeki.
      Krzyczy do ludzi że skoro wyrzuca pieniądze to dlatego, że jest bogaty i nie musi pracować.
      Nie musi, bo akurat jego zakład jest w remoncie więc on jest na postojowym a pieniądze jakie wyrzuca nie są zarobione w tym miesiącu, ale wtedy gdy pracował, czyli marnuje oszczędności.
      Pytany gość o to czy nie zwariował jak wyrzuca pieniądze, to mówi że nie wyrzuca banknotów tylko monety.
      No to się go pytają to po co drzesz ryja i krzyczysz , "patrzcie jaki jestem bogaty i wyrzucam pieniądze do rzeki"?
      No ale stać mnie przecież bo wyrzucam swoje pieniądze czyli chyba mi się bilansuje?
      A bierzesz kredyty w banku?
      No biorę bo przecież czasem coś drogiego kupuję.
      To nie możesz kupić skarbonki i wrzucać monety do niej zamiast latać do banku?
      No nie bo przecież to tylko 22 gr na jeden wrzut ręką garści monet.
      No tak ale ty przychodzisz na most 9 miesiecy w roku jak ci dobrze płacą i przez te 9 miesięcy wyrzucasz prawie tyle ile przez pozostałe 3 wydajesz na życie więc wyszedłbyś prawie na zero i nie musiałbyś brać kredytów.
      No tak ale wtedy nie mógłbym drzeć ryja że jestem bogaty.
      No nie wiem czy jesteś bogaty ale na pewno głupi. PV działa tak jak bank czy skarbonka.
      Raz mamy za dużo prądu lub pieniedzy ale nie staramy się wydać tyle ile zarobimy w dobrych okresach tylko prąd czy pieniądze da się odłożyć na czas gdy prądu czy pieniędzy zaczyna brakować.
      Mądry człowiek nie zarabia tylko w jednej robocie ale z rożnych źródeł często jednocześnie bo np zarobek wkładasz do banku i nie dość, że jesteś niezależny zimą lub gdy stracisz robotę lub gdy płacą połowę pensji z racji postojowego na czas corocznych remontów zakładu.
      Ale ja jestem niezależny bo stać mnie na wyrzucanie pieniedzy.
      Głupiś. Niezależny to byś był gdyś zima żył z własnych pieniędzy które odłożyłeś gdy miałeś ich za dużo
      To ja nie jestem off-gridowcem czyli bogatym i niezależnym finansowo?
      No właśnie nie jesteś , jesteś głupcem i marnotrawcą, a na dodatek głośno krzyczysz bo myślisz że inni są głupcami i będą ci zazdrościć
      Tymczasem jesteś żałosnym idiotą, który jeszcze się głośno chwali głupotą.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 2 місяці тому

      Każdy rodzaj marnotrawstwa jest głupotą i niszczeniem planety.
      Prąd można sprzedać na wiele sposobów albo oddać innym za darmo.
      Wiele rzeczy w życiu można zrobić za darmo np sprzątać śmieci w pobliżu swego domu i jak wiele osób zacznie się tak zachowywać to będzie wszędzie czysto i spadną kaszty np wynajmowania firm sprzątających.
      Na wszytko jest czas.Jak ktoś lubi się opalać to latem leży bykiem na plaży a zimą jeździ na nartach bo mu zostaje więcej czasu gdyż zimą nie leży na plaży.
      Kto robi odwrotnie i latem jeździ na nartach a zimą się opala czy produkuje prąd z PV, to owszem da się ale to o wiele droższe niż dopasowanie się co cyklu natury.
      Przewymiarowanie PV to głupota taka sama jakby zbudować na tej samej rzecze 4 razy więcej elektrowni albo zbudować 4 razy za dużo elektrowni atomowych.Da się?
      Da się, ale to nieekonomiczne bo te elektrownie będą więcej stać niż sprzedawać.

  • @SolutionEnergyStorage
    @SolutionEnergyStorage 2 місяці тому +2

    Hej, na 12tce u klienta - 18-19kW przez PV i GEN - tylko ongridowo :) A u siebie na 4x6k 22.5kWp :)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Witam ogarniętych ludzi od deye 😁 da się więcej!

  • @kurczez
    @kurczez 2 місяці тому +6

    Cześć mecenas, inny youtuber zrobił film "Magazyn Energii i Fotowoltaika ZWROT INWESTYCJI?" - jak chcesz to zrób dramę i jedź z nim ostro. Facet mówi o magazynie 32kWh i 100% autokonsumpcji co oczywiście nie jest możliwe. Nie lubię gdy ktoś kłamie i w sprawach gdzie można stracić pieniądze opowiada głupoty. Proponuje on instalacje za 130tyś i maksymalnie naciąga wyliczenia aby udowodnić, że to się zwróci.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      Znam Piotra osobiście 🙃
      Ma dużo racji ale fakt trochę przesadza.

    • @kurczez
      @kurczez 2 місяці тому +4

      @@mecenasonoffgrid a w czym ma dużo racji? Tak w skrócie zakłada on w swoich wyliczeniach 100% autokonsumpcji. Przecież dobrze wiemy, że bez ogromnego magazynu energii nie jest to możliwe aby to co wyprodukuje PV latem przenieść na zimę. Przyjmuje cenę energii na poziomie 1,5zł za kWh - a dobrze wiemy, że średni koszt kWh w g12 lub g12w jest sporo niższy. Później zakłada 3-krotny wzrost cen energii elektrycznej na przestrzeni kilku lat. Wszystko aby udowodnić, że instalacja PV 7,2 kWp z magazynem energii 32kWh za 130tys zł jest zasadna finansowo. Ja nie lubię takiego naciągania faktów i wprowadzania ludzi w błąd zwłaszcza, że tu nie chodzi o 100zł tylko o duże pieniądze.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому

      @kurczez bardziej miałem na myśli podejście ideologiczne, że warto robić instalację z magazynem, a nie na myśli miałem jego obliczenia. Niestety te obliczenia to przytypowy przykład dopasowywania wartości tak, żeby nam było wygodniej. Ale nie można zabrać Piotrowi jednego, że w pewnych miejscach się całkowicie niestety. Z nim zgadzam. Piotr w dużym stopniu bazuje na taryfach. G i C niestety taryfy c są dosyć wyżej niż taryfy. G mogę się z nim zgodzić, że w tej chwili średnia prądu w taryfach waha się między 1zł a 1.5zł bo taryfy c nie można pomijać.

    • @kurczez
      @kurczez 2 місяці тому +3

      @@mecenasonoffgrid tylko zauważ, że on mówi o PV dla domu jednorodzinnego. Więc o jakiej taryfie C mowa? Taryfa C jest dla firm a nie dla domów jednorodzinnych. Ja nie lubię takiego manipulowania danymi aby udowodnić swoją tezę. Sam również uważam, że PV + magazyn się opłaca bo mam taką instalację (10kWp PV + 15kWh magazyn LFP z dotacją wyjdzie około 27tyś, robocizna firmy). Natomiast on mówi o instalacji 7,2kWp + 32kWh magazyn za 130tyś (minus dotacja). Lubię Twój kanał bo Ty to robisz wszystko z głową i patrzysz na swój portfel. A Pan Piotr proponuje ludziom instalacje 7,2kWp za 130tyś i podaje jakieś oderwane od rzeczywistości założenia aby przekonać, że warto. No nie warto bo to co mówi nie jest prawdą. Jego kanał ma duże zasięgi więc pewnie sporo ludzi sobie taką instalacje zrobi opierając się na jego wyliczeniach i zwyczajnie mi tych ludzi szkoda bo te jego wyliczenia w rzeczywistości trzeba podzielić przez 2 jak nie przez 3.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid  2 місяці тому +1

      @kurczez jak jest budowlana to jest też C 😁.
      Piotra instalacje są drogie że względu na ilość komponentów i jakość. Pewnie że da się taniej. Ale Piotr wybrał drogę victrona.
      Ja staram się komponować bardziej przyziemne instalacje u mnie 65tys brutto kosztuje 15kwp +15kwh + deye 12kw 😁