Oprava - Studii vlivu stravy a rakovinou prsu, o které pan Hynek Medřický ve videu mluví dělal prof. Richard Stevens (nikoli Steven Lockley) CBC LightsOut ua-cam.com/video/T46_kR4qDqw/v-deo.html
Hynek je ten člověk, který tím co říká opravdu žije. Není to teoretik, ale praktik a jeho znalosti vycházejí ze zkušeností a širokého záběru případových situací, kde si sám vyzkoušel, jak to v reálu funguje. Neznám takové nadšence světlaře, kteří by se dobrovolně nechali napojit na přístroje a nechali na sobě testovat vliv světla na spánek. Hynek se nebojí na sebe ty hadičky napojit, ale hlavně pak pro to dělá maximum, aby změnil to, co zanedbává náš vzdělávací systém. Důkazem je tenhe rozhovor. Hynku díky, skvělá práce!
Skvělý rozhovor, výborně zvolený host - pan Medřický mě hodně baví. A téma osvětlení teď s přicházející zimou aktuálně hodně řešíme, takže díky moc! Dostala jsem odpovědi na své otázky.
Naprosto skvělý rozhovor a moc a moc za něj díky. Takovéto informace všichni potřebujeme. A to jako koza drbání a ne fascinovaně věčně zírat do půlnoci do bedny :-)
Všechny podcasty se mi velmi líbili, i když po pravdě po tom s Evou Hájkovou na mě spadl mírný environmentální žal. Tenhle je ovšem top! Už ho poslouchám po třetí! Díky za spoustu informací a za skvělou práci, Janino! 🥑
Jani děkuji vám, opět skvělé přínosné povídání! Opět s kvalitním člověkem, který má hodně co nabídnout a jsem jen ráda že nabízí a sdílí s veřejností. Stravování podle krevní skupiny je taky zajímavé téma. Objevila jsem tento směr, když jsem řešila vážný zdravotní problém. A díky tomuto směru jsem svůj zdravotní problém vyřešila:-) Budu se těšit na další příspěvky!
Děkuju za další velmi zajímavý a přínosný rozhovor. Mám Vaše podcasty moc ráda! PS: Fascinuje mě neskutečná podoba pana Medřického s Davidem Lynchem! 🙈😀
Super podcast a chystám se tipy pana Medřického vyzkoušet. Jsem ten typ, co usíná u notebooku nebo u mobilu kolem půlnoci - jedné ráno a i když spím 7 - 8 hodin, ráno vstávám na budík totálně vyřízená a neodpočatá. Nenapadlo mě, že by to mohlo mít souvislost.
Jsem naprosto nadšená z toho rozhovoru. Hynek Medřický mě naprosto nadchl, bohužel mám z toho i trochu starost, co vše určitě děláme doma špatně se světlem a k tomu mě bude ještě více drásat to, jak ráno budím ty nebohé děti do školy a oni naprosto oprávněně nechtějí vstávat, ani já nechci. Díky moc za tento rozhovor!
Velmi zajímavé video, tu hodinku před klidu před spaním musím zavést. Jen potrebuju sehnat tu žárovku, alespoň do ložnice na čtení 😊 jinam myslím že ty závity E27 má ikea běžné
Bomba! Pan Medřický je moje nová celebrita. Jani díky moc za možnost skrze podcasty někoho takového poznat. Jsi a jste boží! :) Jen nemůžu nikde nalézt tu červenou aplikaci na mobil ... :(
Teda,smekám, naprosto úžasný rozhovor! Wau. Díky za ty souvislosti. Při poslechu mne spontánně napadlo,že pro takovou firmu bych chtěla pracovat,to dává tak smysl..úžasný..hurá na druhý díl:)
Zajimavy rozhovor! 😊 Ale poslouchat rozhovor na tema "spanek" pri materske,kdy jsem momentalne 10m nespala dyl jak 2h v kuse a to jen vyjimecne, je sebevrazda, pri poslechu slova "spanek" se mi chce brecet😅🙈
Vynikajúci rozhovor! Co by ale pan poradil mamičkám na materskej, ktoré si teda roky nevyberu kedy a ako spia, a tym, ktorí maju prácu poobede (napr od 15 do 23:00)? Vieme to nejako kompenzovať?
Nedávno jsem četla článek o tom, že údajně předci spali na etapy a nikdy nespali osm hodin v kuse. Zajímal by mě na tuto problematiku názor pana Medřického. Knihu Proč spíme právě čtu, snad i tam odpověď najdu. Díky za super téma :)
Ano už jsem to také četl, bylo to zřejmě především v zimním období, kdy byla tma i více jak 15 hodin, probouzeli se předpokládám zimou a museli znovu zatopit, nebo přiložit do kamen. Svítili přitom ohněm, který neobsahuje krátké vlnové délky, které neposunou cirkadiánní rytmus ani nesníží hladinu melatoninu, jejich subjektivní noc nebyla narušena. V NÚDZ jsem byl v experimentu vlivu slabého světla v noci na hladinu melatoninu celkem čtyři noci, první noc byla adaptační bez světla, sice mi přišla vzít 11 krát krev, ale tu noc byla úplná tma, nesvítilo nic. Druhý den jsem byl normálně v práci a necítil jsem zvýšenou únavu. Další noci už byly se světlem a to jsem usínal i při obědě. V noci se člověk může probudit, ale musí zůstat po tmě, nebo použít světlo, které obsahuje jen vlnové délky 600 nm a více, jako má oheň :-)
Ako sa da chranit proti modremu svetlu z poulicneho osvetlenia, ktore mam vedla domu? Mam tam silne biele svetlo. Existuju na to nejake filtre alebo nadstavce na svetlo ?
Máme připravenou univerzální stížnost provozovateli veřejného osvětlení, napište prosím na filip@artemide.cz pošle vám jí :-) Oranžový filtr nemohu doporučit, je to ilegální, ale vím o lidech, kteří to takto řeší :-)
@@HynekMedricky Dakujem, viete mi este doporucit okuliare proti modremu svetlu ktore dobre vyzeraju a mozem ich pouzivat aj vecer? Hladam nieco ako toto tinyurl (tecka) com (lomitko) modresvetlo (neslo mi napisat tu url adresu v komente)
@@armanidesigner naše červené brýle z design-light.cz (jde i doprava na SK, nechte zemi ČR a ostatní vyplňte pravidvě a my budeme vedět) - "hezké" není dobrá metrika, brýle musí blokovat ze stran a obecně pak nevypadají trendy, ale jedině tak budou účinné. I tak je nosíte jen doma :-)
Skvělý rozhovor, - o tomto tématu by se mělo vyučovat na školách všech stupňů a na obrazovce každé televize, každého počítače a každého mobilu by mělo při zapnutí svítit varování jako na krabičkách cigaret... A to se bavíme jen o "viditelném spektru". V oblasti radiokomunikací startujeme epochu 5G sítí a (asi podobně jako u světla) nám bude pěkných pár let trvat, než zjistíme jaká onemocnění se na mapách překrývají s vybudovanými a intenzivně provozovanými 5G sítěmi... vzhůru k zářným zítřkům :-)
Jj,přesně, nejsem technik,ale všechno to neviditelné vlneni,wifi,data mne minimálně znepokujuje..vypínáme na noc wifi,ale v obytném domě schytáváme vlny od dalších 10 sousedů..a co teprve paneláky o x stovkách bytů..
Perfektný podcast Cukrfree. pan Hynek ma rozsekal. Audiosetup máte supr vyladený. Strih, kamera - minimal. Vedeli by ste prosím niekedy zazdieľať váš podcast setup ? Ak je to niekde spomenuté dohľadám to. Pokiaľ je to ,,výrobné tajomstvo,, plne tomu rozumim :). ďakujem za peckový kontent!
Letsgo, mě by zajímalo jestli teda solná lampička je legit ? Je taky červená takže by to také mělo mít minimální negativní dopad na tvorbu melatoninu, jestli se nepletu?
Koupil jsem červené brýle a neovlivnilo to vůbec nic. Klidně nemám problém i usnout, ale problém na stává se vzbuzením se v noci. Nedokážu najít příčinu.
TIP - Na všech zařízeních (iOS, Android, Windows, Mac) si už několik let můžete nastavit čas, kdy se má noční světlo zapnout a kdy vypnout. Není tak vůbec třeba myslet na zapnutí či vypnutí tohoto režimu, jak se to řeší v podcastu.
Poslechla jse oba díly. Byl to velmi zajímavý rozhovor. Ale preferuji letní čas. Cele obdobý, kdy je středoevropský čas jsem v nepodě, tedy min. do února. Vstávám v 6:00 a doma z práce jsem v 16:30. Takže vůbec nevidím světlo. Spousta lidí je zavřená v halách bez oken!! Takže to je taky obrovský problém, protože denni světlo v zimě nevidí púl roku. Myslím, že letní čas chce mnoho lidí právě proto. Mnohým by to pomohlo od sezónní deprese. O hodinu déle světlo v zimě, to znamená místo v 17:O0 by byla tma až v 18:00. To by spánek nikomu nenarušilo.
Pokud by však zůstal celoročně “letní” v zimě by byl východ slunce až v 9 hod, to je většina společnosti v práci, nebo ve škole. Světlo je důležitější po ránu. Chronobiologové celého světa mají stejný názor, pokud má být jeden řas tak středoevropský “zimní”. Jednou (věřím do 2045) bude biodynamický digitální čas, využije to nejlepší z dosud používaných měření času Babylonského, Staročeského a Mechanického času :-)
používám doma osvětlení Phillips Hue - vřele doporučuji. Nejenže zvládá vše, o čem se zde mluvilo, ale také podporuje chytrou domácnost, ovládání mobilním telefonem přes internet apod. .. a je opravdu neskutečně příjemné si v různých časech nastavit různé osvětlení (barva i intenzita)
Testovali jsme je už v roce 2012, ale ty staré měly flicker (blikaly), zkuste kamerou telefonu najet 5-10 cm od žárovky, pokud se objeví vertikální čáry, je velmi pravděpodobné, že má flicker, ale je možné, že ty nové už neblikají.
@Hynek Medricky zminujete, ze je dobre vstavat kazdy den, ve stejny cas. Zaroven, ze starterem je vychod slunce. Nebylo by tedy spravnejsi vstavat s vychodem slunce (kdyz ma nekdo tu moznost)? Coz znamena posouvani spanku v prubehu roku... Mate nejaky nazor na odpoledni spanek deti? A co byste rekl na nocni buzeni matky a kojence, mate na to nejaky nazor?
Pokud by člověk vstával s východem slunce, musel by pak chodit spát se západem, v létě by trvala noc necelých 7 hodin, ale v zimě více jak 14 hod, pak by to bylo podle přírody, ale myslím, že za těch 10 hod aktivity v zimě by nikdo nic nestihl. Spánek dětí ve dne je určitě prospěšný. Noční buzení matky a kojence jen za červeno-oranžového co nejslabšího světla pod úrovní očí, nebo po tmě. (Na IG mám celý díl o kojení)
Náhled na modré světlo není jednoznačný - vždy půjde o peníze. Na žárovku za 2.000 Kč asi fronty nebudou : www.inverse.com/article/61797-the-dangers-of-blue-light-may-be-overhyped. Jiní to umí také a levněji: www.lighting.philips.cz/consumer/vybrat-autozarovky/sceneswitch
Ta studie Timothy Browna byla prováděna na modelech s geneticky upravenou sítnicí, takže velmi vzdáleně od reálného života. Navíc obě světla nazvaná jako “modré” a “žluté” měly v nejúčinnější energii ~460 nm stejný výkon 1 μW/cm2, obě světla byla nastavena aby ovlivnila všechny receptory stejně, Melanopsinové byly zasaženy 13,7 photons/cm2/s. Není tedy divu, že měly obě světla stejný vliv na posunutí cirkadiánního rytmu, možná “žluté” trochu větší, aby ne když max. energie bylo žlutého 9 μW/cm2 a u modrého jen 2 μW/cm2, proto mohl zaznít názor, že žluté je vlastně účinnější než modré. Tato studie jen poslouží jako značka, tato slepá cesta je už prozkoumaná, tudy příště nechodit. www.manchester.ac.uk/discover/news/researchers-discover-when-its-good-to-get-the-blues/ Mnohem zásadnější je však review také z prosince 2019 z 1900 prací bylo vybráno 72, kde byla konečně vyřčena intenzita světla, která má v noci negativní dopad na různé druhy, u člověka vyšlo z více jak 40 prací rozsah 0,002 lx- 6lx, u sladkovodních ryb to bylo už 0,001 lx (měsíc v úplňku jednou za 29 dní 0,25 lx) 11/2019 ALAN Light pollution can suppress melatonin production in humans and animals www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191219111431.htm res.mdpi.com/d_attachment/sustainability/sustainability-11-06400/article_deploy/sustainability-11-06400-v2.pdf www.mdpi.com/2071-1050/11/22/6400 www.led-professional.com/technologies-research/research-confirms-that-light-pollution-can-suppress-melatonin-production-in-humans-and-animals
A ještě k ceně ano Vitae stojí 1990 Kč, protože používá ty nejlepší Chipy, s Philips Switch Scene za 250 Kč se nedá srovnávat. Ale můžete si jí pronajmout za 45 Kč/měsíc na www.bulbsharing.com a zjistit jak fantasticky svítí, jsem přesvědčen, že jí nebudete chtít vrátit :-)
Ty brýle jsou hrozně srandovní ale myslím že místo nich mi bude stačit jít si zaběhat nepřejídat se a být v pohodě. Světe div se spím osm hodin jak špalek a bez brýlí a další hlouposti.
Oprava - Studii vlivu stravy a rakovinou prsu, o které pan Hynek Medřický ve videu mluví dělal prof. Richard Stevens (nikoli Steven Lockley) CBC LightsOut ua-cam.com/video/T46_kR4qDqw/v-deo.html
Host a téma o kterém jsem nevěděla, že potřebuji a chci vědět. Děkuji za přínosné informace.
Hynek je ten člověk, který tím co říká opravdu žije. Není to teoretik, ale praktik a jeho znalosti vycházejí ze zkušeností a širokého záběru případových situací, kde si sám vyzkoušel, jak to v reálu funguje. Neznám takové nadšence světlaře, kteří by se dobrovolně nechali napojit na přístroje a nechali na sobě testovat vliv světla na spánek. Hynek se nebojí na sebe ty hadičky napojit, ale hlavně pak pro to dělá maximum, aby změnil to, co zanedbává náš vzdělávací systém. Důkazem je tenhe rozhovor. Hynku díky, skvělá práce!
Tenhle podcast nelze jen poslouchat, ten chci opravdu i sledovat. To nadšení a zapálení pro věc! A také mnoho důležitých informací... děkuji! :)
Skvělý rozhovor, výborně zvolený host - pan Medřický mě hodně baví. A téma osvětlení teď s přicházející zimou aktuálně hodně řešíme, takže díky moc! Dostala jsem odpovědi na své otázky.
Paní redáktorko, jste skvělá, proto máte super hosty děkujeme za takové andělé. 🙏😇❤🕊🔥🌿
Moc dobrý informace! Děkujeme za ně!
Nekecej, že i Krása tohle sleduje?!😲👍
Skvělý rozhovor, který by měl podle mě slyšet každý povinně. Otevřel mi oči.
Naprosto skvělý rozhovor a moc a moc za něj díky. Takovéto informace všichni potřebujeme. A to jako koza drbání a ne fascinovaně věčně zírat do půlnoci do bedny :-)
Skvělý výběr hosta. Pan Medřický by si zasloužil minimálně ještě jeden díl.
Ztvrdlý cukr pro návštěvy mě hodně pobavil - u nás to je úplně stejně! :D Celý podcast byl super!!!
Skvělý rozhovor. Jeden z nejlepších tady!
Všechny podcasty se mi velmi líbili, i když po pravdě po tom s Evou Hájkovou na mě spadl mírný environmentální žal. Tenhle je ovšem top! Už ho poslouchám po třetí! Díky za spoustu informací a za skvělou práci, Janino! 🥑
Jani děkuji vám, opět skvělé přínosné povídání! Opět s kvalitním člověkem, který má hodně co nabídnout a jsem jen ráda že nabízí a sdílí s veřejností. Stravování podle krevní skupiny je taky zajímavé téma. Objevila jsem tento směr, když jsem řešila vážný zdravotní problém. A díky tomuto směru jsem svůj zdravotní problém vyřešila:-) Budu se těšit na další příspěvky!
Děkuji za velmi zajímavý rozhovor, spousta nových informací,na hostovi je vidět,že je zapaleny pro věc
Zatim nejlepsi tvuj rozhovor.. evidentne dulezite tema, o kterem se tolik nemluvi.. diky, btw. zarovka a bryle uz objednana..:)
Ďakujem krásne za skvelý rozhovor, úžasné informácie ☺️ Super 👍👍👍
Děkuji za další mimořádně přínosný rozhovor! Jsem nadšená, jaké skvělé hosty zvete na podcast.
Tak tento rozhovor je super! Moc děkuji za vysvětlení a užitečné rady :)
Děkuju za další velmi zajímavý a přínosný rozhovor. Mám Vaše podcasty moc ráda! PS: Fascinuje mě neskutečná podoba pana Medřického s Davidem Lynchem! 🙈😀
Janičko, Hynku, jsem zcela nadšená tímto rozhovorem! Skvělá osvěta, obrovský kus práce a znalostí. Klobouk dolů, již brzy objednáme žárovky domů 😄.
Výborný rozhovor ! Cítím opět silný nadšení a zájem o vědu :) Díky moc :)
Nejpřínosnější rozhovor na tomto kanálu, ale i co jsem za poslední dobu slyšela. Super téma
Super podcast a chystám se tipy pana Medřického vyzkoušet. Jsem ten typ, co usíná u notebooku nebo u mobilu kolem půlnoci - jedné ráno a i když spím 7 - 8 hodin, ráno vstávám na budík totálně vyřízená a neodpočatá. Nenapadlo mě, že by to mohlo mít souvislost.
Moc díky za další zajímavý a skvělý podkast!! :) Moc ráda je poslouchám
Jsem naprosto nadšená z toho rozhovoru. Hynek Medřický mě naprosto nadchl, bohužel mám z toho i trochu starost, co vše určitě děláme doma špatně se světlem a k tomu mě bude ještě více drásat to, jak ráno budím ty nebohé děti do školy a oni naprosto oprávněně nechtějí vstávat, ani já nechci. Díky moc za tento rozhovor!
Parádní a informacemi naplněný podcast jako vždycky :) moc děkuji 😊 je to radost to poslouchat :)
Janičko, perfektní podcast. Děkujeme za osvětu!
Jani, děkuji za úžasný podcast plný spoustu zajímavých informací. Není mým prvním ani posledním! ♥
Velmi zajímavé video, tu hodinku před klidu před spaním musím zavést. Jen potrebuju sehnat tu žárovku, alespoň do ložnice na čtení 😊 jinam myslím že ty závity E27 má ikea běžné
Úžasný rozhovor.
Bomba! Pan Medřický je moje nová celebrita. Jani díky moc za možnost skrze podcasty někoho takového poznat. Jsi a jste boží! :) Jen nemůžu nikde nalézt tu červenou aplikaci na mobil ... :(
Tady je návod na iPhone :-) facebook.com/101860221387334/posts/115465896693433/
skvělý rozhovor!
Nejlepsi rozhovor!
Máte výborné hosty.Jen tak dál.
❤️💕❤️
Teda,smekám, naprosto úžasný rozhovor! Wau. Díky za ty souvislosti. Při poslechu mne spontánně napadlo,že pro takovou firmu bych chtěla pracovat,to dává tak smysl..úžasný..hurá na druhý díl:)
Tohoto pána bych mohla poslouchat od rána do večera 👏
Úžasný pán, zaujal ma a vedel moc pútavo rozprávať..
Zajimavy rozhovor! 😊 Ale poslouchat rozhovor na tema "spanek" pri materske,kdy jsem momentalne 10m nespala dyl jak 2h v kuse a to jen vyjimecne, je sebevrazda, pri poslechu slova "spanek" se mi chce brecet😅🙈
opravdu nevstavam s vychodem slunce s budik nosi plinu a vstava v pet❤😁😁
Mluvite mi z duse 🙏
🤣😘
@@lenkasassmannova5216 A teď nanovo což 🤣
@@zuzanamichlova8970 tahle je za odmenu, zatim spi dobre, nic nezakriknout😃😃
Vynikajúci rozhovor! Co by ale pan poradil mamičkám na materskej, ktoré si teda roky nevyberu kedy a ako spia, a tym, ktorí maju prácu poobede (napr od 15 do 23:00)? Vieme to nejako kompenzovať?
Nedávno jsem četla článek o tom, že údajně předci spali na etapy a nikdy nespali osm hodin v kuse. Zajímal by mě na tuto problematiku názor pana Medřického. Knihu Proč spíme právě čtu, snad i tam odpověď najdu. Díky za super téma :)
Ano už jsem to také četl, bylo to zřejmě především v zimním období, kdy byla tma i více jak 15 hodin, probouzeli se předpokládám zimou a museli znovu zatopit, nebo přiložit do kamen. Svítili přitom ohněm, který neobsahuje krátké vlnové délky, které neposunou cirkadiánní rytmus ani nesníží hladinu melatoninu, jejich subjektivní noc nebyla narušena. V NÚDZ jsem byl v experimentu vlivu slabého světla v noci na hladinu melatoninu celkem čtyři noci, první noc byla adaptační bez světla, sice mi přišla vzít 11 krát krev, ale tu noc byla úplná tma, nesvítilo nic. Druhý den jsem byl normálně v práci a necítil jsem zvýšenou únavu. Další noci už byly se světlem a to jsem usínal i při obědě. V noci se člověk může probudit, ale musí zůstat po tmě, nebo použít světlo, které obsahuje jen vlnové délky 600 nm a více, jako má oheň :-)
@@HynekMedricky Děkuji za odpověď.
Velice zajímavý host a téma, které není tak obvyklé.
Ako sa da chranit proti modremu svetlu z poulicneho osvetlenia, ktore mam vedla domu? Mam tam silne biele svetlo. Existuju na to nejake filtre alebo nadstavce na svetlo ?
Máme připravenou univerzální stížnost provozovateli veřejného osvětlení, napište prosím na filip@artemide.cz pošle vám jí :-) Oranžový filtr nemohu doporučit, je to ilegální, ale vím o lidech, kteří to takto řeší :-)
@@HynekMedricky Dakujem, viete mi este doporucit okuliare proti modremu svetlu ktore dobre vyzeraju a mozem ich pouzivat aj vecer? Hladam nieco ako toto tinyurl (tecka) com (lomitko) modresvetlo
(neslo mi napisat tu url adresu v komente)
@@armanidesigner naše červené brýle z design-light.cz (jde i doprava na SK, nechte zemi ČR a ostatní vyplňte pravidvě a my budeme vedět) - "hezké" není dobrá metrika, brýle musí blokovat ze stran a obecně pak nevypadají trendy, ale jedině tak budou účinné. I tak je nosíte jen doma :-)
Skvělý rozhovor, - o tomto tématu by se mělo vyučovat na školách všech stupňů a na obrazovce každé televize, každého počítače a každého mobilu by mělo při zapnutí svítit varování jako na krabičkách cigaret... A to se bavíme jen o "viditelném spektru". V oblasti radiokomunikací startujeme epochu 5G sítí a (asi podobně jako u světla) nám bude pěkných pár let trvat, než zjistíme jaká onemocnění se na mapách překrývají s vybudovanými a intenzivně provozovanými 5G sítěmi... vzhůru k zářným zítřkům :-)
26.11.2019 Radio Wave Hynek Medřický -Petr Bouška
wave.rozhlas.cz/na-soucasne-pandemii-nevyspani-se-podili-i-svetlo-displeje-telefonu-zarovky-i-8114880
Jj,přesně, nejsem technik,ale všechno to neviditelné vlneni,wifi,data mne minimálně znepokujuje..vypínáme na noc wifi,ale v obytném domě schytáváme vlny od dalších 10 sousedů..a co teprve paneláky o x stovkách bytů..
Perfektný podcast Cukrfree. pan Hynek ma rozsekal. Audiosetup máte supr vyladený.
Strih, kamera - minimal. Vedeli by ste prosím niekedy zazdieľať váš podcast setup ?
Ak je to niekde spomenuté dohľadám to. Pokiaľ je to ,,výrobné tajomstvo,, plne tomu rozumim :).
ďakujem za peckový kontent!
To není nastříhané :-)
Strihom som myslel prepínanie pohľadov na Vás a pani moderátorku. Je jasné, že ste rozhovor absolvovali na jeden vrz :) .
Letsgo, mě by zajímalo jestli teda solná lampička je legit ? Je taky červená takže by to také mělo mít minimální negativní dopad na tvorbu melatoninu, jestli se nepletu?
Koupil jsem červené brýle a neovlivnilo to vůbec nic. Klidně nemám problém i usnout, ale problém na stává se vzbuzením se v noci. Nedokážu najít příčinu.
wau 👍🌞 velmi zaujimave
fajn rozhovor, jen škoda že video a zvuk není 100% synchronizovaný
TIP - Na všech zařízeních (iOS, Android, Windows, Mac) si už několik let můžete nastavit čas, kdy se má noční světlo zapnout a kdy vypnout. Není tak vůbec třeba myslet na zapnutí či vypnutí tohoto režimu, jak se to řeší v podcastu.
Takze zrusme nocne zmeny. A vstavajme spontanne. Kto bude pracovat?
Poslechla jse oba díly. Byl to velmi zajímavý rozhovor. Ale preferuji letní čas. Cele obdobý, kdy je středoevropský čas jsem v nepodě, tedy min. do února. Vstávám v 6:00 a doma z práce jsem v 16:30. Takže vůbec nevidím světlo. Spousta lidí je zavřená v halách bez oken!! Takže to je taky obrovský problém, protože denni světlo v zimě nevidí púl roku. Myslím, že letní čas chce mnoho lidí právě proto. Mnohým by to pomohlo od sezónní deprese. O hodinu déle světlo v zimě, to znamená místo v 17:O0 by byla tma až v 18:00. To by spánek nikomu nenarušilo.
Pokud by však zůstal celoročně “letní” v zimě by byl východ slunce až v 9 hod, to je většina společnosti v práci, nebo ve škole. Světlo je důležitější po ránu. Chronobiologové celého světa mají stejný názor, pokud má být jeden řas tak středoevropský “zimní”. Jednou (věřím do 2045) bude biodynamický digitální čas, využije to nejlepší z dosud používaných měření času Babylonského, Staročeského a Mechanického času :-)
Velmi zajímavý a přínosny rozhovor.....jen teda před 400 lety Žižka už fakt nežil,to by chudák vypadal😬
používám doma osvětlení Phillips Hue - vřele doporučuji. Nejenže zvládá vše, o čem se zde mluvilo, ale také podporuje chytrou domácnost, ovládání mobilním telefonem přes internet apod. .. a je opravdu neskutečně příjemné si v různých časech nastavit různé osvětlení (barva i intenzita)
Testovali jsme je už v roce 2012, ale ty staré měly flicker (blikaly), zkuste kamerou telefonu najet 5-10 cm od žárovky, pokud se objeví vertikální čáry, je velmi pravděpodobné, že má flicker, ale je možné, že ty nové už neblikají.
@@HynekMedricky Vyzkoušel jsem světla, které jsem kupoval minulý rok. Lampy, led pásky, lustry - tyto věci neblikají, žárovky bohužel ano.
@Hynek Medricky zminujete, ze je dobre vstavat kazdy den, ve stejny cas. Zaroven, ze starterem je vychod slunce. Nebylo by tedy spravnejsi vstavat s vychodem slunce (kdyz ma nekdo tu moznost)? Coz znamena posouvani spanku v prubehu roku...
Mate nejaky nazor na odpoledni spanek deti?
A co byste rekl na nocni buzeni matky a kojence, mate na to nejaky nazor?
Pokud by člověk vstával s východem slunce, musel by pak chodit spát se západem, v létě by trvala noc necelých 7 hodin, ale v zimě více jak 14 hod, pak by to bylo podle přírody, ale myslím, že za těch 10 hod aktivity v zimě by nikdo nic nestihl.
Spánek dětí ve dne je určitě prospěšný.
Noční buzení matky a kojence jen za červeno-oranžového co nejslabšího světla pod úrovní očí, nebo po tmě. (Na IG mám celý díl o kojení)
Bože, to jsou plky... Rád bych se s takovýmhle podivínem potkal a udělal rozhovor. Výzva?
Spíš odborník na vlasy :D
Náhled na modré světlo není jednoznačný - vždy půjde o peníze. Na žárovku za 2.000 Kč asi fronty nebudou :
www.inverse.com/article/61797-the-dangers-of-blue-light-may-be-overhyped.
Jiní to umí také a levněji:
www.lighting.philips.cz/consumer/vybrat-autozarovky/sceneswitch
Ta studie Timothy Browna byla prováděna na modelech s geneticky upravenou sítnicí, takže velmi vzdáleně od reálného života. Navíc obě světla nazvaná jako “modré” a “žluté” měly v nejúčinnější energii ~460 nm stejný výkon 1 μW/cm2, obě světla byla nastavena aby ovlivnila všechny receptory stejně, Melanopsinové byly zasaženy 13,7 photons/cm2/s. Není tedy divu, že měly obě světla stejný vliv na posunutí cirkadiánního rytmu, možná “žluté” trochu větší, aby ne když max. energie bylo žlutého 9 μW/cm2 a u modrého jen 2 μW/cm2, proto mohl zaznít názor, že žluté je vlastně účinnější než modré. Tato studie jen poslouží jako značka, tato slepá cesta je už prozkoumaná, tudy příště nechodit. www.manchester.ac.uk/discover/news/researchers-discover-when-its-good-to-get-the-blues/
Mnohem zásadnější je však review také z prosince 2019 z 1900 prací bylo vybráno 72, kde byla konečně vyřčena intenzita světla, která má v noci negativní dopad na různé druhy, u člověka vyšlo z více jak 40 prací rozsah 0,002 lx- 6lx, u sladkovodních ryb to bylo už 0,001 lx (měsíc v úplňku jednou za 29 dní 0,25 lx) 11/2019 ALAN Light pollution can suppress melatonin production in humans and animals
www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191219111431.htm
res.mdpi.com/d_attachment/sustainability/sustainability-11-06400/article_deploy/sustainability-11-06400-v2.pdf
www.mdpi.com/2071-1050/11/22/6400
www.led-professional.com/technologies-research/research-confirms-that-light-pollution-can-suppress-melatonin-production-in-humans-and-animals
A ještě k ceně ano Vitae stojí 1990 Kč, protože používá ty nejlepší Chipy, s Philips Switch Scene za 250 Kč se nedá srovnávat. Ale můžete si jí pronajmout za 45 Kč/měsíc na www.bulbsharing.com a zjistit jak fantasticky svítí, jsem přesvědčen, že jí nebudete chtít vrátit :-)
MÁM JEŠTĚ MINUTU
Takže jsem sebevrah😂 Super podcast!
Ty brýle jsou hrozně srandovní ale myslím že místo nich mi bude stačit jít si zaběhat nepřejídat se a být v pohodě. Světe div se spím osm hodin jak špalek a bez brýlí a další hlouposti.
8 hodin na hodinkách, ale kolik hodin máte tělo v subjektivní noci ?