Művészettörténeti Szabadegyetem - Révész Emese: A háború szürreális valósága

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 вер 2024
  • A Művészettörténeti Szabadegyetem előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. Az első évad a háború témájának feldolgozásával foglalkozik.
    A háború képi reprezentációját hosszú időn át a hatalom irányította és manipulálta, ami elsősorban annak dicsőítését, a saját hősök felmagasztalását és az ellenség démonizálását jelentette. A harcterek és a háborúnak kiszolgáltatott hátország ábrázolásának kritikai, leleplező „alulnézete” először Francisco Goya A háború borzalmai című grafikai sorozatán jelent meg átütő erővel. Ennek hatására készültek Édouard Manet képei Miksa császár kivégzéséről és az 1871-es párizsi kommünről, és Goya felkavaró jeleneteit idézte meg az első világháború poklából hazatérő Otto Dix háborús képsorozata. Ezek az ábrázolások nagyban hozzájárultak a modern háború újonnan kialakult képéhez, leleplezve a tömeges gyilkosság embertelen és botrányos arculatát.
    Révész Emese előadását az ELTE BTK Kommunikációs Csoportja által koordinált MédiaMűhely Hallgatói Program stábja rögzítette, így az teljes egészében visszanézhető.
    (Az előadás a nyugalom megzavarására alkalmas képeket tartalmaz.)

КОМЕНТАРІ • 1