Myślałem, że na kanale już nic bardziej mnie nie zaciekawi niż filmy o Malborku, a tu jak tak dalej pójdzie to będę musiał się przeprowadzić do Krakowa ;P Nie wiem dlaczego ale to miasto zawsze wydawało mi się niezwykłe, prawie magiczne. Nie mogę się doczekać każdego kolejnego odcinka. Serdecznie dziękuję za kolejną, wspaniałą serię.
Też powtarzam że jest tutaj coś magicznego.. Można sto razy przejść tą samą ulicą i za każdym razem dostrzec coś nowego, jakiś szczegół. Spacerowanie po starym mieście czy Kazimierzu w ciepłe wiosenno-letnie wieczory jest moim ulubionym zajęciem.
Kiedyś przez kilkanaście lat mieszkałem w centrum Krakowa , do szkoły średniej ( na Loretańską) przechodziłem prawie codziennie pod Wawelem plantami lub przez Grodzką i Rynek , a teraz oglądając ten film mogę z sentymentem przypomnieć sobie stare dobre czasy dzięki Wam👍👍❤❤
świetna ciekawa narracja, czekam na dalszą część... W sumie to Kraków mógłby pewnie zapełnić sporo odcinków tym bardziej że Wasz przewodnik ma naprawdę sporą wiedzę i bardzo przystępny sposób jej przekazywania...
Bardzo lubię Wasz kanał i zawsze oglądam z zaciekawieniem wszystkie odcinki. Dziś spotkała mnie miła niespodzianka bo było wspomnienie o moich rodzinnych Pyzdrach. Pozdrawiam serdecznie
cyt. "ten delikwent" i cyt"zostanie przeniesiony" cyt. "został umieszczony po piracku" (13:00 - 15:00). To wszystko na ten temat. św. ks. Piotr Skarga, po tylu wiekach, patrz, ciągle przeszkadza i kole w oczy.
jestem krakowianka urodzilam sie w Krakowie i jestem z Olszy ogladam z ciekawoscia znam ulice , dzielnice Krakowa ale nic onim nie wiedzialam , Wspanialy program dziekuje Panowie.z USA.
Collegium Broscianum - budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, położony przy ulicy Grodzkiej 52. Mieszczą się w nim instytuty filozofii, socjologii, religioznawstwa oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji. Prawa to ja tam nie widziałem nigdy ;)
Очень красивый город Краков! Нравиться смотреть ваши видео. К сожалению мало понимаю что вы говорите( Не смотря ни на что в России Очень много людей кто интересуется культурой Польши. Да по истории у нас было много войн между нашими странами и сейчас очень тяжёлые времена и я знаю что в Польши сейчас очень русофоские настроения ,это связано и с советскими временами и с сегодняшний войной на Украине. Но я хочу сказать простому польскому народу мы простые русские люди очень хорошо относимся к Польши, мне 42 года и я вырос на польских фильмах и детских мультфильмах Крестоносцы, пан Володыевский, Огнём и мечом, Потоп. В детстве мы мальчишки очень любили эти фильмы. Да и сейчас по телевизору часто показывают эти фильмы.Месяц назад показывали фильм Крестоносцы. Желаю всего хорошего Польши, привет из Москвы!
Panie Przewodniku, słyszałem kiedyś od starych Rosjan, że Stalin, gdy Niemcy ruszyli na CCCP wezwał Patriarchę by zabrał do samochodu cudowną ikonę Matki Boskiej Kazańskiej i obleciał całą Rosję by całą Rosja modliła się. Wiemy jak losy wojny po tym zrywie modlitewnym Rosjan odwróciły się.... Więc ten Stalin może piwo pił ale wiedział gdzie szukać pomocy.
Słyszałem też od tych samych Rosjan, jak to bardzo jeszcze młody Józik (Stalin) przyjaźnił się w dzieciństwie z synem miejscowego arystokratyi ten młody arystokrata zaprosił go do zabawy w ogrodzie przy arystokratycznym dworze. Dzieci bardzo dobrze się bawili pewnie w jakiegoś tam "chowanego" czy "berka", dopóki nie zobaczył tej zabawy ojciec-arystokrata. Zawołał ten arystokrata swojego syna i zbeształ go za to że przyprowadził tego brudasa do ogrodu i ma go natychmiast z ogrodu wyrzucić. Wszystko to słyszał młody Józik i zobaczył jak młody arystokrata idzie z płaczem do niego i wyprowadza go z ogrodu. Czy ten epizod zaważył na tej niechęci do arystokracji potem już dorosłego Józefa Stalina? Słyszałem też że po wojnie Stalin chciał dogadać się z polskimi narodowcami ale rozmowy rozeszły się bo Stslin nie godził się na przedwojenny porządek arystokratyczny i dał nam wtedy ",prezent" w postaci NKWD-wskiej władzy , która jak wiemy wybiła Pokakom z głowy ten przedwojenny porządek arystokratyczny.
Dopiero teraz zauważyłem, że automat zamiast "samolotu" napisał "samochodu". Oczywiście Patriarcha Moskwy zabrał cudowną ikonę Matki Boskiej Kazańskiej do samolotu i obleciał z nią całą Rosję. POZDRAWIAM
Jeśli chodzi o 900-letni kościół św. Andrzeja (który to uwielbiam, chyba najbardziej z krakowskich budynków sakralnych), polecam Obywatelowi zajrzeć do Inowłodza (łódzkie) i zobaczyć kościółek św. Idziego. Zbudowany w stylu romańskim, z czerwonego piaskowca, posadzka z kamienia, w środku robi niesamowite wrażenie, bo jest mały, ciemny, surowy wręcz. Czasem można tam wejść, gdy jest otwierany, dla przewietrzenia. Pochodzi z czasów Bolesława Krzywoustego, XII w. Niektóre dokumenty mówią, że powstał znacznie wcześniej.
Wydział prawa jest na ulicy Grodzkiej i Krupniczej. Obok kościoła PiP jest wydział filozoficzny i religioznawstwa. A tam gdzie Pan prowadzący wskazywał, że to wydział prawa to z tego co kojarzę to tam był jakiś oddział filologii włoskiej.
Starożytna geometria, Relacje geometryczne pomiędzy Jasną górą a Slęzą i Radunią, pomiędzy kopcami Krakusa, Wandy i kościoł Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny w Krakowie. ua-cam.com/video/-8Au283mxGE/v-deo.html Smok Wawelski symbolizuje energie ziemi, które starożytni chcieli opanować. Święta geometria jest podstawą organizacji przestrzennej Wawelu. Legendy tego miasta nawiązują do tradycji celto-nordyckiej poprzedzającej chrześcijaństwo w Polsce. ua-cam.com/video/Yma3s-P8BVU/v-deo.html
Szkoda trochę że rozebrano mury fortyfikacyjne w 19 wieku...kurczę byłby dziś niezły efekt, no ale my Polacy mieliśmy nic do powiedzenia...Tak czy inaczej cieszy mnie widok tychże historycznych perełek, bo niewiele przecież brakowało do totalnego ich zniszczenia podczas II wojny...
Bardzo dobrze dostatecznie. Jednakož - jakowoz - gdybyscie troche mniej pokazywali wlasne twarze a wiecej obiekty o ktorych mòwicie - byłoby jak w bardzo dobrym wzorcu.😀A tak w ogole to życzenia od kominiarza i rożne wyrazy
@@obywatel_JC Ja nie napisalem ze wcale tylko mniej😃Bo na przyklad z placu na ktorym stoi Piotr Skarga najbardziej widoczna jest twarz waszego goscia.A ja " sobie" nie zobacze i " sobie" nie przyjade bo mieszkam w GB i z okazji kowidianizmu wycieczki sa praktycznie nie mozliwe. Dlatego chetnie posłucham ogladając😁
Ta restauracja w której Stalin z Leninem pili piwo w 1912 roku to Hawełka. Restauracja założona w 1876 roku. Do 1913 mieściła się w kamienicy czerwonej, dzisiaj mieści się tam pijalnia czekolady Wedel. Mam rację?
Mniej więcej; oprócz tego były jeszcze inne, w tym piwiarnia w Ogrodzie Strzeleckim, niedaleko miejsca gdzie Stalin (w Krakowie mieszkał :-) Chętnie też o tym kiedyś poopowiadam, jak się Kolega zgodzi i czas będzie...
W tym budynku obok kościoła Piotra i Pawła. Znajduje się wydział filozofii i Socjologia, a prawa już tam nie ma od lat. W budynku na przeciwko jets wydział Historii. A w kościele jest pochowany także Penderecki.
Kurcze, szkoda że tak pobieżnie i szybko lecicie przez Kraków. Z powodzeniem starczyłoby materiału z samych okolic Starego Rynku na (lekko licząc) trzy odcinki. Dobra robota ale niedosyt, podejściem pobieżnym, jest- Krasiczynowi więcej czasu zostało poświęcone.
Czy to prawda, że Piotr Skarga nie został kanonizowany właśnie z powodu okoliczności śmierci? Podejrzewano że musiał złorzeczyć Bogu gdy obudził się w grobie.
„Piotr Skarga straszy” - tak mówi o wielkim Polaku ten niski pan. Ogólnie ciekawa seria filmów o Krakowie ale wolałbym żeby nie była prezentowana przez lewicowca, bo to nie przystoi.
Jeśli chcecie zrobić kolejny film o jeszcze mniej odkrytym Krakowie to zróbcie materiał o ulicy Retoryka i uderzcie do ludzi z profilu Igraszi z czasem na Facebooku. Wyjdzie z tego ekstra materiał ;)
Piotr Włostowic (czasem Włast lub Włost) zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153) - możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego.
Ocalenie Krakowa raczej zawdzięczamy interwencji ówczesnego biskupa krakowskiego, który prosił papieża Piusa XII o interwencję dyplomatyczną. Sam Papież miał rozmawiać w tej sprawie z Roosveltem, aby jeśli to możliwe wpłynął na Stalina by nie bombardowano Krakowa. Ale to niepopularne powiedzieć dzisiaj, że kościół zrobił coś dobrze.
@@piotrw2969 mi tak powiedziała pewna kobieta u której byłem z dostawą mówiła że przeżyła 2 wojny miala okolo 100 latek i że ten Widok dawniej nazywał się Czarna wieś.
Trochę Pan Kapitan pojechał... Wspomniana - świeć Panie nad jej duszą - Maria Rydlowa była żoną wnuka poety Lucjana. Nie była jego wnuczką. Raczej wżenioną Rydlową. De domo Trąbka.
KRAKOW nieodkryty cz 3,,, Obywatel J C ,, Witam 😮 z ogromną 😊radością i przyjemnością oglądam Ten program 🤔🥺🤔 Pozdrawiam serdecznie ❤️💕❤️
Jak zawsze ogrom wiedzy pod jaranej historycznym dowcipem.
Bardzo wartosciowy filmik.. Mam ochote znowu pojechac.. Pozdrawiam ❤️
Wiecej takich filmików, świetnie się was ogląda 👍
Myślałem, że na kanale już nic bardziej mnie nie zaciekawi niż filmy o Malborku, a tu jak tak dalej pójdzie to będę musiał się przeprowadzić do Krakowa ;P Nie wiem dlaczego ale to miasto zawsze wydawało mi się niezwykłe, prawie magiczne. Nie mogę się doczekać każdego kolejnego odcinka. Serdecznie dziękuję za kolejną, wspaniałą serię.
Też powtarzam że jest tutaj coś magicznego.. Można sto razy przejść tą samą ulicą i za każdym razem dostrzec coś nowego, jakiś szczegół. Spacerowanie po starym mieście czy Kazimierzu w ciepłe wiosenno-letnie wieczory jest moim ulubionym zajęciem.
Wawelski czakram działa.
Kiedyś przez kilkanaście lat mieszkałem w centrum Krakowa , do szkoły średniej ( na Loretańską) przechodziłem prawie codziennie pod Wawelem plantami lub przez Grodzką i Rynek , a teraz oglądając ten film mogę z sentymentem przypomnieć sobie stare dobre czasy dzięki Wam👍👍❤❤
Bardzo ładnie prezentują historię Krakowa, zawsze lubię ich oglądać. Mimo że lubię miasto Kraków.
Fajny odcinek, dziękuję za podzielenie się wiedzą w ciekawy i przystępny sposób
Znowu fajny odcinek pozdrawiam serdecznie 👍👍👍🖐️🖐️🖐️🤩🤩🤩
Swietny kanal! Wlasnie odkrylam. Oj odkrywam jeszcze raz moj kochany Krakow. Dziekuje! 😊
Świetny materiał Dziękuję i pozdrawiam
Jako Krakus gratuluję świetnej serii o Krakowie i filmu o Bardejovie, ! czekam na więcej
świetna ciekawa narracja, czekam na dalszą część... W sumie to Kraków mógłby pewnie zapełnić sporo odcinków tym bardziej że Wasz przewodnik ma naprawdę sporą wiedzę i bardzo przystępny sposób jej przekazywania...
Będzie o Krakowie więcej. A nasz przewodnik na pewno powróci.
Świetna seria. Świetny duet. Kraków zawsze w biegu i przelotnie. A tu można się zatrzymać , popatrzeć na szczegóły. Super
Wspaniala odslona Krakowa,w III odcinkach serdecznie dziekuje,pozdrawiam.
Super, oglądam,bardzo ciekawie opowiada ten pan
Rewelacja! Siedzę i słucham, oczu nie mogę oderwać.
Ogladnelam 3 odcinki i byly super. Mieszkalam kilka lat w Krakowie i mam stamtad piekne wspomnienia.
A jest znacznie więcej.
@@obywatel_JC siedze chora w domu i kontynuuje ogladanie. Niezmiernie ciekawe.
Życzenia zdrowia od całej ekipy😁
Fajnie jest posłuchać takich ciekawostek o naszych miastach, w sposób taki że nie umiera się z nudów! super! i czekam na więcej :)
Ależ tęsknię za Krakowem😃 nie mogę się doczekać kolejnych odcinków
Mam nadzieję że tych odcinków będzie kilkanaście :)
Niedawno Was odkryłam i mogę słuchać godzinami szacunek za wspaniałą pracę.
Tak świetne materiały, że mam nadzieję, że na cz. XX się nie skończy... ;)
Mega dobra robota pozdrawiam
Bardzo lubię Wasz kanał i zawsze oglądam z zaciekawieniem wszystkie odcinki. Dziś spotkała mnie miła niespodzianka bo było wspomnienie o moich rodzinnych Pyzdrach. Pozdrawiam serdecznie
świetny materiał, słucha się z przyjemnością, przechodziłam tą ulicą tyle razy i o większości rzeczy nie miałam pojęcia :)
Piękna robota Panowie ! Czekam na Tyniec ! Pozdrawiam ze Stamford Ct !!
Dzięki za ciekawy materiał ! 👍😊
Obejrzałem wszystkie odcinki niemal jednym tchem. Już nie mogę doczekać się na następne. Świetna robota! Brawo!
Super. Fajne jest też muzyka👏
Bardzo ciekawie i bez zadęcia super
Super odcinek
Ach, Ok , teraz już wszystko jasne 🙂
Świetne odcinki - czekam na więcej .
Dzięki wielkie 🙂
Bardzo ciekawie się tego słucha, brawo dla Panów oraz Pani ,która wkłada wiele poświęcenia w filmowanie 👍👍👍 Pozdrawiam
Tak, Pani tworzy świetne filmy. Dziękuję.
Panowie pozdro mi się podobało zwłaszcza różne dykteryjki 😀👍
Nareszcie, ile można czekać? ;)
cyt. "ten delikwent" i cyt"zostanie przeniesiony" cyt. "został umieszczony po piracku" (13:00 - 15:00). To wszystko na ten temat. św. ks. Piotr Skarga, po tylu wiekach, patrz, ciągle przeszkadza i kole w oczy.
Wkońcu. Udało się na spokojnie obejrzeć jak zawsze super Pozdrawiam 😉 dzieki wielkie
Fantastyczny program, bardzo fajnie opowiadana historia😀
Obejrzalem juz raz dawno temu ale zapomnialem like'a i komentarza dać ale nie dzkodzi , obejrzę drugi raz .😀
Świetne. Rzeczowo i z humorem👏
Super seria👍Wiele ciekawostek
jestem krakowianka urodzilam sie w Krakowie i jestem z Olszy ogladam z ciekawoscia znam ulice , dzielnice Krakowa ale nic onim nie wiedzialam , Wspanialy program dziekuje Panowie.z USA.
Extra! Szkoda, że takie krótkie!
Chylę czoła przed twórcami tej serii.
Świetne opowiedziane.
Collegium Broscianum - budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, położony przy ulicy Grodzkiej 52. Mieszczą się w nim instytuty filozofii, socjologii, religioznawstwa oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji. Prawa to ja tam nie widziałem nigdy ;)
Ale Kopernik widział.
@@obywatel_JC e, za Kopernika to nawet nie było kolegium jezuickie, ot działka prywatna senatora Joachima Ocieskiego.
Świetna seria.
Super odcinek. Pozdrowienia dla Panów i Pani za kamerą 👏Czołem
Jak zawsze świetne. A tak przy okazji co to za muzyka w pierwszej minucie filmu.?
Nie jestem Krakowianką, ale kocham Kraków,
jest magiczny.
Tak jak my.
Очень красивый город Краков! Нравиться смотреть ваши видео. К сожалению мало понимаю что вы говорите( Не смотря ни на что в России Очень много людей кто интересуется культурой Польши. Да по истории у нас было много войн между нашими странами и сейчас очень тяжёлые времена и я знаю что в Польши сейчас очень русофоские настроения ,это связано и с советскими временами и с сегодняшний войной на Украине. Но я хочу сказать простому польскому народу мы простые русские люди очень хорошо относимся к Польши, мне 42 года и я вырос на польских фильмах и детских мультфильмах Крестоносцы, пан Володыевский, Огнём и мечом, Потоп. В детстве мы мальчишки очень любили эти фильмы. Да и сейчас по телевизору часто показывают эти фильмы.Месяц назад показывали фильм Крестоносцы. Желаю всего хорошего Польши, привет из Москвы!
Bardzo dobry pomysł na serię. Interesujące tematy, dygresje, pomysły i idziecie łeb w łeb
Z Panami z sondy. Duet intrygujący i nie do podrobienia
Jakby można więcej przebitek z fotografią omawianych miejsc z dawnej przeszłości
Czas na Jurę, Panie JC.
Panie Przewodniku, słyszałem kiedyś od starych Rosjan, że Stalin, gdy Niemcy ruszyli na CCCP wezwał Patriarchę by zabrał do samochodu cudowną ikonę Matki Boskiej Kazańskiej i obleciał całą Rosję by całą Rosja modliła się. Wiemy jak losy wojny po tym zrywie modlitewnym Rosjan odwróciły się....
Więc ten Stalin może piwo pił ale wiedział gdzie szukać pomocy.
Słyszałem też od tych samych Rosjan, jak to bardzo jeszcze młody Józik (Stalin) przyjaźnił się w dzieciństwie z synem miejscowego arystokratyi ten młody arystokrata zaprosił go do zabawy w ogrodzie przy arystokratycznym dworze. Dzieci bardzo dobrze się bawili pewnie w jakiegoś tam "chowanego" czy "berka", dopóki nie zobaczył tej zabawy ojciec-arystokrata. Zawołał ten arystokrata swojego syna i zbeształ go za to że przyprowadził tego brudasa do ogrodu i ma go natychmiast z ogrodu wyrzucić. Wszystko to słyszał młody Józik i zobaczył jak młody arystokrata idzie z płaczem do niego i wyprowadza go z ogrodu.
Czy ten epizod zaważył na tej niechęci do arystokracji potem już dorosłego Józefa Stalina?
Słyszałem też że po wojnie Stalin chciał dogadać się z polskimi narodowcami ale rozmowy rozeszły się bo Stslin nie godził się na przedwojenny porządek arystokratyczny i dał nam wtedy ",prezent" w postaci NKWD-wskiej władzy , która jak wiemy wybiła Pokakom z głowy ten przedwojenny porządek arystokratyczny.
Dopiero teraz zauważyłem, że automat zamiast "samolotu" napisał "samochodu". Oczywiście Patriarcha Moskwy zabrał cudowną ikonę Matki Boskiej Kazańskiej do samolotu i obleciał z nią całą Rosję. POZDRAWIAM
super odcinek :)
Jeśli chodzi o 900-letni kościół św. Andrzeja (który to uwielbiam, chyba najbardziej z krakowskich budynków sakralnych), polecam Obywatelowi zajrzeć do Inowłodza (łódzkie) i zobaczyć kościółek św. Idziego. Zbudowany w stylu romańskim, z czerwonego piaskowca, posadzka z kamienia, w środku robi niesamowite wrażenie, bo jest mały, ciemny, surowy wręcz. Czasem można tam wejść, gdy jest otwierany, dla przewietrzenia. Pochodzi z czasów Bolesława Krzywoustego, XII w. Niektóre dokumenty mówią, że powstał znacznie wcześniej.
Zapamiętamy.
Fajne filmy jestes z wyksztalcenia historykiem???
Nie.
Wydział prawa jest na ulicy Grodzkiej i Krupniczej. Obok kościoła PiP jest wydział filozoficzny i religioznawstwa. A tam gdzie Pan prowadzący wskazywał, że to wydział prawa to z tego co kojarzę to tam był jakiś oddział filologii włoskiej.
Nie mówię nie.
Starożytna geometria, Relacje geometryczne pomiędzy Jasną górą a Slęzą i Radunią, pomiędzy kopcami Krakusa, Wandy i kościoł Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny w Krakowie.
ua-cam.com/video/-8Au283mxGE/v-deo.html
Smok Wawelski symbolizuje energie ziemi, które starożytni chcieli opanować. Święta geometria jest podstawą organizacji przestrzennej Wawelu. Legendy tego miasta nawiązują do tradycji celto-nordyckiej poprzedzającej chrześcijaństwo w Polsce.
ua-cam.com/video/Yma3s-P8BVU/v-deo.html
Szkoda trochę że rozebrano mury fortyfikacyjne w 19 wieku...kurczę byłby dziś niezły efekt, no ale my Polacy mieliśmy nic do powiedzenia...Tak czy inaczej cieszy mnie widok tychże historycznych perełek, bo niewiele przecież brakowało do totalnego ich zniszczenia podczas II wojny...
Rewelacja!!
A zrobicie np.jakiś materiał o historii Starego Rynku w Poznaniu?.Albo o Ostrowie tumskim,miejscu bardzo ważnym dla początków państwa Polskiego.
💚💚💚
Jak Barbakan i Kraków, to od razu przychodzi mi na myśl Żółta Ciżemka 😊
Bardzo dobrze dostatecznie. Jednakož - jakowoz - gdybyscie troche mniej pokazywali wlasne twarze a wiecej obiekty o ktorych mòwicie - byłoby jak w bardzo dobrym wzorcu.😀A tak w ogole to życzenia od kominiarza i rożne wyrazy
A ja chcę pokazywać twarz, bo lubię.
@@obywatel_JC Ja nie napisalem ze wcale tylko mniej😃Bo na przyklad z placu na ktorym stoi Piotr Skarga najbardziej widoczna jest twarz waszego goscia.A ja " sobie" nie zobacze i " sobie" nie przyjade bo mieszkam w GB i z okazji kowidianizmu wycieczki sa praktycznie nie mozliwe. Dlatego chetnie posłucham ogladając😁
Godzilla w czapce 😅😂🎉 uwielbiam Was Panowie.
ekstra filmy i seria, ale az zal, gdy opowiadane jest cos ciekawego i ciągle przerywa sie osobie opowiadajacej :C Tak czy inaczej swietna seria.
to się nazywa "rozmowa".
👌🏻💪🏻👍🏻pozdawiam .
Ta restauracja w której Stalin z Leninem pili piwo w 1912 roku to Hawełka. Restauracja założona w 1876 roku. Do 1913 mieściła się w kamienicy czerwonej, dzisiaj mieści się tam pijalnia czekolady Wedel. Mam rację?
Mniej więcej; oprócz tego były jeszcze inne, w tym piwiarnia w Ogrodzie Strzeleckim, niedaleko miejsca gdzie Stalin (w Krakowie mieszkał :-) Chętnie też o tym kiedyś poopowiadam, jak się Kolega zgodzi i czas będzie...
@@zbigniewgorecki4377 byloby super !🙏
W Rudnie znajduje się zamek Tenczyn i tam też jest barbakan i brama główna zamku. Tam barbakan połączony jest murami z zamkiem
W tym budynku obok kościoła Piotra i Pawła. Znajduje się wydział filozofii i Socjologia, a prawa już tam nie ma od lat. W budynku na przeciwko jets wydział Historii. A w kościele jest pochowany także Penderecki.
Tu masz wszystko opisane, gdyż byliśmy w środku.
ua-cam.com/video/hMlU22seOEU/v-deo.html
@@obywatel_JC Jasne, jako absolwent socjologii, musiałem to napisać :)
Będzie jeszcze o Kleparzu? O kopcach i o fortach ?
I o Krakowskich swietach i legendach?
Kurcze, szkoda że tak pobieżnie i szybko lecicie przez Kraków. Z powodzeniem starczyłoby materiału z samych okolic Starego Rynku na (lekko licząc) trzy odcinki. Dobra robota ale niedosyt, podejściem pobieżnym, jest- Krasiczynowi więcej czasu zostało poświęcone.
A skąd wiesz, ile jeszcze będzie odcinków?
@@obywatel_JC nie wiem, ale widzę ile czasu zostało poświęcone na poszczególne części składowe i na tym bazuję.
Bronowice takie centrum miasta, tyle tylko ze leżące na obrzeżach
2:39 kaszlnięcie idealnie się zgrało 😁
Omicronek!
Miło posłuchać Pasjonata
Kocham Kraków o 🍀
Będzie więcej odcinków na jesieni.
Czekam z niecerpliwoscia na następne
odcinki. Może coś o Szczepańskiej 5 gdzie sie urodziłem i mieszkałem do roku 1967 (nad Fotoplastikonem).
leci sub :]
A gdzie ten smok?
Raczej SmoG, czyli Smoke +Fogg.
Czy to prawda, że Piotr Skarga nie został kanonizowany właśnie z powodu okoliczności śmierci? Podejrzewano że musiał złorzeczyć Bogu gdy obudził się w grobie.
Tego nie wiem. Ale się dowiem 😋
Tak
„Piotr Skarga straszy” - tak mówi o wielkim Polaku ten niski pan. Ogólnie ciekawa seria filmów o Krakowie ale wolałbym żeby nie była prezentowana przez lewicowca, bo to nie przystoi.
Chyba coś Ci się pomyliło, kolego.
@@obywatel_JC Nie wiedziałem że jesteśmy kolegami. Myślę się że się nie pomyliłem - proszę uważnie posłuchać wypowiedzi tego niskiego pana.
W życiu nie czytałem bardziej błędnego komentarza.
Jest jeszcze barbakan na zamku w Tenczynie.
👍👍
👍
Gdzie ta knajpa od piwa ?
Chyba jednak to Tetmajer robil Rydlowi wesele w Bronowicach
Jeśli chcecie zrobić kolejny film o jeszcze mniej odkrytym Krakowie to zróbcie materiał o ulicy Retoryka i uderzcie do ludzi z profilu Igraszi z czasem na Facebooku. Wyjdzie z tego ekstra materiał ;)
co do gustów to wówczas mieli znakomitsze niż współcześni architekrzy.
Piotr Dunin to XV wiek chyba zaszła jakas pomyłka - Apropo s fundacji kościoła św Andrzeja
Piotr Włostowic (czasem Włast lub Włost) zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) herbu Łabędź (ur. ok. 1080, zm. 1153) - możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego.
ale mi narobiliście smaku na stolicę. To z tydzień mi zejdzie z rodzinka na zwiedzanie. Ale będę faktami rzucał..... +50 do szacunku u dzieciaka
Wisienka na torcie 👍🤫
Barbakan to arabski pomysł fortyfikacyjny . W Polsce są dwa . Jeden we Francji .
Więcej w Europie nie istnieje .
Po ludzku o Krakowie, czyli da sie👍
Ocalenie Krakowa raczej zawdzięczamy interwencji ówczesnego biskupa krakowskiego, który prosił papieża Piusa XII o interwencję dyplomatyczną. Sam Papież miał rozmawiać w tej sprawie z Roosveltem, aby jeśli to możliwe wpłynął na Stalina by nie bombardowano Krakowa. Ale to niepopularne powiedzieć dzisiaj, że kościół zrobił coś dobrze.
Bronowice nazwa od wykopanego zlota na polu bronami a npOs Widok podobno miało nazwę czarna wieś
Czarna Wieś to okolice obecnej ulicy Czarnowiejskiej, osiedle Widok to po prostu dawne pola Bronowic Małych
@@piotrw2969 mi tak powiedziała pewna kobieta u której byłem z dostawą mówiła że przeżyła 2 wojny miala okolo 100 latek i że ten Widok dawniej nazywał się Czarna wieś.
szkoda że nie ma reszty murów miejskich, taka strata że reszta została wyburzona
Trochę Pan Kapitan pojechał... Wspomniana - świeć Panie nad jej duszą - Maria Rydlowa była żoną wnuka poety Lucjana. Nie była jego wnuczką. Raczej wżenioną Rydlową. De domo Trąbka.
Prawda; skrót myślowy mało dopuszczalny z mojej strony - kajam się.
@@zbigniewgorecki4377 Luz. Seria super :)
@@zbigniewgorecki4377 Miło cię widzieć i słyszeć choć tylko wirtualnie.
No i gdzie ten Stalin pił piwo?
Jeszcze mi kapitan nie powiedzial.
Wiadomo o ówczesnej Hawełce, Ogrodzie Strzeleckim i prawdopodobnie o nieistniejącej już gospodzie na Zwierzyńcu :-)
Hawelka