Молодець! Гарний приклад для інших. Є нюанси, але ж горить і гріє! Дам пораду як сушити пічь. Спочатку піч протоплюють 2 рази на добу невеликою кількістю палива при відкритих топкових та піддувальних дверцятах. При цьому температура на зовнішній стінці паливника не повинна перевищувати 55°С (прикладена до поверхні рука відчуває теплоту, але не жар). Так піч топлять до тих пір, поки не припиниться відпотівання зовнішніх стінок і на юшці або засувці не з'являтимуться крапельки води. Після цього піч сушать, спалюючи все більшу кількість палива при закритих дверцятах топки. Димову трубу протягом усього періоду сушіння не закривають, а приміщення, в якому розміщена піч, посилено вентилюють. Залежно від розмірів печі її сушіння триває 3...10 діб. Швидкісне просушування викликає тріщини в кладці і може вивести піч з ладу до початку її експлуатації. Для проведення контрольної топки, паливник закладають повною кількістю палива і спалюють його протягом 1,5-2,0 год, тобто доти, доки стінки печі не розігріються до максимуму. Відсутність димлення вкаже на наявність тяги; торкаючись рукою поверхні, можна визначити ступінь нагрівання в різних місцях. Піч витримала випробування, якщо при цих топках отримані показники, передбачені технічними умовами, а саме: після нормальної топки печі протягом 3 діб останній день середня температура поверхні в момент найбільшого прогріву печі повинна бути не менше 55 °С при товщині стінок понад чверть цегли, 60 °С при облицюванні стінок кахлями і не менше 80 °С при товщині стінок чверть цегли; Максимальна температура на поверхні печі не повинна перевищувати 90°С при товщині зовнішніх стінок понад чверть цегли та 120°С при товщині стінок чверть цегли; прогрів усієї поверхні печі повинен бути більш менш рівномірним; у печі має бути хороша тяга без димлення при розпалюванні; у димарі не повинні виявлятися сліди конденсату; тріщини у кладці не допускаються.
@@ТрипільськийПічник Дуже Вам вдячний за пораду! Гарно коли є такі люди ,котрі діляться своїм досвідом не шкодуючи свій час для написання такого величезного коментаря. Я дійсно підкреслив для себе нову інформацію. Дякую Вам!!!
чудова робота! респект! кішці окремий лайк! )))
@@Susanec Дякую Вам!
Дима,поздравляю с первым запуском печи! Ты молодец! Пусть греет не только дом,а сердце и душу!
@@СветаТрущенко-ь6о Дякую, приємно!
Молодець! Гарний приклад для інших. Є нюанси, але ж горить і гріє! Дам пораду як сушити пічь. Спочатку піч протоплюють 2 рази на добу невеликою кількістю палива при відкритих топкових та піддувальних дверцятах. При цьому температура на зовнішній стінці паливника не повинна перевищувати 55°С (прикладена до поверхні рука відчуває теплоту, але не жар). Так піч топлять до тих пір, поки не припиниться відпотівання зовнішніх стінок і на юшці або засувці не з'являтимуться крапельки води.
Після цього піч сушать, спалюючи все більшу кількість палива при закритих дверцятах топки. Димову трубу протягом усього періоду сушіння не закривають, а приміщення, в якому розміщена піч, посилено вентилюють.
Залежно від розмірів печі її сушіння триває 3...10 діб. Швидкісне просушування викликає тріщини в кладці і може вивести піч з ладу до початку її експлуатації.
Для проведення контрольної топки, паливник закладають повною кількістю палива і спалюють його протягом 1,5-2,0 год, тобто доти, доки стінки печі не розігріються до максимуму. Відсутність димлення вкаже на наявність тяги; торкаючись рукою поверхні, можна визначити ступінь нагрівання в різних місцях.
Піч витримала випробування, якщо при цих топках отримані показники, передбачені технічними умовами, а саме:
після нормальної топки печі протягом 3 діб останній день середня температура поверхні в момент найбільшого прогріву печі повинна бути не менше 55 °С при товщині стінок понад чверть цегли, 60 °С при облицюванні стінок кахлями і не менше 80 °С при товщині стінок чверть цегли;
Максимальна температура на поверхні печі не повинна перевищувати 90°С при товщині зовнішніх стінок понад чверть цегли
та 120°С при товщині стінок чверть цегли; прогрів усієї поверхні печі повинен бути більш менш рівномірним; у печі має бути хороша тяга без димлення при розпалюванні; у димарі не повинні виявлятися сліди конденсату; тріщини у кладці не допускаються.
@@ТрипільськийПічник Дуже Вам вдячний за пораду! Гарно коли є такі люди ,котрі діляться своїм досвідом не шкодуючи свій час для написання такого величезного коментаря. Я дійсно підкреслив для себе нову інформацію. Дякую Вам!!!
👍