Aleksander Fredro, "Wiersz o pierdzeniu", fragment spektaklu "Trzy po trzy"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Ironista i prześmiewca, bardziej przypominał artystów z epoki późniejszej, niż trójcę naszych wielkich wieszczów.
    Tworzył dzieła odważne, które wzbudzały we współczesnych albo podziw, albo nienawiść („Oda do dupy”, „O pierdzeniu”). Do tego stopnia, że romantycy wystąpili przeciwko jego twórczości.
    „Fredro - jak słusznie zaznaczył Adam Grzymała-Siedlecki we wstępie do pamiętnika «Trzy po trzy» - należał z wychowania do ludzi XVIII stulecia, do savoir vivre’u przedrewolucyjnego; dla tych ludzi było pewną nieprzyzwoitością zajmować się zbyt skrupulatnie złem; oni mogli z tego żartować, ośmieszać zło, albo odwrotnie twierdzić, te ono wcale złem nie jest, ale nie znali gustu do rwania włosów nad złem, nie odchodząc odeń”.
    ___________
    Spektakl „Trzy po trzy” to pamiętnik Aleksandra Fredry, będący podróżą po jego duszy, po żalu, melancholii, trosce, dowcipie, po tym, co widział i czuł podczas zwycięskich bitew i w trakcie powrotu spod Moskwy, po jego śmiechu i łzach, po idylli dzieciństwa i piekle wojny. W rolę Aleksandra Fredry wcieli się Łukasz Lewandowski. Na scenie zobaczymy także Martę Dylewską, Ksawerego Szlenkiera, Sebastiana Skoczenia, Leszka Zdunia oraz Macieja Małysę.

КОМЕНТАРІ •