A buddhizmus öt ösvénye - Bevezető

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 тра 2020
  • Online kurzusok: dharmaphala.hu/
    Iratkozz fel a csatornára, hogy ne maradj le az új videókról:
    ➡ ua-cam.com/users/ZoltánCser?s...
    Kövess Facebookon is: / cserzoltan55
    E-mail: cserzoltan55@gmail.com
    Ha szeretnéd munkánkat támogatni, akkor ezen az oldalon keresztül megteheted: / cserzoltan

КОМЕНТАРІ • 20

  • @balazsbaluerdos5947
    @balazsbaluerdos5947 4 роки тому +3

    17 éve vagyok Buddhista gyakorló. Nagyon tetszenek Cser Zoltán előadásai. Köszi a videót

  • @balazsbaluerdos5947
    @balazsbaluerdos5947 Рік тому

    Nagyon jó hallgatni Cser Zoltánt. Buddha tanitasai el gondolkodtatoak

  • @ilonakalapos5861
    @ilonakalapos5861 4 роки тому +2

    Köszönöm, segitettel tisztabban latnom.

  • @davidkozsurek1388
    @davidkozsurek1388 4 роки тому

    Nagyon köszönöm ezeket a videókat, nagyon sokat segítettek (segítenek)!

  • @bogdanbeata5333
    @bogdanbeata5333 4 роки тому +1

    Köszönöm szépen!!!

  • @carnivorecaveman
    @carnivorecaveman 2 роки тому

    Na, ebből tényleg nagyon sokat tanultam, elég sok minden tisztázódott, köszi szépen!

  • @lajoszsigmond9599
    @lajoszsigmond9599 2 роки тому

    Köszönöm! 🙏

  • @robertreszler8230
    @robertreszler8230 4 роки тому

    Nagyon érdekes videó, köszi ismét!
    Valahogy nekem a meditáció, az egyet jelent a világ zajának a lecsökkentésével, amit csak is egyedül lehet végezni.
    El nem tudom képzelni, hogy egy közösségen belül, melyek lehetnek azok a hatékony gyakorlatok, amelyek ilyesmiben segítenek. De nyitott vagyok a következő videókra.
    Azért az érdekelne, hogy ez a többféle út, mégis mennyire hatékony. Persze ez elég nehezen mérhető, de valami viszonyítást lehetne.
    Volt egy könyv aminek nem tudom a nevét, valami power, és ott egy tudós elektromos stimulánsokkal vizsgálta az embereket. Ki lehetett mutatni, hogy aki nagyon magas spirituális szinten állt, az reagált ezekre a legjobban.
    Bekalibrálták azt is, hogy a sok vallás a kezdetekben nagyon hatékony és értékes volt, azonban a későbbi fordítások miatt teljesen elvesztette a lényegét. Ilyen pl. az iszlám is, ami alapvetően sokat segít a fejlődésben, de a mostani radikális változata, olyan mint egy kézikönyv, hogy hogyan romboljuk szét a társadalmat és egy ország gazdaságát egyszerre..
    A könyv alapján a zen volt az egyik legmagasabb szinten.
    De lehetne ezt még modernebben vizsgálni, pl. beküldeni minden nagyobb iskolába 100 tanítványt 1 évig. 1 év után mindenkit rákötni egy agyhullámot vizsgáló gépre, ahonnan a legtöbben jutottak el delta agyhullámig meditációban, az a leghatékonyabb iskola.
    Mert azok már letettek valamit az asztalra, és biztos hogy közben nem sima gondolatok cikáznak a fejben, illetve az is biztos hogy az illető nem fogja abbahagyni a meditációt, hanem sokkal többet csinálja majd.
    Ahol meg senki nem tud ilyen szinte jutni 1 év alatt, az lehet egy kellemes iskola, de aki fejlődni szeretne, sokkal jobbakat is választhat ennél.
    A modern irányzatok pl transzcendentális meditáció ezért nem érnek sokat, mert nagy előadásokkal hirdetik, hogy eljuthatunk alfa állapotba. Ok, de meditáció nélkül is eljuthat oda, akár sima relaxációval, ne ez legyen már a végcél benne.

  • @tammtammti
    @tammtammti 4 роки тому +1

    Nekem anno a főiskolán azt a tanácsot adta jóga tanárnőm (neve most sajnos nem jut eszembe), hogy találjam meg azt, amiben a legjobb vagyok, s az legyen a gyakorlásom. Nekem mindig is fontos volt a tánc, s mind közül a kontakt improvizáció - úgy is tekintek rá, mint egy gyakorlásra. Benne van mind az öt ösvény: önmagam, a közösség, én-te, s tán még a hirtelen ösvények is, mert minden spontánul, de tudatosan történik egy kontakt impró térben. Mellette továbbra is üldögélek... de ezeknek a gyakorlatoknak olyan a szerepe, mintha az ülő meditáció lenne a föld, a kontempláció az ég, a tánc meg a szív, ahol ég és föld találkozik. Nem is tudom, ezt milyen ösvénynek nevezzem. Vagy, hogy kell-e egyáltalán megnevezni.

    •  4 роки тому +2

      A legmagasabb szintű meditációs gyakorlatok mind a mozgással kapcsolatosak. Meditatív mozgás a Tai chi vagy a kontakt táncra nagyon emlékeztető Kung fu kéztechnikák, páros gyakorlatok, vagy ott van a vadzsrajána csúcsgyakorlata a vadzsratánc is. Nem véletlen, hogy a kontakt táncot is sokan szakrális módon művelik pl. Goda Gábor.

    • @tammtammti
      @tammtammti 3 роки тому

      Cser Zoltán Igen, emlékszem a vadzsratáncra! Most nemrég voltam kontakt táborban, és az egyik jam alatt még meg is jelent az egyik mozdulatsor “lezáró” mudra a mozdulataimban 🙂 (ha jól emlékszem, akkor a zöld tára egyik felajánló mozdulata) Egyik kedvenc pillanatom volt. Goda Gábort csak nevéről és tevékenységéről ismerem, de remélem, hamarosan tanulhatok is tőle. Ha nem bánod, hogy megosztom: idén az egyik legfontosabb fordulat a gyakorlásomban az volt, hogy ahelyett, hogy abból az eddig a pontig folytonosan jelenlévő vágyból mozogtam volna, hogy észrevegyenek, a tánc felé fordultam mély kíváncsisággal. Nem táncoltam, ha nem kezdett el érdekelni valami. Ez is új volt. Szép megélés volt az is, hogy így sok pozitív visszajelzést kaptam 🙏🏻 Innen is megerősödött bennem, hogy nem én, hanem a pillanat, a pillanatba hozott minőség és szándék képes közvetítésre. Nekem nem kell valaminek lennem, valamilyenné válnom. A tánc, ahogy Goda Gábor is tanítja, a tettekben megjelenő tudás... (vagy épp nem tudás, hehe) Köszönöm a válaszodat, így még inkább biztos vagyok benne, hogy elmélyülni érdemes ebben a gyakorlatban. ✨☺️

  • @orgovantamas9091
    @orgovantamas9091 3 роки тому

    Hol lehet szútrákat olvasni? Konkrétan melyik az a szútra, amiben buddha leírja, az említett lényeket meg a megszabadulás útjait. H hány ezerféle ember van stb.

    •  3 роки тому

      a-buddha-ujja.hu/

  • @mariannasarnyai6468
    @mariannasarnyai6468 4 роки тому

    Szoval akkor ugy kepzeljuk el hogy kint nappal van de mi egy sotet szobaban ulunk es addig kell tapogatoznunk egy hatalmas szobaban amig meg nem talaljuk a kiloncset es mikor kinyitjuk hatalmas vakito fenyt latunk igaz ?! "Vcs"

    •  4 роки тому +1

      Igen. Valami hasonló. :)

  • @ilonakalapos5861
    @ilonakalapos5861 4 роки тому

    Hogyan dönthetem el a sok meditacios gyakorlatbol, hogy melyik milyen ösvenyhez tartozik?

    •  4 роки тому

      Erről majd lesz szó a következő videókban.

  • @123szubhuti9
    @123szubhuti9 4 роки тому +2

    Jó, hogy a végén elmondtad, hogy lényegében senki sem fekete-fehér és a módszereket kombinálni lehet....

  • @charliehotelfour3204
    @charliehotelfour3204 Рік тому

    Hmm nem nyolcrétű az ősvény? Meg négy a nemes igazság?

    • @AdamFiregate
      @AdamFiregate Рік тому

      De, de azok más koncepciók és módszerek elnevezése. Zoli itt a buddhizmus 5 irányzatáról mesélt, amit jelen videóban "ösvénynek" nevezett, képletesen.