STAN CZUWANIA | Tadeusz Sławek - Nadzieja Rozbitka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Wirus dobitnie przypomniał nam o prognozach późnego antropocenu, rozpadzie znanych struktur ekonomicznych i politycznych, ale przede wszystkim istnieniu granic, o których zapomnieliśmy funkcjonując w paradygmacie cywilizacyjnym, w którym świat należy do nas. Wymuszone kwarantanną ograniczenia dotychczasowych sposobów funkcjonowania rozbiły ten wygodny schemat postrzegania.
    Wszechobecna konieczność ciągłej produktywności i mobilności została zredukowana do zera. To nagłe wyhamowanie prędkości, przymusowe spowolnienie obrotów, rozwiewa iluzje o nieskończonych możliwościach zdobywania, eksplorowania, konsumowania. Osadza z powrotem w cielesności. Uziemia. Zmusza do bacznego nasłuchiwania, skierowanego zarówno do wewnątrz, jak i w stronę otoczenia.
    Doświadczenie przymusowej izolacji jawi się w tym kontekście jako droga, na której czeka na nas wiele nowych pytań. Wychodząc im naprzeciw zaprosiliśmy do podzielenia się swoimi przemyśleniami wybitnych przedstawicieli różnych obszarów i perspektyw: nauki, kultury, religii, którzy w bieżącej sytuacji odnajdują szanse wypracowania nowych modeli funkcjonowania społeczeństwa, rozwoju i od-tworzenia współczucia, solidarności i zaangażowania.
    Ich wykłady adresowane do studentek i studentów, doktorantek i doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz osób zainteresowanych prezentowane będą na kanale UA-cam ASP w Katowicach.
    Na początek - o nadziei, jako intelektualnym zadaniu polegającym m.in. na poszukiwaniu sposobności do odnalezienia samego siebie. O wewnętrznej przemianie, której nie zastąpią nam techniczne rozwiązania, czy polityczne scenariusze. Wreszcie - o konieczności wzbudzenia w sobie utopistycznego instynktu myślenia - mozolnego trudu, który zaczyna się od wykształcenia zdolności odczuwania, a prowadząc do krytycznego akceptowania cudzego punku widzenia, wyznaczać może nowy kurs naszego wspólnego życia…
    Wykład prof. Tadeusz Sławek (FANPAGE) jest wędrówką po wybranych tekstach Szekspira, Kołakowskiego, Mozarta/Schikanedera, Schillera i Millsa, na podstawie których formułuje punkty listu, wysyłanego z prywatnej wyspy na morze pandemii…
    Patroni medialni:
    Gazeta Wyborcza
    Notes na 6 Tygodni
    PISMO
    SZUM

КОМЕНТАРІ • 1

  • @marjastasieniek374
    @marjastasieniek374 2 роки тому +1

    Piękna opowieść o kierunkach nadziei ku zmianie naszego życia, niestety dla większości społeczeństwa kurs życia wyznacza medialna komercja jak krzyczące radio RMF FM. To jest epidemia nie do pokonania.