Super film. Mój parapet na oknie kuchennym przeżywa właśnie inwazję czyży i szczygłów. Wysypuję słonecznik. Dokazują niesłychanie. Wykazują podobne zachowania do dzwońców. Piękne widowisko. A samce z czarnymi czapeczkami są przepiękne.
Witam serdecznie. Mam na imię Anna i jestem fizjologiem roślin.Przez czysty przypadek odnalazłam pana wspaniały kanał. Obejrzałam już kilka i siedzę z 'otwartym "dziobem" Wspaniałe pokazy z dokładnym opisem. D Z I Ę K U J Ę!!!!ozdrawiam bardzo serdecznie.
Pospolity, niepospolity. Nie ma znaczenia. O każdym trzeba nakręcać takie materiały bo coraz mniej ich na tym świecie. Oskary dla Ciebie za taką robotę :) Już wiem gdzie będę zaglądać gdy pojawią się jakieś wątpliwości w moich obserwacjach. I znajomej dam cynka :) Pozdrawiam serdecznie.
Dziekujemy za wyjasnienia... Mieszkam juz od dawna w miejscowosci Duingt w Alpach Francuskich na wysokosci 480m npm... Prawie dzien w dzien jem obiad pod pergola nad brzegiem malego strumyka w moim ogrodku... Dzisiaj jest 26 listopad i na zewnatrz mamy 2°C jednak mojemu sasiadowi strzyzykowi nie przeszkadza to w codziennej kapieli w strumyku... Widuje go regularnie caly rok...
Anna, wschodni Londyn, Leyton, wlasnie dzis widzialam strzyzyka w malutkim parczku kolo mnie - bardzo sie ucieszylam, bo w ogrodzie, kilka lat temu, w starej szopie strzyzyki mialy takie uwite z galazek gniazdo ale potem zniknely Genialny filmik - bardzo panu dziekuje.Znalazlam pana film przez przypadek bo poslalam linka o "moim" strzyzyku do przyjaciolki w Polsce Bede ogladac nastepne. Powodzenia
Wspaniały komentarz : w sam raz tyle ile powinno się wiedzieć. A propos, przyznam ze wstydem, że nie wiedziałem, że jest CZYŻ, myślałem że to DUŻY strzyżyk ... ;-)
Kilka razy miałam szczęście zauważyć przed domem takie malutkie okrąglutkie "orzeszki" (strzyżyki) jak wynurzają się na chwilkę spod krzaków i momentalnie znikają w zaroślach.
Witam Dziś rano miałem pierwszy tej wiosny nalot czyżyków (wolę zdrobniale) Pojawiają się też regularnie trznadle. Od około 2 tygodni zięby, szczygły w dużych ilościach, a od tygodnia makolągwy. W zeszłych latach obserwowałem przyloty tych ostatnich dopiero w pierwszej połowie kwietnia. Makolągwy zauważyłem są w tym roku wyjątkowo bitne i pędzą dzwońce ale to dobrze bo to straszne „śmieciarze”. W posesji kręci się już też pliszka siwa, która też przyleciała trochę wcześniej. Tegoroczna „zima” to była kompletna lipa dla obserwacji. Właściwie same sikory, dzwońce, mazury. Z łaski pojawił się kilka razy dzięcioł duży, chyba 3 razy grubodziób . Gile, dz zielonosiwe i inne rarytasy ani razu 🙁 z resztą poszły tylko 3 wory słonecznika, podczas gdy bywało że w poprzednich sezonach od 8-10. Pozdrawiam
filmik dobry, rzeczowy dla amatora takiego jak ja w sam raz Można by zrobic kiedyś choć czuje że to nie łatwe o rozpoznawaniu pokrzewkowatych, w maju na rybach zawsze jest wielki rejwach, nawet mozna zobaczyć, ale konia z rzędem temu kto powie ze to na pewno łozówka czy trzcinniczek, albo co pozdrawiam
Mam propozycję na film. Może warto by było zrobić film porównujący Dzwońce, Czyże i Trznadle? Te trzy konkretne ptaszki są często mylone z racji ich ubarwienia : )
Może autor zrobi program o naturalnych niszczycielach i wrogach tych małych ptaków, którzy odnoszą duże sukcesy w tępieniu zwłaszcza w miastach (zanik wróbli, sikor, kosów)
Zazwyczaj jeśli jakiś gatunek jest w nadmiarze zjadany przez inny to przyczyna jest nie naturalna i leży po stronie człowieka. Od jakiegoś czasu myślę o filmie, który pokaże główne przyczyny śmiertelności drobnych paków. Niestety jakby się za to nie zabrać najwięcej morduje człowiek i jego wytwory cywilizacyjne a na drugim miejscu jest kot. Co więcej gdyby wyeliminować te dwa pierwsze to prawdopodobnie pozostałe nie były by w stanie negatywnie wpływać na populację wolno żyjących ptaków... Nie sądzę, że o to Panu chodziło zakładam, że myślał Pan o srokach, wronach, krogulcach itp. Zwłaszcza w przypadku tych pierwszych są miejsca gdzie jest ich dużo i z łatwością czynią straty, ale są tkaże miejsca gdzie mimo ich obecności drobne ptaki mają się dobrze... Przyczyn trzeba tego stanu trzeba szukać w różnicy między środowiskami. Wtedy często dochodzi się do wniosku, że to znów człowiek napaprał i pogorszył ptakom drobnym a poprawił krukowatym...
Dziękuję za film. Dobry,potrzebny. Mam pytanie,działka-10km od miasta, dookoła lasy,pola,łąki oraz rzeka. Ptaków mnóstwo,"drą"☺️💖się od świtu do wieczora,jaki kupić,zainstalować im domek,budkę żeby zechciały zamieszkać u nas,na działce? Oraz drugie pytanie,który z ptaków ma w swoim menu komary jako nr.1 i co zrobić żeby zechciał zamieszkać także na działce? Pozdrawiam
qrcze pieczone w pysk. Mam 2 karmiki dla ptaków, sypię im bo je lubię, głodne nie są. Przylatują czyżyki i wywalają z karmika cały słonecznik, do momentu aż jest pusty. One go NIE jedzą, po prostu wywalają na glebę, a sikorki (2x większe) od karmika odganiają. Czy to jest normalne?
Super filmik! Oba te gatunki też udało mi się fotografować w tym roku, a mój balkon rzeczywiście przeżył inwazję czyży. Nawet udało mi się je karmić z ręki: ua-cam.com/video/xfWbCzcChng/v-deo.html Znam osobę, która twierdzi, że czyż i czyżyk to jest to samo... A przecież np. dzięcioł (np. duży), a dzięciołek lub trznadel i trznadelek to odrębne gatunki. Pozdrawiam.
Poproszę o pomoc specjalisty dzisiaj znalazłem tego oto małego ptaszka w centrum Handlowym że kocham przyrodę chcę mu pomóc zjadł robaki i dużo wypił wody czy to czyż czy czyżyk bo mają inną dietę proszę o pomoc
Prawda :) ale gdybym nie trafiał na pomyłki to bym takiego filmu nie robił. A co do kląskawek i pokląskw to kiedyś słyszałem jak ktoś powiedział "pokląskawka" :) O nich też mogę zrobić film (lista filmów do zrobienia pęka w szwach). Tylko musiałbym się wybrać na kląskawki. Nie ma ich u na za wiele ale mam je na kwadracie MPPL może się uda około połowy maja.
Znalazlam strzyzyka na chodniku, wokol byly zywoploty. Jest mlody, nie potrafi latac. Co z nim zrobic? Czy odniesc w miejsce gdzie go znalazlam? Moze cos Pan poradzi. Ptaszek jest cudowny.
@@ptasiastrefa Dziekuje. Zywoplot jes przyciety. Polozyc go na wierzchu czy wewnatrz tego zywoplotu. Chyba jeszcze nie umie fruwac. Lapie mu muchy i zjada, siedzi sobie na ramieniu. Jest swietny. Zal mi go odnosic bo jest kochany, ale wiem, ze mama pewnie czeka na niego. Ciesze sie ze moglam mu sie przyjrzec z bliska i spedzic z nim troche czasu. Dziekuje za odpowiedz i rowniez pozdrawiam.
Panie Kubo, jak zawsze super filmik! Mam wyjaśnienie, odnośnie do określenia "czyżyk"- o co z tym chodzi? Otóż czyże hodowlane, które hoduje się w klatkach i można łączyć je w pary z kanarkami, aby zyskać przychówek w formie bastardów, noszą właśnie miano "czyżyk". Czyli jest to, można powiedzieć, nazwa handlowa, dla odróżnienia dziko żyjącego czyża od formy hodowlanej, którą właśnie zazwyczaj określa się mianem "czyżyka". Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że pomogłam. :)
Być może tak jest, nigdy o tym nie słyszałem :) może dlatego, że tematyka ptaków hodowlanych jakoś mnie nie wciąga mocno ;) Ja po prostu wychodząc do lasu egoistycznie uznaję, że wszystkie ptaki w zasięgu wzroku i słuchu są moje ;) Dzięki wielkie za ciekawostkę !
Morduje się wlaśnie z młodym czyżem, którego przyniósł do domu kot :/ nie chce jeść, woła rodziców ale nikt sie nie pojawia... Nie wiem skąd kot go przyniósł. Jak nie zacznie jeść.....
Wspaniały materiał, dobrze że są tacy twórcy jak Pan! Serdeczne pozdrowienia z Rzeszowa!
Super film. Mój parapet na oknie kuchennym przeżywa właśnie inwazję czyży i szczygłów. Wysypuję słonecznik. Dokazują niesłychanie. Wykazują podobne zachowania do dzwońców. Piękne widowisko. A samce z czarnymi czapeczkami są przepiękne.
Witam serdecznie. Mam na imię Anna i jestem fizjologiem roślin.Przez czysty przypadek odnalazłam pana wspaniały kanał. Obejrzałam już kilka i siedzę z 'otwartym "dziobem" Wspaniałe pokazy z dokładnym opisem. D Z I Ę K U J Ę!!!!ozdrawiam bardzo serdecznie.
Dziękuję ....pozdrawiam
Pospolity, niepospolity. Nie ma znaczenia. O każdym trzeba nakręcać takie materiały bo coraz mniej ich na tym świecie. Oskary dla Ciebie za taką robotę :) Już wiem gdzie będę zaglądać gdy pojawią się jakieś wątpliwości w moich obserwacjach. I znajomej dam cynka :) Pozdrawiam serdecznie.
Dziekujemy za wyjasnienia...
Mieszkam juz od dawna w miejscowosci Duingt w Alpach Francuskich na wysokosci 480m npm...
Prawie dzien w dzien jem obiad pod pergola nad brzegiem malego strumyka w moim ogrodku...
Dzisiaj jest 26 listopad i na zewnatrz mamy 2°C jednak mojemu sasiadowi strzyzykowi nie przeszkadza to w codziennej kapieli w strumyku...
Widuje go regularnie caly rok...
Dziękuję Jestem słabym obserwatorem i zazdroszczę szczerze tego talentu Podobało mi się Pozdrawiam
Super wędkuje bardzo dużo i widzę dużo ptaszków poduszek się dzięki tobie
Dzięki za film piękne ptaki oraz krajobrazy 😍
Anna, wschodni Londyn, Leyton, wlasnie dzis widzialam strzyzyka w malutkim parczku kolo mnie - bardzo sie ucieszylam, bo w ogrodzie, kilka lat temu, w starej szopie strzyzyki mialy takie uwite z galazek gniazdo ale potem zniknely
Genialny filmik - bardzo panu dziekuje.Znalazlam pana film przez przypadek bo poslalam linka o "moim" strzyzyku do przyjaciolki w Polsce
Bede ogladac nastepne. Powodzenia
Pozdrawiam serdecznie :)
Dzieki za filmik, jak zawsze super. Ja natomiast początkowo myliłem czyża ale z dzwońcem :-) teraz to już nie taki problem dzięki takim filmikom ;-)
Piekne sa polskie ptaszki...
Wspaniały komentarz : w sam raz tyle ile powinno się wiedzieć. A propos, przyznam ze wstydem, że nie wiedziałem, że jest CZYŻ, myślałem że to DUŻY strzyżyk ... ;-)
a miałem juz isc spać :) Dzieki za filmik :D Pozdrawiam
Jak zawsze wspaniały materiał. Pozdrawiam.
Świetny filmik bardzo pouczający ,dziękować ,miło się ogląda ,
Kilka razy miałam szczęście zauważyć przed domem takie malutkie okrąglutkie "orzeszki" (strzyżyki) jak wynurzają się na chwilkę spod krzaków i momentalnie znikają w zaroślach.
🤝 Pozdrawiam
🎙️📹👍👍👍
Właśnie widziałem pana w faktach tvn :) gratuluję
Super film
Piękne czyże oby więcej taki filmów z kolorowymi ptakami :-) jak właśnie czeczotka czy dzwoniec który też był na drugim planie :-)
Świetny materiał. Dzięki!
U mnie kilka lat temu w zimie w karmniku pojawił się strzyżyk jadł głównie słoninę i kule tłuszczowe
Witam
Dziś rano miałem pierwszy tej wiosny nalot czyżyków (wolę zdrobniale)
Pojawiają się też regularnie trznadle. Od około 2 tygodni zięby, szczygły w dużych ilościach, a od tygodnia makolągwy. W zeszłych latach obserwowałem przyloty tych ostatnich dopiero w pierwszej połowie kwietnia. Makolągwy zauważyłem są w tym roku wyjątkowo bitne i pędzą dzwońce ale to dobrze bo to straszne „śmieciarze”. W posesji kręci się już też pliszka siwa, która też przyleciała trochę wcześniej.
Tegoroczna „zima” to była kompletna lipa dla obserwacji. Właściwie same sikory, dzwońce, mazury. Z łaski pojawił się kilka razy dzięcioł duży, chyba 3 razy grubodziób . Gile, dz zielonosiwe i inne rarytasy ani razu 🙁 z resztą poszły tylko 3 wory słonecznika, podczas gdy bywało że w poprzednich sezonach od 8-10. Pozdrawiam
Pozdrawiam 👋😎✨👍✨
Dziękuję
filmik dobry, rzeczowy dla amatora takiego jak ja w sam raz
Można by zrobic kiedyś choć czuje że to nie łatwe o rozpoznawaniu pokrzewkowatych, w maju na rybach zawsze jest wielki rejwach, nawet mozna zobaczyć, ale konia z rzędem temu kto powie ze to na pewno łozówka czy trzcinniczek, albo co pozdrawiam
Strzyżyk jak popyla po ziemi pomiędzy jakimiś zaroślami, patykami to w pierwszej sekundzie można go pomylić z myszą.
u mnie czyżyki wyrzucały ziarna słonecznika z karmnika, musiałem zastosować podkładkę żeby nie spadały na ziemię
Mam propozycję na film. Może warto by było zrobić film porównujący Dzwońce, Czyże i Trznadle? Te trzy konkretne ptaszki są często mylone z racji ich ubarwienia : )
Komentarz Dla Statystyk 👍
Dużo osób także myli czeczotke i makolągwa :-)
Dużo ludzi to nie odróżnia wrony, gawrona i kawki, a co dopiero tych dwóch ;)
@@pewnareka prawdaa
Bardzo Ciekawe
Ostatnie dwa lata z rzędu widziałem strzyżyka u siebie na posesji na betonowych płytach leżących na sztaplu...
Może autor zrobi program o naturalnych niszczycielach i wrogach tych małych ptaków, którzy odnoszą duże sukcesy w tępieniu zwłaszcza w miastach (zanik wróbli, sikor, kosów)
Zazwyczaj jeśli jakiś gatunek jest w nadmiarze zjadany przez inny to przyczyna jest nie naturalna i leży po stronie człowieka. Od jakiegoś czasu myślę o filmie, który pokaże główne przyczyny śmiertelności drobnych paków. Niestety jakby się za to nie zabrać najwięcej morduje człowiek i jego wytwory cywilizacyjne a na drugim miejscu jest kot. Co więcej gdyby wyeliminować te dwa pierwsze to prawdopodobnie pozostałe nie były by w stanie negatywnie wpływać na populację wolno żyjących ptaków... Nie sądzę, że o to Panu chodziło zakładam, że myślał Pan o srokach, wronach, krogulcach itp. Zwłaszcza w przypadku tych pierwszych są miejsca gdzie jest ich dużo i z łatwością czynią straty, ale są tkaże miejsca gdzie mimo ich obecności drobne ptaki mają się dobrze... Przyczyn trzeba tego stanu trzeba szukać w różnicy między środowiskami. Wtedy często dochodzi się do wniosku, że to znów człowiek napaprał i pogorszył ptakom drobnym a poprawił krukowatym...
Wyczuł Pan zamysł ), pozdrawiam.
Dziękuję za film.
Dobry,potrzebny.
Mam pytanie,działka-10km od miasta, dookoła lasy,pola,łąki oraz rzeka.
Ptaków mnóstwo,"drą"☺️💖się od świtu do wieczora,jaki kupić,zainstalować im domek,budkę żeby zechciały zamieszkać u nas,na działce?
Oraz drugie pytanie,który z ptaków ma w swoim menu komary jako nr.1 i co zrobić żeby zechciał zamieszkać także na działce?
Pozdrawiam
Idealne rozpoczęcie dnia - filmik o ptakach
qrcze pieczone w pysk.
Mam 2 karmiki dla ptaków, sypię im bo je lubię, głodne nie są.
Przylatują czyżyki i wywalają z karmika cały słonecznik, do momentu aż jest pusty.
One go NIE jedzą, po prostu wywalają na glebę, a sikorki (2x większe) od karmika odganiają.
Czy to jest normalne?
Super filmik! Oba te gatunki też udało mi się fotografować w tym roku, a mój balkon rzeczywiście przeżył inwazję czyży. Nawet udało mi się je karmić z ręki:
ua-cam.com/video/xfWbCzcChng/v-deo.html
Znam osobę, która twierdzi, że czyż i czyżyk to jest to samo...
A przecież np. dzięcioł (np. duży), a dzięciołek lub trznadel i trznadelek to odrębne gatunki.
Pozdrawiam.
Czyż,czyżyk to zdrobnienie od czyża...
a cos o raniuszku? nigdy go nie widzialem
CZYŻ one nie są piękne? :D
Pro tip : you can watch movies on Flixzone. I've been using it for watching loads of movies lately.
@Brodie Eli Yup, have been using flixzone for since november myself =)
@Brodie Eli yea, have been using Flixzone for since december myself =)
super filmik - teraz wiem co to olsy:) . Czy możesz wyjaśnić co to są wykrocie , użyte w filmie? Pozdrawiam
Jak pokazać ptakom, że się ich kocha ?
Poproszę o pomoc specjalisty dzisiaj znalazłem tego oto małego ptaszka w centrum Handlowym że kocham przyrodę chcę mu pomóc zjadł robaki i dużo wypił wody czy to czyż czy czyżyk bo mają inną dietę proszę o pomoc
Priv
Chyba łatwiej pomylić kląskawkę z pokląskwą niż strzyżyka z czyżykiem :-)
Prawda :) ale gdybym nie trafiał na pomyłki to bym takiego filmu nie robił. A co do kląskawek i pokląskw to kiedyś słyszałem jak ktoś powiedział "pokląskawka" :) O nich też mogę zrobić film (lista filmów do zrobienia pęka w szwach). Tylko musiałbym się wybrać na kląskawki. Nie ma ich u na za wiele ale mam je na kwadracie MPPL może się uda około połowy maja.
Drogi Kubo, robisz dobre filmy, więc rób jakiekolwiek filmy, byle dużo!
@@ptasiastrefa wiem gdzie w Gdańsku można oglądać kląskawki,co roku je oserwuje.Jak coś to zapraszam do siebie😊
Fajny awatar...
Jakie to ptaki lecą w czołówce każdego filmu?
szpaki :)
Gdzie można zobaczyć takie wielkie stada?
Czyżby czyżyk 😂?
Znalazlam strzyzyka na chodniku, wokol byly zywoploty. Jest mlody, nie potrafi latac. Co z nim zrobic? Czy odniesc w miejsce gdzie go znalazlam? Moze cos Pan poradzi. Ptaszek jest cudowny.
zdecydowanie odnieść tam gdzie znaleziony. można go włożyć do gęstych krzaków. Pozdrawiam serdecznie
@@ptasiastrefa Dziekuje. Zywoplot jes przyciety. Polozyc go na wierzchu czy wewnatrz tego zywoplotu. Chyba jeszcze nie umie fruwac. Lapie mu muchy i zjada, siedzi sobie na ramieniu. Jest swietny. Zal mi go odnosic bo jest kochany, ale wiem, ze mama pewnie czeka na niego. Ciesze sie ze moglam mu sie przyjrzec z bliska i spedzic z nim troche czasu.
Dziekuje za odpowiedz i rowniez pozdrawiam.
do środka . Strzyżyk w tgestym krzaku jest jak ryba w wodzie, nawet kiedy nie umie latać @@ewelinakli5450
Panie Kubo, jak zawsze super filmik! Mam wyjaśnienie, odnośnie do określenia "czyżyk"- o co z tym chodzi? Otóż czyże hodowlane, które hoduje się w klatkach i można łączyć je w pary z kanarkami, aby zyskać przychówek w formie bastardów, noszą właśnie miano "czyżyk". Czyli jest to, można powiedzieć, nazwa handlowa, dla odróżnienia dziko żyjącego czyża od formy hodowlanej, którą właśnie zazwyczaj określa się mianem "czyżyka". Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że pomogłam. :)
Być może tak jest, nigdy o tym nie słyszałem :) może dlatego, że tematyka ptaków hodowlanych jakoś mnie nie wciąga mocno ;) Ja po prostu wychodząc do lasu egoistycznie uznaję, że wszystkie ptaki w zasięgu wzroku i słuchu są moje ;) Dzięki wielkie za ciekawostkę !
Dzk
Tajemnicą poliszynszyla jest, że to wszystko jedno i to samo
Kocham ptaki oprócz wróbli.
Morduje się wlaśnie z młodym czyżem, którego przyniósł do domu kot :/ nie chce jeść, woła rodziców ale nikt sie nie pojawia... Nie wiem skąd kot go przyniósł. Jak nie zacznie jeść.....