Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Jak udomowiły nas koty (i to dwa razy!)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 гру 2019
  • Cześć wam! Czy wiecie, że udomowiliśmy koty już ponad 10 tysięcy lat temu i - co ciekawe - zrobiliśmy to dwa razy? No dobra, wcale nie. Prawdopodobnie to był ich pomysł. Zaczęły mieszkać z człowiekiem, stały się od niego zależne i tak dalej. Ale wbrew tym przekonaniom należałoby raczej powiedzieć, że koty udomowiły się same.
    Ale nie były w tym pierwsze. Ten zaszczyt przypadł psom. Szczekające czworonogi, a raczej ich wilczy przodkowie, zakochały się w nas, kiedy zaczęliśmy polować i przyrządzać jedzenie nad ogniskiem. Koty wszystkich gatunków kręciły się wokół tych samych ognisk, ale nie były zainteresowane wspieraniem nas w czasie polowań czy zaganiania stada. I nie udało się nam ich wytresować..
    Proponowane:
    Jak okazać kotu miłość • Jak okazać kotu miłość
    Jak wkurzyć kota na 11 sposobów • Jak wkurzyć kota na 11...
    10 podstawowych błędów, które skracają życie naszych pupili • 10 podstawowych błędów...
    Czas:
    Jak udomowiliśmy szczury i myszy 2:13
    Najlepsza pułapka na myszy 3:07
    Nie jesteście panami swojego kota 3:59
    Umaszczenie, którego nie znajdziecie u kota domowego 5:34
    Koty z Quanhucun 7:30
    Co się z nimi stało? 8:17
    #koty #zwierzaki #jasnastrona
    Streszczenie:
    - W pewnym momencie wzięliśmy się za uprawę żywności, między innymi zboża. I w tym momencie można by stwierdzić, że oswoiliśmy szczury i myszy.
    - Zjadały nasze zboża, zostawiały po sobie bałagan i roznosiły choroby.
    - W tym samym czasie koty odnalazły swoją niszę w świecie człowieka, a to chyba oczywiste, że te czworonogi kochają myszy!
    - Wszędzie, gdzie ludzie przechowywali zboże, wkrótce pojawiały się małe gryzonie. Ale zaraz za nimi nadciągały polujące koty.
    - Niedługo później ludzie zaczęli zachęcać kociaki, by z nimi zostały. Może nie oferowali im najlepszych miejsc przy ognisku, ale pozwolili… żeby same sobie je zagarnęły.
    - Porównajmy kota pręgowanego, albo inaczej Felis catus, do jego przodka Felis silvestris, zwanego także żbikiem afrykańskim lub kotem nubijskim
    - Dzisiejsi przedstawiciele gatunku mają praktycznie identyczny kod genetyczny jak ich dzicy przodkowie, a jedną z niewielu znamiennych różnic jest nieco odmienne ubarwienie sierści, której z oczywistych przyczyn nie znajdziemy podczas wykopalisk.
    - Jednego rodzaju umaszczenia z pewnością u nich nie znajdziecie (z wyjątkiem dwóch przypadków, o których opowiem później).
    - Złaknieni kropeczek hodowcy skrzyżowali udomowionego kota z innymi gatunkami, żeby uzyskać cętkowaną sierść u ich potomstwa… z różnym skutkiem. Kot savannah i kot bengalski to dwa przykłady.
    - Ostatnie wykopaliska w starożytnej wiosce Quanhucun w środkowych Chinach wykazały, że 5 tysięcy lat temu ówcześni rolnicy cieszyli się towarzystwem tamtejszych kotów
    - Naukowcy odkopali nawet nienaruszony szkielet kota Quanhucun, co oznaczałoby, że został on bardzo starannie pochowany przez ludzi. Czyli musiał być dla kogoś niezwykle wyjątkowym stworzeniem.
    - Dziś koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. W Polsce mamy ich aż sześć milionów.4
    Muzyka: Epidemic Sound www.epidemicsound.com/
    Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
    www.depositphotos.com
    www.shutterstock.com
    www.eastnews.ru
    ___
    Subskrybuj Jasną Stronę
    bit.ly/2n9VrJj
    ___
    Zasubskrybuj nasze kanały:
    5-minutowe Sztuczki
    bit.ly/2J4IN8l
    5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
    bit.ly/2txVU7w
    5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
    bit.ly/2F40z7V
    PRAWDZIWE HISTORIE
    bit.ly/2J3Cdis

КОМЕНТАРІ • 442