Obsługa wielu podstron za pomocą jednego pliku PHP

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 44

  • @HexPL
    @HexPL 3 роки тому +1

    Noo nareszcie. Wszędzie tego szukałem!

  • @PtaQ_
    @PtaQ_ 2 роки тому

    No kurde jesteś jak szczał w sete, Ogromne dzięki !!!

  • @lubaczow
    @lubaczow 4 роки тому +10

    Mały talent do przekazywania wiedzy innym...w mało przyjazny sposób to się odbywa

    • @Damian1Ch93
      @Damian1Ch93 4 роки тому +3

      nagraj coś lepszego i wszyscy ocenimy

  • @sebastiannarloch1351
    @sebastiannarloch1351 3 роки тому

    Bardzo dokładnie i z pełnym pietyzmem powoli i przede wszystkim dokładnie i że zrozumieniem dla odbiorców którzy znają HTML i CSS który można wdrożyć do PHP i uzyskać dostęp do nowych rozwiązań które nie są możliwe w czystym HTML i CSS.
    Według mojej oceny idealnie przeprowadzona lekcja👍
    Przecież na backendzie można pisać front end tak jak w przypadku CMS Wordpress.
    Super 👍

  • @Maciek-nw4oy
    @Maciek-nw4oy 4 роки тому +7

    Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest zrobienie plików nagłówek.php i stopka.php i potem w plikach start.php, page1.php, page2.php dodanie funkcji require_once('nagłówek.php') i require_once('stopka.php'). Oczywiście nie musi być to akurat nagłówek i stopka, może być to każdy element który powtarza się na stronie.
    Tym sposobem mamy 4 pliki (lepiej tym się zarządza wtedy), ale w żadym nie powtarza się ten sam kod.

    • @Maciek-nw4oy
      @Maciek-nw4oy 4 роки тому

      A, i jeszcze chciałem powiedzieć odnośnie funkcji które pobierają inne pliki - są 4 typy: include(), include_once(), require() i require_once() i to jest ważne żeby wiedzieć która jak się zachowuje

    • @Maciek-nw4oy
      @Maciek-nw4oy 4 роки тому

      @@cyfrowybiznes7538 Nie wiem jaki jest sens nagłówka i stopki w jednym pliku ale oczywiście że da się to zrobić. Czyli zamiast header.php i footer.php robię plik header-footer.php.
      Funkcja require('header-footer.php') jak i te 3 inne co kiedyś pisałem zachowuje się tak, jakbyś otworzył plik header-footer.php, skopiował całą zawartość, a potem wkleił to zamiast linijki require('header-footer.php') więc ten kod zachowuje się dokładnie tak samo jakby w tym pliku fizycznie był, może skorzystać ze wszystkich zmiennych jakie wcześniej zdefiniowałeś, zmiennych get, post, cookies i będzie je normalnie widział tak samo jak kod napisany w page(n).php.
      Więc zanim dodasz kod z tego pliku zdefinuj zmienną np. $dodaj_do_strony = "header", gdy będziesz chciał stopkę - analogicznie $dodaj_do_strony = "footer".
      I teraz kod pliku header-footer.php ma za zadanie sprawdzić jaka jest wartość zmiennej $dodaj_do_strony (którą zdefiniował plik page(n).php chwilę wcześniej) i zwrócić odpowiednią zawartość. Czyli zrobię podobny kod jak zrobił ten Pan w 13:17 ,czyli header-footer.php będzie wyglądał tak:
      ///tutaj dodaj linijki które mają się wyświetlić dla nagłówka

      ///analogiczna sytuacja, tylko że linijki dla stopki
      Tylko tym sposobem masz jedną zmienną lokalną więcej, 2 if'y więcej ale nie wnikam. Oczywicie można to zrobić na różne sposoby - wykorzystując inaczej $dodaj_do_strony lub wykorzystując funkcję.
      i jeszcze leci szybki kodzik
      www.transfernow.net/pgZ4FE052020

    • @Maciek-nw4oy
      @Maciek-nw4oy 4 роки тому

      @@cyfrowybiznes7538 Nie rozumiem co znaczy, że linki mają być "ładne", chyba że mówisz o css a nie php,

    • @Maciek-nw4oy
      @Maciek-nw4oy 4 роки тому

      @@cyfrowybiznes7538 Pan Mirosław Zelent którego ubóstwiam, wytłumaczył to po mistrzowsku
      ua-cam.com/video/5y3Qc9Qs6TY/v-deo.html 1:12:30

  • @HCforLife1
    @HCforLife1 4 роки тому +4

    Dzięki za filmik. Kurs kupiłem, cenie twoje merytoryczne podejście. Do stylu można się przyzwyczaić. Kurs sprawia wrażenie bardzo dobrze poukładanego - prowadzący nie "leje wody". Nie wiem dlaczego ludzie czepiają stylu. Zakładam ze nikt z haterow nie nagrał chociażby jednego tutorial nie wspominając o kursie.

  • @DevDamian
    @DevDamian 4 роки тому +12

    Szkoda ze uczycie złych praktyk, większość poważnych projektów (*nowych*) w PHP nie miesza PHP z kodem HTML/CSS, a potem będzie wysyp Juniorów którzy myślą ze tak sie używa PHP. Rozumiem że to podstawy, ale mogli byście użyć choćby Twig/Smarty albo odrębnić widok od logiki (i użyć PHP tylko do wyświetlania danych) i jakiś "*kontroler*" który tym zarządza, może było by to troche bardziej skomplikowane ale uczyło by dobrych praktyk, a tego chyba chcemy.

    • @reactor8502
      @reactor8502 4 роки тому

      To tak tylko zapytam jako kompletny nowicjusz. Czy frameworki php (np. Symfony, Laravel) mają już zaimplementowane jakieś template enginy, albo coś podobnego? Czy też zawsze wspieramy się narzędziami jak Twig czy Smarty? Chciałbym wiedzieć jak łączy się te dwie warstwy profesjonalnie.

    • @DevDamian
      @DevDamian 4 роки тому +2

      @@reactor8502 Laravel ma wlasny silnik szablonow "blade", Symfony zaś używa "Twig", ale mozesz uzyć jaki kolwiek chcesz naprzyklad "blade" w Symfony, lub cokolwiek innego, można także uzyć PHP jako silnik szabonow ale jak pisałem wyżej nie powinno to byc mieszane z jaką kolwiek logika, logika powinna byc w kontrolerze, a jeszcze lepiej w jakims serwisie (Service), bądz używąjac DDD *albo ala DDD* mogło by to być jako komenda i handler (akcja?), ale to juz bardziej skomplikowany temat. Jak będziesz sie stosował do poprawnych zasad to kod moze byc testowany, robiąc w sposob jaki jest pokazany w tym filmie raczej bylo by ciężko napisać do tego unit test.
      phptherightway.com/#templating

    • @ttmajne
      @ttmajne 4 роки тому +6

      Niewątpliwie masz rację, jednak film jest kierowany głównie do osób, które jeszcze nie miały styczności z PHP lub miały bardzo małą. Wprowadzanie od razu MVC i używanie nomenklatury bardziej zaawansowanej mogłoby od razu zniechęcić osoby, które chcą zacząć przygodę z programowaniem. Oczywiście w kursie jest to podkreślone że tak nie powinno się robić. W części projektowej mimo że nie używamy żadnego frameworka to poprzez parę procesów refaktoryzacji dochodzimy do mocno uproszczonego MVC

    • @staggermeister_old
      @staggermeister_old 4 роки тому +1

      Zaskoczę Cię, ale znam osoby, które od wielu lat programują w PHP i nadal uważają, że "tak się robi".

    • @d3zecik
      @d3zecik 4 роки тому +2

      W kursach HTML/CSS od Bartka chyba też na początku było mieszanie HTML z CSSem, a dopiero później były etapy "dobrych praktyk". Więc nie ma co oceniać po 15 minutach materiału MOIM ZDANIEM. Zresztą sam autor wyjaśnił, że byłoby to dość przytłaczające. Sam PHP znam tylko "z widzenia" i fajnie, że nie ma natłoki informacji. Byłoby więcej, to też bym ogarnął, ale są ludzie którzy potrzebują na prawdę powolnego i rzetelnego tłumaczenia od kompletnych podstaw. Ja nie wyobrażam sobie oglądać kursów Bartka czy teraz Tomka na prędkości x1, a nie którzy powtarzają lekcję kilkukrotnie. ;)

  • @spicedagger
    @spicedagger 4 роки тому

    jak wykluczyć wyświetlanie czegoś na podstronie? "$pageName !==" nie działa Chciałbym zrobić if żeby na podstronie rejestracja nie pokazywał mi się button ?

  • @inicjalizujacyadept4348
    @inicjalizujacyadept4348 4 роки тому +5

    Człowiek, który zajmuje się kodem tyle lat zawodowo. Z tego, co zapamiętałem to ok. 10 lat. Jego zadaniem jest pisanie, a nie tłumaczenie, ma prawo na początku tej drogi nie do końca być pewnym sposobu przekazywania wiedzy. Odbiorcy, którzy nie są w stanie tego zauważyć, a co moim zdaniem gorsze jest brak akceptacji pewnych mankamentów osoby starającej się przekazać wiedzę. Skupianie się na nich, a nie na kontencie, który jest przedstawiany po to, by wyrazić swoje niezadowolenie i twierdzenia, że sam byś zrobił to lepiej...
    Uważam, że osoba koncentrująca się na temacie jest w stanie zrozumieć, to co Tomasz chce przekazać, jeśli coś jest niejasne, od czego jest google? Żeby zdobyć dobre nawyki, trzeba w ogóle zrozumieć co się aktualnie dzieje. Skoro jest to poradnik dla początkujących, to ja staram się, skoncentrować na tym, co się dzieje, a nie szukać buggów w ludziach :)
    Zamykam komentarz, wielkie poważanie za udział w kursie dla Tomasza.

  • @Rixdy
    @Rixdy 2 місяці тому

    coś mi nie działa

  • @ukaszkaminski6335
    @ukaszkaminski6335 4 роки тому +2

    Fajnie! :D

  • @arkadiuszbalcerowiak5223
    @arkadiuszbalcerowiak5223 4 роки тому +2

    Paweł, racja stary dobry sposób, tutaj też można tego uniknąć dodając przed nieużywaną częścią kod PHP nadający znacznik komentarza html, będzie tylko przesyłany tekst (nawet stare łącze wytrzyma) nie wczytają się niepotrzebne np. zdjęcia.
    Moja uwaga, można też było opisać przy różnych adresach url (nazwie strony) schemat działania.

  • @Poketrailer
    @Poketrailer 4 роки тому +3

    Kurs już kupiłem, mam pytanie co do filmiku. Czy w tym przypadku my nie pobieramy całej wielostrony naraz i wyświetlamy jej część? Nie lepiej jest robić, tak że mamy nav i stopke, a w środku robimy tego PHP-If z odnośnikami do podstron HTML (Templatek), tak chyba działają CMSy ;p

    • @SamurajProgramowania
      @SamurajProgramowania  4 роки тому +1

      Ta seria krótkich filmików ma tylko pokazać pewnie możliwości php. W kursie jest bardziej "pro" sposób ;)

    • @tomtomasz375
      @tomtomasz375 4 роки тому

      "if" działa po stronie serwera, na komputer użytkownika zostanie zwrócona zawartość tylko z tą częścią do której wejdziemy (gdzie warunek zostanie spełniony).

  • @EmilDworniczak
    @EmilDworniczak 4 роки тому +5

    ja bym tam switcha zrobił ale jak ktoś woli

  • @dariusz4808
    @dariusz4808 4 роки тому +5

    Ktoś kupił kurs i może się podzielić? Czy prowadzący jest w stanie przekazać wiedzę i czy w tym kursie ta wiedza faktycznie jest? Po filmach "promujących" narazie stwierdzam, że nie warto.

    • @CasperFactory
      @CasperFactory 4 роки тому

      Po jednym filmiku cięzko mi stwierdzić czy warto i jaka jest wartość merytoryczna, może akurat nie potrzeba tu zbyt wiele mówić. Natomiast rzeczywiście troszkę można usnąć odglądając ten fragment.

    • @dariusz4808
      @dariusz4808 4 роки тому +3

      @Michał Kk A nawet jak za darmo, ale chodzi mi o styl prowadzenia autora. Wydaje mi się, że nie jest to odpowiednia osoba do uczenia.

    • @Arvid-3miasto
      @Arvid-3miasto 4 роки тому

      Uczy Tomasz choć trochę podobnie do Bartka ?

    • @ttmajne
      @ttmajne 4 роки тому +1

      @@Arvid-3miasto Do stylu Bartka "trochę" mi brakuje, jedna staram się zrozumiale przekazać wiedzę.

    • @Kamilek96
      @Kamilek96 4 роки тому +4

      Możesz oddać kurs jeśli nie spełni Twoich oczekiwań.

  • @Arvid-3miasto
    @Arvid-3miasto 4 роки тому +2

    I kupiony PHP :)

  • @pawewoszczyk5277
    @pawewoszczyk5277 4 роки тому

    Zagadka: jak w PHP zrobić, by to wyrażenie zwróciło true :-P ($troll == '0' && $troll == '1' && $troll == '2');

    • @majgot1248
      @majgot1248 4 роки тому

      No to zabłysnąłeś, pytanie czy to miało być śmieszne czy pouczające ... hmm

    • @pawewoszczyk5277
      @pawewoszczyk5277 4 роки тому

      Każdy sobie dopasuje jak uważa. Ale jest na to implementacja.

  • @damianm4786
    @damianm4786 4 роки тому

    Cześć Tomasz jesteś świetnym specjalistą - nie wątpię , ale nie da się Ciebie słuchać ...

    • @ttmajne
      @ttmajne 4 роки тому +1

      Hej, no cóż życie ;)

    • @Damian1Ch93
      @Damian1Ch93 4 роки тому +1

      To nie słuchaj, nagraj lepszy kurs i wszyscy ocenimy