Nie tyle że w płycie CD szczeliny oraz wierzch są kolejno 0 i 1 lub odwrotnie. Jedynkami określimy obie te powierzchnie a zerami krawędzie pomiędzy nimi. Laser kieruje wiązkę prostopadle do płyty i wraca niemal pod kątem 180 stopni do elementu fotoczułego. Jeżeli mamy dolinę lub powierzchnię nie wypaloną to światło lasera odbija się jak powyżej lecz w momencie przejścia na krawędzi się rozprasza i sygnał nie trafia do detektora. Więc informacją jest tu zmiana głębokości. Pozdrawiam :)
super odcinek, zajefajnie się go oglądało no i ile się dowiedziałem... nie ukrywam, obejrzałem dwa razy co by wszystko dobrze zrozumieć. SUPER teraz wszyscy krzyczą: "chcemy więcej!!!"
Trafiłam na filmik przypadkiem bo szukałam czegoś o fotonach. Świetna dawka błyskotliwej wiedzy przedłożona w przyswajany sposób. Daję SUB i będę się dzielić tą wiedzą z przyjaciółmi :)
Dyfrakcja stosowana jest w transmisyjnej mikroskopii elektronowej do sprawdzania układu krystalograficznego (atomów w komorce) metalu. Np. Mikroskop Tytan na AGH. On akurat ma jeszcze kilka innych bajerow, np. obserwację atomów, ale dyfrakcja jest bardziej wymowna ;) Jak zwykle doskonały materiał, łapa!
Nie działało by to w ekranie ponieważ w tym przypadku wyświetlana przez niego barwa światła widzianego zależałaby od jego budowy (ekranu) a żeby zmienić barwę trzeba by zmienić jego budowę w danym miejscu co byłoby niezmiernie skomplikowane lub nawet niemożliwe do zrealizowania zwłaszcza na dzisiejsze czasy, a no i światło słoneczne lub jakie kolewiek inne dodatkowe źródło światła mogło by ten proces zaburzać
Kiedy powiedziałeś, że to nie jedyny przypadek, kiedy kolor w swojej naturze jest zupełnie bezbarwny to zrobiłam dokładnie tak samo, jak Ty, kilka sekund później :P Super film, ciągle chcę wiecej! :)
No co do tej "...jeszcze lepszej książki" to ja bym dyskutował :) Dla mnie jak najbardziej zasłużony Oskar (przyznany, ale dałbym drugiego) za scenariusz adaptowany dla Erica Rotha, który w oparciu o ten materiał napisał tak genialny scenariusz i oczywiście film!
Super odcinek, ale jeszcze fajnie byloby dodac jak to jest lub moze byc wykozystywane we wspolczesnej technice. Dzieki za twoja pasje rozpowszechniania wiedzy. Tak trzymaj!
Temat na odcinek, może do krótkich odpowiedzi. Wypowiedział byś się jak chronić swojej płuca przed smogiem np. czy maski coś dają, czy wychodzić z domu wtedy kiedy za oknem panują złe warunki? U mnie w mieście zanieczyszczenie powietrza jest bardzo odczuwalne i może przekazane od Ciebie informację na ten temat by okazały się pomocne.
Cześć.. mam pytanie i nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc stwierdziłem, że napiszę pod filmem u kogoś mądrego i może ktoś będzie znał odpowiedź :3 O co chodzi z ludzkimi dłońmi i poduszkami stóp. Kiedy się dobrze przyjrzymy na rękach i stopach wyraźnie widać przejście ze skóry normalnej, która pokrywa całe ciało na tę, która jest dłoniach i poduszkach. Ta na dłoniach jest ewidentnie jaśniejsza i ( przynajmniej z wierzchu ) ma inną strukturę. Widać to szczególnie u osób z ciemną karnacją.. dlaczego tak jest ?
W Polsce też mamy wiele gatunków ptaków, które mają ograniczoną ilość barwników, a jednak widzimy je w wielu barwach, w tym niebieskie. Sikory (modra, bogatka), kraska, sójka, kowalik, żołna, zimorodek i wiele innych - to ptaki o niesamowitej palecie barw i niezwykłej głębi odcieni niebieskiego.
Bania zryta pozytywnie :D Zastanawia mnie to jak wygląda świat bez patrzenia na niego naszymi oczami. Co jest tą prawdziwą rzeczywistością. Interpertujemy wszystko naszymi receptorami. Tyle rzeczy się dzieję w danym momencie. Jesteśmy tak jakby upośledzeni. Takie tam przemyślenia :P
3:20 Zera i jedynki to forma zrozumiała dla ludzi i fajnie wygląda w filmach. Dla komputera są to stany logiczne ;). Ale to takie małe czepnięcie. Film rewelacyjny tak jak i cały kanał. Mała wyspa wartościowych materiałów w morzu bezsensownych filmów tworzonych przez ludzi którzy próbują popisać się wygłupami. Tak trzymaj!
Jednak, w niektórych Pańskich filmach da się dostrzec pewne nieścisłości/błędy. Np. w filmie pod którym zamieszczam komentarz, przedstawił Pan, że badacze (13:41), stwierdzili, że zmiana kształtów kryształów irydoforów znajdujących w drugiej warstwie skóry kameleona, nie powoduje zmiany jej koloru. Jest to prawdą w świetle widzialnym przez ludzkie oko. W przedmiotowym zjawisku nie zostało wzięte pod uwagę, że kameleony posiadają inną liczbę i typ czopków w ich narządzie wzroku, które są dostrojone do innych długości fal światła. Zmiana koloru skóry widziana przez kameleona dla kameleona nie musi być widoczna dla ludzkiego oka. Przemawiają za tym uwarunkowania ewolucyjne, których z pewność dla Pana Dawida nie muszę tłumaczyć.
+Angelika K. Nie wiem czy to błąd, czy raczej konsekwencja milczącego b założenia, że mówiąc o kolorach mam na myśli kolory jakie widza ludzie. W tej publikacji o którą się pytam zmierzono, iż kameleon najprawdopodobniej również nie widzi tej podczerwonej długości fali.
Hmmm... A czym w takim razie jest barwnik? W jaki sposób pochłania niektóre długości fali, a inne odbija (lub przepuszcza)? Jeszcze ciekawsze jak działa podbielacz optyczny stosowany przy produkcji papieru, tkanin - reemisja to jest bardzo ciekawy temat. Efekt fotoelektryczny również ... to są zjawiska które na co dzień wykorzystujemy, ale mało kto ma o nich pojęcie.
Panie Dawidzie, jestem wielki fanem Pańskiego sposobu prezentacji wiedzy i naukowego podejścia do szerokiego wachlarzu zagadnień. Czasami posługuje się Pan słownictwem i terminologią typowo naukową (co buduje Pański autorytet i powoduje przeświadczenie większości oglądających o dogłębnej znajomości prezentowanych zagadnień). Jednak, zazwyczaj posługuje się Pan podejściem popularno-naukowym, które pozwala na przedstawienie przeciętnemu widzowi skomplikowanych zagadnień, w sposób dla niego zrozumiały, co jest ogromną zaletą, z mojego punktu widzenia. Pański sposób prezentacji wiedzy i popularyzacji nauki wydaje mi się być idealnym środkiem pomiędzy zbytnim uproszczeniem, a trudnym dla laika w danej dziedzinie znalezieniem, zapoznaniem się i wyciągnięciem wniosków z opublikowanych prac naukowych.
Zauważyłem małą pomyłkę w napisie w 6:41. Chodzi o rozpoznawanie barw, których trzema podstawowymi jest właśnie niebieski, zielony i czerwony. Natomiast jeśli mowa o kolorze to podstawowymi są niebieski, żółty i czerwony. Barwa i kolor to nie są synonimy. "Barwą nazywamy wrażenie wzrokowe wywołane w mózgu przez wpadające do oka promienie świetlne. CIE (Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa) zdefiniowała barwę trzema atrybutami: kolorem (Hue), nasyceniem (Saturation) i jasnością (Brightness). Kolor stanowi różnicę jakościową barw w widmie światła białego, w którym barw prostych jest siedem: czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, błękitna i fioletowa. Nasycenie to odstępstwo od barwy białej np. czerwień-róż-biel."
temat daje szerokie pole do popisu autorom farb i lakierów - dzięki takiej technologii dostaniemy kiedyś inteligentne pomieszczenia - tak jakie teraz mamy LEDowe źródła światła o kolorze sterowany smartphonem, tak w przyszłości otrzymamy takie... ściany - a pewne rodzaje lakierów samochodowych, miedzy innymi opalizujące są już od dawna dostępne.
Ja mam takie mocno teoretyczne pytanie. Czy dałoby się stworzyć coś takiego, że np. echolokacja transkrybuje odbite fale na barwy? W sensie... żeby widzieć kolory nawet w ciemności? Czy to fizycznie byłoby możliwe? Nie mam na myśli o zrobienie tego przez człowieka czy cokolwiek. Tylko czy po prostu, skoro widzimy fale zwane falami ze spektrum światła widzialnego, to czy można je rozszerzyć do fal dźwiękowych? Ewentualnie wykorzystać inny rodzaj fali elektromagnetycznych aby przetwarzały one odbicie do mózgu jako barwę. Jeśli irydofory, te z tej drugiej warstwy odbijają światło podczerwone, to de facto zmieniają jego barwę. Tylko człowiek nie może tego zobaczyć. Ale czy taka papuga, która w tropikach rozróżnia szersze od człowieka spektrum, zauważyłaby to?
A jak ma się rzecz z ośmiornicami zmieniającymi kolor stricte w celu kamuflażu, a nie pod wpływem emocji? Czy mają taki sam mechanizm jak kameleon, czy działa tam jeszcze coś innego?
Super odcinek, ale 11:33 to światłowód fotoniczny, historia z trochę innej bajki. Nie tworzy kolorów, tylko prowadzi sygnał inaczej niż "zwykłe" światłowody. W Rzeszowie jest firma, która robi (w każdym razie może robić) takie światłowody. A inna firma, we Wrocławiu, będzie kolorować diamenty tak jak pokolorowane są skrzydła motyla.
Bardzo doceniam Pański wkład w popuryzację nauki. Widać, że każde Pańskie wystąpienie jest poprzedzone intesywnymi analizami dostępnych badań naukowych.
jako ciekawostkę można jeszcze dodać futro niedźwiedzia polarnego które jest.. przeźroczyste. Światło załamuje się w sierści która dodatkowo jest pusta w środku, przez co my widzimy je jako białe :D
Czy można komunikować się z kameleonami za pomocą kolorów np. naszych ubrań? To znaczy, lepiej podchodzić do niego w kolorach które utożsamia z relaksem (zieleń) niż tych które kojarzy z irytacją (pomarańcz)?
Widziałem prawie wszystkie odcinki na twoim kanale, są świetne, ale ten jest PIENKNY! :D PS: Czy zielony kolor oczu to większe odległości pomiędzy melaniną, niż w przypadku niebieskich?
efekt Mandeli jest składową błędów poznawczych, zawodnością pamięci i ulegania ogółowi (bo wszyscy nie mogą się mylić) pod wpływem własnej niepewności a nie jakąś zmianą w historii naszego uniwersum tak mi się wydaje, zdroworozsądkowo
Czytałem kiedyś o tym, że oczy "niebieskie" gdyby odbijały światło bardzo odmiennej gwiazdy od naszej, produkowały by inny kolor. Oczywiście wiedza ta zaczerpnięta jest z rozwoju duchowego, więc nie podchodzę do tego aż tak poważnie. Idea jest jednak ciekawa i ciekawe czy ktoś już to badał :)
Czy to możliwe ze ja widzę u swojego chłopaka zielone oczy a on sam widzi niebieskie? Czy lustro na to wpływa? Kiedyś się 'poklocilismy' i kolor pacholka narciarskiego. Jeden ze żółty a drogi ze zielony? Jednak to bliskie kolory. Czy to kwestia nauczenia się dopasowania nazw barw do koloru? Czy inaczej je widzimy? Czy zrobisz odcinek o sukience niebiesko-czarnej/złoto-białej?
Akurat efekt navszynce jest efektem tym samym co w przypadku motyla. Tysiące przeciętych włókien mięśniowych o przeciętnie tej samej wielkości i odległości między nimi
Czyli warstwa plastiku na płycie CD może być potraktowana właśnie jak taka błona - że część światła odbija się od niej, a część dopiero od folii? I btw to może to być całkiem dobry sposób na zmieniający barwę kamuflaż :)
Co w przypadku opalizacji metali? Chodzi mi o sytuację, gdy przedmiot ze stali jest mocno rozgrzewany, by następnie gwałtownie go schłodzić - można często zauważyć mieniące się, wielobarwne fragmenty.
to jest szalenie zagadnienie. kiedy zaczął Pan je omawiać od razu do głowy wpadł mi pomysł by wykorzystać to zjawisko w ekranach urządzeń. I tu rodzi się moje pytanie. Czy wie pan coś o badaniach podjętych w celu stworzenia ekranów opierających swoje działanie na tej zasadzie. Jeśli tak byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby był Pan W stanie podesłać jakieś linki w tym temacie.
Meeeeeeegaaaa. Nie mialem pojecia, ze banki sa takie ciekawe. Serdecznie pozdrawiam. Jak zaczne w koncu cos zarabiac, sypne groszem :D Ale dopiero wtedy. Powodzenia!
Heja. Mam wrażenie że możnaby Ci pomóc z lepszym oświetleniem tak by nie powstawały Ci na twarzy te irytujące cienie :) .. jestem z tego samego miasta.. jak coś daj znać :)
zastanawiałąm się nad teorią braku kolorów, ale jak miałaby wtedy wyglądać produkcja kosmetyków do makijażu, kredek, farb albo malowanie obrazów? przecież do producji farby osoba przy maszynie nie dorzuci grama załamania światła : p tylko jakos produkuje te x kolorów farby.
pytanie: czy te wszystkie zjawiska opisywane w tym filmie są przez nas w jakiś sposób wykorzystywane w technice? jeśli nie to zaskakujące jak wiele jeszcze zjawisk opanowanych przez naturę nie zostało opanowanych przez nas.
Myśleliście kiedyś o tym że na przykład kolor niebieski ktoś inny może widzieć na przykład jako różowy albo zielony? Nie chodzi mi o daltonistów, ale o różny "sposób" postrzegania świata...
Jestem dopiero na czwartej sekundzie filmu, ale boję się, że zapomnę dać komentarz, więc piszę teraz, bo chciałem podbić statystyki ulubionego kanału naukowego na polskim UA-cam
#nbfaq Co w wypadku osób z albinizmem? Dużo z nich ma niebieskie/szare, ale zdażają się również czerwone... to jak to z tymi barwnikami i strukturą? (za: Wikipedia)
Dawidzie a jeżeli chodzi o ogień? Jak to się dzieję że najczęściej jest on właśnie pomaranczowy/żółty też nie ma raczej barwnika mam nadzieję że odpowiesz :D
atestowanie : Dzieki za odpowiedź ale i tak nadal nie rozumiem dlaczego jest żółty jako źródło światła a czasami niebieski lub zielony. Skąd ta zmiana kolorów?
Tak, faktycznie takie zjawisko zachodzi, ale nie do końca tłumaczy ono występowanie zielonego/niebieskiego płomienia. Zauważmy, że wraz z dalszym wzrostem temperatury widmo emisji faktycznie przesuwa się w stronę krótszych fal, jednak płomień nie świeci selektywnie tymi falami, w związku z czym przy odpowiednio wysokiej temperaturze zaczynamy całościowo postrzegać płomień jako biały (choć faktycznie składowe zielone i niebieskie się tam znajdują w coraz większych natężeniach). Tak działają przecież tradycyjne żarówki czy halogeny gdzie grzejemy wolframowy drucik do białości. Selektywne kolory płomieni wynikają zapewne z efektów jonizacji i uwalniania energii na skutek powrotu elektronów ze stanów wzbudzonych na niższe w atomach np. poszczególnych metali których podgrzewane jony dają płomienie o określonych barwach. Jak konkretnie działa to w przypadku np. spalającego się etanolu którego płomień świeci na niebiesko? Tego do końca nie rozumiem. Czy jest ktoś w stanie doprecyzować te zjawiska i/lub poprawić mnie jeśli się mylę?
Ale jeżeli kolor kameleona odzwierciedla jego stan emocjonalny, to nie znaczy to, że jest on w stanie ("świadomie") kontrolować odległość między nano-kryształami. Reakcja emocjonalna, jest, cóż, emocjonalna - czy to nie jest jak powiedzenie, że człowiek staje się czerwony na twarzy, żeby zakomunikować złość, gdy to stan emocjonalny powoduje zmianę poziomu ukrwienia twarzy? Przy czym, nie wyklucza to również świadomej manipulacji, ale mam wrażenie, że kameleon nie wybiera sobie, czy pokarze zdenerwowanie kolorem skóry...
Na samym początku przegapiłem przejęzyczenie:
powiedziałem KOSZELINOWA a powinno być KOSZENILOWA
oraz KOSZELINA zamiast KOSZENILA
Uwaga! Naukowy Bełkot witam . Co powiesz na powrót serii eksperymentów chemicznych
Fer4wi Podbijam. Eksperymenty chemiczne jakie prowadziłeś były bardzo dobrze przedstawione i dokładnie wytłumaczone.
Pozdrawiam
obszerniej o koszenili napisał Sapkowski w opowiadaniu "Wieczny ogień"
';)
I tak uwielbiam Twoje filmy.
Wielkie dzięki za twórczość i możliwość poszerzania horyzontów.
Na okazie poniżej Ulisesa, Arbopala Aedias, można świetnie zobaczyć, jak zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia.
Nie tyle że w płycie CD szczeliny oraz wierzch są kolejno 0 i 1 lub odwrotnie. Jedynkami określimy obie te powierzchnie a zerami krawędzie pomiędzy nimi. Laser kieruje wiązkę prostopadle do płyty i wraca niemal pod kątem 180 stopni do elementu fotoczułego. Jeżeli mamy dolinę lub powierzchnię nie wypaloną to światło lasera odbija się jak powyżej lecz w momencie przejścia na krawędzi się rozprasza i sygnał nie trafia do detektora. Więc informacją jest tu zmiana głębokości.
Pozdrawiam :)
wow nie wiedziałem
Zajebiste, choć nie wiele zrozumiałem z tego co mówisz :D
czemu?
Czyli jednak moje bezbarwne życie może być kolorowe!
Koprolity życzę ci szczęśliwej interferencji😄😄😆
Aaaww... xD
Wystarczy nadać mu odpowiednią strukturę ;)
Marek Lewandowski dzięki:)
jarlfenrir i to jest przydatny lifehack:)
Bardzo zajmujący odcinek
super odcinek, zajefajnie się go oglądało no i ile się dowiedziałem... nie ukrywam, obejrzałem dwa razy co by wszystko dobrze zrozumieć. SUPER teraz wszyscy krzyczą: "chcemy więcej!!!"
Trafiłam na filmik przypadkiem bo szukałam czegoś o fotonach. Świetna dawka błyskotliwej wiedzy przedłożona w przyswajany sposób. Daję SUB i będę się dzielić tą wiedzą z przyjaciółmi :)
Dobry, ja z pytaniem czemu kiedy zamkniemy oczy i zaczniemy je pocierać zobaczymy różne lecące kształty ? zawsze byłam ciekawa skąd się to bierze
to raczej jest dobre wyjaśnienie tego zjawiska wielkie dzięki :o
Teraz pora na fizyke i slowo na sobote!
Jan Kowalski yes
Dyfrakcja stosowana jest w transmisyjnej mikroskopii elektronowej do sprawdzania układu krystalograficznego (atomów w komorce) metalu. Np. Mikroskop Tytan na AGH. On akurat ma jeszcze kilka innych bajerow, np. obserwację atomów, ale dyfrakcja jest bardziej wymowna ;)
Jak zwykle doskonały materiał, łapa!
Aż ciężko mi w to uwierzyć, ale oglądam twój kanał już od 2 lat. Wow.
Czy jest możliwe zastosowanie tego zjawiska w ekranach? Nie było by problemu z wyświetlaniem w mocnym świetle.
Nie działało by to w ekranie ponieważ w tym przypadku wyświetlana przez niego barwa światła widzianego zależałaby od jego budowy (ekranu) a żeby zmienić barwę trzeba by zmienić jego budowę w danym miejscu co byłoby niezmiernie skomplikowane lub nawet niemożliwe do zrealizowania zwłaszcza na dzisiejsze czasy, a no i światło słoneczne lub jakie kolewiek inne dodatkowe źródło światła mogło by ten proces zaburzać
Super film, fajny przekaz, szanuje i gratuluje jak zawsze. Pozdrowienia
Kiedy powiedziałeś, że to nie jedyny przypadek, kiedy kolor w swojej naturze jest zupełnie bezbarwny to zrobiłam dokładnie tak samo, jak Ty, kilka sekund później :P Super film, ciągle chcę wiecej! :)
No co do tej "...jeszcze lepszej książki" to ja bym dyskutował :) Dla mnie jak najbardziej zasłużony Oskar (przyznany, ale dałbym drugiego) za scenariusz adaptowany dla Erica Rotha, który w oparciu o ten materiał napisał tak genialny scenariusz i oczywiście film!
Super odcinek, ale jeszcze fajnie byloby dodac jak to jest lub moze byc wykozystywane we wspolczesnej technice. Dzieki za twoja pasje rozpowszechniania wiedzy. Tak trzymaj!
Na UMCS-ie są bardzo mądre chłopaki. Świetny kanał.Pozdrwiam
Temat na odcinek, może do krótkich odpowiedzi.
Wypowiedział byś się jak chronić swojej płuca przed smogiem np. czy maski coś dają, czy wychodzić z domu wtedy kiedy za oknem panują złe warunki? U mnie w mieście zanieczyszczenie powietrza jest bardzo odczuwalne i może przekazane od Ciebie informację na ten temat by okazały się pomocne.
Cześć.. mam pytanie i nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc stwierdziłem, że napiszę pod filmem u kogoś mądrego i może ktoś będzie znał odpowiedź :3 O co chodzi z ludzkimi dłońmi i poduszkami stóp. Kiedy się dobrze przyjrzymy na rękach i stopach wyraźnie widać przejście ze skóry normalnej, która pokrywa całe ciało na tę, która jest dłoniach i poduszkach. Ta na dłoniach jest ewidentnie jaśniejsza i ( przynajmniej z wierzchu ) ma inną strukturę. Widać to szczególnie u osób z ciemną karnacją.. dlaczego tak jest ?
W Polsce też mamy wiele gatunków ptaków, które mają ograniczoną ilość barwników, a jednak widzimy je w wielu barwach, w tym niebieskie. Sikory (modra, bogatka), kraska, sójka, kowalik, żołna, zimorodek i wiele innych - to ptaki o niesamowitej palecie barw i niezwykłej głębi odcieni niebieskiego.
No i poniedziałek od razu stał się lepszy :D
Bania zryta pozytywnie :D
Zastanawia mnie to jak wygląda świat bez patrzenia na niego naszymi oczami. Co jest tą prawdziwą rzeczywistością.
Interpertujemy wszystko naszymi receptorami. Tyle rzeczy się dzieję w danym momencie.
Jesteśmy tak jakby upośledzeni.
Takie tam przemyślenia :P
Świetny materiał!
3:20 Zera i jedynki to forma zrozumiała dla ludzi i fajnie wygląda w filmach. Dla komputera są to stany logiczne ;). Ale to takie małe czepnięcie. Film rewelacyjny tak jak i cały kanał. Mała wyspa wartościowych materiałów w morzu bezsensownych filmów tworzonych przez ludzi którzy próbują popisać się wygłupami. Tak trzymaj!
prawie nic nie rozumiem, ale obejrzałem do końca :)
Tradycyjnie, dobra robota.
Jednak, w niektórych Pańskich filmach da się dostrzec pewne nieścisłości/błędy. Np. w filmie pod którym zamieszczam komentarz, przedstawił Pan, że badacze (13:41), stwierdzili, że zmiana kształtów kryształów irydoforów znajdujących w drugiej warstwie skóry kameleona, nie powoduje zmiany jej koloru. Jest to prawdą w świetle widzialnym przez ludzkie oko. W przedmiotowym zjawisku nie zostało wzięte pod uwagę, że kameleony posiadają inną liczbę i typ czopków w ich narządzie wzroku, które są dostrojone do innych długości fal światła. Zmiana koloru skóry widziana przez kameleona dla kameleona nie musi być widoczna dla ludzkiego oka. Przemawiają za tym uwarunkowania ewolucyjne, których z pewność dla Pana Dawida nie muszę tłumaczyć.
+Angelika K. Nie wiem czy to błąd, czy raczej konsekwencja milczącego b założenia, że mówiąc o kolorach mam na myśli kolory jakie widza ludzie. W tej publikacji o którą się pytam zmierzono, iż kameleon najprawdopodobniej również nie widzi tej podczerwonej długości fali.
Jak zwykle świetny odcinek!
Jedna z najciekawszych rzeczy o jakich kiedykolwiek słyszałem, dzięki! :D
Hmmm... A czym w takim razie jest barwnik? W jaki sposób pochłania niektóre długości fali, a inne odbija (lub przepuszcza)?
Jeszcze ciekawsze jak działa podbielacz optyczny stosowany przy produkcji papieru, tkanin - reemisja to jest bardzo ciekawy temat. Efekt fotoelektryczny również ... to są zjawiska które na co dzień wykorzystujemy, ale mało kto ma o nich pojęcie.
Panie Dawidzie, jestem wielki fanem Pańskiego sposobu prezentacji wiedzy i naukowego podejścia do szerokiego wachlarzu zagadnień. Czasami posługuje się Pan słownictwem i terminologią typowo naukową (co buduje Pański autorytet i powoduje przeświadczenie większości oglądających o dogłębnej znajomości prezentowanych zagadnień). Jednak, zazwyczaj posługuje się Pan podejściem popularno-naukowym, które pozwala na przedstawienie przeciętnemu widzowi skomplikowanych zagadnień, w sposób dla niego zrozumiały, co jest ogromną zaletą, z mojego punktu widzenia. Pański sposób prezentacji wiedzy i popularyzacji nauki wydaje mi się być idealnym środkiem pomiędzy zbytnim uproszczeniem, a trudnym dla laika w danej dziedzinie znalezieniem, zapoznaniem się i wyciągnięciem wniosków z opublikowanych prac naukowych.
+Angelika K. Dziękuję za miłe słowo 😄
Zauważyłem małą pomyłkę w napisie w 6:41. Chodzi o rozpoznawanie barw, których trzema podstawowymi jest właśnie niebieski, zielony i czerwony. Natomiast jeśli mowa o kolorze to podstawowymi są niebieski, żółty i czerwony. Barwa i kolor to nie są synonimy. "Barwą nazywamy wrażenie wzrokowe wywołane w mózgu przez wpadające do oka promienie świetlne. CIE (Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa) zdefiniowała barwę trzema atrybutami: kolorem (Hue), nasyceniem (Saturation) i jasnością (Brightness). Kolor stanowi różnicę jakościową barw w widmie światła białego, w którym barw prostych jest siedem: czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, błękitna i fioletowa. Nasycenie to odstępstwo od barwy białej np. czerwień-róż-biel."
Wow. Gdzie się tego wszystkiego nauczyłeś? :O odcinek jak zawsze na najwyższym poziomie ;)
Cała nasza rzeczywistość to interpretacja naszego mózgu.
No
temat daje szerokie pole do popisu autorom farb i lakierów - dzięki takiej technologii dostaniemy kiedyś inteligentne pomieszczenia - tak jakie teraz mamy LEDowe źródła światła o kolorze sterowany smartphonem, tak w przyszłości otrzymamy takie... ściany - a pewne rodzaje lakierów samochodowych, miedzy innymi opalizujące są już od dawna dostępne.
Ja mam takie mocno teoretyczne pytanie. Czy dałoby się stworzyć coś takiego, że np. echolokacja transkrybuje odbite fale na barwy? W sensie... żeby widzieć kolory nawet w ciemności? Czy to fizycznie byłoby możliwe? Nie mam na myśli o zrobienie tego przez człowieka czy cokolwiek. Tylko czy po prostu, skoro widzimy fale zwane falami ze spektrum światła widzialnego, to czy można je rozszerzyć do fal dźwiękowych? Ewentualnie wykorzystać inny rodzaj fali elektromagnetycznych aby przetwarzały one odbicie do mózgu jako barwę.
Jeśli irydofory, te z tej drugiej warstwy odbijają światło podczerwone, to de facto zmieniają jego barwę. Tylko człowiek nie może tego zobaczyć. Ale czy taka papuga, która w tropikach rozróżnia szersze od człowieka spektrum, zauważyłaby to?
A jak ma się rzecz z ośmiornicami zmieniającymi kolor stricte w celu kamuflażu, a nie pod wpływem emocji? Czy mają taki sam mechanizm jak kameleon, czy działa tam jeszcze coś innego?
Łoooł dzięki za ten film - na prawdę nie wiedziałem, że coś takiego istnieje w przyrodzie :o
Super odcinek, ale 11:33 to światłowód fotoniczny, historia z trochę innej bajki. Nie tworzy kolorów, tylko prowadzi sygnał inaczej niż "zwykłe" światłowody. W Rzeszowie jest firma, która robi (w każdym razie może robić) takie światłowody. A inna firma, we Wrocławiu, będzie kolorować diamenty tak jak pokolorowane są skrzydła motyla.
Bardzo doceniam Pański wkład w popuryzację nauki. Widać, że każde Pańskie wystąpienie jest poprzedzone intesywnymi analizami dostępnych badań naukowych.
jako ciekawostkę można jeszcze dodać futro niedźwiedzia polarnego które jest.. przeźroczyste. Światło załamuje się w sierści która dodatkowo jest pusta w środku, przez co my widzimy je jako białe :D
Czy kameleon zmienia odległości świadomie, czy jest to automatyczne, tak jak trawienie?
Czy można komunikować się z kameleonami za pomocą kolorów np. naszych ubrań? To znaczy, lepiej podchodzić do niego w kolorach które utożsamia z relaksem (zieleń) niż tych które kojarzy z irytacją (pomarańcz)?
1:39 LOL, wziąłeś mnie przez zaskoczenie, oplułam ekran :D
dobra robota, fajny materiał. Ciekawe zagadnienia poruszyłeś
Widziałem prawie wszystkie odcinki na twoim kanale, są świetne, ale ten jest PIENKNY! :D
PS: Czy zielony kolor oczu to większe odległości pomiędzy melaniną, niż w przypadku niebieskich?
"życie było jak pudełko czekoladek" - efekt Mandeli, poczytaj Dawidzie :)
miałem to samo napisać xD
polski lektor mówił "jest", sam powinieneś poczytać
efekt Mandeli jest składową błędów poznawczych, zawodnością pamięci i ulegania ogółowi (bo wszyscy nie mogą się mylić) pod wpływem własnej niepewności
a nie jakąś zmianą w historii naszego uniwersum
tak mi się wydaje, zdroworozsądkowo
tak w sumie to czekam aż ktoś mądry nagra film na temat efektu mandeli
Sam Forest po angielsku w oryginale mówi "jest". Life is like a box of chocolate.
Czytałem kiedyś o tym, że oczy "niebieskie" gdyby odbijały światło bardzo odmiennej gwiazdy od naszej, produkowały by inny kolor. Oczywiście wiedza ta zaczerpnięta jest z rozwoju duchowego, więc nie podchodzę do tego aż tak poważnie. Idea jest jednak ciekawa i ciekawe czy ktoś już to badał :)
Czy to możliwe ze ja widzę u swojego chłopaka zielone oczy a on sam widzi niebieskie? Czy lustro na to wpływa?
Kiedyś się 'poklocilismy' i kolor pacholka narciarskiego. Jeden ze żółty a drogi ze zielony? Jednak to bliskie kolory. Czy to kwestia nauczenia się dopasowania nazw barw do koloru? Czy inaczej je widzimy?
Czy zrobisz odcinek o sukience niebiesko-czarnej/złoto-białej?
Super odcinek!
Dodawaj więcej rysunków jak mówisz
Jak zwykle fajny film
W jakim stanie skupienia jest bańka?
jak się uroczo uśmiechnąłeś mówiąc o niebieskich oczach ;D
Akurat efekt navszynce jest efektem tym samym co w przypadku motyla. Tysiące przeciętych włókien mięśniowych o przeciętnie tej samej wielkości i odległości między nimi
Czyli warstwa plastiku na płycie CD może być potraktowana właśnie jak taka błona - że część światła odbija się od niej, a część dopiero od folii?
I btw to może to być całkiem dobry sposób na zmieniający barwę kamuflaż :)
Opowiesz jeszcze o kryształach fotonicznych i ich zastosowaniach?
Co w przypadku opalizacji metali? Chodzi mi o sytuację, gdy przedmiot ze stali jest mocno rozgrzewany, by następnie gwałtownie go schłodzić - można często zauważyć mieniące się, wielobarwne fragmenty.
to jest szalenie zagadnienie. kiedy zaczął Pan je omawiać od razu do głowy wpadł mi pomysł by wykorzystać to zjawisko w ekranach urządzeń. I tu rodzi się moje pytanie. Czy wie pan coś o badaniach podjętych w celu stworzenia ekranów opierających swoje działanie na tej zasadzie. Jeśli tak byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby był Pan W stanie podesłać jakieś linki w tym temacie.
Bardzo ciekawe.
ALE DOBRY MONTAŻ :O
Meeeeeeegaaaa. Nie mialem pojecia, ze banki sa takie ciekawe. Serdecznie pozdrawiam. Jak zaczne w koncu cos zarabiac, sypne groszem :D Ale dopiero wtedy. Powodzenia!
Uwielbiam 15 minutowe odcinki. Mogę oglądać w autobusie jadąc do szkoły ❤
Skończyłeś już szkołę?
wymiatasz!
a ja mam pytanie jak to się dzieje, że kolory się mieszają np dlaczego żółty i czerwony daje pomarańczowy?
Zależy w którym modelu barw ;)
Światła czy barwnika - RGB / CMYK
Chodzi mi o mieszanie farb
Bardzo dobry film polecam
Nie ma to jak naukowy bełkot w poniedziałek ;)
Piękny materiał. Dawidzie mógłbyś coś powiedzieć o drożdżach i o tym jak człowiek je "wykorzystuje"?
Do produkcji alkoholi. Pozostałe zastosowania są pomijalne i nie warte uwagi.
A szkło nie powoduje zmian?
Ja mam fragment wlosow, ktory jest naturalnie granatowy. W końcu wiem dlaczego :)
Ładna puenta. Dzięki :)
Używaj proszę zielonego tła. Lepsze dla oka :D
a właśnie... jak to jest z tymi kolorami na szynce? podobno wtedy jest przeterminowana. Ktoś wie coś więcej?
dlaczego jeszcze nikt nie produkuje ekranów/monitorów/billboardów strukturalnych?
Heja. Mam wrażenie że możnaby Ci pomóc z lepszym oświetleniem tak by nie powstawały Ci na twarzy te irytujące cienie :) .. jestem z tego samego miasta.. jak coś daj znać :)
zastanawiałąm się nad teorią braku kolorów, ale jak miałaby wtedy wyglądać produkcja kosmetyków do makijażu, kredek, farb albo malowanie obrazów? przecież do producji farby osoba przy maszynie nie dorzuci grama załamania światła : p tylko jakos produkuje te x kolorów farby.
Hmm czyli można namalować obraz robiąc tylko mikroskopijne struktury na płótnie, które będą odpowiednio odbijać lub zakrzywiać światło? ;)
swietne
pytanie: czy te wszystkie zjawiska opisywane w tym filmie są przez nas w jakiś sposób wykorzystywane w technice? jeśli nie to zaskakujące jak wiele jeszcze zjawisk opanowanych przez naturę nie zostało opanowanych przez nas.
Lubie cie oglądać ale troszkę długie filmy a ja mam mało czasu ale ok jak jest to se obejrzę 😜
Widać proces myślowy w tym komentarzu :D Dzięki.
Mam pytanie, skoro ludzkie oko ma komórki które rozpoznają 3 składowe koloru RGB, to jaką rozdzielczość ma ludzkie oko??
No to właśnie powtórzyłem fizyke do testu
W filmie bylo powiedziane "zycie bylo jak pudelko czekoladek" ;)
Fajne te glitch przejscia, z jakiegos gotowego presetu?
Tak. Preset.
Możesz zrobić materiał odnośnie transplantacji organów oraz ogólnoświatowego problemu dotyczącego nielegalnego handlu narządami?
Ale supi odcinek. Kolorki 😁❤
no powiem Ci to było super ciekawe.
Widzę kilkadziesiąt razy mniej kolorów niż inni, trochę to wnerwia jak na sygnalizacji widzisz żółty, żółty i biały
Rewelacyjna puenta!
Myśleliście kiedyś o tym że na przykład kolor niebieski ktoś inny może widzieć na przykład jako różowy albo zielony? Nie chodzi mi o daltonistów, ale o różny "sposób" postrzegania świata...
Jestem dopiero na czwartej sekundzie filmu, ale boję się, że zapomnę dać komentarz, więc piszę teraz, bo chciałem podbić statystyki ulubionego kanału naukowego na polskim UA-cam
#nbfaq Co w wypadku osób z albinizmem? Dużo z nich ma niebieskie/szare, ale zdażają się również czerwone... to jak to z tymi barwnikami i strukturą? (za: Wikipedia)
Dawidzie a jeżeli chodzi o ogień? Jak to się dzieję że najczęściej jest on właśnie pomaranczowy/żółty też nie ma raczej barwnika mam nadzieję że odpowiesz :D
PL Edix PL Może być też niebieski, zależy co palisz. :D
atestowanie : Dzieki za odpowiedź ale i tak nadal nie rozumiem dlaczego jest żółty jako źródło światła a czasami niebieski lub zielony. Skąd ta zmiana kolorów?
Tak, faktycznie takie zjawisko zachodzi, ale nie do końca tłumaczy ono występowanie zielonego/niebieskiego płomienia. Zauważmy, że wraz z dalszym wzrostem temperatury widmo emisji faktycznie przesuwa się w stronę krótszych fal, jednak płomień nie świeci selektywnie tymi falami, w związku z czym przy odpowiednio wysokiej temperaturze zaczynamy całościowo postrzegać płomień jako biały (choć faktycznie składowe zielone i niebieskie się tam znajdują w coraz większych natężeniach). Tak działają przecież tradycyjne żarówki czy halogeny gdzie grzejemy wolframowy drucik do białości. Selektywne kolory płomieni wynikają zapewne z efektów jonizacji i uwalniania energii na skutek powrotu elektronów ze stanów wzbudzonych na niższe w atomach np. poszczególnych metali których podgrzewane jony dają płomienie o określonych barwach. Jak konkretnie działa to w przypadku np. spalającego się etanolu którego płomień świeci na niebiesko? Tego do końca nie rozumiem. Czy jest ktoś w stanie doprecyzować te zjawiska i/lub poprawić mnie jeśli się mylę?
Super film
To puff z 1:40 było takie głębokie w dźwięku :0
Brzmiałeś jak ciuchcia...
Czy ten kolor tla to croma czy kolor naturalny?
Trochę podkręcone w postprodukcji tło z polimeru
Pytanko, skąd wiadomo jak widzą psy? I czy pewne jest ze wszyscy widzimy kolory tak samo?
Ośmiornica jest królową kamuflażu ;)
Ale jeżeli kolor kameleona odzwierciedla jego stan emocjonalny, to nie znaczy to, że jest on w stanie ("świadomie") kontrolować odległość między nano-kryształami. Reakcja emocjonalna, jest, cóż, emocjonalna - czy to nie jest jak powiedzenie, że człowiek staje się czerwony na twarzy, żeby zakomunikować złość, gdy to stan emocjonalny powoduje zmianę poziomu ukrwienia twarzy? Przy czym, nie wyklucza to również świadomej manipulacji, ale mam wrażenie, że kameleon nie wybiera sobie, czy pokarze zdenerwowanie kolorem skóry...
A co mi tam obejrzę sobie jeszcze raz.