Państwa nie, ale taka powszechna tożsamośc narodowa to XIX wiek i początek XX wieku. Wcześniej dotyczyło to tylko wykształconych elit i to też dopiero od powstania literatury w językach narodowych i upowszechniania się druku w tych językach
Serbowie porozumiewają się w przeważającej mierze dialektem Ekawskim, Chorwaci zaś Jekawskim. Chodzi o wymawianie starosłowiańskiego e/je. Dla przykładu, rzeka po serbsku to "reka", po chorwacku "rijeka". Chorwaci rzadko używają partykuły "da", Serbowie natomiast używają jej bardzo często. Przykład: pytając czy nasz rakiję w domu, Serb zapyta "da li imaš rakiju kod kuće?", Chorwat zaś zapyta "imaš li rakiju kod kuće?". Jest spornym, czy są to odrębne języki czy też dwa dialekty jednego, szerszego języka, kiedyś określanego przez naukowców jako "serbskochorwacki". A, no i alfabet. Chorwaci nie używają cyrylicy, serbski jest dwualfabetyczny.
@@ZdzichaJedziesz gdyby pominąć różnice kosmetyczne to więcej. Różnica warta uwzględnienia jest to, że Serbowie używają więcej słów zaczerpniętych z obcych języków, podczas gdy język chorwacki jest pod tym względem nieco bardziej "niezależny" i więcej w nim słów typowo słowiańskich. A gdy już mamy jakieś obce, to często zaczerpnięte z włoskiego, podczas gdy u Serbów czerpano z tureckiego - byli w końcu przez setki lat pod okupacją.
@@olpisak reasumując mają wspólne korzenie z Serbami. Poroznilo ich wyznanie i granice dwóch imperiów. Duzo ich laczy z Serbami np zbliżona taktyka czystek etnicznych i zbrodni w Bośni 😁 Żart, wiadomo że nacjonalizm ma podobne oblicze wszędzie.
@@ZdzichaJedziesz nie nacjonalizm a szowinizm, to raz. Dwa - raczej podzielili ich okupanci. Te narody nic nie miały do gadania - były za małe. Serbia ma dość podobną historię do Polski, tylko że my wygraliśmy swoją najważniejszą bitwę w historii (Grunwald), a oni przegrali (Kosowe Pole).
@@olpisak Proszę nie ublizaj Polakom. Po ludobójstwie w Srebrenicy Serbia kojarzy się jak najgorzej, taka Rosja południa. Poza tym patriotyzm jest ok nacjonalizm jest zły. Np ja czuję się obywatelem mojej gminy, Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem. Czuję też wspólnotę z wszystkimi demokracjami świata. Według nacjonalistów mogę być tylko Polakiem albo zdrajcą. Poza tym nacjonalizmu jest sprzeczny na poziomie wartości. Wspólnota jest ważniejsza niż ja ale tylko od Odry do Bugu dalej to już twardy egoizm. Jak egoizm to egoizm. Putin okradający Rosję jest konsekwentny, rosyjscy nacjonaliści poświęcając się dla abstrakcyjnej roSSji to zwykle rosyjskie matołki wioskowe 😁
Chorwacja to przykład tego, że mając niewiele można zajść stosunkowo daleko. Nie jest to kraj idealny ale w porównaniu do innych krajów regionu radzi sobie nad wyraz dobrze.
@@ZdzichaJedziesz oczywiście, ale uzależnienie od jednego sektora gospodarki, zwłaszcza nieinnowacyjnego, nierozwojowego i tak podatnego na turbulencje nie jest atutem państwa, nawet jeśli krótkoterminowo daje duże korzyści.
Wcześniej wystarczył drogi zegarek Nowaka żeby spadła popularność PO. Nigdy nie było takiej korupcji i nepotyzmu jak obecnie, choć Jarek obiecał odnowę moralną polityki w 2005 roku. Jak widzimy Jarek niszczy kulturę polityczną w Polsce od 2005 roku a od 2015 niszczy demokrację w Polsce
Poza tym równie mocno prawdopodobna jest wersja migracji Serbów z Białej Serbii, czyli również z polskich terenów etnicznych, ówcześnie i współcześnie.
@@LimeRotkiwBiała Serbia tylko częściowo była terenem współczesnej Polski. Większość jednak zalicza się do ziem tzw Słowian Połabskich, czyli dzisiejsze wschodnie Niemcy.
"Polacy, podobnie jak Chorwaci nie cieszyli się zbyt długo niepodległości swojego państwa"? Że jak? Polskie Państwo powstało w 966 (tak przyjmuje się) i trwało do 1795 roku (nie licząc okresu rozbicia dzielnicowego).
@@paweskora3032 A takie, że nie ma lepszej daty określającej powstanie naszego kraju. Możemy się tak kłócić o daty, aż dojdziemy do wniosku, że Polska powstała dopiero w 1918 roku, bo pojęcie narodu nie było znane do XVIII wieku.
Niepodległość a niezależność to jednak dwie osobne kwestie. Oczywiście, Polska znacznie dłużej w historii była krajem niepodległym, jednak należy pamiętać, że w wielu okresach za czasów Piastów, polscy władcy płacili lenno lub inną formę podatku cesarstwu niemieckiemu.
No to prawda, nacjonalizm i takie powszechne poczucie tożsamości narodowej to dopiero XIX wiek i początek XX. Wcześniej ludzie identyfikowali się głównie z wyznaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami. Np Kopernik nazwał siebie Torunianinem.
@@asgard169Przeciez ona ma akcent, nie czysty Polski. Zapewne jestes z wioski, takiej najgorszej gdzie nawet hajs z uni tam nie dochodzi. Ale ci powiem ze to niejest powod zeby przez takie psy jak ty Polacy byli postrzegani jako jaskiniowcy..
A może by tak choć słowem wspomnieć o "bohaterach" z NHD którzy zakładali obozy koncentracyjne dla Serbów, Żydów i Romów a biskupa Stjepanovića który był bezpośrednio odpowiedzialny za te okrotne mordy nasz JPII wyniósł na ołtarze???
Czy to jeszcze Ośrodek Studiów Wschodnich, czy już Ośrodek Studiów Południowych? Ostatnimi czasy OSW robi się coraz mniej wschodnie a coraz bardziej wszechstronne, powiedziałbym.
"OSW - państwowy podmiot prawny zajmujący się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w szeroko rozumianym sąsiedztwie Polski: państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. "
Bałkany to z punktu widzenia Polski nie wschód tylko południe. Nazwa sugeruje, jakby np. zajmowali się Rosją i ogólnie naszymi wschodnimi sąsiadami plus może bliskim wschodem. Więc nazwa jest myląca.
@@Gracian-te2zwNie zamierzam, bo jest to dla mnie działanie bezcelowe. Filmy OSW są dobrowolne i za darmo. Jak się materiał o Bałkanach nie podoba, to proszę nie oglądać. Reszta z nas się chętnie dokształci w tej tematyce.
Chwała Wielkiej Serbii! Chorwacja w ramach swojej operacji burza wyrządziła niewysławialną krzywdę rdzennej ludności dalmacji którą to byli Serbowie o czym należy pamiętać Żiw je Draża umro nije dok je srbstwa i srbije
Zapomniałeś o Węgrach. Tych też wszyscy ciągle krzywdzą i należy fo nich pół Europy. Wśród nas też znajdzie się sporo takich męczenników, co widzą Polskę od morza do morza, a nawet jeszcze jednego.
Poproszę odcinek o Bośni i Hercegowinie. Tam sytuacja jest na tyle skomplikowana że jest co omawiać 🙂
Był już
@@El_Jacob1 dziękuję. W takim razie odszukam
Co tam jest skomplikowanego? Parę milionów ludzi, emigracja, raczej upadek i ostatnie oddechy.
Porównującą czasy niezależności i niepodległości, jednak to polskie byty państwowe istniały nieporównywalnie dłuzej aniżeli chorwackie :)
Jeśli pominiemy wykształcone eliy to takie powszechne poczucie tożsamości narodowej to dopiero druga połowa XIX wieku i początek XIX wieku
Wcześniej ludzie identyfikowali się głównie z wyznaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami
Jeśli zastosować tę logikę to wszystkie państwa istnieją maksymalnie od XIX wieku.
Państwa nie, ale taka powszechna tożsamośc narodowa to XIX wiek i początek XX wieku.
Wcześniej dotyczyło to tylko wykształconych elit i to też dopiero od powstania literatury w językach narodowych i upowszechniania się druku w tych językach
Paulino , bardzo ciekawe sie Ciebie slucha. Szkoda ze tak krotki czas .
❤
Serbowie porozumiewają się w przeważającej mierze dialektem Ekawskim, Chorwaci zaś Jekawskim.
Chodzi o wymawianie starosłowiańskiego e/je.
Dla przykładu, rzeka po serbsku to "reka", po chorwacku "rijeka".
Chorwaci rzadko używają partykuły "da", Serbowie natomiast używają jej bardzo często. Przykład: pytając czy nasz rakiję w domu, Serb zapyta "da li imaš rakiju kod kuće?", Chorwat zaś zapyta "imaš li rakiju kod kuće?".
Jest spornym, czy są to odrębne języki czy też dwa dialekty jednego, szerszego języka, kiedyś określanego przez naukowców jako "serbskochorwacki".
A, no i alfabet. Chorwaci nie używają cyrylicy, serbski jest dwualfabetyczny.
O ile dobrze pamiętam mają z Serbami 70 %.wspólnych słów ale po usamodzielnieniu się te różnice zaczynają rosnąć
@@ZdzichaJedziesz gdyby pominąć różnice kosmetyczne to więcej.
Różnica warta uwzględnienia jest to, że Serbowie używają więcej słów zaczerpniętych z obcych języków, podczas gdy język chorwacki jest pod tym względem nieco bardziej "niezależny" i więcej w nim słów typowo słowiańskich. A gdy już mamy jakieś obce, to często zaczerpnięte z włoskiego, podczas gdy u Serbów czerpano z tureckiego - byli w końcu przez setki lat pod okupacją.
@@olpisak reasumując mają wspólne korzenie z Serbami. Poroznilo ich wyznanie i granice dwóch imperiów.
Duzo ich laczy z Serbami np zbliżona taktyka czystek etnicznych i zbrodni w Bośni 😁
Żart, wiadomo że nacjonalizm ma podobne oblicze wszędzie.
@@ZdzichaJedziesz nie nacjonalizm a szowinizm, to raz. Dwa - raczej podzielili ich okupanci. Te narody nic nie miały do gadania - były za małe. Serbia ma dość podobną historię do Polski, tylko że my wygraliśmy swoją najważniejszą bitwę w historii (Grunwald), a oni przegrali (Kosowe Pole).
@@olpisak Proszę nie ublizaj Polakom. Po ludobójstwie w Srebrenicy Serbia kojarzy się jak najgorzej, taka Rosja południa. Poza tym patriotyzm jest ok nacjonalizm jest zły. Np ja czuję się obywatelem mojej gminy, Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem. Czuję też wspólnotę z wszystkimi demokracjami świata.
Według nacjonalistów mogę być tylko Polakiem albo zdrajcą. Poza tym nacjonalizmu jest sprzeczny na poziomie wartości. Wspólnota jest ważniejsza niż ja ale tylko od Odry do Bugu dalej to już twardy egoizm.
Jak egoizm to egoizm. Putin okradający Rosję jest konsekwentny, rosyjscy nacjonaliści poświęcając się dla abstrakcyjnej roSSji to zwykle rosyjskie matołki wioskowe 😁
7:49 w okolicach Splitu w tym roku widziałem Meksykanów i Hindusów pracujących w gastronomii. Chorwaccy Janusze biznesu radzą sobie dobrze.
W Osijeku chodzą w turbanach:)
"Pigułka wiedzy:..." - uwielbiam tą serię :)
Dzięki za materiał. Panią widzę po raz pierwszy. Oby częściej. Pozdrawiam
Polacy i Chorwaci to katoliccy słowianie zorientowani prozachodnio, którzy są zarówno w NATO i EU. Jesteśmy identyczni jak bracia.
Lol.. Polacy nie są prozachodni, my tylko tak sobie gadamy, tak naprawdę czujemy się lepsi
Chorwacja to przykład tego, że mając niewiele można zajść stosunkowo daleko. Nie jest to kraj idealny ale w porównaniu do innych krajów regionu radzi sobie nad wyraz dobrze.
Na tle Słowenii blednie. Słabością i jednocześnie kroplówką Chorwacji jest turystyka.
Mając takie wybrzeże nad Adriatykiem i taką antyczna spuściznę to faktycznie dużo nie trzeba by pieniądze same popłynely z turystyki 😁
@@ZdzichaJedziesz oczywiście, ale uzależnienie od jednego sektora gospodarki, zwłaszcza nieinnowacyjnego, nierozwojowego i tak podatnego na turbulencje nie jest atutem państwa, nawet jeśli krótkoterminowo daje duże korzyści.
@@LimeRotkiw pelna zgoda 🙂👍
@@ZdzichaJedzieszturystyka wszystkich nie utrzyma.
Cóż fabryka kabli na parę tysięcy ludzi koło Szybenika?
W Chorwacji partia rządząca prowadzi w sondażach pomimo licznych skandali... czyli coś nas łączy z Chorwatami.
Dlatego demokratyczna Polska bez Jarka i PiS po wyborach 🙂👍
Різні види соціалістів чомусь вважають що демократія - це коли вони при владі.
XD co za typ - przecież to samo można powiedzieć, o poprzednim rządzie z bandy czworga.
Wcześniej wystarczył drogi zegarek Nowaka żeby spadła popularność PO. Nigdy nie było takiej korupcji i nepotyzmu jak obecnie, choć Jarek obiecał odnowę moralną polityki w 2005 roku. Jak widzimy Jarek niszczy kulturę polityczną w Polsce od 2005 roku a od 2015 niszczy demokrację w Polsce
OSW ❤
uwielbiam Chorwację!
To nie jest mapa Małopolski tylko województwa małopolskiego, a to jest różnica.
Poza tym równie mocno prawdopodobna jest wersja migracji Serbów z Białej Serbii, czyli również z polskich terenów etnicznych, ówcześnie i współcześnie.
@@LimeRotkiwBiała Serbia tylko częściowo była terenem współczesnej Polski. Większość jednak zalicza się do ziem tzw Słowian Połabskich, czyli dzisiejsze wschodnie Niemcy.
Biała Serbia? To teraz bardziej na południe to już opalona Serbia 😄
@@ZdzichaJedziesz Pewnie chodzi o jakis monarchizm, nie karnacje.
@@nicolasdecondorcet2431 to był żart. Jesteś z Rosji? Bo nie skumałeś 😁
"Polacy, podobnie jak Chorwaci nie cieszyli się zbyt długo niepodległości swojego państwa"? Że jak? Polskie Państwo powstało w 966 (tak przyjmuje się) i trwało do 1795 roku (nie licząc okresu rozbicia dzielnicowego).
Jakie Państwo Polskie ? Królestwo Polskie które ma zwiazek raczej luzny z obecną Polską ustrojem i prawami mieszkancow
@@paweskora3032 A takie, że nie ma lepszej daty określającej powstanie naszego kraju. Możemy się tak kłócić o daty, aż dojdziemy do wniosku, że Polska powstała dopiero w 1918 roku, bo pojęcie narodu nie było znane do XVIII wieku.
Niepodległość a niezależność to jednak dwie osobne kwestie. Oczywiście, Polska znacznie dłużej w historii była krajem niepodległym, jednak należy pamiętać, że w wielu okresach za czasów Piastów, polscy władcy płacili lenno lub inną formę podatku cesarstwu niemieckiemu.
No to prawda, nacjonalizm i takie powszechne poczucie tożsamości narodowej to dopiero XIX wiek i początek XX. Wcześniej ludzie identyfikowali się głównie z wyznaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami. Np Kopernik nazwał siebie Torunianinem.
Z prawem również.
Dzięki
Interesujące wiadomości. Dzięki za ciekawy odcinek.
Fajny film akurat za tydzień jadę :)
Ok. to... kup mi coś fajnego 😄
Bardzo ciekawy materiał.
Super. Bardzo ciekawe wideo. Opowiedzcie proszę coś więcej o Azerbejdżanie :)
Świetny materiał jak zawsze ❤
Państwo polskie przez prawie 800 lat nieprzerwanie było niezależne. Trochę panią poniosło z tymi podobieństwami z Chorwacją na początku nagrania.
Trzeba zaktualizować listę najpiękniejszych ekspertek OSW :)
To teraz czekamy na występ Sandry Baniak ;)
Wyjmij rękę z gaci
Co za mądra, elokwentna i piękna ekspertka. Z wielką przyjemnością jej słucham. Miód na moje uszy :)
To nie miód choć też jest lepkie 😄
@OSW Następny odcinek o Słoweni proszę.
Juz jest taki odcinek na tym kanale
Nie dla euro w Polsce. Koniec eksportu a co za tym idzie ogromne bezrobocie. Polska eksportem stoi pamiętajcie
Jeśli dobrze pamiętam to właśnie Rimaca rozbił Richard Hammond w The Grand Tour.
Strażacy gasili go 2 dni
z jakim akcentem mówi ta Pani? Tak z ciekawości.
Z żadnym. Po prostu ma manierę do specyficznego akcentowania.
Też się cały czas zastanawiam, z jednej strony lekko Poznańsko, z drugiej Podlasko 😅
Mówi będziemy wybierać, więc z chorwackim
@@asgard169Przeciez ona ma akcent, nie czysty Polski. Zapewne jestes z wioski, takiej najgorszej gdzie nawet hajs z uni tam nie dochodzi. Ale ci powiem ze to niejest powod zeby przez takie psy jak ty Polacy byli postrzegani jako jaskiniowcy..
@@evere777xmi brzmi lekko kaszubsko ;)
Komentarz dla statystyk
Rimac'a większość zna dlatego, że jednego rozbił pewien Richard Hammond
І на землях сучасної Польщі серби були західними сусідами хорватів.
Fajna ta Pani Paulina ciekawie mowi i slodko wyglada. Ale mowi "bedziemy wybierac": czyz wiec by zyla w chorwacji?
Jakim prawem Pani Ekspert nazywa składanie chińskich podzespołów w luksusowe pojazdy elektryczne innowacyjnością !?
Dobre pytanie!
Jadę do Chorwacji we wrześniu. Właśnie m. in. do Dubrownika
No to kup mi coś fajnego 😄
Plavac Mali od Tomica.
@@ZdzichaJedziesz Kupie 😃😃
Kiedy Serbia?
Najlepiej wcale, chyba że ktoś im to sczyta wcześniej
O Ustaszach cos jest ?
A jest
Ja to bym wolał coś bardziej współczesnego czyli o chorwackich czystkach i zbrodniach w Bośni
A może by tak choć słowem wspomnieć o "bohaterach" z NHD którzy zakładali obozy koncentracyjne dla Serbów, Żydów i Romów a biskupa Stjepanovića który był bezpośrednio odpowiedzialny za te okrotne mordy nasz JPII wyniósł na ołtarze???
Bo katoliccy słowianie jak Polacy i Chorwaci trzymają się razem i wspierają.
Czy to jeszcze Ośrodek Studiów Wschodnich, czy już Ośrodek Studiów Południowych? Ostatnimi czasy OSW robi się coraz mniej wschodnie a coraz bardziej wszechstronne, powiedziałbym.
"OSW - państwowy podmiot prawny zajmujący się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w szeroko rozumianym sąsiedztwie Polski: państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. "
Bałkany to z punktu widzenia Polski nie wschód tylko południe. Nazwa sugeruje, jakby np. zajmowali się Rosją i ogólnie naszymi wschodnimi sąsiadami plus może bliskim wschodem. Więc nazwa jest myląca.
Ośrodek Studiów Wschodnich, a nie Ośrodek Studiów Na Wschód Od Polski. :P
Bałkany to nie jest wschód Europy. Wschód to jest co najważniejsze w oczach Hiszpanów, Włochów albo Francuzów. Change my mind.
@@Gracian-te2zwNie zamierzam, bo jest to dla mnie działanie bezcelowe. Filmy OSW są dobrowolne i za darmo. Jak się materiał o Bałkanach nie podoba, to proszę nie oglądać. Reszta z nas się chętnie dokształci w tej tematyce.
Ile tu prawdy?
Sporo całkiem, ale to dlatego że to wszystko z Wikipedii i poziom mega podstaw
USTASZE!
Chwała Wielkiej Serbii!
Chorwacja w ramach swojej operacji burza wyrządziła niewysławialną krzywdę rdzennej ludności dalmacji którą to byli Serbowie o czym należy pamiętać
Żiw je Draża umro nije dok je srbstwa i srbije
Tak, oczywiście że cały świat należy do Serbów i Rosjan...
Bardzo logiczne. Rdzenną ludnością Dalmacji są Serbowie.
Zapomniałeś o Węgrach. Tych też wszyscy ciągle krzywdzą i należy fo nich pół Europy. Wśród nas też znajdzie się sporo takich męczenników, co widzą Polskę od morza do morza, a nawet jeszcze jednego.
juz poliniaki nie pamietaja zbrodni Tudmana wobec serbow ale do wyszukiwania ruskich onuc jak zwykle kurwa pierwsi, wazne ze szekle wpadają
Tam każdy jest siebie wart. Np. W czasie II WŚ i Chorwaci i Serbowie kolaborowali z Niemcami. Tyle, że jedni nazywali sie ustasze a drudzy czetnicy.