Archiwum Historii Mówionej: Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy
Вставка
- Опубліковано 6 січ 2025
- Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodzony w Warszawie w 1939 roku. Jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. W 1959 został absolwentem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1962 filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1966 ukończył studia reżyserskie w Szkole Filmowej w Łodzi, rok wcześniej zrealizował film dyplomowy „Śmierć prowincjała” (nagrodzony na festiwalach w Valladolid, Moskwie i Mannheim). Zrealizował m.in filmy: „Struktura kryształu” (1969), „Iluminacja” (1972), „Barwy ochronne” (1976), „Z dalekiego kraju” (1981), „Cwał” (1995). W kwietniu 2023 miał premierę jego najnowsze dzieło „Liczba doskonała” (2022). W latach 1971-1983 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-1977 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1980 roku kierownik artystyczny, a następnie dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W 1990 został wybrany na Prezydenta Federacji Europejskiej Realizatorów Audiowizualnych. W 1998 na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Zanussiego w Alei Gwiazd. W 2019 został uhonorowany Platynowym Lwem za całokształt twórczości na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł za osiągnięcia życia.
Realizacja: Anna Michalska, Mirosław Gumiński, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki, Joanna Kosińska-Wajcht
Nagranie zrealizowano 3 marca 2020 roku w domu rozmówcy.
AD
Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
Poniżej logotypu biały napis:
Krzysztof Zanussi, Reżyser
Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w starszym wieku siedzący na krześle. W tle drewniany regał z książkami oraz po prawej stronie drewniana kolumna z kwiatem w wazonie. Mężczyzna pokazany jest od pasa w górę. Ubrany jest w oliwkową marynarkę w czarną kratę. Nosi okulary w złotych oprawkach. Na szyi nosi czarny szal w brązowe wzory.
Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
Od góry w ośmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Archiwum Historii Mówionych
Rozmowa z Krzysztofem Zanussim
Prowadzenie: Anna Michalska
Zdjęcia i montaż: Mirosław Gumiński, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki, Joanna Kosińska-Wajcht
Dom bohatera, 3 marca 2020
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco.