BUNĚČNÝ CYKLUS

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 10

  • @Teemesko
    @Teemesko Місяць тому +1

    Skvélé video, už jsem to i já pochopil a to je co říct. Děkuji

  • @tinaptackova2018
    @tinaptackova2018 3 роки тому +8

    Děkuji moc. Byla jsem v karanténě a momentálně se snažím vše dohonit. O problém míň, protože mi video pomohlo vše snáze pochopit.

  • @Cursedpoet2053
    @Cursedpoet2053 Рік тому +8

    Dakujem velmi pekne som student gymnazia a chybal som na hodine ked sa to preberalo den pred pisomkou som si pozrel vase video a pisomku som uspesne zvladol (:

  • @balthazar_bux
    @balthazar_bux 3 роки тому +10

    Přesně toto jsem hledal! 👍

  • @jancuska6880
    @jancuska6880 3 роки тому +2

    Úžasné video. Veľmi pekne zaň ďakujem.

  • @Александр-м3ю1и
    @Александр-м3ю1и 2 роки тому +2

    Ďekujem)

  • @regine_novotna
    @regine_novotna 3 роки тому +1

    Mě by zajímalo, jak tohle probíhá u vícejaderných buněk. Je tam nějaký mechanismus, který zařídí, aby se genetická informace z jednoho jádra omylem nedostala do druhého ve chvíli, kdy se rozapadnou jaderné obaly? Něco jako dvě odlišná vřeténka, aby si každé namotalo jedny chromatidy, anebo třeba postupný průběh? Nejdřív jedno jádro, potom druhé a až potom vznik nová buňky?

    • @ucimsestynus5759
      @ucimsestynus5759  3 роки тому +4

      Ahoj Deny :) nevím jestli jsem pochopila správně otázku, ale zkusím odpovědět dle svého chápání a půjdu na to z úplného začátku :) Pokud by se jednalo o vícejadernou bunku, dochází k dělení úplně stejným mechanismem bez toho, aniž by docházelo k rozdělování samotné bunky. Takže máme jednu bunku, s více jádry, čemuž říkáme obecně plazmodium. (Plazmodium je útvar typický například pro pravé hlenky nebo pro řasy). A když se naše jádra uvnitř plazmodia rozhodnou že se chtějí ještě dělit, dochází k dělení. Tohle dělení probíhá stejně jako mitoza, bunka má taky regulaci dělení a tak mechanismy průběh celého dělení kontrolují zda probíhá všechno správně. Při rozpadu jaderného obalu může ale následně dojít k tomu, že se vytvoří velmi tenká krusta a dělení jednoho jádra zůstává tak ohraničeno, chtěla bych ještě jenom zmínit, dělení plazmodií se liší dle druhu organismu ve kterém se vyskytuje. Je také více druhů plazmodia a mají i nepatrný rozdíl v průběhu dělení, někdy se taky jedná pouze o přechodné období daného organismu, z plazmodia pak může opět vzniknout bunka s jedním jádrem, tohle téma už je spíše na VŠ, ale koukala jsem a dohledala jsem celkem pěknou prezentaci a tam typy plazmodií a jejich dělení, rozebírají více. Dávám link a když budeš chtít mrkni na to. Pokud jsi se ptala lehce na něco jiného moc se omlouvám, případně písni znovu. :) is.muni.cz/el/1431/podzim2015/Bi1010/um/zhust-houby_1_2_myxom_plasm_oomyc.pdf

    • @regine_novotna
      @regine_novotna 3 роки тому +1

      @@ucimsestynus5759 Aniž bych to věděla, ptala jsem se na tu krustu :) Děkuju moc!

  • @lilvicckie
    @lilvicckie Рік тому

    buněčná márnice incoming