#31 Jak zbudować magazyn energii. Praktyka i teoria. OFF-GRID.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 804

  •  2 роки тому +23

    Piszcie w komentarzu jeśli czegoś nie rozumiecie albo jeśli coś przedstawiłem w sposób niejasny. Napiszcie proszę, kto z Was już używa magazynu energii a kto planuje jego instalację w ciągu najbliższego roku.

    • @kamilszamaek4453
      @kamilszamaek4453 2 роки тому +8

      30:55 chyba na odwrót chciałeś powiedzieć, że produkcja jest konsumowana na bieżąco, nadmiar jest magazynowany.
      konwertowanie DC na AC, a potem z powrotem na DC jest troszkę bez sensu, ponieważ są straty, nie lepiej byłoby zastosować falownik z mppt i bezpośrednio ze słońca (DC-DC) ładować aku i jednocześnie z PV konwertować tylko tyle ile trzeba na AC, dobierając ewentualnie z aku gdy PV jest za słabe?

    •  2 роки тому +7

      @@kamilszamaek4453 Dokładnie tak. Nadmiar trafia do magazynu. Małe przejęzyczenie :)
      Co do konwersji, to naturalnie każda zamiana DC->AC->DC itd. powoduje niepotrzebne straty. Niestety w magazynach niskonapięciowych nie można tego inaczej zrobić. Prąd z fotowoltaiki (prąd stały DC) przepływa przez falownik fotowoltaiczny i już w nim następuje konwersja na prąd przemienny AC. Po stronie DC jest niestety wysokie napięcie stałe, które w zależności od falownika fotowoltaicznego wynosi od 450 do nawet 900V. To bardzo dużo. Takim napięciem nie możemy niestety ładować niskonapięciowego magazynu energii. Dopiero po przekształceniu w prąd przemienny 230 lub 400V możemy przekazać go do falownika wyspowego, pracującego właśnie w tym zakresie napięć. Falownik wyspowy ponownie przekształci napięcie AC 230/400V na prąd stały DC i tutaj już w zależności od konfiguracji wypuści na wyjściu DC napięcie z zakresu 12-24-48V. Tym napięciem już spokojnie możemy ładować magazyn. Straty niestety są, ale przy pewnych parametrach i dobrej jakości urządzeń w zasadzie możemy je pominąć. Ważne aby być świadomym tego jak to wszystko działa.

    • @francmauer4473
      @francmauer4473 2 роки тому +8

      Ciekawy jestem czy próbował Pan w trakcie prac, inną konfigurację połączenia akumulatorów w baterie. Mam na myśli połączenie równoległo-szeregowe, zamiast szeregowo-równoległego. Chodzi mi o to, że łącząc szeregowo, równolegle połączone bloki układ samoistnie się "balansuje" i teoretycznie powinien mieć mniejszą oporność wewnętrzną, co wynika ze wzoru na sumę rezystancji przy połączeniach równoległych (1/R+1/R...) Druga sprawa, czy próbował Pan zastosować miedziane szyny prądowe w postaci płaskowników, zamiast przewodów. W pewnych rozwiązaniach komplikują konstrukcję ale z tego co mi wiadomo, zapewniają maksimum wydajności prądowej. Pozdrawiam serdecznie, życząc samych sukcesów.

    •  2 роки тому +4

      @@francmauer4473 Dziękuję bardzo. Akurat nie zmieniałem sposobu połączenia, natomiast co do szyn to myślałem o tym, ale dopiero jak rozbuduję magazyn do około 300kWh. Wtedy akumulatory będą inaczej ustawione i o wiele łatwiej będzie mi je spiąć przy pomocy szyn.

    • @danielptaszynski3143
      @danielptaszynski3143 2 роки тому +3

      Czy przy podłączaniu akumulatorów były one już naładowane. Ja gdy podłączałem 4x aku 12v 240ah w szereg miałem ogromne iskrzenie, u ciebie też tak było? Można tego jakoś uniknąć?

  • @szczepanharasimowicz7300
    @szczepanharasimowicz7300 2 роки тому +16

    Świetna prezentacja , i bardzo przystępne wyjaśnienia , Panie Profesorze 😉
    pełna profeska 👍 obejrzałem w całości 😃

    •  2 роки тому +5

      Do profesora to mi jeszcze daleko 🙂🙂🙂 Ale staram się jak najlepiej umiem. Dzięki i pozdrawiam.

  • @tunczykprezes5032
    @tunczykprezes5032 Рік тому +2

    Wnioskuje ze ten film jest najlepszym,kompletnym objasnieniem instalacji pv jaki na UA-cam znalazlem.

    •  Рік тому +1

      Cieszę się, że tak dobrze go oceniasz. Bardzo za to dziękuję i pozdrawiam.

  • @danielmakarewicz9033
    @danielmakarewicz9033 Рік тому +2

    Ogrom wiedzy jest u Ciebie.
    Mi cały czas brakuje na YT
    Filmów instruktażowych.
    Od początku do końca.
    Czyli stworzenie instalacji 3.6kw, 5,6kw i 7-10kw
    Stelaż, panele, odległosc od do takich i takich przekrojów przewodow, inverter podłoczenie minimalnego, optymalnego, maksymalnego banku energii
    Podłaczenie do domowej sieci.
    Pozdrawiam Cię i dziękuję za to że dzielisz się całkowicie za darmo bardzo ważna wiedzą.
    Dzięki takim instrukcjom było by łatwo kopiować stawianie takich instalacji.

    •  Рік тому +2

      Nie ma za co. Jeżeli masz pomysł na jakieś odcinki, to prośba abyś zarejestrował się na serwerze Discord'a i w dziale pomysł na odcinek opisał, co Cię interesuje. Pomysły z tej sekcji będę z pewnością realizował.

  • @andrzejpasek4630
    @andrzejpasek4630 Рік тому +5

    Super wytłumaczone i pokazane. Pełen profesjonalizm. Gratuluję wiedzy i zaangażowania w popularyzację tematu magazynów energii

    •  Рік тому +1

      Dziękuję bardzo. Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam.

  • @jerzol_KOMINIARZ
    @jerzol_KOMINIARZ 2 роки тому +7

    Też od zawsze bawię się Victronem . Kiedyś zaczynałem od 12 V ale to w końcu skończyło by się na sztabach miedzianych . Przechodzę teraz jak Maciej Karuski na 3 fazy 48V Multiplus II 5000 każdy i magazyny energii niskonapięciowe od BMW i3 . Nadzór nad magazynami przez Batrium . Żaden zysk póki co ale zabawa świetna . :-)

    •  2 роки тому +2

      Dokładnie. To znakomita zabawa i ogromna dawka wiedzy i doświadczenia. Maciek także robi tutaj kawał świetnej roboty, pokazując widzom co i jak.

    • @karolkarol8281
      @karolkarol8281 2 роки тому

      A jakby pozyskiwać baterie z rozbitych elektryków albo hybryd, może taniej wyjdzie taki magazyn energii...

    •  2 роки тому

      @@karolkarol8281 Z całą pewnością wyjdzie dużo taniej. Przynajmniej do czasu, aż niektórzy nie zwęszą tutaj interesu :) Jednak należy pamiętać, że baterie w samochodach elektrycznych pracują na wysokim napięciu stałym (400 lub 800V). Do tego potrzeba falowników, które są przystosowane do pracy z takimi napięciami od strony DC. Jednym z nich jest Sofar. Tym zagadnieniem zajmuje się na swoim kanale Hubert (@Hubert MAXISERVICE). On także robi kawał świetnej roboty w zakresie dzielenia się swoją wiedzą z tego zakresu.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV 2 роки тому +10

    No wreszcie informacja jak to jest zrobione. Pozdrawiam.

    •  2 роки тому +2

      No ktoś to wreszcie musiał zrobić. A że akurat padło na mnie... :-)

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 роки тому +2

      👍👍👍

    •  2 роки тому +2

      @@Rob-Sam Dzięki Rob. Pozdrawiam serdecznie.

  • @lobo5091
    @lobo5091 2 роки тому +14

    Cześć.
    Moja instalacja off-grid (mała bo 4080kWp) ruszyła 16.04.2021. Miałem wtedy 15kWh w litach z Outlandera PHEV skonfigurowanych na 24V na falowniku 3kW. Po 3 miesiącach stwierdziłem że działa to tak świetnie że chcę cały dom przestawić na of-grid więc przeszedłem na falownik 5,5kW z aku 48V dokładając w szereg drugie tyle aku by mieć 30kWh 48V czyli względem mocy z paneli mam około 7,5:1 .Po roku od pierwszej produkcji czyli jakieś 3 mieś temu zmieniłem falownik na 8kW i z możliwością podłączenia 2 stringu 4kWp (jeszcze nie mam) i dokupiłem akumulatorów litowych z samochodu elektrycznego. Właśnie kończę składać pakiet z tych litów a będzie tego dodatkowo 96kWh co w przeliczeniu na moc paneli do zdolności zmagazynowania energii w aku da około 23.5:1 .Akumulatory są z 20.12.2020r i mają pojemność nominalną. Jestem w 100% off-grid ale tylko przez 9 mieś w roku (odłączam fizycznie falownik od sieci by na swoje potrzeby brał z off-grid). Można powiedzieć że jestem taki oszukany off-grid ale tak mi w tej chwili pasuje minimalizując koszty ile się da. Nie wiem jeszcze czy połączę stary magazyn 30kWh z nowym 96kWh w takim przypadku dało by razem około 126kWh zdolności zmagazynowania energii i to w litach czyli stosunek ponad 30:1. Pierwszy akumulator z ogniw z Outlandera PHEV jest z końcówki 2019r a drugi z 20.12.2020 i wyszły mnie wielokrotnie taniej niż nowe żelowe.
    Ja nie wyobrażam sobie być mniej niezależny od energetyki niż teraz.
    Dodatkowo też nie wyobrażam sobie by u mnie operator energa po takim boomie na fotowoltaikę nie zaczął ostro podnosić kosztów stałych widząc że za sam prąd już nie zgarnie kasy bo spory kawałek tortu uciekł. Dlatego w takim wypadku w razie czego nie zawaham się odciąć zupełnie od sieci doposażając się w agregat ale to dopiero po osiągnięciu kosztów stałych 200zł/2mies.

    •  2 роки тому +5

      Bardzo się cieszę. Widzę, że naprawdę stale przybywa nas - zapaleńców życia bez sieci publicznej. Gratuluję pojemności magazynu. To piękna sprawa. Widzę, że znasz się na rzeczy i potrafisz sobie podłączyć magazyn i ogarnąć temat - to bardzo ważne. Podeślij proszę mi na maila jakiś namiar na siebie. Tworzymy grupę osób pozytywnie zakręconych na punkcie off-grid. Będą organizowane zjazdy i spotkania. Nasza społeczność rośnie z dnia na dzień. Dzięki za info i pozdrawiam serdecznie z mojej nieco mniejszej wyspy 🙂🙂🙂

    • @adamo19810122
      @adamo19810122 2 роки тому +4

      masz dostęp w dobrej cenie do tych ogniw z Outlandera

    • @jesteszmiana5915
      @jesteszmiana5915 2 роки тому +2

      Lobo w jakim województwie mieszkasz? Można wpaść pogadać?

    •  2 роки тому +1

      @@jesteszmiana5915 Śląskie/Częstochowa - Zapraszam.

    • @111KIEROWNIK
      @111KIEROWNIK 2 роки тому +1

      @ Kurde, To Ja "prawie" medalik a Nie wiedziałem że jesteś z Mojej okolicy...

  • @pawegruba7787
    @pawegruba7787 2 роки тому +4

    Super wlasnie od tygosnia "łykam "filmiki o magazynowaniu energii ,koszta rosną i trzeba cos z tym zrobic zeby nie tyrac na konsorcja !!! Pozdrawiam i dziekuje za wiedzę

    •  2 роки тому +2

      Dokładnie. Trzeba iść w kierunku uniezależniania się od molochów. Jeżeli nie od razu, to małymi krokami, ale sukcesywnie.

  • @jacekinne88
    @jacekinne88 2 роки тому +8

    Łapka-387-wreszcie znalazłem chwilę żeby jednym ciągiem obejrzeć twój film-bardzo ciekawy-pozdrawiam i do następnego.

    •  2 роки тому +3

      Dziękuję bardzo. 😉😉😉

  • @rolandgodziszewski4985
    @rolandgodziszewski4985 2 роки тому +3

    Super. Normalnie mówione bez niepotrzebnych frazesów.

    •  2 роки тому +1

      Dzięki wielkie. Pozdrawiam serdecznie.

  • @kamilp250
    @kamilp250 Рік тому +3

    Za te przewody xlpe dziękuję , to najważniejsze tam zresztą najlepiej się rozkręciłem bo trochę trudny był początek.

    •  Рік тому +1

      Nie ma za co. Cieszę, się jeśli Ci mogłem pomóc.

  • @bartekbartek6996
    @bartekbartek6996 2 роки тому +9

    Siema Sąsiad 😃 dzięki za kolejną dawkę informacji na temat Twojego magazynu

    •  2 роки тому +5

      Cieszę się, że Ci się podobało. Zachęcam, żebyś też zrobił własny magazyn. To naprawdę świetna zabawa. A dzisiaj zapraszam na LIVE u Waldka o 20:00.

    • @soltys_w
      @soltys_w 2 роки тому +1

      @ to ten sąsiad, co podjebał wcześniej do PIMBu? Już nie jesteście na kosie?

    •  2 роки тому +3

      @@soltys_w Nie, aczkolwiek ja z nikim nigdy nie byłem "na kosie". Ja z nikim nie wojuję. Być może tamten co doniósł myśli inaczej.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Рік тому +5

    Już to widziałem, ale YT ponownie mi sugeruje obejrzenie.
    Czyli temat magazynów energii jest popularny.
    😁
    Na czasie że tak powiem.
    👍

    •  Рік тому +2

      Zgadza się. Widocznie sporo osób szuka inormacji o tym. Ale to dobrze, bo to oznacza, że dobrze się te materiały pozycjonują ale też potwierdza to, o czym w ostatnim filmie powiedział mój rozmówca - przyrost co pół roku o 100%.

  • @Mroffgriddarmowaenergia
    @Mroffgriddarmowaenergia 2 роки тому +6

    Bardzo fajny materiał Piotrze. Jasno i klarownie dla tych którzy nie mają z tematyką wiele wspólnego. Doskonały przekaz. Pozdrawiam

    •  2 роки тому +3

      Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że wielu osobom ten materiał rozjaśni co i jak. Pozdrawiam gorąco.

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 роки тому +3

      @ zapewne tak się stanie, zrobiłeś to w fajny łopatologiczny, zrozumiały sposób. 3maj się ⚡️

    •  2 роки тому +3

      @@Mroffgriddarmowaenergia Dzięki.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Рік тому +1

      👍👍👍

  • @jarekl9524
    @jarekl9524 Рік тому +2

    Wszystko fajne, podziwiam Inwencję twórcza, trochę pomyłek matematycznych ale to nic, pamiętaj o połączeniach mieszanych (miedź z aluminium), to właśnie problem, użyj podkładek specjalnych.
    Ogólnie Ok
    Pozdrawiam

    •  Рік тому +1

      Nie łączę miedzi z aluminium, bo zachodzi reakcja miedzy tymi dwoma metalami. Stosuję śruby, podkładki i nakrętki ze stali nierdzewnej.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV 2 роки тому +4

    To prawda. Magazyn energii to podstawa.

    •  2 роки тому +3

      Święte słowa

    • @wojtas-4
      @wojtas-4 2 роки тому +1

      Taaaaaa, nie szybciej łatwiej i prościej kasę zamiast na ten magazyn energii, WYRZUCIĆ PRZEZ OKNO, EFEKT KOŃCOWY IDENTYCZNY !!!.

    •  2 роки тому +1

      @@wojtas-4 Prościej, łatwiej i szybciej na pewno. Ale efekt końcowy będzie totalnie inny. Pieniądz wyrzucony, to pieniądz stracony. Pieniądz zainwestowany, to pieniądz pracujący na swojego inwestora i pieniądz, który po pewnym czasie przynosi wymierne zyski.

  • @pawelwilk7847
    @pawelwilk7847 Рік тому +1

    Świetna prezentacja materiału, aż nachodzi ochota, żeby zrobić to samo. Jednak szybkie przeliczenie i... kubeł zimnej wody. Same akumulatory kosztowały Cię ponad 100k, a chcesz to jeszcze potroić. Rozumiem, że to pasja, nie wynika z konieczności, no chyba, że szykujemy się na armagedon. Nie śmieję się, wręcz przeciwnie, jednak te koszty mnie przerażają. Pozdrawiam.

    •  Рік тому +2

      No nie jest to tanie, ale dzisiaj wykonałbym to już tylko na LFP. Przyjmując 300kWh dzisiaj koszt byłby na poziomie około 550 tys. zł. Ale ja mam takie potrzeby. Obecnie zużywam rocznie około 30MWh a zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie. Gdyby teraz przeliczyć to na pobieranie energii z sieci, to licząc jedynie energię po 1,50 zł/kWh daje to rocznie wydatek 45 tys. zł. Czyli po 12 latach przy stałej cenie prądu akumulatory się zwracają. Ich żywotność przy przewymiarowaniu daje pracę przez 25 a nawet 30 lat. Czyli jest to spokojnie opłacalna inwestycja. A teraz jeżeli energia zacznie kosztować 2 albo 2,5 zł albo i więcej (a prawdopodobnie zacznie), to zwrot nastąpi po 5-6 latach i to właśnie jest tutaj najbardziej istotne.

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 роки тому +5

    Świetny materiał, jak dla mnie to byś mógł być wykładowcą. 👍 Tak jak mówisz, przewody i połączenia są ważne. Ja mam instalację niskonapięciowa i finalnie musiałem z paneli puścić sporo przewodów. Grzały się, złączki topiły. Tak przy okazji to warto ciut dopłacić i brać od razu 6mm² zamiast 4mm². Przewody mocno podrożały i zamiast 50mm² wybrałem 35mm. Jednak patrząc na tabelę jest spory zapas do maksymalnego obciążenia jakie mogę wygenerować. Jeszcze czeka mnie trochę przeróbek... Pozdrawiam serdecznie 👋

    •  2 роки тому +9

      Dokładnie tak. My prekursorzy mamy najgorzej, ale dzięki nam reszta ma już przetarte szlaki. Może kiedyś nam za to podziękują :-)

  • @wozek73
    @wozek73 2 роки тому +4

    FIlm bardzo fajny, bardzo fajnie wytlumaczone ze sie da uniezaleznic. No bo sie da, to jest jasne. Niestety mam wrazenie, ze to ze sie da, nie oznacza ze ma to SENS. W szczegolnosci sens ekonomiczny. Bardzo chetnie bym obejrzal Twoj film o kosztach takiej inwestycji, bo w zasadzie jestem pewny, ze koszy sa kosmiczne, liczone w setkach tysiecy zlotych. Jak sie doda do tego fakt, ze akumulatory sa najwiekszym kosztem (tak mi sie przynajmniej wydaje) i do tego ich zywotnosc nie jest nieskonczona (z tego co czytam 10 lat to dobry wynik) to koszty takiej inwestycji przekraczaja kilkukrotnie wydatki na energie z sieci przez te powiedzmy 10 lat. Tak mozna mowic, ze energia z sieci bedzie drozej, zgadza sie, ale jak energia z sieci bedzie drozej to ceny wszystkiego lacznie z akumulatorami tez beda drozec. Mozna mowic o tym, ze energii z sieci moze zabraknac, ze jest sie w ten sposob niezaleznym (chociaz nie do konca - zawsze bedziemy zalezni od tego czy kupimy akumulatory czy nie), ale czy napewno ma sens wydawanie na instalacje az tak duzych pieniedzy ? No nie wiem, ja mam watpliwosci czy ludzi na to stac ...
    Podsumowujac, lapka poszla w gore, bo film wartosciowy, ale bardzo chetnie obejrze Twoj film, o tej konkretnej instalacji opisujacy koszty.

    •  2 роки тому +2

      Według mnie ma to sens. Cena oczywiście nie jest niska, ale co dzisiaj nie kosztuje. Płacąc rachunki za media, wydajemy pieniądze do końca życia. Czyli można by rzec, że jest to niekończący się kredyt, w którym kapitał wciąż się nie zmienia. Moja instalacja nie była tania, ale przy obecnych cenach za energię za około 1.5 roku mi się zwróci. Akumulatory mają 6 lat i nadal są w świetnej kondycji, mimo, że są to tylko aku żelowe. Wiele zależy od spojrzenia na dane zagadnienie. Jak ceny energii pójdą w górę to wszystko zdrożeje. Oczywiście tak się stanie. Dlatego należy już dzisiaj zainwestować w magazyn energii i się uniezależniać. Taka inwestycja w długim terminie przynosi wymierne efekty. Jeżeli akumulatory będą dobrej klasy, to mogą podziałać nawet 20+ lat. Kwestia analizy finansowej i nastawienia do tematu. Prócz tego cena to nie wszystko. Jest wiele więcej istotnych aspektów bycia niezależnym. Obejrzyj sobie u mnie fiflm pt. "10 powodów dlaczego warto być off-grid". Tam wiele rzeczy wyjaśniam.

    • @jacekx3422
      @jacekx3422 Рік тому +4

      @ To ile ty zuzywasz tej energi, rozumiem, ze aku uzywane? Jaki byl calkowity koszt tej instalacji? Jakos, nie bardzo wieze w te 1,5 roku. Jesli masz uzywki kupione w dobrej cenie to moze sie oplacac, ale jesli ktos postawi taki magazyn na nowych aku (te Victrony ok 3000/szt) to bedzie kolosalna kwota, calos grubo ponad 100 tys, moim zdaniem to sie nigdy nie zwroci, bo ile lat wytrzymjaj aku i reszta urzadzen? a niech jeszcze cos sie wydarzy, jakas awaria, piorun cokolwiek i bedziesz musial wymeinic czesc urzadzen?
      Masz wiedze, fajnie pokazane, ale powiedzmy sobie szczerze to zabawa dla pasjonatow, dla przecietnego Kowalskiego nie obeznanego z tematem, ktoremu firma zainstaluje taki nowy sprzet to sie kompletnie nie oplaca.
      Tak sobie mysle, ze to takie bledne kolo, bo jak juz ci sie to wszytko zwroci, to pewnie aku beda do wymiany,, to gdzie ten zysk? zycia zabraknie (mysle o nowej instalacji )

    •  Рік тому +2

      @@jacekx3422 U mnie wszystko było nowe. Obecnie leci szósty rok, jak instalacja działa niezawodnie. Akumulatory są w znakomitej kondycji, więc nie ma się o co martwić. Sprzęt klasy premium nie psuje się od tak. A piorun - cóż zawsze może uderzyć, ale od tego jest odpowiednio wykonana instalacja odgromowa, aby zniwelowała skutki takiego uderzenia i nie dopuściła do uszkodzenia urządzeń. Instalacja tania nie była, ale obejrzyj sobie inne materiały na moim kanale. Tam wiele razy mówiłem i pisałem o kosztach. Dla mnie jest to bardzo dobra inwestycja i przy obecnych i planowanych podwyżkach cen energii zwróci mi się już za 1.5 roku, czyli po 8 latach. A planowałem zwrot po około 10. Jest bardzo dobrze. Nawet jak po około 12 czy 1 latach będę musiał wymienić akumulatory (bo tyle powinny wytrzymać), to i tak koszt będzie o wiele mniejszy niż gdybym miał płacić rachunki za energię do złodziejskich zakładów. OFF GRID jest przyszłością. Nie twierdzę jedynie tego na własnym przykładzie. Wykonuję mnóstwo instalacji wyspowych oraz hybrydowych z przygotowaniem pod pełny OFF GRID w przyszłości. Wiem jakie jest obecnie zainteresowanie tym tematem na rynku i wiem jakie będzie za rok i dwa i jak będzie rosło.

    • @jacekx3422
      @jacekx3422 Рік тому +2

      @ No jakos mnie nie przekonales, podtrzymuje to co napisalem wczesniej. Powiedz jakie kwoty wczesniej placiles za energie? bo zakladajac ze przecietne gospodarstwo domowe zuzywa pradu powiedzmy za 200-500 (na 2 mce) to ile lat to wszytko bedzie sie zwracac? (przy aktualnych podwyżkach pewnie nieco szybciej) Tak masz aku klasy premium tylko, ze jedna taka sztuka kosztuje ponad 3000 !!! pozyja pewnie nieco dluzej, ale niesmiertelne jednak nie sa. Sam napisales, ze po nastu latach pewnie trzeba bedzie je wymienic, czyli zysku z tego calego interesu bedzie raczej nie wiele (zakladajac kwoty jakie placi przecietne gospodarstwo domowe). Moze to wszytko bardziej sie bedzie oplacalo po podwyzkach, na ten momen mam wrazenie, ze bardziej chodzi o idee byca niezaleznym niz faktyczny zysk.

    • @Michal_1977
      @Michal_1977 Рік тому +1

      @@jacekx3422 oglądając ten materiał też od razu rzuciłem okiem na ceny elementów tej instalacji, 36 aku x ok. 560$ (~ 20,5 tyś $) + 3 ładowarki po jakies 4,300 $ (~ 13 tyś $) + okablowanie + instalacja PV (strzelam, że około 70 tyś) - upraszczając mocno obliczenia ... powiedzmy niech będzie 250 tyś zł.... musi to być ogromne gospodarstwo domowe, szalenie energochłonne, żeby ta instalacja miała sens ekonomiczny. Jako pasjonat jestem w stanie to zrozumieć bo sam posiadam mikro instalację PV z mikro magazynem energii ale to w domku działkowym, gdzie bywam w weekendy, mam monitoring i inne bzdury, jednak do normalnego funkcjonowania - niestety argument ekonomiczny się nie obroni.

  • @kapitan0andrzej
    @kapitan0andrzej 2 роки тому +5

    Wielki człowiek !

    •  2 роки тому +3

      Wysoki :) Do wielkości to mi jeszcze sporo brakuje :-)

  • @vonbraun9697
    @vonbraun9697 Рік тому +1

    W szkole (chyba) podstawowej wizualizowałem sobie to tak, że napięcie odpowiada różnicy poziomów między zbiornikami połączonymi rurą, zatem wiąże się z "szybkością przepływu" i dlatego jest we wzorach. Natężenie to średnica rury a więc odpowiada temu ile rura może zmieścić wody. Szybkość wody w rurze (zależna od różnicy poziomów) razy jej szerokość) daje moc, ale nie mówi nam jak długo możemy z niej korzystać. Czas w jakim możemy utrzymać ten przepływ zależy od objętości zbiornika górnego, więc możemy mnożąc moc razy czas przez który woda płynęła w tym układzie ocenić ile energii mieliśmy w tym układzie. Opór elektryczny możemy zwizualizować sobie albo jako stan rury albo jako lepkość medium (np. smoła zamiast wody) itd.

    •  Рік тому +2

      Zgadza się. Ja podobnie sobie to wizualizowałem. Wodę w rurkach jest sobie o wiele łatwiej wyobrazić niż prąd którego nie widać. Szkoda, że nauczyciele tak nie podchodzą do tematu, bo elementy elektryki na fizyce byłyby dla wielu uczniów o wiele bardziej zrozumiałe.

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 роки тому +4

    Hehe, ten przykład z bateriami na początku filmu. Można powiedzieć, że ja tak mam zrobione. Myślę, że mam około 2000 takich paluszków wielokrotnego ładowania połączonych ze sobą i to działa. Pzdr

    •  2 роки тому +4

      Dokładnie tak. Ale to właśnie tak ma działać. Wiesz - wiele osób wciąż tego nie rozumie i nie umie sobie tego wszystkiego zwizualizować. Ludzie myślą, że to jakaś wiedza tajemna a nie mając podstaw rezygnują z wykonania własnych magazynów. A szkoda. Uważam, że tego typu materiały pomogą rozwiać wątpliwości i sprawią, że chętnych na off grid będzie coraz więcej. Pozdrawiam Cię gorąco z mojej wyspy :-)

    • @szczepanharasimowicz7300
      @szczepanharasimowicz7300 2 роки тому +2

      @ jak walną wyższe ceny to będzie więcej chętnych na OFF-GRID 😜

    •  2 роки тому +3

      @@szczepanharasimowicz7300 Wiem o tym. Pewne jest to, że ceny energii będą rosły. Ale prawdziwy szok dla wielu osób będzie dopiero, gdy uwolnią rynek energii. Wtedy zacznie się myślenie o magazynach już na 100%. Jedynym problemem będzie wówczas to, że popyt napędzi podaż i ceny magazynów poszybują ostro w górę. Także wygra ten, kto teraz zainwestuje we własne bezpieczeństwo energetyczne.

    • @Darek80
      @Darek80 2 роки тому +1

      Twój magazyn to jak akumulator w Tesli. Tam też są 18650 ale mają teraz przechodzić na większy format 4680. Jestem też ciekaw rozwiązań opartych na sodzie (CALT).

    •  2 роки тому +1

      @@Darek80 Tak, bo pojemność jest niezwykle ważna aby funkcjonować jako off-grid. Akumulatory oparte na słonej wodzie są ciekawym rozwiązaniem, ale nie są póki co tak wydajne jak te oparte o elektrolit.

  • @DobryProjekt
    @DobryProjekt 2 роки тому +14

    Świetny pomysł na odcinek

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 роки тому +2

      Otóż to.
      Oglądamy.
      👍👍👍

  • @zdzislawdardzinski7434
    @zdzislawdardzinski7434 Рік тому +2

    Bardzo fajne hobby, chociaż nie każdego na nie stać ze względów finansowych.

    •  Рік тому +1

      Masz rację. Jest to rodzaj hobby, ale także udowodnienie sobie i wielu niedowiarkom, że można być w 100% off grid. Finansowo tanie to nie jest, ale jednak ceny spadają i wygląda to z miesiąca na miesiąc coraz lepiej.

    • @Freeman1982PL
      @Freeman1982PL Рік тому +1

      Brakło trochę podsumowania kosztów budowy.

    •  Рік тому +2

      @@Freeman1982PL A to dlatego, że były już szereg razy omawiane w innych materiałach. Ale ten magazyn to koszt niecałych 100 tys. zł. (oczywiście jeżeli chodzi o materiał i czas, czyli 5.5 roku temu.

    • @panton7842
      @panton7842 Рік тому +2

      @ Szacunek za uczciwe podejście do tematu.
      Pozdrawiam serdecznie.

    •  Рік тому +1

      @@panton7842 Bardzo dziękuję. Staram się jak mogę. Również serdeczne pozdrowienia.

  • @Martin-kq7gq
    @Martin-kq7gq Рік тому +3

    Super pokazane i wytłumaczone 👍👍👍

    •  Рік тому +1

      Bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Shirai92
    @Shirai92 Рік тому +1

    Planuje rozpoczęcie zabawy z offgrid od zapewnienia awaryjnego zasilania kotłowi gazowemu.
    Nie wiem jednak jak odpowiednio dbać o akumulatory, w intrenecie jest sporo sprzecznych tez.
    W związku z czym mam 3 pytania:
    - Akumulator po zakończonej pracy (przywrócenie zasilania) ładować z UPS czy lepiej kupić dedykowaną ładowarkę?
    - Podtrzymanie baterii zostawić UPS'owi czy ładowarce? (mogę po utracie prądu, przełączyć to ręcznei, dla mnie to nie problem)
    - Do takiej pracy buforowej lepiej nada się AGM czy GEL?
    Akumulatora nie będę rozładowywał poniżej 11,8V, będzie przechowywany w temp. 20 stopni, prąd ładowania i rozładowania będzie wynosił 10A (piec w picku bierze 100W). Będę z niego korzystał tylko kilka razy w roku, gdy zabraknie prądu.
    Czy w takich warunkach jest szansa, że pożyje on chociaż 5 lat? Warto jeszcze na coś zwrócić uwagę?

    •  Рік тому +1

      Ładowanie akumulatorów powinno odbywać się przez dedykowany system, który monitoruje parametry prądowo-napięciowe, SOC itp. Wówczas żywotność akumulatorów będzie o wiele dłuższa. Akumulatory żelowe (GEL) będą lepsze ale muszą one mieć zagwarantowaną pracę cykliczną wraz z głębokimi cyklami pracy. Inaczej mówiąc akumulator o napięciu 12V i o pojemności 200-230Ah powinien kosztować w okolicach 2800-3000 zł. Wtedy raczej będzie spełniał powyższe zalecenia.
      Jeżeli akumulator będzie pracował w takich cyklach jak podajesz i tylko kilka razy w roku, to spokojnie powinien wytrzymać 5 lat. Jeżeli nie będzie to jeden akumulator, to koniecznie zastosuj balanser, aby wyrównywać poziomy napięć.

  • @marcingp5
    @marcingp5 2 роки тому +9

    100% ludzi magazynuje energię w Lodówce ! :) To podstawa od miliardów lat , zwierzęta też magazynują, ale magazynować prąd nie jest łatwo bo zajmuje trochę miejsca

    •  2 роки тому +3

      To prawda. Różne są rodzaje energii 🙂🙂🙂 Ale tą elektryczną faktycznie ciężko jest magazynować tanim kosztem w dużych ilościach. Ale nie ma rzeczy niemożliwych.

    • @jacekm
      @jacekm 6 місяців тому

      Racja. Fakt, pozdrawiam.

  • @jimjim4020
    @jimjim4020 Рік тому +1

    Bardzo fajny wykład. Jestem z wykształcenia elektronikiem niepraktykującym i ten film świetnie odświeżył mi elektrotechnikę ze szkoły średniej po 20-tu latach od matury. Więcej takich mentorów na YT.
    Pozdrawiam.

    •  Рік тому +1

      Dziękuję bardzo. Cieszę się, że sposób w jaki staram się przekazywać moją wiedzę podoba się tak wielu osobom. Pozdrawiam serdecznie.

  • @michalkowalczyk7432
    @michalkowalczyk7432 2 роки тому +2

    Dziękuję!!

    •  2 роки тому +2

      Nie ma za co. Cieszę się, jeżeli mogłem Ci w czymś pomóc.

  • @adamo19810122
    @adamo19810122 2 роки тому +6

    Pięknie omówione i jeszcze piękniej narysowane

    •  2 роки тому +4

      Wielkie dzięki. Starałem się, aby wyszło jak najlepiej.

    • @krzysztofmajczak3478
      @krzysztofmajczak3478 2 роки тому +3

      I to można zrozumieć pełny profesjonalizm 👍

    • @szczepanharasimowicz7300
      @szczepanharasimowicz7300 2 роки тому +2

      @ i wyszło 😁🙂

    •  2 роки тому +2

      @@szczepanharasimowicz7300 No chociaż raz coś mi się udało i widzę, że spora część widzów jest zadowolona. 🙂🙂🙂

    • @szczepanharasimowicz7300
      @szczepanharasimowicz7300 2 роки тому +1

      @ na LIVE też się wybiorę 😃

  • @smakoszturysta1585
    @smakoszturysta1585 2 роки тому +2

    Dziękuję za świetny materiał .Wiedz i doświadczenie Pana jest jakiej potrzebuje ..Za rok planuje postawić domek letniskowy całoroczny i szukam pomocy jaki zestaw zmontować żeby cały domek był oparty na solarach i magazynach energi plus na agregacie .

    •  2 роки тому +2

      Dzięki wielkie. Gdybyś potrzebował pomocy z mojej strony, to odezwij się. Podpowiem co i jak. Gdybyś potrzebował kogoś do wykonania niektórych rozwiązań, to także możesz na mnie liczyć.

    • @smakoszturysta1585
      @smakoszturysta1585 2 роки тому +2

      @ super dziękuję. Od dwóch godzin oglądam Pan wykłady. Taki Człowiek jak Pan powinien prowadzić sprzedaż i montaż;).Proszę o kontakt do Pana .

    •  2 роки тому +2

      @@smakoszturysta1585 Napisz proszę do mnie maila na ekoniezalezny@gmail.com. Wymienimy się kontaktami.

  • @MarcinKowal-ue2bn
    @MarcinKowal-ue2bn Рік тому +1

    Dziękujemy.

    •  Рік тому +1

      Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  • @adamkaminski2602
    @adamkaminski2602 2 роки тому +2

    Pięknie!! Tego właśnie szukałem.Leci sub i łapka .pozdr

    •  2 роки тому +2

      Super. Cieszę się jeśli mogłem jakoś pomóc. Pozdrawiam.

  • @piotrekkowalski352
    @piotrekkowalski352 Рік тому +1

    Dobrze prawisz tylko ja mówię najważniejsze to zacisk, jeżeli niewiadomo o co chodzi to odsyłam do Google wpisać zgład końcówki tam jest pokazane o co mi chodzi

    •  Рік тому +1

      Zgadza się. Podstawą jest porządny styk i zapewnienie jak najlepszego kontaktu przy łączeniu przewodów.

  • @tomekadamiec5618
    @tomekadamiec5618 2 роки тому +5

    Siemka . Ja planuje na tą zimę jak się uda. Fotowoltaika +10kw wiatrak :) magazyn na start około 50 kwh LiFePO4

    •  2 роки тому +4

      Extra. Jak będziesz miał jakieś pytanie, to pisz. postaram się pomóc. Gdybyś potrzebował pomocy przy montażu lub dostarczeniu sprzętu to także nieskromnie się polecam :)

    • @tomekadamiec5618
      @tomekadamiec5618 2 роки тому +2

      @ podasz mi numer telefony? Miałbym parę pytań

    •  2 роки тому +3

      @@tomekadamiec5618 Skrobnij do mnie maila, to się skontaktujemy.

    • @tomekadamiec5618
      @tomekadamiec5618 2 роки тому +1

      @ napisałem:)

    •  2 роки тому +1

      @@tomekadamiec5618 Wiem widziałem. Odpisałem. Najlepiej zadzwoń o 10:00

  • @bartowl
    @bartowl 2 роки тому +2

    super w końcu zobaczyć tą maszynownię, o której tyle było opowiadane. Ciekawi mnie synchronizacja tego solaredge z victronami - bo wygląda on na zwykły falownik on-grid. W jaki sposób jest skonfigurowany żeby ograniczać moc jeśli magazyn jest pełny i po prostu z paneli jest więcej mocy niż magazyn+dom są w stanie zużyć? Myślę że ten temat współpracy tych układów jest szczególnie interesujący, bo falowniki on-grid są stosunkowo tańsze niż same kontrolery ładowania, a tu co ciekawe potrafią bezpośrednio zasilać odbiorniki w domu. Domyślam się że cały ten setup jest możliwy głównie dzięki victronom które potrafią pracować niejako dwukierunkowo i z innymi inwerterami off-grid nie było by to możliwe. Odnośnie zimy nadal jestem zdania, że nie da się w sposób opłacalny ekonomicznie (czas zwrotu z inwestycji) zbudować tak dużego magazynu, który by nadmiar energii z lata pozwolił wykorzystać zimą... Albo trzeba tysiące kWh, które kosztują jak prąd na całe 50 lat, albo magazyn w lecie będzie naładowany na 100% i energia z paneli będzie się marnować, a zimą i tak braknie. Z drugiej strony - odpalenie agregatu raz na jakiś czas nie zmniejsza aż tak dotkliwie niezależności energetycznej, natomiast zdecydowanie poprawia opłacalność rozwiązania... No chyba ze ktoś dostaje akumulatory za darmo... ale również wtedy lepiej chyba je sprzedać a za zarobione pieniądze kupić trochę paliwa do agregatu (najlepiej diesla, bo benzyna kiepsko się magazynuje). Najlepiej mieszkać przy strumyku i mieć małą turbinę wodną - ona ma produkcję niezależną od pór roku :)

    •  2 роки тому +4

      SolarEdge jest zwykłym falownikiem on-grid. To Victron jest falownikiem hybrydowym, który może pracować zarówno jako hybryda jak i jako pełny off-grid. Konfiguracja jest dosyć prosta. Victron ma wprowadzone poziomy napięć oraz pojemność magazynu energii. Na tej podstawie oraz na podstawie dodatkowych parametrów prądowo-napięciowych Victron sprawdza sobie stan naładowania magazynu. Jeżeli uzna, że magazyn jest pełny, to zaczyna podnosić lekko częstotliwość sieci po stronie AC-OUT. Do tego wyjścia wpięty jest właśnie SolarEdge. W nim znowu ustawione jest zarządzanie produkcją (mocą) w zależności od częstotliwości tzw. funkcja P(f). Na tej podstawie SolarEdge wie ile energii ma wyprodukować. Jeżeli teraz magazyn jest pełny i nie ma żadnego innego zapotrzebowania na odbiór energii, to system będzie wytwarzał jej tylko tyle, ile będzie potrzebne na podtrzymanie działania jego samego. Jeżeli teraz ktoś włączy jakiś odbiornik, to natychmiast Victron to wykryje i zacznie obniżać częstotliwość. Wówczas produkcja z SolarEdge zacznie rosnąć aż do osiągnięcia zapotrzebowania. Gdyby produkcja energii ze słońca była niewystarczająca, to Victron całkiem obniży częstotliwość do 50Hz a braki energii uzupełni z magazynu.
      Victron jest jedynym systemem działającym tak jak off grid powinien działać. Wszystkie inne rozwiązania to jedynie namiastka prawdziwego zasilania wyspowego. Jeśli chodzi o agregat, to oczywiście bez niego byłoby ciężko, ale ja uważam, że można sprostać potrzebom i analizując co, ile i kiedy pobiera energii można dobrać pojemność magazynu do potrzeb.

  • @tomekem1967
    @tomekem1967 2 роки тому +2

    Dobra robota

    •  2 роки тому +1

      Bardzo dziękuję.

  • @Mroffgriddarmowaenergia
    @Mroffgriddarmowaenergia 2 роки тому +1

    Miło że wspomniałeś o mnie i Marcinie. Mam kilka przemyśleń dot. Twojego systemu a dokładniej o balansowanie, do tego muszę Cię odwiedzić bo to rozmowa pewnie na godzinę lub lepiej 😎⚡️ co to połączeń to sto procent racji. Rezystancja złącza przy dużym prądzie może narobić drastyczne w skutkach spustoszenia.

    •  2 роки тому +2

      Spoko. Zapraszam jak znajdziesz chwilę to zadzwoń, to jakoś się umówimy.

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 роки тому +1

      @ z przyjemnością, jak polecę A1 to zarezerwuje sobie czas na wizytę.

    •  2 роки тому +2

      @@Mroffgriddarmowaenergia OK. To daj znać kiedy będziesz jechał, żebym akurat nie miał jakiegoś wyjazdu.

    • @Mroffgriddarmowaenergia
      @Mroffgriddarmowaenergia 2 роки тому +1

      @ uprzedzę cię z dużym wyprzedzeniem .

    •  2 роки тому +1

      @@Mroffgriddarmowaenergia OK. Dzięki.

  • @marekmosiadz1127
    @marekmosiadz1127 2 роки тому +5

    Jeden z tych, którzy przewidzieli przyszłość naszych czasów...

    •  2 роки тому +2

      Niczym wróżbita Maciej albo Krzysztof Jackowski 😃😃😃😃😃😃😃😃

    • @marekmosiadz1127
      @marekmosiadz1127 2 роки тому +3

      @ dużo lepiej i konkretnie w punkt...

    •  2 роки тому +2

      @@marekmosiadz1127 Dzięki wielkie 😃😃😃

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Рік тому +1

      Otóż to. 👍

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 2 роки тому +1

    Witam i pozdrawiam serdecznie

    •  2 роки тому

      Dzięki Tomku. Również gorące pozdrowionka z mojej małej wyspy :D

  • @damianbroda6003
    @damianbroda6003 Рік тому +1

    dobry prosty sposob, alefinansowo tansza elektrownia lub agregat ,36 aku osprzet konserw fotowoltaika nie jest wieczna z czasem trzeba wymienic i zaplacic za utylizacje

    •  Рік тому +2

      Wszystko kiedyś się zżyje i trzeba wymienić. Tu w zasadzie nie ma czego konserwować. Sporadycznie można sprawdzić, czy wszystko jest OK. Za to cena to nie wszystko. Dla mnie najważniejsza jest niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

  • @andrzejw5722
    @andrzejw5722 2 роки тому +1

    Ja preferuję offgrid dc. Mam w domu oświetlenie na 24VDC zasilane z AGM VRLA które są ładowane MPPT a zimą w tanim prądzie z ładowarki. Dodam ważny szczegół a mianowicie by zwiększyć żywotność baterii stosuję balanser

    •  2 роки тому

      Super!!! Zgadza się, aby zwiększyć żywotność akumulatorów AGM/Żel trzeba używać balanserów energii. Bardzo się cieszę, że jest nas coraz to więcej. Pozdrawiam serdecznie.

  • @PAULIN580
    @PAULIN580 Рік тому +1

    O super robota.....👍

    •  Рік тому +1

      Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

  • @krokodyl3170
    @krokodyl3170 2 роки тому +3

    Jest lapka, jest subik. Mieszkam w UK i ceny pradu maja wzrosnac do konca 2023 o 500%, wiec ogladam z uwaga.👍

    •  2 роки тому +2

      Dzięki wielkie. To prawda, energia drastycznie podrożeje i nikt nie będzie pytał, czy ludzi na to stać, czy nie.

    • @panton7842
      @panton7842 Рік тому +1

      @ Tego nikt nie wie jakie będą ceny energii elektrycznej.... 😉 co by się nie okazało jak z wieloma tematami z ostatnich czasów (np. cena złota miała wystrzelić bo inflacja, wojna, kryzys a czas pokazał że na tym strachu zarobiły osoby co handlują metalami "inwestycyjnymi"😁)
      Za kierunek "niezależność" energetyczna szanuję i popieram.
      Pozdrawiam 👍

    •  Рік тому +1

      @@panton7842 Naturalnie, że nikt wróżką nie jest. Ale można pewne założenia poczynić. Zwłaszcza, że już są zatwierdzone wstępne taryfy na energię na rok 2024. Koszty energii dla gospodarstw domowych do czasu uwolnienia rynku i wprowadzenia taryf dynamicznych mają ponownie wzrosnąć o 100%. Wówczas za kWh będzie się płaciło 3 zł. Pewnie rząd jakoś będzie ponownie wprowadzał tarcze itp. Ale pamiętajmy, że za każdą tarczę przyjdzie ludziom zapłacić w dwójnasób tylko z opóźnieniem lub w innej formie.

  • @marcindolinski1429
    @marcindolinski1429 Рік тому +1

    Każdemu przed wydaniem pieniędzy na te genialne pomysły proponuję wziąć wcześniej kartę ołówek lub w pomoc się kalkulatorem i policzyć całkowite koszty, amortyzację i czas zwrotu tej wspaniałej inwestycji.

    •  Рік тому +1

      Jak najbardziej. To jest podstawa. Do tego trzeba też jeszcze wziąć pod uwagę jaki będzie zwrost cen energii w ciagu najbliższych np. 10 lat i z taką wiedzą można przystąpić do planowania takiej inwestycji.

    • @panton7842
      @panton7842 Рік тому

      To nie jest inwestycja. To jest drogie hobby 😉

  • @karolkliszewski6024
    @karolkliszewski6024 9 місяців тому

    W energetyce stosuje się przy połączeniach szynowych podkładkę miedziano aluminiową strona miedzi do miedzi strona alu do aluminium
    jest to blaszka 2 stopionych ze sobą metali, dzięki temu nie grzeją się a raczej nie oksydują ze sobą połączenia. Śruby też bym polecał miedziane. Jeżeli chodzi o podany wzór na moc P=U x I to jest to uproszczenie i obliczona w ten sposób moc to moc pozorna (VA)a tak naprawdę używamy moc czynną a płacimy kary za moc bierną(przy taryfach przemysłowych)Zabrakło na filmie jak energia jest z powrotem przekształcana z magazynu na instalację AC.

    •  9 місяців тому

      Miedziane śruby i nakrętki były by lepsze, ale niestety jest to zbyt miękki materiał, dlatego Victron zaleca, aby stosować właśnie stal nierdzewną w tym przypadku. CO do mocy, to oczywiście, ze są to VA, ale dalej zależnie od tego jaki będzie cos fi będziemy mieli odpowiedni wynik w Watach. Na ogół przy prądzie przemiennym przyjmuje się współczynnik 0.8 i to jest w miarę OK. Energia z magazynu jest identycznie przekształcana na AC przez inwertery Victrona. Dzięki ich rozwiązaniu energia akumulatory mogą zarówno być ładowane jak i rozładowywane. Ale za cały proces odpowiada dokładnie ta sama przetwornica.

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 роки тому +5

    Ja korzystam z magazynu energii od jakiś dwóch lat. Rok temu przewidziałem, że nastąpi zwiększone zainteresowanie bankami energii. Główne powody to rosnąca cena za energię elektryczną. Zmiany w sposobie rozliczeń prosumentów (net billing). Problemy ze zbyt wysokim napięciem i wyłączeniami falowników.

    •  2 роки тому +5

      Dokładnie tak. Te wszystkie powody prędzej czy później przyczynią się do dynamicznego rozwoju i ogromnego popytu na magazyny energii. Jeszcze kilka miesięcy i myślę, że wielu kolejnych użytkowników PV skusi się na instalację magazynu. A za nimi pójdą kolejni.

    • @AT-Sys
      @AT-Sys 2 роки тому +2

      Ja też to przewidziałem a nawet byłem zmuszony cześć instalacji zmienić w offgrid poza pompa ciepła i indukcją bo są na siłę. Mam obecnie około 7 kWh ale myślę powiększyć do ponad 10. Z resztą widziałeś na moim kanale. Pozdrawiam

    •  2 роки тому

      @@AT-Sys Bardzo fajnie. Im więcej off-gridowców się wypowiada, tym większa adopcja magazynów energii. Kibicuję Ci, abyś jak najszybciej powiększył swój magazyn.

  • @dawid5457
    @dawid5457 2 роки тому +1

    Ładna inwestycja .

    •  2 роки тому +1

      Dzięki. To jest przyszłość. Całkowita niezależność energetyczna to kierunek do którego należy dążyć.

  • @piotrskowronski6278
    @piotrskowronski6278 2 роки тому +4

    Witam. Myślę o magazynie energii. Zdobywam wiedzę, liczę koszty. Film świetny. Czekałem na niego. Ale czekam na następny. Jak dobrać oprzyrządowanie typu BMS czy balanser? I jakie Pan dopuszcza skrajne wartości naładowania i rozładowania akumulatorów w procentach? Jakie maxymalne ciągłe obciążenie Pan stosuje? I po tylu latach jaki jest stopień degradacji(SOH)? I czy warto iść w żelowe akumulatory i dlaczego? Na raki film też czekam. Pozdrawiam

    •  2 роки тому +4

      To świetna wiadomość. Oby nas było coraz więcej. Będę się starał zamieścić kolejne materiały szkoleniowe. Balansery stosujemy przy akumulatorach kwasowych natomiast BMS przy litowo-jonowych lub LiFePO4. Dobór zależy od wymogów producenta i napięć na jakich będziemy pracować. Skrajne parametry ładowania i rozładowania, czyli tzw. SOC (State Of Charge) zależą od indywidualnych potrzeb. Im większy zakres rozładowania, tym większy cykl pracy. Wielkość cyklu pracy ściśle wpływa na czas życia akumulatorów. Im płytsze sykle, tym będzie ich więcej i magazyn będzie dłużej funkcjonalny. Ja u siebie przyjąłem typowo zakres 50% - 85%. Po prawie 6 latach cyklicznej pracy, gdzie kilka razy udało mi się rozładować magazyn dosłownie do zera (pełny cykl) mam około 10% niższy SOH. Zasadniczo póki co nie jest źle, ale dalsza praca pokaże na ile żelówki są wydajne. Żelówki są zdecydowanie tańsze niż litowe. Ale gdybym dzisiaj budował swój magazyn od podstaw, to już raczej tylko i wyłącznie LiFePO4. Postaram się zrobić o tym materiał.

    • @torqo7265
      @torqo7265 2 роки тому +3

      @ Miał Pan może do czynienia z akumulatorami AGM z dodatkami węglowymi dla których producenci deklarują 3000 cykli przy DoD 50%?
      Jeżeli byłaby to realna wartość to wydaje się to być nieco bardziej opłacalne niż LiFePo4 które przy DoD 80% też ma około 3000cykli. Tak zgrubnie licząc tego typu AGM 100Ah kosztuje 1250zł i dwa takie akumulatory zmagazynują nam 1.2kWh energii do wykorzystania, koszt akumulatora litowego 2500zł który zmagazynuje 0.96kWh. Na plus dla AGMów warto też dodać, że mamy jeszcze spory margines na jakieś kryzysowe sytuacje a przy litówkach jest on dużo mniejszy.

    •  2 роки тому +2

      @@torqo7265 Akurat nie miałem do czynienia, ale zastanawiam się, czy to nie jest piękny marketing. Wydaje mi się, że trudno jest akumulator kwasowy zmusić do tego, aby przy tak głębokim cyklu osiągnął ich aż 3000. Trzeba by zgłębić temat, bo może ktoś przeprowadził takie testy. Ale patrząc po cenach to chyba jednak akumulator żelowy w wersji przystosowanej do głębokich cykli wychodzi korzystniej. Jego cena to około 2800-2900 zł za 12V 220Ah lub 240Ah. Oznacza to 2,64kWh - 2,88kWh zgromadzonej energii. Ja testuję właśnie żelowe i póki co u mnie po prawie 6 latach pracy cyklicznej (czasami z naprawdę głębokimi cyklami) wszystko działa perfekcyjnie. Bardzo ważne jest też jakim prądem będziemy obciążali akumulator i na jaki prąd on pozwoli. O wiele większym specjalistą ode mnie z tego zakresu jest Robert Mazurek z kanału @mrAkumulator. Skontaktuj się z Robertem i powołaj na mnie. Myślę, że może znać szczegółową odpowiedź na Twoje pytanie.

    • @torqo7265
      @torqo7265 2 роки тому +2

      @ jedne z tych AGMów firmuje właśnie Robert Mazurek wraz z Kapitanem przyczepą :D

    •  2 роки тому +5

      @@torqo7265 To o tym nie wiedziałem. Jeżeli Robert je firmuje, to jestem pewien, że wszystko jest OK. Trudno o bardziej wiarygodnego człowieka niż Robert i do tego posiadającego specjalistyczną wiedzę i urządzenia do badania i testowania akumulatorów. Nie mniej jednak fajnie byłoby sprawdzić te akumulatory przy większych obciążeniach i w dłuższym okresie czasu. Właśnie fajnie fajnie byłoby je "pomęczyć" tak około roku i później wykonać pomiary i porównać wyniki jakie były na starcie z wynikami po wielokrotnym ładowaniu i rozładowywaniu.

  • @waldemarsiamro7297
    @waldemarsiamro7297 Рік тому +1

    Witam. Świetny materiał duża znajomość tematu ale przydał by się schemat połaczeń falowników .Pozdrawiam

    •  Рік тому +1

      Bardzo dziękuję. Samo podłączenie takiego magazynu do falowników jest wręcz banalne. (+) do plusa a (-) do minusa. Tyle po stronie DC. Od strony AC po jednej fazie i zerze zgodnie z oznaczeniami + uziemienie. Tutaj ciężko jest coś popsuć.

  • @robertnawrocki3082
    @robertnawrocki3082 2 роки тому +2

    Bardzo dobrze wytłumaczone zagadnienia elektryczne, pełen szacunek👍

    •  2 роки тому +2

      Dziękuję bardzo. Zauważyłem mnóstwo pytań od widzów jak również moich klientów. Ludzie nie mają elementarnej wiedzy ze szkoły podstawowej, dlatego postanowiłem im ją trochę przybliżyć. Mam nadzieję, że wielu osobom moje materiały pomagają.

  • @grzegorzkowal5833
    @grzegorzkowal5833 2 роки тому +5

    bardzo ładny wykład - Piotrze mam pytanie - weźmy na to twój magazyn energii działający bez fotowoltaiki ale na taryfach promo czyli ładowany jest w nocy a korzystasz z niego cały czas doładowując go po najniższej cenie - czy ma to sens????

    •  2 роки тому +3

      Nie. Miałoby, gdyby cena energii nie rosła. Naturalnie nocą w taniej taryfie energia jest sporo tańsza, ale nadal kosztuje a ta cena także rośnie. Do tego dochodzą koszty stałe. Przy fotowoltaice korzystasz z energii w dzień na bieżąco a nocą z tej zmagazynowanej za dnia. Jedyny minus to miesiące zimowe gdzie przy zbyt małej pojemności magazynu lub za małej mocy instalcji PV niezbędne jest używanie agregatu. Ale przy obecnych cenach energii i ropy, koszt produkcji prądu z agregatu staje się tańszy niż jego pobór z sieci.

  • @grzegorzpiotrowski9661
    @grzegorzpiotrowski9661 Рік тому +1

    Fajne

    •  Рік тому +1

      Fajne, to mało powiedziane. To jest rewelacja. Brak rachunków i niezależność - coś wspaniałego.

  • @michakrol8228
    @michakrol8228 11 місяців тому +1

    Witam. Jestem pod wrażeniem wiedzy i ogromu pracy włożonej do przedsięwzięcia. Mam jedno pytanie. Jak z temperaturami w pomieszczeniu gdzie znajduje sie bank energii?? Wentylacja wymuszona?? Czy w ogole nie oddaje ciepła taki bank??

    •  11 місяців тому +2

      Wielkie dzięki. W pomieszczeniu mam stałe 22-25 stopni. Akumulatory się nie grzeją. Falowniki lekko podgrzewają pomieszczenie i utrzymują stało temperaturę.

  • @mikoaj4404
    @mikoaj4404 Рік тому +3

    Smutne jest to, że koszt takiego banku jest ponad 3 krotnie wyższy od kupna energii od dostawcy przez lata życia takich agmów/gel, licząc nawet 1kwh za 1zl, co przy planowanych cenach energii na przyszłe lata i tak jest bardzo optymistyczną wizją. Z ciekawości spytam czemu nie zdecydowałeś się na aku lifepo4?

    •  Рік тому +2

      Bo 6 lat temu LFP kosztowały 5 razy więcej niż dzisiaj. Z tego względu wybrałem Żel. Ale planuję za rok może dwa wymienić magazyn na LFP. Wtedy będą inne ceny akumulatorów i z pewnością będzie mi się to jeszcze bardziej opłacało.

    • @panton7842
      @panton7842 Рік тому +1

      @ kierunek LFP 👍

    •  Рік тому +1

      @@panton7842 Jak najbardziej. Fizycznie czekam aż inwestycja mi się zwróci, czyli jeszcze max. 2 lata. Wtedy na 100% wymienię aku na LFP. Ale może to też nastąpić wcześniej. Zobaczymy co się będzie działo w gospodarce i jakie będą trendy na najbliższy czas.

  • @Miki-gekon
    @Miki-gekon 9 місяців тому +1

    Cześć, dobry materiał, szczególnie informacja o tym że można za symulować się falownik owi on grid. Czy zrobiłbyś materiał tylko na ten temat? Interesuje mnie żeby zobaczyć i zrozumieć w jaki sposób to działa i jak to jest połączone. Mam instalacje on grid ale w razie awarii zostaje bez prądu. Rozumiem że do kupując falownik off grid i baterie mogę zrobić w domu siec wewnętrzna. Założenie jest bardzo dobre. Myślę że bardzo dużo ludzi byłoby takim tematem zainteresowanych. Pozdrawiam

    •  9 місяців тому +2

      Dzięki. Dobrze myślisz. Gdy dodasz falownik(i) hybrydowo-wyspowe do obecnej instalacji On Grid, to będziesz mógł pracować zarówno w systemie hybrydowym jak i off grid. Nowe falowniki będą tzw. retrofitem, zatem nie potrzeba wymieniać dotychczasowej instalacji PV aby to wszystko mogło działać. Zapraszam Cię na dzisiaj na godz. 20 na LIVE Q&A. Będziemy z pewnością o tym wszystkim mówić.

  • @bambobambo2577
    @bambobambo2577 Рік тому

    Wreszcie ktoś to porządnie wytłumaczył. Dzięki 👍

    •  Рік тому

      Dziękuję bardzo. Cieszę się, jeśli mogłem jakoś pomóc.

  • @firmabiks.j.3677
    @firmabiks.j.3677 Рік тому +1

    Jest dobrze opowiedziane i pokazane, jak zbudować duży magazyn energii ale mam jedną niejasność: dlaczego łączy się tylko po 4 akumulatory szeregowo a potem 9 kpl równolegle? Łącznie jest to 36 akumulatorów. Czy nie lepiejby było by np połączyć te 36 akumulatorów szeregowo i wówczas napięcie ładowania byłoby max 518V ? , prąd ładowania 1/10 pojemności to dałoby 22A . . Można by było zastosować jeden falownik do korzystania z paneli PV jak i z akumulatorów, oraz w obwodzie akumulatorów płynęłyby niskie prądy , nie powodowało by grzania na stykach. Nie mogę pojąć dlaczego wszyscy upierają się na napięcie 48V zamiast jak przy akumulatorach litowych nawet 800V?. Przecież czym wyższe napięcie to są mniejsze prądy i mniejsze straty. Czy może mi Pan to wyjaśnić ? Może ja czegoś nie rozumiem?
    Pozdrawiam Edward Bik

    •  Рік тому +1

      Już odpowiadam. System Victrona to system pracujący na napięciach 12, 24 lub 48V. Nie można do niego podłączać magazynów wysokonapięciowych. Oczywiście przy wysokim napięciu straty byłyby niższe i można by zastosować o wiele cieńsze przewody. W tym przypadku takiej możliwości nie ma. Ale styki się tutaj nie grzeją. Przy tej liczbie akumulatorów, wychodzi kilka Amperów na akumulator, więc nie ma żadnego problemu. Przewagą Victrona jest właśnie to, że są to trzy falowniki zamiast jednego wielkiego. Możliwości systemy są o wiele szersze i nie ma żadnych problemów z asymetrią międzyfazową. Napięcie 48V jest napięciem bezpiecznym i w tym przypadku straty na poziomie 2-3% są do zaakceptowania. Tutaj mamy zwyczajnie do czynienia z wyborem między bezpieczeństwem a funkcjonalnością i niezawodnością pracy rozwiązań Victron Energy. Żaden inny producent na rynku nie posiada takich możliwości konfiguracji i budowy niemal dowolnego systemu jak właśnie Victron.

  • @goral1749
    @goral1749 2 роки тому +1

    Tak sobie na szybko liczę
    Za same akumulatory trzeba wydać około 130 tysięcy ich czas użytkowania to średnio około 8 lat plus reszta instalacji to będzie około 140 tysięcy nie wliczając oczywiście fotowoltaiki. Żeby nie było to jest zajebiste, zajebiście jest być nie zależnym ale po tych 10 latach znowu trzeba ponieść takie koszty. Więc mega słabo. Oczywiście jak na świecie będzie armagedon energetyczny to mega sprawa ale dla kogoś dla kto nie musi liczyć pieniędzy.

    •  2 роки тому

      Generalnie to nie są małe inwestycje, ale nie trzeba od razu inwestować w 100kWh. Można zacząć od magazynu 10-20kWh za około 15-28 tys. zł. Do tego falowniki od 10 do nawet 60 tys. w zależności od tego, czy kupujemy je małe, czy może już na przyszłość, wiedząc, że magazyn będziemy sukcesywnie powiększać i że będziemy potrzebowali większej mocy. Fotowoltaika jest tutaj niezależna i nie można jednego mieszać z drugim. Ale najtańszy ale porządny system hybrydowy/off-gridowy 1-fazowy o mocy powiedzmy 6.5 kW można zbudować już za 40-50 tys. zł. Reszta to kwestia rozbudowy.

  • @banytube
    @banytube 2 роки тому

    Przede wszystkim bateria powstaje po połączeniu pojedynczych ogniw. 3R12 2R10 czy 6F22 są bateriami, ale pojedyncze AA, AAA, D nimi nie są. Podobnie jest z rakietami. Baterią jest wyrzutnia wielo-prowadnicowa, a wiele jednostkowych wyrzutni nie jest baterią. Następny przykład: Kran to urządzenie do pobierania wody z wodociągu. W ścianie można mieć po angielsku dwa krany, z zimną i gorącą wodą, albo baterię kuchenną, gdzie oba krany są zespolone.

    •  2 роки тому

      Zgadza się, ale nie chcę się już zagłębiać w takie detale, bo wielu widzów i tak ma problem ze zrozumieniem tego, co staram się przekazać. Tak naprawdę wszyscy popełniamy błędy w nomenklaturze używając określenia bateria. Baterie są naładowane raz i po rozładowaniu możne je wyrzucić. Natomiast do ładowania wielokrotnego używa się akumulatorów, które także potocznie ale właśnie błędnie nazywa się bateriami.

  • @norbertneubauer6668
    @norbertneubauer6668 2 роки тому +2

    Gratuluje instalacji!
    Mam dom jednorodzinny, podlaczenie 3-fazowe (na kazdej fazie czesc urzadzen, oswietlenia, gniazdek), roczne zuzycie na poziomie 6,5 MWh. Nie mam jeszcze instalacji PV, ale mysle o instalacji do 10kWp, z magazynem energii na poziomie 4,8kWh i falowniku hybrydowym. Tylko martwi mnie ta instalacja 3 fazowa. Zastanawiam sie czy moglbym uzyc falownika 1-fazowego w tej mojej instalacji, a jesli tak to jak go wpiac do istniejacej instalacji. Hybrydowy falownik 3-fazowy ze wstepnego researchu to >10kPLN, wolalbym jednak zostac przy 1-fazowym.
    Aktualnie nie chodzi mi o totalny off-grid, ale chcialbym sie zabezpieczyc na wypadek blackoutow, ktore wg mnie wydaja sie dosc prawdopodobne, no i jakos przygotowac na dalsze podwyzki cen pradu i gazu (ogrzewam gazem i kuchenke tez mam poki co gazowa) ale licze sie z mozliwoscia dogrzewania klimatyzacja i ew grzejnikami konwektorowymi lub uzupelnienia mojego systemu ogrzewania o bojler elektryczny lub jakas kombinacje elektryczną do aktualnej instalacji co/cwu.
    Zaznacze ze obecnie nie uzywam urzadzen zasilanych 3-fazowka i poki co nie planuję.
    Czy moglbym prosic o podpowiedz czym moglbym taka instalacje ogarnąć? Cena ma znaczenie. Interesujaca wydaje mi sie koncepcja eksperymentow z bateriami z samochodow i rozwazam ten kierunek jesli chodzi o mag energii.

    •  2 роки тому +2

      Da się to zrobić na jednej fazie. Niedługo na moim kanale zamieszczę materiały właśnie z takiej instalacji. Wiem, że koszty mają znaczenie, ale uwierz mi, że na falowniku nie warto oszczędzać. To jest serce systemu i niestety często kosztuje ponad 10 tys. zł. Lepiej uzbierać pieniądze i kupić porządny sprzęt, niż coś taniego, co nie będzie działało tak jak należy a do tego nie będzie odporne i zabezpieczone przed rożnymi dziwnymi zdarzeniami w sieci energetycznej. Jeśli chcesz, to możemy złożyć jakiś zestaw, ale o tym najlepiej rozmawiać mailowo.

    • @jerzyadamus3443
      @jerzyadamus3443 2 роки тому

      I

    • @konradm5667
      @konradm5667 Рік тому +1

      @ Mam podobną sytuację "domową" i podobny plan na budowę niedużego magazynu (ok5-8kWh) z podpięciem PV i wiatrakiem. Czy możecie mnie Panowie dołączyć do wątku na priv ?

    •  Рік тому +2

      @@konradm5667 Jeśli nie chcesz pisać w komentarzach, to pisz na e-mail. Kontakt masz w opisie każdego filmu. Zawsze chętnie pomożemy.

  • @bearchills986
    @bearchills986 2 роки тому +1

    Petardyczny odcinek 👌👌👌

    •  2 роки тому +1

      Dzięki. Cieszę się, jeśli się podobało.

  • @qgienek
    @qgienek 2 роки тому +3

    czekam kiedy będziesz produkował wodór, planuję zbudować magazyn na akumulatorach trakcyjnych , co o tym myślisz?

    •  2 роки тому +3

      Z wodorem to jeszcze nie tak szybko. Ja uważam, że wodór jako paliwo jest dość niebezpieczny i do tego jego przechowywanie jest kłopotliwe, bo ucieka samoistnie z nawet najlepszych zbiorników. Co do aku trakcyjnych to jest to bardzo dobre rozwiązanie, porównywalne z LiFePO4.

  • @MrWolandPL
    @MrWolandPL Рік тому +1

    Sądzisz, że jest możliwa budowa instalacji fotowoltaicznej plus magazyn energii, które byłyby w stanie zasilić budowę domu jednorodzinnego (czyli aby cała budowa odbyła się bez przyłącza do sieci energetycznej)?

    •  Рік тому +2

      Oczywiście, że tak. Sam jestem tego najlepszym przykładem.

    • @MrWolandPL
      @MrWolandPL Рік тому +1

      @ No tak, tylko Twoja instalacja off-grid jest kosztowna. Ja docelowo, gdy już zamieszkam, off-grid chyba nie będę przebował, a tworzyć go na samą budowę to zupełnie nieopłacalne.

    •  Рік тому +1

      @@MrWolandPL Tak moja była kosztowna, bo i moje potrzeby nie są małe. Ale do budowy tym bardziej warto mieć coś w rodzaju off grid, tyle, że nie musi to być duża moc. Wystarczy w większości 1 faza i podtrzymanie z kilku akumulatorów doładowywanych w dzień z fotowoltaiki. Wszystko da się policzyć i tak dopasować, aby koszty były przystępne a później aby dało się to dalej wykorzystać i użytkowac już po zakończeniu budowy domu.

  • @marekwisniewski5572
    @marekwisniewski5572 2 роки тому +1

    Ale kolego - W ( watt) ma w sobie również CZAS gdyż Watt to 1J/s - dlatego później używasz godzin - bo wcześniej masz sekundę ( zresztą jednostkę podstawową układu SI )

    •  2 роки тому

      Zgadza się, ale dla większości ludzi lepiej jest pokazywać to, czego nie rozumieją a znają gdzieś ze słyszenia, w jasny i przejrzysty sposób. Jak zaczniemy mieszać z Julami, to ludzie się pogubią.

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 2 роки тому +1

      @ Intencję rozumiem, ale uważam, że należało to wyjaśnić na wstępie łopatologicznie - bo ludzie tak jak słusznie zauważyłeś nie rozumieją powiązania -- Watt to jednostka energii dostarczona w czasie 1 s a Wh to dostarczanie tej samej jednostki energii przez godzinę czyli 3600 sec. wg. mnie wtedy wszystko staje się jasne. A tak to ludzie zaczynają myśleć, że jednak W i Wh lub KWh to zupełnie co innego a to to samo tylko zmienia się czas dostarczania( przepływu) energii.

    •  2 роки тому

      @@marekwisniewski5572 Ty to rozumiesz i ja także. Natomiast gdyby zapytać przypadkowego człowieka ile sekund ma godzina, to zacznie długo liczyć i pod warunkiem, że dobrze pomnoży 60*60 to poda wynik. Ludzie mają problemy z podstawowymi jednostkami z układu SI, nie wspominając o tych, którzy nawet nie wiedzą, że taki układ istnieje. Jeżeli jeszcze niektórzy ogarniają przedrostki w postaci Mili, Kilo, to już Mega, Giga zaczynają robić problemy. A jak zaczynamy gdzieś posługiwać się pico, nano, micro lub tera, peta, exa, to nikt nie wie o co chodzi. Zapytajmy kogoś z ulicy, czy wie ile to jest albo lepiej co to jest np. femto-gram. Obawiam się, że oczy u tej osoby będą większe niż cała głowa. Część odpowie nie wiem, część powie że to jakieś urządzenie, bo tak magiczne brzmi. Może jak trafimy na kogoś po studniach technicznych, to odpowie prawidłowo.

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 2 роки тому +2

      @ OK pytanie z innej beczki ;) - dlaczego wybrałeś 48v a nie np. 240v ? - dało by wtedy wykorzystać falownik hybrydowy i przygotować się na 2024 i rozliczanie w cyklu 15 min. gdzie de facto będzie się nieźle zarabiało tylko na przechowaniu energii ?

    •  2 роки тому +1

      @@marekwisniewski5572 Przede wszystkim mój projekt dotyczy docelowo tzw. domu bez rachunków w systemie off-grid. Zatem podłączanie się do sieci i oddawanie energii nie ma dla mnie żadnego sensu przynajmniej na tym etapie. Off-grid jest o wiele bardziej stabilnym i bezpiecznym rozwiązaniem niż sieć publiczna. Dlaczego 48V - to także dosyć proste. Od samego początku stawiałem na rozwiązania Victron Energy zamiast na jakieś inne chińskie inwertery. Victron nie ma jeszcze (choć wiem, że będzie niedługo miał) falownika wysokonapięciowego. Magazyn energii na napięciu 48V ma podczas przetwarzania z DC na AC o wiele mniejsze straty niż niższe napięcia a zatem wybrałem możliwie najwyższe na jakim on działa. Ja i siebie zarobię więcej, gdy będę of-grid, niż gdybym był wpięty w sieć.

  • @andrzejzurek2605
    @andrzejzurek2605 2 роки тому +3

    Ekstra robota Mam również takie pytanie Ile kosztuje taki zestaw i czy podjąłby się pan montażu takiego magazynu do domu prywatnego Pozdrawiam

    •  2 роки тому +4

      Gdzieś mi się ten komentarz zawieruszył. Podjąłbym się montażu, gdyż zajmuję się tym na bieżąco. Natomiast co do wyceny, to nie ma dwóch identycznych. Każdy ma inne potrzeby i magazyn należy dobrać do potrzeb. Proszę o maila w tej sprawie, to będę mógł pomóc.

  • @krzysztofligeza3378
    @krzysztofligeza3378 Рік тому +1

    Wszystko fajnie, ale 36 tysięcy za akumulatory kwasowe, które wytrzymają 3 lata to troszkę dużo. Już wolał bym iść w li-jon. Sam chcę coś stworzyć awaryjnie na kwasiakach, ale do podtrzymania kluczowych odbiorników ze świadomością że po dwóch latach akumulatory pójdą na złom

    •  Рік тому +1

      To zależy od akumulatorów. Moje działają już szósty rok i są w świetnej kondycji. Ale oczywiście, gdybym dzisiaj miał je wymieniać, to już tylko LiFePO4.

  • @mateuszjankowski343
    @mateuszjankowski343 2 роки тому +1

    Naszło mnie pytanie ekonomiczne, a raczej o ekonomiczną zasadność. Sam bank energii, który prezentujesz oszacowałem na jakieś 150k pln i tu rodzi się pytanie o sens off-grid'u. Wiadomo, że akumulatory mają swoją żywotność. Pytanie ile czasu dadzą radę pociągnąć. Kolejna rzecz to kwestie rachunków za prąd z sieci. Nawet jeżeli płacilibyśmy rachunki na poziomie 1000pln to mamy dostęp do energii na 150 m-c (12,5 roku). I teraz pytanie na zakończenie - Czy niezależność energetyczna faktycznie przewyższa koszty zbudowania takiego banku energii, bo za jakiś czas te baterie będzie trzeba wymienić i wydać kolejną kupkę raczej znaczącej wartości "siana".
    Jeżeli jestem w błędzie, proszę wytłumacz mi to, w którym momencie moje myślenie jest błędne.
    PzDr. i szacun za kontent kanału.

    •  2 роки тому +1

      Twoje myślenie częściowo jest prawidłowe a częściowo błędne. Magazyn energii nie należy do najtańszych natomiast mnie kosztował on niecałe 100 tys. zł. Obecnie taki magazyn można kupić już za około 60 tys. zł. (oczywiście na akumulatorach gorszej klasy, ale pojemność będzie się zgadzała). Akumulatory mają swoją żywotność, ale w przypadku akumulatorów żelowych (tych lepszej klasy) przeznaczonych do głębokich cykli jest to zwykle 12-15 lat. Przy rosnących cenach energii jest to bardzo opłacalna inwestycja. Ja płaciłem rachunki około 2700 zł/mc (mam duże zapotrzebowanie na energię) a obecnie byłoby to około 4000 zł/mc. Zatem bilans zysków i strat jest oczywisty. Niezależność energetyczna to nie tylko oszczędność pieniędzy. Cena jaką trzeba zapłacić za magazyn to nie wszystko. Wyjątkowo ważne jest bezpieczeństwo dostawy prądu (w dzień w fotowoltaiki, nocą z magazynu), stabilność pracy systemu (przy odpowiednim doborze sprzętu wiele lat bezawaryjnej pracy), odpowiedni kształt napięcia (pełna sinusoida a nie prostokąt), napięcie na równym poziomie 230V a nie pływające między 190 a 260V jak w sieci publicznej (urządzenia domowe RTV/AGD nie zużywają się tak szybko jak przy energii z sieci). Baterie oczywiście trzeba będzie wymienić jak każdy inny sprzęt w gospodarstwie domowym. Różnica jednak polega na tym, że ten nie dość, że zdąży się zwrócić, to jeszcze dzięki oszczędnościom zarobi na siebie i na kolejną wymianę.

    • @mateuszjankowski343
      @mateuszjankowski343 2 роки тому +1

      @ Dzięki za konkrety. Teraz ma to sens.

    •  2 роки тому +2

      @@mateuszjankowski343 Nie ma za co. W razie czego jestem do usług :)

  • @JackyX991
    @JackyX991 2 роки тому +1

    Bardzo ciekawie i przystępnie wytłumaczone oraz poparte przykładami wizualnymi. To jaki jest koszt takiego magazynu ? Te 36 akumulatorów, kable,szafki,falowniki.

    •  2 роки тому +1

      Dziękuję bardzo. Na dzień dzisiejszy około 182 tys. zł. Ale to cena katalogowa. Przy zamówieniu możliwe są większe upusty. Oczywiście to cena materiałów bez kosztów dostawy i montażu. Mało nie jest, ale jednak to 95 kWh i 3 fazowe zasilanie na Victronie z możliwą czynną mocą ciągłą aż 24kW. Do tego falowniki mogą działać zarówno jako pełny OFF-GRID jak również jako HYBRYDA. Obsługują także jednocześnie nie zależnie od tryb pracy współdziałanie z agregatem prądotwórczym.

  • @sebadorau4622
    @sebadorau4622 3 місяці тому +1

    Taka sprawa. Masz tam połączenia szeregowe z góry na dół tych brzegowych akumulatorów ale nie określiłeś dokładnie czy te 9 sekcji jest też szeregowo czy równolegle czy masz 48V i 1980A czy 432/220.

    •  3 місяці тому +1

      Jest 9 sekcji po 48V.

  • @robertzaborowski4596
    @robertzaborowski4596 Рік тому +2

    Przydałby się pomiar styków termometrem bezdotykowym podczas pracy z maksymalnym obciążeniem.

    •  Рік тому +2

      Można, ale nie jest to konieczne. Wystarczy powiedzmy co miesiąc skontrolować sobie pirometrem oraz wizualnie stan instalacji i wtedy nic złego nie powinno się stać.

  • @robertrobert738
    @robertrobert738 2 роки тому +2

    Przewodów się nie stosuje są inne rozwiązania szyna miedziana do łączenia akumulatorów. Na klemach akumulatora nie podpina się tyle pod 1 środę nie dziewce że to się grzeje i utlenia.

    •  2 роки тому +2

      Wiem, że najlepsze są płaskowniki miedziane. One przeniosą o wiele większe prąd niż kabel. Ale wówczas wszystko jest o wiele bardziej usztywnione. Przy przewodach mamy połączenia elastyczne. U mnie się grzało ze względu na zastosowanie ocynkowanej śruby zamiast nierdzewnej. Dużo przewodów do jednego mocowania akumulatora swoje zrobiło. Delikatnie się obluzowało i powstało coś w rodzaju utleniania się. A dalej to już reakcja łańcuchowa. Efekty było widać na filmie.. Po zmianie śruby na nierdzewną i usztywnieniu mocowania problemy zniknęły i wszystko działa perfekcyjnie i nic się nie grzeje.

    • @robertrobert738
      @robertrobert738 2 роки тому +1

      @ Polecam zapoznać się z SZYNA PRĄDOWA ELASTYCZNA ERIFLEX FLEXIBAR nie jedna inwestycje wykonywałem wytrzymują sporo.

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 2 роки тому +1

      @ 33:00 tu akurat jest nierdzewna śruba. Śruby nierdzewne mają tylko jedną zaletę że są odporne na kwas z akumulatora. Niestety ale są jednym z najgorszych przewodników pradu, i są kruche.

    •  2 роки тому +1

      @@robertrobert738 O tym nie pomyślałem. Jest to ciekawy pomysł. Dzięki za sugestię.

    •  2 роки тому +1

      @@MaoWatt Śruba nierdzewna jest gorszym przewodnikiem, ale tu nie chodzi o przewodzenie przez śrubę, tylko o jak największą powierzchnię styku na klemie. Z każdego akumulatora wydostają się jakieś opary i właśnie w takim przypadku ocynk będzie zawodził a nierdzewka już nie.

  • @tele1Funken
    @tele1Funken Рік тому

    Szacunek za to co Pan tutaj zmajstrował oraz za wiedzę która pan przekazuje. Moje pytanie jest następujące. Fajnie ze ma Pan juz stworzony cały zestaw. Gdzie można kupić prosty zestaw dla początkujących stworzony z jednego bądź dwóch dobrych aku falownika i prostego panela foto. Na początek by jakkolwiek zasilić lodówkę 160W. Czy są w sieci gotowe dobre zestawy które można w przyszłości rozwinąć. Jak widzę w sieci nie ma podobnych rozwiązań a każdy dobiera sobie zestaw po swojemu. Jest to uciążliwe dla zwykłego zjadacza chleba. Dla początkującego wystarczył by najprostszy zestaw z możliwością rozszerzenia w przyszłości. Dzięki i szacunek za bardzo przydatny filmik. Pozdrawiam

    •  Рік тому

      W sieci i na portalach aukcyjnych można znaleźć różne gotowe zestawy. Jednak trzeba mieć także trochę wiedzy, aby wszystko odpowiednio połączyć. Niezwykle ważne jest także odpowiednie dobranie komponentów do potrzeb i z tym jest najwięcej problemów. Nieprecyzyjne opisy aukcji często wprowadzają w błąd. Nawet jeżeli coś takiego kpimy, to okazje się, że na początku wszystko działa fajnie, ale finalnie taki zestaw jest nierozwojowy i po krótkim czasie staje się jedynie wyrzuconymi pieniędzmi. Do każdego rozwiązania trzeba podejść indywidualnie. Niestety bez pewnych nakładów finansowych nie da zię wykonać nawet minimalnych rozwiązań, które będą rozwojowe. Osobiście uważam, że na start trzeba mieć chociaz te 25 tys. zł. To pozwoli zacząć. Później sukcesywnie można dokładać różne elementy i rozbudowywać system.

  • @robertpopiolek6844
    @robertpopiolek6844 2 роки тому +2

    Tak chciałem spytać. Mam dzialalnosc która jest prowadzona 7-18 potem zluzycie Energi spada do okolo 1kwh przez noc . Tak myślę czy w takiej sytuacji jest sens budować duże magazyny Energi. I jeszcze chciałem, wyliczył Pan jaka pojemność ma bank Energi przy 48v , ale ile on ma realnie albo teoretycznie po przekształceniu na prąd zmienny 230v

    •  2 роки тому

      Budowa magazynów energii ma coraz większy sens. Stale rosnące ceny energii wielu zarówno indywidualnych inwestorów jak i wielu przedsiębiorców umacniają w tym przekonaniu. Magazyn należy dobierać pod kątem profilu zużycia energii. W firmach jest on zawsze inny niż w domach. Ważne jest jaka jest maksymalna moc jaką pobieramy chwilowo i przez jaki długi czas to robimy. Nie bez znaczenia jest także to, że w przedsiębiorstwach nierzadko płacimy za energię bierną a magazyn energii może być świetnym kompensatorem mocy biernej. Jeśli chodzi o straty, to wynikają one wprost ze sprawności akumulatorów. W przypadku tych najtańszych i najgorszej jakości będzie to około 50%. Lepsze mają 70% aż do 90-95% przy magazynach opartych o LiFePO4 lub LTO. Do tego należy jeszcze doliczyć niewielkie straty wynikające z długości przewodów (im grubsze, tym straty będą mniejsze) oraz z samego przetwarzania energii przez falownik (około 1-3%).

  • @marcinkania2587
    @marcinkania2587 Рік тому +1

    Jeśli duży prąd jest takim problemem i zagrożeniem, to nie lepiej byłoby połączyć te akumulatory w taki sposób żeby uzyskać zamiast 48V, np 436V o niskim prądzie? Można przecież połączyć wszystkie akumulatory szeregowo i pozostawić niski prąd

    •  Рік тому +1

      Można, ale do tego musiałby być falownik wysokonapięciowy a Victron takim nie jest, chociaż ma się ukazać taka wersja. Ponadto należy pamiętać o bezpieczeństwie. Z wysokim napieciem przy prądzie stałym należy bardzo uważać.

  • @remigiuszdejnarowicz7764
    @remigiuszdejnarowicz7764 2 роки тому +2

    Mam pytanko: Używasz falowników Quattro Victrona. Czy jest ku temu jakiś specjalny powód? Bo wydaje się że do zastosowań offgrid Multiplus powien w zupełności wystarczyć. Owszem, Quattro ma więcej możliwości, ale czy przy obecnej konfiguracji wykorzystujesz oba wejścia? I jeśli tak to do czego?

    •  2 роки тому +2

      Quattro m.in. dlatego, że mam odseparowane właśnie dwa wejścia i dwa wyjścia AC. Na jednym mam wpięte falowniki fotowoltaiczne a na drugim generator energii (agregat). Z wyjściami jest podobnie. Jedno jako podstawowe a drugie jako krytyczne (chociaż obecnie go jeszcze nie używam, ale docelowo będę). Dodatkowo z tego, co pamiętam w Quattro możemy agregować o wiele więcej jednostek niż w multiplusie. Zdaje się, że do 18 szt. na jednej fazie?

    • @remigiuszdejnarowicz7764
      @remigiuszdejnarowicz7764 2 роки тому +1

      @ OK, to teraz zrozumiałem jak masz to podłaczone. Z jakiegoś powodu, myślałem że falowniki masz podłącozne od strony wyjścia. Victron na swojej stronie opisuje że falowniki mogą być podłaczone od strony wejścia jak i wyjścia (razem z siecią domową) i tylko dla falowników wpiętych pod wyjście jest wtedy podawane napięcie - teraz jak o tym pomyślę to był to obrazek opisujący konfigurację on-grid. Jakoś nie pomyślałem że w przypadku off-gridu będzie inaczej. Twój setup jest bardzo oczywisty i podpięcie generatora pod drugie wejście ma całkowity sens.
      A tak swoją drogą nie korciło Cię żeby dodać chciaż jeden MPPT od Vicrona o podłaczyć bezpośrednio na baterie? Podobno bardzo dobrze się itegrują te ichniejsze SmartSolary z tymi inwerterami ograniczając opowiednio moc żeby nie przeładować baterii. Wtedy odpadłyby ci straty na konwersji do prądu zmiennego i z powrotem. Co prawda nie widziałem tam takich mocy jak u Ciebie (24kW), ale do 5KW idzie coś znaleźć a i można tego podłaczyć więcej sztuk.
      Ja powoli się przymierzam do zbudowania własnego magazynu, choć raczej nie w wersji full-offgrid. Posiłkowanie się siecią zamiast generatorem w przypadku niskiego pozionu energii w magazynie w okresie zimowym wydaje się jednak tańszą alternatywą, choć generator pod ręką warto mieć.😄
      Podziwiam twój zapał. Robisz kawał dobrej roboty opisujac jak się z tym żyje, a też łatwym przypadkiem nie jesteś. Widziałem jakie masz obciążenie na screenach gdzie pokazujesz produkcję prądu. Sam mam sporo gratów na prąd (w tym dwie pompy ciepła), ale aż takich zużyć to mi mój inteligentny licznik nie pokazuje. Powodzenia. 😉

    •  2 роки тому +1

      ​@@remigiuszdejnarowicz7764 Dzieki wielkie za słowa uznania. Co do mppt, to oczywiście, że mnie korciło, ale musiałbym dodatkowo pociągnąć sobie kabelki a między falownikami a trackerami mam ponad 100 metrów kabla, więc trochę szkoda mi było dodatkowej roboty. Ale może kiedyś. Kto wie...

  • @TOMIP77
    @TOMIP77 2 роки тому +2

    Wszystko fajnie,super,podziwiam.Ale to taka choroba chyba,przeliczając koszty budowy takiego magazynu off-grid za nic nie wrócą się koszty ,a już baterie będą do wymiany. Rozumie magazyn na dwie godziny,podtrzymanie oświetlenia etc.ale taki duży nie ma szans nie wyjdzie taniej. 1 akumulator żelowy to około tysiąc złotych 220 Ah. plus okablowanie ,ładowarki etc.Pozdrawiam.

    • @wojtas-4
      @wojtas-4 2 роки тому +1

      Bajeczki dla naiwnych miejskich dzieciaków, na wsi każdy łebek wie jak łączy się akumulatory. Ciekawo dlaczego zabrakło kalkulacji opłacalności ?.

    •  2 роки тому

      To błędne myślenie. Jak ktoś płaci dużo za energię, to liczbę akumulatorów też będzie potrzebował mieć większą. To jest logiczne. Jeden porządny akumulator 220Ah 12V to koszt około 2800 zł. Przy odpowiednim podejściu i rozumieniu tego, na czym polega inwestowanie kapitału i późniejszy zwrot z inwestycji wszystko się pięknie zwraca. Jak świat światem, było, jest i będzie tak, że jak ktoś boi się inwestycji, to niestety raczej do większych pieniędzy nie dojdzie.
      Do podtrzymania oświetlenia w domu oczywiście wystarczy kilka akumulatorów. Ale życie off-grid to nie podtrzymanie oświetlenia. To normalne zasilanie wszystkich urządzeń, takie samo jak z sieci publicznej, tylko dużo bardziej stabilne i bezpieczne. Off-grid to uwolnienie się od złodziejskiego systemu i uniezależnienie się od płacenia rachunków. I w końcu off-grid to cel sam w sobie. To prawdziwa wolność, której nie poczuje nikt, kto jest zniewolony przez ten chory system, który wpajają nam od lat, próbując wyprać nam mózgi i twierdząc, że tak jest dobrze. Jedni są na to pranie podatni a inni nie. Oby tych drugich było jak najwięcej.
      Około 10 lat temu też byli inwestorzy, którzy montowali panele fotowoltaiczne na swoich domach. Wtedy wielu mówiło, że to nie ma przyszłości, że to źle wydane pieniądze. A teraz spójrzmy co się dzieje wokół. Co trzeci budynek (a w niektórych miejscowościach) prawie każdy ma instalację PV na dachu lub na gruncie. Jeśli ceny energii będą tak szybko rosły (a będą), to za kilka lat większość posiadaczy domów będzie szła w kierunku uniezależnienia się od sieci. Tylko wówczas popyt wymusi zwiększenie podaży a to wpłynie na znaczący wzrost ceny za magazyny energii. Mimo tego i tak to będzie się opłacało. Pozdrawiam sedecznie.

    •  2 роки тому

      @@wojtas-4 Nie poruszałem kwestii kosztów, bo materiał byłby zbyt długi a do tego to nie szkolenie handlowe tylko dzielenie się wiedzą i własnym doświadczeniem. Myślę, że zrobię materiał na temat kosztów i porównam wówczas jak to wygląda w mikroskali i przy dużych systemach oraz kiedy i jak będzie się to zwracało.

    • @TOMIP77
      @TOMIP77 2 роки тому +1

      @ Witam ponownie. Nie chcę nikogo obrażać, wręcz przeciwnie,chętnie wręczyłbym Tobie statuetkę ,,pozytywnie zakręconego,, w temacie off-grid. Jestem Twoim subskrybentem przez Pompa Ciepła i PV Waldiego ,kiedy miałeś problem z sąsiadami,nawet Ci tam komentarz dodałem z podobnej sytuacji. I podziwiam Cię za Twoją wytrwałość i dochodzenie po ,,trupach,, do celu. FV u Ciebie super, ale Waldi kiedyś chwalił się rachunkami za energię,wtedy to jeszcze miał tylko jedną dychę a przy dwóch zobaczymy,na pewno zrobi materiał. Nawiązuję do tego że przy FV 10 Kvp. To ten magazyn nie zwróci się nawet za 100 lat. Sam piszesz jedna bateria 2800 zł * powiedzmy 30 to 84 000 zł. Cała reszta pewnie drugie tyle. Powiedzmy 160 000zł podzielić przez 100 lat to jest 1600 zł rocznie. Przypuszczam że takie rachunki są możliwe w normalnym rodzinnym domku z FV do ogarnięcia. Natomiast co do tego że chcesz być ,,eko niezależny,, to inna sprawa i za to Cię szanuję. Chciałem to tylko oddzielić ,niezależność od kosztów bo większość ludzi właśnie tym się kieruje. I nie chodzi mi o to że ktoś skombinował jakoś baterie,czy z auta elektrycznego,czy z rozbitego,tylko zakup podzespołów dla zwykłego śmiertelnika ,ze sklepu. Jeszcze raz,bez urazy,Pozdrawiam i czekam na więcej materiałów.

    • @TOMIP77
      @TOMIP77 2 роки тому +1

      @@wojtas-4 W tym temacie jestem laikiem,ale dodałem tam zgodnie z ceną podaną. Jeżeli się mylę to proszę przedstaw uproszczony wzór,chętnie się zainteresuję tym głębiej,bo sam jestem na ukończeniu nowego domu. Pozdrawiam.

  • @zbyszekgorski8296
    @zbyszekgorski8296 2 роки тому +1

    Wysłuchaj proszę swojej wypowiedzi (sposobu w jaki liczysz pojemność .26:30 do 26:50)

    •  2 роки тому

      Tak wiem, trochę się zakręciłem i zastosowałem już skrót myślowy. Ale dzięki za czujność, bo logicznie analizując nie ma to sensu :)

  • @jesteszmiana5915
    @jesteszmiana5915 2 роки тому +2

    Jaki był koszt całości? Panele, ładowarki, inwerter, Aku, kable

    •  2 роки тому +1

      Dość spory, bo 332 tys. zł. Ale było warto. W tej cenie są też trackery.

  • @ryszardhausner6357
    @ryszardhausner6357 Рік тому +1

    Witam serdecznie ze Szczecina
    i dziękuję za trud włożony w oświecenie narodu. Donosił Pan przed miesiącami o trudnościach z uzyskiem energii z włoskiej elektrowni EOLO 3000. Identyczne problemy z tym wiatrakiem mają też Niemcy (ua-cam.com/video/78OAFj8o_B4/v-deo.html).
    Posiadam tę samą, ale jeszcze nieuruchomioną elektrownię. Obawiam się, iż dokonałem błędnego zakupu i proszę Pana o informację i radę jak mógłbym pokonać stojące przede mną trudności z tą elektrownią kiedy ją wreszcie postawię na maszcie.
    Życzliwa rada jest więcej warta niż milion dolarów…
    Z uznaniem i poważaniem
    R. Hausner

    •  Рік тому +1

      O ten sam komentarz się pojawił. Już odpisałem. :)

  • @tomadab5259
    @tomadab5259 Рік тому +2

    Witam. Jak wykonać pomiar akumulatora agm jakie parametry ustawić na urządzęniu?

    •  Рік тому +2

      To zależy od możliwości danego urządzenia. Powinieneś sprawdzić rezystancję wewnętrzną i to jak pracuje akumulator pod obciążeniem.

  • @SuperMirekS
    @SuperMirekS 2 роки тому

    Jakie potrzeby energetyczne zaspokaja taki system? Jaki jest ekonomiczny wynik tego przedsięwzięcia? Pytam, bo moje wydatki energetyczne to 300 zł na gospodarstwo dwuosobowe plus paliwo około 300 miesięcznie. Czyli 600 zł. Wydane 330 tyś. pokrywa zatem wydatki na 46 lat, co wobec żywotności paneli i akumulatorów wymagałoby jeszcze 4 krotnej ich wymiany. Zakładając, że ich koszt stanowi 2/3 ceny całości dochodzi jeszcze 880 tyś. Razem 1 210 000 zł na ok.50 lat. Starczy to na 3,5 gospodarstw jak moje czyli na jakieś 2 domy czteroosobowe. W obliczeniach przyjąłem stałość kosztów ale jak wiadomo, gdy będą rosły ceny energii i ceny paneli oraz baterii też będą rosły. Pominałem też koszt zainwestowanego kapitału co można szacować na 12 tyś. rocznie. Ciekaw jestem wyników Pańskiej analizy.

    •  2 роки тому

      Nie da się tutaj jednoznacznie odpowiedzieć, bo wiele zależy od profilu korzystania z energii. Każdy dom i każdy użytkownik inaczej korzysta z prądu. Natomiast jeżeli rachunki za energię są na poziomie 300 zł miesięcznie, to instalacji absolutnie nie musi być aż takich rozmiarów i mocy, czyli będzie o wiele tańsza. Instalację należy dopasować do potrzeb, bo inaczej albo będzie się bardzo długo zwracała, albo będzie niedowymiarowana a zatem energii będzie stale brakowało. Myślę, że przy takich kosztach dałoby się wykonać instalację hybrydową w okolicach 70-90 tys. zł. Ale tak jak powiedziałem - takich rozwiązań nie liczy się na kolanie.

  • @pawelporebski3250
    @pawelporebski3250 2 роки тому +2

    Wszystko rozumiem, podlaczenia itd, ale zastanawia mnie jaka jest zywotnosc takiego akumulatora? Na ile lat/cykli ladowan on wystarczy?

    •  2 роки тому +2

      Żywotność akumulatora (magazynu energii) zależy stricte od tego na jakich poziomach napięć będzie on pracował i jakim prądem i jak często będzie ładowany i rozładowywany. Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście rodzaj akumulatora. Każdy akumulator pracuje w tzw. cyklach. Należy jednak pamiętać, że zwykłe akumulatory samochodowe/rozruchowe nie nadają się do magazynowania energii, ponieważ liczna pełnych cykli pracy wynosi około 200. Zostawienie lub rozładowanie takiego akumulatora do 10,5V przeważnie kończy się jego nieodwracalnym uszkodzeniem. W przypadku akumulatorów AGM lub żelowych przeznaczonych do głębokich cykli pracy sprawa wygląda trochę inaczej. Takie akumulatory mają od około 400 do 750 pełnych cykli pracy. W przypadku zaś akumulatorów Litowych czy LiFePO4 takich cykli mamy od 2000 do nawet 6000. Wszystko zależy od poziomu ich rozładowania czyli głębokości cyklu (DoD). Im jest on większy, tym mniej cykli akumulator będzie mógł wytrzymać. Są oczywiście jeszcze inne rodzaje akumulatorów np. LTO, gdzie liczba cykli wynosi około 20000. Niestety ich cena jest bardzo wysoka.
      Na własnym przykładzie mogę podać, że obecnie mój magazyn energii (95kWh) na akumulatorach żelowych głębokiego cyklu we wrześniu 2022 skończy 6 lat. Jego kondycja jest bardzo dobra a akumulatory pracują tutaj w pełnym off-gridzie dzień i noc. Warunek - staranie się utrzymania jak najdłużej akumulatora w stanie naładowania - może być nawet 100%, bo żelowe i AGM nie mają z tym problemu. Litowe natomiast nie lubią być w pełni naładowane (najlepiej tak do 80 - 85% SoC). Mając instalację fotowoltaiczną w okresie letnim akumulatory praktycznie niewiele się rozładowują. Pełne cykle pracy mogą one mieć zimową porą (grudzień-styczeń), kiedy słońca jest niewiele. Jeżeli wówczas myślimy o instalacji off-grid, to nie chcąc przewymiarować znacząco instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy i lekko doładowywać akumulatory, co znacząco przedłuży ich żywotność.

  • @sir777
    @sir777 2 роки тому +1

    Brakuje informacji o kosztach. Dobrze by było powiedzieć słówko o etatach prądowych i sprawności. Ja grzeję prądem w zimie i zużywam nawet 90 KWH dziennie. Oraz kluczowe pytanie, elementarne w każdej inwestycji- STOPA ZWROTU. Pozdrawiam.

    •  2 роки тому

      Stopa zwrotu zależy od zastosowanego sytemu. Ale przeważnie jest ona w okolicach 10 lat jeżeli nie bierzemy pod uwagę żadnych dofinansowań oraz rosnących drastycznie cen energii. Sprawność także zależy od rodzaju akumulatorów i wynosi od 50% przy najtańśzych i najgorszych do nawet 95% przy najlepszych (LTO)

  • @ktosktos2328
    @ktosktos2328 2 роки тому +1

    Tauron podał cenę ze wszystkimi opłatami Zawady w kilowatogodziny kilka razy pytałem się czy cena zawiera wszystkie opłaty przesyłowej inne opłaty który się wlicza zawarty w kilowatogodzin prądu dla indywidualnego odbiorca taryfa .

    •  2 роки тому

      To jest nie możliwe. Prawdopodobnie ktoś na infolinii czegoś Ci nie powiedział. Porównaj te stawki ze stawkami URE. To oni zatwierdzają ceny w taryfach. I to są ceny samej energii. Dystrybucja jest niezależnie. Gdyby było tak jak piszesz, to miałbyś najtańszy prą w Polsce.

  • @krzysiekada8605
    @krzysiekada8605 5 місяців тому +1

    Witam, czy Pan dotykał palcem tego połączenia? Czy trzeba skręcać izolowanymi narzędziami?

    •  5 місяців тому +1

      Tak dotykałem. Skręcać trzeba tak, aby było bezpiecznie i aby nie doprowadzić niechcąco do zwarcia.

  • @sebastianjaniszewkki7879
    @sebastianjaniszewkki7879 Рік тому +1

    Witam, pod koniec czerwca kupiłem dom i mam zamiar w ciągu roku max 2 stworzyć samowystarczalną hybrydę (panele, wiatrak, magazyn, agregat).Dopiero wgryzam się w temat, więc sorry za głupie pytania jak coś. Wracając do tematu właśnie w grudniu po 6 miesiącach będę chciał oszacować średnie dobowe zużycie energii(pompa ciepła buderusa na 3 odwiertach po 110m), z doborem paneli i wiatraku do zużycia to nie problem, ale wielkości Twojego magazynu mnie zaskoczyła. Wcześniej myślałem że jak dziennie potrzebuje np 20kwh to magazyn 15 w zupełności wystarczy. W dzień panele i wiatrak oraz ładowanie magazynu a w nocy wiatrak i magazyn gdy będzie słaby wiatr(w ostateczności agregat) Teraz moje pytanie czy możesz mi podać minimalną wielkość magazyn przy dziennym zużyciu 10kwh? Tak żeby starczyło na 12 h. Chcę 10 dla łatwiejszego liczenia (napewno będę zaokrąglał w górę- 21 będę liczył jak 25). Dodatkowo w marcu policzę średnie dzienne zużycie za okres grzewczy. W wcześniejszych komentarzach czytałem że pomagasz z kupnem, montażem lub samą wiedzą (oczywiście nic za darmo - za wiedzę trzeba płacić), dlatego nie omieszkam się odezwać do Ciebie prywatnie przed zaprojektowaniem całego systemu. Pozdrawiam

    •  Рік тому +1

      Cześć, Bardzo wiele zależy od tego jaką mocą będziesz obciążał magazyn. Jeżeli będą to niewielkie moce, to aby przedłużyć żywotność akumulatorów i korzystać powiedzmy z DoD 50% zalecam min. 20-25kWh. Wówczas Jeżeli Twoje zapotrzebowanie będzie wynosiło 10kWh, to energii spokojnie Ci wystarczy. Jeżeli jednak moc jaką będziesz obciążał magazyn będzie większa od 1kW (nie mówię tu oczywiście o chwilowych obciążeniach tylko o długotrwałych), to pojemność magazynu musi stosownie do potrzeb urosnąć. Ale aby ją odpowiednio dobrać musisz podać jakie będą obciążenia i jak długo będą występowały. Co do sprzętu to oczywiście na bieżąco zajmuję się dostarczaniem, montażem i konfiguracją.

  • @prostoobroni
    @prostoobroni 2 роки тому +1

    Jaka zbudować awaryjny magazyn energii na wypadek braku prądu z baterii lifepo4 280ah 3.29v, chciałabym je ładować z gniazdka jak jest prąd, a w razie awarii zasilać urządzenia, jak to połączyć i co potrzebuje żeby je ładować oraz pobierać prąd? 4 sztuki takich baterii wystarczy?

    •  2 роки тому

      Łącząc te baterie szeregowo otrzymasz akumulator o napięciu 13,16V i pojemności 280ah. Czyli zgromadzona w nim energia będzie wynosiła 3,68kWh. To nie zbyt dużo, ale zawsze coś. Aby korzystać z systemu 12V potrzebujesz regulator ładowania, albo coś w rodzaju prostownika. Jeżeli chcesz zasilać urządzenia 230V, to będziesz potrzebował przetwornicę napięcia na 230V lub falownik hybrydowy. W przypadku falownika hybrydowego nie będzie Ci już potrzebny regulator. Pamiętaj jednak że napięcie po stronie DC jest bardzo niskie i będą płynęły przez te akumulatory bardzo duże prądy, które będą negatywnie wpływały na pracę magazynu. Najlepiej, gdybyś miał tych akumulatorów więcej i mógł zbudować system na 48V. Wtedy będą o wiele mniejsze straty i wydłużysz życie akumulatorów.

  • @jacekkwiatek8572
    @jacekkwiatek8572 Рік тому +1

    Filmik bardzo świetny, aczkolwiek brakuje mi jednej informacji, która najbardziej mnie interesuje, ponieważ sam zastanawiam się nad byciem offrid przy moim rocznym zużyciu energii wynoszącej około 10tys kWh czy to się w ogóle opłaca ? I właśnie to jest to czego mi zabrakło czyli ceny tej zabawy.

    •  Рік тому +1

      Bardzo dziękuję. Magazyn energii bardzo się opłaca. Ale cena tej zabawy zależy od wielu elementów. I oczywiście przy chęci bycia OFF GRID nie tylko cena jest ważna. Jest cała masa aspektów, dzięki którym finalnie okazje się że cena to jedynie jeden element, który może (choć nie musi) zostać znany za minus. Jest bardzo wiele plusów. Gdybyś chciał porozmawiać, to napisz do mnie maila z numerem telefonu. Zadzwonię i spokojnie powiem Ci co i jak a jeżeli będziesz tematem zainteresowany, to chętnie pomogę w realizacji.

    • @panton7842
      @panton7842 Рік тому +3

      Magazyn energii się opłaca dla osób które tym handlują, instalują i modernizują. 🤭
      Tylko tego Ci nikt prosto w oczy nie powie. 😉

    •  Рік тому +1

      @@panton7842 To tak jakbyś powiedział pracując na etacie, że Twoja praca opłaca się jedynie Twojemu pracodawcy. Wiadomo, że instalując magazyn coś na tym trzeba zarobić. To taka sama praca jak każda inna. Praca, która generuje konkretny efekt i wytwarza określoną wartość. Jest to zdecydowanie lepsze niż bierne siedzenie i czekanie aż rząd da pieniądze za nic nie robienie.

  • @centralna.poczta4648
    @centralna.poczta4648 Рік тому +1

    Zamiast przewodów zastosuj szyny miedziane, jeżeli chcesz zmniejszyć przekrój musisz zwiększyć napięcie ( V ) i zmniejszasz natężenie ( A ) ..
    Ciekawym sposobem jest ładowanie udarowe takich " magazynów " kiedyś budowałem takie układy na jachtach w oparciu o agregat prądotwórczy synchroniczny oraz wiatrak i panel słoneczny i ciekawą turbinę wodną ( coś w rodzaju alternatora napędzanego wodą na śmigiełko )

    •  Рік тому +1

      Tak dokładnie masz rację, że byłoby to lepsze. Jak będę rozbudowywał ten magazyn, to zastosuję już szyny. Być może jednak pójdę także w stronę magazynu wysokonapięciowego. Wtedy szyny nie będa potrzebne i wystarczą przewody o dużo mniejszym przekroju. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w przyszłości.

  • @ukaszcwik6480
    @ukaszcwik6480 Рік тому +1

    Jaki falownik polecasz na 4 akumulatory 100ah na 48v? chce zabezpieczyć pracę pompek wodnych w kotłowni. Jak wykonać instalację aby podczas mojej nieobecności na wypadek zaniku prądu sieciowego automatycznie prąd został pobierany z falownika. Czy falownik ma jednocześnie funkcję ładowania akumulatorów?

    •  Рік тому +2

      Aby system działał tak jak tego oczekujesz, potrzebujesz falownik hybrydowo-wyspowy. Jedynym, który spełnia wszelkie wymagania będzie Victron Energy. Minimalnie potrzebujesz wersji Multi Plus / Multi Plus II a jeżeli chciałbyś kilka złotych więcej zainwestować, to oczywiście model Quattro. Jeżeli chodzi o moc, to do tak małych obciążeń wystarczy 3000VA, który zapewni ci zasilanie i możliwość obciążenia mocą ciągłą na poziomie 2,4 kW oraz chwilowo do 4,8kW. Falowniki Victrona działają właśnie tak, że mogą pracować jednocześnie z zasilaniem z sieci jak i z akumulatorów, czy np. agregatu. Przez dodatkowe wejście (w przypadku Quattro) także z osobnym falownikiem fotowoltaicznym. Jeśli któreś źródło zasilania zaniknie, system dalej będzie działał i podawał napięcie na wyjściu. Jeżeli wszystkie źródła znikną, to zostanie zasilanie z akumulatorów, na które falownik przełącza się bezprzerwowo.

  • @mieszkocynkier4452
    @mieszkocynkier4452 2 роки тому +1

    Dzień Dobry. Czy przy połączeniu 4 akumulatorów 12V 100Ah w opcji 24V i 200Ah (po dwa szeregowo, następnie dwa zestawy równolegle) do UPS'a 24V 1800W ciągłej i 2500W chwilowej, też powinienem używać na minusach dodatkowych kabli wyrównawczych? Dziękuję za informację. Pozdrawiam

    •  2 роки тому +1

      Połączenia wyrównawcze zawsze są zalecane, gdyż dzięki nim wydłuża się żywotność akumulatorów, Ja dał bym jeszcze balanser. Im bardziej wyrównamy napięcia, tym lepiej. Spore moce chcesz pobierać jak na 4,8 kWh pojemności.

  • @rafakrzyzanski3009
    @rafakrzyzanski3009 Рік тому +1

    Właśnie obejrzałem jeden twój film i wszystko w miarę rozumie tylko jedno mnie zastanawia synchronizacja fazowa jak to poustawiałeś i czy jesteś podłączony do sieci czy wszystko z magazynu a jak brakuje Energi to załącza się agregat

    •  Рік тому +1

      Synchronizacją fazową zajmuje się sam Victron. Na etapie programowania falowników wybiera się ile faz chcemy mieć i tyle. O resztę dba wewnętrzny soft. Ja nie jestem podłączony do sieci i wszystko leci z magazynu. Gdy ten ma za mało energii to Victron uruchamia agregat. Jak magazyn już się doładuje, to agregat jest gaszony automatycznie.

  • @pilipalili74
    @pilipalili74 Рік тому +1

    Niestety wszystkie wyliczenia energii i objaśnienia mimo prawidłowego wzoru zawierają błędy 😮. Do wzoru podstawiono napiecie znamionowe zamiast rzeczywistego lub chociaż średniego napięcia rozładowania. To zawyża wynik o ok. 10%. Ponadto nie uwzględnia pozostawienia koniecznej pojemności resztkowej ok. 20% i efektów starzenia.

    •  Рік тому +1

      Generalnie tak, ale nie podstawia się napięcia rzeczywistego, bo ono za często się zmienia. Przyjmuje się, że takie systemy mają 12, 24 albo 48V. Nie ma sensu aż tak bardzo się zagłębiać moim zdaniem, gdyż ludzie i tak nie rozumieją podstaw. Im bardziej się zagmatwa, tym mniej wszystko będzie jasne i czytelne. Analogicznie można by dodawać jeszcze konduktywność, która jak wiadomo jest inna dla kabli miedzianych a inna dla aluminiowych itp.

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 2 роки тому +1

    wszystko pięknie, tylko że 36aku po 3tys to koszt ponad 100tys + koszt paneli + koszt inwerterów, przewodów itd. Obecnie roczny koszt energii elektrycznej wynosi mnie 2,5tys czyli zwrot tej inwestycji nastąpi za 50lat. Licząc wzrost kosztów energii o 100% to ciągle jest 25 lat. Tyle, że po wzroście cen energii wzrosną też koszty budowy takiego magazynu. Za 20 lat technologia magazynowania energii może wyglądać nieco inaczej - co myślicie na ten temat?

    •  2 роки тому

      Widzisz to jest bardzo częsty błąd wielu inwestorów myślących o systemach akumulatorowych. Jeżeli roczny koszt energii to 2500 zł, to absolutnie nie potrzebujesz do tego 36 akumulatorów, bo Twoje zużycie energii jest bardzo niewielkie. Jak energia wzrośnie o 100 czy 200%, to będziesz płacił sporo więcej, ale nadal pojemność magazynu, której byś potrzebował będzie taka sama. Czyli zwrot będzie szybszy. Ale nie będzie to ani 100 tys. zł, ani 50 tys. zł. Naturalnym procesem jest to, że magazyny także zaczną kiedyś drożeć. Właśnie dlatego warto teraz pomyśleć o takiej inwestycji, aby zdążyć przed tym, jak duży popyt wygeneruje wzrost podaży i tym samym wzrost cen. Jak przyjrzysz się na to, co stało się z instalacjami fotowoltaicznymi, to analogicznie będzie z magazynami energii. Instalacje PV do połowy 2021 roku były bardzo opłacalne. Później ceny zaczęły rosnąć, aby w marcu 2022 osiągnąć kulminację. Kto zdążył wcześniej - ten wygrał. Ci którzy czekali do końca albo wydali ogromne pieniądze, albo nie zostali prosumentami na rozliczeniu net-metering.

    • @michalp.1484
      @michalp.1484 2 роки тому

      @ w takim razie jakiego magazynu potrzebuje ktoś taki jak ja? I ile taki magazyn będzie kosztował obecnie? Bo ciągle wydaje mi się, że inwestycja będzie sporym kosztem z wieloletnim okresem zwrotu. Rozumiem, że wszystko opiera się na pewnych założeniach. Jeśli ktoś zakłada, że za 5, 10 lat technologia będzie taka sama tylko 3x droższa to kalkuluje, że warto kupić teraz. Ale jeśli ktoś zakłada, że za 10 lat technologia będzie 2x droższa ale 4x lepsza to może dojść do wniosku, że warto się wstrzymać. Tym bardziej, że korzystanie z dosyć drogiego w końcu magazynu powoduje jednak jego zużycie. Taki magazyn nie utrzyma obecnych parametrów przez następnie 5lat. Prawda?

  • @tomadab5259
    @tomadab5259 Рік тому +2

    Witam. Jaki akumulstor do off grid 24v dla Kowalskiego janox hobby czy banner albo coś podobnego w przystępnej cenie. Co poradzisz bo wiem że masz kontakt z My ster akumulator

    •  Рік тому +2

      Najlepiej LFP. Nie polecam zwykłych kwasiaków rozruchowych. Minimum AGM/żel. Ale jeżeli zalerzy Ci na długowieczności i wydajności, to LiFePO4.

    • @tomadab5259
      @tomadab5259 Рік тому +1

      Wszystko ok tylko te akumulatory w blaszaku na budowie zostają. A jak jakiś bara..... Przyjdzie i je pod pierdzieli na złom sprzeda za piwo a ja popłynę parę tyś. Więc tanie i na czas budowy muszą funkcjonować 3 może 4 lata

    •  Рік тому +2

      @@tomadab5259 Zawsze można ubezpieczyć. Jak blaszak zamykany, to bez problemu powinni ubezpieczyć. Wtedy nie masz się czym martwić.

  • @red.rocket
    @red.rocket Рік тому +1

    Jaki koszt tego magazynu? Tak na szybko licząc 36 aku po 2500 zł/szt, to ~90 tyś zł, tak? To przy zużyciu 3000kWh rocznie w typowym domu, to mamy jakoś 30 lat zwrotu. Sztuka dla sztuki?

    •  Рік тому +1

      Trochę więcej kosztowały 6 lat temu. Teraz cena rynkowa to około 3000 - 3200/szt. Zauważ jednak, że w typowym domu nie ma aż takiego zapotrzebowania na energię elektryczną, w związku z czym nie jest potrzebny aż tak duży magazyn. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o instalacji hybrydowo-wyspowej a nie o pełnym OFF GRID.

  • @WiesawZurek
    @WiesawZurek Рік тому +1

    5:20 - zwiększona pojemność przy łączeniu równoległym ??? Absolutnie nie jest to prawda. Pojemność przy łączeniu jest taka sama tylko stosunek napięcia do prądu się zmienia ale pojemność jest dokładnie taka sama.

    •  Рік тому +1

      Finalnie tak, ale chodzi o zobrazowanie ludziom jak to wygląda. Łatwiej jest zapamiętać, że sumujemy pojemności niż rozbijać się na kwestie związane z prądem. Większość niestety nie rozróżnia kW od kWh nie mówiąc już o Ah, Wh itp.

  • @bogdang8347
    @bogdang8347 Рік тому +1

    Aku victron + ładowarki victron + w moc przewymirowna instalacja, Panie, ile to kosztuje i dlczego tak drogo :) podejżewm że zwrot z inwestycji dąży asymptotycznie do nieskończoności...

    •  Рік тому +2

      Cóż. Rozwiązania profesjonalne i klasy premium nie należą do tanich i nigdy do takich nie należały. Ale trzeba sobie uświadomić i ja zawsze będę to powtarzał, że Polaka nie stać na tanie rzeczy a co tanie, to drogie.