choć odcinek czysto sponsorowany to obejrzałem z przyjemnością. Zwłaszcza że takie rozwiązanie jest idealne do oświetlenia terenu wokół domu czy w nim przebywamy czy nie. A tego akurat szukam. 🙂
Nie kosztuje ten zestaw mało, a nawet czajnika, w którym rano mogę sobie wrzątek na herbatkę lub kawkę podgrzać, nie zasilę z tego invertera. No - ale ma sterownik bluetooth i gada z moim telefonem. Zapewne o pogodzie. Między innymi oczywiście.
W moim byłym warsztacie miałem prowizoryczny zestaw offgrid bo często miałem zaniki napięcia. stare panele pozyskanie za flaszkę dawaly mi Maks 500w, do tego ładowarka do aku na przetwornicy,, 2 akumulatory z auta, ups i gotowe. Praktycznie cały rok bez problemu zasiałem tym oświetlenie, lutownice i testowałem po naprawach różne ustrojstwa. Gdy potrzeba było więcej mocy to miałem gniazdko z sieci osobne. Bajka sprawa, sąsiedzi prądu nie mieli a ja działałem dalej. Nie kosztowało mnie to nawet 500zl.
Śmiać mi się chce jak czytam takie komentarze. Faktycznie taki zestaw nie jest przeznaczony dla beneficjentów dobrej zmiany. Musicie kupować panele za flaszkę i akumulatory auta. Jak się nie zarabia to chociaż bzdury można opowiadać :) gratki !!
Gdzie rozdają panele o mocy 500W za flaszkę? A za 500zł to w Castoramie można nabyć agregat prądotwórczy o mocy 2,5kW. Wystarczy na "off-gridzie" nie tylko do oświetlenie i lutownicy ale i żona obiad przy nim upichci ;)
Panie Adamie jako poniekąd Ambasador marki Victron może zaproponuje Pan aby następny temat był o różnicach między akumulatorami żelowymi (Gel) na stronie producenta, a AGM. O ile AGM jest dość powszechnie stosowany, o tyle zastosowany w podanym przykładzie żelowy raczej rzadko. I już nawet sam bym zaczął googlować o co chodzi ale na stronie producenta/sponsora akumulator żelowy jak i AGM o pojemności 130Ah jest w tej samej cenie. Przy czym cena akumulatora AGM jest ponad dwa razy większa niż inne akumulatory AGM dostępne na rynku.
Proszę o taki zestaw z radioizotopowym generatorem termoelektrycznym wykonanym ze starych czujników dymu, jeszcze starszej farby ze wskazówek zegarów, z elektrod do TIG-a i czarnych kamyczków zebranych z okolic Kowar i Podgórza :)
@ Ale mozna jechac na wschod roSSji i podobno ze starych latarni oceanicznych/morskich można zabrac mini reaktor bo nikt nie pilnuje lub gosciu sprzeda za flaszke:)
Powinno być: 400W STC. Czyli 350 Wp w pełnym polskim słońcu 2 godziny około południa. Przy zachmurzonym niebie ~100W max. W idealnych warunkach ~2,5 kWh dziennie.
Kolejny myśliciel i doświadczony znawca zagadnień fotowoltaicznych. Pewnie swoją teorie testowałeś na panelach słonecznych kupionych za flaszkę a akumulatory wyciągnąłeś ze starego kombajnu typu bizon po przebiegu 3000 MG. Ludzie włączcie myślenie a nie hejtujcie.
Witam cos podobnego szykam na balkon w bloku🤔Pytanie czy moge podlaczyc do pv akumulator kwasowoolowiowu np od auta np.100-120 Amh? Cena 600-700 zl a nie kilka tyś.Dodam ze sie na tym nie znam Ale juz mam zgode konserwatora zabytków 😁
Nie koleś nie można. Akumulator z elektrolitem ciekłym nie nadaję się do pracy cyklicznej. To że jest najtańszy nie oznacza, że jest do wszystkiego. Poczytaj zasadę działania akumulatorów to zrozumiesz.
Możesz ale akumulator kwasiak nie lubi głębokich rozładowań i długo nie pożyje jak będziesz go cyklicznie rozładowywał do zera. Pomieszczenie też musi być dobrze wentylowane bo wydziela sporo wodoru.
Brakuje mi odcinków o towarach światłoczułych i modnych. Za dużo arduino od TME i fotowoltaiki. Kciuk zostawiłem, ale nie oglądam, bo mnie nie interesują te tematy.. Pozdrawiam Panie Adamie.
Ceny są podane w mylący sposób - np. 34,112 zł czyli trzydzieści czter złote sto dwanaście groszy, a faktycznie chodzi o kwotę 34 tysiące 112 zł (34112 zł).
Widocznie ktoś zostawił notację angielską, w której przecinek oddziela tysiące czy miliony od jednostek niższego rzędu, a ułamki oddziela się kropką. U nas w pierwszym zastosowaniu albo daje się spację albo nic, a w drugim - przecinek.
@@ytxzw widac ze nigdy nie nagrywales na yt nic co by mialo jakas dluzsza serie. ja nagrywam i taki zwrot dla nas jest jak najbardziej cenny bo daje nam to namiary na fajne rzeczy. wiec to calkiem normalnie brzmi, chyba ze ktos ma kij w d... jak ty. dlatego dodalem slowo KIEDYS co moze onznaczac NIGDY
To zestaw typowo na działkę/kamper/namiot. Gdy się używa 5kWh na dzien w lecie a 10 kWh w zimie to jest po nic :) wystarczy samochod w garazu w razie awarii powyzej 12h
@@robak_59 No tu to zapewnie chodzi o zwykły błąd ortograficzny, "doradctwo" według słownika PWN powinno zostać poprawnie napisane jako "doradztwo", aczkolwiek w tej szczególnej sytuacji, może to jednak miec coś wspólnego z DC.... Ale proszę najpierw sprawdzić dokładnie, zamiast ferować od razu wyrok o przyjebaniu się. Nie brzmi to dobrze, nie za dobrze świadczy równiez o autorze wypowiedzi, a i uwłacza godności tego kanalu. Uprzejmie proszę mieć to na uwadze w przyszłości.Kanał jest zorientowany "technicznie" i nie jest tajemnicą, ze część inżynierów kaleczy nieco polski język. Z uwagi na merytorykę, nawet komercyjną, przymknąłbym na to nieco oko. Szczególnie, jeśli przyniosło by mi to wymierne oszczędności. :)
@@2wintube 1. To prawda, inżynierowie kaleczą język, ale to nieistotne bo znają się na czymś innym. Natomiast taki plakat na pewno nie był robiony przez inżyniera. Dlaczego? To dość spora firma i takimi rzeczami zajmują się PR-owcy. Ktoś musiał go zaprojektować, oddać do druku i udostępnić. I jeżeli na całej tej drodze nikt nie zwrócił uwagę na ten błąd to mam obawy co do kontroli jakości. Nawet jeśli chodzi tylko o plakat. 2. Ten skrót DC również zauważyłem, ale dopiero po napisaniu tego wielkimi literami. Wcześniej do głowy mi nie przyszło, że mógł być to intencjonalny zabieg. 3. Nie zrozumiem dlaczego mój komentarz miałby w jakiś sposób uwłaczać godności kanału. Rozumiem że pierwsza odpowiedź owszem, bo wulgaryzmy są nie na miejscu, ale mój? Nie róbcie z tego kanału drugiej elektrody.
@@kufi13 Tjaaa, prawda... Jak widać PR-owcy też kaleczą (a może i świadomie) i też zapewne znają sie na czymś, na czym nie znają się ci inżynierowie :) Oby więc to "doradctwo" prowadził inżynier a nie PR ;) Tak czy owak, mała dyskusja wywołana, wiec sukces, bo potencjalny klient zwrócił na to uwagę. :)
Na stronie są zestawy z dwoma lub czterema panelami i dwoma akumulatorami - da się do 1000W. Mi by się coś takiego przydało, ale jednak na tyle rzadko mam problem, że ze względu na cenę na razie podziękuję.
Akurat z moimi zdolnościami, to wolę gotowce. Czekam tylko na większą potrzebę, chociaż pewnie kiedy ona nadejdzie, to ceny poszybują jeszcze wyżej, bo nie tylko ja będę miał problem.
Schemat jest chyba nieco mylny. Przetwornica powinna być podłączona do akumulatora przez mppt (zaciski load) ze względu na zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem. Errata: mowa o schemacie na początku materiału (tam jest użyty mppt z wyjściem na odbiorniki). Później już inny regulator :)
Przetwornicy nigdy nie podłącza się przez regulator napięcia no chyba że chińskie wynalazki. Poza tym przetwornice Phoenix same doskonale wiedzą kiedy się odłączyć i to nie tylko na podstawie napięcia ale też na podstawie pobieranego prądu. Funkcja dynamic-cut off
@@julitamarczak5299 chodziło tylko o pierwszy schemat w filmie ;) Tam regulator w sobie zawiera zabezpieczenie przed zbytnim rozładowaniem. Ale jak podłączymy tak jak na pierwszym schemacie to nic zabudowane zabezpieczenie nie da. Czasami zamiast przetwornicy są podłączone wprost obwody 12v (kamper/przyczepa) ktore same z siebie się nie odłączą.
@@julitamarczak5299 co stoi na przeszkodze by przetwornice innego dostawcy podłączyć pod wyjście load kontrolera ładowania np: MPPT 75 I 15. Rozumiem, że jest Pani powiązana z dystrybucją victrona w PL?
@@cacperro Wszystko stoi na przeszkodzie.Regulatory mają realnie mały prąd wyjściowy 20-30A, chińskie 100 czy więcej amper można wsadzić między bajki. 20A przy 12V to raptem 240W a przetwornica tuż przy starcie chwilowo pobiera dużo większe prądy DC niż wynika to z obliczeń. W najlepszym wypadku skończy się zabezpieczeniem wyjścia load a w najgorszym spaleniem. Temat wałkowany tysiące razy. Nigdy nie wolno podłączać przetwornic DC/AC do regulatora ładowania. Jeżeli nie mamy odpowiedniej przetwornicy która potrafi wyłączyć się sama to wogóle nie powinno się jej kupować. W ostateczności można zastosować bocznik typu buttery protect Victrona albo innego producenta ale ten nie uchroni przed zbyt wysokim poborem prądu.
w tych czasach ten wydatek to naprawdę bardzo mało.. Powiedzmy że takie dinozaury jak ja , czy pan panie Adamie dalibyśmy sobie rade jakiś czas.. ale .. jest to ale ;)
Myślę, że bardziej w stylu tego kanału byłyby rozważania praktyczne jak panel solarny skutecznie obciążyć czysto opornościowo bez "regulatora" kosztującego krocie. umożliwiałoby to w lecie ogrzewanie wody użytkowej, a w zimie (o ile w ogóle w zimie te panele się mogą opłacić) wody w CO. Do doraźnych zastosowań, jak w nagraniu, to lepiej nabyć za 500zł agregat w Castoramie, wlać mu kilka litrów i nie myśleć skąd się ten prąd bierze a nie inwestować kilkanaście tyś w jakiś "ultranowoczesny" chłam. Ale panu nawet nie chciało się ogolić do tego filmu, z czegoś trzeba żyć ja też mam często podłą robot ;P
Рік тому+17
Po pierwsze, tylko do ogrzewania wody baterie słoneczne sensu nie mają, chyba że zimą. Do tego celu stosuje się kolektory słoneczne. Po drugie, to prezentowane tutaj rozwiązania należą do topowych - stąd ceny. Ultranowoczesnego chłamu nie przewiduję u siebie pokazywać. Po trzecie, nigdy się nie golę "na glacę" i nie mam zamiaru dla nikogo ani niczego tego zmieniać. Po czwarte w końcu, współczuję podłej roboty, kiedyś taką miałem, ale kilkadziesiąt lat temu zrezygnowałem z niej i od tej pory robię tylko to, co lubię. Polecam.
Czy fakt, ze producent jest w Niederlandach ( nazywanych mylnie Holandia) oznacza, ze Polska jest technologicznie zacofana i tego nie potrafi produkowaC?
Рік тому+1
Oczywiście że potrafi i o tym dowiemy się za miesiąc :)
Niderlandy to nazwa zbiorcza Belgii i Holandii. W języku polskim poprawną nazwą kraju jest Holandia. A fakt, że jakiś czas temu administracja Holandii wydała zalecenie, aby w języku angielskim promować kraj używając nazwy angielskiej The Netherlands, ale nie była żadną zmianą nazwy kraju.
@@przemys4466 Co prawda nie zyje w PL od 36 lat, jezeli tam sie byc moze nazywa Niederlandy Holandia (prowincja czy land w NL) to ok, choc na rejestracji przy aucie jest "NL"... Ale nigdy nie slyszalem, aby Belgia i Niederlandy byly nazywane "zbiorczo" Niederlandy. Znam tylko "zbiorczo": BeNeLux dla Belgii, Niederlandow i Luxemburga. Anglia to tez nie Wielka Brytania.
@@marekb4947 proszę sprawdzić np. poradnię językową Rady Jezyka Polskiego. Owszem, Holandia jest dawną nazwą prowincji (podzielonej później ja północną i południową), od której wzięła się polska nazwa całego kraju, ale tej polskiej nazwy nigdy nie zmieniono. Z resztą, Holendrzy w dalszym ciągu często sami używają w języki angielskim potocznej nazwy Holland.
choć odcinek czysto sponsorowany to obejrzałem z przyjemnością. Zwłaszcza że takie rozwiązanie jest idealne do oświetlenia terenu wokół domu czy w nim przebywamy czy nie. A tego akurat szukam. 🙂
W miniaturce filmu jest '400 wat', powinno być: 400 watów. Po polsku odmieniamy jednostki.
Mądry na coś takiego nic nie powie.
@dariuszstaszkiewicz3971 i tu się mylisz. Kto inny-mądry jest, a powiedział...
Nie kosztuje ten zestaw mało, a nawet czajnika, w którym rano mogę sobie wrzątek na herbatkę lub kawkę podgrzać, nie zasilę z tego invertera. No - ale ma sterownik bluetooth i gada z moim telefonem. Zapewne o pogodzie. Między innymi oczywiście.
U mnie jest 1500w 2 akumulatory 100ah i przetwornica sinusoidalna lub stary ups 2300w 200zł. panele 1500 zł i aku 1000zł.
W moim byłym warsztacie miałem prowizoryczny zestaw offgrid bo często miałem zaniki napięcia. stare panele pozyskanie za flaszkę dawaly mi Maks 500w, do tego ładowarka do aku na przetwornicy,, 2 akumulatory z auta, ups i gotowe. Praktycznie cały rok bez problemu zasiałem tym oświetlenie, lutownice i testowałem po naprawach różne ustrojstwa. Gdy potrzeba było więcej mocy to miałem gniazdko z sieci osobne. Bajka sprawa, sąsiedzi prądu nie mieli a ja działałem dalej. Nie kosztowało mnie to nawet 500zl.
Śmiać mi się chce jak czytam takie komentarze. Faktycznie taki zestaw nie jest przeznaczony dla beneficjentów dobrej zmiany. Musicie kupować panele za flaszkę i akumulatory auta. Jak się nie zarabia to chociaż bzdury można opowiadać :) gratki !!
Polecam aku z ciężarówki, są pojemniejsze i dają wiekszy prąd. Na bank zaraz ci odpisze jakiś sfrustrowany rodzyn, że się nie da, etc....
@@wadyslawokonski9908i ty piszesz o innych: hejterzy? A kimźe sam jesteś...?
Gdzie rozdają panele o mocy 500W za flaszkę? A za 500zł to w Castoramie można nabyć agregat prądotwórczy o mocy 2,5kW. Wystarczy na "off-gridzie" nie tylko do oświetlenie i lutownicy ale i żona obiad przy nim upichci ;)
@@grzegorz7691 Hejt hejtem zwalczaj a ogień ogniem, głupotę natomiast wypalaj rozgrzanym do białości żelazem.
O, mam przyczepę, muszę wypróbować, w końcu trzeba wejść na kolejny level i zacząć w końcu biwakować na dziko.
Panie Adamie jako poniekąd Ambasador marki Victron może zaproponuje Pan aby następny temat był o różnicach między akumulatorami żelowymi (Gel) na stronie producenta, a AGM. O ile AGM jest dość powszechnie stosowany, o tyle zastosowany w podanym przykładzie żelowy raczej rzadko. I już nawet sam bym zaczął googlować o co chodzi ale na stronie producenta/sponsora akumulator żelowy jak i AGM o pojemności 130Ah jest w tej samej cenie. Przy czym cena akumulatora AGM jest ponad dwa razy większa niż inne akumulatory AGM dostępne na rynku.
Proszę o taki zestaw z radioizotopowym generatorem termoelektrycznym wykonanym ze starych czujników dymu, jeszcze starszej farby ze wskazówek zegarów, z elektrod do TIG-a i czarnych kamyczków zebranych z okolic Kowar i Podgórza :)
Łoooo toś teraz temat zapodał 😂
Nawet nanoamperów by z tego nie było :)
@ No cóż, zadowolimy się litowo-żelazowo-fosforanowym reaktorem elektrochemicznym :)
Generator termoelektryczny to już prościej dwa druty: miedziany i stalowy skręcone w termoparę i ogrzewane np. nad ogniskiem ;)
@ Ale mozna jechac na wschod roSSji i podobno ze starych latarni oceanicznych/morskich można zabrac mini reaktor bo nikt nie pilnuje lub gosciu sprzeda za flaszke:)
Powinno być: 400W STC. Czyli 350 Wp w pełnym polskim słońcu 2 godziny około południa. Przy zachmurzonym niebie ~100W max. W idealnych warunkach ~2,5 kWh dziennie.
Kolejny myśliciel i doświadczony znawca zagadnień fotowoltaicznych. Pewnie swoją teorie testowałeś na panelach słonecznych kupionych za flaszkę a akumulatory wyciągnąłeś ze starego kombajnu typu bizon po przebiegu 3000 MG. Ludzie włączcie myślenie a nie hejtujcie.
@@wadyslawokonski9908 upadłeś na łeb wstając z łóżka rano?
@@wadyslawokonski9908 nie widzę w uwadze lespawa71 żadnego hejtu. Są za to liczby. Warto je znać, a najlepiej umieć samemu policzyć.
Moim zdaniem to jest kwestia czasu kiedy podobne lub lekko mocniejsze systemy będą integrowane z nowymi pojazdami
Witam cos podobnego szykam na balkon w bloku🤔Pytanie czy moge podlaczyc do pv akumulator kwasowoolowiowu np od auta np.100-120 Amh? Cena 600-700 zl a nie kilka tyś.Dodam ze sie na tym nie znam Ale juz mam zgode konserwatora zabytków 😁
Nie koleś nie można. Akumulator z elektrolitem ciekłym nie nadaję się do pracy cyklicznej. To że jest najtańszy nie oznacza, że jest do wszystkiego. Poczytaj zasadę działania akumulatorów to zrozumiesz.
@@wadyslawokonski9908 dlatego pytam się?
Możesz ale akumulator kwasiak nie lubi głębokich rozładowań i długo nie pożyje jak będziesz go cyklicznie rozładowywał do zera. Pomieszczenie też musi być dobrze wentylowane bo wydziela sporo wodoru.
@@ogrodniknewstv Ogranicznik napięcia nie mniej niż 11,8v ???
Można używać akumulatorów kwasowych, tylko długo nie pożyją.
Brakuje mi odcinków o towarach światłoczułych i modnych. Za dużo arduino od TME i fotowoltaiki. Kciuk zostawiłem, ale nie oglądam, bo mnie nie interesują te tematy.. Pozdrawiam Panie Adamie.
Ceny są podane w mylący sposób - np. 34,112 zł czyli trzydzieści czter złote sto dwanaście groszy, a faktycznie chodzi o kwotę 34 tysiące 112 zł (34112 zł).
Może to było w bitcoin'ach :)
Widocznie ktoś zostawił notację angielską, w której przecinek oddziela tysiące czy miliony od jednostek niższego rzędu, a ułamki oddziela się kropką. U nas w pierwszym zastosowaniu albo daje się spację albo nic, a w drugim - przecinek.
płakać czy śmiać się ?
@@wadyslawokonski9908 a co preferujesz? Bo jedno i drugie oczyszcza.
@@wadyslawokonski9908 bo są jaja z chowu klatkowego, ściółkowego i z wolnego wybiegu. Które wybierasz, aby nie męczyć buły?..
zrob kiedys film o 1972 Panasonic RS-296US
Sam zrób, co to w ogóle za bezczelne i chamskie zdanie w trybie rozkazującym? Mama kultury nie nauczyła?
@@ytxzw ja nie mam takiej wiedzy ani mozliwosci by robic takie fantastyczne materialy jak Adam.
@@lordlogan3308 lepiej brzmi 'Panie Adamie, proszę o materiał...... Jeśli byłaby taka możliwość.'
@@ytxzw widac ze nigdy nie nagrywales na yt nic co by mialo jakas dluzsza serie. ja nagrywam i taki zwrot dla nas jest jak najbardziej cenny bo daje nam to namiary na fajne rzeczy. wiec to calkiem normalnie brzmi, chyba ze ktos ma kij w d... jak ty. dlatego dodalem slowo KIEDYS co moze onznaczac NIGDY
@@lordlogan3308 chcesz być bucem, bo okazanie minimum szacunku w wypowiedzi przerasta? O to chodziło.
To zestaw typowo na działkę/kamper/namiot. Gdy się używa 5kWh na dzien w lecie a 10 kWh w zimie to jest po nic :) wystarczy samochod w garazu w razie awarii powyzej 12h
O tym właśnie jest ten film :)
@ Haha wiem ale trzeba się powymądrzać chociaż z Panem to nie ma się szans :D
Jak ktos zuzywa duuzo mniej to tez po nic, czas zwrotu jest kosmiczny
Kiedy światłoczułe?
Jak trochę odpocznę :)
1:50 - doraDCtwo... Nie wiem czy zaufałbym takiej firmie.
Można wiedzieć o co się przyjebałeś?
@@robak_59
o doradctwo. Prawidłowo - doradztwo.
Ale ja bym się nie czepiał. Sam nie zauważyłem.
@@robak_59 No tu to zapewnie chodzi o zwykły błąd ortograficzny, "doradctwo" według słownika PWN powinno zostać poprawnie napisane jako "doradztwo", aczkolwiek w tej szczególnej sytuacji, może to jednak miec coś wspólnego z DC.... Ale proszę najpierw sprawdzić dokładnie, zamiast ferować od razu wyrok o przyjebaniu się. Nie brzmi to dobrze, nie za dobrze świadczy równiez o autorze wypowiedzi, a i uwłacza godności tego kanalu. Uprzejmie proszę mieć to na uwadze w przyszłości.Kanał jest zorientowany "technicznie" i nie jest tajemnicą, ze część inżynierów kaleczy nieco polski język. Z uwagi na merytorykę, nawet komercyjną, przymknąłbym na to nieco oko. Szczególnie, jeśli przyniosło by mi to wymierne oszczędności. :)
@@2wintube 1. To prawda, inżynierowie kaleczą język, ale to nieistotne bo znają się na czymś innym. Natomiast taki plakat na pewno nie był robiony przez inżyniera. Dlaczego? To dość spora firma i takimi rzeczami zajmują się PR-owcy. Ktoś musiał go zaprojektować, oddać do druku i udostępnić. I jeżeli na całej tej drodze nikt nie zwrócił uwagę na ten błąd to mam obawy co do kontroli jakości. Nawet jeśli chodzi tylko o plakat.
2. Ten skrót DC również zauważyłem, ale dopiero po napisaniu tego wielkimi literami. Wcześniej do głowy mi nie przyszło, że mógł być to intencjonalny zabieg.
3. Nie zrozumiem dlaczego mój komentarz miałby w jakiś sposób uwłaczać godności kanału. Rozumiem że pierwsza odpowiedź owszem, bo wulgaryzmy są nie na miejscu, ale mój? Nie róbcie z tego kanału drugiej elektrody.
@@kufi13 Tjaaa, prawda... Jak widać PR-owcy też kaleczą (a może i świadomie) i też zapewne znają sie na czymś, na czym nie znają się ci inżynierowie :) Oby więc to "doradctwo" prowadził inżynier a nie PR ;) Tak czy owak, mała dyskusja wywołana, wiec sukces, bo potencjalny klient zwrócił na to uwagę. :)
Czy można do tego zestawu podłączyć drugi panel?
Na stronie są zestawy z dwoma lub czterema panelami i dwoma akumulatorami - da się do 1000W. Mi by się coś takiego przydało, ale jednak na tyle rzadko mam problem, że ze względu na cenę na razie podziękuję.
@@madyak No drogo... gdyby zbudować to samodzielnie, to pewnie cena nie przekroczyłaby dwóch tysi...
Akurat z moimi zdolnościami, to wolę gotowce. Czekam tylko na większą potrzebę, chociaż pewnie kiedy ona nadejdzie, to ceny poszybują jeszcze wyżej, bo nie tylko ja będę miał problem.
Schemat jest chyba nieco mylny. Przetwornica powinna być podłączona do akumulatora przez mppt (zaciski load) ze względu na zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem.
Errata: mowa o schemacie na początku materiału (tam jest użyty mppt z wyjściem na odbiorniki). Później już inny regulator :)
Przetwornicy nigdy nie podłącza się przez regulator napięcia no chyba że chińskie wynalazki. Poza tym przetwornice Phoenix same doskonale wiedzą kiedy się odłączyć i to nie tylko na podstawie napięcia ale też na podstawie pobieranego prądu. Funkcja dynamic-cut off
@@julitamarczak5299 chodziło tylko o pierwszy schemat w filmie ;)
Tam regulator w sobie zawiera zabezpieczenie przed zbytnim rozładowaniem. Ale jak podłączymy tak jak na pierwszym schemacie to nic zabudowane zabezpieczenie nie da. Czasami zamiast przetwornicy są podłączone wprost obwody 12v (kamper/przyczepa) ktore same z siebie się nie odłączą.
@@julitamarczak5299 co stoi na przeszkodze by przetwornice innego dostawcy podłączyć pod wyjście load kontrolera ładowania np: MPPT 75 I 15. Rozumiem, że jest Pani powiązana z dystrybucją victrona w PL?
@@cacperro Wszystko stoi na przeszkodzie.Regulatory mają realnie mały prąd wyjściowy 20-30A, chińskie 100 czy więcej amper można wsadzić między bajki. 20A przy 12V to raptem 240W a przetwornica tuż przy starcie chwilowo pobiera dużo większe prądy DC niż wynika to z obliczeń. W najlepszym wypadku skończy się zabezpieczeniem wyjścia load a w najgorszym spaleniem. Temat wałkowany tysiące razy. Nigdy nie wolno podłączać przetwornic DC/AC do regulatora ładowania. Jeżeli nie mamy odpowiedniej przetwornicy która potrafi wyłączyć się sama to wogóle nie powinno się jej kupować. W ostateczności można zastosować bocznik typu buttery protect Victrona albo innego producenta ale ten nie uchroni przed zbyt wysokim poborem prądu.
@@julitamarczak5299 Dokładnie tak.
U nas,to starożytne kołowrotki przy studniach, już dawno temu zostały wyparte przez nowoczesne żurawie studzienne.
widać mnie ?
Częściowo.
to zobacz co nagrywam @@MM_HTL
@piomio8583 czy Ty się przypadkowo nie promujesz na cudzym kanale?..
@@Mariusz521 Znamy się ze Śmiałkiem bardzo długo po prostu piszę mu żeby potem nie płakał że pominą jakąś recenzję lub gameplay
@@piomio8583 to był taki żarcik, nie moja sprawa ;)
A co z zabezpieczeniami? Jakaś skrzyneczka DC by się zdała a tu nic
w tych czasach ten wydatek to naprawdę bardzo mało.. Powiedzmy że takie dinozaury jak ja , czy pan panie Adamie dalibyśmy sobie rade jakiś czas.. ale .. jest to ale ;)
Myślę, że bardziej w stylu tego kanału byłyby rozważania praktyczne jak panel solarny skutecznie obciążyć czysto opornościowo bez "regulatora" kosztującego krocie. umożliwiałoby to w lecie ogrzewanie wody użytkowej, a w zimie (o ile w ogóle w zimie te panele się mogą opłacić) wody w CO. Do doraźnych zastosowań, jak w nagraniu, to lepiej nabyć za 500zł agregat w Castoramie, wlać mu kilka litrów i nie myśleć skąd się ten prąd bierze a nie inwestować kilkanaście tyś w jakiś "ultranowoczesny" chłam. Ale panu nawet nie chciało się ogolić do tego filmu, z czegoś trzeba żyć ja też mam często podłą robot ;P
Po pierwsze, tylko do ogrzewania wody baterie słoneczne sensu nie mają, chyba że zimą. Do tego celu stosuje się kolektory słoneczne. Po drugie, to prezentowane tutaj rozwiązania należą do topowych - stąd ceny. Ultranowoczesnego chłamu nie przewiduję u siebie pokazywać. Po trzecie, nigdy się nie golę "na glacę" i nie mam zamiaru dla nikogo ani niczego tego zmieniać. Po czwarte w końcu, współczuję podłej roboty, kiedyś taką miałem, ale kilkadziesiąt lat temu zrezygnowałem z niej i od tej pory robię tylko to, co lubię. Polecam.
@ Przepraszam, głupio to napisałem i niepotrzebnie. Dziękuję za wyrozumiałość...
Czy fakt, ze producent jest w Niederlandach ( nazywanych mylnie Holandia) oznacza, ze Polska jest technologicznie zacofana i tego nie potrafi produkowaC?
Oczywiście że potrafi i o tym dowiemy się za miesiąc :)
Niderlandy to nazwa zbiorcza Belgii i Holandii. W języku polskim poprawną nazwą kraju jest Holandia. A fakt, że jakiś czas temu administracja Holandii wydała zalecenie, aby w języku angielskim promować kraj używając nazwy angielskiej The Netherlands, ale nie była żadną zmianą nazwy kraju.
@@przemys4466
Co prawda nie zyje w PL od 36 lat, jezeli tam sie byc moze nazywa Niederlandy Holandia (prowincja czy land w NL) to ok, choc na rejestracji przy aucie jest "NL"... Ale nigdy nie slyszalem, aby Belgia i Niederlandy byly nazywane "zbiorczo" Niederlandy. Znam tylko "zbiorczo": BeNeLux dla Belgii, Niederlandow i Luxemburga.
Anglia to tez nie Wielka Brytania.
@@marekb4947 proszę sprawdzić np. poradnię językową Rady Jezyka Polskiego.
Owszem, Holandia jest dawną nazwą prowincji (podzielonej później ja północną i południową), od której wzięła się polska nazwa całego kraju, ale tej polskiej nazwy nigdy nie zmieniono.
Z resztą, Holendrzy w dalszym ciągu często sami używają w języki angielskim potocznej nazwy Holland.
Tak, Polska jest zacofana.