OldtimerbazaR ~ Romet Chart typ 210 - opowiada Piotr Kawałek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 лис 2021
  • Chart - polski SimsonTen motorower był nam Polakom niezbędny, czekaliśmy na jego premierę przez naście lat, ale gdy się pojawił było już za późno na sukces, jego czas minął bezpowrotnie… Producent Zakłady Rowerowe Predom-Romet w Bydgoszczy, Marka Romet, Model Chart, Typ 210 Elektronik, Producent silnika Zakłady Metalowe Dezamet Nowa Dęba, Typ silnika 027, Lata produkcji 1988-1994, Pojemność skokowa 49,8 ccm, Ø x skok 38 x 44 mm, Stopień sprężania 8:1, Moc 2,8 KM przy 5 600 rpm
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 636

  • @gorskipotok2575
    @gorskipotok2575 2 роки тому +158

    Testowałem motorowery w Romecie, na Chartach przejechałem łącznie pewnie z 40 tys. km. Testowałem te z silnikiem nr 0001 i 0002, ten drugi nawet po testach wykupiłem. O wszystkich ówczesnych motorowerach mogę dłuuugo opowiadać. Testowaliśmy silniki Puch, Jawa automat z Babetty, Tomson. Było sporo kombinowania, aby Chart nie przekroczył 50 km/godz. ale po zastosowaniu szybszego przełożenia 65 pojechał. Brałem udział w 24 godzinnym teście na torze w Poznaniu. Pilnowaliśmy, aby nie wyszła nam średnia wyższa niż 50 km/godz. Ten co przejechał 1206 był kręcony na maksa i spalił 2.5 l/100km, nasz fabryczny zespół przejechał 1196, bo musieliśmy jedno okrążenie odpuścić dla zrobienia wspólnego wjazdu, nasz spalił 2,18 l/100. Ten z zespołu fabrycznego w białych wysokich ponad kostkę butach to ja :-) Z tymi butami była później ciekawa historia :-) Wypadłem z nich (pękły) uderzając gokartem przy 120 km/godz. w stalowy słup bramy wjazdowej na tor kartingowy w Bydgoszczy, ale to inna historia :-) W Charcie po testach wyszło nam 30 usterek, niedoróbek, poprawiono 10 :-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 роки тому +61

      Dziękuję Bogdan, że się odezwałeś. Proszę zadzwoń do mnie na numer 601 788 327. Jeśli się zgodzisz to przyjadę do Ciebie z ekipą filmową i przygotujemy materiał filmowy. Będzie to wydarzenie miłe nie tylko dla mnie, jestem pewien że także dla wszystkich fanów OldtimerbazaR'u. Pozdrawiam serdecznie, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 роки тому +34

      @@oldtimerbazar Mam w pracy kolegę, który jest maniakiem jednośladów. Ten to o motocyklach, motorowerach, silnikach i wszelkich szczegółach z nimi związanych wie wszystko. Jak mamy temat gwintów, to tylko Adam. Zna wszelkie normy i odstępstwa dla różnych marek od początków powstawania niemal wszystkich znanych motocykli na świecie. Jest tak zakręcony, że wie kiedy powstawały hale produkcyjne w Polsce i co w nich wcześniej produkowano :-) Moja historia jest krótsza, ale w dziale Prób i Badań oraz w serwisie pracowałem ponad 3 lata. W Dziale Prób i Badań miałem, wykonywać badania na hamowni podwoziowej, ale nie mieli głowy, żeby ją wykorzystywać, pracowałem, jako "oblatywacz" :-) Dostałem dyplom za przejechanie 100 tys. km, łącznie przejechałem jakieś 120-125 tys. km. Jakbyś był w Bydgoszczy, to moglibyśmy odwiedzić te miejsca. Mój znajomy Sławomir Stalewski był konstruktorem w Romecie i miał udział w projektowaniu Charta. Przeniosłem się na ponad rok do Serwisu, bo byłem moim zdaniem najlepszym znawcą od silników dwusuwowych. Ścigałem się już wtedy z 10 lat na gokartach, budowałem najlepsze WSK-125 z przeróbkami w Polsce a moja CZ-516 stawidło po 1992 była jedną z najlepszych w Polsce na deszcz :-) Potrafiłem doregulować skrzynię biegów w Mińsku lepiej, niż ich fabryczny serwisant inż.Lonia z Mińska, gaźnik tak, że przyspieszał od dołu bez dziur, jak w MZ-tce. Nie było to dla mnie trudne, bo budowałem silniki do wyścigów, miałem własną hamownię, napisałem i pomogłem w napisaniu trzech prac dyplomowych, 1. moja - silniki dwusuwowe z zapłonem iskrowym, 2. wpływ wymiarów rury rezonansowej na parametry silnika CZ-516 w oparciu o badania na hamowni, 3. wpływ zmiany sterowania dolotem na parametry silnika CZ-516. Moja praca powstała w 1982 a kolegów w 1984 i 1985, jakoś tak? Prowadziłem przez 2 lata sekcję kartingową będąc trenerem-instruktorem sportu kartingowego. Szkolenie kończyłem razem z Heniem Glicklichem :-) Zadzwonię :-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 роки тому +14

      Będziemy mieli o czym rozmawiać! Cieszę się. Czekam na telefon. Pozdrawiam serdecznie, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 роки тому +16

      @@oldtimerbazar Bydgoszcz czeka, pokażemy gdzie to wszystko się działo. Będzie konstruktor motorowerów, syn konstruktora pierwszy tester, zajeżdżacz i „oblatywacz” ;-)

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 роки тому +43

      Rozmawiałem z Bogdanem - kopalnia wiedzy widziana oczami praktyka. Jesteśmy umówieni - z pomocą ekipy filmowej powstanie film ilustrujący dzieje naszej motoryzacji widziane przez specjalistów od strony producenta. Rozmawialiśmy przez telefon bez mała godzinę i już wiem, że poznacie nieznane dotąd wątki historii polskiej motoryzacji. Na spotkanie przyjedzie także redaktor naczelny Automobilisty Jurek Kossowski, który spisze i opublikuje najważniejsze informacje dla tych, którzy lubią czytać.
      Bogdan, dziękuję że zadzwoniłeś i wyraziłeś chęć podzielenia się wiedzą. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.
      Piotr Kawałek OldtimerbazaR

  • @robertm9458
    @robertm9458 2 роки тому +11

    Jako łepka nauczyli mnie jeździć rometem wchodząc na ławkę i z niej startować ,a zatrzymując motor był przy samej ziemi bo krótkie nogi miałem i potem startowałem z rozbiegu z jednej stopki, mogłem mieć niecałe 10 lat i ogólnie niski byłem,to był romet ogar.Dwa lata później drugi wujek dał mi wskę i ten sam scenariusz nauki,i tak rodzinie w plecaku zakupy woziłem,jeździłem później chyba wszystkimi wsk ,romet jawa 350 ts, mz150,250,251,tropic,simson 49, 51,skuter,kobuz i parę innych.Do obecnej żony jeździłem rometem z silnikiem jawy, psuł się niemiłosiernie ,ale zawsze miałem klucze i naprawiałem w drodze nigdy nie prowadziłem bo to by wstyd było przed teściem ,który też motor miał.Śmierdziałem ciągle benzyną ,teściowa wyczuła, a teściu rozumiał.W jawoskich silnikach zawsze był problem z zapłonem(platynki),cewkami które wilgotniały w obudowie silnika itd. W latach 90-tych przerabialiśmy wski na cross ,oprócz modyfikacji silnika (pan JAPA z Rybnika koło rynku) głównym elementem był zbiornik od charta ,żeby to miało wygląd,bo na podniesionym zawieszeniu to wyglądało przepięknie,potem było kawasaki750,honda500,ale to po paru latach fascynacji mocą zgasło,a jawa 350ts zwróciła mi to czego mi brakowało. Lubię Japońskie motory np honda cbr 1100, ale nie ma takiej duszy ,która łapie za serce,dawniej motor czy samochód poznawało się po dźwięku,nawet takie zawody za łebka robiliśmy,teraz jeden dźwięk rozczarowania. Stary nie jestem ,mam43 lata,ale jak miałem cztery to zawsze siedziałem w szopie godzinami na mz tropic kupionej z milicji i miłość do motorów pozostała. Pozdrawiam.

  • @pawegrzybek8651
    @pawegrzybek8651 2 роки тому +73

    Pan to umie opowiadać,aż się iskierka świeci w oczach, kultura klasa i sznyt👏👍👍👍

  • @mateusz1234532
    @mateusz1234532 2 роки тому +32

    Przypomina mi się dzieciństwo. W latach 2005-2010 był prawdziwy bum wśród nastolatków (12-14lat) na wyciąganie wsk, rometów, komarów ze stodoły dziadka. Ach co to była za radość, gdy taki Romet odpalił i można było pojeździć (bez kasku) po wiejskiej drodze wśród pól.
    Pozdrawiam z Wrocławia

    • @obywatelcane6775
      @obywatelcane6775 2 роки тому +4

      Nie tylko 2005-2010. To trwało praktycznie przez całe lata 80 i 90 kiedy stare WFM-ki, SHL-ki czy Komarki wystarczająco potaniały, że mógł sobie na nie pozwolić młody człowiek. "Gangi" motocyklowe z przelotowym wydechem, spieprzanie w pole przed psami w Nyskach, szybkie kitranie wueski bez papiera do rowu :-) Obecne chińskie skuterki to już nie to. Nie ma tego klimatu. Jeszcze w 2012 miałem Komarka, którego sprowadzałem po desce do piwnicy w bloku a wcześniej wueskę trójkę bez kwitów, na podwójnych amorach i z oponą crossową z tyłu :-) Normalnie nią jeździłem po mieście i okolicach w kasku MO przemalowanym na czarno sprejem chociaż do dziś nie mam prawka na motor. Takie to były czasy.

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 роки тому +3

      05-10 to już koncówka tego PRL złomu. Wiekszosc uważała za wstyd takim czymś. To już czasy zachodnich i japonskich pojazdów. Na wsiach jeszcze upalali wsk bo miałą troche mocy. Rometem jezdziła 1 osoba na 100skuterów i to też przez chwile do czasu jak kupiła simsona.

    • @FizykaTV
      @FizykaTV Рік тому

      potwierdzam... jako nygus w latach 2002-2005 upadlałem po kolei motorynkę, simsona, wueskę poskładaną bez papierów "ze śmieci" i dopiero później chińskiego skutera zippa... wtedy część moich kolegów poganiała jakieś stare używki piaggio itp a było paru chłopców rometowców :D

    • @FizykaTV
      @FizykaTV Рік тому

      ale mnie nostalgia wzięła.. w sumie narzekałem na swojego simsona ale teraz sobie pomyślałem że w chwili kiedy go ujeżdżałem to miał 18 lat... najpierw Niemcy nim się wylatali a później z tatą kupiliśmy go od jakiegoś typka co w jakieś ruderze mieszkał... nic dziwnego że później 2letni skuter był przy nim jak dzień i noc... a simsonowi zrobiliśmy z tatą tuning.. to był s51 zielono-szary z 1986 roku a my mu zrobiliśmy malowanie z 1990r czyli czerwony lakier i czarne błotniki

  • @tomaszwiatr781
    @tomaszwiatr781 11 місяців тому +9

    krytyka prasowa niskich osiągów wynikających z narzuconych ograniczeń przepisowych to skandal. Trzeba odtworzyć nazwiska tych dziennikarzy, aby historia znała dyletantów.

  • @radosawbobinski6049
    @radosawbobinski6049 2 роки тому +7

    Romet Chart moje marzenie z dzieciństwa.

  • @axelkick9182
    @axelkick9182 Рік тому +7

    Właśnie nabyłem takiego charta z 88 roku ,rejstracja 1.01.1989 ,całkiem niezły stan, kompletny ,właśnie go rozebrałem I będę chciał nadać mu nowego blasku

  • @grohu86
    @grohu86 2 роки тому +10

    Ogar 200.... mój dziadek takiego miał. Pierwsze nauki, pierwsza przewrotka... łza się w oku kręci. Dzięki Panie Piotrku !

  • @jozefmachota4741
    @jozefmachota4741 2 роки тому +13

    Kolega z podstawówki miał takiego. Nieraz mnie przewiózł. Jak ja mu go zazdrościłem. Też mi się kojarzył z etz 250. Motorower o wyglądzie motocykla był niedoścignionym marzeniem wtedy.

  • @rafamotomz9289
    @rafamotomz9289 2 роки тому +18

    22 lata temu miałem wersje 211 z alusami, pięknie to chodziło.
    Najwygodniejszy motorower jakim jeździłem :)

  • @user-gh6vg8ok3f
    @user-gh6vg8ok3f 2 роки тому +9

    Ładny i niezły jakościowo sprzęt. Marzenie z dzieciństwa.👌👌

  • @PolskieJednosladyPRL1
    @PolskieJednosladyPRL1 8 місяців тому +5

    Pięknie odrestaurowany, dobra robota. Nie miałem problemów z zarejestrowaniem takiego jako zabytek.

  • @eSeSman1
    @eSeSman1 2 роки тому +23

    Piękna a zarazem smutna historia... pozdrawiam.

  • @mototvwojtekinglot6905
    @mototvwojtekinglot6905 2 роки тому +11

    Chart piekny motorower choc patrzac na ulicę w tamtych czasach to wydaje mi sie , ze przegrał nie tylez zachodnimi konstrukcjami. Jakos zalewu zachodnich motorowerow nie dostrzegalem w pierwszej polowie lat 90tych ale Simsonow w kazdej wersji (także enduro i skuter) bylo od groma. Ale motorower i Pana program cenny i wartosciowy. Pozdrawiam Serdecznie Pana Redaktora i Widzów

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 2 роки тому +4

      Przegrał nawet nie z zalewem Simsonów, a z zalewem używanych samochodów. Po prostu większość nabywców motorowerów i motocykli w Polsce stanowili ludzie którzy nie byli w stanie kupić samochodu. Wraz z coraz lepszą dostępnością samochodów, popyt najpierw na motocykle a potem na motorowery cały czas spadał. Motocykle WSK w latach 80tych zalegały w sklepach nie dlatego że były przestarzałe, a dlatego że można było kupić Malucha...

    • @Mr1999romano
      @Mr1999romano 2 роки тому +1

      @@gallanonim1379 taki mamy kimat ,bylo by wiecej slonca jak na florydzie to by sue smigalo skuterem do pracy

    • @orzech20406
      @orzech20406 2 роки тому +1

      Simson poza o niebo lepszą jakością wykonania wygrywał jeszcze jednym - "kastrowany" na 50km/h był bardzo prymitywnymi, łatwymi do odwrócenia metodami. Chart był z definicji skonstruowany na 50km/h i to tuningu mówiąc eufemistycznie nie ułatwiało. Z ciekawostek mogę napisać jedno - w świecie PRLowskiej elektroniki sporo odbiorników radiowych "przeżyło" rok 2000 i wyłączenie tzw "dolnego UKF" - najprawdopodobniej poprzez to, że głowice UKF (układ wejściowy, który zbiera sygnał z anteny i po wstępnym obrobieniu wysyła dalej w ustandaryzowanej formie) były najprawdopodobniej zrzynką z zachodnich konstrukcji (kto wie, czy nie z gierkowskich licencji) stworzonych właśnie na ten "górny UKF" przerobioną na UKF dolny. Fakt faktem przestrojenie radia w skrócie polegało na usunięciu 3 kondensatorów (w logice działania układu to był 1 element, bo w każdym obwodzie (a było ich 3) te kondziołki były w tych samych miejscach z punktu widzenia działania każdego obwodu) i po delikatnym zestrojeniu radio działało na "górnym UKF" bez jakiejkolwiek utraty czułości, czy innych parametrów eksploatacyjnych. Co do "fabrycznego przestrojenia zachodniej konstrukcji na "dolny UKF"" nikt nie odpowiedział jednoznacznie, nie mniej jednak znamienne jest tutaj usuwanie elementów. Konieczność zestrojenia głowicy po tej operacji to norma i można to tutaj porównać do konieczności ustawienia geometrii zawieszenia po czynności serwisowej, która takiej kontroli wymaga, czyli choćby rozpięcie amortyzatora ze zwrotnicą w McPhersonie...

  • @michapolinski8867
    @michapolinski8867 2 роки тому +8

    Pamiętam jak kuzyn dał mi się przejechać nowiutkim chartem
    .To było Coś Łał

  • @trabi600
    @trabi600 Рік тому +6

    Wielki szacunek za przedstawianie Naszej Starej Motoryzacji. Chart w tych czasach był właśnie taką małą ETZ-ką.
    Jedno sprostowanie dziewięć litrów paliwa na kartki można było kupić tylko w sezonie, poza było tylko sześć. Sezon trwał pół roku.

  • @jerzyserwata2516
    @jerzyserwata2516 2 роки тому +9

    Panie Piotrze, silnik Jawki był awaryjny. Nie mniej niż romet.

    • @Tadzioo21
      @Tadzioo21 2 роки тому +4

      Silnik jawy przez ustawienie cylindra ciepły nigdy nie chciał palić z kopa. Ale możliwe że tylko mój typ tak miał.

  • @grzegorz7481
    @grzegorz7481 2 роки тому +16

    w 89 roku miałem 14 lat i tata kupił Ogara 200. A miesiąc później koledze z sąsiedztwa, mojemu równolatkowi, kupili Charta. Ależ to było wydarzenie, ale śmigaliśmy. Ogromnie się cieszyłem ze swojego Ogara ale Chart kolegi wzbudzał trochę zazdrości. Jednakże to właśnie wtedy dowiedziałem się, że nie wszystko złoto co się świeci. Chart był piękny ale w porównaniu do Ogara był bardzo zawodny. Ja śmigałem Ogarem kilka lat, z Chartem było ciągle coś nie tak, elektroniczny zapłon wiecznie zepsuty, Ogar wydawał się być prymitywny ale był niezawodny. Zawsze zapalał, po długim postoju, zimą a Chart niestety pod tym względem był jedną wielką awarią. Tak go zapamiętałem, nieraz pojechaliśmy gdzieś razem a wracaliśmy z Chartem na holu....

    • @marcinswierkowski1213
      @marcinswierkowski1213 2 роки тому +2

      Wydarzenie to było jak Tata mi kupił Simsona. Chart przy tym to tragedia.

    • @JanKowalski-op6rf
      @JanKowalski-op6rf 11 місяців тому

      @@marcinswierkowski1213 Da sięcoś zrobić z tym zapłonem w Charcie?

  • @maciejrudolf-yq6eo
    @maciejrudolf-yq6eo 11 місяців тому +3

    Miałem to "cudo" z Rometu a dokładnie 4 sztuki od jesieni '89. 4 sztuki dzięki gwarancji. Cenowo wychodził w momencie kupna 2 razy drożej niż ogar 205. Wizualnie robił miazgę z wszystkich innych rometów. Jakościowo był ich godnym następcą i ofiarą swoich czasów. Po kolei. Opona przednia od ogara, tylna dedykowana czyli niedostępna. Genialne utrudnienie. Felgi chromowane tylko, że chrom złaził płatami. Zrywające się notorycznie szprychy. Dziadowski gaźnik Brink czy Bering zastąpiony jeszcze fajniejszym spotykanym w kosiarkach. Permanentnie rdzewiejący wewnątrz zbiornik paliwa pomimo tego, że mieszanka była w proporcji chyba 1:25. Simson miał 1:50. Uszczelka gumowa pod korkiem wlewu padła od kontaktu z benzyną po kilku tygodniach. Połączenia śrubowe wymagały regularnego sprawdzania a podkładki sprężyste wymiany na naprawdę sprężyste. Przełączniki w manetkach wykonane tak finezyjnie i z takiego materiału, że ich obsługa wywoływała ból. Łamiące się klamki. Kanciasta i super twarda kanapa. Rurki kierunkowskazów korodujące po pierwszym deszczu i nagwintowane tak głęboko, że pękały przy byle okazji. Stacyjka od syrenki umiejscowiona na simsonowską modę dzięki czemu złamanie kluczyka było banalnie proste. Pokrywa schowka niby na kluczyk ale wykonana tak, że do jej zdjęcia kluczyk nie był niezbędny. Blokada kierownicy jak w simsonie tylko że jakiś geniusz zaprojektował ją pionowo co dzięki idącym obok wiązkom elektrycznym zapewniało niezłą rozrywkę. Wspomniana proporcja mieszanki powodowała wycieki niespalonego oleju na styku kolanka z cylindrem, kolanka z tłumikiem i na obejmie spinającej obie części tłumika - tradycja taka rometowska. Tłumik skopiowany z Simsona, tylko że zrobienie go estetycznie przerosło Romet i mieliśmy zgrzew zewnętrzny niczym w komarku. Zachwyt? Tak, w porównaniu z innymi produktami Rometu to był skok o 50 lat do przodu. W porównaniu z Simsonem, który wówczas był już leciwą konstrukcją - dramat. Taki upośledzony prototyp przed wykonaniem prawdziwego prototypu.

    • @grzegorzbrzeczyszczykiewic5267
      @grzegorzbrzeczyszczykiewic5267 9 місяців тому

      Tak chart to jakościowe dno . Otwierałem nowe zaplombowane silniki w skrzyni biegów były wióry ziarna piachu i inne śmiecie widoczne taka specjalna mieszanka do docierania.Nie wiedzieć czemu od jakiegoś czasu panuje kult tego komunistycznego chłamu.

  • @trasekpl884
    @trasekpl884 2 роки тому +36

    Fajne te charciki były i potwierdza mi się to praktycznie codziennie 🙂

  • @piszecokolwiek
    @piszecokolwiek 2 роки тому +17

    Widać i czuć z jaką pasją opowiadasz o motoryzacji , a to się dobrze odbiera. Pozdrawiam

  • @marmaj133
    @marmaj133 2 роки тому +4

    Chart jest od 9:00 minuty, przedtem jest o wsk-ach i jawa-ch. Nie trzeba dziękować.

  • @Krzych542
    @Krzych542 2 роки тому +6

    Marzenie mojego dzieciństwa!

  • @don3068
    @don3068 2 роки тому +78

    Bardzo dobry motorower - jak na polskie możliwości. Niestety pojawił się o dekadę za późno. Gdyby produkcja wystartowała na przełomie lat 70 i 80 to pewnie by była całkiem inna historia :(

    • @Mig-wg8iv
      @Mig-wg8iv 2 роки тому +4

      Nawet teraz gdyby był w Produkcji i był ZMODERNIZOWANY o DOZOWNIK oleju alufelgi TARCZE hamulcowe i rozrusznik to ja bym go kupił jako pojazd bardzo uniwersalny i ładny MIMO że mam 2t bardzo zawansowane technologicznie

    • @FizykaTV
      @FizykaTV Рік тому +2

      @@Mig-wg8iv cenowo nie miałby podjazdów do chińszczyzny i koreańczyzny.. teraz nawet honda czy yamaha odmiany 125 i 400cm produkują w chinach np cbf400

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski 11 місяців тому +1

      Tak to prawda, szkoda tego straconego czasu. Jednak wprowadzenie ograniczenia prędkości ustawą do 50 km/h dobiło Charta! Ciekawe dlaczego nie zakazano sprowadzać szybszych motorowerów z Zachodu?
      Pozdrawiam Fanów 😀.

    • @tomxyz5152
      @tomxyz5152 10 місяців тому +1

      ​@@Mig-wg8iv
      Był jeszcze chart 211, różnił się od 210 tym,że miał aluminiowe 7 ramienne koła.bylem tym szczęśliwcem że miałem go

  • @mareksut6597
    @mareksut6597 2 роки тому +13

    Witam. Miałam te cudo w latach 80tych. Nie był bez problemów ale wspominam go miło. Koledzy nazywali go gwizdek bo wydobywał z siebie charakterystyczny głos. No do Simsona miał dużo do tyłu, ale na tle ogara albo jawki brylował.

    • @michak4572
      @michak4572 2 роки тому +1

      "wydobywał z siebie charakterystyczny głos" taki dziwny jakby zaraz miał się silnik rozpaść

  • @Raf_23_
    @Raf_23_ 2 роки тому +6

    Powrót do dziecięcych lat 👍. Mój ojciec całe życie pracował w romecie ile to wspomnień .

  • @mediaexpert2820
    @mediaexpert2820 2 роки тому +2

    Posiadam 2 sztuki z 89 roku , jeden eksploatowany do dziś drugi od kilkunastu lat nie uzywany , nigdy nie rematowane jedynie nowe pierścienie . Chart to moje marzenie z dzieciństwa 🙂

  • @grzegorzmalinowski9841
    @grzegorzmalinowski9841 2 роки тому +8

    Miałem to cudo z 15 lat temu ... Świetna , niezawodna maszynka była . Niesamowita baza pod tunning . Bardzo komfortowy motorek

  • @BigleBystrzyca
    @BigleBystrzyca 2 роки тому +5

    Miałem Charta "elektronik", kupiony w "żelaznym" sklepie rolniczym chyba w 1989 r. Pamiętam pierwszą jazdę i zerwany łańcuch po 12km. Potem stał pół roku w garażu i koszmarne problemy z odpaleniem. Jak się okazało "oblazła" farba czy co tam było wewnątrz baku i zatkała co tylko mogła. Szybko się tego "wspaniałego" pojazdu pozbyłem :)

    • @dariuszd6207
      @dariuszd6207 2 роки тому +3

      Obłażąca farba z wnętrza baku była też problemem wcześniejszych Rometów. Jako nastolatek wielokrotnie zlewałem i filtrowałem paliwo.

  • @DmX1980x
    @DmX1980x 2 роки тому +42

    Teraz niema do chartów części, a ja mieszkałem w tamtych czasach w Bydgoszczy i pamiętam że całe ciężarówki części zamiennych przeważnie od Charta wywozili na złom, szprych to była cała hałda tak samo teleskopów przednich. Wszystko wywalali na złom jak czyścili magazyny.

    • @jacekcb
      @jacekcb 2 роки тому +10

      uuu ale marnotrawstwo:( aż żal:(

    • @rzizmont89
      @rzizmont89 2 роки тому +2

      Pisali PZ, pewnie zbliżając się do końca produkcji.

    • @agrorolatv4897
      @agrorolatv4897 2 роки тому +12

      Wujek pracował w romecie w Bydgoszczy i miał ogara 205 (do dziś) i bardzo o niego dbał jak zarysował błotnik czy cokolwiek ro razu przynosił nowy z pracy

    • @ediedi7675
      @ediedi7675 2 роки тому +9

      @@agrorolatv4897 i tak te przedsiębiorstwa zarżnęli....

    • @agrorolatv4897
      @agrorolatv4897 2 роки тому +4

      @@ediedi7675 ale przecież nie za darmo XD

  • @raf-met6044
    @raf-met6044 2 роки тому +4

    W 89 roku ojciec mi kupił nową motorynkę pony, kosztowała 120 tys. Z tego co pamiętam, miesiąc może dwa wcześniej kosztowała dużo mniej, ale nie było po sklepach, trzeba było szukać. Znalezliśmy w końcu w Wałbrzychu za 120 tys. Simson to było marzenie, w końcu też go miałem :) Dziś jeżdzę BMW R1250GS, pasja do motocykli pozostała. Świetne te filmy pan robi, bardzo duża wiedza i pasja, miło się ogląda.

  • @johntomala8154
    @johntomala8154 2 роки тому +6

    Pamiętam, że jako nastoletni dzieciak czytałem w "Motorze" artykuł o nowym, polskim motorowerze Chart. Na zdjęciach było zielone cudo. Taka zmniejszona MZ-ka. Ależ się tym jarałem. Oglądałem te zdjęcia codziennie i marzyłem o czymś takim ale gdy zaczęli to sprzedawać, to już miałem prawko, Junaka w marnym stanie i zamierzałem kupić ETZ-kę.

    • @arturbono2039
      @arturbono2039 2 роки тому +2

      Miałem podobne odczucia i egzemplarz "motoru" także i dylemat Simson czy chart wygląd super podobny do 250, ale kupiła go jedna osoba i po karnieciu i widoku na żywo czar prysnął. Ostatecznie później trochę dopadłem fajnego "enduro" i nigdy nie żałowałem. Pozdrawiam 🙋‍♂️

    • @johntomala8154
      @johntomala8154 2 роки тому +3

      Simson był wtedy poza moim zasięgiem finansowym. Zbierałem na niego kasę ale zanim nazbierałem to już miałem prawko. Nigdy jednak o nim nie zapomniałem. Niedawno kupiłem sobie S70 jako kolejny pojazd do mojej kolekcji. Młodzieńcze marzenie zostało zrealizowane w nieco bardziej podeszłym wieku. Podobno lepiej późno, niż wcale. Pozdrawiam.

    • @johntomala8154
      @johntomala8154 2 роки тому +1

      @@arturbono2039 Dzięki za odpowiedź na mój komentarz. Odpisałem dzieląc się moim wspomnieniem o Simsonie ale przez pomyłkę dodałem to jako osobny komentarz. Pozdrawiam.

  • @krzysztofwyszkowski1
    @krzysztofwyszkowski1 2 роки тому +4

    Chart to był mój pierwszy pojazd :) Na nim zacząłem się uczyc podstaw mechaniki, jako 14-latek byłem w stanie wyjąć i rozebrać na części silnik od niego w 50 min :) Brakowało tylko wokół osób, które by umiały go naprawiać tak więc powoli powoli sam musiałem wszystko rozgryzać i niestety nie spełniłem wówczas swoich marzeń o wycieczkach na nim. Kiedy już był w pełni sprawny, zarejestrowany i opłacony to miałem go na tyle dosyć,że go sprzedałem- co było błedem bo właśnie wtedy mógłbym zacząć prawdziwą zabawę :) Czytałem pilnie świat Motocykli, o zlotach, o rajdach, o motoriadzie...trzeba było jeszcze na trochę zostawić Charcika, niewątpliwie by ubarwił moje życie :) Niemniej jednak co pojeździłem nim po lasach w Legionowie to moje :)

  • @rafii7458
    @rafii7458 2 роки тому +8

    W radiu był wywiad tego dnia gdy zakończono testy po 24 godzinach , pamiętam jak dziś

  • @polcichy6901
    @polcichy6901 2 роки тому +2

    Fajna sztuka.Kupiłem kiedyś charta z przebiegiem 112 km od dziadka który sprzedawał bo rzucił palenie i nie mógł sobie z tym poradzić ,okazało się że moduł zapłonu padł te motorowery miały zapłon elektroniczyny.Super się tym jeździło.

  • @mroczek112
    @mroczek112 2 роки тому +10

    jak miałem te kilkanascie lat, remontując z tatą żuka na wiosce u wujka miałem okazję zobaczyć zakurzonego charta 210, gdzieś z boku pod wiatą , tak się wbił w pamięć ze dopiero w wieku 30 lat udało mi sie kupic taki model, i stoi teraz dumnie w garażu :) czekają go małe naprawy jeszcze, ale jest uratowany, najlepszy polski motocykl/motorower :D duma :)

    • @jaro324
      @jaro324 2 роки тому +3

      Ratuj i dawaj w internety 👍

  • @jacekcb
    @jacekcb 2 роки тому +4

    Panie Piotrze ponownie muszę wsadzić swoje 3 grosze i sprostować kilka rzeczy.Tak się składa ze końcówce lat 80 ja się przesiadałem na Jawę 350 TS a mój młodszy brat na Charta właśnie.Chart to polski Simson.Stylizowany i wzorowany.Jedynie bak był podobny do MZ.Klockowy silnik był akurat kontynuacją silnika od motorynki.Gdzieś widziałem Motorynkę Stella z takim właśnie silnikiem.A widziałem ją w sklepie motocyklowym żeby nie było że ktoś sobie zamontował.Chart powstał nie tylko z powodu przestarzałej technologii ogarów i kadetów.Ale też dlatego że mlodzież w tym JA marzyła o Simsonie właśnie.Dlatego on jest podobny nie do Jawy a do Simsona i garściami były brane od niego rowiązania techniczne jak np zapłon elektroniczny czy skrzynia biegów.Mówi pan że 3 biegi.A przecież Simson długo produkował modele właśnie 3 biegowe.Z tym że on spalał poniżej 2 litrów a nasz powyżej.I to znacznie powyżej.Widzę że zamontowane są kierunki od Jawy 350;) Acha i światło stopu Simson też posiadał i fabryczne kierunki i lusterka.Więc z tąd podobieństwo.Tylny bagażnik wypisz wymaluj Simson oraz zawieszenie oraz tłumik.Nawet przy 3 biegach z harta śmiało można było konstrukcyjnie więcej wycisnąć.Simsony przy 3 biegach dobijały do 70Km/h spalały mniej.W 89 roku nawet Simsony nie posiadały tarczowych hamulców.Wtedy robili już Skutery które były obiektem pożądania a tarcz nie posiadały.Wtedy jeszcze nie.Jawa w połowie lat 80 powiedziała nie z produkcją starych silników ponieważ już wtedy panowali przestawienie linii produkcyjnych na nowszy model silnika.Zwyczajnie nie opłacało im się utrzymywać starej linii bo planowali perspektywicznie rozwój a nie stagnację.I ost rzecz....Mówi pan że w tamtych latach głupi pomysł z ogranicznikiem żeby nie rozwijać więcej jak 50km/h.A dziś?Jest inaczej?Dzisiejsze przepisy nie pozwalają rozwijać motorowerom więcej jak 45km/h.I taki 6 konny skuter jest dławiony na kilka sposobów.Elektronicznie ingerując w zapłon,wydechowo ingerując w zmniejszoną średnicę kolektora,lub po prostu wstawiając dodatkową uszczelkę przed wydechem i wreszcie poprzez ingerencję w sam wariator-czyli napęd.Dodam iż te modyfikacje są stosowane wszystkie razem bardzo często.A jak wiemy że dzisiejsze skutery mają mocniejsze silniki niż motorowery z PRLu.No ale dzisiejsza młodzież nie próżnuje i już dawno rozpracowała jak podnieść moc silnika bez rozbierania go i planowania głowicy -bo to całkiem niepotrzebna czynność skoro silnik sam generuje wystarczająco sporo mocy.Wracając do Charta uważam że po Simsonie to był bardzo dobry motorower i bardzo dobrze wykonany.Gdyby konstruktorzy mieli czas i środki to zapewne dopracowali by go lepiej jak to zrobił Simson.Ale Simson miał masę czasu na modyfikacje.Panie Piotrze serdecznie pozdrawiam pana z Wrocławia.Nawet nie wiedziałem że pan także tu mieszka:D No ja mimo iż przekroczyłem 50 wiosen nadal nie mogę się wyleczyć z tego bakcyla który złapałem dosiadając pierwszą motorynkę w wieku 14 lat.Nie mam samochodu,a poruszam się wyłącznie motocyklami i rowerem.A skuterem jeżdżę cały rok dopóki drogi są czarne.Nawet mróz mi nie straszny.Jeżdżę codziennie do pracy i na zakupy i gdzie się da.Jeszcze raz pozdrawiam z Wrocławia i z przyjemnością obejrzałem pana nowy materiał.Ale się rozpisałem?!

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 роки тому +3

      Dziękuję za przesłany komentarz. Każde spojrzenie osób pamiętających minione czasy pozwala nam lepiej poznać historię modelu. Pozdrawiam serdecznie Piotr Kawałek OldtimerbazaR

  • @biker6547
    @biker6547 2 роки тому +19

    Panie Piotrze tak Hart wizualnie wzorowany do ETZki a silnik był wzorowany na Simsonie. Lata 87i 88 pracowałem w Dezamecie w hali ZW1 i na półautomatach robiłem wał silnika do harta i wiem że były zakupione dwa Simsony trzy biegowe, rozebrane na części pierwsze i na nich się wzorowano. Pozdrawiam

    • @oldtimerbazar
      @oldtimerbazar  2 роки тому +10

      Gdybyś zechciał opowiedzieć o kulisach produkcji przed kamerą to proszę zadzwoń do mnie. Była by to druga część opowieści o motorowerze. Pozdrawiam, Piotr Kawałek OldtimerbazaR

    • @gorskipotok2575
      @gorskipotok2575 2 роки тому +3

      Silnik Charta był głośniejszy a przełożenie wał-kosz sprzęgła gwizdało poprzez niewłaściwą ewolwentę uzębienia. Z tego co wiem oś cylindra w Simsonie była przesunięta względem osi wału korbowego uzyskując przez to przesunięcie tłoka na stronę kanału wydechowego przed momentem zapłonu, przez co silnik był cichy. W silnikach Charta problemem okazało się sprzęgło, co powstało po zamontowaniu zbyt słabej sprężyny. Miałem kilka przypadków zniszczenia silnika poprzez wypadnięcie zabieraków pierwszego biegu. Te trzy bolce po wypadnięciu rozwalały obudowę silnika

    • @michakedzierski43
      @michakedzierski43 2 роки тому +1

      Szkoda że nie skopiowali klinu przesównego tylko zrobili wodzik

  • @kamilpieczykolan4988
    @kamilpieczykolan4988 2 роки тому +3

    A ja mialem 'OGARa' z silnikiem 223 i przerobilem na bateryjny zaplon [tak jak w jawa 350] prosty uklad swieca, cewka wysokiego napiecia, przerywacz stykowy z kondensatorem i akumulator. Bez modulow 'pizdziulow' i innych niepotrzebnie komplikujacych sprawe urzadzen. Zapalal na dotyk wystarczyl ciezar nogi na starterze. No i wiecej mocy posiadal czyli troche szybciej jechal i sie rozpedzal.

  • @tdymek94
    @tdymek94 2 роки тому +7

    Piękny Film Panie Piotrze . Długo na niego czekałem mam takiego Charta i jestem bardzo zadowolony . Szkoda że bardzo mało jest części produkowanych . Pozdrawiam serdecznie

  • @wiwaldi1999
    @wiwaldi1999 2 роки тому +4

    Odnośnie silnika jawy 223 był on bardzo dynamiczny i do końca nie udany i do jazdy dla dziadków do 25km/h po wyżej tej prędkości silniki po remoncie wytrzymywały do roku czasu . Największą jego wadą był leżący tłok i w przysłowiowym katowaniu za małolata dolna część tłoka rozmazywała się bardzo często i stawały pierścienie druga jego wada to był przerywacz przy wysokich obrotach wypalało platyny bo nie zdążał się wychłodzić brakowało wentylatorka pod śrubą krzywki który sam robiłem i było o niebo lepiej . co do cylindra to w jawach on się tak nie grzał bo był zapas mocy i były cięższe . Mam ogar 200 i romet kadet co z tego że ogar z silnikiem jawy był jak szatan ale każdą górę kadet go doganiał i wyprzedzał tak samo w żywotności 3 remonty silnika jawki a kadet dalej jeździ.

    • @swistakdanecki6930
      @swistakdanecki6930 6 місяців тому

      Ja Jawką 20P jeździłem w latach 1977-1987 (od 1985 już mało- zazwyczaj po paliwo dla MZ-tki) i ani razu silnik nie wykazywał jakichkolwiek tendencji do awarii. "Wykastrowane" (na nasz rynek) silniki 223 miały b.dobre cechy użytkowe. Czasem z kolegą na jakiś wypad poza miasto zamienisliśmy się. Dosiadałem jego Rometa 50-T1. Nie robiłem pomiarów, ale silnik 223 ciągnął lepiej na 3 biegu od silnika 019, zwłaszcza na obrotach.

  • @BigSoft505
    @BigSoft505 2 роки тому +53

    Mam do dziś. Inna bajka, inny poziom jeśli porównać do poprzednich motorowerów Rometa. Miałem Jawkę i kilka Rometów, ale do Charta mam największy sentyment. Przednie zawieszenie olejowe, elektroniczny zapłon (nie bez wad, ale da się poprawić fabrykę, ja np miałem żarówkę samochodową h4 55W z przodu i całe oświetlenie z akumulatora na przewiniętej na 12V, oryginalnej prądnicy + robiony moduł zapłonowy, bo oryginały były zawodne), silnik dobry sam w sobie i dosyć podatny na tuning. Prócz wyglądu, brzmi podobnie do ETZki, no i ten świst charakterystyczny z kół zębatych ataku i kosza sprzęgła. Ludzie z tymi silnikami cuda wyczyniali, były Charty, które śmigały ponad 100km/h po tuningu silnika. Chłodzenie wodą i różne inne patenty. Na jednym z for o motorowerach jest użytkownik, który prócz podrasowania samego silnika wykonał działającą skrzynię 4 biegową.

    • @kamilnowak4708
      @kamilnowak4708 2 роки тому +2

      100 km/h? Chyba z dachu

    • @bartek0041
      @bartek0041 2 роки тому +5

      @@kamilnowak4708 to po tuningu ostrym. Cylinder jak dobrze pamiętam po odpowiednim rozwierceniu karterów pasuje od sima, to początek zabawy :D

    • @BigSoft505
      @BigSoft505 2 роки тому +10

      Napisałem, że po tuningu. Na UA-cam są filmy, można sprawdzić, poszukać na forach gdzie jest opisane co i jak, ale po co, jak można napisać bzdurny komentarz o spadaniu z dachu wykazując się brakiem jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, jednocześnie myśląc że się komuś pojechało, a w rzeczywistości autor tego komentarza sam siebie ośmieszył. Ot internet, nie warto dyskutować z takimi, szkoda życia :)

    • @michaljankowski765
      @michaljankowski765 2 роки тому +3

      Dobrze dłubnięty chart poszedł spokojnie 90km/h podobnie jak jawka pralka także 100km/h jest jak najbardziej realne przy dalszych modyfikacjach.

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 роки тому +1

      Mój śmigał 75 km/h fabryczny ;).

  • @grzesiekh.3762
    @grzesiekh.3762 2 роки тому +5

    Jak zawsze wspaniała prezentacja! Dziękujemy !

  • @kiepskiferdynand9939
    @kiepskiferdynand9939 2 роки тому +5

    Dezamet 027 czyli legenda wśród polskich motorowerów a samego charta 210 zabiło otwarcie granic po 1989 roku i wjazd do kraju 4 biegowych Simsonów S51 z kultową już skrzynią biegów opartą na kołach zębatych stale zazębionych a nie jak w silniku chartowskim 027 przesuwnych.

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 роки тому +2

      Przecież simsony były też wcześniej ...

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 роки тому +1

      @@Tomek_Tomek były ale nie były łatwo dostepne. Po 89 łatwo było samemu coś przywieź ze szrotu a pojazdy ze szrotu i tak były lepsze od naszych rodzimych

    • @xtek100
      @xtek100 Рік тому

      nie mówiąc już o używanych 80 tkach z 10km mocy za ułamek ceny Charta

  • @witoldkabat4762
    @witoldkabat4762 2 роки тому +4

    Najciekawiej opowiadane historie motoryzacyjne. Super! Bardzo dziękuję i pozdrawiam

  • @dziedzic-Pruski
    @dziedzic-Pruski 2 роки тому +7

    Na motorower było 4,5 litra miesięcznie. Tzn. 3 kupony po 1,5 litra. Latem czyli w 3 kwartale dodatkowo mozna było wykupić na 4 kupon. Oczywiście zimą też można było korzystać z kartek. Należy pamiętać, że można było wykupić całe paliwo z kwartału. Dlatego jeśli ktoś miał samochód to np. w styczniu można było wykupić całe paliwo do marca.

  • @MrGar4field
    @MrGar4field 11 місяців тому +2

    Mam to coś w garażu, pamiątka po ojcu. Kolor srebrny. Żeby ten motorower jeździł w jednej czwartej tak dobrze, jak Pan o nim wspaniale opowiada, byłbym bardzo szczęśliwy. A za sposób opowiadania naprawdę chylę pokłony.
    Żeby ten motorower sprawnie odpalić i go nie zalać, trzeba było mieć doktorat z odpalania. 6 voltowa instalacja. Zapłon elektroniczny niby jest, ale oryginalny moduł padał kilka razy w roku. Brak zaworu zwrotnego w dolocie. Dolot źle dostrojony. Oryginalny gaźnik jeszcze ojciec zamienił na jakiś niemiecki. Pomimo, że to dwusuw i miał prawo być głośny, to słyszy się głównie pracę skrzyni biegów.
    Nawet takie drobnostki jak podświetlenie licznika było tak zrobione, że żaróweczka wypalała dziurę w cyferblacie. Kierunkowskazy niby świeciły, ale migały jak po mocnej libacji. Linka prędkościomierza i kółeczko napędzające tę linkę, to nie ma prawa działać.
    Okna w cylindrze są zestrojone na wybitnie niskoobrotowy silnik. Tej konstrukcji poza wyglądem nie da się obronić. Te nasze motorowerki z silnikiem javki były może nie jakieś przełomowe, ale jeździły bezawaryjnie (też taki mieliśmy). Chciałbym się dowiedzieć, z czego to było kopiowane, bo nie znalazłem żadnej polskiej konstrukcji, która by nie była kopią czegoś. Silnik do łódki DE25 produkcji dezametu był kopią szwedzkiego crescenta.... mało tego że kopią, to iskrownik był wstawiany oryginalny szwedzki. I pomimo w sumie dobrego wzorca zaciągał wodę do dolnego cylindra, bo zrobiono jedną drobną zmianę i już porażka. Nawet ruski neptun, który był kopiowany z tego samego crescenta, czy tam volvo był już cywilizowany i działał.
    Próby odnawiania tych sprzętów w oryginale to zajęcie dla masochistów. Ponieważ mimo wszystko mam sentyment do tego pojazdu zastanawiam się, jak go przerobić, żeby dało się go normalnie używać i żeby nie było widać przeróbek.

  • @martenlee1935
    @martenlee1935 2 роки тому +3

    U mnie sąsiad miał charta jak nówkę, ale jak umarł te 30 lat temu, to jego krewni wzięli to i jeździli na czystej, po zatarciu ktoś wziął ten silnik i przepadł ten silnik, potem ktoś koła zabrał, a reszta chyba na złom poszła. Drugi chart w okolicy, to miał jakiś dziadek co nim jeździł czasem do miasteczka, super miał to uszanowane i wypucowane, ale jakoś 8 lat już nie widuję tego dziadka, może już nie może jeździć, a co z tym chartem to nie wiem. Chart mi się bardzo podobał kiedyś, ale dzisiaj widzę jak bardzo bylejakie to było, łącznie z tymi simsonami. Bardzo zazdroszczę Japończykom, że oni mieli doskonałe małolitrażowe motorowery 4t już w latach 70's które schodziły ze spalaniem nawet poniżej 1.5 litra, doskonałe do codziennego użytku, bezawaryjne i bardzo żywotne, 100tys bez remontu to norma. Tu widać zacofanie nie tylko bloku wschodniego, ale całej europy. Wspaniale, że dzisiaj można pójść i kupić dokładnie taki jednoślad jaki uważamy za najlepszy z tego co na Świecie jest.

  • @candyman6077
    @candyman6077 2 роки тому +4

    Ehhh miałem takiego charcika za dzieciaka piękne czasy a ile radości dał mi ten motorek ehhh😊

  • @spruchberyl34
    @spruchberyl34 2 роки тому +10

    Swietny material. To teraz czekamy za spoznionym filmem o Pannoni

  • @fjdivvjsnsna
    @fjdivvjsnsna 2 роки тому +10

    Kiedys to bylo marzenie kazdego mlodego.
    Niestety mało wtedy było kogo na to stać.

    • @TheBogdan95
      @TheBogdan95 2 роки тому +1

      Wtedy marzeniem był Simson a ten wynalazek. Ludzie sie śmiali z tych co upadli na głowy kupując ten pojazd

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 роки тому +6

      @@TheBogdan95 wtedy marzeniem był każdy motorower.
      Komar, motorynka, ogar, jawa, chart.
      Na simsona to już mało kogo było stac.
      Kupowało się, naprawialo.
      Ale takich nowobogackich też nie brakowało. Może byłeś jednym z nich.

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 2 роки тому +1

      W latach 90? Polskie pojazdy to były tylko dla biednych. Ci ktorzy mieli jakieś pieniądze jezdzili zachodnimi motorowerami. A motocykle wygineły w ogóle. Zamienili je na samochody

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 роки тому +2

      @@pppnnn2281 napiszę tak....
      Pierdoły gadasz.

  • @larkinflight
    @larkinflight 2 роки тому +3

    Jak ja lubię zaangażowanie pana Piotra przy opowiadaniu :)

    • @bartek0041
      @bartek0041 2 роки тому +1

      Przy tych nowszych motocyklach jest trochę słabsze i to widać ale i tak lubię go słuchać :)

  • @TheBratpit
    @TheBratpit 2 роки тому +18

    Pamiętam czas kiedy Chart stał w sklepach typu PZGS razem z motocyklami Mińsk. Każdy dzień jak przechodziłem ze szkoły zachodziłem i oglądałem w sklepie , nie było na niego szans cena była kosmiczna. Wtedy już wydawało mi się , że jednak był tandetny np w porównaniu do Simsona. Widać było słabą jakość wykonania , poszczególnych elementów. Wtedy szczytem marzeń i takim wyznacznikiem dobrego motoroweru był Simson skuter i niestety Chart nie miał najmniejszych szans

    • @wojtekw7895
      @wojtekw7895 2 роки тому +2

      100% potwierdzam. Jak zobaczyłem SR50 to był kosmos. Nie było żadnego porównania. Chart był ok, ale to simson wymiatał ze swoją skrzynią 4b i bezawaryjnością. Chart musiał być przerobiony na platyny bo nie było można dostać modułu zapłonowego.

    • @fjdivvjsnsna
      @fjdivvjsnsna 2 роки тому +3

      Na motorynkę też patrzyłem przez szybę.
      Takie były czasy...

  • @ciezkitransport852
    @ciezkitransport852 2 роки тому +5

    Miałem takiego.Byl problem z układem zapłonowym i nikt tego nie umiał naprawić

  • @bsplol2556
    @bsplol2556 2 роки тому +1

    pięknie opowiedziane, historia motoryzacji i moje dzieciństwo

  • @krzysztofgrzeskowiak8678
    @krzysztofgrzeskowiak8678 2 роки тому +2

    No Panie Piotrze. Kocham Wasze materiały!

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 2 роки тому +2

    Nareszcie czekałem tak długo na nowy odcinek.

  • @sebastianpl9391
    @sebastianpl9391 2 роки тому +3

    super materiały, prosze o jak najwiecej takich. Zdrówka życzę i pozdrawiam

  • @mariowasiawiak957
    @mariowasiawiak957 2 роки тому +5

    No a ja drugi. Miałem okazję przejechać się wujkowym chartem gdzieś 89-90. Bajka prawie jak Simson. Dzięki p. Krzysztofie.

    • @kokoko1x
      @kokoko1x 2 роки тому +3

      Prawie robi roznice

  • @nosignalineter
    @nosignalineter 2 роки тому +1

    To był mój pierwszy motorower. Kupił mi go tata zamiast Simsona, nówkę sztukę. Jakież to było DZIADOSTWO. NON STOP PROBLEM Z ELEKTRONICZNYM modułem. Jakość wykonania tragiczna. Przełączniki na kierownicy miały tak ostre krawędzie, że można było rozciąć rękę. Jak padał deszcz to coś wilgotniało i gasł, dopóki nie wysechł. Trzybiegowa skrzynia biegów - no błagam. Po jednym sezonie sprzedałem to dziadostwo i kupiłem Simsona e51 enduro i to był strzał w dziesiątkę.

  • @punioj8515
    @punioj8515 2 роки тому +4

    Fajny film. Miło posłuchać pana Piotra , widać że to prawdziwy pasjonat .

  • @Pjto
    @Pjto 2 роки тому +2

    Mój tata miał, pamiętam jak przyjechał kupiec i prosił o przyniesienie oryginalnych części :) ay, lubiłem wąchać bak :D

  • @krzysztofstefanski3092
    @krzysztofstefanski3092 2 роки тому +3

    Panie Piotrze pomógł pan przy zabytku jakim jest żak piękny cieszy oko oglądających jeździ po ulicach pełen szacunek dla pana i swojej pasji pozdrawiam serdeczne

  • @cagiva750cagiva
    @cagiva750cagiva 2 роки тому +2

    Miałem za młodego takie cudo. Fajny był i miło go wspominam. Pozdrawiam

  • @tadeuszstaniec3649
    @tadeuszstaniec3649 2 роки тому +3

    Brawo Panie Piotrze. Świetnie się ogląda. Podziwiam wiedzę i pasję. Pamiętam co niektóre motocykle. Nie mam motocykla ale jak bym się dorwał to po leśnych i polnych drogach chętnie bym spróbował jazdę. Może nawet 125- ką. Wiem, że to całkiem inna sprawa niż autem ale ciągnie mnie. Pozdrawiam serdecznie Tadeusz

  • @mattek1985
    @mattek1985 2 роки тому +2

    Wspaniałe filmy robicie.Sluchanie Pana opowieści,to czysta przyjemność,aż łezka w oku się kręci gdy wracam do wspomnień.Wyobrazcie sobie i nie kłamie!!!Włożyłem zapłon od komara do takiego charta,jeździł bezproblemowo.Pozdrawiam

  • @nadchodziarmagedon3966
    @nadchodziarmagedon3966 2 роки тому +3

    Super odcinek jak zawsze👍

  • @maciejwojtowicz6279
    @maciejwojtowicz6279 2 роки тому +1

    Czekalem na tego bohatera, dziekuje

  • @robertstefan4497
    @robertstefan4497 2 роки тому +6

    Jak zawsze interesująca opowieść.
    Piekna lekcja : techniki , historii , ekonomii i czasów produkcji.
    Ogcinek o Ogarze był super.
    Pozdrawiam

  • @thomaswalczak2550
    @thomaswalczak2550 2 роки тому +2

    Filmik który z ciekawością sie słucha !!pozdrawiam Tomasz Walczak

  • @zscorporation
    @zscorporation 2 роки тому +3

    Chart to SPOKO konstrukcja - z Bratem od nowego takowego mieliśmy - Super konstrukcja to była/jest !!! :D aaa i SUB !

  • @pp1147
    @pp1147 2 роки тому +5

    Super material. Też mam charta i super jezdzi

  • @AndyMarkasongwriter
    @AndyMarkasongwriter Рік тому

    Ma Pan ogromną wiedzę i umiejętność jej przekazania, na dodatek w bardzo ciekawy sposób. Pełen szacunek!

  • @jimmy7715
    @jimmy7715 2 роки тому +2

    Mądrego miło posłuchać

  • @kimbogimbox6662
    @kimbogimbox6662 2 роки тому +3

    Jeszcze 15 lat temu na wioskach u mnie jedzily 3 charty o których wiedziałem, dzisiaj słyszę na materiale że nie ma części itd. Dramat

  • @thesom3one
    @thesom3one 2 роки тому +5

    Swietnie pan opowiada . Szacunek za wiedzę ;)

  • @marcinhokowalski9944
    @marcinhokowalski9944 3 місяці тому +1

    Miałem ten motorek. Rocznik 1989. Wspaniała maszyna dźwięk silnika poznam z kilometra. Pozdrawiam.

  • @marcinzyto2998
    @marcinzyto2998 2 роки тому +2

    Mój mąż miał takiego pomiętam jak wiecznie przy nim gmerał i objeżdzał simsony i tak go zmodyfikował że sam potrafił rozpędzić się do ok 85 km teraz od kilku lat odbudowuje Wierchowinę

  • @slodzik25
    @slodzik25 11 місяців тому +1

    W 89 roku moj ojciec kupił nowego charta. Mam go do dziś, silnik jeszcze nie rozbierany

  • @solaris362
    @solaris362 2 роки тому +9

    Nawet nie dało się skonstruować dobrego silniczka dwusuwowego do motoroweru. A gdzie inne bardziej zaawansowane konstrukcje? Motocykle, samochody osobowe, ciężarówki i autobusy? Wszystko na licencjach albo to czego inni już nie potrzebowali.
    Wielka potęga motoryzacyjna.

    • @kwestionariusz1
      @kwestionariusz1 2 роки тому +4

      KIA ,Hyundai cala koreanska motoryzacja tak zaczynala z pustki nic nie powstanie najpierw cos musi byc ze by powstalo cos. Chinczycy tez wtedy robili badziewie a teraz 70% czesci samochodowych jest od nich o elektronice itp rzeczach nie wspominajac.

  • @IVKwiAteKVI
    @IVKwiAteKVI 2 роки тому +3

    Świetny materiał!

  • @DzikiMoronHackshield
    @DzikiMoronHackshield 2 роки тому +3

    Super, dzięki za metariał

  • @maciej6510
    @maciej6510 Рік тому

    P.Piotrze
    Lejesz Pan miód na me serce tymi opowieściami. Jako nastolatek przejechałem Komarem ponad 40 tys km. Potem "za flachę" nabyłem Junaka M10 w stanie agonalnym ale kompletnym. W latach 1973-78 po kompletnej renowacji od szprychy po malowanie.....pędzelkiem, przejechałem nim sporo. Były łzy jak go zbywałem bo potrzebowałem kasę na F 126p. Teraz od kilku lat próbuję uruchomić....NSU 251 WER MACHT na którym jako 8 latek w latach 50/60 jeździłem nim w przyczepce z bratem i rodzicami!! Jestem już ponad 70 latkiem i tylko sentyment mnie jeszcze trzyma przy tej robocie. Dlatego z przyjemnością słucham tych opowieści. Pozdrawiam.

  • @polonezik90
    @polonezik90 2 роки тому +13

    Super Film Panie Piotrze.
    Kiedy będziemy mogli zobaczyć obiecany Film o Motorynce Romet Stella?
    Pozdrawiamy

  • @saweksawek2798
    @saweksawek2798 2 роки тому +5

    No ja na Simsonie wtedy śmigałem i pamiętam jak takiego charta spotkałem to zawsze się chciałem ścigać ha a wiedziałem że trzy biegi ma.

    • @Tomek_Tomek
      @Tomek_Tomek 2 роки тому +1

      Co mają biegi ? Simsony spokojnie dało się objechać ;) na czarciku.

  • @jerzyoledzki2394
    @jerzyoledzki2394 Рік тому

    Bardzo przyjemnie pana się słucha historia polskiej motoryzacji

  • @mattek1985
    @mattek1985 2 роки тому +1

    Roman Dmowski mówił,polska ma piękną wizję rozwoju przed sobą ale trzeba aby ludzie tak szybko uczyli się polityki jak szybko się demoralizują.My Polacy byliśmy w stanie zrobić coś dobrego ale od czasów Jaruzelskiego źle zaczęło dziać się w Polsce,jeśli ktoś miał pomysł na produkcję czegoś dobrego to zawsze w szefostwie znajdowała się osoba która to wszystko zaniechała.To dzieje się po dziś dzień

  • @marekjozwiak4316
    @marekjozwiak4316 2 роки тому +3

    O ile dobrze pamietam to razem zostaly zaprezentowane Romet Chart i Romet Minsk 125. Ja mialem wtedy Ogara 200. Patrzac na Charta to juz byla inna - wyzsza liga.

  • @staszekzalcatraz3461
    @staszekzalcatraz3461 2 роки тому +6

    Bardzo szkoda że nie zrobili większej wersji takiego charta. 125, 150, albo i 250, mielibyśmy polską MZ ETZ. Ale żyjemy w kraju gdzie wszystko kończy się na "gdyby".

    • @piotropoka3667
      @piotropoka3667 2 роки тому +1

      Masz rację stękaczu, ale możesz to zmienić :-) NA początek sam przestań narzekać :-)
      i weź się do roboty :-)

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski573 2 роки тому +2

    Kilka lat temu z kolegą przeprowadziłem próbę prędkości charta za pomocą GPS. Licznik fabryczny wskazywał około 75 km/h ale GPS pokazał 69 km/h.

  • @beddccom
    @beddccom 2 роки тому +2

    Z tą inflacją to jak najbardziej aktualne obecnie.

  • @Cichy_Silesia
    @Cichy_Silesia 2 роки тому +2

    Świetny materiał 👍👍👍

  • @tommygun6028
    @tommygun6028 2 роки тому +3

    Piękny egzemplarz 😎👍🤝

  • @megawhitemaster7740
    @megawhitemaster7740 2 роки тому +1

    super film,dziekuje.

  • @dziedzicpruski2177
    @dziedzicpruski2177 2 роки тому +7

    W 89 mjalem zbiornik od Charta zamontowałem go na Ogara i byłem bardzo zadowolony ,czuwaj....

    • @marcinwaberski4354
      @marcinwaberski4354 10 місяців тому +1

      Ja też tak zrobiłem. Lampę też miałem chartową.

  • @rosandpl
    @rosandpl 2 роки тому +4

    Pan to ma dar opowiadania, o każdym gównie tak pan potrafi opowiedzieć, że mam ochotę to kupić

  • @wojtek_dx
    @wojtek_dx 2 роки тому +2

    w egzemplarzu na filmie widzimy: końcówka tłumika od simsona, kierunkowskazy od jawy, klakson nie wiem od czego, starter od dezameta 023 jesli dobrze kojarzę. zatem nie jest to oryginał. a jakby sie ktos zastanawial gdzie one sa to ja mam 2:) jeden z pradnica 12V 80W, reflektorem H4, w przyszłosci bedzie miał 70ccm, ma juz alufelgi podobne co w charcie 211. drugi jest na alufelgrach, ale reszta w miare oryginalne.

  • @Solder-Flowz
    @Solder-Flowz 2 роки тому +4

    Zdawałem kartę motorowerową na Charciku :) Nigdy wcześniej nie jeździłem na motocyklu. Podpytałem trochę ojca, poszedłem "na pałę" i jeszcze dopytywałem chłopaków w kolejce do jazdy już, jak to tym sprzętem jechać :) Zdałem, a jakże :D

  • @rudditruckerform
    @rudditruckerform 2 роки тому +2

    fajny i rzetelny materiał pozdrawiam

  • @GrubczeRider
    @GrubczeRider 2 роки тому +4

    Mam taki i też Wrocław ;) poza kierunkami jest cały kompletny :)