Sony CD lejátszó és Topping DAC tuning, a műveleti erősítők cseréjével... Van értelme?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @spergusz
    @spergusz 2 роки тому

    Örülök hogy kitértél a műv ic feszültségére és áramfelvételére

  • @Fagylalt78
    @Fagylalt78 3 роки тому +1

    Én a Profusion-tól rendeltem még tavaly előtt FET-eket. ECF10N25/ECF10P25. 10-10db-ot. Nagyon komoly cég! Örülök , hogy rátaláltam.

  • @zoltanszabo7491
    @zoltanszabo7491 3 роки тому +1

    A napokban találtam rá a videóidra, remekül, csak a szükséges szakmaiságot használva magyarázol. Gyakorlatilag akinek van némi rálátása az megérti amit mondani akarsz. Nekem egy Pioneer PD-S604 'hanyatt tálcás' CD játékosom van, melyben szintén végeztem műveleti erősítő cserét. A netes írások szerint ez a legjobban tuningolható típus, és a D/A-ja is jó minőségű. Ebben a masinában eredetileg egy Micu gyártmányú 5338A típusú IC volt a kimeneten. Ez helyett kapott egy OPA2132P típust. Nagyságrendekkel jobb lett a hangja. A 'betegebb' tuningosok a D/A-nak külső órajel generátort építenek. Amit a videóban is mondtál, a gyártók hagynak potenciált a fejlesztésre. Ez igaz az én CD lejátszómnál is, pedig ugye ez elég nagy kategória. Nem tudom mennyit dobna a hangján a Muses op amp. Ami javaslatom van hogy a D/A utáni a jelútben lévő összes ELKO-t cseréld ki legalább WIMA fólia kondira, vagy nagy kapacitás híján Tantál ELKO-ra. Az ELKO elektromos paraméterei rontják a hangot. Esetedben ez a kettő alkatrész a C808 és a C908. Ilyen ELKO cserét az Aiwa AD-F660-as deckemnél csináltam meg, sm alapján kikerestem az összes cserélendő alkatrészt és indulhatott a móka. Lehet hogy szkeptikus vagyok, de a szalagzajon kívül nem nagyon lehet nálam megállapítani hogy analóg magnó vagy digitális forrás szól-e. Lehet hogy nálad a Muses után akkora változást nem hozna, de egy próbát megérhet. Főleg akkor érdemes ilyen régi CD lejátszók tuningolásával foglalkozni ha a pickup értelmes áron beszerezhető, és egyébként a készülék nem egy belépő kategória alja. Akkor ott nem nagyon lehet mit tenni, a többi alkatrész minősége miatt véleményem szerint nem várható javulás.

  • @zoltanberenyi5919
    @zoltanberenyi5919 3 роки тому +1

    Én is szoktam hack-elni eszközöket és tök jó az amit csinálsz. Én A tápot újraterveztem volna. Akár egy külső stabil tápfeszültséget kaphatott volna, és a belső transzformátort ki lehetett volna szedni. Ennek lehet sok megoldása lehetett volna. Amiért írok az az, én 1 hete vettem egy SONY X202ES CD-lejátszót, ami jelzi a nevében hogy ES minősítésű készülék. Brutál jól szól. Lejátsza az írott lemezeket is. Ja és 6000Ft-volt (6 ezer, nem elírás), hibátlan állapotban. Egy ilyen sony ES cd lejátszó 30- 220 ezer Ft körül mozog jófogás, vatera, facebook csoportok, ki hogy árazza. Szóval ha az ember keresgél, olcsón talál eszközt, és feleslges átépíteni egy 20 ezres Sony CDP-XE 530 cd lejátszót.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Abban egyetértünk, hogy egy ES-t nem állsz neki hekálni egyáltalán, mert az úgy ahogy van érték. Ha már az ember gyakorolni szeretne arra alkalmasabb egy 10-20ezer forintos deck, mint egy csúcskategóriás. Főleg azért, hogy ha majd az ES-hez kell hozzányúlni, akkor azt magabiztosan tehesd. A lényege a videónak az, hogy ezt is meg lehet csinálni, nem az, hogy ennek egyébként van-e bármi értelme.

  • @mariusbogdan9036
    @mariusbogdan9036 3 роки тому +1

    Egyetértek ! A műveleti erősítők hangja között óriási a különbség, még azonos gyártónál is !Hajdanán 40 éve keverőt építettem . A National Semiconductor LM301-eséből a műanyagtokos sehol nem volt a fémtokos katonaihoz hangban ! Persze azóta már sokkal jobbak vannak, de a gyártók szeretnek "olcsósítani" (20 milliós színházi keverőben TL072 !!! (50-60 Ft kisker ár !)

  • @istvanpapp9117
    @istvanpapp9117 Рік тому

    Szia ! István vagyok . Azt szeretném megkérdezni,hogy cserélhetem- a TL82 ic- egy Muses 8920 ra ?
    Köszönöm

    • @RTH
      @RTH  Рік тому +1

      Hello. A lábkiosztás megegyezik, de bizonyos paraméterek különböznek. Jó lenne megmérni a tápfeszeket, mert a muses sokkal kisebb tartományban használható, mint a TL082. A muses max. 16V, míg a TI max 30V. Ha pl. 12V-ról van a TI hajtva, akkor azt a muses is bírni fogja.

    • @istvanpapp9117
      @istvanpapp9117 Рік тому

      @@RTH M
      Köszönöm az infót !

  • @KCsabi
    @KCsabi Рік тому

    Igaz, hogy a cd "futóműveket" nem igazán fejlesztették a 90-es évek óta?
    Egy mai dac-al szerelt cd játszó minden esetben jobban, részletgazdagabban szólna, egy retróhoz képest?
    Vagy ez nagy mértékben cd korong függő is?

  • @joanyadhatan
    @joanyadhatan Рік тому

    még csak a felénél tartok és már most rengeteget tanultam a műveleti erősítőkről, a meglévő hiányos tudásomat elég jól kiegészíti, helyreteszi!
    a Burson Audinnyó pofás piros-sárga téglatestei már korábban szembejöttek, de most állt össze igazán a kép, miért-mitől nagy szám az OPAMPjuk...
    amúgy pöpec az órád! :)

  • @toronyicsaba4835
    @toronyicsaba4835 3 роки тому

    Köszönöm nagyon jó lett!!

  • @worldbadminton9852
    @worldbadminton9852 3 роки тому

    köszi, színvonalas előadás, mint már megszoktam,a kazetták, vagy kazettás magnók esetében
    sok minden érdekesen tálalva

  • @robertratalics1389
    @robertratalics1389 4 роки тому +1

    Örülök minden tapasztalatnak a MUSES8920-ról, mert az egyik típus, amin gondolkodom a mobil DAP-omba. A CD-játszómba és az erősítőmbe AD797-eket tettem, amiket nagyon szeretek, de sajnos monók, nincs belőlük sztereó SOIC kiszerelés, ami a mobil DAP-ba kéne.
    A helyedben, ha már szétszereltem a DAC-ot, kicseréltem volna az OPA1612-eseket is, nem csak a buffert. Akár a MUSES8920-ra is cserélhetted volna őket, az E jelűre. És akkor még több "csöves" melegséget, "audiofíliát" kaptál volna a gyári analitikussághoz képest - az OPA1612-k általában kicsit száraz jellegűek.

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +2

      Megfordult a fejemben, hogy kicserelem az OPA-kat, de nincs tapasztalatom es felszerelesem a feluletszerelt alkatreszek forrasztasaval kapcsolatban es nem kiserletezgetnek a D50-essel. Gondoltam ra hogy veszek ebay-en gyakorlo nyaklapokat es alkatreszeket es kimunkalom a technikamat eloszor.

  • @qwertzuiop8070
    @qwertzuiop8070 3 роки тому +1

    11:16 Ennek a DACnak impulzus feszültségkimenete van, nem áram, az első IC az előszűrt ellenfázisú jeleket asszimmetrizálja és szűri tovább, itt szóba se jöhet az, hogy a DAC terhelhető-e vagy sem, mivel a kimenetén PLM jelek vannak, tehát nem az I/U átalakítás a lényeg, még, ha van is ott áram.

  • @antalerno2467
    @antalerno2467 Рік тому

    Szervusz. Egy Yamaha AS 301 erositoben szeretnem a bemeneti muveleti erositot kicserelni .( a csatolokondenzatorok is ki lesznek cserelve audio polipropilen kondikra ) A gond az . hogy en Romaniaban elek ( Csikszereda ) es az orszagban csak az AD8620 integralt aramkor beszerezheto .A kerdes az , hogy rendeljek e_bay -rol MUSES 8920-as muveleti erositot , vagy nyugodtan cserelhetem az AD8620-as-ra ?

  • @peterhizsak9123
    @peterhizsak9123 10 місяців тому

    Szia. Nagyszerű ez a videó. Mint a többi munkád :-) TOPPING D10S típusú DAC-om van, ő kapja a jelet USB-n és ő látja el az erősítőt analóg jellel. Felnyitották és ugyan az a műveleti erősítő IC van benne mint a tesztalanyodban. Érdemes cserélnem mi a véleményed ?

    • @RTH
      @RTH  10 місяців тому

      Hello. Természetesen mindig érdemes kísérletezgetni, mert erről szól ez a hobby, de azért ne számíts drasztikus dolgokra.

    • @peterhizsak9123
      @peterhizsak9123 10 місяців тому

      Hello ! köszönöm a választ. Egyébként a Muses8920D már nem elérhető. A 8820 van helyette ami output noise-ben jobb mint a 8920 de nem írják rá hogy J-fet technology, illetve a THD értéke is nagyobb (0,001) míg a 8920 THD értéke 0,0004. Cserélhető az eredeti LME49720 erre a Muses8820-ra egyáltalán ? Sajnos ehhez már nem értek. köszi

    • @RTH
      @RTH  10 місяців тому

      Az LME49720 bipoláris tranzisztorokból van felépítve, ahogy a Muses 8820 is, szóval szerintem ki lehet simán cserélni a kettőt, bár a Muses egy kicsit több bemeneti munkaponti áramot igényel, mint az LME, de ez általában nem szokott probléma lenni ezen a szinten.

  • @laszlobarany5368
    @laszlobarany5368 3 роки тому

    Üdv Balázs! Kérdezni szeretném, hogy egy ilyen régebbi fajta CD lejátszónál, szerinted érdemes lenne-e lecserélni a hálózati tápkábelt valami komolyabbra? Hozhatna-e egy ilyen csere érdemi változást a hangminőség tekintetében?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Én először megnézném, hogy mennyire komoly tápegységet építettek a játékos alá, mert ha az a szűk keresztmetszet, akkor maximum akkor éri meg a kábelcsere, ha a régi sérült vagy korrodált. Az igazság az, hogy valószínüleg azon a CD lejátszón, ahol van ennek értelme, már eleve gyárilag cserélhető a kábel (pl. IEC aljzat van beépítve és nem fix kábel).

    • @laszlobarany5368
      @laszlobarany5368 3 роки тому

      @@RTH Köszönöm szépen a válaszaidat! Akkor a NAD C541 esetében lehet, hogy megérné, de a Grundig CD 303 esetében már valószínűleg nem. (Sajnos egy elég jó hangú Sony erősítőm is fix tápkábellel van szerelve és eléggé macerásnak érzem már ott is ezen kábel kicserélését.)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      A NAD valóban megérdemelhet egy rendesebb kábelt, esetleg egy normális IEC aljzatot, de ha nagyon elégetni való pénzed van, akkor én azt inkább az erősítő/hangfal párosba tolnám bele. Bármelyik cseréje sokkal nagyobb változást eredményez, mint a kábelek cseréje. Ezzel persze nem azt mondom, hogy ne használj ésszerű határokon belül normális minőségű kábeleket, csak azt, hogy nekem ez a listám végén van.

    • @laszlobarany5368
      @laszlobarany5368 3 роки тому

      @@RTH Az a vége a "nagyobb" láncomnak számomra most eléggé rendben van már (hegel h300; jbl l90). A források (CD lejátszók) finomhangolását próbálgatom most. Ahány féle CD lejátszó, annyi féle analóg hang. A digit hangjaikat még nem teszteltem, hasonlítgattam, de vélhetően ott már nem lesznek ennyire markáns különbségek (gondolom én a kezdő, amatőr fejemmel ugye). A kábelezéssel elég "durva" köröket futottam egyébként, mire megtaláltam azokat, amik már egyenlőre végállomások a számomra (főleg pénzben, mert kb. 7 számjegyű már a történetem, Siltech G7 Ag-Au drótok, kivéve a tápkábeleket). Sajnos a hegel erősítőm megkövetelte ezt a fajta kábelminőséget. Viszont cserébe a hangminőség is nagyon sokat javult. Egyedül a zenékben a cinek hangjai mintha egy ici-picit furcsán "kásásak" lennének egyes felvételek esetében, de azért bőven együtt lehet élni ezzel a hanggal hosszab távon is.
      (A hegel és az olcsó inakustic xlr ic, az valami borzalom volt. :-) Sőt ha az akkori anthem i225-ömön nincs hanszínszabályozási lehetőségem, akkor ott sem lehetett volna érdemi hangminőséget kisajtolni a rendszeremből. Ennyi negatív kritikát engedj meg nekem a kábeles nézeteiddel, tartalmaiddal kapcsolatban. Persze azt is tudom, hogy ez természetesen erősen kategória függő dolog is és elsősorban nem a high-end "súroló" eszközöket használóknak címzed a tartalmaidat. Egyébként viszont nagy élvezettel követem a videoidat, sokat tanulok belőlük, hálás köszönetem értük. Kíváncsian várom, hogy meddig juttok Gedeonnal például a felíratkozók számát tekintve itt a UA-cam-on, mert fontos dolognak tartom én is, hogy az országunk fejlődjön a zene minél magasabb szintű élvezetének kultúrájában.)

  • @Constantin69
    @Constantin69 Рік тому

    Én a 4560D műveleti erősítőt cseréltem BB OPA2604-re, de nagyobb változást hozott a környezetében lévő kondik és a tápkondi cseréje.

  • @istvankrotos1812
    @istvankrotos1812 3 роки тому

    Olvastam egy külföldi fórumpn, egy tesztet erről. A JRC nem rossz opamp. ugyebár ezeknek az opampoknak sok paraméterük van. Sebesség, például. Van amelyik egész 30Mhz vagy afelé is tud menni. A zaj is fontos tényező. A tesztek bizonyitották hogy bizonyos high performance opampok zajosabbak, illetve bizonyos körülmények között több zajt vesznek fel a környezetükből. Én is tuningoltam már több cd játszót. volt egy technics alap modell, egy darab opamp volt benne ami smd volt. Azt egy lm xxx tipusu opampra cseréltem. Már ez is drámai változást hozott a hangba. Úgymond "sötétebb" lett a zene. Gondolom kevesebb lett a háttérzaj. Nagyon jó tuning volt, sajna az a cd játszóm tönkrement. Én úgy gondolom, hogy a tápegység fejlesztése is ugyanilyen fontos, (ha nem fontosabb) mint az opampok cseréje. Állítólag a xtal cseréje is drámai változást tud hozni. Dinamikában és részletességben. Amúgy nagyon jó a csatornád!

  • @laszlobarany5368
    @laszlobarany5368 4 роки тому

    Érdekes és tanulságos lett ez a bemutatód is, akárcsak a videósorozatod többi darabja, köszönetem érte.
    Személy szerint érdekelne még az is, hogy az átalakítások végeredménye milyen rendszeren lett meghallgatva (kábelek, erősítő, hangfalak,..)?

    • @RTH
      @RTH  4 роки тому +6

      Jogos kérdés. A videóban nagyrészt benne van, de nem minden részlet. A megközelítésem az volt, hogy nem egy olyan rendszerbe kötöm be a CD lejátszót egyenlőre, amin egy vödör csavar is jól szól, ezért az "irodai" szetten teszteltem, ami hát inkább egy átlagos HIFI. SMSL A6 integrált erősítő, Panasonic SB-PMX1 hangfalak, Norstone Classic W250 hangfalkábel, Inakustik Premium RCA interkonnekt kábel. Mielőtt a "rendes" rendszeremen is meghallgatom még egy kicsit járatni szeretném, mert a forgatás után kicseréltem benne minden alkatrészt, ami a gyári DAC után van (minden ellenállást és kondenzátort ami az audio jel útjában van, plussz két kondenzátort a tápegységében) és még egy kicsit járatni kell, hogy értelme legyen meghallgatni... Na de egy kicsit elkalandoztam... A lényeg az, hogy úgy gondoltam, hogy ha egy átlagos rendszeren hallani a külömbséget a két állapot között, akkor van értelme ezeket az alkatrészeket cserélgetni... Egyébként az összes analóg oldali alkatrész cseréje nem hozott akkora változást, mit a kimenetek cseréje és a a műveleti erősítő cseréje. Amúgy elég jó minőségű alkatrészek lettek beleépítve gyárilag ebbe a CD lejátszóba (ELNA tápkondik, Nichicon kimeneti csatolókondik, TDK filmkondenzátorok), tehát nincs értelme bármi mást cserélni, mint a műveleti erősítőket és a kimeneteket. Nálam bizonyítottan 20 év után is TOP állapotban voltak ezek az alkatrészek, mert az újra cserélésükkel egyáltalán nem értem el semmi változást. A Topping D50s DAC-ot ellenben a "rendes" hifi rendszeremen teszteltem, ami Emotiva előerősítő + végfok, Norstone Classic B400 hangfalkábel, Inakustik Premium RCA interkonnekt és Fyne Audio F502 hangfalakból áll. Mivel ez a rendszer jobban megmutatja a nüanszokat, a Topping D50s-nél is egyértelműek voltak a változások. Amíg a Sony CD egyértelműen jobb lett, addig a D50s egyértelműen más, de ezt már elmagyaráztam a videón is...

    • @laszlobarany5368
      @laszlobarany5368 4 роки тому

      @@RTH Köszönöm szépen a részletes válaszod! Továbbra is kíváncsian várom az érdekesebbnél-érdekesebb videóidat.

  • @TheMachinedestroyer
    @TheMachinedestroyer 3 роки тому

    Szuper volt ez a videó, nekem a Nakamichi BX125-ös kazettás deckemben vannak opampok, 4556D, NJM4558DD, NJM2043DD, illetve TL092. Nem tudom, hogy van-e értelme ezeket lecserélni, és ha igen, akkor mire? Hol találok egy kompatibilitási listát akár a MUSES sorozatra, hogy melyikkel mit lehet helyettesíteni? Sokat segítene a döntésben. Köszi

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      En hagynam a Nakamichi-t eredetinek.

    • @TheMachinedestroyer
      @TheMachinedestroyer 3 роки тому

      @@RTH Igen, ezen a lehetőségen én is elgondolkoztam már. Talán majd ha lesz mégegy belőle, akkor azt széttuningolom. Köszi a választ.

  • @Kijek2022
    @Kijek2022 4 роки тому +1

    👍

  • @peternemeth7663
    @peternemeth7663 2 роки тому

    ..."míg a DAC analóg kimenete csak néhány Ohmmal terhelhető"... Megnézném azt a DAC-ot😉 (6:23)

  • @soundria25
    @soundria25 3 роки тому

    Izgalmas volt, köszi.

  • @kacsurt
    @kacsurt Рік тому

    Bejáratás :D

  • @peterpalyov9845
    @peterpalyov9845 3 роки тому

    Én nem értek hozzá, de valahol azt olvastam hogy valami szürőt ki lehet szedni az rca elött, ami szebbé teszi a hangot.

  • @sandorgabor144
    @sandorgabor144 3 роки тому

    Elméletbem jeles vagy, a 30W forrastópákát hiba volt ilyen finom munkához használni. Weller, Ersa ezek már megbízhatóak.

  • @jsbach1955elp
    @jsbach1955elp 2 роки тому

    Roppant jó videók, de szinte mindig túl hangos a háttérzene. Mintha a beszéd és a zene versenyezne egymással!

  • @wilkgabor9155
    @wilkgabor9155 3 роки тому

    Valaki kifejtené nekem, hogy melyik paraméter "javul" ilyenkor? Elég botfülü vagyok...

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      A CD lejátszó DAC chip-jéből kilépő analóg jelet nem lehet közvetlenül az erősítőre csatlakoztatni. Szükség van egy sor alkatrészre, hogy ez megvalósulhasson (ennek okát részben elmagyarázom a videóban is). Ennek egyik fontos része a műveleti erősítő is a DAC analóg kimenete után. Nyilván minden ami a jel utjába kerül, az módosít rajta. Két cél lehetséges. Az egyik, hogy ez a módosítás minél kisebb legyen, a másik meg az, hogy olyan módon történjen meg ez, hogy az a fülünknek a legkellemesebb legyen. Ebből is látszódik, hogy nincs egzakt válasz a kérdésedre, de nem feltétlenül fog "javulni" az amit hallasz, hanem inkább csak "más" lesz... Az "igazi" audiofilek egyébként nem szeretik a műveleti erősítőket, olyan nekik ez mint a vámpírnak a fokhagyma. Való igaz, hogy a műveleti erősítők funkcionalitása kiváltható diszkrét alkatrészekkel is (tranzisztorok, ellenállások, kondenzátorok, stb.), sőt még elektroncsövekkel is (lásd még lengyel barátunk, Lampizator korai zsengéit). De talán erről is szó esik a videóban...