Gran Imperial Porter to jest mój ulubiony Porter Bałtycki. Dużą jego zaletą jest mniejsza zawartość alkoholu niż w konkurencyjnych porterach, a najlepsze że mniejszego ekstraktu nie czuć właśnie :) Więc mniej alko, mniej kcal, a smaku nie mniej :)
Ostatnio gustuję w Komesie Porterze Malinowym, nie zastałem go na półce w Auchan. Sięgnąłem po Granda którego nie piłem jakiś dłuższy czas, również zaskoczyłem się pozytywnie. Zapamiętałem go bardziej pustym, takim jakby trochę tańszym, gorszym w swoim stylu. Wchodził aż miło :)
Wszystko się zgadza. Kiedyś piłem warmińskiego jako ulubiony bałtyk póżniej miałem paro letnią przerwę bo w sklepach ciężko było go dostać. 3 miesiące temu patrze jest w kerfurze więc mówie bjere jak janusz na srogi zapas. Wieczorem pije i mówie kurła jakiś taki nie za dobry trochę tylko palonych słodów w smaku niby nie najgorsze ale nic ciekawego. Myślę sobie póżniej kurła covida miałem 2 lata temu tego pierwszego co się smak traciło może mi się smak zmienił i mi się tylko wydaje no ale jak już Kopyr stwierdza że cienki to być tak musi. Umarł król Porter Warmiński [*]
Po ostatnim teście porterów, jak jeden z komentujących, również liczyłem bardziej na regionalne i myślałem że nie ma już szans, a tu proszę jakie miłe zaskoczenie! Dzięki, zabieram się za oglądanie i lajkuje w ciemno :)
Jest zajebiście, że w Polsce mamy tyle super Baltic Porterów ❗ I to w dość niskich cenach w stosunku do oferowanej jakości 👍 Widać, że świat porterów bałtyckich w Polsce nie jest czarno-biały o każdy z nich ma swoje słabe i mocne strony. W moim teście popularnych bałtyków zdecydowanie wygrał Warmiński, ale to kwestia gustu. I po raz kolejny wyszło, że ekstrakt to nie wszystko ❗
Ja od początku uważałem Ambera za faworyta. Wręcz zabolały mnie sugestie, że przegra. Jest to piwo bardzo stabilne: nie pamiętam, kiedy trafił się słaby. Ze wszystkich znanych mi porterów jest najbardziej powtarzalny. Jak tylko trafiam na niego w sklepie np w Polo Markecie, biorę od razu, w ciemno.
Moim skromnym zdaniem z ogolnie dostepnych klasycznych porterów bałtyckich najlepiej od lat wypada Komes. ( porównując do Warmińskiego, Granda, Żywca, Trybunała, Łódzkiego, Corneliusa) Jest wyraznie pełniejszy od pozostałych, bardziej palony, czekoladowy i złożony. Jak porównać z innymi wydaje się duzo lepszy. Trzyma tez poziom - nie spotkałem sie z jakas warka zeby byla gorsza. Jedynie Ciechan Porter daje jeszcze rade ale dla mnie jest za bardzo ułożony, taki za spokojny. O wynalazkach i koncerniakach lepiej nie wspominac bo smakuja jak woda ze stoutem ( i to kiepskim ) Ostatnio po filmie Kopyra z porterem Żywca postanowiłem zakupic i przetestowac gdyz dawno juz bo nie piłem, niestety strasznie się zawiodlem- pusty w smaku, zero ciała jakis taki rozwodniony- pamietam ze kiedys smakował zdecydowanie lepiej , był duzo bardziej palony i złożony. Ciekawe czy to przez to ze przyzyczailem sie do dobrego ( Komes, Ciechan ) a on zawsze byl taki kiepski czy faktycznie kiedys był lepszy a teraz zszedł na psy.
Lubię Ambera ale z porterów wszystkich które piłem najlepiej zawsze podchodzi mi... Żywiec 😅 Nie wiem o co chodzi ale go lubię. Bardzo dobry był taki porter śliwkowy z Grodziska wielkopolskiego. Niby z dolewką ale robotę robiło.
Miałem ostatnio przyjemność testować Granda, Komesa, Ciechana (z zapasiku) i Żywca P z moim kolegą z Niemiec. Żadnego nie skrytykował; siedział, popijał i z ukontentowaniem mruczał :) .
Porter z Ambera może sobie dopisać medal z pomorskiego KPD. Było na kalibracji i przegrało w zasadzie tylko z best of show. Szkopuł taki, że dobrze wylezakowana warka.
Idealny przykład ile racji ma w swoich przekonaniach nasz Pan Tomasz - często jest świecie przekonany o czymś a rzeczywistość jest zupełnie inna i nie mowa tu jedynie o piwie.
Ślepe testy mają w sobie coś magicznego, taką dziecięcą radość odkrywania. Co Ty na to, żeby zrobić też z kraftu ich bazowe wersje porterów? Oczywiście tych, które mają jakąś podstawową wersję na stałe w ofercie.
Panie Tomku, niech Pan zrobi jeszcze jedną część testu porterów i potem finał z uwzględnieniem zwycięzcy koncernowych porterów. Zobaczymy jak się mają koncerniaki do regionalnych ;)
Bojanowa akurat nie piłem nigdy. W Łodzi nie zsla bardzo dostepny chyba tak "od ręki". Co do pozostałych to znam dobrze i rzeczywiście Grand też mnie zaskoczył. Mam na stałe w sklepie pod domem i jest świetnym wyborem. Się Kopyr stażejesz, że nie wyczułeś tej różnicy w ekstrakcie ;ppp. Za dużo biegania, za mało praktyki przy piwku ;P. Petarda odcinek, pozdro od długoletniego widza.
@@piotrwyrwas7594 No na pewno nie ponad rok, tej jesieni widziałem. Ale faktem jest, że i tak często był niedostępny. Nic dziwnego, smakował okropnie. Kwaśny, alkoholowy, jakiś chemiczny. Ni to rozwodniona kawa, ni to sos sojowy. A pomyśleć że gdy go wprowadzano pierwszy raz, był warzony na innej recepturze i był naprawdę przyzwoity. Potem to już był inny porter, ludzie przestali go kupować, więc i mniej było go w sklepach. Widocznie wraz z ostatnią optymalizacją oferty piwnej, stwierdzili że to nie ma sensu.
@@krevek Ja kupowałem czasem Argusa z ciekawości i nie zdarzyło się nigdy, aby dwa razy smakował jak to samo piwo. To było takie jajko z niespodzianką. Zazwyczaj kiepsko, ale czasem wychodził nadspodziewanie dobrze.
Brakuje porterów z browarów z Cieszyna, Witnicy, Zduńskiej Woli, Ciechanowa, Trzeciewnicy. Nie są trudno dostępne tylko trzeba poszerzyć poszukiwania marketowe np. o Auchan, Selgros czy Leclerc czyli odjechać kawałek dalej od Obornik. Może w drugiej części je dodasz. Za to Łódzki czy z Lwówka ostatnio nieosiągalne na półkach.
@@wojtbb Witnica = Porter Lubuskie, Zduńska Wola = Staropolski 180 i Bałtycki, Trzeciewnica = Krajan Porter. W marketach do dostania. Jeszcze Porter Galicyjski z Pilsvara mógłby zostać dodany do takiego testu.
Powiedziałem, że piwa się nie różniły poziomem, tzn. nie było faworyta, natomiast podkreślałem, że się bardzo ze sobą różniły, ale nie, że były gorsze czy lepsze, a inne.
Ogólnie panie Tomaszu, łódzkie browary chyba się wycofały z marketów. Bo (prawdopodobnie) robiony przez nie Argus Porter, znikł już dawno temu z sieci LIDL. Z Komesem to żadna dziwość ja zawsze pamiętałem go jako czekoladowego, mocno palonego i najsmaczniejszego z porterów. Grand się poprawił bo był taki czas, że miał 7,8 % alkoholu. Teraz zwiększyli do 8% A chyba jak zaczynałem przygodę z kraftem to będzie jakiś 2015 to chyba jeszcze więcej alko miał
Woodside jest z płatkami dębowymi, a więc nie może być oceniany razem z regularnymi porterami bez dodatków. Można by go ewentualnie porównać z Komesem z płatkami.
Panie Tomku, ile % minimum powinno mieć piwo zostawione do leżakowania, tak by się nie zepsuło? Jeśli by się zepsuło, coś oprócz zatrucia pokarmowego mogłoby się stać? Jest jakakolwiek szansa na wytrącenie się metanolu podczas leżakowania?
Nie ma możliwości powstania metanolu w gotowym piwie. Poza tym etanol neutralizuje działanie metanolu, więc nie zatrujesz się metanolem, jeśli jednocześnie spożywasz etanol. Metanol powstaje w zupełnie innym procesie niż fermentacja. Co prawda podczas fermentacji alkoholowej powstają śladowe ilości metanolu, ale są bez znaczenia. Za wikipedią metanol "Do 1923 roku był otrzymywany wyłącznie przez destylację rozkładową drewna. Obecnie produkuje się go syntetycznie, głównie dwiema metodami z gazu syntezowego:"
@@BrowarKopyra Super, dzięki. A ile % powinno mieć minimum piwo zostawione do leżakowania? Szkoda, żeby za słabe się zepsuło. Jak dobrze kojarzę to mówił Pan kiedyś, że przy 9% nie trzeba podawać daty ważności, to jest ta wartość?
No takie minimum to raczej 7%. ua-cam.com/video/4hwQ6TXQRyk/v-deo.html ua-cam.com/video/jMbEBKkH2yg/v-deo.html ua-cam.com/video/E51P6GFpQDc/v-deo.html ua-cam.com/video/_MfgECnYNfU/v-deo.html
Bardzo się zdziwiłem że zaskoczyły Cię te wyniki. Sam tylko słuchając Twoich opisów wytypowałem wszystkie dobrze. Brak piany i opis smaków 2 i 3 od razu kazał myśleć mi o Komesie i Warmińskim. Bojan z pianą i niskim zapachem też dość szybko rzucał się w oczy. Fakt że Grand smakował Ci tak dobrze rzeczywiście zaskoczył, ale nuty śliwkowe dawały znak o gorzej zamaskowanym alkoholu. Wysoka słodycz w bądź co bądź cenionym browarze regionalnym wynika z konieczności nadania jakiegoś ciała temu piwu. Słodycz więc nie dziwi, a brak głębszej paloności, czy kawy właśnie wskazuje na Granda. Myślę że trochę za bardzo zaszyfladkowałeś w swojej pamięci Warmiński jako mocny palony i wyrazisty i stąd pomyłka z Komesem (sam tu miałem największy problem) aczkolwiek po pianie byłem pewien że te dwa środkowe na 70-80% tam będą. Dziwi tylko że uznałeś większy charakter porteru jako ten bardziej słodki niż jednak zbalansowany jak w Warmińskim. Podejrzewam że gdybyś przyjął założenie że ta słodycz nie może aż tak dominować (też nie wiem jak ją w pełni odczułeś, bazuje tylko na Twoim opisie) to Granda postawiłbyś przynajmniej o pozycję niżej. Pozdrawiam
Siłą rozpędu czekamy na ślepy test krafcikowego portera bałtyckiego/polskiego. Postawiłbym na Trzech Kumpli, Birbanta, Piwne Mosty, Maryensztadt, Widawa do wyboru do testu.
To ja się chyba nie znam, bo mi z tej czwórki najlepiej podoba się Kormoran. Ale ja też niespecjalnie lubię słodkie piwa, no i pewnie kwestia też poszczególnych warek
Ja nie jestem w szoku, znam tego portera od Ambera i wiem że reprezentuje wysoki poziom, nawet podstawowe piwo jakim jest Amber Naturalne jest o wiele ciekawsze niż wiele koncerniaków, nie mówie lepsze bo to jak widać i słychać wszystko opiera się o gusta ,a czasem dzień. Mimo wszystko Granda byłem pewny 😊
W teorii bardzo dobrze scharakteryzowałeś wszystkie 4 piwa. Sam bym lepiej tego nie ujął. Jak się okazuje rzeczywistość była zgoła odmienna, co świadczy o tym, że: a) warka warce nie równa, b) odbiór danego piwa zależy od dnia, tego co jedliśmy/piliśmy ostatnio, c) autosugestii. Wiedząc co pijemy często sugerujemy się opakowaniem, sentymentem, wyrobioną przed laty opinią. Zupełnie inaczej jest przy degustacji w ciemno. Pozdro
O tak zależy od dnia. Przykład z Whisky jednego dnia piłem Bushmilsa 10 był słodki i pijalny jak likierek a drugiego dnia z tej samej butli tak paliło że musiałem lodu i coli dodać.
@@DanuelNuel W Oszołomie da się wszystko dostać, tj. porter, smakowe, IPA, etc. (w Gdyni na pewno widziałem w tym tygodniu). Może są tak zakontraktowani do dużych sieci, że nie mają co lokalnie wystawić?
W Zielonej Górze porter widziałem black bossa chyba też ale upewnie się na następnych zakupach ;p (jak pewnego razu rozmawiałem z przedstawicielem handlowym z Witnicy to mowil że porter i black boss to te same piwa )
@@BrowarKopyra to fakt. Trochę z doświadczenia wiem, że zdarza się czasami że pierwsze próbowane piwo wydaje się być „najlepsze”, dlatego przy degustacji praktykuje picie 1 piwa dla większych doznań smakowych 😉
No właśnie jak? 🤔 To są proporcje odfermentowania. Jeśli 21 Blg odfementuje do 3 blg, co da ok. 9,5% alk, to będzie bardziej wodniste niż 18 Blg, które odfermentuje do 4 blg, co da 7% alk.
Paradoksalnie, na otwartym kanale leci wersja która kosztuje Cie wiecej zachodu i pracy, przy montażu i cięciach, bo tak naprawde ludzie płacą za Kopyrową gawęde bez cięć tak jak leci. Ryje banie :D
Uwielbiam ślepe testy.
To jak to szło? Łooo Panie, kto Panu dał certyfikat sędziowski (4:40), na finale uśmiałem się w pas :)
Piękny to był test, nie zapomnę go nigdy.
Cieszę się, że są testowane piwa dostępne w sklepie za rogiem.
Gran Imperial Porter to jest mój ulubiony Porter Bałtycki. Dużą jego zaletą jest mniejsza zawartość alkoholu niż w konkurencyjnych porterach, a najlepsze że mniejszego ekstraktu nie czuć właśnie :) Więc mniej alko, mniej kcal, a smaku nie mniej :)
Ostatnio gustuję w Komesie Porterze Malinowym, nie zastałem go na półce w Auchan. Sięgnąłem po Granda którego nie piłem jakiś dłuższy czas, również zaskoczyłem się pozytywnie. Zapamiętałem go bardziej pustym, takim jakby trochę tańszym, gorszym w swoim stylu. Wchodził aż miło :)
Komes Porter Malinowy powinien zyskać po leżaku, jak dla mnie jako świeży jest ostry w smaku. Mój leżakuje drugi rok.
Cześć Tomasz, super sprawa z testwaniem porterów, miłego weekendu 😀
Wszystko się zgadza. Kiedyś piłem warmińskiego jako ulubiony bałtyk póżniej miałem paro letnią przerwę bo w sklepach ciężko było go dostać. 3 miesiące temu patrze jest w kerfurze więc mówie bjere jak janusz na srogi zapas. Wieczorem pije i mówie kurła jakiś taki nie za dobry trochę tylko palonych słodów w smaku niby nie najgorsze ale nic ciekawego. Myślę sobie póżniej kurła covida miałem 2 lata temu tego pierwszego co się smak traciło może mi się smak zmienił i mi się tylko wydaje no ale jak już Kopyr stwierdza że cienki to być tak musi. Umarł król Porter Warmiński [*]
Szanuję za uczciwość testu👍🏻
Po ostatnim teście porterów, jak jeden z komentujących, również liczyłem bardziej na regionalne i myślałem że nie ma już szans, a tu proszę jakie miłe zaskoczenie! Dzięki, zabieram się za oglądanie i lajkuje w ciemno :)
Jest zajebiście, że w Polsce mamy tyle super Baltic Porterów ❗ I to w dość niskich cenach w stosunku do oferowanej jakości 👍 Widać, że świat porterów bałtyckich w Polsce nie jest czarno-biały o każdy z nich ma swoje słabe i mocne strony. W moim teście popularnych bałtyków zdecydowanie wygrał Warmiński, ale to kwestia gustu. I po raz kolejny wyszło, że ekstrakt to nie wszystko ❗
Super się oglądało, byłem tak samo zaskoczony na końcu haha :) muszę sobie przypomnieć smak tego Granda.
Ja od początku uważałem Ambera za faworyta. Wręcz zabolały mnie sugestie, że przegra. Jest to piwo bardzo stabilne: nie pamiętam, kiedy trafił się słaby. Ze wszystkich znanych mi porterów jest najbardziej powtarzalny. Jak tylko trafiam na niego w sklepie np w Polo Markecie, biorę od razu, w ciemno.
Uśmiałem się konkretnie ;) Mina bezcenna na Granda
Jakbyś planował drugą rundę, to w Auchan są Trybynał, Ciechan i Witnica. Jest jeszcze Waszczukowe, ale to chyba nie regionalne.
Grand był porterem, który zachęcił mnie do poznawania tego gatunku. Cieszę się.
Amber ostro poprawił jakość w ciągu ostatnich kilku lat.
Parametry z etykiety jednak mało mówią o smaku, co nie? xD
Koźlak od Ambera to niebo w gębie
Barley Wine z serii Po Godzinach, Zanzi bezalkoholowe, Grand porter, koźlak z czeremchą, woodside. Zdecydowanie dobre piwa.
@@krzysztofabul1366 Dokładnie, genialny jest ten Koźlak ❤️
Nawet takie cuś jak Browarne z Dino daje radę i gasi koncerniaki. 👍🏼
@@krzysztofabul1366 A próbowałeś tego nowego Kozlaka z czeremchą? Jest niezły, ale chyba wolę tego klasycznego :D
Dziękuję Panie Tomku. 🙂
Elo,Kopyr super filmik extra test porterek zawsze wchodzi na eleganckosci hehe.Pozdro 😀
Porter z rana jak śmietana
Lece do sklepu szukać tego Granda z tą samą datą :D
Czemu na tej koszulce jest kibel ?
Moim skromnym zdaniem z ogolnie dostepnych klasycznych porterów bałtyckich najlepiej od lat wypada Komes. ( porównując do Warmińskiego, Granda, Żywca, Trybunała, Łódzkiego, Corneliusa) Jest wyraznie pełniejszy od pozostałych, bardziej palony, czekoladowy i złożony. Jak porównać z innymi wydaje się duzo lepszy. Trzyma tez poziom - nie spotkałem sie z jakas warka zeby byla gorsza. Jedynie Ciechan Porter daje jeszcze rade ale dla mnie jest za bardzo ułożony, taki za spokojny. O wynalazkach i koncerniakach lepiej nie wspominac bo smakuja jak woda ze stoutem ( i to kiepskim )
Ostatnio po filmie Kopyra z porterem Żywca postanowiłem zakupic i przetestowac gdyz dawno juz bo nie piłem, niestety strasznie się zawiodlem- pusty w smaku, zero ciała jakis taki rozwodniony- pamietam ze kiedys smakował zdecydowanie lepiej , był duzo bardziej palony i złożony. Ciekawe czy to przez to ze przyzyczailem sie do dobrego ( Komes, Ciechan ) a on zawsze byl taki kiepski czy faktycznie kiedys był lepszy a teraz zszedł na psy.
Lubię Ambera ale z porterów wszystkich które piłem najlepiej zawsze podchodzi mi... Żywiec 😅 Nie wiem o co chodzi ale go lubię. Bardzo dobry był taki porter śliwkowy z Grodziska wielkopolskiego. Niby z dolewką ale robotę robiło.
Super test! Prosimy więcej.
Ależ fajny test. Pozdrawiam
Grand Imperial to pierwszy porter bałtycki, którego piłem i do dzisiaj bardzo lubię.
Ja też najbardziej lubie Grand
no ale kiedys inaczej smakowal :P
Grand to od dłuższego czasu mój ulubiony Porter :)
Miałem ostatnio przyjemność testować Granda, Komesa, Ciechana (z zapasiku) i Żywca P z moim kolegą z Niemiec. Żadnego nie skrytykował; siedział, popijał i z ukontentowaniem mruczał :) .
kolega przyjechal z porterowej pustyni, wiec nie moglo byc inaczej ;)
@@gosownik Nie jest tam tak źle jak się nam wydaje, mają piwa w bród, kto jakie lubi 😁
No ale nie portery bałtyckie.
@@BrowarKopyra Fakt, sporo w tym stylu importowanych, nawet amerykańskie. Ale np. BRŁO Baltic Porter? Całkiem zacny porterek.
Porter z Ambera może sobie dopisać medal z pomorskiego KPD. Było na kalibracji i przegrało w zasadzie tylko z best of show. Szkopuł taki, że dobrze wylezakowana warka.
Idealny przykład ile racji ma w swoich przekonaniach nasz Pan Tomasz - często jest świecie przekonany o czymś a rzeczywistość jest zupełnie inna i nie mowa tu jedynie o piwie.
Czy imperium prunum za 29 zl to.dobra oferta??
Uczciwa.
Ślepe testy mają w sobie coś magicznego, taką dziecięcą radość odkrywania.
Co Ty na to, żeby zrobić też z kraftu ich bazowe wersje porterów? Oczywiście tych, które mają jakąś podstawową wersję na stałe w ofercie.
Amber i Komes bardzo różne ale bardzo mi podchodzą. Naprawdę fajne piwa. Jeszcze Perla porter jest bardzo dobra.
Tomaszu, mam dwa portery z browaru Witnica jeden z roku 2011 drugi z 2012 - pić to, czy nie wiem, zostawić jeszcze kolejne 10 lat? 😁
Dobre to było
Komes - moje ulubione! Właśnie zamówiłem 8 butelek ;D
Panie Tomku, niech Pan zrobi jeszcze jedną część testu porterów i potem finał z uwzględnieniem zwycięzcy koncernowych porterów. Zobaczymy jak się mają koncerniaki do regionalnych ;)
dzięki za ten fajny test - lubię Kopyrę. Właśnie sączę Ambera i oglądam mojego ulubionego piwosza.. uśmiałem się też trochę :)
Bojanowa akurat nie piłem nigdy. W Łodzi nie zsla bardzo dostepny chyba tak "od ręki". Co do pozostałych to znam dobrze i rzeczywiście Grand też mnie zaskoczył. Mam na stałe w sklepie pod domem i jest świetnym wyborem. Się Kopyr stażejesz, że nie wyczułeś tej różnicy w ekstrakcie ;ppp. Za dużo biegania, za mało praktyki przy piwku ;P. Petarda odcinek, pozdro od długoletniego widza.
Piłem Bojana w zeszłym tygodniu pierwszy raz i był bardzo dobry, z tych czterech postawiłbym go najwyżej, tuż przed Komesem.
Ubogi krewny rozjebał
Argusa porteru chyba już nie robią? Od jakiegoś czasu chodzi za mną, żeby go kupić i w żadnym Lidlu nie widziałem.
Nie ma już ponad rok
@@piotrwyrwas7594 No na pewno nie ponad rok, tej jesieni widziałem. Ale faktem jest, że i tak często był niedostępny. Nic dziwnego, smakował okropnie. Kwaśny, alkoholowy, jakiś chemiczny. Ni to rozwodniona kawa, ni to sos sojowy. A pomyśleć że gdy go wprowadzano pierwszy raz, był warzony na innej recepturze i był naprawdę przyzwoity. Potem to już był inny porter, ludzie przestali go kupować, więc i mniej było go w sklepach. Widocznie wraz z ostatnią optymalizacją oferty piwnej, stwierdzili że to nie ma sensu.
@@krevek Ja kupowałem czasem Argusa z ciekawości i nie zdarzyło się nigdy, aby dwa razy smakował jak to samo piwo. To było takie jajko z niespodzianką. Zazwyczaj kiepsko, ale czasem wychodził nadspodziewanie dobrze.
Brakuje porterów z browarów z Cieszyna, Witnicy, Zduńskiej Woli, Ciechanowa, Trzeciewnicy. Nie są trudno dostępne tylko trzeba poszerzyć poszukiwania marketowe np. o Auchan, Selgros czy Leclerc czyli odjechać kawałek dalej od Obornik. Może w drugiej części je dodasz. Za to Łódzki czy z Lwówka ostatnio nieosiągalne na półkach.
Chyba wszystko zależy gdzie w Polsce, z tych co wymieniłeś to pierwsze słyszę o Witnicy, Zduńskiej Woli, Trzeciewnicy.
@@wojtbb Witnica = Porter Lubuskie, Zduńska Wola = Staropolski 180 i Bałtycki, Trzeciewnica = Krajan Porter. W marketach do dostania. Jeszcze Porter Galicyjski z Pilsvara mógłby zostać dodany do takiego testu.
Jeden z lepszych odcinków
Buahahaa początkowe zapowiedzi i wynik testu... dobre :)
Długi czekoladowy aftertaste w Bojanie... No ciekawe czy im tak przypadkiem parę kropel się nie omsknęło z pipetki. :P
Cierpliwości.....
18:57 - Tak jak wcześniej powiedziałem, piwa się znacząco od siebie nie różniły
14:00 - To są kompletnie różniące się piwa
Taa :)
Chodzilo o to ze sie roznily ale mimo to zadne nie bylo faworytem bo mialy zblizony poziom ale z innych powodow
Powiedziałem, że piwa się nie różniły poziomem, tzn. nie było faworyta, natomiast podkreślałem, że się bardzo ze sobą różniły, ale nie, że były gorsze czy lepsze, a inne.
Ogólnie panie Tomaszu, łódzkie browary chyba się wycofały z marketów. Bo (prawdopodobnie) robiony przez nie Argus Porter, znikł już dawno temu z sieci LIDL. Z Komesem to żadna dziwość ja zawsze pamiętałem go jako czekoladowego, mocno palonego i najsmaczniejszego z porterów. Grand się poprawił bo był taki czas, że miał 7,8 % alkoholu. Teraz zwiększyli do 8% A chyba jak zaczynałem przygodę z kraftem to będzie jakiś 2015 to chyba jeszcze więcej alko miał
A Woodside z Ambera? do dostania w wiekszości żabek
Woodside jest z płatkami dębowymi, a więc nie może być oceniany razem z regularnymi porterami bez dodatków. Można by go ewentualnie porównać z Komesem z płatkami.
Panie Tomku, ile % minimum powinno mieć piwo zostawione do leżakowania, tak by się nie zepsuło? Jeśli by się zepsuło, coś oprócz zatrucia pokarmowego mogłoby się stać? Jest jakakolwiek szansa na wytrącenie się metanolu podczas leżakowania?
Nie ma możliwości powstania metanolu w gotowym piwie. Poza tym etanol neutralizuje działanie metanolu, więc nie zatrujesz się metanolem, jeśli jednocześnie spożywasz etanol.
Metanol powstaje w zupełnie innym procesie niż fermentacja. Co prawda podczas fermentacji alkoholowej powstają śladowe ilości metanolu, ale są bez znaczenia. Za wikipedią metanol "Do 1923 roku był otrzymywany wyłącznie przez destylację rozkładową drewna. Obecnie produkuje się go syntetycznie, głównie dwiema metodami z gazu syntezowego:"
@@BrowarKopyra Super, dzięki. A ile % powinno mieć minimum piwo zostawione do leżakowania? Szkoda, żeby za słabe się zepsuło. Jak dobrze kojarzę to mówił Pan kiedyś, że przy 9% nie trzeba podawać daty ważności, to jest ta wartość?
No takie minimum to raczej 7%.
ua-cam.com/video/4hwQ6TXQRyk/v-deo.html
ua-cam.com/video/jMbEBKkH2yg/v-deo.html
ua-cam.com/video/E51P6GFpQDc/v-deo.html
ua-cam.com/video/_MfgECnYNfU/v-deo.html
Bardzo się zdziwiłem że zaskoczyły Cię te wyniki. Sam tylko słuchając Twoich opisów wytypowałem wszystkie dobrze. Brak piany i opis smaków 2 i 3 od razu kazał myśleć mi o Komesie i Warmińskim. Bojan z pianą i niskim zapachem też dość szybko rzucał się w oczy. Fakt że Grand smakował Ci tak dobrze rzeczywiście zaskoczył, ale nuty śliwkowe dawały znak o gorzej zamaskowanym alkoholu. Wysoka słodycz w bądź co bądź cenionym browarze regionalnym wynika z konieczności nadania jakiegoś ciała temu piwu. Słodycz więc nie dziwi, a brak głębszej paloności, czy kawy właśnie wskazuje na Granda. Myślę że trochę za bardzo zaszyfladkowałeś w swojej pamięci Warmiński jako mocny palony i wyrazisty i stąd pomyłka z Komesem (sam tu miałem największy problem) aczkolwiek po pianie byłem pewien że te dwa środkowe na 70-80% tam będą. Dziwi tylko że uznałeś większy charakter porteru jako ten bardziej słodki niż jednak zbalansowany jak w Warmińskim. Podejrzewam że gdybyś przyjął założenie że ta słodycz nie może aż tak dominować (też nie wiem jak ją w pełni odczułeś, bazuje tylko na Twoim opisie) to Granda postawiłbyś przynajmniej o pozycję niżej.
Pozdrawiam
Też trafiłem z wytypowaniem. Z tych czterech kupuję Komesa. Mam w lodówce Komes Burbon oak z marca 2022 r, dziś test...
Siłą rozpędu czekamy na ślepy test krafcikowego portera bałtyckiego/polskiego.
Postawiłbym na Trzech Kumpli, Birbanta, Piwne Mosty, Maryensztadt, Widawa do wyboru do testu.
Pijąc Granda z Ambera czułem nuty ciemnego sou sojowego? Lekka słoność?? nie wiem jak to nazwać
Sos sojowy - utlenienie.
Jak mawia przysłowie, "bez sosu nie ma sztosu".
Porteru Łódzkiego niestety już dawno nie widziałem w Aldi. Przykro mi, bo to był naprawdę niezły porter bałtycki.
Tak samo RIP argus
@@Pustynna_Burza podejrzanie razem jakos znikły, może coś z browarem jest co to produkował
Łódzki był bardzo ok
Ej, podpisy są niedostępne. To jak się kapnąć, które piwo jest właśnie pite? Bez tego, to połowa zabawy idzie w piach.
No właśnie z napisami element zaskoczenia idzie w piach.
@@BrowarKopyrazabawa bylaby przednia gdyby dodal Pan w postprodukcji info na ekranie co to za Piwa.
Amber grand for the win ! Wszystko się zgadza pięknie z moim gustem :)
Z tych czterech najczęściej sięgam po Granda. Komesa lubię ale jest dla mnie za wytrawny. Grand jak by miał 2% więcej to by deklasował resztę 😉
Cztery porterki na śniadanie i dzionek zaliczony 😂🤣🍻
Właśnie kupiłem Komesa i już w trakcie testu miałem iść do sklepu po inne, bo lubię bardziej wytrawne. A tu proszę :)
Uwielbiam portery.. Innych prawie nie dotykam.
Brakuje troszke Ciechana, przynajmniej dla mnie. Test super.
To ja się chyba nie znam, bo mi z tej czwórki najlepiej podoba się Kormoran. Ale ja też niespecjalnie lubię słodkie piwa, no i pewnie kwestia też poszczególnych warek
Jeju mam je wszystkie 😁😁
Mniam mniam 💥😋💥
Ja nie jestem w szoku, znam tego portera od Ambera i wiem że reprezentuje wysoki poziom, nawet podstawowe piwo jakim jest Amber Naturalne jest o wiele ciekawsze niż wiele koncerniaków, nie mówie lepsze bo to jak widać i słychać wszystko opiera się o gusta ,a czasem dzień. Mimo wszystko Granda byłem pewny 😊
ua-cam.com/video/IPbLEsnP18U/v-deo.html jest dostępny. Przynajmniej lokalnie - w Gorzowie Wlkp.
Ten motyw z inspiracją z pierwotnej wersji okładki na Killem All cieszy bardzo.
Pilem niedawno Raciborski Porter, byl zajebisty
A gdzie tradycyjny poter z Raciborza.Ja pije teraz i moim zdaniem jest lepszy od pinty.
Wincej!
Tego komesa od razu trafiłem jako jedyny szybko pozbywa się piany
Wie ktoś gdzie można dorwać Trybunała?
W teorii bardzo dobrze scharakteryzowałeś wszystkie 4 piwa. Sam bym lepiej tego nie ujął. Jak się okazuje rzeczywistość była zgoła odmienna, co świadczy o tym, że: a) warka warce nie równa, b) odbiór danego piwa zależy od dnia, tego co jedliśmy/piliśmy ostatnio, c) autosugestii. Wiedząc co pijemy często sugerujemy się opakowaniem, sentymentem, wyrobioną przed laty opinią. Zupełnie inaczej jest przy degustacji w ciemno. Pozdro
O tak zależy od dnia. Przykład z Whisky jednego dnia piłem Bushmilsa 10 był słodki i pijalny jak likierek a drugiego dnia z tej samej butli tak paliło że musiałem lodu i coli dodać.
Szok! 🙂byłem przekonany że Komes wygra ..a tu Bum! niespodzianka.
Ahah! Pare lat temu robilem dla siebie slepy test porterow. Trafilem wszyskie sluchajac Tomka!
Widzę, że duże zaskoczenie zwycięzcą. Większe niż przy 3 miejscu Książęcego Pszenicznego?
Po opisie też myślałem że 1 to komes, bo mi się tak kojarzył, no ale jak widać można się pomylić hehe
No to jeżeli byłem czujnym uczniem wszystkich Kopyr-wykładów to chyba Komes najlepiej się nadaje na 3-5 letni leżak…?
Myślę, że tak.
Testowalem ostatnio grand ambera. Wyłączyło mnie na 3h😅
Mistrzu Browar Kazimierz - Porter z ich "stajenki" petarda ! Zrób ocenę :)
Uwielbiam Granda. Mój rejon, moje piwo. Na zdrowie!!!
Świetna koszulka 😄
Grand dla mnie jest za slodki, Komes w tej polce cenowej dla mnie no 1.
A Porter Perła lubelska?
W Aldi już dawno nie ma łódzkiego.Kiedyś był w puszce.
0:21 A nie Trybunału? 😉
Sensacja na Wembley!
Guten Tag Tomku z Kopyru🍻 chyba muszę sobie browara jakiegoś uważyć, bo mi już te wszystkie bawarskie zbrzydły😂 pozdro🤘
Uważyć?
Fajna reklama dla granda.
A muszę go spróbować i tego nowego komesa
Ja uwielbiam porter
Jestem z lubuskiego i Black Bossa już z 6 lat nie widziałem w sklepach a kiedyś był dostępny w każdym monopolu.
A Lubuskie Porter jest?
@@BrowarKopyra A powiem ci, że tak od roku to też nie widziałem. Nawet gównopiwa z witnicy w stylu miodowe, malinowe itd jakoś się nie pojawiają.
@@DanuelNuel W Oszołomie da się wszystko dostać, tj. porter, smakowe, IPA, etc. (w Gdyni na pewno widziałem w tym tygodniu). Może są tak zakontraktowani do dużych sieci, że nie mają co lokalnie wystawić?
W Zielonej Górze porter widziałem black bossa chyba też ale upewnie się na następnych zakupach ;p (jak pewnego razu rozmawiałem z przedstawicielem handlowym z Witnicy to mowil że porter i black boss to te same piwa )
Świebodzin Inter Marche jest Black Boss i jest Witnicki.Wiem że to to samo.
No to lecę dziś do sklepu po granda ;)
Express test 200 razy lepszy jak te pełne wersje które przewijałem od razu do końca. Także ten…
Cieszę się, że są też zadowoleni. 😬
Amber wymiata! Super!
Mam dokładnie takie samo wrażenie. Grand jest nie do przebicia.
Tomek, a czy to nie jest czasem też kwestia kolejności próbowania piw? Wiem, że to są małe ilości (łyki) ale mimo wszystko może to też ma znaczenie?
Nie wydaje mi się, aczkolwiek i tu i w poprzednim wygrało 1. piwo.
@@BrowarKopyra to fakt. Trochę z doświadczenia wiem, że zdarza się czasami że pierwsze próbowane piwo wydaje się być „najlepsze”, dlatego przy degustacji praktykuje picie 1 piwa dla większych doznań smakowych 😉
Wg mnie 1. Kormoran 2-3 amber i Komes 4. Bojan
w pyte test
Tomku jak wyjaśnić to, że najsłabsze pod kątem ekstraktu piwo wygrywa i wydaje się mieć więcej ciała niż piwo z ekstraktem o 3 stopnie Plato wiekszym?
No właśnie jak? 🤔
To są proporcje odfermentowania. Jeśli 21 Blg odfementuje do 3 blg, co da ok. 9,5% alk, to będzie bardziej wodniste niż 18 Blg, które odfermentuje do 4 blg, co da 7% alk.
Tak, że ten... Pijta, co chceta i się radujta :)
Kopyr próbuje i próbuje aż 4 butelki protera obali. 4 flaszki portera to prawie jakby połówkę obalić :P
Paradoksalnie, na otwartym kanale leci wersja która kosztuje Cie wiecej zachodu i pracy, przy montażu i cięciach, bo tak naprawde ludzie płacą za Kopyrową gawęde bez cięć tak jak leci. Ryje banie :D
Bo Kopyrowa gawęda dobra rzecz :)