Zapraszam na oficjalny profil NaukowoTV na wykopie. Będę wdzięczny za wykopanie materiału a także obserwację profilu na portalu :) Dzięki i pozdrawiam! www.wykop.pl/link/5366023/dimetrodon-to-nie-dinozaur/
W końcu dotarłem do najnowszych. Gdy znalazłem Twój kanał uznałem że zobaczę od początku co ciekawsze filmy. Okazało się że wszystkie były ciekawe i zobaczyłem prawie każdy.
Idealnie! No co innego mogę napisać skoro czekałem dłuuuugo na ten odcinek. :) Dziekuję za świetny materiał i pozdrawiam serdecznie! Powodzenia, czekamy na kolejne ciekawe filmy!
Dziękuję :) Staram się stale rozwijać. Nauczyłem się trochę w ostatnich miesiącach jeśli chodzi o montaż a w najbliższym czasie wybieram się jeszcze na kurs montażu. Chciałbym by filmy były nie tylko merytoryczne, ale także efektowne :)
Ten zwierz zawsze robił wrażenie jak byłem dzieckiem :) Miałem jakieś figurki, kolorowanki i książki z rysunkami dimetrodona. Dawniej rzeczywiście myślałem, że był to dinozaur :)
A jak tu nie korzystać jak tak fajnie pasuje do mojej tematyki :) Szczególnie ten rockowy utwór. Przyjmę każdą ilość Twoich kolejnych produkcji :D Pozdrawiam
pierwszy raz dowiedziałem się, że było coś takiego jak DIMETRODON, tym bardziej się zdziwiłem ,że dotąd uważałem go za dinozaura, kurde kiedy tak miałem? chyba muszę mniej pić
ciekawy ten dinozaur :D jak myślisz jest możliwe abyśmy byli w stanie wskrzesić jakiegoś dino czy mamuta?? genetyka na to pozwoli ? czy jednak te kości pozostaną kośćmi?
Pomyślałam o zwierzętach trzeciorzedu (Nie wiem czy był ogółem o tym odcinek). Można coś opowiedzieć o eohippusie, arsynoiteriumie czy diatrynie. Według mnie syndyoceras też jest ciekawym zwierzęciem czy moropus. O o albo o przodkach hien!!
No ja go właśnie zawsze gadem ssakokształtnym nazywałem... I mówisz, że owe zwierzęta (synapsydy - z tą nazwą też się w sumie już spotkałem, ale zawsze myślałem, że jest ona w pełni synonimiczna do gadów ssakokształtnych) nie miały wiele wspólnego z gadami i podobnie dinozaury gadami nie są... ale jakoś mam wrażenie, że nigdy szerzej tego tematu nie poruszyłeś (dlaczego dinozaury/synapsydy nie są gadami, co je tak właściwie od gadów odróżnia) - wydaje mi się, że przydałby się filmik o tym, bo muszę przyznać, że bez jakiegoś konkretnego uzasadnienia ciężko mi przyjąć ten fakt do wiadomości (i podejrzewam, że mogę nie być jedyny). A jeśli temat był już poruszony w jakimś innym materiale na Twoim kanale to byłbym wdzięczny gdybyś podał w jakim.
Przede wszystkim polecam zacząć od nadrobienia tego materiału: ua-cam.com/video/XoqCdp_sv1o/v-deo.html A jeśli chodzi o Twój komentarz: dinozaury nie są synapsydami (tak jak dimetrodon) tylko zauropsydami. Obecnie żyjące gady są zaupropsydami (tak jak dinozaury). Dinozaury często nazywa się gadami i jest to po części słuszne. Problemem jest to że gady to takson sztuczny i inaczej tę kwestię wytłumaczy paleontolog a inaczej biolog ewolucyjny. Ogólnie systematyka nie jest do końca uporządkowana i obiecuję że kiedyś postaram się w jakimś materiale wytłumaczyć te wszystkie zawiłości. ;)
@@NaukowoTV nieco źle zrozumiałeś. Dinozaury wymieniłem obok synapsydów, jako oddzielną od nich grupę. Obie jednak zawsze uważałem za podzbiór gadów i do dziś nie rozumiem w jaki sposób ten takson miałby być sztuczny. Do linka zaraz zajrzę, a filmiku o systematyce natomiast nie mogę się doczekać (mając siostrę na biol-chemie, a później bioinfie dowiedziałem się mniej więcej jak bardzo zagmatwana i nie stała potrafi być... a jednak osobiście zwykle się trzymam tego dość podstawowego podziału poznanego w szkole (tzn. np eukarionty->zwierzęta->kręgowce->gady->dinozaury; eukrionty->zwierzęta->bezkręgowce->stawonogi->pajęczaki->skorpiony; eukarionty->rośliny->rośliny wyższe->nasienne->okrytonasienne->dwuliścienne) - i używam go np przy światotworzeniu, którym dość często się zajmuje i gdzie oczywiście staram się do różnych aspektów fantastycznych światów podchodzić w sposób dość naukowy(choć nieprzeczę, że tam systematyka się w pewnym sensie jeszcze bardziej komplikuje, zwłaszcza gdy na scenę wchodzą istoty "hybrydowe"))
W sumie... niestety niczego nowego się z tamtego filmiku nie dowiedziałem. Jedynie przypomniał mi, że również kwestia NIEODDZIELANIA dinozaurów od ptaków. Bo jednak zawsze dużo więcej sensu widziałem (i po dziś dzień widzę) w stwierdzeniu, że ptaki to oddzielna grupa, taka jak gady, która wyewoluowała z ich podgrupy, jaką są dinozaury.
@@Lyokoheros-KLPXTV Współczesne systematyka, w przeciwieństwie do tej "tradycyjnej", nie opiera się tylko o budowę i wygląd gatunków, ale przede wszystkim o pokrewieństwa i ewolucję gatunków, a podstawą takiej systematyki jest kladystyka. Takson sztuczny to taki, która nie jest kladem. A klad to grupa, której wszyscy przedstawiciele wywodzą się od wspólnego przodka, przy czym grupa ta musi obejmować wszystkich potomków tego wspólnego przodka. Dlatego dinozaury stają się taksonem sztucznym bez ptaków i dlatego gady są taksonem sztucznym, jeśli nie zawierają dinozaurów i ptaków. Były próby przedefiniowania gadów (w oparciu o współczesne gady), żeby stały się kladem, ale bez włączenia do nich ptaków jest to niemożliwe, ponieważ rząd krokodyli jest bliżej spokrewniony z ptakami niż z pozostałymi gadami - żółwiami i łuskonośnymi. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, jeśli do gadów będziemy starać się włączyć tzw "gady ssakokształtne". Żeby tak rozumiane gady były kladem, musiałyby oprócz ptaków zawierać też ssaki, a wtedy stałyby się praktycznie synonimem owodniowców. Dlatego właśnie "gady" jako gromada to w zasadzie relikt przeszłości, kiedy mało kto przejmował się pokrewieństwem między gatunkami, a liczyły się cechy zewnętrze. Wtedy przyjęło się, że owłosione owodniowce są ssakami, opierzone to ptaki a pokryte łuską są gady. Dziś wiemy, że rzeczywistość jest nieco bardziej złożona.
@@MegaRaptor9 hm... rozumiem... aczkolwiek powiedziałbym, że nie tyle sama rzeczywistość jest bardziej złożona (bo ta jest taka sama) co nowy system klasyfikacji jest bardziej złożony/komplikujący sprawę. W sumie to sama definicja kladu jest powiedziałbym jest według mnie nieco na siłę - i prędzej ją uznałbym za sztuczna niż takie taksony jak choćby gady - no bo po pierwsze, gdy jakaś część organizmów należących do danego kladu (wedle jego obecnej definicji) poszła w ewolucji zupełnie w inną stronę niż reszta (i podział ten nie nastąpił zgodnie z linią pokrewieństwa... co wydaje się całkiem prawdopodobnym scenariuszem, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby różnice środowiskowe w różnych rejonach Ziemi) to czy nie sensowniej byłoby dokonać w tym miejscu podziału, NAWET JEŚLI pokrewieństwo wewnątrz podkladu (że pozwolę sobie tak to roboczo nazwać, nie wiem czy przypadkiem nie zajmuję jakiejś obecnej już w systematyce nazwy) jest momentami mniejsze niż z innymi członkami kladu, do którego należy? (Np kwestia krokodyli, żółwi i ptaków) Oczywiście chodzi o faktycznie znaczące różnice jak właśnie miedzy gadami a ptakami. W ten sposób wszystko pasuje: mieliśmy gady, z których wydzieliły się ssaki, a następnie także ptaki. No i po drugie... mówisz o jednym wspólnym przodku... tylko skąd mamy pewność, że faktycznie był tu jeden wspólny przodek, a nie kilku? (bo przecież chyba nawet analiza DNA nie daje nam co do tego 100% pewności) Tudzież, by dotrzeć do tego jednego wspólnego musielibyśmy cofnąć się niemalże do pierwszego praorganizmu - co w oczywisty sposób niszczyłoby cały system. Bo okazywałoby się, że do tego kladu trzeba jednak włączyć jeszcze taki i taki gatunek z innego kladu i potem całą lawina zmian. Pokusze się nawet o stwierdzenie, że taki właśnie system podziału sam w sobie jest znacznie bardziej sztuczny od tradycyjnej systematyki (która jako taka nie była szczególnie podatna na zmiany, choć nie zawsze w pełni oddawała pokrewieństwo) i który jak żaden inny pociąga za sobą już może nie ryzyko (bo takie istnieje w mniejszym lub większym stopniu na każdym polu nauki) ale wręcz pewność, że prędzej czy później będzie trzeba ten system drastycznie zmienić... No i w sumie jest jeszcze "po trzecie", ale to już bardzo hipotetyczne i być może nawet na zawsze pozostanie domeną science-fiction. Co jeśli nauka stworzy możliwość nie tylko tworzenia hybryd, ale może i nawet tworzenia zupełnie nowych organizmów praktycznie od zera, praktycznie bez żadnego przodka. I co wtedy? Nowy klad dla każdego? Wiem, że sytuacja naprawdę mocno hipotetyczna, ale jednak tu tradycyjna systematyka (niemal) nie miałaby problemów. (Tak czy inaczej dzięki, bo wcześniej nigdy nie natrafiłem na takie precyzyjne a zarazem przystępne wyjaśnienie tej całej kladystyki)
@@gupikgameplay8035 za mało danych żeby nazwać jakiś gatunek wyspiarskim endemitem, ale kandydatem może być madziarozaur, żyjący na wyspach które dziś są Rumunią
Na ziemi królował kiedyś wspaniały zwierz, Zęby miał ogromne i ostre jak noże, Długi ogon, błyszczący łuskami wierz, Na szczycie grzbietu świecił się żagrze, To był dimetrodon, pan ery permu, W mroku tropikalnej dżungli jak majestat, W łowach i w biegu, w pełnym chwil uniesieniu, Ginął każdy, kto stał mu na drodze pat. Dziś już tylko kości z niego zostały, Lecz jego imię wciąż rozbrzmiewa na wietrze, Bo każde dziecko z fascynacją go znały, Gdy w muzeach widziały jego szkielety. Cóż to za stworzenie, co w dziejach umknęło, Gigantyczne i niezwykłe, jak z innej bajki, Lecz dzięki odkryciom naukowym, wyłoniono Historię, którą dzisiaj już każdy zna, jak na wierzbie gaiki.
To ten potworek dużo mniejszy od krokodyla o _O A wydawało mi się że na odwrót . Myślisz że kto na solo by wygrał ? Życzę Ci by nie brakło weny i zajawki na nowe filmiki i dalszych sukcesów w prowadzeniu kanału .Pozdrawiam
Obalanie mitów z dzieciństwa? To teraz może, czemu jak w piaskownicy się rozdzieli łopatką dżdżownice na pół, to ona się nie rozmnaża i nie mamy 2 dżdżownic.
Hej. MOŻESZ ZROBIĆ FILM O PODZIALE SSAKÓW DRAPIEŻNYCH NA KOTOKSZTAŁTNE I PSOKSZTAŁTNE ? I tym dlaczego krokuta (hiena) jest bliżej spokrewniona z kotami niż psami ?
Zrób odc z predatora plss dawno nie było takich filmów mało kto nagrywa teorie fakty z prdatora i obcego uwielbiam dinozaury i inne i ta grze z gier i filmów itd
Jak miałem 5 lat to tak, nazywałem zarówno synapsydy, jak i pterozaury dinozaurami, tak właściwie wszystkie wymarłe rzędy archozaurów nazywałem wtedy dinozaurami, chyba tylko nie licząc aetozaurów, bo w sumie zawsze przypominały mi takie dziwne krokodylomorfy Edit: synapsydy gadokształtne, o to mi chodziło
To będzie być może głupie pytanie. Wiadomo, że ptaki są jedynymi współcześnie dinozaurami spokrewnionymi z teropodami. Czy gdyby zapewnić ptakom warunki, w których mógłbyby one zdominować obecną faunę (nawet jeżeli miałoby to oznaczać eliminację niektórych nieptasich drapieżników) to czy przez x milionów lat ewolucja mogłaby w pewnym sensie się cofnąć?
@@NaukowoTV dokładnie, pochodzi to z badań z 2012 na temat struktury kręgów startych osobników. Niestety nie znalazłem źrudła tych informacji więc musisz poszukiwać sam albo zajrzeć na poczytny kanał Trey the explainer .On dokładnie to wyjaśnił.
Dimetrodon był synapsydem A żył w okresie permu dodajmy Do tego że był miesozerca i mam taką nadzieję że pan opisze takje Gady ssakopodobne jak placerjas Który żył w okresie trijasu tak jak Celofyz wpisowe dodaje Robert taras olkusz skalska in street Art Gallery miłośnik dinozaurów i śpiewania i malarstwa artystycznego
Kura powstała ze swojego bezpośredniego przodka, czyli kura bankiwa - dzikiej kury. Ten z kolei pochodzi od swojego własnego przodka, i tak dalej. I wszyscy oni są dinozaurami.
Przede wszystkim czaszką. Zauropsydy i synapsydy mają inną budowę czaszki. Synapsydy: Ich cechą charakterystyczną jest występowanie w czaszce jednego, dolnego otworu skroniowego za każdym okiem. Zauropsydy: brak otworów skroniowych lub dwie pary otworów skroniowych. Gady (a także dinozaury) posiadają dwie pary otworów skroniowych.
Zapraszam na oficjalny profil NaukowoTV na wykopie. Będę wdzięczny za wykopanie materiału a także obserwację profilu na portalu :) Dzięki i pozdrawiam!
www.wykop.pl/link/5366023/dimetrodon-to-nie-dinozaur/
Tak co do materiału. Była też hipoteza że żagiel był pokryty tkanką tylko do połowy i służył do magazynowania tłuszczu.
Pomysł na odcinek jak wysoko człowiek może skoczyć
Omów Człowieka Rozumnego w ten sposób jak dimetrodona na filmie :D
Ognisty Jaszczur z Gothica
Już wiem co mi chodziło po głowie 😄
o tym samym pomyślałem
To prawda :)
Jestem z tobą na tym kanale od dobrych 4 lat i podziwiam jak bardzo się rozwinąłeś razem z nim. Oby tak dalej!
Dziękuję za miłe słowa i tak długie śledzenie moich poczynań :) Staram się stale rozwijać ;) I zamierzam Was (widzów) jeszcze nie raz zaskoczyć.
Rozwinal sie kanał, jak gady w mezozoiku ;)
@@NaukowoTV Ale nie dowiedziałem się, co ma wspólnego ze ssakami? I dlaczego wyginął?
W końcu dotarłem do najnowszych. Gdy znalazłem Twój kanał uznałem że zobaczę od początku co ciekawsze filmy. Okazało się że wszystkie były ciekawe i zobaczyłem prawie każdy.
Ja też !!!
Idealnie! No co innego mogę napisać skoro czekałem dłuuuugo na ten odcinek. :) Dziekuję za świetny materiał i pozdrawiam serdecznie! Powodzenia, czekamy na kolejne ciekawe filmy!
Dziękuję :)
Świetny montaż. Widać, że kanał rozwija się
Dziękuję :) Staram się stale rozwijać. Nauczyłem się trochę w ostatnich miesiącach jeśli chodzi o montaż a w najbliższym czasie wybieram się jeszcze na kurs montażu. Chciałbym by filmy były nie tylko merytoryczne, ale także efektowne :)
Bardzo miło Cie słuchać, bardzo dobra wiedza :)))
Super! Czekałam na odcinek o Dimetrodonie :D
6:57
Jednym z najciekawszych żaglowców ery paleozoicznej
Ten zwierz zawsze robił wrażenie jak byłem dzieckiem :) Miałem jakieś figurki, kolorowanki i książki z rysunkami dimetrodona. Dawniej rzeczywiście myślałem, że był to dinozaur :)
A może nagrasz czy smoki mogły by istnieć? Temat podobny do dinozaurów.
PS oczywiście super odcinek :)
Dałoby radę ;) Może kiedyś ;)
@@NaukowoTV było by fajnie :D
Temat trochę na siłę, biorąc pod uwagę, że to Magiczne istoty.
Ja czekam na gigantopiteka naszego 3 metrowego dalekiego kuzyna
@@kamilbednarz2949 Również czekam na tego King Konga :)
Świetne ! Dzięki za korzystanie z mojej muzyki ;-) Pozdr!
A jak tu nie korzystać jak tak fajnie pasuje do mojej tematyki :) Szczególnie ten rockowy utwór. Przyjmę każdą ilość Twoich kolejnych produkcji :D Pozdrawiam
@@NaukowoTV Za jakieś 2 miesiące mogę mieć nową kompozycję, która chyba będzie pasować. Na razie kompletuję dźwięki i sample. Dam znać ;-)
pierwszy raz dowiedziałem się, że było coś takiego jak DIMETRODON, tym bardziej się zdziwiłem ,że dotąd uważałem go za dinozaura, kurde kiedy tak miałem? chyba muszę mniej pić
Siemka, świetna odcinek !!! 🙂😉
Miałem go w swojej kolekcji dinozaurów za dzieciaka i już teraz wiem czemu zawsze mi nie pasował
On był w prawie każdej paczce z figurkami dinozaurów, stąd pewnie mylne branie to za dinozaura.
W końcu dimetrodon !
Czemu wcześniej nie widziałem twojego kanału? Leci sub!
Miło mi :) Witaj!
Jak omawiałem kiedyś Anię z.zielonego wzgórza to tam była wyspa księcia edwarda
no i co
Twoje koszulki jak ta którą masz w tym filmie są świetne. Chciałabym taką.
Wszystkie koszulki z serii historia Ziemi (także paleozoik) są dostępne w sklepie:
naukowotv.teetres.com/wzory
Dawid chciałabym? ????
@@NaukowoTV szkoda, że nie ma już starych oszulek - były najlepsze
Bardzo ciekawe informacje.
Może zrobił byś odcinek o dinozaurach które żyły najdłużej na ziemi
Jestem za więcej dinozaurów fascynujące sa brontozaur i inne;)
bardzo ciekawy odcinek
Jeeej ! Witamy w śród żywych ;)
Fajny ten dinozaur
Jak kopulowały z tym żaglem? :D
Cytując Park Jurajski "Natura zawsze znajdzie sposób" :D
@@NaukowoTV ciekawe ciekawe😅🤣
Prawdopodobnie samiczka musiała położyć się na boku.
Ciekawy odcinek
Znam go z dwóch produkcji Wędrówki z potworami/Zanim przywędrowały dinozaury i Power Rangers Dino Grzmot gdzie robił za ramie z piłą tarczową :D
ciekawy ten dinozaur :D jak myślisz jest możliwe abyśmy byli w stanie wskrzesić jakiegoś dino czy mamuta?? genetyka na to pozwoli ? czy jednak te kości pozostaną kośćmi?
Dawno, dawno temu kiedy kanał nie nazywał się jeszcze NaukowoTV nagrałem taki film:
ua-cam.com/video/OHz1g5ZlK14/v-deo.html
O mamutach ma też coś chyba Kasia Gabdor z naciskiem na genetyczne podejście
Ale fajny ten dinozaur
W moim sercu zawsze pozostanie dinozaurem
Pomyślałam o zwierzętach trzeciorzedu (Nie wiem czy był ogółem o tym odcinek). Można coś opowiedzieć o eohippusie, arsynoiteriumie czy diatrynie. Według mnie syndyoceras też jest ciekawym zwierzęciem czy moropus. O o albo o przodkach hien!!
Będzie odcinek o After man?
Taka analiza czy jest mniej czy bardziej prawdopodobna.
Zrobisz odcinek o archeologi a konkretnie jak sie rozpoznaje ktora kosc nalezy do jakiego dinozaura/innego zwierzecia?
Archeologia tym się nie zajmuje
Czyli, jako spokrewniony z ssakami, bliżej mu do ludzi niż do dinozaurów. Jak to wspaniale że teoria Darwina nam to jasno udowadnia.
Bez ewolucji, ciężko byłoby wyjaśnić dziwaczną antomię tego zwierzęcia.
o pamietam miałem dużo figurek dimetrodona za małego co dziwne były w jednej paczce z zielonymi żołnierzykami
No ja go właśnie zawsze gadem ssakokształtnym nazywałem...
I mówisz, że owe zwierzęta (synapsydy - z tą nazwą też się w sumie już spotkałem, ale zawsze myślałem, że jest ona w pełni synonimiczna do gadów ssakokształtnych) nie miały wiele wspólnego z gadami i podobnie dinozaury gadami nie są... ale jakoś mam wrażenie, że nigdy szerzej tego tematu nie poruszyłeś (dlaczego dinozaury/synapsydy nie są gadami, co je tak właściwie od gadów odróżnia) - wydaje mi się, że przydałby się filmik o tym, bo muszę przyznać, że bez jakiegoś konkretnego uzasadnienia ciężko mi przyjąć ten fakt do wiadomości (i podejrzewam, że mogę nie być jedyny). A jeśli temat był już poruszony w jakimś innym materiale na Twoim kanale to byłbym wdzięczny gdybyś podał w jakim.
Przede wszystkim polecam zacząć od nadrobienia tego materiału:
ua-cam.com/video/XoqCdp_sv1o/v-deo.html
A jeśli chodzi o Twój komentarz: dinozaury nie są synapsydami (tak jak dimetrodon) tylko zauropsydami. Obecnie żyjące gady są zaupropsydami (tak jak dinozaury). Dinozaury często nazywa się gadami i jest to po części słuszne. Problemem jest to że gady to takson sztuczny i inaczej tę kwestię wytłumaczy paleontolog a inaczej biolog ewolucyjny. Ogólnie systematyka nie jest do końca uporządkowana i obiecuję że kiedyś postaram się w jakimś materiale wytłumaczyć te wszystkie zawiłości. ;)
@@NaukowoTV nieco źle zrozumiałeś. Dinozaury wymieniłem obok synapsydów, jako oddzielną od nich grupę. Obie jednak zawsze uważałem za podzbiór gadów i do dziś nie rozumiem w jaki sposób ten takson miałby być sztuczny.
Do linka zaraz zajrzę, a filmiku o systematyce natomiast nie mogę się doczekać (mając siostrę na biol-chemie, a później bioinfie dowiedziałem się mniej więcej jak bardzo zagmatwana i nie stała potrafi być... a jednak osobiście zwykle się trzymam tego dość podstawowego podziału poznanego w szkole (tzn. np eukarionty->zwierzęta->kręgowce->gady->dinozaury; eukrionty->zwierzęta->bezkręgowce->stawonogi->pajęczaki->skorpiony; eukarionty->rośliny->rośliny wyższe->nasienne->okrytonasienne->dwuliścienne) - i używam go np przy światotworzeniu, którym dość często się zajmuje i gdzie oczywiście staram się do różnych aspektów fantastycznych światów podchodzić w sposób dość naukowy(choć nieprzeczę, że tam systematyka się w pewnym sensie jeszcze bardziej komplikuje, zwłaszcza gdy na scenę wchodzą istoty "hybrydowe"))
W sumie... niestety niczego nowego się z tamtego filmiku nie dowiedziałem. Jedynie przypomniał mi, że również kwestia NIEODDZIELANIA dinozaurów od ptaków. Bo jednak zawsze dużo więcej sensu widziałem (i po dziś dzień widzę) w stwierdzeniu, że ptaki to oddzielna grupa, taka jak gady, która wyewoluowała z ich podgrupy, jaką są dinozaury.
@@Lyokoheros-KLPXTV Współczesne systematyka, w przeciwieństwie do tej "tradycyjnej", nie opiera się tylko o budowę i wygląd gatunków, ale przede wszystkim o pokrewieństwa i ewolucję gatunków, a podstawą takiej systematyki jest kladystyka.
Takson sztuczny to taki, która nie jest kladem. A klad to grupa, której wszyscy przedstawiciele wywodzą się od wspólnego przodka, przy czym grupa ta musi obejmować wszystkich potomków tego wspólnego przodka. Dlatego dinozaury stają się taksonem sztucznym bez ptaków i dlatego gady są taksonem sztucznym, jeśli nie zawierają dinozaurów i ptaków.
Były próby przedefiniowania gadów (w oparciu o współczesne gady), żeby stały się kladem, ale bez włączenia do nich ptaków jest to niemożliwe, ponieważ rząd krokodyli jest bliżej spokrewniony z ptakami niż z pozostałymi gadami - żółwiami i łuskonośnymi.
Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, jeśli do gadów będziemy starać się włączyć tzw "gady ssakokształtne". Żeby tak rozumiane gady były kladem, musiałyby oprócz ptaków zawierać też ssaki, a wtedy stałyby się praktycznie synonimem owodniowców.
Dlatego właśnie "gady" jako gromada to w zasadzie relikt przeszłości, kiedy mało kto przejmował się pokrewieństwem między gatunkami, a liczyły się cechy zewnętrze. Wtedy przyjęło się, że owłosione owodniowce są ssakami, opierzone to ptaki a pokryte łuską są gady. Dziś wiemy, że rzeczywistość jest nieco bardziej złożona.
@@MegaRaptor9 hm... rozumiem... aczkolwiek powiedziałbym, że nie tyle sama rzeczywistość jest bardziej złożona (bo ta jest taka sama) co nowy system klasyfikacji jest bardziej złożony/komplikujący sprawę.
W sumie to sama definicja kladu jest powiedziałbym jest według mnie nieco na siłę - i prędzej ją uznałbym za sztuczna niż takie taksony jak choćby gady - no bo po pierwsze, gdy jakaś część organizmów należących do danego kladu (wedle jego obecnej definicji) poszła w ewolucji zupełnie w inną stronę niż reszta (i podział ten nie nastąpił zgodnie z linią pokrewieństwa... co wydaje się całkiem prawdopodobnym scenariuszem, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby różnice środowiskowe w różnych rejonach Ziemi) to czy nie sensowniej byłoby dokonać w tym miejscu podziału, NAWET JEŚLI pokrewieństwo wewnątrz podkladu (że pozwolę sobie tak to roboczo nazwać, nie wiem czy przypadkiem nie zajmuję jakiejś obecnej już w systematyce nazwy) jest momentami mniejsze niż z innymi członkami kladu, do którego należy? (Np kwestia krokodyli, żółwi i ptaków) Oczywiście chodzi o faktycznie znaczące różnice jak właśnie miedzy gadami a ptakami. W ten sposób wszystko pasuje: mieliśmy gady, z których wydzieliły się ssaki, a następnie także ptaki.
No i po drugie... mówisz o jednym wspólnym przodku... tylko skąd mamy pewność, że faktycznie był tu jeden wspólny przodek, a nie kilku? (bo przecież chyba nawet analiza DNA nie daje nam co do tego 100% pewności) Tudzież, by dotrzeć do tego jednego wspólnego musielibyśmy cofnąć się niemalże do pierwszego praorganizmu - co w oczywisty sposób niszczyłoby cały system. Bo okazywałoby się, że do tego kladu trzeba jednak włączyć jeszcze taki i taki gatunek z innego kladu i potem całą lawina zmian. Pokusze się nawet o stwierdzenie, że taki właśnie system podziału sam w sobie jest znacznie bardziej sztuczny od tradycyjnej systematyki (która jako taka nie była szczególnie podatna na zmiany, choć nie zawsze w pełni oddawała pokrewieństwo) i który jak żaden inny pociąga za sobą już może nie ryzyko (bo takie istnieje w mniejszym lub większym stopniu na każdym polu nauki) ale wręcz pewność, że prędzej czy później będzie trzeba ten system drastycznie zmienić...
No i w sumie jest jeszcze "po trzecie", ale to już bardzo hipotetyczne i być może nawet na zawsze pozostanie domeną science-fiction. Co jeśli nauka stworzy możliwość nie tylko tworzenia hybryd, ale może i nawet tworzenia zupełnie nowych organizmów praktycznie od zera, praktycznie bez żadnego przodka. I co wtedy? Nowy klad dla każdego? Wiem, że sytuacja naprawdę mocno hipotetyczna, ale jednak tu tradycyjna systematyka (niemal) nie miałaby problemów.
(Tak czy inaczej dzięki, bo wcześniej nigdy nie natrafiłem na takie precyzyjne a zarazem przystępne wyjaśnienie tej całej kladystyki)
Kurde zapomniałem o tym kanale ale przynajmniej będzie co oglądać teraz
To jest jaszczur ognisty z Gothica. XD
Cześć, chciałbym się dowiedzieć czy to że odkryto nowy gatunek dinozaura (oculudentavis khaungraae, czy jakoś tak) jest prawdą, czy też nie
Odkryto taki gatunek, ale wielu naukowców zaczęło sądzić, że to tak na prawdę jaszczurka.
Może w następnym odcinku andrewsarchus
Ps super odcinek
Naukowotv czy na tych wyspach na pangei mogły być endemity
Oczywiście że tak
@@MegaRaptor9 dzięki za odpowiedź a wiesz jakie naprzykład
@@gupikgameplay8035 za mało danych żeby nazwać jakiś gatunek wyspiarskim endemitem, ale kandydatem może być madziarozaur, żyjący na wyspach które dziś są Rumunią
@@MegaRaptor9 dzięki ci za odpowiedź
😉😉
Anteozaur i erytrozuch są dobrymi kandydatami do wystąpienia w przyszłych odcinkach.
Na ziemi królował kiedyś wspaniały zwierz,
Zęby miał ogromne i ostre jak noże,
Długi ogon, błyszczący łuskami wierz,
Na szczycie grzbietu świecił się żagrze,
To był dimetrodon, pan ery permu,
W mroku tropikalnej dżungli jak majestat,
W łowach i w biegu, w pełnym chwil uniesieniu,
Ginął każdy, kto stał mu na drodze pat.
Dziś już tylko kości z niego zostały,
Lecz jego imię wciąż rozbrzmiewa na wietrze,
Bo każde dziecko z fascynacją go znały,
Gdy w muzeach widziały jego szkielety.
Cóż to za stworzenie, co w dziejach umknęło,
Gigantyczne i niezwykłe, jak z innej bajki,
Lecz dzięki odkryciom naukowym, wyłoniono
Historię, którą dzisiaj już każdy zna, jak na wierzbie gaiki.
na androida jest taka gra jak life on earth i są stworzenie które żyły właśnie w różnych okresach polecam :3
Ostatnio pomyslalem o tym jak duze byly i jak żyły prehistoryczne płazy. Może masz o tym jakies informacje? Na yt nic o tym nie ma.
Tutaj jest kilka większych gatunków: www.deviantart.com/paleosir/art/Some-giant-amphibians-770193573
Największym znanym płazem był Prionozuch z permu, osiągał 9m długości
W odcinku o karbonie i permie wspominałem kilka.
To ten potworek dużo mniejszy od krokodyla
o _O A wydawało mi się że na odwrót . Myślisz że kto na solo by wygrał ?
Życzę Ci by nie brakło weny i zajawki na nowe filmiki i dalszych sukcesów w prowadzeniu kanału .Pozdrawiam
Krzysiu czy zrobisz film o tyranotytanie
No wiem
Ciesze się, że wiesz :) Wiele osób nie wie :P
@@NaukowoTV ja nie wiedziałem, dzięki
Szkoda, że te filmy o prehistorycznych zwierzętach są takie krótkie.
Może jakiś materiał o Megalodonie ?
Nie dziękuj ua-cam.com/video/pbjCNwcacRI/v-deo.html
Zrób odcinek o T-REXsie "UCMP 137538" ✌️😁 ponoc szacowany jako największy 🤔 ale info z przed paru lat chyba...
Oras jeden dłuższy odcinek o stwożeniach z okresu Dewonu bodajże czyli wielkich owadach i pojęczakach.
a będą też filmy o prawdziwych dinozaurach?
Cały czas się pojawiają !!!
@@krzysztofcywinski4899 no i fajnie
@@kanapkuba4072 i oby jak najwięcej!
@@krzysztofcywinski4899 zgadzam się
Może teraz film o kazaurach?
*kazuarach
Moze powiesz o nowym odkryciu, czyli o tym ze rozpoznano kolory pior dinozaura z chin
Żadne nowe odkrycie. Kolory piór Anchiornisa znane są już od 2010 r.
czy nakręcisz też film o krewnym dimetrodona czyli edafozaurze proszę😀.
I tak go będę nazywał Dinozaurem ;)
Obalanie mitów z dzieciństwa?
To teraz może, czemu jak w piaskownicy się rozdzieli łopatką dżdżownice na pół, to ona się nie rozmnaża i nie mamy 2 dżdżownic.
Kiedy film o Megalani :(
👍🙂
Hej. MOŻESZ ZROBIĆ FILM O PODZIALE SSAKÓW DRAPIEŻNYCH NA KOTOKSZTAŁTNE I PSOKSZTAŁTNE ? I tym dlaczego krokuta (hiena) jest bliżej spokrewniona z kotami niż psami ?
Genetyka plus cechy anatomii krokuty sa bliższe kotoksztaltnym. Zobacz sb jak wyglądają cywety.
Zrób odc z predatora plss dawno nie było takich filmów mało kto nagrywa teorie fakty z prdatora i obcego uwielbiam dinozaury i inne i ta grze z gier i filmów itd
A jak z młodymi ? Są dowody że się nimi opiekowały i czy były jajorodne czy może w inny sposób wydawały na świat potomstwo.
Były jajorodne. Nie natrafiłem na informację o opiece nad potomstwem. Podejrzewam, że nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić.
To kiedy się dowiem co nie co o Anomalokaris?
Jak miałem 5 lat to tak, nazywałem zarówno synapsydy, jak i pterozaury dinozaurami, tak właściwie wszystkie wymarłe rzędy archozaurów nazywałem wtedy dinozaurami, chyba tylko nie licząc aetozaurów, bo w sumie zawsze przypominały mi takie dziwne krokodylomorfy
Edit: synapsydy gadokształtne, o to mi chodziło
To będzie być może głupie pytanie. Wiadomo, że ptaki są jedynymi współcześnie dinozaurami spokrewnionymi z teropodami. Czy gdyby zapewnić ptakom warunki, w których mógłbyby one zdominować obecną faunę (nawet jeżeli miałoby to oznaczać eliminację niektórych nieptasich drapieżników) to czy przez x milionów lat ewolucja mogłaby w pewnym sensie się cofnąć?
Nie. Ewolucja nie cofa się. Mogłaby co najwyżej zajść konwergencja
@@Blablabla-ol2tr dzięki za odpowiedź
Zrób też odcinek o Tylozaurze.
Japierdziele ale bym chciał mieć takiego małego slodziaka w domu :)
Takiego małego 3 metrowego? :D
Chodzi ci o ten rodzaj mały? Czy 3 metrowego uznajesz za maluszka?☺
Co do żagla to była też hipoteza że ów żagiel był pokryty tkanką tylko do połowy i służył do magazynowania tłuszczu.
Coś jak u wielbłądów? Istnieje taka możliwość choć się z tym nie spotkałem.
@@NaukowoTV dokładnie, pochodzi to z badań z 2012 na temat struktury kręgów startych osobników. Niestety nie znalazłem źrudła tych informacji więc musisz poszukiwać sam albo zajrzeć na poczytny kanał Trey the explainer .On dokładnie to wyjaśnił.
He
A myślałem że odcinek o dimetrodonie nazywał by się np:
,,dimetrodon permski ssakogad"
Czy synapsydowy
czy mógłbyś opowiedzieć o Moschopsie proszę
Przydał by się odcinek o gorgonopsydzie ;)
ua-cam.com/video/vpq9MYAQpg8/v-deo.html
Toż to smoczy jaszczur z gothica 2 😀
Nie czuje się że to było 3 lata temu. A pamiętam że byłem na premierze...
Dimetrodon był synapsydem
A żył w okresie permu dodajmy
Do tego że był miesozerca i mam taką nadzieję że pan opisze takje
Gady ssakopodobne jak placerjas
Który żył w okresie trijasu tak jak
Celofyz wpisowe dodaje Robert taras olkusz skalska in street Art Gallery miłośnik dinozaurów i śpiewania i malarstwa artystycznego
Może teraz materiał o gigantopiteku?
Zrób film o Hienodonie
zrób kolejny odcinek o gondwana i laurazja!
Obiecuję że już więcej go tak nie nazwę. Pozdrawiam wszystkich👍
A może pełnił też rolę odstraszającą. Dimetrodon mógł wydawać się większy🤔
Ja bym chętnie się dowiedział z jakiego dinozaura powstała kura.
Kura powstała ze swojego bezpośredniego przodka, czyli kura bankiwa - dzikiej kury. Ten z kolei pochodzi od swojego własnego przodka, i tak dalej.
I wszyscy oni są dinozaurami.
@@MegaRaptor9 ciekawe czy tyranozaur smakował jak kurczak..
0:50 Fajna mapa U.S.A, ze zaanektowaną Kanadą.
A może yuturanus ten opirzony tyranozaur!?
Użycie formy "Sako-gad" może być poprawna? Jeśli chcemy komuś to wytłumaczyć prosto :)??
Nie, bo ssaki technicznie nigdy nie były gadami.
O tygrysie szablozembnym.
ua-cam.com/video/V8Hn4cS5gv4/v-deo.html&t
@@NaukowoTV no wiem wiem.
sensowniej już nazwać D-na proto-ssakiem gadokształtnym
no ale czym one się różniły od gadow?
Pewnymi aspektami budowy zewnętrznej i wewnętrznej.
Plus zupełnie odrębna linia ewolucyjna.
Przede wszystkim czaszką. Zauropsydy i synapsydy mają inną budowę czaszki.
Synapsydy: Ich cechą charakterystyczną jest występowanie w czaszce jednego, dolnego otworu skroniowego za każdym okiem.
Zauropsydy: brak otworów skroniowych lub dwie pary otworów skroniowych. Gady (a także dinozaury) posiadają dwie pary otworów skroniowych.
Trochę mi jamnika przypomina
A jaja znosił?
Tak
Zrób odcinek o dinozaurze PLATEOZAUR
Dimetrodon
Ten dimetrodon jest bardziej ssakiem niż spinozaurem :D
Wyobraźcie sobie moje zdziwienie gdy zamiast dimetrodon przeczytałem deinonych.
Oraz o "Piekielnej Świni".
A jak się nazywał ten taki zwierz podobny do Dimetrodona tylko ,że żywił się roślinami?
Podobny do dimetrodona to kojarzy mi się tylko spinozaur - ale z pewnością nie był roślinożerny :D
Edafozaur
Jak kolega wyżej, edafozaur. Nie dość że podobny, to jeszcze bardzo blisko spokrewniony - w przeciwieństwie do spinozaura ;)
... Wilkach z gatunku Kanis Dirus.
Film o Daspletozaurze
sinoceratops!!!!!!
Uważam że powinieneś zrobić film o gatunku edafozaur .
Nazywam go gadokrztalny ssak