Życie na cudzym: Popolskie | Muzeum POLIN

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • W ramach programu towarzyszącego naszej nowej wystawie czasowej „(po)ŻYDOWSKIE” zapraszamy do wysłuchania cyklu rozmów prowadzonych przez Michała Nogasia.
    Wychodząc od dziedzictwa (po)żydowskiego, zastanowimy się także nad innymi (po-) - poniemieckim, poziemiańskim, połemkowskim, czy popolskim. Czy blisko 80 lat po wojnie czujemy się intruzami, czy już jesteśmy u siebie?
    Michał Nogaś z radiowej Trójki wraz z zaproszonymi gośćmi przeprowadzą nas przez labirynt złożonej historii polskich ziem i tych, którzy kiedyś je zamieszkiwali.
    W ostatnim już, piątym odcinku porozmawiamy o popolskim, a gościnią Michała Nogasia będzie pisarka reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „1945. Wojna i pokój”.
    Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl: polin.pl/pl/wy...
    Cykl podcastów "Życie na cudzym" realizowany jest w ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".
    ***
    Muzeum POLIN powstało w znacznej mierze dzięki Darczyńcom - ludziom dobrej woli. To im zawdzięczamy istnienie m.in. wystawy stałej. Dzisiaj każdy może włączyć się w dzieło wsparcia Muzeum POLIN. Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę na cele statutowe muzeum.
    Wystarczy zrobić przelew, na dowolną kwotę, na numer konta:
    43 1240 1040 1111 0010 9774 5425
    SWIFT/BIC: PKOPPLPW
    IBAN: PL 43 1240 1040 1111 0010 9774 5425
    ***
    Subskrybuj nasz kanał: / muzeumpolin_official
    Odwiedź Muzeum POLIN: www.polin.pl/pl
    Nasz profil na FB: / polinmuseum
    Zobacz inne kanały Muzeum POLIN:
    Historia mówiona: / @historiamowionapolin
    Polscy Sprawiedliwi (historie Polaków ratujących Żydów w czasie Zagłady): / @polscysprawiedliwi
    #MuzeumPOLIN #ŻycieNaCudzym #podcast

КОМЕНТАРІ • 6

  • @ewazemanek4129
    @ewazemanek4129 9 днів тому +1

    Pani ma rację. Jestem z Krakowa, a moja rodzina nie wyparła, nie zapomniała, nie zobojętniała. Zwłaszcza po wojnie - kiedy była trzykrotnie wywłaszczana ... na tzw cele publiczne.
    Pozdrawiam,
    Krakowianka

  • @BarbaraBarbara81010
    @BarbaraBarbara81010 8 днів тому +1

    Bardzo dziwne stwierdzenia tu padają. Podejrzewam, że była dotacja z nakierowaniem.
    KTO jest u siebie???
    Mieszkam na wschodzie Polski i też nie mam w swojej miejscowości grobów przodków , a jestem u siebie.
    Groby dziadków są w Czechach, Niemczech i Podlasiu. Losy ludzi są bardzo różne...groby moich prapradziadków są gdzieś na Białorusi, Ukrainie, Francja, Niemcy, południe Polski i Podlasie.
    Gdziekolwiek w Polsce bym mieszkała czułabym się dobrze....U SIEBIE.
    Żaden inny naród nie ma takich wymyślonych problemów . Niemcy, Anglicy, Rosjanie, Ukraińcy i inni. Nikt nie przeżywa, że żyje na cudzym . Ukraińcy brutalnością wielką zdobyli metry ziemi i nie czują się na cudzym.
    Ktoś bardzo źle życzy Polakom i Polsce.
    Niemcy, Pruscy byli najeźdźcami .
    Część mojej rodziny w XVII a może XVI wieku przybyła z terytoriów granicznych obecnych Niemiec i Francji.
    Osiedliła się w Małopolsce. Babcia mówiła, że przyjechali tu ponieważ tam były ciągłe walki. Nie było państw tylko księstwa, których władcy wciąż walczyli.
    W wieku XIX część z Polski wróciła na „stare śmieci”.
    Rozmawiali wszędzie w swoim języku takim ślasko-małopolskim. Na tamtych terenach ( francusko-niemieckich obecnie) było dużo ludzi stąd . Ale co to znaczy stąd?
    Kto pierwszy i skąd wyruszył ?
    Niemcy zawsze uważają, że są „nad....” wszystko im się należy. Są też inni, którzy uważają, że wszystko im się należy i, że są ponad. Mam wielką nadzieję, że jedni i drudzy otrzymają to co im się należy.
    Mogę być mieszanką francusko-włosko-germńsko-słowiańsa- arabska....bez innych domieszek...i jeżeli tutaj się urodziłam t,o właśnie jest moje miejsce...a jeżeli się pzreprowadzę...to tam będzie moje miejsce.
    Żeby bydlactwo nie wywoływało wojen ludzie w większości byliby w jednym miejscu.
    Jeżeli ktoś ma problem ze swoją osobą to może poszukać sobie specjalistycznej pomocy zamiast pisać książki i mieszać ludziom w głowach.

  • @Tibbbby75
    @Tibbbby75 7 днів тому +1

    Rozmowa i - podejrzewam, że również książka - do bólu naciągana, prowadzona pod tezę, którą na siłę trzeba udowodnić. Równie dobrze - jeśli tylko się chce - można znaleźć opinie zupełnie odmienne. I co wtedy? Cała opowiastka i stanowiąca jej podstawę pseudofilozofia bierze w łeb.

  • @paweljeziorowski8975
    @paweljeziorowski8975 8 днів тому +1

    Na Białorusi, na Ukrainie....pozdrawiam

  • @Ciorbodiabel
    @Ciorbodiabel 9 днів тому +1

    Nie zgodził bym się z określeniem kundel do osoby rasy białej bez względu na narodowość przodków. To określenie pasuje bardziej do mieszanek ras człowieka czarnej żółtej i białej z których każda ma inne cechy fizyczne, jednak nie nazwał bym nigdy takiej osoby kundlem. Powinien użyc innego określenia bo określenie rasowy kundel niesie ze sobą pogardę.