Co nas czeka w lipcu 2024? | Dynamiczne ceny za energię - jak je wykorzystać, aby zarabiać.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 29

  • @slawrad
    @slawrad 7 місяців тому +6

    Więcej takich info z Panem Piotrem poproosimy

    • @enerp6882
      @enerp6882  7 місяців тому +1

      Jak się uzbiera nowych funkcjonalności, postaram się zaprosić Piotra jeszcze raz na rozmowę :)

  • @kieemonxd710
    @kieemonxd710 7 місяців тому +3

    Super wystąpienie Pana Piotra

    • @enerp6882
      @enerp6882  7 місяців тому

      Mega merytorycznie, dużo informacji 💪

  • @slawrad
    @slawrad 7 місяців тому +5

    Witam. Mam program Pana Piotra, ale na razie nie wykorzystuje programu bo jestem na starych zasadach rozliczeń.. Fajnie że został wytlumaczony, na pewno się kiedyś to przyda. Pozdrawiam Was i Pana Piotra

  • @erepeo8475
    @erepeo8475 7 місяців тому +3

    Obserwuję projekt od dłuższego czasu. Szacunek dla Autora.

    • @enerp6882
      @enerp6882  7 місяців тому

      Naprawdę fajny program 👌🏻

  • @PhilippeCJR
    @PhilippeCJR 6 місяців тому +4

    Any English support or translation ? :) thanks! Pics look good :)

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      Hey! The automatic translator is honestly a disaster 🙈, but feel free to join our Discord (discord.gg/XEhNSqQ6Jj) - we can chat about your needs and possible solutions there. The software is available in English, too!

  • @zlotababcia233
    @zlotababcia233 6 місяців тому +2

    Niech rozwija

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      release za releasem idzie :)

  • @kankan644
    @kankan644 7 місяців тому +1

    1/ Mam FV, Victronka i magazyny - od roku. Całkowite pokrycie zapotrzebowania domu przez 8 miesięcy i w połowie przez zimowe 4 miesiące - dzięki słonecznej zimie. W lecie mnóstwo energii wysyłam do sieci, nawet jak podlewam sad przez całą dobę pompą o mocy ok.1 kW. Szukam możliwości magazynowania nadmiaru energii do późniejszego wykorzystania lub sprzedaży za pieniądze. Ktoś mówił o magazynie ciepła na bazie piasku, ale taki magazyn działa dopiero jako obiecujący prototyp i technologia nie jest dostępna. Wymyślcie Panowie i Panie jakiś sposób, to ... energetyka nie będzie musiała modernizować linii przesyłowych, bo już nawet wacika od nas nie dostaną. 😉 I to powinien być nasz priorytet a nie beznadziejne szukanie uników przed nowymi pomysłami monopolistów.
    2/ I jeszcze pytanko. Otrzymałam dofinansowanie do FV i magazynów. Jak długo muszę być podłączona do sieci, aby nie kazali mi zwracać dofinansowania? Zadałam to pytanie Tauronowu na infolinii, konsultant nie wiedział, kazał wysłać maila, ale nie otrzymałam odpowiedzi.
    Aby dostać dofinansowanie, jak wiemy, trzeba podłączyć instalację do sieci.

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      1/ Super, że instalacja PV, Victron i magazyny świetnie działają i zapewniają zasilanie domu przez większość roku! Co do nadmiaru energii - magazyny ciepła na bazie piasku brzmią interesująco, ale to faktycznie dopiero prototyp. Na dziś najlepszą opcją wydaje się klasyczne magazynowanie energii elektrycznej, choć to wciąż spore wyzwanie pod względem kosztów i pojemności. Można też pomyśleć o bardziej intensywnym wykorzystaniu energii w domu, np. na potrzeby grzewcze czy chłodzenie. Co do sprzedaży nadmiaru energii - systemy dopiero się rozwijają, głównie przez nieogarnięcie się operatorów, którzy nie są przygotowani, aby to poprawnie rozliczać. Ale tak, skuteczne magazynowanie nadmiaru energii mogłoby znacznie zmniejszyć potrzebę modernizacji sieci przez energetykę.
      2/ Jeśli chodzi o dofinansowanie, instalacja musi być podłączona do sieci przez minimum 5 lat od momentu otrzymania dotacji. Przez ten czas nie można jej odłączyć, bo może to skutkować koniecznością zwrotu dofinansowania. Warto sprawdzić szczegóły w regulaminie programu, bo infolinie często nie mają pełnych informacji.

  • @gbbsoft
    @gbbsoft 7 місяців тому +2

    Korekta: Wzór na koszt zużycia baterii: Koszt zakupu baterii / (ilość cykli * pojemność w kWh)

  • @25zibo
    @25zibo 6 місяців тому +1

    Razi tylko ta fotowoltaNika . Poza tym genialna robota .

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      Dzięki, no czasem mamy problemy z językiem polskim :D

  • @gabrik50
    @gabrik50 5 місяців тому +1

    Czy dla użytkowania oprogramowania ma znaczenie używany model falownika?

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      Tak, na ten moment jest tylko Victron i Deye. Ale pracujemy nad integracją w Goodwe.

  • @kankan644
    @kankan644 7 місяців тому +1

    Kto i na jakiej podstawie ustala cenę zakupu naszego prądu przez sieć energetyczną? Czy od lipca będzie ustalana (czytaj: ustawiana) zanim ją wyprodukujemy czy potem się dowiemy za ile "kupili"? I jak ceny zakupu i sprzedaży mają się do siebie?

    • @gbbsoft
      @gbbsoft 7 місяців тому +1

      Cena sprzedaży jest znana dzień wcześniej około 15 godziny. Jest znana na następny dzień na każdą godzinę. To działa już od dłuższego czasu. Ceny sprzedaży ustalane są na giełdzie. Jeżeli chodzi o cenę zakupu, to będzie zależało jaką Taryfe wybierzesz. Dostawcy prądu na razie nie przedstawili żadnych nowych taryf, z tego co wiem.

    • @kankan644
      @kankan644 7 місяців тому +1

      @@gbbsoft ... i na początek zaproponują ceny zakupu takie, w jaką taryfę (dynamiczną) zechcą nas zwabić, a potem zmienią ceny wedle uznania i jak zwykle będzie ... jak zwykle.
      Dziękuję za odpowiedź.

    • @Kaizenpol
      @Kaizenpol 6 місяців тому +1

      ​ @kankan644 To sobie zmienisz taryfę, jak inna będzie korzystniejsza. Natomiast, jak rozumiem zasadę taryf dynamicznych, to będą one powiązane z ceną giełdową. A to oznacza, że wszyscy handlarze mogą konkurować bez ryzyka (a jest ich w Polsce setki). Przy obecnych zasadach ustalają taryfę dla klienta w podziale na dwie, góra trzy strefy. I to obowiązuje miesiącami niezależnie od tego, czy cena na giełdzie rośnie, czy spada. Muszą to wkalkulować w ryzyko i zwiększyć marżę na sytuację pesymistyczną, żeby nie zbankrutować. Gdy taryfa będzie zapisana np. jako "cena giełdowa z danej godziny + X %" to nie mają ryzyka. Wiedzą, że na każdej sprzedanej kWh będą mieli X% marży. I wtedy spodziewam się, że nastąpią dwie rzeczy:
      1. będzie duża konkurencja między sprzedawcami - więc będą kusili i to X będzie małe.
      2. konsumenci zwiększą konsumpcję w tanich godzinach a zmniejsza w drogich. Jednak obawiam się, że przez długi czas znacznie tego będzie marginalne przez zbyt mały % energii sprzedawanej w taryfach dynamicznych i nie wpłynie to znacząco na wypłaszczenie cen. Co jest dobrą wiadomością dla tych, co szybko przejdą na taryfę dynamiczną, ale złą dla prosumentów.
      Największą niewiadomą jest, jak zmienne (i od czego uzależnione) będą koszty dystrybucji. Jak będzie taka, jak w G11 to mocno to zmniejszy opłacalność taryf dynamicznych w porównaniu do G12 czy G13… Ale to gdybanie. Musimy poczekać i zobaczyć, czy nie wyjdzie taki twór wirtualny, jak G12as która niby jest, ale spróbuj przejść na nią.

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      Teraz najlepiej wypada taryfa z Tauronu: wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2024/08/ceny_dynamiczne_pge_tauron_enea_energa_eon_warunki-2048x1176.png
      Nie ma żadnych opłat handlowych związanych z taryfą dynamiczną, może warto się nad tym zastanowić?

  • @RomanoGD
    @RomanoGD 4 місяці тому +1

    Poczekajcie jak zaczniecie płacić podatek od fotowoltaiki.

    • @rafaelo1
      @rafaelo1 3 місяці тому +1

      A od oddychania kiedy wchodzi?

    • @damianmaniura9261
      @damianmaniura9261 2 місяці тому +1

      Wystarczy ze ty czekasz 😂 zal ci że ktoś ma swój prąd i niezależność ? Sam korzystaj i baw się .

    • @enerp6882
      @enerp6882  2 місяці тому

      Wszystko się da opodatkować, jeśli deszcz i to słońce :D