Literární historie letem světem: Poválečná literatura
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Předposlední díl rychlého opakování nejen k maturitě. :) A hodně (asi až moc) informačně nabitý. (Poznámka: Mluvím o Exupérym tak, jako by byl letec v 1. světové válce - samozřejmě byl až ve druhé. Tak jen ať je to jasné a srozumitelné.)
Autoři a pojmy ve videu:
ztracená generace
Ernst Hemingway
Francis Scott Fitzgerald
Romain Rolland
Erich Maria Remarque
Antoine de Saint Exupery
modernismus
James Joyce
Virginia Woolf
Marcel Proust
reakce na 2. sv. válku a holocaust u nás - pár příkladů: Arnošt Lustig, Jan Otčenášek, Josef Škvorecký aj.
existencialismus
absurdní drama
rozdělení české literatury po r. 1948 (oficiální, samizdat, exil)
Krása, jde vidět ze vás literatura baví. Krásně se to poslouchá a před maturitou úplně pecka.
Za chvíli mauruju a z vašich videí konečně začínám chápat, co se v té literatuře děje, děkuji za to. 🙏
Mimochodem moc vám to tady sluší. 😊❤
Tohle video bylo vyčerpávající, děkuji za něj. Hemingwaye mám rád, patří mezi moje oblíbené spisovatele a přečetl jsem od něj hodně knih, např. Stařec a moře, Sbohem armádo, Komu zvoní hrana, Rajská zahrada (tato kniha byla slabší, vyšla po jeho smrti, milostný trojúhelník), Zelené pahorky africké, Přes řeku do stínu stromů (romantika, nádherná), Smrt odpoledne (býčí zápasy) a nějaké povídky. U tohoto autora mne zaujala "metoda ledovce".
Velký Getsby mne bohužel příliš neoslovil. Petr a Lucie jsem četl na střední škole, kniha se mi líbila. Malý princ se mi také líbí, knihu jsem četl opakovaně, je to pohlazení po duši. Od Exupéryho jsem četl také knihu Noční let, v této knize se vyskytovaly 3 romány, kniha byla už náročnější na četbu.
Od Joyce a Prousta jsem nečetl žádné knihy a ani se v dohledné době nechystám, asi by to bylo čtení na delší čas a tyto knihy jsou určitě náročné na pochopení. Od Wollfové jsem četl knihu Jákobův pokoj, ale bohužel tato kniha mne nebavila, byla náročná na četbu a v knize jsem se ztrácel. Časem vyzkouším ještě nějakou další její knihu, snad mne více osloví.
Kniha Spalovač mrtvol se mi hodně líbila včetně filmu. Od Fukse jsem ještě četl Pan Theodor Mundstock, také zajímavá kniha, ale náročnější na četbu, o něco více se mi líbila kniha Spalovač mrtvol. Líbila se mi kniha Romeo, Julie a tma, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, povídka Vyšší princip a některé další knihy z tohoto období.
Kniha Cizinec se mi líbila, Čekání na Godota jsem nečetl a myslím si, že jsem ani nečetl žádnou divadelní hru od Václava Havla. Asi by mne tyto hry nebavily, možná v budoucnu od něj nějakou vyzkouším.
Děkuji také za vyčerpávající komentář. :) Od Virginie Woolfové nejvíc doporučuji K majáku, ale ani Paní Dallowayová nebo Orlando nejsou špatné... Je to moje docela oblíbená autorka, ale chápu, že nesedne každému. Absurdní drama je hodně specifické, ale takového Godota nebo Plešatou zpěvačku mám ráda. :)
@@martakulata4021 Časem od Woolfové nějakou další knihu vyzkouším. Možná i toho Godota, časem uvidím. :)
To je krásná paní učitelka.s kočičkou a broučkem
Moje oblíbené literární období. 😊
Jo, jedno z mých taky. :) Tam si asi každý může najít to svoje. :)
5:20 druha svetova
Zdravím, nevíte někdo, jaká byla první kniha psaná v češtině? (ne v hlaholici nebo cyrilici)?