Évek óta sok közéleti témájú podcastot, vitát, interjút hallgatok, de ez az első eset, hogy azt érzem, hogy még legalább háromszor (de inkább ötször) muszáj lesz meghallgatnom, hogy később is idézni tudjak belőle, hogy a hétköznapokban velem legyenek az érveik, a tényeik, hogy az összefüggéseket ne csak homályosan érezzem, hanem tisztán lássam őket. Nagy köszönet érte. Minden másodpercét nagyon megérte hallgatni!
Igen, így ketten nem összeadódtak, hanem hatványozódtak. De a moderátor, Kárpáti András is szuper volt, mert attól kiráz a hideg, amikor a kérdező a témában tök homály, nem tud érdemi kérdést felvetni, és a vendég(ek)nek kell a hátukon vinni a beszélgetést.
Kíváló beszélgetés volt, sok nagy igazsággal. Csak ilyenek után sírhatnékom van, hogy semmi esély arra, hogy valahogy értelmesebb világban éljünk - pláne ebben az országban...
Köszönöm a remek beszélgetést! Nem tudtam, hogy public intellectualnak hívják, csak éreztem már jó sok éve, hogy ez az embertípus hiányzik a nyilvánosságból. Például a migráns válság idején fájóan hiányzott, hogy emberek árnyalt véleményeket fogalmazzanak meg egy komplex és nehéz témáról. Az uszítás helyett/mellett segíteni orientálódni a jónépnek.
Nem azért nem fogalmaznak meg emberek árnyaltabb véleményt mert nincs nekik, hanem mert nincs rá igény. Ha egy felkapottabb/megosztóbb témában valaki árnyalja a dolgokat, azzal a mostani rendszerben célkeresztet rajzol a saját homlokára. ahova aztan mindkét oldal szereplői előszeretettel kezdenek el lövöldözni. De még csak messze se kell menni ilyen esetekért. Itt a partizanon, amikor Marci interjút készít vkivel és ezen ember árnyaltabb véleménye szembe megy a kérdező “vilagfelfogásával”. De hozhatnám példának Puzsért is, akivel bár nem feltétlen kell egyetérteni vagy szeretni őt. Az egyik oldal szerint fideszes, míg a másik szerint ellenzéki.
@@vzarmo Egy árnyalt vélemény felvállalása az egyetlen helyes út. Ha valaki vállalja, hogy célkereszt legyen a homlokán, az csak az ő emberi nagyságát mutatja.
Ha az embereknek hosszasan és részletesen beszélsz egy témáról amiben egyébként makacs szilárd véleményük van, akkor rövid odaszúrásokkal és személyeskedéssel fognak válaszolni, ami mögé beáll majd a többi is, mert az könnyen érthető és velős és "kemény". Nem véletlen, hogy orbi és sleppje is szinte kizárólag tőmondatokban beszél. Ilyen eszmecseréket az hallgat végig, akiket érdekel a saját fejlődése vagy a téma.
En nem is tudom melyik részét emeljem ki, annyi jó hangzott itt el. Ezt le fogom menteni. Talán az egyik : 1-15 környékén amikor Pogi arról beszél, hogy a társadalom egy része igenis fejlődést és magához képest anyagi javulást él meg addig nem foglalkozik a fentiek extra gazdagodásával.Pontosan ezt látom. Szarik az átlagember makrógazdasági dolgokra, elméletekre, fel se fogja a versenyképesség és hasonló fogalmakat. Az ismerősi 30-40-esek körében 60-70 % felvette a CSOK-ot, BABA-várót, 3+3 -at meg mittudomén milyen támogatást. Az ingatlanja dupláját -tripláját éri mint 5 éve, autóiparban nő a fizetése 10 éve. Innentől kezdve kicsit persze zavarja a Lőrinc yachtozgatása, meg hogy k. drága a kaja, meg, hogy a Fradika milliárdokból kesik a BL-ből villanyszerelőkből álló csapattól. De amúgy meg a fentiek érdeklik és beleszarik, úgyis mindenre megvan a magyarázat. Szemét EU, szemét ukránok, szemét Soros, szemét USA stb.... Ez az átlagember realitása, no.
Nem kéne ennyire ragaszkodni, a "magyar ember hülye" kiindulóponthoz. Pont az hangzott el, hogy rosszak a makrogazdasági adatok, de korábban még rosszabbak voltak. Ha nem akar az ún. ellenzék még 8 év Fideszt, akkor ezt kéne abbahagyni.
a díszlet is, az egész produkció is nagyon menő lett! úgy néz ki, mintha a Szikrának mindegy volna, hogy apró vagy óriás nehézséggel szembesül, szörföl a tajtékok közt!! fantasztikus munka!!!
Hihetettlenül inteligens, információ dús beszélgetés volt. Bárcsak a mindekori kormány olyan lett volna illetve ilyen lenne mint amilyen ez a beszélgetés volt!
Nem tudom minek kell a magyar közéletben és médiában minden beszélgetést "vitának" nevezni. Utálom, amikor azt mondják mindig, hogy "vita kell, mert az a jó, abból lesz valami" mintha a vitán kívül nem is létezne más csak bológatójánosok ülése. Miért nem lehet valamit beszélgetésnek vagy megbeszélésnek nevezni? Miért nem elég jó az, hogy két értelmes ember, akiknek eredeti gondoalataik és meglátásaik vannak (nem mint sok riportban, ahol sokan csak ezerszer elmondott közhelyeket sorolnak) egyszerűen csak beszélgetnek egymással. Nagyon jó beszélgetés volt, szerencsére nem kalandozott el Pogátsa Zoltán olyan dolgok magabiztos fejtegetésébe, amikhez nem ért és néha orbitális baromságokat képes mondani. (pl.atomenergiáról, megújuló energiáról, mindenféle technikai dolgokról..)
@@gaborbakos7058így van, el kell adni vmivel a tásalgást, a vita tan' a legkevesbé fájó hajlítás. Nincs jól beszólt, vagy pogácsa szerint mind meghalunk a jelenlegi eletmódunkat fenntartva 10 éven belül... stb hangzatos cím. 😊
Köszönjük a három szakember idejét és munkáját! Közérthető volt, és összefüggéseiben mutatta meg a gazdaságot és társadalmat. Ami nagy magyar cégek most léteznek (Mol, Richter, OTP), azok 70-110(120) éve alapítódtak, azokat vették át (lopták el) az oligarchák (a Richtert előtte az állampárt ), illetve az állam (Richter) (aminek vezetője a fő oligarcha). Szupi kis "kapitalizmus" ez :( (tudom nyrt, tehát bárki vehetett részesedést, de az irányítás és sok részvény ezeknél az embereknél van ).
Pogi olyan felemelően tudja előadni, hogy számon kellene kérni az államon, hogy lop. Olyan szívesen egyeztetnék vele arról, hogy erre mégis milyen, a gyakorlatban is megvalósítható tervet tud elképzelni Mo-on. Ennek én ugyanis csak 3 megoldását (ill. annak lehetővé nem tételét, hogy meglopjon az állam) látom: 1. Fegyveres felkelés azok által, akik nem osztoznak az agymosásban. Ezt demokratikus keretek között talán elvethetjük. 2. Tüntikézés/szavazás. Ez nem működik, mert Mo-on több az agymosott, simán megszavaz egy olyan tolvaj bandát, akik pl. a bruttó fizetése több, mint felét jórészt ellopja (a bérjövedelmet terhelő járulékok + 27% ÁFA - ami már inkább 31 az élelmiszerek esetében) és cserébe szétrohadó (gyakorlatilag bizonyos szempontból már nem működő) egészségügyet és oktatást és rendfenntartást "ad" (ezek lennének amúgy az alapfunkciói, ha már pénzt szed rá). 3. Költözés. (Én egyébként, mivel a fenti két megoldás nem elérhető, nehéz szívvel ugyan, de emellett döntöttem, mivel ez ellenben egyéni szinten garantáltan működik - persze ha van az egyénnek valamilyen szakmában értékelhető tudása (vagy eleve nagyobb vagyona van) és képes elszakadni az országban esetleg élő szeretteitől, vagy egyéb kötelékeitől.)
o egy idealis helyzetrol beszelt szerintem inkabb, nem a ma magyarorszagarol az itteni allapotok kozott. azert sokan kifejtettek mar azt, hogy egy ilyen a sajat hatalmat korlatlan hatalommal es eroforrasokkal foggal-korommel vedo hatalmat nem lehet legyozni valasztasokon az o jatekszabalyai szerint, igy ez a rendszer akkor bukhat meg, ha a kulso nemzetkozi kornyezet kenyszeriti azt ki. persze meg szoba johetne egy 89-hez hasonlo bekes rendszervaltas is, de ebben hiszek a legkevesbe.
@@polgár8353 Nézz utána, hogy Polt Péter kicsoda és hogyan került a posztjára, ill. hogy várhatóan meddig lesz ott! A jelenlegi maffiával ez nemigen fog változni, így előbb azokat kellene eltávolítani, hogy bármi változhasson a megfelelő irányba.
ó, hát ez nagyon egyszerű. mindegy, hogy ki a főügyész, amíg 3 millió embernek tökéletes, ami most van. ha elér az elégedetlenség egy kritikus pontra, akkor majd számonkérünk. egyelőre örül a társadalom, hogy nem erőszakolja meg a migráns, így a lopás de facto legitim.
@@nemethakos7449 Abból indulok ki, hogy a cím előkészíti a befogadót a várható tartalomra. Az eredeti cím olyan elvárásokat ébreszt, amelyeknek nem képes megfelelni.
Én elégedett vagyok a válva előadott értelmes véleményekkel/értékelésekkel/gondolatokkal. Nem hiányoltam elvakult ostobaságokat a vita kedvéért. Élveztem két remek közgazdász diskurzusát fontos kérdésekről.
:-) Szerintem jogos kérdés. Alap esetben azt mondanám, hogy a tudás alapú társadalom az alternatíva. De ha azt már eljátszottuk, akkor sokan úgy gondolják be kell lépni a NER-be.@mikoltavas2434
1:13:10 Széchenyi János egyetem parkoló-beléptető rendszerét javítottam ~ 2010 körül.. Bekolbászoltam az audi tanszékre, és láss csodát az audi ott képzi a saját mérnöketi. Ez érvényes a bosch-ra is és a mercire, a contira! Aláírom hogy nem teljesen up-to- date a felsőoktatás, de ez nem is fog egyik pillanatról a másikra megváltozni ha 80 éves technológiát ismerő tanárok oktatnak tanterv szerint.. ilyen tanszékek kellenek az egyetemekre!
Szerintem, a covid utáni válság kezelés egyszerűen arról szólt, szól, hogy átrendezték a jövedelem elosztást a tőke javára. Ha csökkentették volna a fizetéseket abból a legtöbb helyen tüntetések lettek volna így meg mindenütt benyelték a dolgozók.
Természetesen mindenütt a tőke arra törekszik , hogy minél nagyobb részt szakítson ki a megtermelt jövedelemből, de ennek-főleg nyugaton- korlátja az erős szakszervezetek Hogyan lehet ezt a célt még is elérni? A kormányokat rávesszük pumpálják eszetlenül a pénzt a gazdaságba ezzel feltúrbózzuk az inflációt, hatalmas indokolatlan árnövekedést idézünk elő, viszont a fizetéseket jóval kisebb mértékben emeljük. Már is megvalósult, a tőke tulajdonosoknak több jut a megtermelt jövedelemből a melósnak kevesebb. Magyarországon egyébként ebben a negatív folyamatban is élen járunk. Nálunk a tőke/munka részesedése a megtermelt javakból 56/44 a többi posztszocialista országban kb 50/50 nyugaton nagy szórással de kb 40/60 @@MegaAbgt
Munkaalapú társadalom ... vagyis rendes nevén rabszolgaság. A munkamegosztás alapú társadalom már kicsit másképpen hangzana, és a vetésforgó jut eszembe leginkább. A kamat, mint intézmény megszüntetése jó eséllyel fel sem merül, ahogyan a manapság irgalmatlan mértékű élősködés lehetőségének beszántása sem. Ez van.
Óriási volt, na pont ez a szintű közbeszéd és rendszeres public intellectual hiányzik ebből az országból. Amíg ezt nem rakjuk helyre, Fidesz és 2/3 a magyar valóság....
54:48. 2013-2022 között azért kellett emelni a béreket mert a piac ezt kívánta meg.. Leginkább a csok és a nemzeti beruházások által előidőzett munkaerőelszívás adott piaci szereplők reakciója.
Nem nagy eszmefuttatásokat kell vége Zni, hanem az ország vagyonát,piacát, feldolgozóiparát, visszaszerezni, amit a jóléti rendszerváltás elherdált.ki akarta
52:27 Milyen érdekes, hogy a társasági adók felsorolásánál véletlenül kimaradt Luxemburg és Ciprus. Kíváncsi vagyok, hogy a nagy szolidalitás nevében mekkora társasági adót fizetnek, és ők benne vannak-e globális minimum adóban?! Nagyon meglepőek a válaszok. (Mivel Luxemburg meg sem lett említve, engem itt veszítettek el. Csak azt említeni, ami kényelmes és alátámasztja a narratívát, az nagyon nem szép dolog!) Egyáltalán Luxemburg miből él? Mert iparja kicsi, mezőgazdasága nem sok. Én egyetértek az európai minimálbérrel, ha az a luxemburgi minimálbérrel egyezik mai áron, és ha a németek és a franciák fizetik.
1:16:54 megértem ha valakinek személyes unszimátiája van Gyurcsánnyal szemben. De a tárgyilagosság akkor sem ártana. Az IMF hitelre a világgazdasági válság kezelésére volt szükség. Az egészet nem használták fel teljes egészében. Pl. A Fidesz abból vásárolta vissza a MOL-t. Az ország fizetőképességét volt hivatott demonstrálni.
Az IMF hitelre azért volt szükség, hogyha esetleg az ország nem tudná a piacról devizát vásárolni, magyarul elkerülje az államcsődöt. Nem is volt semmiféle kezelése a válságnak, brutál sötét idők voltak azok.
Mo-n nincsenek szakszervezetek, 89 előtt sem voltak és nem is lettek. Ha lennének, a sikkasztó vezetőik egyszer tudnának sikkasztani, azonnal elzavarnák őket és az új vezetés már nem merne ilyesmivel próbálkozni. A szakszervezetek fő feladata nem az üdülők üzemeltetése, hanem minél magasabb munkabérek kialkudása a munkáltatóval.
Ez így túlzás, nem mindegyikük olyan, mint Gaskó... (Az üdülők eladása a cafeteria része). Ennél sokkal nagyobb gond az elaprózottság (szakmai - és politikai. 89-ben minden párt létrehozta a maga szakszervezetét, a szakszervezetek csak a saját, közvetlen munkaadóiknál igyekeztek eljárni.)
@@g.gyorgyhorvath6634 mert milyen a gaskó? az egyetlen jelentős szakszervezetis amelyik bele mert rúgni a szocialista kormányokba az összes többi szerint a sztrákj ellentétes a hivatástudattal (persze csak 2010ig) egyébként a szakszervezetek vagyonát a Horn-kormány államosította
@@laszlo4919 Milyen? Elég jól megtollasodott, egy mindenhol máshol törvénytelen sztrájkot indított - de Handó Tündénél átment a dolog. Azután tapsolt az mt módosításnak. Ha tényleg érdekel a szakszervezeti vagyon sorsa - akkor 91-ig kell visszanézned.
1:04:32.. pont, hogy lett középosztály és pont, hogy lett lehetőség pénzért dolgozni! valóban nem érjük el svájci fizetés szintet ez igaz, de az nem igaz hogy be lenne ragadva a magyar társadalom. Ez a szöveg egy szubjektív demagóg meglátás. Én így látom ha végignézek a ~600 ismerősömön fb-on.. látom miből élnek, látom merre hol nyaralnak, látom milyen ingóságaik vannak.. lenyúlnak? Persze, mint mindenhol, de most több marad és ez tapasztalat.. 2007-töl építőiparban dolgoztam!.. a munkaerőpiaci helyzet miatt igenis meg lehet keresni becsületesen a pénzt, csak tenni kell érte! Az valóban igaz hogy leginkább csak ilyen export multiknál!
Ez mind nagyon szép, de érzek itt valamit, amiről nem beszéltek, az okról, hogy mi volt az oka a 2010. év előtti kevésbé sikeres kormányzásoknak. A Kádár-szovjet kormányzás utáni társadalmi és gazdasági átalakulásra nagyon kevés idő volt, hogy akár a gazdasági és társadalmi átalakulást, az emberek gondolkodását meg lehessen változtatni. Szinte mindent 0-ról kellett kezdeni, átalakítani egy teljesen megváltozott körülmények között. Nem beszélve a nagy gazdasági ill. pénzügyi világválságról és arról, hogy nem dőltek az EU milliárdok az országba. Amikor a fidesz átvette a hatalmat, már nem alapokról kellett kezdenie, hanem a már meglévő alapokra épített rá, amihez volt 14 éve, hogy sikeresebben folytassa a kormányzást. De igencsak kevés a lehetőségeihez képest, amit létrehozott, megépített, sőt rombolta a társadalom erkölcsét, gondolkodását, teljesen leszoktatta az embereket arról, hogy politizáljon és foglalkozzon a közérdekkel, mert Orbán átvette tőlük az önállóságot. Pogátsa Zoltán szerintem nagyon rosszul teszi, hogy relativizálja a korábbi és a mai ellenzékiséget és azonosítja őket. Sokkal többet tudtak és sokkal progresszivebbek voltak azok között a körülmények között mint például a fidesz. most, hiszen akkor nem is jöhetett volna létre a rendszerváltás. Felesleges visszafelé mutogatni még mindig, inkább azt szeretném hallani, ezen ami most van, hogyan lehet változtatni.
Nekem a 2010 előtti kevésbé sikeres kormányzásról az volt a benyomásom, hogy a szociknak egyszerűen semmilyen víziójuk nem volt a jövőről. Ezt a témát azóta is kerülik, mint a tüzet, akár még a Klubrádióban sem merül fel, mint megértésre szoruló pont. A Fidesz meg elő tudott rántani Orbán kabátújjából egy nemzeti jövőképet, ami mégis csak eggyel több, mint a 0. Ehhez legalább a Zemberek tudnak valahogy viszonyulni.
Fideszes/mi hazánkos szavazóként mondom, hogy ez nagyon izgalmas jó beszélget ("vita'" ) volt. Jó végre olyan embereket hallani akik építeni akarnak valamit ebben az országban és nem dehumanizálják az ellenoldalt. :) Attól függetlenül, hogy én például más értékrenddel rendelkezem. :)
Ezt általában olyan emberek kérdezik ,akik őrökké elégedetlenek egyáltalán nincsen mértéktartó véleményük semmiről és csak fekete-fehérben látják a világot. Tipikusan zsidózó, cigányozó ellenzéki szavazók ,akik a legmeglepettebbek amikor egy nyugati munkahelyről kirúgják őket buzizás miatt. Aki szerint Toroczkai vagy Orbán a patás ördög (vagy kontra GYF vagy Márki-Zay) az tőlem nyugodtan kimaradhat a párbeszédből. @@maaczka
Értékét tekintve a minimálbér, ma sem képvisel több vásárlói értéket mit 2010-ben.... A fidesz megtéveszt, emelte a béreket, nyugdíjakat de összességében nem tudnak többet vásárolni az emberek mint 10-15 évvel ezelőtt....
Hihetetlen, hogy az egész videóban egy szó sem esett a pénznyomtatásról, Magyarországon 5 év alatt megduplázódott a pénzmennyiség. Ez a fő oka az egyenlötlenségeknek és nem a kapitalizmus. Amíg ez az állami monopólium létezik, addig az egyenlőtlenség tovább fog nőni. A pénznyomtatást kihagyni egy ilyen vitából olyan, mintha a fizikusok figyelmen kívül hagynák az energia megmaradásának törvényét.
Nem értik az emberek, hogy a fedezetlenül kibocsájtott pénz növeli az inflációt, és majd néznek a boltokban..., de Brüsszel lesz a hibás! Nem véletlen, hogy az MNB-nek 2400 milliárd lesz a vesztesége, mert a világ minden pénzét elköltötték a forint "stabilizálására"! Pogátsa ezért megy az idegeimre, mert mindig azt magyarázza, hogy az állam nem mehet csődbe ( ez igaz is ) csak azt felejti elmesélni, ez mivel jár!
Arról nem beszélve, hogy anno, amikor adómentes volt, akkor hányan kerestek ténylegesen minimálbért, és mennyien trükköztek ezzel. Magyar viszonyok között a minimálbér nem lehet adómentes, mert rengetegen visszaélnek vele, ezt el kéne már felejteni.
9%-os társasági adóval semmiképp sem. Hozzáteszem ez csak a műsort vezető kérdésében szerepelt, a lényeg inkább egy progresszív jövedelemadó lenne, ahol nem a nagyvállalatok adóznak a legkevesebbet, és nem az alacsony bérekből folyik be ilyen nagy mértékű adó. Ugyanezt gondolom a kis és nagy vállalkozások vonatkozásában, ahol a KATA kivezetésével a kezdő és kisvállalkozókat, akiknek a bevételei maximum egy átlagos életszínvonalat engednek finanszírozni, lehetetlenítették el. Nem azt mondom hogy jó volt a KATA úgy ahogy volt, de annak a feltételeit is lehetett volna értelmesen szűkíteni, vagy bevétel arányosan növelni az adó mértékét. Igaz, ilyen törvény nem lehet 2 nap alatt megszülni :D
A baloldali csávónak annyira fogalma sincs, hogy mi van itthon, hogy hihetetlen. Elképesztő, most akkor ők lennének az alternatíva az aktuális rendszerhez képest. ez így nem túl felüdítő, ez nem jó így semmire.
A Fidesz szélsőjobboldali. Amúgy attól még egyáltalán nem rossz és értéktelen egy beszélgetés, mert a résztvevő felek felek sokmindenben egyetértenek. Én nagyon utálom azt, amikor egyesek a vitát ajnározzák, hogy a vita, az a valami ami valami jó dolgot teremt. Egyáltalán nem. Nagyon-nagyon sok a parttalan, értelmetlen vita a semmiről, ahol csak azért vitatkoznak a felek, hogy ellentmondjanak egymásnak. Nem tudom miért kell minden beszélgetést "vita" címmel beharangozni. Miért nem lehet megbeszélésnek vagy egy témáról való beszélgetésnek nevezni? A lényeg, hogy a részvevők nem csak közhelyeket mondjanak, mint sok esetben, hanem eredeti gondolataik és mély meglátásaik legyenek, mint itt. De te nyilvánvalóan jobboldali vagy és a jobboldaliakra jellemző egyfajta egoizmus és agresszivitás. Te VITÁT akarsz látni, harcot, egymás torkának esést minden esetben, különben szerinted nem volt érdemleges a beszélgetés.
@@gaborbakos7058 ajaj... csak mert le mertem irni, hogy a videót beharangozó foto köszönöviszonyban sincs annak tartalmával, mar ilyen dolgokat vizinoalsz rólam. ok. higgy, amit akarsz. :)
Növekedés - dematerializált módon. Az újraelosztás nem segít a materiális (anyag, energie, CO2 kibocsátás) fenntarthatatlanságon. Nem igazságtalan - méltánytalan. Ha múlt század 2. fele az aranykor - akkor kell egy erő, mely ellensúlyt képez a globális főkével szemben. (Ugyanis ez a megoldási kulcs a kárhoztatott egyenlőtlenségben: a cégek az egész világon termelik a profitot - az elosztásban pedig a baloldal is csak nemzeti keretekben képes gondolkodni.)
Рік тому
Kérem, valaki aki tudja; ossza már meg velem, hogy miért is jó ez 4:17 perc szünet!!!!
Elég nevetséges ezt vitának nevezni, ahogy két szocialista közgazdász beszélget és jókat egyetértenek. Nem azt mondom, hogy rögtön Bokros Lajost kell meghívni(bár az sokkal érdekesebb lenne), de legalább egy Mihályi Pétert vagy Csaba Lászlót hívnának meg, akkor ott talán lenne érdemi vita is, de ennek a buborékban való beszélgetésnek nem sok értelme van.
Az a baj, hogy Pogi arról beszél, hogy szinte mindig ott tartunk, hogy orbiról vitázunk, ki szereti ki nem és ezzel úgy tesz mintha ő valami intelligens kívülálló lenne, aki nem lenne része ennek a folyamatnak. De az a nagy igazság, hogy már jó ideje beállt durva kormányellenes gyűlölködőnek ő is, szóval egyáltalán nincs kívül azon amiről beszél és innentől hiteltelen amit mond.
1:16:52 Ez így egyszerűen nem igaz. 1. Az emberek utólag arra emlékeznek, amit azóta sokat hallottak. És még olyanra is, ami meg sem történt. 2. A KSH adatai szerint a lakosság jövedelmi közepén csökkent legjobban a jövedelem. A szegényeké kevésbé. 3. A válság idején kinek a hangját halljuk? Például Puzsérét. A szegényekét nem.
3. Ahogy a videóban is elhangzik, a szegény réteg politikailag passzív. Nem tud magának fórumot létrehozni, érdekérvényesíteni. A középosztály képes. Emiatt jut el hozzád amit Puzsér mond, és az nem izgat amit Józsi bácsi mondd, h drágább lett a feles, mert eddig is kb. ezt mondta és már akkor se érdekelt.
@@johnny19861215 Nem igaz. Puzsér legfeljebb bosszant. Józsi bácsi nem biztos, hogy felest iszik. Érdektelen, a feles árának emelkedése. Józsi bácsi anyagi helyzetének változása eljut hozzám.
@@brandonlanois1734Persze, csak nem mindegy, hogy mennyi a hozzá adott érték... A jóléti társadalmak azért lettek jóléti társadalmak, mert magas hozzá adott értékkel dolgoztak, ami többet ér, végső soron magasabb fizetés érhető el. Az itthoni "munkaalapú társadalom" kitalációja meg kimondottan az alacsony hozzá adott értékre megy. Vagyis dolgozunk-dolgozunk, de a termék értékének legmeghatározóbb hányada nem itt keletkezik, így nyilván nem is fogunk érte annyit kapni.
actakuuuva, Pogátsának a kb 6 percnél bemutatott gesztusa..... bevallom, meghatott, az első pillanatban nem is értettem, de mikorra a végére ért, láttam, hogy egy nagyformátumú EMBER!!!
jó,, jó, de azért aki jártas ebben nagyon kilóg a lóláb, hogy egy olyan amerikai hadovál az újraelosztásról ,aki azért nem veti meg a pénzt, hogy finoman fogalmazzak. Amúgy tényelg plusz pont.
Való igaz, hogy 2010 óta "jobban él a magyar" - ezért volt fals 18-ban (és részben 22-ben) a baloldali megközelítés, hogy "fizessenek a gazdagok". Azt nehéz lett volna elmagyarázni - nem is igazán próbálták - hogy igaz, hogy jobban élünk, de sokkal rosszabban, mint élhetnénk, pl összehasonlítva a lengyelekkel, szlovákokkal - vagy egyre inkább a románokkal is.
Nem, nem és nem. A KSH adatait kell megnézni és akkor rájöhetsz, hogy nehéz ilyen sarkos kijelentéseket tenni. A fizessenek a gazdagok kampány mielőtt elkezdődött már megbukott. Pl. Puzsér, Lattman Tamás nem volt érdekelt a hatalom leváltásában. És vannak jónéhányan akik a jelenlegi rendszer ellen szólalnak meg, de nem feltétlenül érdekük a változás. Néha nagyon kell figyelni, hogy mit mondanak és érteni fogod.
Egy megjegyzés: nem említik a szegények adóját, az áfát, amit mindenki fizet, a szelet kenyér után is. Ez a legkönnyebben beszedhető adó, hiszen a vállalkozás nyereségét viszonylag könnyen le lehet költségelni, viszont az áruforgalmi adatok nyomon követhetők.
a kenyéren 5% az ÁFA és? olcsóbb lett? egyébként meg is válaszoltad a saját feltevésedet, azért a fogyasztást és nem a jövedelmet adóztatják, mert az utóbbit sokkal nehezebb behajtani
Az orbáni rendszer egyáltalán nem neoliberális, kőkeményen beavatkozó állam mind gazdasági, mind egyéb téren. Amúgy az is tudható, hogy az újraelosztás mértéke is magas (kb annyi mint a rendszerváltás óta mindig), más kérdés, hogy milyen módon történik (és ebben Magyar Bálint mondta eddig a legtalálóbbat).
Ez sem igaz így, rengeteg támogatást nyújt a multiknak, amúgy az egész megközelítés recseg ropog, mert Orbánnak nincs ideológiai elköteleződése, max annyi a konstans, hogy központosít és jogállamiság és verseny szkeptikus (e tekintetben sem neoliberális) Nyilván használ mindenféle kampánylózungot meg különböző policy elemeket, de ebből koherens dolog nem áll össze pláne nem valami fajta ideológia, már amennyiben a populizmust nem tekintjük annak.
ezt mond a fideszes szavazoknak, akik ugyse fognak hinni neked. valasztasokon kivul levaltani egy rezsimet kisse problemas... arrol azert igenis folyamatosan kellene beszelni minel tagabb korben ettol fuggetlenul, hogy egy uj rendszer hogyan lehetne sokkal jobb mint a jelenleginel. de a rendszert nem ok fogjak helyetted levaltani. mindenki csak a sult galambot varja.
@@maaczka És ehhez nem kell Szabolcsba, meg Borsodba utazni, elég ha elmegy a Balcsitól 20 km-re Somogyba, ott is láthat olyan nyomorult falvakat, hogy leesne az álla! Az nem zavarja az ilyen M1 sérülteket, hogy statisztikailag is több millióan élnek 100 000 forint alatti jövedelemből, neki azt mondták, a nyugat minket irigyel!
Az EU szegénységi szintje alatt él a magyarok több mint 70 %-a, a magyar szegénységi küszöb alatt több mint 30%. Egyszer próbáld ki, milyen havi százezer forintból ( vagy kevesebből ) fenntartani magad! Idióta!
nos... a plebsnek dolgoznia kell loviit kell keresnie na nem vmi Ai-s tulszofisztikalt melot hanem a szalag mellett vagy szalagot kiszolgalo ketkezi munkat! 2010ben 1 millanak nem volt ilyen meloja vonyitottak a piiiznelkuliseg miatt.... mara mar van sot mar tul sok is a melo! szoval a magyar plebsnek mindig szuksege lesz osszeszerelo uzemre!
Több mint fél órája nézem és eddig jobban egyetértenek,mint én a párommal. Hát még itthon is több vita van gyerekek! Ez mitől vita? Lesz verekedés,várjak még,vagy megkérik egymás kezét?
Még nem néztem meg, de a címből következik egy alapvető nézet. Munka alapú társadalom egyenlő építés fejlődés, szervezettség öntudat. Segély alapú társadalom egyenlő hatalmi elnyomás, a segélyezett alávetett, a hatalom eszköze addig él, amíg a hatalom engedi. Elnyomott tudatlan konzumidióta.
Reagan ét Thacher mint neoLIBERÁLISOK :-) Nem tör bele a nyelvetek?
Рік тому+3
@g.gyorgyhorvath6634 Az a gazdasági gondolkodás, neoliberális gazdaság. Egy magát konzervatívként kommunikáló párt gond nélkül tud neolib gazdaságot csinálni.
A neoliberalizmus egy közgazdasági fogalom. Semmi köze a kultúrális liberalizmushoz. Talán tanulj egy kis közgazdaságtant, és akkor nem fog beletörni a nyelved ilyen egyszerű dolgokba.
@ Sajnos, én jóval öregebb vagyok - s jól emlékszem, hogy ezt még neokonzervatívnak hívták. Azután a balos szcénában már így terjedt el - de még senkivel sem találkoztam, aki önmagát neolibnek nevezte volna. (Én szellemi trehányságnak tartom a piaci fundamentalista használata helyett.)
Igen, a neoliberalizmus alapvetően egy konzervatív gazdasági ideológia, ezért is hívják az USA-ban neokonzervativizmusnak is(ahol a "liberalism" szavuk gyakorlatilag a baloldalt, a "conservatism" szavuk pedig a jobboldalt jelentik, így lesznek olyan vicces kijelentések minthogy "ezek a liberálisok be akarják vezetni a kommunizmust!!!4!"). Pinochet is neoliberális volt, aztán mégis egy katonai junta vezetője, diktátora volt, tömegével estek ki a rezsimmel szembenálló politikusok, szakszervezetisek, tanárok, gondolkodók a helikopterekből, és Chile őslakos kisebbségeit is rendesen elnyomták a junta időszakában, hogy az (elsősorban amerikai) tőkét a lehető legjobban kiszolgálják. A neoliberalizmusban az a "jó", hogy gyakorlatilag a balközéptől a szélsőjobbig bármiféle kormánnyal meg lehet csinálni, így lett az, hogy Magyarországon a 2/3-al operáló nominálisan szociáldemokrata és részben szocliberális Horn-kormány gyakorlatilag betűre pontosan ugyanazt a gazdaságpolitikát folytatta, mint a korabeli lengyel jobboldali, keresztény-konzervatív koalíció, vagy előtte a Pinochet-féle fasiszta Chile, vagy a jobbközép ukrán kormány, vagy a centrista cseh kormány. A neoliberális gazdaságpolitika a '90-es évekre már felülkerekedett az ideológián, és általános igazsággá vált a korabeli vezetők körében, és csak a 2008-as világválság után kezdték el felülértékelni, hogy hoppá, talán mégis hiba volt úgy tekinteni a gazdaságra, mint egy ideológián kívüli területre, ahol vannak abszolút, egyetemes válaszok.
Pogi néha akkora marhasàgokat mond, hogy na ! Inkàbb maradna a szakmàjànàl (a szocdem - és a kommunista - sztori nem az övé) A màsik fiùval nem foglalkozom (az tök laikus a kérdésben)..
Rég hallottam ilyen értelmes beszélgetést, szüksége van több ilyenre a magyar közéletnek!
Rendkívül értékes,közérdekű beszélgetés volt. Sok hasonlóra lenne szükség. Nagyon tetszett a beszélgetés stílusa. Nagyszerű szakemberek.
Évek óta sok közéleti témájú podcastot, vitát, interjút hallgatok, de ez az első eset, hogy azt érzem, hogy még legalább háromszor (de inkább ötször) muszáj lesz meghallgatnom, hogy később is idézni tudjak belőle, hogy a hétköznapokban velem legyenek az érveik, a tényeik, hogy az összefüggéseket ne csak homályosan érezzem, hanem tisztán lássam őket.
Nagy köszönet érte. Minden másodpercét nagyon megérte hallgatni!
Pont így látom én is. Különösen Orbán Krisztián lényeglátása tetszett, a nemzetközi szakirodalom folyamatosa hivatkozása nélkül is.
Ez jó ötlet!
Nagyon fontos dolgok hangzottak el ismét, köszönet!
Nagyszerű beszélgetés, órákig hallgatam volna még.
Remek, informatív és közérthető.... Gratulálok ❤
Köszönöm! Két fényes elme beszélgetését láttuk és hallgattuk!
Igen, így ketten nem összeadódtak, hanem hatványozódtak. De a moderátor, Kárpáti András is szuper volt, mert attól kiráz a hideg, amikor a kérdező a témában tök homály, nem tud érdemi kérdést felvetni, és a vendég(ek)nek kell a hátukon vinni a beszélgetést.
Kíváló beszélgetés volt, sok nagy igazsággal.
Csak ilyenek után sírhatnékom van, hogy semmi esély arra, hogy valahogy értelmesebb világban éljünk - pláne ebben az országban...
Gyűlölöm, ezt a "hamarosan kezdünk", több perces várakoztatást !!!
Köszönöm a remek beszélgetést! Nem tudtam, hogy public intellectualnak hívják, csak éreztem már jó sok éve, hogy ez az embertípus hiányzik a nyilvánosságból. Például a migráns válság idején fájóan hiányzott, hogy emberek árnyalt véleményeket fogalmazzanak meg egy komplex és nehéz témáról. Az uszítás helyett/mellett segíteni orientálódni a jónépnek.
Neked is nagyon beégett a migráncsozás? Hogy a faszba jön ehhez a témahoz a migráncs? Sehogy? Neked mindenről ez jut eszedbe? 😊
Nem azért nem fogalmaznak meg emberek árnyaltabb véleményt mert nincs nekik, hanem mert nincs rá igény. Ha egy felkapottabb/megosztóbb témában valaki árnyalja a dolgokat, azzal a mostani rendszerben célkeresztet rajzol a saját homlokára. ahova aztan mindkét oldal szereplői előszeretettel kezdenek el lövöldözni.
De még csak messze se kell menni ilyen esetekért. Itt a partizanon, amikor Marci interjút készít vkivel és ezen ember árnyaltabb véleménye szembe megy a kérdező “vilagfelfogásával”. De hozhatnám példának Puzsért is, akivel bár nem feltétlen kell egyetérteni vagy szeretni őt. Az egyik oldal szerint fideszes, míg a másik szerint ellenzéki.
@@vzarmo Egy árnyalt vélemény felvállalása az egyetlen helyes út. Ha valaki vállalja, hogy célkereszt legyen a homlokán, az csak az ő emberi nagyságát mutatja.
Azért ez egy nagyon sarkos állítás. Én ezt árnyalnám.@@vzarmo
Ha az embereknek hosszasan és részletesen beszélsz egy témáról amiben egyébként makacs szilárd véleményük van, akkor rövid odaszúrásokkal és személyeskedéssel fognak válaszolni, ami mögé beáll majd a többi is, mert az könnyen érthető és velős és "kemény". Nem véletlen, hogy orbi és sleppje is szinte kizárólag tőmondatokban beszél. Ilyen eszmecseréket az hallgat végig, akiket érdekel a saját fejlődése vagy a téma.
Iszonyú hasznos beszélgetés, Nagyon nagy köszönet!
Szuper volt, köszönöm!
En nem is tudom melyik részét emeljem ki, annyi jó hangzott itt el. Ezt le fogom menteni. Talán az egyik : 1-15 környékén amikor Pogi arról beszél, hogy a társadalom egy része igenis fejlődést és magához képest anyagi javulást él meg addig nem foglalkozik a fentiek extra gazdagodásával.Pontosan ezt látom. Szarik az átlagember makrógazdasági dolgokra, elméletekre, fel se fogja a versenyképesség és hasonló fogalmakat. Az ismerősi 30-40-esek körében 60-70 % felvette a CSOK-ot, BABA-várót, 3+3 -at meg mittudomén milyen támogatást. Az ingatlanja dupláját -tripláját éri mint 5 éve, autóiparban nő a fizetése 10 éve. Innentől kezdve kicsit persze zavarja a Lőrinc yachtozgatása, meg hogy k. drága a kaja, meg, hogy a Fradika milliárdokból kesik a BL-ből villanyszerelőkből álló csapattól. De amúgy meg a fentiek érdeklik és beleszarik, úgyis mindenre megvan a magyarázat. Szemét EU, szemét ukránok, szemét Soros, szemét USA stb.... Ez az átlagember realitása, no.
Nem kéne ennyire ragaszkodni, a "magyar ember hülye" kiindulóponthoz. Pont az hangzott el, hogy rosszak a makrogazdasági adatok, de korábban még rosszabbak voltak. Ha nem akar az ún. ellenzék még 8 év Fideszt, akkor ezt kéne abbahagyni.
De ugyanúgy igaz arra is, amikor az egyéni és közösségi jogok csorbulnak. Amíg viszonylag jobban él, addig leszarja, hogy közben szépen röghöz kötik.
a díszlet is, az egész produkció is nagyon menő lett! úgy néz ki, mintha a Szikrának mindegy volna, hogy apró vagy óriás nehézséggel szembesül, szörföl a tajtékok közt!! fantasztikus munka!!!
Hihetettlenül inteligens, információ dús beszélgetés volt. Bárcsak a mindekori kormány olyan lett volna illetve ilyen lenne mint amilyen ez a beszélgetés volt!
Vita ugyan nem nagyon volt, de sok érdekes és új dolgot hallottam.
Nem tudom minek kell a magyar közéletben és médiában minden beszélgetést "vitának" nevezni.
Utálom, amikor azt mondják mindig, hogy "vita kell, mert az a jó, abból lesz valami" mintha a vitán kívül nem is létezne más csak bológatójánosok ülése. Miért nem lehet valamit beszélgetésnek vagy megbeszélésnek nevezni? Miért nem elég jó az, hogy két értelmes ember, akiknek eredeti gondoalataik és meglátásaik vannak (nem mint sok riportban, ahol sokan csak ezerszer elmondott közhelyeket sorolnak) egyszerűen csak beszélgetnek egymással.
Nagyon jó beszélgetés volt, szerencsére nem kalandozott el Pogátsa Zoltán olyan dolgok magabiztos fejtegetésébe, amikhez nem ért és néha orbitális baromságokat képes mondani. (pl.atomenergiáról, megújuló energiáról, mindenféle technikai dolgokról..)
@@gaborbakos7058így van, el kell adni vmivel a tásalgást, a vita tan' a legkevesbé fájó hajlítás. Nincs jól beszólt, vagy pogácsa szerint mind meghalunk a jelenlegi eletmódunkat fenntartva 10 éven belül... stb hangzatos cím. 😊
@@gaborbakos7058Régebben volt egy jó szó, arra amit pedzegetsz: eszmecsere. Erre a beszélgetésre is illik a szó.
Úgy volt ez vita, ahogy Lenin elvtárs Varsóban...
Köszönjük a három szakember idejét és munkáját! Közérthető volt, és összefüggéseiben mutatta meg a gazdaságot és társadalmat. Ami nagy magyar cégek most léteznek (Mol, Richter, OTP), azok 70-110(120) éve alapítódtak, azokat vették át (lopták el) az oligarchák (a Richtert előtte az állampárt ), illetve az állam (Richter) (aminek vezetője a fő oligarcha). Szupi kis "kapitalizmus" ez :( (tudom nyrt, tehát bárki vehetett részesedést, de az irányítás és sok részvény ezeknél az embereknél van ).
Pogi olyan felemelően tudja előadni, hogy számon kellene kérni az államon, hogy lop. Olyan szívesen egyeztetnék vele arról, hogy erre mégis milyen, a gyakorlatban is megvalósítható tervet tud elképzelni Mo-on. Ennek én ugyanis csak 3 megoldását (ill. annak lehetővé nem tételét, hogy meglopjon az állam) látom:
1. Fegyveres felkelés azok által, akik nem osztoznak az agymosásban. Ezt demokratikus keretek között talán elvethetjük.
2. Tüntikézés/szavazás. Ez nem működik, mert Mo-on több az agymosott, simán megszavaz egy olyan tolvaj bandát, akik pl. a bruttó fizetése több, mint felét jórészt ellopja (a bérjövedelmet terhelő járulékok + 27% ÁFA - ami már inkább 31 az élelmiszerek esetében) és cserébe szétrohadó (gyakorlatilag bizonyos szempontból már nem működő) egészségügyet és oktatást és rendfenntartást "ad" (ezek lennének amúgy az alapfunkciói, ha már pénzt szed rá).
3. Költözés. (Én egyébként, mivel a fenti két megoldás nem elérhető, nehéz szívvel ugyan, de emellett döntöttem, mivel ez ellenben egyéni szinten garantáltan működik - persze ha van az egyénnek valamilyen szakmában értékelhető tudása (vagy eleve nagyobb vagyona van) és képes elszakadni az országban esetleg élő szeretteitől, vagy egyéb kötelékeitől.)
o egy idealis helyzetrol beszelt szerintem inkabb, nem a ma magyarorszagarol az itteni allapotok kozott. azert sokan kifejtettek mar azt, hogy egy ilyen a sajat hatalmat korlatlan hatalommal es eroforrasokkal foggal-korommel vedo hatalmat nem lehet legyozni valasztasokon az o jatekszabalyai szerint, igy ez a rendszer akkor bukhat meg, ha a kulso nemzetkozi kornyezet kenyszeriti azt ki. persze meg szoba johetne egy 89-hez hasonlo bekes rendszervaltas is, de ebben hiszek a legkevesbe.
Például, hogy működjön az ügyészség!
@@polgár8353 Nézz utána, hogy Polt Péter kicsoda és hogyan került a posztjára, ill. hogy várhatóan meddig lesz ott! A jelenlegi maffiával ez nemigen fog változni, így előbb azokat kellene eltávolítani, hogy bármi változhasson a megfelelő irányba.
@@brdfsz Hát a működést nem is a Polttal gondoltam, neki más helyet gondolok!
ó, hát ez nagyon egyszerű. mindegy, hogy ki a főügyész, amíg 3 millió embernek tökéletes, ami most van. ha elér az elégedetlenség egy kritikus pontra, akkor majd számonkérünk. egyelőre örül a társadalom, hogy nem erőszakolja meg a migráns, így a lopás de facto legitim.
1:14:43.. kérdés? Mit jelent gazdagnak lenni? Miben határoznátok meg a középosztályt?
Szerintem "vs." helyett legyen "feat." - és a videó pörfikt lesz. ;)
Kétlem, hogy a videón változtatna a cím módosítása 😊
@@nemethakos7449 Abból indulok ki, hogy a cím előkészíti a befogadót a várható tartalomra. Az eredeti cím olyan elvárásokat ébreszt, amelyeknek nem képes megfelelni.
@@hungarianonstop Így van persze, soha nem láttunk még félrevezető, clickbait, szenzációt ígérő címet, videónál és cikkeknél sem 🙃
valóban, inkább egyetértés volt, mint nem
Remek volt, koszonom!
Én elégedett vagyok a válva előadott értelmes véleményekkel/értékelésekkel/gondolatokkal. Nem hiányoltam elvakult ostobaságokat a vita kedvéért. Élveztem két remek közgazdász diskurzusát fontos kérdésekről.
@mikoltavas2434 Hát kénytelen leszel végighallgatni és értelmezni 🥺
@mikoltavas2434 üdv a nyilvános komment szekcióban morci. a gyomrodra meg egy kis b6 vitamint javaslok.
@@dlovas ne etesd :D
:-) Szerintem jogos kérdés. Alap esetben azt mondanám, hogy a tudás alapú társadalom az alternatíva. De ha azt már eljátszottuk, akkor sokan úgy gondolják be kell lépni a NER-be.@mikoltavas2434
1:13:10 Széchenyi János egyetem parkoló-beléptető rendszerét javítottam ~ 2010 körül.. Bekolbászoltam az audi tanszékre, és láss csodát az audi ott képzi a saját mérnöketi. Ez érvényes a bosch-ra is és a mercire, a contira! Aláírom hogy nem teljesen up-to- date a felsőoktatás, de ez nem is fog egyik pillanatról a másikra megváltozni ha 80 éves technológiát ismerő tanárok oktatnak tanterv szerint.. ilyen tanszékek kellenek az egyetemekre!
Szerintem, a covid utáni válság kezelés egyszerűen arról szólt, szól, hogy átrendezték a jövedelem elosztást a tőke javára. Ha csökkentették volna a fizetéseket abból a legtöbb helyen tüntetések lettek volna így meg mindenütt benyelték a dolgozók.
Ezt kifejtenéd?
Természetesen mindenütt a tőke arra törekszik , hogy minél nagyobb részt szakítson ki a megtermelt jövedelemből, de ennek-főleg nyugaton- korlátja az erős szakszervezetek Hogyan lehet ezt a célt még is elérni? A kormányokat rávesszük pumpálják eszetlenül a pénzt a gazdaságba ezzel feltúrbózzuk az inflációt, hatalmas indokolatlan árnövekedést idézünk elő, viszont a fizetéseket jóval kisebb mértékben emeljük. Már is megvalósult, a tőke tulajdonosoknak több jut a megtermelt jövedelemből a melósnak kevesebb. Magyarországon egyébként ebben a negatív folyamatban is élen járunk. Nálunk a tőke/munka részesedése a megtermelt javakból 56/44 a többi posztszocialista országban kb 50/50 nyugaton nagy szórással de kb 40/60 @@MegaAbgt
Munkaalapú társadalom ... vagyis rendes nevén rabszolgaság. A munkamegosztás alapú társadalom már kicsit másképpen hangzana, és a vetésforgó jut eszembe leginkább.
A kamat, mint intézmény megszüntetése jó eséllyel fel sem merül, ahogyan a manapság irgalmatlan mértékű élősködés lehetőségének beszántása sem. Ez van.
Óriási volt, na pont ez a szintű közbeszéd és rendszeres public intellectual hiányzik ebből az országból. Amíg ezt nem rakjuk helyre, Fidesz és 2/3 a magyar valóság....
54:48. 2013-2022 között azért kellett emelni a béreket mert a piac ezt kívánta meg.. Leginkább a csok és a nemzeti beruházások által előidőzett munkaerőelszívás adott piaci szereplők reakciója.
Jó volt!
Ezt mindenkinek kötelező lenne megnézni!
Minek? Mao. 80% -a nem értené és akkor optimista vagyok. Aki érti már készül kifele, ha nem épp ott van már.
A címet átírnám Nagy közgazdász egyetértésre, de amúgy jó volt hallgatni.
Nem nagy eszmefuttatásokat kell vége
Zni, hanem az ország vagyonát,piacát, feldolgozóiparát, visszaszerezni, amit a jóléti rendszerváltás elherdált.ki akarta
52:27 Milyen érdekes, hogy a társasági adók felsorolásánál véletlenül kimaradt Luxemburg és Ciprus. Kíváncsi vagyok, hogy a nagy szolidalitás nevében mekkora társasági adót fizetnek, és ők benne vannak-e globális minimum adóban?! Nagyon meglepőek a válaszok. (Mivel Luxemburg meg sem lett említve, engem itt veszítettek el. Csak azt említeni, ami kényelmes és alátámasztja a narratívát, az nagyon nem szép dolog!)
Egyáltalán Luxemburg miből él? Mert iparja kicsi, mezőgazdasága nem sok.
Én egyetértek az európai minimálbérrel, ha az a luxemburgi minimálbérrel egyezik mai áron, és ha a németek és a franciák fizetik.
zsír volt,köszi
1:16:54 megértem ha valakinek személyes unszimátiája van Gyurcsánnyal szemben. De a tárgyilagosság akkor sem ártana. Az IMF hitelre a világgazdasági válság kezelésére volt szükség. Az egészet nem használták fel teljes egészében. Pl. A Fidesz abból vásárolta vissza a MOL-t. Az ország fizetőképességét volt hivatott demonstrálni.
Az IMF hitelre azért volt szükség, hogyha esetleg az ország nem tudná a piacról devizát vásárolni, magyarul elkerülje az államcsődöt. Nem is volt semmiféle kezelése a válságnak, brutál sötét idők voltak azok.
Szakszervezetek vezetői lenyelték az az összes pénzt 89 után! Munkáltatók bérencei lettek. Eladták az üdülőiket is, monétát zsebretették.
Mo-n nincsenek szakszervezetek, 89 előtt sem voltak és nem is lettek. Ha lennének, a sikkasztó vezetőik egyszer tudnának sikkasztani, azonnal elzavarnák őket és az új vezetés már nem merne ilyesmivel próbálkozni. A szakszervezetek fő feladata nem az üdülők üzemeltetése, hanem minél magasabb munkabérek kialkudása a munkáltatóval.
Ez így túlzás, nem mindegyikük olyan, mint Gaskó... (Az üdülők eladása a cafeteria része).
Ennél sokkal nagyobb gond az elaprózottság (szakmai - és politikai. 89-ben minden párt létrehozta a maga szakszervezetét, a szakszervezetek csak a saját, közvetlen munkaadóiknál igyekeztek eljárni.)
@@g.gyorgyhorvath6634 mert milyen a gaskó? az egyetlen jelentős szakszervezetis amelyik bele mert rúgni a szocialista kormányokba
az összes többi szerint a sztrákj ellentétes a hivatástudattal (persze csak 2010ig)
egyébként a szakszervezetek vagyonát a Horn-kormány államosította
@@laszlo4919 Milyen? Elég jól megtollasodott, egy mindenhol máshol törvénytelen sztrájkot indított - de Handó Tündénél átment a dolog. Azután tapsolt az mt módosításnak.
Ha tényleg érdekel a szakszervezeti vagyon sorsa - akkor 91-ig kell visszanézned.
1:04:32.. pont, hogy lett középosztály és pont, hogy lett lehetőség pénzért dolgozni! valóban nem érjük el svájci fizetés szintet ez igaz, de az nem igaz hogy be lenne ragadva a magyar társadalom. Ez a szöveg egy szubjektív demagóg meglátás. Én így látom ha végignézek a ~600 ismerősömön fb-on.. látom miből élnek, látom merre hol nyaralnak, látom milyen ingóságaik vannak.. lenyúlnak? Persze, mint mindenhol, de most több marad és ez tapasztalat.. 2007-töl építőiparban dolgoztam!.. a munkaerőpiaci helyzet miatt igenis meg lehet keresni becsületesen a pénzt, csak tenni kell érte! Az valóban igaz hogy leginkább csak ilyen export multiknál!
1:23:25 "mennyiben másabb" - jobban hangzik: mennyiben más
Ez mind nagyon szép, de érzek itt valamit, amiről nem beszéltek, az okról, hogy mi volt az oka a 2010. év előtti kevésbé sikeres kormányzásoknak. A Kádár-szovjet kormányzás utáni társadalmi és gazdasági átalakulásra nagyon kevés idő volt, hogy akár a gazdasági és társadalmi átalakulást, az emberek gondolkodását meg lehessen változtatni. Szinte mindent 0-ról kellett kezdeni, átalakítani egy teljesen megváltozott körülmények között. Nem beszélve a nagy gazdasági ill. pénzügyi világválságról és arról, hogy nem dőltek az EU milliárdok az országba. Amikor a fidesz átvette a hatalmat, már nem alapokról kellett kezdenie, hanem a már meglévő alapokra épített rá, amihez volt 14 éve, hogy sikeresebben folytassa a kormányzást. De igencsak kevés a lehetőségeihez képest, amit létrehozott, megépített, sőt rombolta a társadalom erkölcsét, gondolkodását, teljesen leszoktatta az embereket arról, hogy politizáljon és foglalkozzon a közérdekkel, mert Orbán átvette tőlük az önállóságot. Pogátsa Zoltán szerintem nagyon rosszul teszi, hogy relativizálja a korábbi és a mai ellenzékiséget és azonosítja őket. Sokkal többet tudtak és sokkal progresszivebbek voltak azok között a körülmények között mint például a fidesz. most, hiszen akkor nem is jöhetett volna létre a rendszerváltás. Felesleges visszafelé mutogatni még mindig, inkább azt szeretném hallani, ezen ami most van, hogyan lehet változtatni.
Nekem a 2010 előtti kevésbé sikeres kormányzásról az volt a benyomásom, hogy a szociknak egyszerűen semmilyen víziójuk nem volt a jövőről. Ezt a témát azóta is kerülik, mint a tüzet, akár még a Klubrádióban sem merül fel, mint megértésre szoruló pont. A Fidesz meg elő tudott rántani Orbán kabátújjából egy nemzeti jövőképet, ami mégis csak eggyel több, mint a 0. Ehhez legalább a Zemberek tudnak valahogy viszonyulni.
Fideszes/mi hazánkos szavazóként mondom, hogy ez nagyon izgalmas jó beszélget ("vita'" ) volt.
Jó végre olyan embereket hallani akik építeni akarnak valamit ebben az országban és nem dehumanizálják az ellenoldalt. :)
Attól függetlenül, hogy én például más értékrenddel rendelkezem. :)
szted amúgy a fidesz/mi hazánk mit akar építeni ebben az országban?
Ezt általában olyan emberek kérdezik ,akik őrökké elégedetlenek egyáltalán nincsen mértéktartó véleményük semmiről és csak fekete-fehérben látják a világot.
Tipikusan zsidózó, cigányozó ellenzéki szavazók ,akik a legmeglepettebbek amikor egy nyugati munkahelyről kirúgják őket buzizás miatt.
Aki szerint Toroczkai vagy Orbán a patás ördög (vagy kontra GYF vagy Márki-Zay) az tőlem nyugodtan kimaradhat a párbeszédből.
@@maaczka
Éppen a fidesz a gátja annak, hogy Magyarország felzárkózzon.... A mihasznák semmivel sem jobbak.....
A Nemzeti Munkaállam megváltoztatta a munkához való hozzáállást.
Vita alig volt, de jó volt.
Infláció, munkanélküliség a külső fizetési mérleg, a költségvetési hiány.
A közgazdaságtan lényege, hogy hogyan vegyék el a javakat azoktól akik megtermelik és adják oda a gazdagoknak. :)
A lényegi mondandó 1:15:45 és 1:19:30 közt van. Miért ilyen népszerű a Fidesz? A Fidesz idején jelentős minimálbéremelés, stb.
És a minimálbér megadóztatása!
Értékét tekintve a minimálbér, ma sem képvisel több vásárlói értéket mit 2010-ben.... A fidesz megtéveszt, emelte a béreket, nyugdíjakat de összességében nem tudnak többet vásárolni az emberek mint 10-15 évvel ezelőtt....
még, még ... még több ilyet
Pogácsa Zoltán T szeretem
1:43:58. Kereslet lenne, kínálat nincs
Hihetetlen, hogy az egész videóban egy szó sem esett a pénznyomtatásról, Magyarországon 5 év alatt megduplázódott a pénzmennyiség. Ez a fő oka az egyenlötlenségeknek és nem a kapitalizmus. Amíg ez az állami monopólium létezik, addig az egyenlőtlenség tovább fog nőni. A pénznyomtatást kihagyni egy ilyen vitából olyan, mintha a fizikusok figyelmen kívül hagynák az energia megmaradásának törvényét.
Nem értik az emberek, hogy a fedezetlenül kibocsájtott pénz növeli az inflációt, és majd néznek a boltokban..., de Brüsszel lesz a hibás! Nem véletlen, hogy az MNB-nek 2400 milliárd lesz a vesztesége, mert a világ minden pénzét elköltötték a forint "stabilizálására"! Pogátsa ezért megy az idegeimre, mert mindig azt magyarázza, hogy az állam nem mehet csődbe ( ez igaz is ) csak azt felejti elmesélni, ez mivel jár!
Tudományos technologus 😂 zseniális, ezt innentől kezdve használni fogom 😂😂😂
Töröljék a videó elejéről a "Visszaszámlálót"! (0:01-től)
Értékteremtő alapú társadalomra van szükség.
Egyszer elmagyarázhatná már valaki, hogy az adómentes minimálbér az hogy fér bele a közteherviselésbe.
Arról nem beszélve, hogy anno, amikor adómentes volt, akkor hányan kerestek ténylegesen minimálbért, és mennyien trükköztek ezzel. Magyar viszonyok között a minimálbér nem lehet adómentes, mert rengetegen visszaélnek vele, ezt el kéne már felejteni.
9%-os társasági adóval semmiképp sem. Hozzáteszem ez csak a műsort vezető kérdésében szerepelt, a lényeg inkább egy progresszív jövedelemadó lenne, ahol nem a nagyvállalatok adóznak a legkevesebbet, és nem az alacsony bérekből folyik be ilyen nagy mértékű adó. Ugyanezt gondolom a kis és nagy vállalkozások vonatkozásában, ahol a KATA kivezetésével a kezdő és kisvállalkozókat, akiknek a bevételei maximum egy átlagos életszínvonalat engednek finanszírozni, lehetetlenítették el. Nem azt mondom hogy jó volt a KATA úgy ahogy volt, de annak a feltételeit is lehetett volna értelmesen szűkíteni, vagy bevétel arányosan növelni az adó mértékét. Igaz, ilyen törvény nem lehet 2 nap alatt megszülni :D
A baloldali csávónak annyira fogalma sincs, hogy mi van itthon, hogy hihetetlen. Elképesztő, most akkor ők lennének az alternatíva az aktuális rendszerhez képest. ez így nem túl felüdítő, ez nem jó így semmire.
Nektek jó. Mert eltart.
Ez milyen vita volt? Ugyanazt mondta mindkettő...
ez annyira volt vita, mint amennyire a Fidesz jobboldali.
A Fidesz szélsőjobboldali.
Amúgy attól még egyáltalán nem rossz és értéktelen egy beszélgetés, mert a résztvevő felek felek sokmindenben egyetértenek. Én nagyon utálom azt, amikor egyesek a vitát ajnározzák, hogy a vita, az a valami ami valami jó dolgot teremt. Egyáltalán nem. Nagyon-nagyon sok a parttalan, értelmetlen vita a semmiről, ahol csak azért vitatkoznak a felek, hogy ellentmondjanak egymásnak.
Nem tudom miért kell minden beszélgetést "vita" címmel beharangozni. Miért nem lehet megbeszélésnek vagy egy témáról való beszélgetésnek nevezni? A lényeg, hogy a részvevők nem csak közhelyeket mondjanak, mint sok esetben, hanem eredeti gondolataik és mély meglátásaik legyenek, mint itt.
De te nyilvánvalóan jobboldali vagy és a jobboldaliakra jellemző egyfajta egoizmus és agresszivitás. Te VITÁT akarsz látni, harcot, egymás torkának esést minden esetben, különben szerinted nem volt érdemleges a beszélgetés.
@@gaborbakos7058 ajaj... csak mert le mertem irni, hogy a videót beharangozó foto köszönöviszonyban sincs annak tartalmával, mar ilyen dolgokat vizinoalsz rólam. ok. higgy, amit akarsz. :)
A fidesz szélsőbaloldali, egy szart jobboldali.
Kissé csúsztat Pogátsa: amikor a min.bérről volt szó - akkor magas volt a munkanélküliség.
Növekedés - dematerializált módon.
Az újraelosztás nem segít a materiális (anyag, energie, CO2 kibocsátás) fenntarthatatlanságon.
Nem igazságtalan - méltánytalan. Ha múlt század 2. fele az aranykor - akkor kell egy erő, mely ellensúlyt képez a globális főkével szemben. (Ugyanis ez a megoldási kulcs a kárhoztatott egyenlőtlenségben: a cégek az egész világon termelik a profitot - az elosztásban pedig a baloldal is csak nemzeti keretekben képes gondolkodni.)
Kérem, valaki aki tudja; ossza már meg velem, hogy miért is jó ez 4:17 perc szünet!!!!
Szükség van a szakértőkre, mert különben az lesz, ami Pogi Genetika vs. Szocializáció beszélgetésén. :)
Elég nevetséges ezt vitának nevezni, ahogy két szocialista közgazdász beszélget és jókat egyetértenek. Nem azt mondom, hogy rögtön Bokros Lajost kell meghívni(bár az sokkal érdekesebb lenne), de legalább egy Mihályi Pétert vagy Csaba Lászlót hívnának meg, akkor ott talán lenne érdemi vita is, de ennek a buborékban való beszélgetésnek nem sok értelme van.
Létezik értelmes, jófej "Orbán"? Szerintem váltson nevet! 😊
Azért bele kéne venni ezekbe a vitákba, hogy miből keletkezett a jövedelem. A megítélésnél figyelembe kene venni....
Az a baj, hogy Pogi arról beszél, hogy szinte mindig ott tartunk, hogy orbiról vitázunk, ki szereti ki nem és ezzel úgy tesz mintha ő valami intelligens kívülálló lenne, aki nem lenne része ennek a folyamatnak. De az a nagy igazság, hogy már jó ideje beállt durva kormányellenes gyűlölködőnek ő is, szóval egyáltalán nincs kívül azon amiről beszél és innentől hiteltelen amit mond.
Ugyanez elmondható mindenkiről, aki egynél többször kritikát fogalmaz meg a jelenlegi kormányról.
Ennek a beszélgetésnek is az M1-en kellett volna lemennie..
Állítólag alig nézik.
Románia lehagyott bennünket? LOL
Erről őket is megkérdezném.
Másrészt: maga a beszélgetés zseniális volt! ❤
A rendszerváltáskor átköltözött barátaim, mind hazamentek!
1:16:52 Ez így egyszerűen nem igaz.
1. Az emberek utólag arra emlékeznek, amit azóta sokat hallottak. És még olyanra is, ami meg sem történt.
2. A KSH adatai szerint a lakosság jövedelmi közepén csökkent legjobban a jövedelem. A szegényeké kevésbé.
3. A válság idején kinek a hangját halljuk? Például Puzsérét. A szegényekét nem.
3. Ahogy a videóban is elhangzik, a szegény réteg politikailag passzív. Nem tud magának fórumot létrehozni, érdekérvényesíteni. A középosztály képes. Emiatt jut el hozzád amit Puzsér mond, és az nem izgat amit Józsi bácsi mondd, h drágább lett a feles, mert eddig is kb. ezt mondta és már akkor se érdekelt.
@@johnny19861215 Nem igaz.
Puzsér legfeljebb bosszant. Józsi bácsi nem biztos, hogy felest iszik. Érdektelen, a feles árának emelkedése. Józsi bácsi anyagi helyzetének változása eljut hozzám.
Ne bonyolítsuk túl, van a munka alapú társadalom és van a jóléti. Mi sajnos nem az utóbbiba tartozunk.
A jóléti társadalomban is kell dolgozni.
@@brandonlanois1734Persze, csak nem mindegy, hogy mennyi a hozzá adott érték... A jóléti társadalmak azért lettek jóléti társadalmak, mert magas hozzá adott értékkel dolgoztak, ami többet ér, végső soron magasabb fizetés érhető el. Az itthoni "munkaalapú társadalom" kitalációja meg kimondottan az alacsony hozzá adott értékre megy. Vagyis dolgozunk-dolgozunk, de a termék értékének legmeghatározóbb hányada nem itt keletkezik, így nyilván nem is fogunk érte annyit kapni.
actakuuuva, Pogátsának a kb 6 percnél bemutatott gesztusa.....
bevallom, meghatott, az első pillanatban nem is értettem, de mikorra a végére ért, láttam, hogy egy nagyformátumú EMBER!!!
Én már az első pillanatban értettem, de ez persze nem verseny.
Így voltam vele én is, először nem értettem, hogy miért veszi el a poharát.
Nagy pacsi a Bernie Sanders pólónak 😅
jó,, jó, de azért aki jártas ebben nagyon kilóg a lóláb, hogy egy olyan amerikai hadovál az újraelosztásról ,aki azért nem veti meg a pénzt, hogy finoman fogalmazzak. Amúgy tényelg plusz pont.
Csak beleőrülök abba, ahogy ez a jóember állandóan emelt hangon "ordibál"
Puzsér?
Nem, itt most konkrétan az Orbán Krisztián. @@brandonlanois1734
("váltva előadott")
Itt is vannak magyarverők? Ha már a szikra mozgalom jegyzi?
Az elején tartok de eddig varázslatos
A vita nagy, vagy a közgazdászok?
Való igaz, hogy 2010 óta "jobban él a magyar" - ezért volt fals 18-ban (és részben 22-ben) a baloldali megközelítés, hogy "fizessenek a gazdagok".
Azt nehéz lett volna elmagyarázni - nem is igazán próbálták - hogy igaz, hogy jobban élünk, de sokkal rosszabban, mint élhetnénk, pl összehasonlítva a lengyelekkel, szlovákokkal - vagy egyre inkább a románokkal is.
Nem, nem és nem.
A KSH adatait kell megnézni és akkor rájöhetsz, hogy nehéz ilyen sarkos kijelentéseket tenni.
A fizessenek a gazdagok kampány mielőtt elkezdődött már megbukott. Pl. Puzsér, Lattman Tamás nem volt érdekelt a hatalom leváltásában. És vannak jónéhányan akik a jelenlegi rendszer ellen szólalnak meg, de nem feltétlenül érdekük a változás.
Néha nagyon kell figyelni, hogy mit mondanak és érteni fogod.
@@MegaMatya Te is figyelhetnél - hogy mit mondasz. Azután azt is, hogy hogyan.
Igen, nézd meg a KSH számait. Nem bízom benne - de talán érteni fogod
Ez mostantól történelem .
Egy megjegyzés: nem említik a szegények adóját, az áfát, amit mindenki fizet, a szelet kenyér után is. Ez a legkönnyebben beszedhető adó, hiszen a vállalkozás nyereségét viszonylag könnyen le lehet költségelni, viszont az áruforgalmi adatok nyomon követhetők.
Bőven volt róla szó
a kenyéren 5% az ÁFA
és? olcsóbb lett?
egyébként meg is válaszoltad a saját feltevésedet, azért a fogyasztást és nem a jövedelmet adóztatják, mert az utóbbit sokkal nehezebb behajtani
a szegények adója a lottó
👏👏
Nagyon tartalmas volt!
Bérnövekedés nem volt mert az árak sokkal jobban nőttek, mese habbal!
Tapsot honnan vágták be vajon :P
Szivesebben latnam Bokrost, Bekesit Pogi mellett! 😊
Az orbáni rendszer egyáltalán nem neoliberális, kőkeményen beavatkozó állam mind gazdasági, mind egyéb téren. Amúgy az is tudható, hogy az újraelosztás mértéke is magas (kb annyi mint a rendszerváltás óta mindig), más kérdés, hogy milyen módon történik (és ebben Magyar Bálint mondta eddig a legtalálóbbat).
A magyar piacokra dolgozó ágazatok esetében beavatkozó, az exportra termelő ágazatok esetében szépen engedi gyeplőt a lovak közé...
Ez sem igaz így, rengeteg támogatást nyújt a multiknak, amúgy az egész megközelítés recseg ropog, mert Orbánnak nincs ideológiai elköteleződése, max annyi a konstans, hogy központosít és jogállamiság és verseny szkeptikus (e tekintetben sem neoliberális) Nyilván használ mindenféle kampánylózungot meg különböző policy elemeket, de ebből koherens dolog nem áll össze pláne nem valami fajta ideológia, már amennyiben a populizmust nem tekintjük annak.
és ettől most mi lesz jobb ? mindenki csak pofázik, mindenki tudja a tutit de az élet egyre szarabb
ezt mond a fideszes szavazoknak, akik ugyse fognak hinni neked. valasztasokon kivul levaltani egy rezsimet kisse problemas... arrol azert igenis folyamatosan kellene beszelni minel tagabb korben ettol fuggetlenul, hogy egy uj rendszer hogyan lehetne sokkal jobb mint a jelenleginel. de a rendszert nem ok fogjak helyetted levaltani. mindenki csak a sult galambot varja.
ettől semmi. közgazdászok, nem forradalmárok. ők csak elmondták, hogy értsd. a megoldás a te kezedben van. meg a másik 9,5 millió kezében.
Menj el dolgozni pl.
@@tiborbalint6293 pont az a baj, hogy már 30 éve folyamatosan dolgozok még sincs több tonna aranyam
@@jozsefgulyas4254 kell egy köteg huszas józsi bá?
Nem!
Sajnos nagyon kevesen nyomorognak, nincs szerencsétek. 2010 előtt kelletek volna ez a sok jó meglátás.
nagyon sokan nyomorognak. nézzél talán ki a barlangodból.
@@maaczka És ehhez nem kell Szabolcsba, meg Borsodba utazni, elég ha elmegy a Balcsitól 20 km-re Somogyba, ott is láthat olyan nyomorult falvakat, hogy leesne az álla! Az nem zavarja az ilyen M1 sérülteket, hogy statisztikailag is több millióan élnek 100 000 forint alatti jövedelemből, neki azt mondták, a nyugat minket irigyel!
Az EU szegénységi szintje alatt él a magyarok több mint 70 %-a, a magyar szegénységi küszöb alatt több mint 30%.
Egyszer próbáld ki, milyen havi százezer forintból ( vagy kevesebből ) fenntartani magad! Idióta!
beszélgetni úgy érdemes, ha a beszélgetőpartnerek nem értenek egyet már eleve mindenben
Ismeretterjesztés tud menni egyetértésben is. Az árnyalatok kidolgozását pedig gyakran elmossa a felek közti nagyobb nézetkülönbség.
Ez hihetetlen számomra , amit elértünk a hatvanas években az akkori technikával az most nem megy. Sorra buknak el a holdraszállás projektek ...
Mert egy kamu az egész...
Orbán már csak Orbán, mindegy, hogy Viktor, vagy Krisztián. Akkora blődségekett mondott, hogy fájt hallgatni.
nos... a plebsnek dolgoznia kell loviit kell keresnie na nem vmi Ai-s tulszofisztikalt melot hanem a szalag mellett vagy szalagot kiszolgalo ketkezi munkat!
2010ben 1 millanak nem volt ilyen meloja vonyitottak a piiiznelkuliseg miatt.... mara mar van sot mar tul sok is a melo!
szoval a magyar plebsnek mindig szuksege lesz osszeszerelo uzemre!
Nem értem, hogy egy vitavezetőnek miért kell külön kiselőadásokat tartani. És az se derül ki, hogy kicsoda ő.
Felvezeti a témát. És vannak számodra láthatatlan feladatai is.
@@MegaMatya Ez már sokkal több, mint felvezetés. Egy vitavezetőnek nem a véleményalkotás a feladata.
Szerintem vita nem volt inkább eggyett értés
Értitek e kelet Ázsiát 😂?
nincsen klimaváltozás, nem volt népességrobbanás és a jóléti társadalom koncepcioja mese volt habbal. nem-növekedés=kommunizmus. a többi majdnem igaz.
Több mint fél órája nézem és eddig jobban egyetértenek,mint én a párommal. Hát még itthon is több vita van gyerekek! Ez mitől vita? Lesz verekedés,várjak még,vagy megkérik egymás kezét?
😄
Még nem néztem meg, de a címből következik egy alapvető nézet. Munka alapú társadalom egyenlő építés fejlődés, szervezettség öntudat. Segély alapú társadalom egyenlő hatalmi elnyomás, a segélyezett alávetett, a hatalom eszköze addig él, amíg a hatalom engedi. Elnyomott tudatlan konzumidióta.
Egyik sem létezik, ellenben mindkét fogalom megtalálható minden társadalomban bizonyos mértékig.
Munkát nem csak a futószalag mellett lehet végezni. A magasabb hozzáadott érték magasabb GDP-t is jelent(ene).
Hogyne abszolút. bejelentett munkahely, ami után adót és tb-t is fizetnek ez a munka ,amiért fizetést kap az ember. @
Hát, nem. Egy álca-fogalom a valóság leplezésére.
Reagan ét Thacher mint neoLIBERÁLISOK :-) Nem tör bele a nyelvetek?
@g.gyorgyhorvath6634 Az a gazdasági gondolkodás, neoliberális gazdaság. Egy magát konzervatívként kommunikáló párt gond nélkül tud neolib gazdaságot csinálni.
A neoliberalizmus egy közgazdasági fogalom. Semmi köze a kultúrális liberalizmushoz. Talán tanulj egy kis közgazdaságtant, és akkor nem fog beletörni a nyelved ilyen egyszerű dolgokba.
@ Sajnos, én jóval öregebb vagyok - s jól emlékszem, hogy ezt még neokonzervatívnak hívták. Azután a balos szcénában már így terjedt el - de még senkivel sem találkoztam, aki önmagát neolibnek nevezte volna.
(Én szellemi trehányságnak tartom a piaci fundamentalista használata helyett.)
Igen, a neoliberalizmus alapvetően egy konzervatív gazdasági ideológia, ezért is hívják az USA-ban neokonzervativizmusnak is(ahol a "liberalism" szavuk gyakorlatilag a baloldalt, a "conservatism" szavuk pedig a jobboldalt jelentik, így lesznek olyan vicces kijelentések minthogy "ezek a liberálisok be akarják vezetni a kommunizmust!!!4!"). Pinochet is neoliberális volt, aztán mégis egy katonai junta vezetője, diktátora volt, tömegével estek ki a rezsimmel szembenálló politikusok, szakszervezetisek, tanárok, gondolkodók a helikopterekből, és Chile őslakos kisebbségeit is rendesen elnyomták a junta időszakában, hogy az (elsősorban amerikai) tőkét a lehető legjobban kiszolgálják. A neoliberalizmusban az a "jó", hogy gyakorlatilag a balközéptől a szélsőjobbig bármiféle kormánnyal meg lehet csinálni, így lett az, hogy Magyarországon a 2/3-al operáló nominálisan szociáldemokrata és részben szocliberális Horn-kormány gyakorlatilag betűre pontosan ugyanazt a gazdaságpolitikát folytatta, mint a korabeli lengyel jobboldali, keresztény-konzervatív koalíció, vagy előtte a Pinochet-féle fasiszta Chile, vagy a jobbközép ukrán kormány, vagy a centrista cseh kormány. A neoliberális gazdaságpolitika a '90-es évekre már felülkerekedett az ideológián, és általános igazsággá vált a korabeli vezetők körében, és csak a 2008-as világválság után kezdték el felülértékelni, hogy hoppá, talán mégis hiba volt úgy tekinteni a gazdaságra, mint egy ideológián kívüli területre, ahol vannak abszolút, egyetemes válaszok.
@@09Isti Valószínűleg többet tanultam, s többet is tudok nálam - úgyhogy lehetnál szerényebb :-)
...ez aztán a szánalmas próbálkozás... Pogátsa egyébként is csak egy tangás fiú...:D
Pogi néha akkora marhasàgokat mond, hogy na ! Inkàbb maradna a szakmàjànàl (a szocdem - és a kommunista - sztori nem az övé) A màsik fiùval nem foglalkozom (az tök laikus a kérdésben)..
Esetleg valami példa vagy bármi ami alapján felnőttek módjára vitatkozni is lehet?
Mintha titkolni akarná a lényeget.