Pěkné video :) Snad jen doplním, že sacharidy se u stromů transportují i xylémem, ale jen na jaře, když raší pupeny a zásoby se uvolňují z větví a kořenů... Viz např. pár týdnů na sběr březové mízy. Jo a škrob se vlastně netransportuje, protože se transportuje tak, že se rozloží, jedou cukry, a v cíli se zas vyrobí :) ale tohle zjednodušení tady nevadí.
Honzo, díky. Letos jsem začal s AL, všechny mé pokusy se zatím zelenají, tak doufám, že se rány nezacelily a budou nějaké kořeny, až je po osmi týdnech vybalím. Jinak k Vašemu postupu - já postupuji tak, že si obal nejdřív přidrátuju na jedné straně a rašeliník pak vkládám do takto vzniklého kornoutu. Jednak je to o dost pohodlnější a taky můžu krásně vidět, jestli není rašeliník nerovnoměrně naplněný. A taky se mi už nestává, že při manipulaci a závěrečném přidrátovávání se mi celý bal nějak posune nahoru nebo dolů.
Zdravím, chci poděkovat za vaši tvorbu díky které jsem pochopil daleko víc než z knihy. Začal jsem, jak já říkám "šikanovat stromky", pěstovat před 3. lety a prvních 11 kousků mi pošlo. Díky knize Bonsaje pro začátečníky jsem našel pár chyb, ale až letos jsem se z vašich videí naučil mega moc. osobně tato technika mě zajímala asi nejvíc a jsem rád že ji konečně někdo řádně zpracoval. Chtěl bych požádat o téma Roubování, jelikož jsem párkrát už viděl stromky, které byly jakoby prodloužené. Myšleno kmen v průměru cca 5 cm přeříznuty na půl, pak na vrch byli 3 tenké rouby kolmo nahoru a na ně opět naroubovaný vršek který byl před tím seříznut. Předem díky za odpověd.
Zdravíčko, děkuji mnohokrát za pochvalu a jsem rád, že jste si sem našel cestu. Roubování a transplantace větví a kořenů je jedno velké a asi nejnáročnější téma, které bych chtěl zpracovat někdy příští rok. Situace, o které píšete, bude ale spíš klasickým seřezáváním v průběhu let - strom se zařízne těsně nad pupenem, ze kterého vyroste nový terminál. Po několika letech se to opakuje výš a výš na stromu, čímž získáme nejen pohyb k kmeni, ale také krásné zúžení směrem k vrcholu. Samozřejmě se to dá dělat i roubováním, ale většinou je to zbytečné.
@@honzuvles No jakoby teorii bych chápal a rozhodně mi to nepřijde jako postup, který bych hojně využíval. Přijde mi to spíš jako taková poslední naděje pro zanedbaný stromek, když je potřeba ho brutálně seříznout. Bohužel jsem zatim znovu nenarazil na video a ten způsob, který jsem myslel, ale zkusim to detailněji popsat. Bylo to video z Asie (podle klikiháků asi Indonesie) a druh stromu se z toho nedal určit. Na videu jsem viděl jak provádí řez přímo nad terminálem. Poté na pařez (cca 8 cm v průměru) přidělal 4 rouby, které byli asi 5 cm dlouhé a na vrchu byly seříznuté. Ochranou pastou namazal střed pařezu a překryl hliníkovou folií. Pak si vzal ten vršek, který předtím uřízl, na 4 místech ho připravil jako by na roubování a též zamazal a přikryl hliníkem. Poté tento vrchní kus vzal a v místech, které měl připravené, nasadil na seříznuté rouby, Takto to spojil a poté to celé zabalil do průhledné folie. A na konec tam byl záběr jak odstraňuje folii a výsledek vypadal jako by ten stromek měl uprostřed 4 tenké sloupy a pak zase dál pokračoval široký kmen. Vše vypadalo srostle a vršek stromku byl stále zelený, takže to nejspíš přežil pokud to nebylo jen naAranžované. . Toto téma mě neskutečně zajímá + rád si poslechnu vaše zkušenosti, rady a tipy. Opravdu jsem se dozvěděl hodně a jsem moc rád že někdo jako vy dokáže ty videa takhle suprově zpracovat a do detailu vysvětlit vše potřebné. . Ještě jedno téma bych měl, a to je pěstování víceletých bylin jako bonsaje. Konkrétně chili paprička se dá udržovat plodíc po celý rok. Určitě by mě tohle téma též pomohlo. Já zatím zkoušel Rozmarýn, ale ten mi po 2 letech umřel, zřejmě na nevhodné zakrácení bo jsem ho možná zastřinul ve špatný roční období. Ale čemu se daří je Tlustice kterou mám od mámy a už je stará víc jak 8 let a potom Rýmovník, který mám už 3. rok a má už dřevnatý kmen, 2 cm v průměru. Ale to chili mě zajímá a celkem nerad bych něco pos*al. Nemáte také v plánu na toto téma udělat video?
Velice komplexní dotaz, pokusím se odpovědět co nejlépe: 1) Už chápu tu techniku, kterou máte na mysli, ano jedná se o roubování, ale v tomto případě velice delikátní záležitost, kdy se pěstitel snaží přetvořit strom do jisté umělecké formy. Základem je princip roubování, kdy se snažíme napojit živé vrstvy stromu tak, aby srostly a dále posílaly vodu a živiny danými směry. Tímto způsobem můžeme teoreticky vytvořit jakýkoliv tvar či "skulpturu", pokud se nám podaří nepřerušit tento tok živin a vody. Podobným způsobem někteří umělci vytváří např. živá "křesla" a podobné záležitosti. Určitě je to výborný nápad na video na příští jaro, pokusit se vytvořit něco zajímavého a ukázat na tom schopnost stromu se adaptovat a hojit. 2) Co se bylin týče, např. rozmarýn či tymián je na bonsaje skvělý materiál, stejně tak to může být i chilli paprika, je však nutné počítat s tím, že tyto rostliny se většinou nedožívají více, jak 15 let. Naproti tomu sukulenty, jako např. tlustice, se mohou dožít i více jak 50 let, takže dlouhodobé bonsajové plány jsou s nimi "snazší". Rád bych se věnoval i těmto "vnitřním" bonsajím, ale jelikož nemám vhodný prostor pro jejich přezimování, prozatím je záměrně upozaďuji (což se doufám jednoho dne změní výstavbou vyhřívaného skleníku)
@@honzuvles Děkuji mnohokrát ;) Takže teoreticky ty rouby, které spojují kmeny by mohly být klidně delší pokus se správně napojí ?? Přemýšlím o experimentu na vrbě kterou máma už přes 15 let seřezává zhruba v metru až na holý a ona stejnak za pár let má zas 4-6 m., ale nejprve si budu muset ještě zjistit důkladné info. Ještě jednou děkuji ;)
Zkusil jsem tuto metodu na dvou stromech v zahradě. A dostal jsem nápad, že jsem do toho zavedl hadičku na případné dopuštění vody pro případ vyschnutí substrátu. Asi by to ale s tím Vaším rašeliníkem nebylo potřeba. 😅
@@honzuvles ucpaná je 😎 ua-cam.com/video/q3qYFR9kGHI/v-deo.htmlfeature=shared Dal jsem do toho normální hlínu 😆 A když jsem tu metodu zkoušel loni na jabloni ve starém sadu, něco mi poškodilo obal a na kmínku bylo vidět, že proces tvorby kořenů se tím zastavil. Takže jsem si to chtěl posychrovat. Ještě testuji seříznuté PETlahve. Mám to na katalpě trubačovité. Rovněž pořád obhlížím, zda už tam nejsou kořeny 🤣👍
@@milankurek3403 Čas potřebný k zakořenění se liší podle druhu stromu. Listnáče většinou 2-3 měsíce, jehličnany někdy i rok. V ideálním případě by nemělo vysychat, protože vláhu větev získává stále od kořenů.
Zdravím Honzo a díky za super videjko 🙂. Vloni jsem hřížil poprvé a vyzkoušel jsem to na tisu a zadařilo se, letos zkouším listnáče. Nemáte náhodou zkušenost s otrháváním jehlic? Zkoušel jsem hledat, ale moc jsem toho nedohledal. Díky a hodně úspěchů👍
To bych právě chtěl vědět. Viděl jsem spoustu videí z japonských trhů s bonsajemi a měli otrhané starší jehličí úplně a nové částečně. Moc by mě zajímalo proč to dělají? Chápu trhání většinou vrchní části kvůli přesunu energie, ale toto?
Je to právě kvůli distribuci energie do slabších částí stromu, které můžou být kdekoliv. Dále se k tomu přistupuje z estetických důvodů, aby bylo jehličí vyvážené. Posledním důvodem může být snaha o probuzení spících pupenů.
Zdravím. Mohol by som miesto rašeliníku použiť kokosové vlákno? Tento rok som skúsil svoje prvé vzdušné potápanie, ako to označujeme u nás, na jabloni. Vyzerá že to žije, len dúfam, že sa tam tvoria korene a nie že sa rana zaceľuje,uvidím niekedy na jeseň, keď to dám dole. Jo, a z aliexpress mi došli originál plastové gule na vzdušné potápanie, mám ich v dvoch veľkostiach. A sú aj tmavé aj svetlé. No a konečne som dopozeral video až do konca, tak upravujem príspevok. Hm, ja myslel som, že potápanie je dobré robiť začiatkom jari. Ale ty vravíš, že začínaš teraz v júni, tak to potom ešte zopár konárov stihnem a môžem použiť aj tie gule z Číny, tento týždeň mi došli väčšie, priehľadné.
K vzdušnému hřížení se přistupuje v tuto část roku z toho důvodu, že jsou již listy (jehličí) vyzrálé a produkují energii, kterou posílají dolů. Díky hromadění cukrů a škrobů v ráně a nemožnosti pokračovat dále, nabudí kambium k tvorbě kalusu a ideálně i kořenů. Jako substrát se dá použít téměř cokoliv, osobně ale nedám dopustit na rašeliník, který je v mém případě bez konkurence nejlepší.
@@honzuvles Myslím i normálněViděla jsem,že je v cizině berou sprchou,celkem zprudka zespoda,pod listy,aby zlikvidovali případné brouky,mšice a spol.....
Pěkné video :) Snad jen doplním, že sacharidy se u stromů transportují i xylémem, ale jen na jaře, když raší pupeny a zásoby se uvolňují z větví a kořenů... Viz např. pár týdnů na sběr březové mízy. Jo a škrob se vlastně netransportuje, protože se transportuje tak, že se rozloží, jedou cukry, a v cíli se zas vyrobí :) ale tohle zjednodušení tady nevadí.
Díky za doplnění informací, které jsem vynechal. Vážím si toho 🫡
Honzo, díky. Letos jsem začal s AL, všechny mé pokusy se zatím zelenají, tak doufám, že se rány nezacelily a budou nějaké kořeny, až je po osmi týdnech vybalím. Jinak k Vašemu postupu - já postupuji tak, že si obal nejdřív přidrátuju na jedné straně a rašeliník pak vkládám do takto vzniklého kornoutu. Jednak je to o dost pohodlnější a taky můžu krásně vidět, jestli není rašeliník nerovnoměrně naplněný. A taky se mi už nestává, že při manipulaci a závěrečném přidrátovávání se mi celý bal nějak posune nahoru nebo dolů.
Každému do rukou sedí trošku jiný postup. Já mám docela velké ruce a tak jsem si navykl na tento způsob. 😅
Zdravím, chci poděkovat za vaši tvorbu díky které jsem pochopil daleko víc než z knihy. Začal jsem, jak já říkám "šikanovat stromky", pěstovat před 3. lety a prvních 11 kousků mi pošlo. Díky knize Bonsaje pro začátečníky jsem našel pár chyb, ale až letos jsem se z vašich videí naučil mega moc.
osobně tato technika mě zajímala asi nejvíc a jsem rád že ji konečně někdo řádně zpracoval.
Chtěl bych požádat o téma Roubování, jelikož jsem párkrát už viděl stromky, které byly jakoby prodloužené. Myšleno kmen v průměru cca 5 cm přeříznuty na půl, pak na vrch byli 3 tenké rouby kolmo nahoru a na ně opět naroubovaný vršek který byl před tím seříznut.
Předem díky za odpověd.
Zdravíčko, děkuji mnohokrát za pochvalu a jsem rád, že jste si sem našel cestu. Roubování a transplantace větví a kořenů je jedno velké a asi nejnáročnější téma, které bych chtěl zpracovat někdy příští rok. Situace, o které píšete, bude ale spíš klasickým seřezáváním v průběhu let - strom se zařízne těsně nad pupenem, ze kterého vyroste nový terminál. Po několika letech se to opakuje výš a výš na stromu, čímž získáme nejen pohyb k kmeni, ale také krásné zúžení směrem k vrcholu. Samozřejmě se to dá dělat i roubováním, ale většinou je to zbytečné.
@@honzuvles No jakoby teorii bych chápal a rozhodně mi to nepřijde jako postup, který bych hojně využíval. Přijde mi to spíš jako taková poslední naděje pro zanedbaný stromek, když je potřeba ho brutálně seříznout.
Bohužel jsem zatim znovu nenarazil na video a ten způsob, který jsem myslel, ale zkusim to detailněji popsat. Bylo to video z Asie (podle klikiháků asi Indonesie) a druh stromu se z toho nedal určit.
Na videu jsem viděl jak provádí řez přímo nad terminálem. Poté na pařez (cca 8 cm v průměru) přidělal 4 rouby, které byli asi 5 cm dlouhé a na vrchu byly seříznuté. Ochranou pastou namazal střed pařezu a překryl hliníkovou folií. Pak si vzal ten vršek, který předtím uřízl, na 4 místech ho připravil jako by na roubování a též zamazal a přikryl hliníkem. Poté tento vrchní kus vzal a v místech, které měl připravené, nasadil na seříznuté rouby, Takto to spojil a poté to celé zabalil do průhledné folie. A na konec tam byl záběr jak odstraňuje folii a výsledek vypadal jako by ten stromek měl uprostřed 4 tenké sloupy a pak zase dál pokračoval široký kmen. Vše vypadalo srostle a vršek stromku byl stále zelený, takže to nejspíš přežil pokud to nebylo jen naAranžované.
.
Toto téma mě neskutečně zajímá + rád si poslechnu vaše zkušenosti, rady a tipy. Opravdu jsem se dozvěděl hodně a jsem moc rád že někdo jako vy dokáže ty videa takhle suprově zpracovat a do detailu vysvětlit vše potřebné.
.
Ještě jedno téma bych měl, a to je pěstování víceletých bylin jako bonsaje. Konkrétně chili paprička se dá udržovat plodíc po celý rok. Určitě by mě tohle téma též pomohlo.
Já zatím zkoušel Rozmarýn, ale ten mi po 2 letech umřel, zřejmě na nevhodné zakrácení bo jsem ho možná zastřinul ve špatný roční období.
Ale čemu se daří je Tlustice kterou mám od mámy a už je stará víc jak 8 let a potom Rýmovník, který mám už 3. rok a má už dřevnatý kmen, 2 cm v průměru.
Ale to chili mě zajímá a celkem nerad bych něco pos*al. Nemáte také v plánu na toto téma udělat video?
Velice komplexní dotaz, pokusím se odpovědět co nejlépe:
1) Už chápu tu techniku, kterou máte na mysli, ano jedná se o roubování, ale v tomto případě velice delikátní záležitost, kdy se pěstitel snaží přetvořit strom do jisté umělecké formy. Základem je princip roubování, kdy se snažíme napojit živé vrstvy stromu tak, aby srostly a dále posílaly vodu a živiny danými směry. Tímto způsobem můžeme teoreticky vytvořit jakýkoliv tvar či "skulpturu", pokud se nám podaří nepřerušit tento tok živin a vody. Podobným způsobem někteří umělci vytváří např. živá "křesla" a podobné záležitosti. Určitě je to výborný nápad na video na příští jaro, pokusit se vytvořit něco zajímavého a ukázat na tom schopnost stromu se adaptovat a hojit.
2) Co se bylin týče, např. rozmarýn či tymián je na bonsaje skvělý materiál, stejně tak to může být i chilli paprika, je však nutné počítat s tím, že tyto rostliny se většinou nedožívají více, jak 15 let. Naproti tomu sukulenty, jako např. tlustice, se mohou dožít i více jak 50 let, takže dlouhodobé bonsajové plány jsou s nimi "snazší". Rád bych se věnoval i těmto "vnitřním" bonsajím, ale jelikož nemám vhodný prostor pro jejich přezimování, prozatím je záměrně upozaďuji (což se doufám jednoho dne změní výstavbou vyhřívaného skleníku)
@@honzuvles Děkuji mnohokrát ;) Takže teoreticky ty rouby, které spojují kmeny by mohly být klidně delší pokus se správně napojí ?? Přemýšlím o experimentu na vrbě kterou máma už přes 15 let seřezává zhruba v metru až na holý a ona stejnak za pár let má zas 4-6 m., ale nejprve si budu muset ještě zjistit důkladné info.
Ještě jednou děkuji ;)
Zkusil jsem tuto metodu na dvou stromech v zahradě.
A dostal jsem nápad, že jsem do toho zavedl hadičku na případné dopuštění vody pro případ vyschnutí substrátu.
Asi by to ale s tím Vaším rašeliníkem nebylo potřeba. 😅
@@Zdesetimilionu Super, ale ta hadička by měla být určitě něčím ucpaná, aby právě skrze ni neunikala vlhkost. 😅 Hlavně by to právě nemělo být potřeba.
@@honzuvles ucpaná je 😎
ua-cam.com/video/q3qYFR9kGHI/v-deo.htmlfeature=shared
Dal jsem do toho normální hlínu 😆
A když jsem tu metodu zkoušel loni na jabloni ve starém sadu, něco mi poškodilo obal a na kmínku bylo vidět, že proces tvorby kořenů se tím zastavil. Takže jsem si to chtěl posychrovat.
Ještě testuji seříznuté PETlahve. Mám to na katalpě trubačovité.
Rovněž pořád obhlížím, zda už tam nejsou kořeny 🤣👍
Honzo zase super video 😊 otázka je pujde zahrižit i břízu? Jo a objednávku už máš na stole 🌱
Ahoj díky moc za zhlédnutí i objednávku a ano, bříza by měla jít docela jednoduše. 😇
Díky 😉
Pekné videá, ďakujem.ako dlho asi trvá zakorenenie a nie je potrebné ten bál počas zakorenovania vlhčiť? ten raseliník udrží vlahu po celý čas ?
@@milankurek3403 Čas potřebný k zakořenění se liší podle druhu stromu. Listnáče většinou 2-3 měsíce, jehličnany někdy i rok. V ideálním případě by nemělo vysychat, protože vláhu větev získává stále od kořenů.
0:38 Ďakujem pekne za odpoveď.
@@milankurek3403 Není zač
Zdravim Vás.Chcem sa spýtať na polievanie AL,ako sa to polieva?
V ideálním případě právě není potřeba zalévat vůbec, protože větev získává vodu skzre "matečnou" rostlinu a bal zůstává stále vlhký
Zdravím...jak dlouho to nechat...může to být přes zimu...
Zdravíčko, ideálně klidně do podzimu, ale pokud bude bal plný kořenů, dá se odstranit dřív. Přes zimu je možné nechat, pokud ještě nebudou kořeny.
Zdravím,já javor ostříhala donaha a ty druhé listy jsou lepší,menší,což kvituju.
Ano, defoliace dokáže divy, ale osobně bych ji nedoporučoval každý rok
Zdravím Honzo a díky za super videjko 🙂. Vloni jsem hřížil poprvé a vyzkoušel jsem to na tisu a zadařilo se, letos zkouším listnáče.
Nemáte náhodou zkušenost s otrháváním jehlic? Zkoušel jsem hledat, ale moc jsem toho nedohledal.
Díky a hodně úspěchů👍
Zdravíčko, otrhávání jehlic v jakém smyslu? :-)
To bych právě chtěl vědět. Viděl jsem spoustu videí z japonských trhů s bonsajemi a měli otrhané starší jehličí úplně a nové částečně. Moc by mě zajímalo proč to dělají? Chápu trhání většinou vrchní části kvůli přesunu energie, ale toto?
Je to právě kvůli distribuci energie do slabších částí stromu, které můžou být kdekoliv. Dále se k tomu přistupuje z estetických důvodů, aby bylo jehličí vyvážené. Posledním důvodem může být snaha o probuzení spících pupenů.
Aha, díky 🙂
Zdravím. Mohol by som miesto rašeliníku použiť kokosové vlákno? Tento rok som skúsil svoje prvé vzdušné potápanie, ako to označujeme u nás, na jabloni. Vyzerá že to žije, len dúfam, že sa tam tvoria korene a nie že sa rana zaceľuje,uvidím niekedy na jeseň, keď to dám dole.
Jo, a z aliexpress mi došli originál plastové gule na vzdušné potápanie, mám ich v dvoch veľkostiach. A sú aj tmavé aj svetlé.
No a konečne som dopozeral video až do konca, tak upravujem príspevok. Hm, ja myslel som, že potápanie je dobré robiť začiatkom jari. Ale ty vravíš, že začínaš teraz v júni, tak to potom ešte zopár konárov stihnem a môžem použiť aj tie gule z Číny, tento týždeň mi došli väčšie, priehľadné.
K vzdušnému hřížení se přistupuje v tuto část roku z toho důvodu, že jsou již listy (jehličí) vyzrálé a produkují energii, kterou posílají dolů. Díky hromadění cukrů a škrobů v ráně a nemožnosti pokračovat dále, nabudí kambium k tvorbě kalusu a ideálně i kořenů. Jako substrát se dá použít téměř cokoliv, osobně ale nedám dopustit na rašeliník, který je v mém případě bez konkurence nejlepší.
A jsem zvědavá,čim jak zalíváte.
Pokud myslíte hřížení, tak to nezalévám. Stromky dešťovou vodou na kořeny a sem tam je i "osprchuji".
@@honzuvles Myslím i normálněViděla jsem,že je v cizině berou sprchou,celkem zprudka zespoda,pod listy,aby zlikvidovali případné brouky,mšice a spol.....