Originali sorata lijeske, drugoga voća, povrća i žitarica dobiju se selekcijom u ustanovama, koje su za to opremljene i osposobljene. (Instituti, Zavodi). To je zahtjevan i uglavnom dugotrajan posao. Sadnice koje kupujemo, su proizvedene od originala cijepljenjem ili kloniranjem kod vrsta voća kod kojih je to moguće (na pr. lijeska). Pogledajte moj video zapis: Sadnice lijeske vlastita proizvodnja. Tri sadnice lijeske (2 Rimski okrugli i 1 Istarski duguljasti ) sam kupio 1987.god. Da ne kupujem sadnice iz rasadnika od 2013. do 2017.g. proizveo sam kloniranjem oko150 sadnica i podigao mali nasad lijeske. Kod vađenja se mora paziti da se ne izvadi mladica ispod lijeske iznikla iz ploda. Pozdrav Zeljo!
Poštovanje. Na kojem minimalnom rastojanju mogu da se posade lešnici, to bi bio samo jedan red kao tampon zona između puta i gornjeg dela placa. Hvala. Pozdrav.
Hvala na komentarima. Nisam bio u mogućnosti, da Vam prije odgovorim na Vaša pitanja, koliko ja to mogu. Ja imam mladi nasad, oko 8 godina, oko 150 komada. Manji broj su uzgojeni kao grmovi, a veći dio kao stabla sa kratkim deblom. Sorte su Istarski duguljasti oko 80%, a ostalo Rimski okrugli kao oprašivač. U kontinentalnom dijelu to su najzastupljenije sorte. Otporne su na zimu, dobro i redovito rode, uz obaveznu zaštitu protiv štetnika i bolesti, naročito protiv smeđe truleži plodova i truleži jezgre. Ja sam taj nasad posadio sadnicama, koje sam sam proizveo od tri matične lijeske , koje su posađene davno sadnicama iz rasadnika, dakle kalamljene ili proizvedene kao klonovi. Kako sam to radio, pogledajte moje video zapise na mom kanalu Zeljo video production. Dodro se mora paziti da se ne posade kao sadnice one iznikle iz ploda, jar ne daju original. Što se tiče drugih sorata, ne mogu Vam reći više, nego što možete pročitati na internetu ili u literaturi. Pokušajte na internetu pronaći veće proizvođače, koji ih uzgajaju. Oni bi mogli reći nešto više iz svoga iskustva. Razmak redova ovisi o sortama, o načinu uzgoja i drugim faktorima. Moj nasad je posađen red od reda 5m, a u redu 4m. Ako Vi sadite jedan, najmanji razmak bi mogao biti 4m. Ako bi lijeske bile grmovi, one bi u tom slučaju potpuno zatvorile razmake u redu. Pozdrav Zeljo!
Na prvo pitanje Vam ne mogu dati određen odgovor. Moglo bi se to možda saznati iz literature, ili kod prodavača sadnica, ako ima karakteristike pojedine sorte od proizvođača. Ja imam nasad lijeske oko 150 komada, kojega sam podizao nekoliko godina, jer sam sam uzgajao sadnice od dva stara grma. Sorte: 80% Istarski duguljasti i 20% Rimski okrugli. Do 2020.g. dok se nasad nije potpuno razvio štete od truleži nisu bile velike. No 2020.g. zbog truleži plodova urod je potpuno propao. Uzročnici bolesti su bakterija (Nematospora coryli) i gljivice (Monilia spp.). 2021.g. izvršio sam zaštitu tri puta i to:27.5. 15.6. i 29.6. Zaštita je uspjela, tako da nije bilo puno nezdravih plodova. Mogao bih možda bez egzaktnih ispitivanja reći, da je na Istarskom bilo manje bolesnih plodova. Zaštita: protiv truleži upotrijebio sam (obavezno) SIGNUM (aktiv. mat. Piraklostrobin +Boskalid) 66 gr na 100 litara vode. Uz to ide fungicid zbog drugih bolesti lista i insekticid protiv štetnika. Inače preporuka su dva prskanja i to sredinom 5 mj. i sredinom 6 mjeseca. Pozdrav Zeljo!
A od čega dobiju prave sadnice koje kupimo😂?
Originali sorata lijeske, drugoga voća, povrća i žitarica dobiju se selekcijom u ustanovama, koje su za to opremljene i osposobljene. (Instituti, Zavodi). To je zahtjevan i uglavnom dugotrajan posao. Sadnice koje kupujemo, su proizvedene od originala cijepljenjem ili kloniranjem kod vrsta voća kod kojih je to moguće (na pr. lijeska). Pogledajte moj video zapis: Sadnice lijeske vlastita proizvodnja. Tri sadnice lijeske (2 Rimski okrugli i 1 Istarski duguljasti ) sam kupio 1987.god. Da ne kupujem sadnice iz rasadnika od 2013. do 2017.g. proizveo sam kloniranjem oko150 sadnica i podigao mali nasad lijeske. Kod vađenja se mora paziti da se ne izvadi mladica ispod lijeske iznikla iz ploda.
Pozdrav Zeljo!
dobar video.
Poštovanje.
Na kojem minimalnom rastojanju mogu da se posade lešnici, to bi bio samo jedan red kao tampon zona između puta i gornjeg dela placa.
Hvala. Pozdrav.
Hvala na komentarima. Nisam bio u mogućnosti, da Vam prije odgovorim na Vaša pitanja, koliko ja to mogu. Ja imam mladi nasad, oko 8 godina, oko 150 komada. Manji broj su uzgojeni kao grmovi, a veći dio kao stabla sa kratkim deblom. Sorte su Istarski duguljasti oko 80%, a ostalo Rimski okrugli kao oprašivač. U kontinentalnom dijelu to su najzastupljenije sorte. Otporne su na zimu, dobro i redovito rode, uz obaveznu zaštitu protiv štetnika i bolesti, naročito protiv smeđe truleži plodova i truleži jezgre.
Ja sam taj nasad posadio sadnicama, koje sam sam proizveo od tri matične lijeske , koje su posađene davno sadnicama iz rasadnika, dakle kalamljene ili proizvedene kao klonovi. Kako sam to radio, pogledajte moje video zapise na mom kanalu Zeljo video production. Dodro se mora paziti da se ne posade kao sadnice one iznikle iz ploda, jar ne daju original.
Što se tiče drugih sorata, ne mogu Vam reći više, nego što možete pročitati na internetu ili u literaturi. Pokušajte na internetu pronaći veće proizvođače, koji ih uzgajaju. Oni bi mogli reći nešto više iz svoga iskustva.
Razmak redova ovisi o sortama, o načinu uzgoja i drugim faktorima. Moj nasad je posađen red od reda 5m, a u redu 4m. Ako Vi sadite jedan, najmanji razmak bi mogao biti 4m. Ako bi lijeske bile grmovi, one bi u tom slučaju potpuno zatvorile razmake u redu.
Pozdrav Zeljo!
Jako korisno.
Postovanje. Da li znate koja leska je najotpornija na trulez ploda? I cime tretirate lesku?
Na prvo pitanje Vam ne mogu dati određen odgovor. Moglo bi se to možda saznati iz literature, ili kod prodavača sadnica, ako ima karakteristike pojedine sorte od proizvođača.
Ja imam nasad lijeske oko 150 komada, kojega sam podizao nekoliko godina, jer sam sam uzgajao sadnice od dva stara grma. Sorte: 80% Istarski duguljasti i 20% Rimski okrugli. Do 2020.g. dok se nasad nije potpuno razvio štete od truleži nisu bile velike. No 2020.g. zbog truleži plodova urod je potpuno propao.
Uzročnici bolesti su bakterija (Nematospora coryli) i gljivice (Monilia spp.).
2021.g. izvršio sam zaštitu tri puta i to:27.5. 15.6. i 29.6. Zaštita je uspjela, tako da nije bilo puno nezdravih plodova. Mogao bih možda bez egzaktnih ispitivanja reći, da je na Istarskom bilo manje bolesnih plodova.
Zaštita: protiv truleži upotrijebio sam (obavezno) SIGNUM (aktiv. mat. Piraklostrobin +Boskalid) 66 gr na 100 litara vode. Uz to ide fungicid zbog drugih bolesti lista i insekticid protiv štetnika.
Inače preporuka su dva prskanja i to sredinom 5 mj. i sredinom 6 mjeseca.
Pozdrav Zeljo!
@@zeljovideoproduction Hvala na odgovoru