Vadászgépek teljesítménye - 1.rész [HOGYAN MŰKÖDIK]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 42

  • @sutamsteve
    @sutamsteve 5 днів тому +1

    Nagyon tetszett, köszönjük! :) Elég mélyen belemész a fizikai háttérbe, youtubeon ettől mélyebben már sztem nem igazán "lehet" (kivéve az egyetemi előadás videókat). Nem tartom magamat áramlástani géniusznak de van közöm ehhez a területhez, ugyanakkor volt benne nekem is új tartalom, hiába, egy repülőgép körüli áramlás különösen mach 1 felett, nem u.a. mint egy belső tereken belül vezetett gáz áramlása. Nagyon érdekes volt a hajtóművek teljesítmény görbéje, vagy a terület szabály ismertetése! Ez utóbbihoz egy érdekesség (amit lehet h ismersz, de a videóban külön nem említed) hogy a hajóknak is van egy sebesség - fogyasztás optimuma, ami elsősorban a hajó hosszától függ. Itt is a hullám ellenállás a hunyó, azt a sebességet érdemes tartani a hajónak, amivel az orron létrehozott hullám (ami a szétválás után bizonyos idővel össze akar záródni) pont a hajó tatjánál záródjon. Emiatt a hosszabb hajók nagyobb sebességgel tudnak a saját "ellenállás optimum"-jukon hajózni. Lehet pontatlanul írom, de a jelenség kb ilyesmi, sztem ez a jelenség valamennyire analóg lehet az általad mach 1 felett repülő gép hullám ellenállásával.

    • @Militavia
      @Militavia  5 днів тому +1

      Halvány emlékeim vannak erről, hogy Froude (?) hasonlósági számhoz van köze. De ez téves emlék is lehet. Anno ilyet is tanultam érintőlegesen, de úgy laza 19 éve volt.

    • @egoalter1276
      @egoalter1276 5 днів тому

      Nem pontosan, mert a hajó orrhulláma szinuszgörbe, és az ellenállás csökkentését a különböző szinuszgörbél destruktív interfetenciájával éred el. Erre jó a bálnaorr, csinál mégegy orrhullámot, ami aztán a hajóéval interferál.
      A mach ellenállás viszobt ezzel szemben csak egy vonalszerű nyomás front. A azinuszhullám teljesen lapossá nyomódik össze.
      Itt nem az interferencia a kérdés, hanem a hullámfront átmérője, amit meg a szuperszónikusan mozgó test átmérő felület változási rátája határoz meg.
      Amiben kicsit hasonlít a hajókra, hogy a szárnyakat az orr hullámfront kúphán belül kell tartani szélességben.

    • @benceandrascseke9813
      @benceandrascseke9813 2 дні тому +1

      Igen van hozzá köze.
      Azonban a nagy kérdés, hogy mikrobarázdákkal hogyan és hol lehet befolyásolni a hullámok képződését, irányát, méretét, leválási szögét.
      Ráadásul a hajóknál fázishatár is van.
      Van egy alap összefüggés, ami a hajók sebessége, a megmozgatott víztömeg, és a szükséges teljesítményt boncolja, amiben semmi sem SI, de alap eligazodást ad.
      Ennek tetézése a levágott fartükör, mellyel a hajóhoz képest nyújtják az alaphullámot és javítják a mozgási mutatókat.
      Nagyon nem könnyű téma.

  • @iiikkk8446
    @iiikkk8446 4 дні тому +4

    Szia! Nehéz követni amikor a grafikonról beszélsz. Ilyen esetekben javasolnám laser pointer (mint ami a PowerPointban van) használatát! Nagyon érdekes amúgy!

    • @Militavia
      @Militavia  4 дні тому +3

      Következő részben lesz akkor mutató nyíl, sok.

    • @iiikkk8446
      @iiikkk8446 4 дні тому

      @Militavia köszi!

  • @thompson4613
    @thompson4613 5 днів тому +13

    ​​Én 3 órás videókat szoktam nézni nem szeretem hogy bekapcsolom elindítom a játékot amivel játszani akarok és már vége is van. Nem baj a hosszú videó.

  • @boratora3330
    @boratora3330 16 годин тому

    a hajtóművekhez talán érdemes hozzászólni: a 6:45nél látható diagramból válasszunk ki egy pontot: 1,5M-nél 5 km magasságban a tolóerő 120 kN. Mit jelent ez nekünk földi gyalogosoknak? A teljesítmény a tolóerő és a sebesség szorzata (un.. vontatási teljesítmény, ez mozgatja a gépet). 5 km-en a hőmérséklet 256 K, a hangsebesség így 320 m/s, azaz a repülési sebesség 1,5*320= 480 m/s (ami 1730 km/h). A vontatási teljesítmény tehát 120 kN * 480 m/s = 38,5 MW. Ez egy közepes magyar város (Érd, Sopron, Békéscsaba) teljes elektromos energia-igénye! Azaz a hajtóműben van egy kb. 110 MW-os turbina, ez meghajtja a kb. 70 MW-os kompresszorokat, és így marad kb 40 MW teljesítmény a fúvócsőre. Azaz kb. 650 db kisautónyi teljesítmény kell ilyen paraméterű repüléshez. Látjuk tehát, hogy a repülőgép-turbinák miért alkalmasak szükségerőműnek - akár egy vasúti kocsin üzemeltethetőek.

    • @Militavia
      @Militavia  13 годин тому

      Itt az történt, hogy elspoilerezted a jövőbeli tartalom egy részét. :)

    • @Militavia
      @Militavia  Годину тому

      Amúgy még a hajtómű hatásfoka is kiszámítható, mert az F-15-nél ismert a fuel flow görbe is. A fűtőérték * fogyasztásból számolható egy teljesítmény és egy másik a tolóerő és sebességből.

  • @Spring9271
    @Spring9271 5 днів тому +1

    Szia, gyors kérdés: fékpad vagy teszpad? Fékpadot autószervizekben hallottam, hajtóművek tesztelésénél is ez a terminus? Köszi!

    • @Militavia
      @Militavia  5 днів тому +3

      Lényegében ugyanaz, mert a teszteléshez állnia kell a hajtóműnek. Angolul test pad, the magyar szakszó erre a fékpad.

  • @GyulaPozsgay
    @GyulaPozsgay 16 годин тому

    Nem túl zavaró, de ~40:25-től a grafikán a centripetális sebesség mértékegysége szerintem nem azonos a gyorsuláséval (m/s²), hanem egyszerűen (m/s).

    • @Militavia
      @Militavia  13 годин тому +1

      Igen, jól el lett gépelve.

  • @Mitchell_Gant
    @Mitchell_Gant 5 днів тому

    A 8 Km alatti szubszonikus tolóerő karakterisztikái nem túl hízelgőek az AL-31-nek ebben az összehasonlításban. És ugye nehezebb és nagyobb homlok-keresztmetszetű gépet is kell tolnia mint az F100-nak, és a Szu-27 légiharc fegyverzetének légellenállása is nagyobb(nyilván az F-15E változattól a CFT itt már bekavar). Na persze a Flanker-eknek vannak egyéb előnyei, de érdekes lehet hogy a hajtómű egyéb követelményei miatt lett ilyen a max utánégető performansz, vagy le akarták zárni már a fejlesztést hogy indulhasson a gyártás, vagy pedig valamilyen egyéb tényező miatt nincs gond ezzel(pl. a gép aerodinamikája) ?

    • @Militavia
      @Militavia  5 днів тому +1

      Nemtom. A szovjet hajtóműfejlesztés mindig messze a jenki mögött kullogott. Az, hogy a Szu--24 turbojettel készült, amikor az F-111 éles bevetést repült turbofannal 1969-ben az mutatja az igen erős kontrasztot.

    • @fehercapa3804
      @fehercapa3804 2 дні тому

      Mindenképpen az amerikai fejlesztés tűnik kimunkáltabbnak és ha úgy nézzük, hogy a két gépet "tesszük egymás mellé" (ahogy a grafikion is mutatja), akkor meg is mutatkozik ez a különbség a hajtóművek jóságát illetően az amerikai hajtómű javára. De ha azt is figyelembe veszem, hogy a Su-27-nek alapvetően az is feladata, hogy idejében oda érjen a tett helyszínére és egybként az ő hajtóműve muzsikál jobban a szuperszonikus tartományban, akkor én azt gondlom, hogy a szovjet megoldás tulajdonképpen megfelel(t) a célnak.

    • @Militavia
      @Militavia  2 дні тому +1

      @@fehercapa3804 A Szu-27-tel senki nem tervezett hosszú szuperszonikus száguldozásokat. Csak annyira volt optimalizálva arra, mint az F-15. Semennyire. Off design kijött, ami kijött oszt jóvan.
      * A Frontlégierő számára a Szu-24-esek vadászkísérete volt a feladat és nagyobb hadműveleti mélység elérése, ha kell.
      * A PVO számára meg BARCAP kint a tenger felett, ezért települt az összes Szu-27-es alakulat tengerparti bázisra, a Tu-128 és Yak-28P ezek után tűnt el.

  • @LajkaD92
    @LajkaD92 5 днів тому +1

    A végén a 16osban ha valamikor ( és pilóta lennék) akkor lehet befostam volna szégyen nem szégyen :D

  • @egoalter1276
    @egoalter1276 5 днів тому

    Vortex liftről tervezel a jövőben két szót szólni?

    • @Militavia
      @Militavia  4 дні тому

      Nem, mert nem annyira fontos. Ahhoz, hogy a következő részben prezentált diagramokon a miért és a hogyan érthető legyen, meg az extra tartalom ahhoz ez elég. Lehetett volna beszélni pl. a lökéshullámon lovagló XB-70-ről, de ez is marginális. A videó alapvető célja megmutatni a "MÉRT" részt, a következő meg számokkal megmutatni, hogy mire képesek a vadászgépek a bemutatott jelenségek függvényében.

    • @egoalter1276
      @egoalter1276 4 дні тому

      @@Militavia A vortex liftet egyáltalán nem nevezném marginálisnak, már a 60as évek deltái sem tudnák a felét sem annak amit tudnak, ha nem használnák ki, de a jelenség valóban marha bonyolult, és végeredményben nem jelent mást, csak jobb lift to drag arányt magas alfán, ha megfelelő a szárny geometria, úgyhogy megértem ha nem akarsz belefolyni.

    • @Militavia
      @Militavia  4 дні тому

      @@egoalter1276 A felhajtóerőt, mint előállítást a videó megmutatja. Hogy mi kell hozzá. Ahhoz, hogy a diagramokat megértsük nem szükséges ez a mélység. A lényeg az, hogy a felhajtóerő generálás hatásfoka változott. Ez benne van a videóban. A következő rész a gyakorlatot mutatja meg.

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 4 дні тому

    0:48 ..🍺🍺🍺🍺🍺😁👍

  • @szocsi77
    @szocsi77 День тому

    Olyan, hogy merőleges lökéshullám rendszer nem létezi. A szívócsatornában egy darab merőleges lökéshullám jön létre. Melynek helyzetét a a szívócsatorna belépőjén kialakuló lökéshullám rendszer szabályozza.

  • @zoltanrichardbedo8812
    @zoltanrichardbedo8812 День тому

    Teljesen váratlanul ért amikor 43 percnél véget ért a video annyira beszippantott.

    • @Militavia
      @Militavia  День тому +1

      Akkor a küldetés teljesítve. :)
      A 2. rész hosszabb lesz. Sokkal.

  • @daninovak8414
    @daninovak8414 День тому

    HAT BATYA EZT NEM TANITJAK ITT A ROMAN MUEMEN....OK LEMEARADTAK VALAHOL A 40 ES EVEK MESSER MEG SPITFIRE INEL.....

  • @barsnack7999
    @barsnack7999 6 днів тому +2

    csak oroszt szabad venni

    • @Militavia
      @Militavia  6 днів тому +17

      Gratulálok megnyerted a leggyorsabb és legbutább komment címet...

    • @hgerkicsig
      @hgerkicsig 5 днів тому +5

      ​@@Militavia Csak kelet-timori fejlesztésű és gyártású vadászgépet szabad venni, ezt mindenki tudja.

    • @viktoriaancsan2648
      @viktoriaancsan2648 5 днів тому

      @@Militavia valószínűleg nem látta a Vadászgép evolúció videókat , csak annyit mondanék hogy Mint pala tábla az internet korában . Még szerencse hogy nem ők intézik a beszerzéseket :D :D :D

    • @barsnack7999
      @barsnack7999 5 днів тому

      @@Militavia De legalább komment.

    • @CsabaSzlis-qj1rk
      @CsabaSzlis-qj1rk 5 днів тому

      Prostituáltakra gondolsz? Azt mondják az orosz nők abban nagyon jók, nagy részük ezért költözött nyugatra kurvának.