Jeśli jest moneta stara, chroniona ładną patyną, to nie boję się jej dotykać czystymi, suchymi rękoma. Mój ostrożny dotyk przez chwilkę to naprawdę nic w porównaniu ze wszystkimi, którzy w swoim czasie rzucali ją bez namysłu na blat czy kasę. Sam mam kanadyjską jednocentówkę z 1859, która ma tak ciemną patynę, że trudno ją normalnie rozczytać (i właśnie taką ją polubiłem). Dlatego czasem wyciągam ją z klasera i kieruję pod światło, by podziwiać profil Wiktorii.
A co sądzi Pan o pokrywaniu monet Paraloidem b44 czy innymi zywicami? W celu zabezpieczenia powierzchni. Spotkałem się z taką opinią, że tak zabezpieczone monety można śmiało dotykać. Jak to jest naprawdę?
Żyjemy w czasach postępu, kart płatniczych, przelewów elektronicznych - nasze pra-prawnuki w przyszłości ciężko będą miały pojąć, cóż to takiego były kiedyś monety. ;-) Pozdrawiam.
Ludzi od zawsze fascynują wszelkie atrybuty władzy, a takimi są np. militaria czy pieniądze. Zupełnie inaczej wygląda historia znaczków pocztowych, które pojawiały się i relatywnie szybko wyszły z użycia. Pieniądz fascynuje, nawet jak go już namacalnie nie używamy. Tak samo jak stara broń. Już od dawana nikt nie biega z mieczami po ulicach, a zainteresowanie nimi wzrasta, a nie słabnie :) Damian
Zakładasz, ze gotówka wyjdzie z obiegu, skoro za 2/3 pokolenia nikt nie będzie pamietał? Bezgotówkowe rozliczenia znane i praktykowane były w średniowieczu, więc nie jest to NIC nowego, poza oczywiście skalą i instrumentami których się do tego używa. Jest potężne parcie na eliminację gotówki i każdy to widzi bo to sposób na nowoczesne niewolnictwo i kontrolę ludzi jak na fermach drobiu, ale czy w praktyce coś takiego będzie mogło mieć miejsce? Ja w to wątpię. Kwestia 1-2-3 poważnych załamań, kryzysów i każdy dziś widzi co się może wydarzyć gdy nagle zabraknie "pradu-internetu". Nie mówiąc o rozliczeniach szarej strefy pt "jak rozliczać się z gościem, który na lewo naprawi kran? W mojej korpo był przed 3 laty atak hakerski. Na tydzien stanęły wszystkie oddziały na 4 kontynentach. Wróciliśmy do ..... kartki i papieru. Gotówka to potęzny składnik wolności (na ile można być dziś wolnym) i całe szczęście coraz więcej ludzi to rozumie. Masz gotówkę w ręku - masz coś namacalnego, fizycznego, co możesz przenieść, schować w bieliznę - wymieniasz na inną, złoto, cukier, wódkę, choćby była mniej warta. Masz pieniadz wyłącznie wirtualny - nie masz żadnej gwarancji, że kupisz dziecku lekarstwo, gdy jakimś cudem karta przestanie działać ....
Tak - to medale z suity :) Mieliśmy je w dyspozycji na filmie, ale nie będą stanowić przedmiotu oferty na Aukcji 10, przynajmniej nie te egzemplarz, gdyż trochę suity będzie :) aukcje.gndm.pl/
Te których używamy na potrzeby filmików to lateksowe jednorazówki z Rossmana - one są bez talku. Testowaliśmy różne, najbardziej przypasowały nam te www.rossmann.pl/Produkt/Rekawice-gumowe/flink-sauber-rekawice-jednorazowe-rozm-M-60-szt,61081,8345
Powód chyba najważniejszy: Patogeny, które mogą przetrwać setki lat, są rzadkością, ale niektóre formy mikroorganizmów są zdolne do długotrwałego przetrwania w ekstremalnych warunkach. Oto przykłady: Przetrwalniki bakteryjne (endospory): Bacillus anthracis (wąglik): Przetrwalniki tej bakterii mogą przetrwać setki, a nawet tysiące lat w glebie lub innych niekorzystnych warunkach. Są one niezwykle odporne na wysychanie, promieniowanie, wysokie i niskie temperatury. Clostridium botulinum i Clostridium tetani: Te bakterie również tworzą przetrwalniki, które mogą przetrwać przez setki lat. Wirusy: Wirus ospy prawdziwej: Znany jest przypadek przetrwania wirusa w ciałach mumii i na zainfekowanych przedmiotach przez setki lat. Wirusy generalnie nie przetrwają na powierzchniach tak długo jak przetrwalniki, ale w specjalnych warunkach mogą przetrwać przez bardzo długi czas. Bakterie ekstremofilne: Niektóre bakterie, jak Deinococcus radiodurans, znane jako "bakterie ekstremofile", potrafią przetrwać ekstremalne warunki, w tym promieniowanie i suszę, co teoretycznie umożliwia im przetrwanie setek lat. Wiriony w zamrożonych próbkach: W zamrożonych próbkach, takich jak wieczna zmarzlina, wykryto wirusy, które przetrwały dziesiątki tysięcy lat, jak np. wirus Mollivirus sibericum z lodu syberyjskiego. Te organizmy przetrwają dzięki adaptacjom, takim jak tworzenie przetrwalników, a przetrwalniki są jednymi z najbardziej odpornych form życia na Ziemi.
Te monety były w posiadaniu również osób zakażonych chorobami śmiertelnymi (nawet takimi które ludzkość uważa, że zostały przezwyciężone). A w takich zakamarkach monety, pod warstwą brudu ciekawe rzeczy mogą być. A później do rączki jabłko i do buzi.
Co wyjdzie z wiecznej zmarzliny? Wąglik, ospa prawdziwa - zamrożone nie znaczy martwe. Można przeczytać o tworzeniu się ognisk chorobowych na Syberii, ludzie zarażają się patogenami które przetrwały w zakopanych przed kilkuset laty ciałach zwierząt/ludzi. Także miłego oglądania monet trzymanych przez osoby umierające na czarną ospę, cholerę, tyfus (choć bakterie te nie są dobrym przykładem) - ale wąglik już jest.
Parę monet zafoliowałem w zgrzewarce do dokumentów a kilka monet włożyłem do folii moletowej odciągnołem powietrze a następnie zafoliowałem w zgrzewarce monety współczesne 1,2,5,10,20 groszy rok 2019 2017 zobaczymy czy nie zmienią barwy
A co z rozmawianiem/dyskutowaniem nad kolekcją monet? Przecież jest całkowicie naturalne, że podczas rozmowy zdarza się wypluć małą kropelkę śliny, która może niezauważona osiąść na monecie i ją uszkodzić.
Co zrobić jeśli kupiłem monete srebrną i jest widać odciski palców. Boję się że w tych miejscach za jakiś czas będzie się działo coś złego. Można to jakoś umyć?
Mam zapytanie. Czy ma pan jakiś doświadczenie z 'myjkami' ultrasonicznymi tego typu - www.cooksongold.com/Jewellery-Tools/James-Products-Ultra-7000s---------Ultrasonic-Jewellery-Cleaner-750ml-prcode-999-AJZ9 ? Chciałem kupić trochę polskich monet typu Piłsudski, Solidarnosc, 'mapka' czy Jadwiga, ale zabrudzenia monet je dyskwalifikują.
Myjka ma sens do czyszczenia biżuterii, która charakteryzuje się szeregiem zakamarków, w których zbiera się brud. Naszym zdaniem nie ma zupełnie efektywnego zastosowania do monet i zdanie to jest poparte empirycznymi doświadczeniami w tym względzie. Przede wszystkim w monecie chodzi o zachowanie naturalnego stanu zachowania, odpada polerowanie powierzchni, czyszczenie itp. Pozostaje tylko odmaczanie zabrudzeń z pomocą chemii. Czasami wręcz nie jest to zamaczanie całej monety w płynie, ale delikatne przemycie powierzchni zmoczonym w niej patyczkiem higienicznym i dokładne opłukanie pod bieżącą wodą. Proces musi być kontrolowany i indywidualnie przeprowadzany dla każdej pozycji, tak aby można był szybko reagować, przerwać namaczanie i opłukać chemię. Natomiast jak Pan naleje czegokolwiek do myjki i włączy ją na zdany czas to zakończenia cyklu może Pan być bardzo rozczarowany efektem, czy wręcz w ten sposób zniszczyć - często nieodwracalnie - monety. Pozdrawiam Damian Marciniak
Doskonały materiał opisujący wiele niuansów łącznie z podejściem do numizmatów profesjonalnego numizmatyka i początkującego kolekcjonera. Z klasą ! Dziękuję. / Tym którym się to nie podoba odsyłam do ua-cam.com/video/177kqG4HLIk/v-deo.html
Przy Pana filmikach w końcu nie marnuje czasu siedząc 'na telefonie' :)
damian marciniak, bardzo inteligentny facet !!! dzieki ;)
Jeśli jest moneta stara, chroniona ładną patyną, to nie boję się jej dotykać czystymi, suchymi rękoma. Mój ostrożny dotyk przez chwilkę to naprawdę nic w porównaniu ze wszystkimi, którzy w swoim czasie rzucali ją bez namysłu na blat czy kasę. Sam mam kanadyjską jednocentówkę z 1859, która ma tak ciemną patynę, że trudno ją normalnie rozczytać (i właśnie taką ją polubiłem). Dlatego czasem wyciągam ją z klasera i kieruję pod światło, by podziwiać profil Wiktorii.
A co sądzi Pan o pokrywaniu monet Paraloidem b44 czy innymi zywicami? W celu zabezpieczenia powierzchni. Spotkałem się z taką opinią, że tak zabezpieczone monety można śmiało dotykać. Jak to jest naprawdę?
Jeteśmy zdecydowanym przeciwnikiem takich zabiegów.
@@MarciniakTV a co z ostatnio "modnymi" woskami do metali (monet)?
Żyjemy w czasach postępu, kart płatniczych, przelewów elektronicznych - nasze pra-prawnuki w przyszłości ciężko będą miały pojąć, cóż to takiego były kiedyś monety. ;-)
Pozdrawiam.
Ludzi od zawsze fascynują wszelkie atrybuty władzy, a takimi są np. militaria czy pieniądze. Zupełnie inaczej wygląda historia znaczków pocztowych, które pojawiały się i relatywnie szybko wyszły z użycia. Pieniądz fascynuje, nawet jak go już namacalnie nie używamy. Tak samo jak stara broń. Już od dawana nikt nie biega z mieczami po ulicach, a zainteresowanie nimi wzrasta, a nie słabnie :)
Damian
Zakładasz, ze gotówka wyjdzie z obiegu, skoro za 2/3 pokolenia nikt nie będzie pamietał? Bezgotówkowe rozliczenia znane i praktykowane były w średniowieczu, więc nie jest to NIC nowego, poza oczywiście skalą i instrumentami których się do tego używa. Jest potężne parcie na eliminację gotówki i każdy to widzi bo to sposób na nowoczesne niewolnictwo i kontrolę ludzi jak na fermach drobiu, ale czy w praktyce coś takiego będzie mogło mieć miejsce?
Ja w to wątpię. Kwestia 1-2-3 poważnych załamań, kryzysów i każdy dziś widzi co się może wydarzyć gdy nagle zabraknie "pradu-internetu". Nie mówiąc o rozliczeniach szarej strefy pt "jak rozliczać się z gościem, który na lewo naprawi kran? W mojej korpo był przed 3 laty atak hakerski. Na tydzien stanęły wszystkie oddziały na 4 kontynentach. Wróciliśmy do ..... kartki i papieru. Gotówka to potęzny składnik wolności (na ile można być dziś wolnym) i całe szczęście coraz więcej ludzi to rozumie. Masz gotówkę w ręku - masz coś namacalnego, fizycznego, co możesz przenieść, schować w bieliznę - wymieniasz na inną, złoto, cukier, wódkę, choćby była mniej warta. Masz pieniadz wyłącznie wirtualny - nie masz żadnej gwarancji, że kupisz dziecku lekarstwo, gdy jakimś cudem karta przestanie działać ....
@@ernstvolf8537 : proszę wziąć mój poprzedni wpis w duży nawias... ;-D
Czy ja dobrze widzę suitę królewską - Michała Korybuta i Bolesława Chrobrego? Czy te medale będą w sprzedaży na najbliższej aukcji?
Tak - to medale z suity :) Mieliśmy je w dyspozycji na filmie, ale nie będą stanowić przedmiotu oferty na Aukcji 10, przynajmniej nie te egzemplarz, gdyż trochę suity będzie :) aukcje.gndm.pl/
A mogą być rękawiczki winylowe?
Wspomniał Pan o rękawiczkach gumowych używanych na filmie. Co z talkiem, którym nierzadko są pokryte?
Te których używamy na potrzeby filmików to lateksowe jednorazówki z Rossmana - one są bez talku. Testowaliśmy różne, najbardziej przypasowały nam te www.rossmann.pl/Produkt/Rekawice-gumowe/flink-sauber-rekawice-jednorazowe-rozm-M-60-szt,61081,8345
Powód chyba najważniejszy: Patogeny, które mogą przetrwać setki lat, są rzadkością, ale niektóre formy mikroorganizmów są zdolne do długotrwałego przetrwania w ekstremalnych warunkach. Oto przykłady:
Przetrwalniki bakteryjne (endospory):
Bacillus anthracis (wąglik): Przetrwalniki tej bakterii mogą przetrwać setki, a nawet tysiące lat w glebie lub innych niekorzystnych warunkach. Są one niezwykle odporne na wysychanie, promieniowanie, wysokie i niskie temperatury.
Clostridium botulinum i Clostridium tetani: Te bakterie również tworzą przetrwalniki, które mogą przetrwać przez setki lat.
Wirusy:
Wirus ospy prawdziwej: Znany jest przypadek przetrwania wirusa w ciałach mumii i na zainfekowanych przedmiotach przez setki lat. Wirusy generalnie nie przetrwają na powierzchniach tak długo jak przetrwalniki, ale w specjalnych warunkach mogą przetrwać przez bardzo długi czas.
Bakterie ekstremofilne:
Niektóre bakterie, jak Deinococcus radiodurans, znane jako "bakterie ekstremofile", potrafią przetrwać ekstremalne warunki, w tym promieniowanie i suszę, co teoretycznie umożliwia im przetrwanie setek lat.
Wiriony w zamrożonych próbkach:
W zamrożonych próbkach, takich jak wieczna zmarzlina, wykryto wirusy, które przetrwały dziesiątki tysięcy lat, jak np. wirus Mollivirus sibericum z lodu syberyjskiego.
Te organizmy przetrwają dzięki adaptacjom, takim jak tworzenie przetrwalników, a przetrwalniki są jednymi z najbardziej odpornych form życia na Ziemi.
Te monety były w posiadaniu również osób zakażonych chorobami śmiertelnymi (nawet takimi które ludzkość uważa, że zostały przezwyciężone). A w takich zakamarkach monety, pod warstwą brudu ciekawe rzeczy mogą być. A później do rączki jabłko i do buzi.
Co wyjdzie z wiecznej zmarzliny? Wąglik, ospa prawdziwa - zamrożone nie znaczy martwe. Można przeczytać o tworzeniu się ognisk chorobowych na Syberii, ludzie zarażają się patogenami które przetrwały w zakopanych przed kilkuset laty ciałach zwierząt/ludzi. Także miłego oglądania monet trzymanych przez osoby umierające na czarną ospę, cholerę, tyfus (choć bakterie te nie są dobrym przykładem) - ale wąglik już jest.
Parę monet zafoliowałem w zgrzewarce do dokumentów a kilka monet włożyłem do folii moletowej odciągnołem powietrze a następnie zafoliowałem w zgrzewarce monety współczesne 1,2,5,10,20 groszy rok 2019 2017 zobaczymy czy nie zmienią barwy
Fatalne podejście🤦.
A co z rozmawianiem/dyskutowaniem nad kolekcją monet? Przecież jest całkowicie naturalne, że podczas rozmowy zdarza się wypluć małą kropelkę śliny, która może niezauważona osiąść na monecie i ją uszkodzić.
białe lateksowe rękawiczki są najlepsze!
Fajny materiał.
Witam, czy to o czym pan mówił odnosi się także do monet z 99.9% srebra ?
Tak
Od 3:40 minuty. Fachowo jak pszelarz do pszczół. Pozdrawiam
Co zrobić jeśli kupiłem monete srebrną i jest widać odciski palców. Boję się że w tych miejscach za jakiś czas będzie się działo coś złego. Można to jakoś umyć?
Monet nie należy czyścić. Prowadzi to do pogorszenia stanu nawet do najgorszego w którym nic nie będzie widać na danej monecie
WZIĄĆ
@@jackbrodnicki5833 od kiedy? Chyba, że w Panu Tadeuszu.
@@jackbrodnicki5833 widzocznie musisz przenieść się do tamtych czasów, pobieważ wtedy ta forma była poprawna. Nie będę "braść" z ciebie przykładu.
👍.Czy można bezpiecznie odtluszczać monety przy pomocy czystego spirytusu?czyli delikatnie mówiąc ja oczyścić
Żartujesz? Spirytus po odparowaniu zostawi ślady... takie jakby zacieki białe.
NIE POLECAM W ŻADNYM WYPADKU!
@@mrblabla8820 Dzięki za odp👍.nie korzystałem ktoś tak zaproponował tylko sam nie korzystałem z tego👍
Mam zapytanie. Czy ma pan jakiś doświadczenie z 'myjkami' ultrasonicznymi tego typu - www.cooksongold.com/Jewellery-Tools/James-Products-Ultra-7000s---------Ultrasonic-Jewellery-Cleaner-750ml-prcode-999-AJZ9 ? Chciałem kupić trochę polskich monet typu Piłsudski, Solidarnosc, 'mapka' czy Jadwiga, ale zabrudzenia monet je dyskwalifikują.
Myjka ma sens do czyszczenia biżuterii, która charakteryzuje się szeregiem zakamarków, w których zbiera się brud. Naszym zdaniem nie ma zupełnie efektywnego zastosowania do monet i zdanie to jest poparte empirycznymi doświadczeniami w tym względzie.
Przede wszystkim w monecie chodzi o zachowanie naturalnego stanu zachowania, odpada polerowanie powierzchni, czyszczenie itp. Pozostaje tylko odmaczanie zabrudzeń z pomocą chemii. Czasami wręcz nie jest to zamaczanie całej monety w płynie, ale delikatne przemycie powierzchni zmoczonym w niej patyczkiem higienicznym i dokładne opłukanie pod bieżącą wodą. Proces musi być kontrolowany i indywidualnie przeprowadzany dla każdej pozycji, tak aby można był szybko reagować, przerwać namaczanie i opłukać chemię.
Natomiast jak Pan naleje czegokolwiek do myjki i włączy ją na zdany czas to zakończenia cyklu może Pan być bardzo rozczarowany efektem, czy wręcz w ten sposób zniszczyć - często nieodwracalnie - monety.
Pozdrawiam
Damian Marciniak
Doskonały materiał opisujący wiele niuansów łącznie z podejściem do numizmatów profesjonalnego numizmatyka i początkującego kolekcjonera. Z klasą ! Dziękuję. / Tym którym się to nie podoba odsyłam do ua-cam.com/video/177kqG4HLIk/v-deo.html
Ja używam rękawiczek nitrylowych. Nie zostawia żadnych śladów, koszt 30 - 60 groszy za parę ale to tylko do użytku prywatnego.
Z całym szacunkiem, ale nie mówi się wziąść tylko wziąć. Pozdrawiam.
Senkiu
Panie ty masz taki głos usypiający 😂
Tak ja sobie słuchałem o 23 i od razu usnąłem
Jeżeli ,,wziąść'' do ręki no to ,,istotne, żeby je braść do ręki'' bądźmy konsekwentni.