Piła stołowa Scheppach HS105 Czy warto ? Table saw Scheppach HS105 Homemade.
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Piła stołowa Scheppach HS105 to narzędzie do amatorskiego warsztatu. Czy ma jakieś cechy wyróżniające ją spośród wielu podobnych urządzeń ? Cztery miesiące użytkowania to wystarczający czas, by coś powiedzieć o zaletach i wadach tego narzędzia. Zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami :)
Uwaga - zwrócono mi uwagę na błąd w opisie przykładnicy w Ryobi RTS 1800. W rzeczywistości przykładnica w tym modelu jest mocowana obustronnie. Przepraszam za nieścisłość.
P.S. !!!!
Serdecznie zapraszam do przeczytania komentarza kolegi, który opisuje krok po kroku jak wykonać wolny start w Scheppachu HS105 :)
/ struganefanpage
Audionautix: Acoustic Blues - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...) Wykonawca: audionautix.com/
Jeden z niewielu polskich UA-camrów z bogatym słownikiem, przyjemnie się Pana słucha.
"Ceńcie swoje ręce i palce, aby ich długość i ilość nie uległa zmianie" xD padłem.
Dziękuję za miłe słowa. K.O.Borchard wspomniał kiedyś, że "trzeba mówić tak, żeby było ładnie".
Staram się mniej lub bardziej udolnie stosować tę prostą zasadę :)
@@STRUGANE "Znaczy Kapitan" i inne dzieła kpt. O. Borchardta. .... Uffffff ! Boska lektura :) Pozdrawiam z sympatią !
@@STRUGANE Doceniam
Bardzo pomocny, profesjonalny film. Miło słuchać o narzędziach od osoby o wysokiej kulturze werbalnej. Pozdrawiam
A dziękuję za miłe słowa. Bo czasem staranie by opowiedzieć coś w miarę precyzyjnie wywołują u niektórych odbiorców wręcz agresję 😄 Nie uwierzyłbym gdybym sam nie prowadził kanału 🙃
Taktyczny komentarz dla zasięgu. Materiał bardzo dobry, ogrom przydatnych informacji.
Proszę Pana, bardzo dobry film. Dlugi ale naprawdę rzeczowy. Przyznam, ze posiadam tą samą piłę od dwóch lat i część niedogodnosci u mnie tez sie ujawniła, ale przykądnica u mnie działa poprawnie.
Więcej takich video poproszę ;-)
Aż miło posłuchać jak pan mówi :) super fimik
Obejrzałem, pomyślałem i kupiłem, dziś poskładałem i pierwszy raz użyłem do formatowania dębiny, na tą chwilę kąty i równoległość nie jest mi potrzebna specjalnie, ale da się wszystko poustawiać i jest mega konkret, dzięki za film, przyczynił się do zakupu!
Nabyłem ten sprzęt 5 lat temu. Przy 4-5 cięciu spaliłem silnik ale okazało się, że była wada fabryczna (trzymacz szczotek nierówno dochodził do komutatora). Po wymianie gwarancyjnej silnika dołączyłem moduł powolnego startu (polecam). Zainwestowałem w dobre tarcze (Orange oraz Globus) - dopiero wtedy zaczęło to działać poprawnie. 2 lata temu pod stolikiem piły wykonałem obudowę na pył z podłączeniem fi100 - zredukowałem ilość pyłu w warsztacie dzięki odciągowi. Przystawki (sanki, kątowe, trzymacze). Bardzo przyjemny sprzęt. Uwaga: Trudno nabyć szczotki do silnika :(
Bardzo dobry film z dużą ilością informacji na temat możliwości regulacji konkretnie i na temat pomaga w podjęciu decyzji zakupowej Pozdrawiam autora .
Bardzo dziękuję za Twój film, ponieważ przekonał mnie do zakupu. Wogóle nie wiedziałem, że w tym przedziale cenowym jest piła z aluminiową ramą i odpowiednio prostymi linijkami. Twój film wygląda dla mnie bezstronnie i na pewno nie wygląda na reklamę, ale nadal wygląda bardzo profesjonalnie. Bardzo dobrze rozumiem po polski, ale ten komentarz został mi przetłumaczony przez Google. Więc przepraszam, jeśli są błędy. Jeszcze raz, wielkie dzięki.
Dziękuję za miłe słowa .
Mój film oczywiście nie jest sponsorowany 🙂
Powiem tak, jak Jarek rok temu "Dobry film, tak trzymaj!", a nawet lepszy od filmów Jarka. Gratuluję.
Dziękuję, ale moje filmy to zabawa, natomiast Jarek to już przedsiębiorstwo :)
Bardzo dobry filmik i pomocny, właśnie rozpoczynam hobbystyczna przygodę ze stolarstwem. Rzeczowo i elokwentnie. Pozdrawiam
Dziękuję. Trzeba uważać, bo stolarstwo wciąga jak ruchome piaski ;) Powodzenia
Wczoraj dotarła do mnie zacna sztuka HS 105. Muszę przyznać, że doznałem bardzo pozytywnego zaskoczenia.
Zaznaczyć należy, że nie jest to piła dla profesjonalistów, ale nie oznacza to, że nie potrafi ciąć prosto. Oznacza to tylko tyle, że w pewnych sytuacjach wymaga więcej czasu samo ustawienie przykładnicy, tarczy itd. przed przystąpieniem do cięcia. W piłach za 3-4 i więcej tys. po prostu ustawiamy zadany kąt i tyle. Tu jest nieco inaczej o czym niżej.
Przede wszystkim piła ma zaskakująco duży stół. Po rozłożeniu to już jest w ogóle bajka, bo pozwala na wykonanie praktycznie wszystkich typowych prac wokół domowych. Co prawda nie polecam ciąć płyt OSB, do tego lepiej użyć zwykłej piły ręcznej (tarczowej), ale chyba nie jestem w stanie wskazać żadnego mebla, którego nie dałoby się tu komfortowo wykonać. Zakresy cięcia również bardzo dużo.
Przykładnica - o dziwo fabrycznie idealnie trzyma odległość od tarczy ALE :) zauważyłem (i to jest właśnie różnica względem profesjonalnych modeli innych marek), że wymaga pewnej wprawy jej ustawianie. Jeśli ją po prostu położyć na stole i zacisnąć może się okazać, że nie będzie równoległa do tarczy. Jeśli jednak przed skorzystaniem z zacisku ręką docisnąć przykładnicę z przodu (przednia krawędź stołu prostopadła do ostrza) wówczas przykładnica ustawia się idealnie równolegle do tarczy i można ją zacisnąć. Jest to nieco upierdliwe, ale przy założeniu, że nie będę robił setek przedmiotów miesięcznie, poświęcenie kilku sekund na precyzyjne ustawienie przykładnicy nie jest problemem.
Nogi stołu podobnie jak autor filmu zauważył początkowo wydawały się chybotliwe, ale po skręceniu trzymają jak beton. Nadmienię jednak, że nie należy zbyt mocno dokręcać śrub. Są zrobione z tak lichego materiału, że łepek jednej z nich dosłownie ukręciłem (małym ręcznym kluczykiem). Tu warto zaznaczyć, by podczas przykręcania piły do nóżek nie dokręcać jej zbyt mocno, ponieważ plastik w kątach (dolnych) stołu może pęknąć - podczas dokręcania wygina się.
Jedno co mnie zdumiało. Po odpaleniu na stole można pionowo postawić monetę i ona się nie przewróci. Drgania praktycznie w ogóle nie są przenoszone na stół.
Przykładnica kątowa to chyba najgorzej wykonany element całej piły. Woła o pomstę do nieba pod kątem luzów listwy prowadzącej ALE :) wystarczy nakleić pasek śliskiej taśmy by te luzy zmniejszyć do pół milimetra i to już jest akceptowalne. Zatem DA SIĘ z tego korzystać tylko trzeba nieco pogłówkować. Aczkolwiek w moim przypadku ma to znikome znaczenie, ponieważ planuję wykonanie sanek do tej piły z rozbudowanym kątomierzem wbudowanym w nie, więc fabryczny niepotrzebny. Szkoda tylko, że w obudowie piły nie przewidziano żadnego miejsca, do którego fabryczny kątownik można by przyczepić.
Spotkałem się z opiniami jakoby podnoszenie / opuszczanie tarczy powodowało gubienie kąta. Istotnie ma to miejsce, ALE w mikroskopijnych wartościach. Po prostu podczas opuszczania i podnoszenia tarcza minimalnie zmienia położenie, to może być 0,1, 0,2 stopnia może. Ale tu znowu kłania się po prostu konieczność kupienia elektronicznego kątomierza z magnesem bo nawet w droższych modelach korzystanie z podziałki przy pokrętle jest skrajnie niedokładne (poza kątem 90 stopni, który uzyskujemy kręcąc do oporu).
Niewątpliwą wadą jest brak soft startu, ale to można doinstalować i zamierzam to zrobić.
Warto zaznaczyć, że w związku z tym, że stół jest z aluminium nieheblowane drewno może go dość mocno rysować. Polecam przed cieciem delikatnie przejechać takowe papierem ściernym. Budowa sanek ten problem rozwiązuje.
Jeśli ktoś szuka idealnej precyzji czeka go albo budowa sanek albo własnej zaślepki wokół tarczy. Fabryczna jest minimalnie niżej względem stołu - nie wiem czy tu jest jakaś możliwość regulacji.
Generalnie piła nadaje się do naprawdę zaskakująco precyzyjnej pracy, ale by tego dokonać trzeba się z nią "zwąchać" polubić toporność pewnych rozwiązań i troszkę nad nią popracować. Względem moich potrzeb jest aż na wyrost i w gruncie rzeczy cieszę się, że nie wydałem więcej na Makitę MLT100. Dlaczego? Ze względu na niedemontowalne sanki, które sprawiają wiele problemów pod kątem idealnej precyzji cięcia i brak porządnej przykładnicy.
Ze swojej strony mogę jedynie gorąco polecić zakup HS 105. Przy odrobinie wprawy służyć będzie długo i godnie.
Dodam jeszcze, że (jak zresztą w przypadku każdej piły stołowej) warto dokupić lub dorobić sobie drugi popychacz. Jeden służy wówczas do popychania materiału wprost na ostrze, a drugi można wykorzystywać do dociskania materiału do przykładnicy. Dociskamy dosłownie tuż przed tarczą. Dzięki temu eliminujemy ryzyko nieprawidłowego cięcia pomimo teoretycznie prawidłowego ustawienia tarczy i przykładnicy.
Jak ze sztywnoscia tarczy? Czy da sie ja latwo ruszac na boki, a moze jest sztywna? Przy cieciu wplywa to na jakosc, trzymanie wymiaru?
@@cutforsize tarcza jest delikatnie giętka Wydaje mi się że w porządku ale od początku czułem delikatny luz na niej A teraz po roku gdy uciąłem może metr drzewa ten luz się pogorszył nie wiem czy da się jakoś wyregulować
@@kolec1390a ten luz jest na mechanizmie czy kiepskiej tarczy ktora wygina sie podczas pracy?
tak to prawda Jeden z niewielu polskich UA-camrów z bogatym słownikiem
Bardzo dobrze się Pana słucha a i treść spełniła moje oczekiwania ,dzięki.
Dziękuję za miłe słowa. Nadmienię jedynie, że po dwóch latach od zrobienia filmu, piła wciąż działa. W moim przypadku , koszt zakupu już dawno się zwrócił. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za pana filmy wszystko ładnie wyjaśnione właśnie Dzięki Panu dorobiłem się w takiej oto pilarki stołowej.
Dopiero zmontowałem i poczyniłem kilka niewielkich prób. Jedyne co mnie dotychczas przeraża to regulacja ponieważ w tej chwili nie mam konta 90 stopni na tarczy, oraz luz na tarczy. Może nie tyle samej tarczy co całego mechanizmu ponieważ zauważyłem że im wyżej podniosę tarcze tym ten luz jest większy. Wątpię żeby udało się go zniwelować.
Kąt 90 stopni da się uzyskać bez więszych problemów. Co do luzu - jeśli mówimy o luzie w poprzek tarczy, to reklamowałbym taki egzemplarz. U mnie praktycznie taki luz nie występuje. Jeśli natomiast chodziłoby o luz tarczy w przód i tył, nie trzeba się tym przejmować. Pozdrawiam
Thank you very much for the video and for your replies to the comments. My knowledge of Polish language is very poor, so it took me some time to translate and understand. The subs, at least in Polish,( in English better of course) would be very helpful.
Thank you for the kind words. I hope that my next films can be understood without knowing Polish 🙂
@@STRUGANE Might be. But your words are also very important.
Dziękuję za przekazanie informacji, których trudno się doszukać gdzie indziej. Dla mnie wniosek jest jeden. Lepiej dołożyć do piły markowej, albo posilkować się zagłębiarką.
Kasper jaka piłe markową polecisz do ciecią 45 stopni w materialach typu hdf, mdf laminowanych. Chodzi aby nie strzępiło. Proszę o rade. Przedział cenowy cos podobnego jak za Scheppach HS105 lub max do 1500 zł.
@@Gawron234 prosta sprawa. Nie kupuj. Lepiej zamówić gotowe formatki w centrum obróbczym. Masz gwarancję tego, że otrzymasz produkt taki na jakim Ci zależy. Z moich obserwacji wynika, że jakość urządzenia jest wtórna względem jakości tarczy. Przykład? Tania chińska zagłebiarka z dobrą, nową tarczą do laminatu poradzi sobie lepiej niż jej drogi, markowy odpowiednik z tępymi zębami. Nie wiem czy pomogłem, ale zawsze to jakaś sugestia.
@@Gawron234 w pracy używam niebieskiej pilarki Bosch, ale nie powiedziałbym, że jest super. Pamiętaj jeszcze jedna rzecz. Są pewne triki, które sprawiają, że piła nie wyrywa laminatu.
Świetny i bardzo pomocny film. Bardzo dziękuję!
Merytoryczny i fajnie poprowadzony poradnik.
Zaletą tej piły jest też wysokość cięcia. Dzisiaj przecinałem akację na pełnej wysokości i dała spokojnie radę.
Dobry film, tak trzymaj!
A dziękuję. Trochę cierpię ze względu na techniczną stronę tych filmików.
Dziękuję za ten film. Zastanawiam się nad jej zakupem. Czekam na film z soft startem. Pozdrawiam
Jak wspominałem w opisie pod filmem, kolega o nicku "prz och" podał instrukcję jak taki soft start wykonać. Spróbuję zastosować się do tych wskazówek i wolny start podłączyć. Nie wiem czy uda mi sie to udokumentować filmowo, ale postaram się wrzucić jakąś formę relacji z moich bojów z elektryką :) O ile oczywiście wyjdę z tego cało ;) Pozdrawiam
Dziękuję za rzeczową i uczciwą ocenę, pozdrawiam.
świetny filmik, szkoda, że nie pokazałeś jak tniesz sklejkę i jak trzyma kąty, nie brałem tej piły pod uwagę ale ... chyba nic nie było wysokość cięcia przy 90 st. 80 mm, cena obecna to ok. 1.700 zł ale można kupić za niecałe 1.300 zł, waga wspominasz ok. 40 kg instrukcja podaje 28 kg. i co dla mnie ważne przemieszczanie a tu są jakieś kółka, szkoda, że nic o tym nie było.
Długo czekałem na kolejny Twój film ale było warto😊 Kolejny rzetelny opis elektronarzędzia w Twoim wydaniu i dzięki za to😉😊👍
Lepiej rzadziej, ale w miarę sensownie ;) Dzięki za odwiedziny :)
Rzetelna recenzja
bardzo dobry film, noszę się z zamiarem kupna podobnej piły, twój film jest bardzo pomocny. Mógłbyś nagrać jeszcze osobny w którym opowiesz o tych sankach które dorobiłeś?
Dziękuję. Jeśli czas pozwoli, zrobię taki film 🙂 Pozdrawiam
Dziękujemy. Rzetelnie - cenne uwagi.
bardzo fajna recenzja, pozdrawiam :)
A dziękuję za miłe słowa. Również pozdrawiam :)
Bardzo dziękuję za pomocną informację.
Bardzo dziękuję za pomocny film :)
Dziękuję za film
Wielki plus za obszerną i wyczerpującą recenzję piły :).
Kłaniam się, mam kilka pytań odnośnie elementów, których mam wrażenie nie poruszył Pan w filmie.
Z materiału wynika, że przykładnicę można regulować. Pytanie brzmi czy po jej uregulowaniu nie gubi ona równoległości po wielokrotnym zablokowaniu / odblokowaniu? Inaczej rzecz ujmując, czy raz ją ustawiwszy nie wymaga ona ponownej regulacji / sprawdzania? W niektórych piłach zauważa się wadę polegającą na tym, że kilkukrotne zablokowanie przykładnicy w na pozór tej samej pozycji powoduje, że jej przeciwległa część za każdym razem blokuje się minimalnie w innej pozycji.
Jak wygląda kwestia precyzji miary, która znajduje się na blacie?
Jak wygląda funkcjonalność rozsuwania stołu? Czy przykładnica nie gubi tam równoległości, czy zachowuje sztywność?
Jak wykonał Pan sanki (wspominał Pan o tym w jednym z komentarzy)?
Witaj. To może w punktach, żeby było precyzyjnie i na temat:
1) W filmie nie poruszyłem wielu kwestii, ale trzeba wybierać między nużącą długością filmu a jego kompletnością.
2) Przykładnica ma lekki luz i zawsze lepiej zmierzyć równoległość. Można ów luz zlikwidować, dokręcając główną sprężynę czołową, ale wiązałoby sie to z trudniejszym przesuwaniem przykładnicy. Wolałem więc pozostawić lekki luz. Regulacja o której wspomniałem na filmie pozwoliła na zlikwidowanie najbardziej denerwującej wady, czyli automatycznego przesuwania sie końca przykładnicy w prawo w momencie blokowania jej.
3) Skala jest raczej dokładna. Na przykładnicy jest przejrzysta ramka z czerwona linią.Ta ramka również posiada mozliwość regulacji w razie wystapienia jakiejś niedokładności.
4) Jeśli chodzi o rozsuwanie blatu przyznam, że nie korzystam często z tej funkcji. W wolnej chwili i tak blat wbuduję w większy stół i rozsuwanie przestanie dla mnie mieć jakiekolwiek znaczenie. Nie wspomniałem o tym w filmie ( czego żałuję) , ale rozsunięta część blatu jest nieco obniżona w stosunku do blatu głównego.
5) Sanki wykonałem z materiałów odpadowych jakie miałem z pracowni. Na jednym z kolejnych filmów bedzie je widać podczas pracy. O sposobach wykonania nie ma się co rozwodzić - na YT są dziesiątki filmów z instrukcjami, jak je wykonać. Podpowiem tylko by nie popełnić mojego błędu i spód sanek wykonać ze sklejki minimum 10 mm. Sam użyłem sklejki 6 mm by jak najmniej stracić z wysokości cięcia. Jednak nie był to dobry pomysł ze wzgl na niestabilność sklejki o tym wymiarze.
6) Z droższych modeli przenośnych wybrałbym Boscha z serii GTS lub Dewalta. Niestety brak miejsca nie pozwala mi brać pod uwagę jakiejkolwiek piły formatowej. A szkoda, bo miałem przyjemność pracować na formatówkach z najwyższej półki i doskwiera mi świadomość ile lat świetlnych dzieli takie maszyny od zwykłych pił stołowych :)
Pięknie dziękuję za odpowiedzi :)
Z tego wszystkiego wynika, że jest to piła dość wdzięczna do rozbudowy (umieszczenie we wnęce przy większym stole).
Proszę mi powiedzieć jeszcze jedno. Czy przy cięciu pod kątem 45 stopni faktycznie zakres cięcia wynosi aż 5 cm grubości materiału?
Nie mam pojęcia :) W trakcie użytkowania, przecinałem pod kątem raz, czy dwa ale materiały o mniejszym rozmiarze. Ustawienia kątowe w tych budżetowych piłach to loteria. Dopiero po zakupie magnetycznego kątomierza cyfrowego będzie sens przecinania pod kątem. Jest w ofercie internetowej kilka takich kątomierzy. Sam wybiorę szwedzkiego Limita, bo mam już kilka innych urządzeń pomiarowych tej firmy i sprawują się dobrze.
Przykładnica na całej długości też jest w zestawie w Majster Polska MP-0003 i właśnie się nad nią zastanawiam czy też nie będzie problemu z krzywym blatem lub przykładnicą 🤔
Dlatego najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym. Nie będzie wtedy nieprzyjemnych niespodzianek.
@@STRUGANE No tak ale w tych budowlanych to mały jest wybór
Film pomógł w wyborze piły. Nie mam doświadczenia z tego rodzaju narzędziami i Pański film pomocny był również przy ustawieniach. Dziękuję.
Pod filmem jest wiele komentarzy więc pozwolę sobie na pytania odnośnie piły:
1.Piła ma luz, tzn. trzymając za piłę(tarcze tnącą) i kręcąc do przodu do tyłu około 10-15 stopni jest luzu nim poczuje się wyraźniejszy opór. Czy to normalne?
2.Piła jest bardzo głośna. Czy piła jest mocowana bezpośrednio na wałku od silnika czy też jest przekładnia?
Dziękuję za opinię. Luz wzdłużny o którym wspominasz jest jak najbardziej normalny. To cecha większości pilarek. Martwić mogłyby tylko luzy poprzeczne. Piła jest głośna, to prawda - nie sprawdzałem tego , ale tarcza na 99,9 % jest zamontowana na wałku. Urządzenia z przekładniami/paskami to nie ta kategoria cenowa. Pozdrawiam
@@STRUGANE Dziękuję za odpowiedź. Pocieszyłeś mnie a już myślałem, że z piłą jest coś nie tak. Co do tego hałasu to spróbuję jeszcze włożyć te gumowe okrągłe wkładki które były w korpusie. Przy montażu wyjąłem te koreczki ponieważ pomyślałem, że korpus będzie lepiej przylegał do metalowego stelażu . Może to coś zmieni ?
Dziękuję za rzeczowy komentarz i chciałbym zapytać czy Pana zdaniem ta piła jest na tyle precyzyjna że można jej użyć do konstrukcji paru regałów ze sklejki, domowego użytku? Nie chodzi mi o poziom profesjonalny ale taki żeby linie i kąty cięcia pozwoliły złożyć w miarę równy mebelek. 🙂
Piły stołowe z niewielkimi blatami służą do przycinania mniejszych elementów. Osoby z doświadczeniem, mogą się pokusić o cięcie również dłuższych materiałów, ale nigdy nie będzie to komfortowe i obarczone pewnym ryzykiem. Żeby ciąć w miarę precyzyjnie potrzebna byłaby dobra tarcza, pewna ręka, precyzyjne ustawienie przykładnicy i dodatkowe podparcie dla rozciętego juz kawałka płyty/sklejki, żeby po wyjsciu z blatu nie opadał w dół. Na ogół jest tak, że użytkownicy wbudowują pilarke stołową w większy stół, powiększając w ten sposób blat pilarki. To dużo zabiegów i moim zdaniem jest to opłacalne przy zakupie pilarek np DeWalta, Milwaukee czy Boscha. Choc zdarzało się , że ciąłem scheppachem dłuzsze odcinki płyt, na ogół uzywam Scheppacha do powtarzalnego przycinania krótkich kawałków. Do dłuższych cięć służy mi zagłębiarka, którą cięcie jest precyzyjne i komfortowe.
@@STRUGANE Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Faktycznie, w tym momencie nie stać mnie na zakup "porządnej" pilarki typu DeWalt i chyba lepiej trochę poczekać i uzbierać niż kupować pilarkę z małym blatem. Spróbuję zdać się pilarkę ręczną Makita HS7611 z szyną prowadzącą. Gorzej będzie z powtarzalnością ale robię to jako hobby więc mam czas ;-) a nie ma nic bardziej frustrującego niż zwichrowana linia przy cięciu kiepskim sprzętem!
Dziękuję i pozdrawiam!
Dzieki za dluuuugi wyklad na temat tej pily czulem sie jak w szkole i prawie zasnalem..... Drogi Panie czy Pan byl nauczyciem...?
Dwa lata temu stałem też przed takim dylematem, czy kupić coś w tej kategorii cenowej, nawet ciut wyższej bo myślałem o Makicie czy Boschu, ale po zapoznaniu się z dostępnymi materiałami w internecie stwierdziłem, że za kwotę do 1,5k nie da się kupić nic co zagwarantuję mi że nie będę musiał się uczyć tej piły, a dokładnie uczył się korygować błędów konstruktora, Dlatego zdecydowałem się zbudować taka piłę sam, na bazie bardzo licznych materiałów na yt anglojęzycznych. Jako serce piły użyłem Dewalt DWE 575K ( bardzo solidna piła tarczowa) nie wdając się zbytnio w szczegóły mogę powiedzieć że to rozwiązanie ma dużą przewagę nad kupnem takich wynalazków jak na filmie. Po pierwsze to my decydujemy, jaki będzie np blat roboczy, w sensie rozmiaru użytego materiału, jak będzie prosty, jaki typ przykładnicy zastosujemy, jak będziemy kalibrować swoja piłę itd itd. W rezultacie po zbudowaniu takiego urządzenia jesteśmy w stanie praktycznie wszystko w nim skorygować, niestety w kupnych piłach często jest to mocno ograniczone,a czasami wręcz niemożliwe. Po za tym trochę się to mija z celem, bo w końcu za coś płacimy, a w rezultacie musimy się doktoryzować i tracić kupę czasu na poprawianie czegoś co producent zwyczajnie olał. Zresztą karygodne jest to że pod hasłem dla amatora robi się zwyczajnie bubel i to ma niby tłumaczyć producenta. Na koniec dodam że dla osób niecierpliwych które interesuję postawienie piły i tylko cięcie desek, oba rozwiązania są do bani, i w takim przypadku polecałbym dozbierać i kupić coś w z wyższej półki, tylko problem jest taki że ta wyższa półka to wydatek dużo dużo wyższy.
Dziękuję za obszerny i ciekawy komentarz. Oczywiście każdy wybiera swoją drogę w wyborze sprzętu do swojego warsztatu. I każdy ponosi konsekwencje tych wyborów. Często, prócz chęci, decydują jeszcze dodatkowe okoliczności - możliwości finansowe, umiejętności itd. Budowy własnego blatu nie wykluczam, ale zakup Scheppacha musiał być dość szybki, bo okoliczności życiowe zmusiły mnie do budowy od podstaw w miarę kompletnej pracowni w ciągu jednego miesiąca. A zakup kilkunastu narzędzi naraz ograniczył niestety mój wybór. Z perspektywy czasu podtrzymuję swoją opinię, że ta amatorska piła jest w swojej klasie budżetowej niezłym wyborem. A wspomnę tylko, że przyzwyczajenie się do braku precyzji i kilku innych wad przychodziło mi ze sporym trudem. Tym bardziej, że krótko przedtem pracowałem na formatówkach kosztujących więcej niż więszość luksusowych samochodów. I w których milimetrowa niedokładność na długości 3 metrów powodowała wizytę serwisantów. Po tych perturbacjach sprzętowych, mogę powiedzieć, że braki sprzętowe trochę utrudniają życie, ale wpływają na inwencję twórczą ;) Pozdrawiam
Czy może Pan powiedzieć jak wyregulować przykładnicę dwiema górnymi śrubkami.Dziekuję
Witam.
Bardzo fajny film.
Teraz wiem na co zwracać uwagę przy zakupie pił tego typu...
Marzy mi się piła stołowa, jednak nie wiem jaką wybrać z uwagi na duży wybór na rynku...
Jakie modele by Pan polecił?
Może nagra Pan jakiś film typu - Ranking (Pana zdaniem) najlepszych i funkcjonalnych pił, (z zaznaczeniem przedziałów cenowych).
Pozdrawiam.
Żeby nagrać taki film, musiałbym mieć dostęp do tych pił. Mój kanał nie jest kanałem sponsorowanym , producenci nie dostarczają mi urządzeń, więc musiałbym je na potrzeby filmu kupić. A to trochę duży koszt jak na działalność niekomercyjną 🙃
Prędkość 1.5 i film da się obejrzeć.
Czy mógłbys podzielić się jak wyregulowałeś przykładnice?
To była kwestia prób i błędów. Na przykładnicy są śruby, które odpowiednio dokręcając lub odkręcajac uzyskałem odpowieni chwyt.
Znalazłem na allegro EINHELL BT-TKS 250 UF. Czy miał pan z nią styczność i czy coś może pan powiedzieć na temat tej pilarki?
Przyznam, ze nie jestem fanem tej marki. Jedyne urządzeni jakie mam, szlifierka stołowa jest dramatycznej jakości. Kiedyś oglądałem też pilarkę stołową z blatem blaszanym, ale widząc kolosalne nierówności blatu raz na zawsze zrezygnowałem z tego pomysłu. Z ciekawości spojrzałem na wspomniana pilarkę i patrząc na dane na papierze, są one obiecujące tzn aluminiowy stół, przyzwoita moc , przykładnica mocowana dwustronnie i fabryczny wolny start. To jest ponadstandardowe wyposażenie i cechy w stosunku do wielu podobnych pilarek obecnych na rynku. Nie kupiłbym jej jednak bez możliwości oglądnięcia jej w realu. Dopiero po upewnieniu się co do jakości wykonania, rozważyłbym zakup.
Znakomity materiał. Dużo se nauczyłem. Ale mam pytanie. Czy musiał Pan regulować ustawienie przykładnicy podłużnej względem blatu? Chodzi o kąt pomiędzy powierzchnią blatu, a przykładnicą. U mnie jest tak, że gdy przykładnica nie jest zablokowana - kąt pomiędzy jej pionową powierzchnią, a blatem wynosi 90 stopni (sprawdzam elektroniczną poziomicą). Gdy dociskam blokadę przykładnicy - ona minimalnie się przekrzywia i kąt zmienia się o około 3 stopnie. Czy można to regulować?
Nie zwracałem na to uwagi. 99 % cięć jakie wykonuję to materiały o wysokości do 2 cm i ew. nieznaczne pochylenie przykładnicy nie miałoby w tym przypadku znaczenia. Przyznam jednak, że nawet tego nie mierzyłem.
Odpal zobaczymy jak to głośne jest. Silnik szczotkowy czy indukcyjny?
czy mogę zastosować piłę o srednicy 260 mm
Świetny film - merytoryka jak i sam sposob przedstawienia. Od 2 miesiecy bije sie z myslami co do zakupu 105ki i... Prosze o podpowiedz,: czy przy uzyciu tej pily uda sie przygotowac material do klejonki, np na deske do krojenia. Oczywiscie mam swiadomosc, ze grubosciowka, to rowniez niezbedne narzedzie w kontekscie klejonki (rowniez mysle o Scheppachu), ale jednak teoretycznie po rozkroju powinny powstac plaszczyzny zdolne do sklejenia na styk, bez szpar. Prosze o swoje spostrzezenia w tej materii. Pozdrawiam
Małe szanse na uzyskanie powierzchni do klejonki. Nie czarujmy się, gdyby piły zastępowały strugarki, tych ostatnich by nie produkowano :) Jakość rzazu będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze - od ustawienia i regulacji przykładnicy wzdłużnej. Po drugie - od praktycznych umiejętności prowadzenia materiału wzdłuż przykładnicy. Po trzecie - od tarczy. By myśleć o poprawie jakości powierzchni cięcia, trzeba mieć kupić osobno tarczę do cięcia wzdłużnego i poprzecznego drewna. Żadne półśrodki w postaci tarcz uniwersalnych nie wchodzą w grę. Dobra tarcza to połowa sukcesu. Polecam Freuda lub choćby Boscha z serii Expert for wood. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź. Podrążę jednak temat: czy Pan wykonywał klejonkę? :) Zdaję sobie sprawę, że to co Pan napisał w kontekście tarcz, to bardzo ważne, by choć jeden element "błędu" wyeliminować? Pytając o tę klejonkę miałem na myśli właśnie to jak bardzo techniką trzeba nadrabiać możliwości pilarki, bo nie pomaga i nie wybacza błędów. :)
Dzisiaj przypadkowo znalazłem budżetowego Holzmann'a, czyli Zipera FKS250 lub droższego FK315. No i namieszało mi się w głowie. Niewiele niestety znalazłem o tym sprzęcie na polskich stronach. Może Pan ma jakieś zdanie na temat tej piły?
Klejonkę oczywiście wykonywałem, ale miałem do dyspozycji strugarkę i grubościówkę.
Holzmann to oczywiście chińczyk, podobnie jak scheppach. Nigdy na nim nie pracowałem, nie brałem też pod uwagę jego zakupu. Skutecznie zniechęciły mnie ostrzeżenia na grupie stolarskiej o warunkach gwarancji maszyn holzmanna. Gwarancja nie obejmowała mnóstwa usterek, które były uznawane przez innych producentów, a przez holzmanna zostaly zakwalifikowane jako zużycie eksploatacyjne podlegające wyłącznie naprawie odpłatnej.
Dziekuje za informacje. :)
Na podstawie Twojego filmu kupiłem tą piłę. I jestem zadowolony, choć mam dwa problemy. Piła nie chce złapać 90 stopni, ale nie brakuje mi skali, tylko górnemu zaciskowi brakuje skali. Dochodzi do lewej strony maksymalnie i mam 89,5 stopnia. Będę kombinował jeszcze jak to poprzestawiać, a finalnie pewnie powiększę lekko otwór pilnikiem w lewą stronę. A drugi problem to przykładnica. Nie mam do niej zaufania jeśli chodzi o równoległość do piły. Pracuje z za dużym luzem. Jak ją dokręcę śrubą z tyłu tak, aby się jeszcze ślizgała bez oporów to luzy są cały czas. Masz na to może jakąś radę?
Z przykładnicą warto jeszcze pokombinować, u mnie do dzisiaj chodzi przyzwoicie. Nie ma się jednak co czarować - w przypadku gdy zależy nam na precyzji, trzeba ją jednak ustawiać ręcznie i mierzyć. W zasadzie z dostępnych na rynku pił stołowych, tylko trzykrotnie droższy DeWalt posiada przykładnicę, która daje cięcia powtarzalne, dzięki mechanizmowi zębatkowemu. Nawet bardzo drogi Bosch gtx nie jest tak pewny jak DeWalt.
Jak piła wygląda od dołu? Jaki jest zastosowany silnik (chiński odkurzacz czy normalny europejski jednofazowy), i jak jest zamontowany, od czoła na stopach, na płycie? W jaki sposób rozwiązane jest mocowanie ostrza piły (bezpośrednio na silniku, czy przy zastosowaniu jakiejś przekładni, lub pasków). W jaki sposób jest podnoszone/opuszczane ostrze, oraz w jaki sposób nastawiane są kąty - mechanizmy wewnątrz maszyny. Dziękuję.
W pełni i precyzyjnie mógłbym odpowiedzieć we wtorek, gdy będę w pracowni, ale z całą pewnością byłbym zdziwiony, gdybym w chińskiej pile znalazł europejski silnik. O mechanizmie podnoszenia i opuszczania tarczy, oraz ustawiania kątów, wspominam na filmie. Całość zębatek z tworzywa. Rozwiązanie podobne jak w Makicie MLT100 Z tego co pamiętam, silnik jest podwieszony na ramie, ale musiałbym to sprawdzić na miejscu. Paska przekładniowego nie posiada chyba żadna chińska piła w tej kategorii cenowej. Przynajmniej ja o takiej nie słyszałem. Tarcza mocowana bezpośrednio na wrzecionie silnika - przyznam jednak, że nawet nie brałem pod uwagę , że może być zastosowana jakaś przekładnia. Gdyby się okazało,że jednak pod obudową jest coś na kształt przekładni, byłaby to dla mnie niespodzianka :) Pozdrawiam
Super filmik . Mam pytanie rozważam zakup piły i mam trzy typy właśnie ta scheppach ha 105 enhell tecc2025uf z też sankami i Bosch GTS 254 na Allegro za ok 1400 ma Pan wiedzę na ich temat
Witam. Einhella kiedyś nawet oglądałem na żywo, ale ze wzgl na fatalny stół odrzuciłem ten sprzęt w przedbiegach. Bosch GTS jest budżetową wersją swojego profesjonalnego rodzeństwa. Mimo to wziąłbym go pod uwagę na pierwszym miejscu. Ma niezły silnik i przyzwoite przekładnie, a przede wszystkim serwis pogwarancyjny. Przed zakupem sprawdziłbym jakość stołu. Bo z tego co pamiętam nie jest on aluminiowy tylko zwykły, blaszany. Jeśli stół byłby prosty brałbym Boscha.
@@STRUGANE Dziękuję bardzo za odpowiedź. Taki ty właśnie rozważałem. Widziałem dziś na necie w obu i Juli taki piły ich z kulkami i sankami ale to też chyba gorsze od Boscha?
@@waldemargalan5426 oczywiście
Witam i dziękuję za bardzo pomocny materiał. Co Pan sądzi o pilarce Erbauer ets 1500 w Castoramie za niecały 1000 zł. Wygląda na całkiem solidną do tego wózek transportowy. Scheppach też mi przypadł do gustu i mam dylemat. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Witam. Nie znam Erbauera. Biorąc pod uwagę cenę, sądzę że to zbliżony model do Scheppacha HS105. Jedyne co mogę doradzić to bardzo dokładne sprawdzenie blatu, czy jest prosty, czy nie ma zagłębień, czy poszerzane elementy blatu po rozłożeniu utrzymują poziom. Przede wszystkim jednak sprawdziłbym równoległość przykładnicy w stosunku do tarczy. I to w kilku pozycjach. A także czy po zablokowaniu nie przesuwa się pod wpływem nacisku. Pozdrawiam
Ten film przekonał mnie do zakupu i od pół roku jestem użytkownikiem tego modelu. Na moje amatorskie potrzeby w zupełności wystarcza a nawet mnie zaskakuje . Jest jedną rzecz, której nie potrafię znalezc- gdzie kupić szczotki do silnika ? Nie Znalazłem ani na internecie ani w wielu sklepach, moze ktoś coś poradzi ?
Od 3 dni ją posiadam. Zrobiłem parę cięć, ale trzeba ją wyregulować, ale miodnie się pracuje.
Partycypanci Korzyści Globalizmu - nie umieściłem tego na filmie, ale warto sprawdzić i ew. wyregulować równoległość tarczy względem prowadnic. Przyda się to zwłaszcza, gdy ktoś chce zrobić sobie sanki :) Pozdrawiam
Jest fajny filmik z 50 minut ma, 2 Niemców pokazuje właśnie wszystko, co i jak regulować. Ale ogólnie mało jest informacji o tej pile.
Partycypanci Korzyści Globalizmu - oglądałem ten filmik już po tym jak zrobiłem swój. Gdybym widział go wcześniej, być może zawarłbym kilka dodatkowych informacji. Ale chyba i tak nie jest najgorzej, nie spodziewałem się tak dużego odzewu :)
Jest jeszcze jeden z młodym Niemcem :-) rozbudował swoją piłę o stół do frezarki. proste a świetny pomysł. No i kiedy w końcu filmy z cięcia?
Nie chcę określać terminu. Ze wzgl. na słaby sprzęt montaż zajmuje mi mnóstwo czasu, ale pewnie po urlopie coś się uda wrzucić.
mam to i mogę powiedzieć tylko tyle, że przetnie (raczej krzywo), łożysko na silniku padło pierwsze, potem mechanizm podnoszenia tarczy, stelaż zrobiony z kiepskiej blachy pomalowanej proszkowo na rdzę, więc schodzi płatami, ale tanie to było, więc trudno oczekiwać czegoś więcej...
Chyba wszystkie chińczyki tak mają. Jak od ponad roku oglądam różne modele i wszystkie są chińskie z wyjątkiem markowych Makita bosch czy metabo znaczy one teżale inna konstrukcja bo projekt firmowy a wykonanie w chinach ale reszta schepach, mcalister Enhell czy meec to wszystko to samo a inne połowę tańsze nie firmówki są z tych samych fabryk i nawet identycznie wyglądają.
Dzień dobry, bardzo fajny filmik. Pytanie czy opinia się nie zmieniła po kilku latach użytkowania? Zależy mi na Pańskim zdaniu bo jestem obecnie na kupnie a chciałbym uniknąć niemiłych rozczarowań :). w planie mam rozbudowę stołu i pracę głównie przy płytach laminowanych. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Piła nadal działa ( ok 3 lata po zakupie). Używam jej obecnie mniej, ponieważ nie dorabiałem do niej stołu i do dłuższych cięć postanowiłem zainwestować w zagłębiarkę. Podtrzymywałbym opinię z filmu tzn do zalet zaliczyłbym sam stół i możliwość regulacji większości funkcji. W moim przypadku piła jest niezawodna, ale nie mam orientacji czy to wyjątek czy reguła. Po zamontowaniu i użytkowaniu piły z dobrymi, dedykowanymi tarczami można na niej sporo zrobić.
Trzeba jednak pamiętać, że to nadal piła stricte amatorska i każde narzędzie markowe będzie dysponowało większą kulturą pracy. Słabym punktem scheppacha jest też mizerny system odsysania urobku. Wspominałem o tym na filmie. Więcej pyłu dostaje się pod pilarkę i na boki niż do króćców odsysających. Nie chciało mi się już z tym walczyć.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Witam. Rozjaśniłby Pan nieco temat dorobionych przez siebie sanek? Co prawda szukam koncepcji na sanki do HS 120, ale liczy się sam pomysł. Resztę można zaadaptować do danego modelu. Nie wiem tylko od czego zacząć ;)
Witam. Jeśli czas pozwoli, zrobię film-realizację o sankach, gdyż będę robił nowe. Zasada jest podobna niezależnie od typu posiadanej piły. Najważniejsze jest zachowanie kąta 90 st. By się to udało trzeba mieć tarczę ustawioną idealnie równolegle wzgl. prowadnic. W mojej pile większą wagę przywiązałem do ustawienia równoległości tarczy wzgl. przykładnicy wzdłużej. I był to błąd. Po wykonaniu sanek okazało się, że tarcza nieco zrywa sklejkę. Dopiero wtedy zmierzyłem równoległość tarczy wzgl. prowadnic. Okazało się, że różnica równoległości wynosiła ok 1,5 mm. Na szczęście w hs105 jest możliwość regulacji i teraz jest już dobrze. Doradzałbym też wykonanie podstawy sanek ze sklejki minimum 9mm. Sam użyłem sześciomilimetrowej ( by nie tracić wysokości cięcia), ale nie był to dobry pomysł.
STRUGANE tyle że w HS 120 mam blaszany blat bez rowków i tu się zaczynają schody... 😉
No tak - bo to piła budowlana. W takiej sytuacji można.jedynie piłę wbudować w stół. Sanki wykonuje się wtedy w prowadnicach wykonanych (najczęściej frezowanych) w stole.
W pile HS120 należy dorobić blat ze sklejki(ja użyłem 18mm) następnie wyfrezować równoległe do tarczy rowki, w te rowki wkleić aluminiowe prowadnice i mamy podstawowy blat z prowadnicami. Cała gama sanek przystawek itp. to już inwencja twórcza.
Ehh ten Sheppach i jego powierzchnie/blaty... Mam od paru miesiecy ręczną piłę - zagłębiarkę 160mm w komplecie z prowadnicą. Ta ostatnia składa się dwóch po 70 cm każda. Łączy się je za pomocą dwóch pręcików pod spodem. Niestety prowadnice nie pasują idealnie, jest przeskok i podobnie jak w wieloczęściowym blacie w opisywynam przez Pana modelu piły stołowej uniemożliwiają łagodne prowadzenie piły. Pozdrawiam z Siedlec.
W przypadku zagłębiarek polecam choćby najtańszą z markowych urządzeń czyli Makitę SP6000J.
Kultura pracy nieporównywalna z zagłębiarkami marketowymi. Nie ma też problemu z łączeniem szyn. Pozdrawiam
Bardzo pouczający film,,mam 1200 zł,tylko tyle ,zastanawiam się jaka pile stolowa,,,sporadycznie używana kupic?
lepiej jeszcze trochę pozbierać gdzieś 2k i za tyle kupić jakąś piłę dewalt bo są naprawdę genialne
Ale tak naprawdę to te wszystkie pily tak samo wygląda, czy różnica w docina dokładnie kąta,, czy moc silnika?
Witam zastanawiam sie czy Scheppach hs105 czy Bosch GTS 254 Professional cena podobna
Oczywiście Bosch. Każda, nawet budżetowa wersja markowego sprzętu będzie lepsza od wyrobów chińskich. Zarówno pod wzgl. wykonania, precyzji pracy, serwisu czy wreszcie dostępności częsci zamiennych. Pozdrawiam
mam dylemat: scheppach hs105, bosch pts10 czy makita mlt100 do domowych sporadycznych prac jak budowa altany, pergoli, etc, z gory dziekuje za odpowiedzi
Makita jest najlepszym wariantem. Dobry, szeroki stół, wbudowane sanki, kultura pracy silnika. Zalety Scheppacha to lepsza niż w makicie przykładnica i cena. Silnik i jego mocowanie jednak jest znacznie słabsze niż w makicie. O Boschu się nie wypowiadam bo nie wiem jak się sprawuje amatorska, zielona seria. Piły z serii niebieskiej są bardzo dobre, ale to zupełnie inna półka cenowa. Pozdrawiam
Witam serdecznie mam do Pana
2 pytania:
Jak wyregulować przykładnicę do cięć wzdłużnych? Wiem że odpowiedzialne są za to 2 śrubki na górze lagi ale nic więcej nie mogę na ten temat znaleźć. Może podesłałby Pan jakiegoś linka z opisem.
A pytanie drugie dotyczy softstartu, wiem że już minęło trochę czasu od kiedy Pan go zainstalował i ciekawi jak zachowuje się sama piła: czy nie traci mocy i czy soft start nie ma wpływu na wydajność silnika.
Z góry dziękuję za odpowiedź i oczywiście pozdrawiam.
Witam. Po założeniu softstartu , który pokazywałem na filmie, próbowałem jeszcze innych rozwiązań, które miały ułatwić włożenie całości do fabrycznego otworu włącznika. W licznych komentarzach pod filmem użytkownicy podpowiadali kolejne możliwe rozwiązania, które z piłą również działały. Ponieważ jednak nie udało mi się ukryć modułu wraz z przewodami w fabrycznym schowku włącznika, ostatecznie zrezygnowałem z softstartu, bo pozostawienie przewodów na wierzchu uznałem za mało bezpieczne. W czasie, gdy softstart był zamontowany nie dostrzegłem niepożądanych efektów. Jednak użytkowałem ją sporadycznie.
Co do regulacji przykładnicy, robiłem ją metodą prób i błędów i nie mam na to gotowego przepisu. Od czasu regulacji nic już nie poprawiałem. Nawiasem mówiąc warto również wyregulować samą tarczę wzgl prowadnic w blacie. Wspominam o tym pod koniec filmu o softstarcie. Pozdrawiam
@@STRUGANE Piękne dzięki za odpowiedź też chyba zostanę bez soft startu. Bardziej martwi mnie przykładnica ale zastosuję się do Pana rady i pokręcę śrubkami aż się wykluje porządany efekt.
Pozdrawiam 😁
I drugie pytania. Jaka alternatywa (z nieco droższych modeli)?
Witam, jaką piłe polecicie do ciecią 45 stopni w materialach typu hdf, mdf laminowanych. Chodzi aby nie strzępiło. Proszę o rade. Przedział cenowy cos podobnego jak za Scheppach HS105 lub max do 1500 zł.
Polecam kupić tarcz do laminatu
Na miłóść Boską proszę o opis ustawień działania sprzętu a nie komentarze ,odczucia itp. itd
Jak u Pana z równoległością rowków przykładnicy poprzecznej względem tarczy, bo u mnie jest różnica 2mm mierzona od przodu tarczy do tyłu, czyli na długości 255 (bo taka srednice ma tarcza) jest różnica 2mm. Czy da sie jakoś ustawić blat do tarczy?
Tak, można to wyregulować. Chciałem zrobić nawet filmik uzupełniający, ale wciąż brakuje mi czasu. Jak się spojrzy na tylną ściankę to u góry pod blatem są bodaje trzy śruby mocujące cały mechanizm silnika i tarczy. Luzując je można wyregulować nie tyle samą tarczę, ale całe zawiesie silnika. U mnie po regulacji równoelgłość tarczy jest teraz idealna. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, dzisiaj postaram sie to ustawić, oraz podłączyć soft start
Bardzo fajne, rzeczowe omówienie HS105. Gratuluję.
Obecnie przymierzam się do zakupu piły stołowej i mocno rozważam HS105, ale... znalazłem też piłę Black&Decker BES720-QS i niektóre rozwiązania wydają się być ciekawsze niż u Scheppacha.
Konstrukcyjnie i cenowo, obie piły są bardzo podobne.
Czy miał Pan do czynienia z BES720-QS?
Dziękuję za miłe słowa. Niestety nie znam tego modelu, sądzę jednak że najważniejszym podstawowym walorem piły stołowej, nad którą warto się zastanowić to prosty ( najlepiej aluminiowy ) stół. Wszystko pozostałe, jest już mniej istotne. Pozdrawiam
Mam pytanie do autora filmu i innych. Mam scheppach HS100S. Czy luz wdłużny tarczy - coś jak luz auta na biegu, gdy popchnie się auto - to normalne? Piła jeszcze nie uruchamiana. Tarcza gabrycznie zakręcona.
Tym luzem się nie przejmuj. Najważniejsze, by nie było luzu na boki.
@@STRUGANE Dziękuję. Na boki ma luz wyczuwalny minimalnie.
Witam, czy tą pilarką da radę jednorazowo pociąć 4 m3 desek 32 mm na łaty dachowe ? jeśli nie to co by Pan polecił do takiej operacji ?
Witam. U mnie pilarka działa od przeszło roku. I jest używana prawie codziennie do cięcia ale głównie sklejki. Nie radziłbym jednak używać jej do intensywnej, jednorazowej pracy. Słyszałem głosy użytkowników, że w takich przypadkach, paliły się silniki (zapewnie chodziło o szczotki).
Do celu o którym wspominałeś wystarczyłyby najtańsze piły stołowe z przedłużeniem wzdłużnym blatu. W razie awarii ryzyko finansowe znacznie mniejsze.
Drugim wyjściem jest zakup narzędzia lepszego, który da gwarancję długiego użytkowania. Koszt oczywiście większy, ale to piły na lata. Myślę tu o modelach z serii Dewalt DW745 lub Bosch Gtx 10J
Pozdrawiam
@@STRUGANEdziękuję za szybką odpowiedź. Chodzi właśnie o to że ta pilarka jest tańsza opcja, poniżej 500 zł. Te z przedłużanymi blatami zaczynają się od 800.drozsze urządzenie (powyżej 1.5 tys ) nie wchodzi na razie w grę,
@@grzechoo8035 pilarka o której mówię na filmie to wydatek ok. 1000 zł
@@STRUGANE faktycznie, przepraszam. Moje niedopatrzenie. Miałem na myśli model hs100
Czy piła ta nada się do cięcia łat i kontrłat dachowych długości około 4-5 metrów
Przy cięciu wzdłużnym łat czy kontrłat lepiej sprawi się pilarka z tylnym przedłużeniem stolika. I przy takiej długości materiału jeszcze będzie trzeba kombinować z dodatkowym podparciem. Poza tym musi być ona wyposażona w tarczę do cięcia wzdłuż słojów drewna. Czyli zazwyczaj z 12-34 zębami. Fabrycznie dodawane tarcze są zwykle uniwersalne bądź do cięcia płyt i średnio się nadają do wspomnianego zadania.
@@STRUGANE Dziękuję za cenną uwagę ,proszę jeszcze o opinie czy moc 2000w będzie mocą wystarczającą do cięcia desek sosnowych 3cm ,czy piła nie będzie się blokować
@@dareklasek1267 2 tys W to wystarczająca moc, ale trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Wszystkie pilarki scheppacha i im podobne, to urządzenia amatorskie, które nie są przeznaczone do ciągłej pracy. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na czasy pracy podane w instrukcji a wyrażane literami S1, S2 i S3
Określają one jak długo silnik może być włączony i obciążony. O drugiej kwestii już wspomniałem , czyli odpowiednia tarcza. Do desek polecam np tarcze DeWalta 250x30 24T serii construction.
Dzień Dobry. Wspomina Pan, że przeglądał dużo typów pił stołowych. Czy brał Pan pod uwagę kupno Makity MLT100 i jeśli tak, to co przeważyło na korzyść Scheppacha?
Witam. Makita jest lepszą piłą. Ma większą kulturę pracy i jest lepiej wykonana. Jedyne co ma gorsze od Scheppacha to przykładnica wzdłużna. Jest jednak o 50% droższa a ponieważ wyposażałem pracownię praktycznie od zera kupując wiele narzędzi naraz, musiałem ciąć koszty.
Dziekuje za jak zwykle konkretna odpowiedz. :)
A możecie mi może trochę podpowiedzieć drodzy koledzy ponieważ zastawiam się nad kupnem tej piły ale problemem jest to czy jest sens wydawania kilku stówek więcej tylko dla tego że stół aluminiowy i prowadnica przez całą długość blatu w porównaniu do Scheppach hs 100S ?? Przez co wysokość cięcia jest mniejsza niż w hs 100S o 10mm a i waga urządzeń to różnica 20kg gdzie lżejsza jest hs100S . Nie mogę znaleźć mądrej głowy która mi pomoże w odpowiedzeniu na pewne pytania. Pozdrawiam
Ciężar jest zaletą, bo piła jest bardziej stabilna. Co do pierwszej części pytania o sensowność dołożenia różnicy - jest to uzależnione od tego co chcesz ciąć. Jeśli kantówki, łaty na dach, czy np deski szalunkowe, to nie warto dokładać. Jeśli jednak będzie to płyta, sklejka na jakieś półki czy ew szafki, to precyzja blaszanego stołu i jednostronnej przykładnicy może prowadzić do nerwicy ;) W droższym modelu scheppacha też nie będzie cudnie, ale przy dozie cierpliwości i doświadczenia podołasz większości zadań stolarskich.
Witam
czy mógłby Pan krótko w komentarzu odnieść się do modelu Scheppach HS120 czy jest to model inny czy nowszy czy nie porównywalny do tego prezentowanego na filmie?
Witam - hs100 czy hs105 to w założeniu modele do prac stolarskich. Model hs120 to raczej piła budowlana. Posiada przedłużany blat do cięcia dłuższych materiałów desek szalunkowych itp. A więc takich które nie wymagają precyzji. Ten model nie posiada prowadnic w blacie a przykładnica jest również symboliczna. To powoduje, że w pracach stolarskich, nawet na amatorskim , sprawować się będzie słabiej niż modele wspomniane wyżej. Pozdrawiam.
Witam Pana.Mam pytanie, czy może wymieniał Pan szczotki w hs105? Mi właśnie dziś padły i próbuje znaleźć w internecie ale kiepsko z tym. Będę wdzięczny za pomoc
Witam. Nie wymieniałem i niestety w tej sprawie nie będę mógł pomóc. Pozdrawiam
@@STRUGANE Udało się znaleźć. Na przyszłość - to można szczotki znaleźć w firmie Lange Łukaszuk do tego modelu
Jak poradzić sobie z luzem na tarczy? Wymieniałem flanszę ale nic to nie dało.
Chodzi o luz na boki ?
STRUGANE Tak, dokładnie. Nie wiem jak to wyeliminować :/
@@jeger6349 z czymś takim w tej pile nie miałem do czynienia. Jeśli to rzeczywiście luz i piła na gwarancji to sprawa nadaje się do serwisu. Warto przy okazji sprawdzic czy z tarczą wszystko jest ok. Te tanie, fabryczne tarcze mają tendencje do wichrowania.
Jak ustawić 90 stopni w tej pile? Bo mam 89.5 max
Poradziles juz sobie, bo nie wiem czy na darmo nie bede pisal ?
@@cocowhite5017 nie poradziłem sobie
A wiec robisz tak: nad pokretlem do zmiany kąta i opuszczania tarczy masz wajche do blokowania zmiany konta. Gdy masz ustawione na te prawie 90 to wajcha zaslania śrubkę. I wlasnie ta śrubka od wewnatrz obudowy ma taki mimośród który ogranicza wychylenie pily. Nalezy poluzować srubokretem tę śrubkę co umozliwi wiekszy wychyl pily, ale teraz musisz zrobic to uwaznie aby nie przechylic w drucha stronę. Najlepiej ustawic tak ze maxymalne wychylenie to te 90 stopni. Mie ma z tym zadnego problemu i latwo to ustawisz. Pozdro
@@cocowhite5017 dzięki wielkie!
witam,gdzie można kupić kołnierz dociskowy do tarczy do podobnej piły? ,mam piłe PRACTYL i potrzebuję takiego kołnierza ,u mnie wykonany jest z aluminium bądż inny szajs metal i tarcza ma trochę luzu i podczas prac piła wibruje .
Niestety nie pomogę w tym przypadku. Nie znam tej firmy i nie wiem czyv posiada jakikolwiek serwis częsci zamiennych. Być może pomógłby jakiś znajomy ślusarz, który mógłby dorobić taki kołnierz. Najpierw sprawdziłbym jednak samą tarczę, bo w większości przypadków to ona jest odpowiedzialna za wibracje. Pozdrawiam
@@STRUGANE ok, dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
A ja napisze tak: taka sama lipa jak moja piła stołowa Bosch GTS10J. Tylko, że Schepach ma szerszy zakres cięcia w prawo. Gdyby nie to, że ma fantastyczną przykładnicę*obie piły mają szeroką) na której można zbudować ciekawe uchwyty, mocowania to bym się jej pozbył. Generalnie do drobnych prac już na struganym drewnie miękkim czy twardym można polecić obie piły.
Dzień dobry, czy w tym urządzeniu jest możliwość regulacji siły zacisku blokady rozsuwanej części stołu? W moim egzemplarzu pomimo zaciśniętej blokady stół przy nacisku materiału na culage rozsuwa się...
Przyznam , że nie spotkałem się z taką sytuacją. Po zablokowaniu rozsuwanej części stołu wszystko jest ok, więc nawet nie sprawdzałem możliwości regulacji. Niewykluczone jednak, że siłę docisku można zwiększyć - trudno mi coś teraz doradzić bo jestem obecnie poza pracownią.
@@STRUGANE Jeśli znajdzie Pan chwilkę żeby rzucić na to okiem u siebie to będę bardzo wdzięczny.
@@pawemorawiec6091 już spojrzałem. U mnie działa bez zarzutu. To rodzaj mechanizmu mimośrodowego. By poznać powód problemu, trzeba byłoby cały mechanizm zatrzasku odkręcić od blatu. Jeśli piła jest na gwarancji można zareklamować.
@@STRUGANE Dziękuję, nówka sztuka, dzisiaj przyszła...
Super filmik właśnie kupiłem tą piłę ,ale mam problem z ustawieniem culagi mógłbyś opisać jak Ty to zrobiłeś na tych 2 śrobach ? Piła bliźniaczo podobna do hodzmana tk 255 .
1000Fis po prostu poluzuj te śruby, zmierz równoległość culagi do tarczy i ponownie zakręć śruby. Jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, spróbuj ponownie. U mnie znaczemie miała np. kolejność dokręcenia tych śrub, ale w końcu udało się i teraz jest ok.
Na zamkniętej culadze czy ma być zwolniona blokada ? Jak u Pana rownoległośc rowków blatu do tarczy tnącej jest jakaś regulacja blatu czy samej tarczy ?
Ja próbowałem i na otwartej i zamkniętej culadze. Nie pamiętam dobrze, ale ostatecznie chyba skorzystałem z regulacji na zamkniętej. Rowki mam równoległe i nie sprawdzałem możliwości regulacji położenia samej tarczy, ale niewykluczone, że taka możliwość istnieje. Zresztą zaraz po zakupie wykonałem sanki, w których prostopadłość wzgl tarczy ustawiłem w sposób zadowalający, a z których korzystam praktycznie cały czas.
Czy w tej pile można zamontować dwie tarcze ?
Nie wiem. Być może wrzeciono by na to pozwoliło, ale nie sądzę, zeby silnik uciągnąl takie obciążenie.
Czy w tym modelu jest możliwość regulowania ustawienia tarczy w momencie gdy jest ona nierównoległa do rowków prowadzących? (patrząc od góry)
Jest możliwość przesunięcia całego zawiesia na którym zamocowana jest tarcza. I w ten sposób dość dokładnie można ustawić równoległość tarczy wzgl prowadnic. Z tyłu pod blatem znajdują śruby mocujące zawiesie. Trzeba je poluzować i ustawić równoległość. Wspominam tym w filmie o montażu softstartu do tej piły ( na samym końcu filmu). Pozdrawiam
@@STRUGANE Zapewne nie orientuje się Pan, czy w modelu hs110 jest możliwość takiej regulacji? Śruby które zawiesie do stołu w hs110 nie mają możliwości poruszania się lewo prawo. Zastanawiam się czy może nie być więc sposobu żeby samemu wyregulować tarczę. Może zna pan kogoś kto posiadał mój model piły i orientuje się w tej kwestii?
@@SirPolitan - niestety, w przypadku innych stołów nie pomogę - inna konstrukcja, inne zawiesie. Sądzę, że ze wzgl na maksymalnie uproszczoną budowę, możliwości regulacji są znikome.
Hay una sierra de la marca Stanley que es igual a esta, siento que es la misma maquila solo cambian el color y nombre de la marca
jak wyjąć przekładnie wtej krajzedze
Mieczysław Chrostek
Jeszcze jedna gorąca prośba o wskazanie śrub, którymi dokonuje się regulacje przedłużeń stołu w stosunku do stołu podstawowego.
Tu chyba nie pmogę na odległość. Pamiętam, że robiłem to metodą prób i błędów. Tak długo, aż trafiłem na właściwe. Pozdrawiam
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Witam. Mam pytanko, czy zamontował pan już w tej pile soft start? Jeśli tak, to byłbym bardzo wdzięczny, gdyby pan opisał sposób montażu modelu z opisanego przez pana "serwisu aukcyjnego" :) Pozdrawiam.
Grzegorz Jan - piła jest mi wciąż potrzebna i nie miałem dotąd czasu by się tym zająć. Obawiam się, że moje skromne umiejętności w dziedzinie elektryki nie pozwolą mi zamontować wolnego startu osobiście. W pobliżu mam punkt serwisowy elektronarzędzi i tam się zwrócę o pomoc. Muszą mi go zamontować w sposób umożliwiający demontaż, w razie potrzeby skorzystania z gwarancji. Jedyne co będę mógł pokazać, to złącza najpierw w postaci oryginalnej, a potem już z zamontowanym wolnym startem. Może komuś to coś pomoże. Pozdrawiam.
STRUGANE Witam. Tetaz w weekend oddaje piłę koledze elektrykowi, więc jak uda mi się zrobic jakies foto schematu, to postaramsie wrzucić link do zdjęć. Pozdrawiam.
Grzegorz Jan - byłaby to cenna informacja dla wszystkich, którzy chcą sobie soft start zamontować. Byłoby idealnie, gdyby udało się też wrzucić zdjęcie gotowego już wyłącznika. Pozdrawiam
Grzegorz Jan w moim komentarzu opisałem jak to podłączyć.
Witam , czy zainstalował Pan juz ten wolny start do scheppacha? I czy jest to trudne do zrealizowania ? Pozdrawiam.
Mateusz Z - muszę mieć wolną chwilę, gdy piła nie będzie używana, a teraz mam sporo pracy i wciąż coś na niej tnę. Montaż wolnego startu wykonam wg instrukcji kolegi, który wypowiadał się wyżej
Warto zapoznać się z jego opisem montażu, bo jest szczegółowy i precyjzyjny.
Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.
Mateusz Z - gdy uda mi się zainstalować soft start postaram się na kanale jakoś to zrelacjonować. Choćby w postaci zdjęć. Również pozdrawiam.
Witam Czy posiada Pan dalej ta pilarke ? Pytam bo chcialem sie dowiedziec czy u Pana tez sa problemy ze zmieniajacym sie kontem przy cieciu jesli tez ma Pan takibproblem i probowal cos z tym zrobic prisilbym o informacje poniewaz irytuje mnie ta pila pozdrawiam.
Witam. Nie zauważyłem w swojej pilarce takiego problemu. Pozdrawiam
A jak jest z montażem osłony na piłę, w instrukcji piszą że wystarczy założyć na klin i to ma tak się luźno trzymać
Może ktoś mi odpowiedzieć
Konkretnie i fajne .
Marek Biliński się przerzucil na drewno ? :-) Fajnie tylko ani jednego cięcia?
Partycypanci Korzyści Globalizmu - będzie jeszcze sporo cięć w filmach o konkretnych realizacjach. Co do przerzucenia się na drewno Marka Bilińskiego powiem niewiele bo nie kojarzę człowieka :D Pozdrawiam.
Ale no tak.. ua-cam.com/video/zZanNhsrmrg/v-deo.html
Widziałem go ostatnio gdy był jeszcze młodym przystojniaczkiem, stąd brak skojarzeń ☺ Masz dobre oko, choć tak po ludzku nie jestem pewien czy powinienem podskakiwiać z radości z tego porównania, bo on jest jednak o całą generację starszy 😉😎
To zapewne tym przyprószeniem z pyłu drzewnego ;-)
Dobry film, przekonał mnie do zakupu ;) Czy model Twojej piły to na pewno HS105, nie ma tam jakiejś literki jeszcze? Zrobiłem film z unboxingu: ua-cam.com/video/0MJ9sMU8dNs/v-deo.html i na nim widać, że u mnie nie ma przedłużenia blatu.
W modelu HS105 blat mozna rozłozyć w bok, czyli poszerzyć, a nie przedłużyć . I taką funkcję ma również Twój model 🙂
@@STRUGANE tutaj ua-cam.com/video/GqxInuYdRN4/v-deo.html mówisz właśnie o tych "przedłużkach" blatu. U mnie ich brak i chyba blat mam przez to krótszy. Ciekawe czy to scheppach z nich zrezygował, czy mamy jakieś różne warianty tego samego modelu
@@pomojemu3235 z filmu wynika, że masz taką samą długość blatu. Jedyna różnica to ze mój blat sklada się z trzech elementów, a Twój z jednego. Widocznie Scheppach zmodyfikował to rozwiązanie. Twój wariant blatu jest lepszy. Zmniejszono po prostu mozliwość niedokładnego spasowania elementów zastępując trzy elementy jednym.
To jeszcze w celu upewnienia się, bo wciąż mam wątpliwości, mój blat ma 56cm długości nie licząc tych listew, które służą do umocowania przykładnicy, a w Twojej wersji ile ma długości blat?
@@pomojemu3235 mam pracownię oddaloną od domu o 20 km i nie wiem czy będę w niej w weekend majowy - bez zmierzenia nie odpowiem, bo po prostu nie pamiętam 🙂
Za drobne pieniądze chciałby mieć coś niezwykłego. Pewnie mu się to należy. Typowy !
HS 100 czym się różni od 105?
Stołem i przykładnicą. Stół w HS100 to zwykła, wygięta blacha jak w większości tanich pilarek. Posiada krótką, jednostronnie zaciskaną przykładnicę. W HS105 stół z odlewu i profili aluminiowych, przykładnica na całą długość stołu, mocowana obustronnie.
Witam. A co pan powie na temat scheppach hs120 z boczną prowadnicą . Zastanawiam się nad zakupem scheppach hs 105 a hs120 nie wiem która by była lepsza.
Witam. Z tych dwóch zdecydowanie hs105. Różnica polega na materiale blatu. Hs120 ma zwykły , blaszany blat jak większość najtańszych marketówek. W hs105 blat jest z aluminiowego odlewu, tak jak w piłach stołowych profesjonalnych firm. Pozdrawiam
@@STRUGANE Super filmiki 👍. Dziękuję za pomocną odpowiedź. Pozdrawiam.
Czy miałby Pan możliwość przesłania zdjęcia sanek jakie Pan wykonał?
Sanki mam w pracowni. Nic specjalnego - bez dodatkowych prowadnic i innych bajerów. Fajne i bardzo precyzyjne sanki pokazywał na swoim kanale Gizmo garaż. Polecam :)
Mam scheppach hs80 i uważam, że jest dramatyczna, dlatego nieco zniechęciłem się do tej marki, jednak poszukując czegoś nieco lepszego, zwróciłem uwagę na:
Scheppach HS105
Zipper ZI-FKS 250 (niewielka formatówka)
Ewentualnie rozważam konstrukcję własnej pilarki stołowej w oparciu o dużą pilarkę ręczną.
Czy po wyregulowaniu przykładnicy i skonsruowaniu sanek można mówić o precyzyjnym cięciu? Czy test pięciokrotnego cięcia wypada pomyślnie? W mojej obecnej pilarce tarcza nie jest równoległa do rowka od sanek więc po prostu co bym nie robil, zawsze będzie krzywo (oczywiście popychacz do cięcia pod kątem jest podobny do tego w HS105 i potwierdzam, że nie nadaje się do niczego).
Jakieś porady? Warto brać tego Scheppacha pod uwagę w kontekscie pozostałych pilarek?
Tuomollo - przede wszystkim , nie reklamuję żadnej firmy i nikogo nie namawiam do zakupu tego czy innego narzędzia. Opisuję po prostu swoje wrażenia po pewnym czasie użytkowania różnych sprzętów. Jak zaznaczam na filmie, scheppach hs-105 to piła amatorska, nie pozbawiona wad. Można ją porównywać tylko z narzędziami z tej samej kategorii cenowej. Odpowiadając na pytania - po regulacji przykładnicy jest lepiej niż po zakupie, przede wszystkim znika problem samoczynnej zmiany położenia ppdczas zaciskania blokady. Nie ufałbym jednak żadnej przykładnicy budżetowej piły stołowej. Sam każdorazowo mierzę odległość tarczy od przykładnicy na jej początku i końcu. Co do sanek - moje robiłem w pół godziny z materiałów odpadowych i nie nadaje się ona na test pięciu cięć. Sądzę, że przy starannie wykonanych sankach można uzyskać przyzwoite efekty. W tym Scheppachu można wyregulować położenie tarczy względem prowadnic. Doszedłem do tego po zrobieniu filmu. Chciałem nawet zrobić drugą część w której podzieliłbym się dodatkowymi spostrzeżeniami, ale wciąż brakuje mi czasu, a potrzebuje go sporo, bo sam montaż i rendering filmu zajmuje mi zwykle cały dzień. Niestety mój dziesięcioletni sprzęt komputerowy ledwo zipie :)
HS-105 nie ma szans z żadną formatówką. Trzeba mieć jednak świadomość, że brak precyzji np przykładnicy to bolączka również o wiele droższych fiirmowych pił stołowych. Ze znanych mi, chyba tylko Dewalt oferuje przyzwoitą przykładnicę. Kosztuje jednak 4-5 razy więcej niż Scheppach, trudno więc je porónywać.
@@STRUGANE Dzięki za odpowiedź. Formatówka Zippera jest niewielka i tylko dlatego biorę ją pod uwagę bo nie mam wiele miejsca. Rzuciła mi się też w oczy Holzmann TK 255. Z wyglądu bardzo zbliżona do tego Scheppacha. Najchętniej bym je wszystkie porównał bezpośrednio ale żaden sklep nie będzie miał tylu modeli w ekspozycji :(
@@tuomollo uważaj przy tych firmach typu Holzmann. Zupełnie niedawno ktoś wrzucał na facebooku, na grupie warunki gwarancji, z których wynikało, że w zasadzie wszystkie możliwe usterki to wynik eksploatacji i podlegają wyłącznie naprawom odpłatnym.
@@STRUGANE Mogę prosić o linka do tego posta?
@@tuomollo należę do kilku grup związanych z drewnem. Odszukanie byłoby trudne bo codziennie przewija się mnóstwo postów. Jeśli jesteś też na grupach i chciałoby Ci się szukać, być może udałoby się po prostu wrzucając hasło "gwarancja holzmann". Spróbuję poszukać na grupie "Stolarz polski", ale nie obiecuję pozytywnego wyniku.
Bardzo fajny film zaczynam się zastanawiać nad kupnem. Ale mam obiekcje co do tej firmy z powodu strugarko grubościówki która jest bardzo kiepska.
Jak wspominałem w filmie - to amatorska, budżetowa pilarka do tysiąca zł. Pierwsza firmowa piła (Makita) to koszt ok 1700 zł. Jest lepsza od Scheppacha, ale i jej sporo brakuje do ideału. Jak zwykle - wszystko jest zależne od posiadanego budżetu 🙂
@@STRUGANE właśnie budżet mam ograniczony. Z czasem będę inwestował w lepsze maszyny ale na początek ta pilarka jest dość ok
Bravo, io ho la hs100s 😉😊
Thx for visit and comment. Regards.
Ten Scheppach to owszem "chińczyk", ale to jest niemiecka firma z tradycjami i własnym know how. To bodajże na licencji Scheppacha byly produkowane w Reszlu osławione w PRLu maszyny wielofunkcyjne dla majsterkowiczów REMA DYMA-8.