Piękny powrót do czasów dzieciństwa. Mógłbym pokazać jeszcze kilka miejsc w Kartuzach i na Kaszubach gdzie film był nagrywany. Za film piękne dzięki. Proszę o więcej. Pozdrawiam.
W Kartuzach kręcono jeszcze jedną scenę przy budynku ul. Jeziorna 38. Budynek stoi (jeżeli pamiętam jest to scena gdy jeden z bohaterów wychodzi z posterunku milicji). Pamiętam, to bo jako dziecko obserwowałem jak kręcono tą scenę
Dziękuję za świetne śledztwo! Ogląda się z przyjemnością. 2:56 na drugim planie charakterystyczny Lublin 51 ekipy filmowej, "zagrał" też w serialu "Samochodzik i Templariusze" w scenie przed zamkiem w Malborku.
Ależ w tedy był klimat jaki Kraków piękny te grzeczne dzieci śpiewające była większa bieda ale ludzie byli weselsi , radośni , lepsi do siebie .Dzięki za ten film i pozdrawiam.
Mieszkanie na grodzkiej to 1 piętro, bo gdy Poldek jest w oknie, widać nad oknem trójkątny cień rzucany przez ten ozdobny element nad oknem, na piętrze 2 taki cień byłby niemożliwy, bo okno w górnej jego części wykończone jest na poziomo.
Jeśli chodzi o Kazimierz to tu wskazane jest przez Autora mylnie dwa miejsca. 1. Duduś wnosi walizkę na Górę Trzech Krzyży, a nie jak sugeruje Autor stojąc w okolicach zamku. 2.Wycieczka siedzi na tarasie restauracji Esterka (północno-wschodnia część okolicy Rynku), a Autor stoi na Dużym Rynku w okolicy kamienicy Przybyłów (południowo-wschodnia część Rynku) wskazując że to za jego plecami jest owa restauracja .
Pamiętam, jak w wakacje tata pokazał nam ten serial. Z siostrą chętnie oglądamy filmy z młodości rodziców. Szkoda, że już nie kręci się takich seriali dla młodzieży...
Korekta - panoramę Kazimierza krecono nie z Wietrznej Góry, która znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Rynku, nie z Góry Zamkowej, co swoją bytnoscią sugeruje Autor, tylko Góry 3 Krzyży, ktora jest standardowym celem wycieczek. A taras ze stolikami to dawna 'Esterka' przy Farze - DOKŁADNIE vis a vis budynków, które pokazuje Autor.
@@podroze24klatkinasekunde11 Bardzo cenny program Pan realizuje. Przyblizajac nam fakty z produkcji filmów z naszych lat młodzieńczych. Wracamy w ten sposób do nich ..do lat gdzie nie było komputerów, telefonów komórkowych ..gdzie byly dwa programy telewizyjne..Ale była wtedy przyjaźń. .było podwórko gdzie się spotykaliśmy i rozmawialiśmy w wakacje o filmach granych w kinie i tv..piękne czasy..dzięki Panu wspomnienia przyjemne wracają. Pozdrawiam serdecznie i czekamy na inne reportaze z planu fimowego naszych rodzimych produkcji. Wesołych Świąt ☺
Oni podobno kręcili ten film jadąc z Gdańska i Pomorza na południe, przez Szwajcarię Kaszubską i potem Kazimierz. Czyli sceny w Krakowie kręcili jako ostatnie :)
Podróż za jeden uśmiech to serial fabularny moich lat młodości , oglądało się wtedy takie filmy .A Duduś i Poldek przemierzają przez Polskę , aby dojechać nad morze.
Walizka nie spada, a po prostu zapomniana przez Dudusia pozostaje na drodze. W Kartuzach kręcono także scenę, gdy "królowa autostopu" nie wsiada do ciężarówki "Szekspira" - przez nieporozumienie. Miejsce - uliczka w pobliżu kościoła farnego. Ponadto warto było zajechać do Somonina - tu z kolei Poldek nie wsiada do pociągu; wyskoczył na chwilę , aby nabrać wody z pompy. Sam pomysł kroczenia śladami "miejsc filmowych" godny, a jakże, aczkolwiek wymaga jednak bardziej precyzyjnych opisów. Ukłony.
Wspaniała podróż sentymentalna. Przejechałeś całą Polskę, by pokazać nam miejsca z tego, moim zdaniem najlepszego filmu wakacyjnego. Dzięki ci za to. Moje wyrazy szacunku. Nie masz przypadkiem wrażenia, że te stare czarno- białe filmy są jakoś, tak bardziej słoneczne? BTW. Dłuższy opis pod filmem jest dość istotny ze względu na algorytmy wyszukiwarki. Ten film powinno zobaczyć więcej osób. Ja dodam linka u siebie.
Dziekuję Ci bardzo, jest mi bardzo miło. O znaczeniu długości opisu nie wiedziałem. Dzięki za podpowiedź. Długo by pisać dlaczego te stare filmy mają taki powab, moim skromnym zdaniem warsztat filmowców bez wsparcia skomplikowanej postprodukcji, po prostu był na wysokim poziomie. Druga sprawa to dobre scenariusze, zabawne lekkie dialogi itd, itd ...
Poldek nie odwiedził cioci, tylko mieszkał z nią i rodziną na Grodzkiej. Duduś z walizką przyszedł z Karmelickiej, nazwy ulicy pada, gdy kierownik kolonii pyta o adres.
Z tym Kazimierzem to trochę poplątałeś. Jedna ze scen dzieje się się na Górze 3 krzyży, a bar gdzie jedzą razem ze studentami był na placyku przed kościołem ;)
W Kartuzach były barierki spawane z kątowników a obecne są z rurek i nie policjant tylko milicjant. Ale Pana inne opowieści o filmach pierwsza klasa pozdrawiam i życzę powodzenia. Tak trzymać!
@@podroze24klatkinasekunde11 ostatnie sceny byly krecone przy kosciele w Jastarni Natomiast ,,akcja ratunkowa,,Poldka byla krecona w Chalupach. Pozdrawiam
Masz rację! Dokładnie to widać, gdy Duduś jedzie na wozie cygańskim - za nimi widać zabytkowy dom w Jastarni, stoi on tuż obok kościoła, a obecnie mieści się w nim wypożyczalnia rowerów. 🙂 Swoją drogą ciekawe czemu nie kręcili na Helu??????
@@jasiodoopa4612 W tamtym czasie to by wjechać na Hel to trzeba było przejść weryfikację przez wojsko na strażnicach przed Helem. Może byłoby to kłopotliwe dla ekipy że to był rejon strategiczny i kto wie jak zaopatrywano się na filmowców... a morze jest morze...
Zdjęcia do serialu i wersji kinowej "Podróż za jeden uśmiech": Lokacje: Kraków (ul. Grodzka naprzeciwko kościoła św. Idziego, hall dworca Kraków Główny, pl. Dworcowy, ul. Ks. Józefa), Kazimierz nad Wisłą, Chełmno, Gdańsk, Sopot, Hel, Kartuzy, Garcz (przystanek kolejowy)
W samej czołówce załapała się też Złota Góra koło Kartuz (to ta krzyżówka z kolarzami), wjazd do Somonina, ulica Klasztorna w Kartuzach (jako miejsce startu ciężarówki prowadzonej przez P. Turka) Ulica Jeziorna w Kartuzach tam była lokacja posterunku na który trafiają bohaterowie. Klif to zdaje się rejon Cetniewa/Chłapowa. Bardzo dużo plenerów jest kaszubskich i wydaje mi się ze czasem udają zupełnie inne rejony Polski.
W Krakowie na Grodzkiej to raczej I-sze piętro, fronton kamienicy to wyraźnie zdradza, na II-gim są ukośne wykończenia do samych okien, których nie widać na ujęciu z Poldkiem. Na dworcu PKP nie z Kubusiem tylko z Dudusiem, ot takie moje "trzy grosze". Za to powrót do młodości, BEZCENNY... Łza się w oku kręci... Pozdrawiam.
@@podroze24klatkinasekunde11 Mam nadzieję że się przypadkiem nie obraziłeś że takie p...oły zauważam ale jako "stary rep" nadal żyję tym serialem i to się na pewno nigdy nie zmieni. Kiedy wyszedł film na DVD, od razu nabyłem i szok... Jak dla mnie i chyba wszystkich, za bardzo okrojony. Może wiesz gdzie i czy faktycznie jest to do zdobycia w całości? Pozdrawiam.
@@willi5916 No co Ty!? Bardzo się cieszę, dla mnie oznaką że ktoś zadaje sobie trud i ogląda całość. Ogląda uważnie! Nic lepszego nie może mnie spotkać
To skrzyżowanie drogi Kartuzy-Bytów z drogą do Ostrzyc. Tuz kolo pomnika na Złotej Górze. Nie sposób nie trafic. W okolicach Kartuz kręcono baaardzo dużo scen.
Bardzo dziękuję Panu za ten film. Jest on taką inspiracją do ruszenia śladami Poldka i Dudusia. Mam pytanie: Przy jakiej ulicy mieści się dom widoczny w 3:17 min?
@@podroze24klatkinasekunde11 , dziękuję bardzo za odpowiedź ☺. Ma pan rację - może powstanie taka gałąź turystyki. Na przykład powstał szlak rowerowy "Śladami planu filmowego Ranczo", ale to jest turystyka rowerowa:)
Dzięki za filmik i ciekawe ujęcia tematu ... ale jest powiedziane: sześćdziesiąt lat temu ... czyżby serial był kręcony w 1961 roku? z tego co wiemy to jednak dziesięć lat później. Chyba że źle usłyszałem ...
Miałem w planach, ale odłożyłem że względu na godziny otwarcia w obecnej sytuacji. Podjadę tam jeszcze, ponieważ nie tylko ten jeden serial tam kręcono.
Super felieton, jednak Kartuzy zostały nieco "zmarnowane" 11:09 . Nietrudno odnaleźć dom, który grał rolę komisariatu MO (ul. Jeziorna 38). Posesję dalej była luksusowa stacja benzynowa z przepiękną Czeszką w limuzynie. Resztki tej stacji wciąż widać w google. Pozdrawiam Autora oraz entuzjastów serialu "Podróż za jeden uśmiech".
Nieco? Myślę, że bardzo. Oprócz komisariatu była scena z pocztą, gdzie bohaterowie pozbyli się w końcu nieszczęsnej walizki i bardzo ważna scena przy Kolegiacie skąd ciężarówką-chłodnią wyruszyli do Gdańska. A gdzie tańce z Królową Autostopu na ryneczku w Chmielnie, gdzie rowerzyści na Złotej Górze, gdzie Smętowo Chmieleńskie gdzie bohaterowie spali na strychu w stodole i Dudusia osy pogryzły. Można by zrobić suplement do filmu. Zapraszam autora.
@@wiesiekm6566 Jestem ogromnie wdzięczny za te lokalizacje. Sądziłem, nie ma szans na ich odnalezienie, a jednak! Szczególnie scena z rowerzystami jest mi bliska, bo pod jej wpływem spędzam swoją "drugą młodość" na siodełku, w długich, krajoznawczych trasach. A co z "restauracją" z żuczkiem w talerzu, oraz hotelem dla gości z zagranicy?
@@semafor5640 Niestety nie wiem gdzie była grana scena z rohatyńcem w gulaszu ani gdzie znajdował się hotel. Pamiętam jeszcze że scena, gdy Poldek zrzucił Papuasa z pomostu do wody, była nagrywana w Ręboszewie, nad jez. Brodno Małe. Pamiętam też, że ekipa filmowa i aktorzy mieszkali w hotelu przy ul. Parkowej w Kartuzach. Widziałem ich wtedy codziennie. Miałem nawet okazję zamienić z Poldkiem kilka słów. Pozdrawiam.
@@wiesiekm6566 Na pewno suplement do felietonu byłby wskazany. Dopiero teraz uświadamiam sobie, jak duża część "Podróży..." powstała właśnie w Kartuzach i najbliższej okolicy. Odnośnie sceny z rohatyńcem, to właśnie przed chwilą udało mi się odnaleźć jej lokalizację: Tadaaaam! Sopot, Plac Rybaków. Dziękuję za inspirację!
Pominięto plenery w Chłapowie! Tzn. jest to na 99% obecny kemping Chłapowo, gdzie chłopcy spotykają ukrywającego się prof. Omielskiego. Chłopcy stoją na klifie, w tle morze, w oddali po lewej stronie ekranu Rozewie.
Filmowy Poldek nie odwiedził cioci, ponieważ tam mieszkał. Ciocia Ania to najmłodsza siostra mamy Polska. Na początku przejęzyczenie "Kubuś" zamiast Duduś. Gospodyni wiozła Knura a nie prosięta. Jest jeszcze wiele błędów na ktòre Autor nie powinien sobie pozwolić.
@@podroze24klatkinasekunde11 Nie ponoć tylko na 100%. Ulica Jeziorna, tuż przed starą stacją benzynową (też wystąpiła w serialu jako słynna Czeszka) Bardzo dużo scen kręcono na Kaszubach w powiecie kartuskim, więcej niż sie nawet wydaje. Rynek w Chmielnie, Somonino, Garcz etc...
Docierają i do Kuźnicy i do Jastarni. Moim zdaniem plaża, na którą schodzi Poldek i na której toczą się ostatnie sceny (tonące dziecko, spotkanie Poldka z Mamą) jest w Kuźnicy, ale wcześniej, gdy wóz strażacki staje, widać uliczki w Jastarni - jest m.in. bardzo charakterystyczna figura archanioła Michała na Ogrodowej. Widać ją, zanim pojawi się cygański tabor, z którym do Jastarni dociera Duduś.
Sopot-Grand hotel,na barierkach to raczej lilijki,a nie lilie.W tamtych czasach(słusznie minionych) to milicjant,a nie policjant, 3,33 -chyba na skrzynię ładunkową mówiąc krótko na pakę ,bo przyczepa to raczej jest ciągnięta za pojazdem,a walizka to chyba z natury jest ,,turystyczna" Zamysł kanału może niezły i niegłupi , miło powrócić do lat dzieciństwa,ale jeszcze trochę słabo.Może warto by było przed nakręceniem materiału,obejrzeć cały serial na spokojnie.Za dużo w komentarzu wtrąceń typu,, prawdopodobnie,chyba,gdzieś tam,może""Dopracować,doszkolić,przygotować,sprawdzić i emitować.
przyjezdzaj do Pabianic pod Łodzią ...tu tez krecili kiedys filmy ..Stawka większa niz życie...Kariera Nikodema Dyzmy ...Ziemia obiecana ...Daleko od szosy ....i pozniejsze jakies ale wstyd ich wymieniac ze wzgledu na ich poziom artystyczny i aktorski
Strasznie mnie denerwują zmiany względem książki, zmienione tylko po to, żeby zmienić. Oni nie jechali z Krakowa na Hel, tylko z Warszawy do Międzywodzia. A ciotka nie słuchała Grechuty, tylko Gdy mi ciebie zabraknie, i cała masa różnych innych motywów Po co, na co, czemu służą takie zmiany, nigdy nie zrozumiem
Żeby dodać coś od siebie, poza tym to co w książce jest wystarczające dla naszej wyobraźni, w filmie jest mdłe lub za słabe lub po prostu nie wypada dobrze w kadrze Jeszcze do niedawna moglibyśmy zapytać o to reżysera Stanislawa Jędrykę, ale zmarł w 2019 w wieku 86 lat, R.I.P
Bo to film na Podstawie książki ...i krecony w latach wczesnych 70 i z tad ten grechuta a ksiazka pisana w 60 latach i dlatego utwor gdy mi Ciebie zabraknie...
Jeden z najfajniejszych seriali mojego dzieciństwa, podróżowaliśmy razem z nimi, ten filmik to kawał dobrej roboty, pozdrawiam 😊
Bardzo dziękuję, takie ciepłe słowa to budują motywację do dalszej pracy!
Kolejna wspaniała sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Dzięki
Dziękuje za miłe słowa i pozdrawiam
@@podroze24klatkinasekunde11 Właśnie kupiłem przez te wspomnienia płytę DVD z tym filmem na allegro. 😊
Dla mnie to też był film mojego dzieciństwa. Dzięki.
To ja dziękuję.
♥️♥️♥️ pozdrowienia dla pokolenia lat 70-tych. Fajne mamy wspomnienia😀
Pozdrawiam serdecznie :)
Cudownie było
Piękny powrót do czasów dzieciństwa. Mógłbym pokazać jeszcze kilka miejsc w Kartuzach i na Kaszubach gdzie film był nagrywany. Za film piękne dzięki. Proszę o więcej. Pozdrawiam.
Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam
@UCKMCHCA5jY6Ezec_02YSo5w Obie informacje znajdziesz w odpowiedziach do postu Semafora. Pozdrawiam.
W Kartuzach kręcono jeszcze jedną scenę przy budynku ul. Jeziorna 38. Budynek stoi (jeżeli pamiętam jest to scena gdy jeden z bohaterów wychodzi z posterunku milicji). Pamiętam,
to bo jako dziecko obserwowałem jak kręcono tą scenę
zgadza się, już ktoś wcześniej mi zwrócił na to uwagę. Dziękuję i pozdrawiam
Dziękuję za świetne śledztwo! Ogląda się z przyjemnością. 2:56 na drugim planie charakterystyczny Lublin 51 ekipy filmowej, "zagrał" też w serialu "Samochodzik i Templariusze" w scenie przed zamkiem w Malborku.
Dziękuje bardzo za miłe słowa. Pozdrawiam
Piętro pierwsze porównując zdobienia na górze okna 😄
Świetny kanał!!! Tego mi było trzeba ;-)
miło mi, dziękuję :)
Serdecznie pozdrawiam fanów tego filmu, pozdrowienia szczególnie dla Filipa Lobodzinskiego, kolegi z JW WESOŁA 🍻👍
Panie ! Bardzo dobra robota !!! Dzięki
Jest mi bardzo miło. Dziękuję ślicznie :)
Ta dobra w h...j bledow rzeczowych
🙂👍
Muzyka z serialu jest świetna, a sam film to klasyk. Trochę mnie dołują takie wspomnienia, młodość zleciała jak z bicza strzelił.
To fakt, kalendarz w pewnym wieku przyśpiesza, kartki spadają szybciej. Pozdrawiam
Muzyka - autorstwa Jerzego DUDUSIA Matuszkiewicza.
Piękny odcinek ,można pamięcią do dzieciństwa wrócić, Dziękuje
Dziękuję
Ależ w tedy był klimat jaki Kraków piękny te grzeczne dzieci śpiewające była większa bieda ale ludzie byli weselsi , radośni , lepsi do siebie .Dzięki za ten film i pozdrawiam.
Dziękuję i pozdrawiam :)
Super film , dziękuję za wycieczkę 👍👍👍👍
To ja dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam
Mieszkanie na grodzkiej to 1 piętro, bo gdy Poldek jest w oknie, widać nad oknem trójkątny cień rzucany przez ten ozdobny element nad oknem, na piętrze 2 taki cień byłby niemożliwy, bo okno w górnej jego części wykończone jest na poziomo.
Dzięki za uwagę, pozdrawiam
Jeśli chodzi o Kazimierz to tu wskazane jest przez Autora mylnie dwa miejsca.
1. Duduś wnosi walizkę na Górę Trzech Krzyży, a nie jak sugeruje Autor stojąc w okolicach zamku.
2.Wycieczka siedzi na tarasie restauracji Esterka (północno-wschodnia część okolicy Rynku), a Autor stoi na Dużym Rynku w okolicy kamienicy Przybyłów (południowo-wschodnia część Rynku) wskazując że to za jego plecami jest owa restauracja .
Zgadza się już to ktoś wcześniej zauważył. Pozdrawiam
Też lubię filmowe rebusy, ale tutaj jest Pan 100x lepszy !
W Kartuzach była jeszcze kręcona scena na ul. Plac Brunona .Jest ona w serialu w części 3 około 16.15 min jak Poldek prawie wpada pod samochód.
Pamiętam, jak w wakacje tata pokazał nam ten serial. Z siostrą chętnie oglądamy filmy z młodości rodziców. Szkoda, że już nie kręci się takich seriali dla młodzieży...
Brawo !
Dzięki!
1:55 Wydaje mi się że okna będą na pierwszym piętrze po prawej stronie,
Poznać to po blendach na kolumnach okna,
Korekta - panoramę Kazimierza krecono nie z Wietrznej Góry, która znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Rynku, nie z Góry Zamkowej, co swoją bytnoscią sugeruje Autor, tylko Góry 3 Krzyży, ktora jest standardowym celem wycieczek. A taras ze stolikami to dawna 'Esterka' przy Farze - DOKŁADNIE vis a vis budynków, które pokazuje Autor.
dzięki za korektę, pozdrawiam
Kawał dobrej roboty.
Fantastyczny pomysł i realizacja☺
Panie Andrzeju, takie słowa zachęcają do dalszych wysiłków. Bardzo dziękuję i życzę Wesołych Świąt!
@@podroze24klatkinasekunde11 Bardzo cenny program Pan realizuje. Przyblizajac nam fakty z produkcji filmów z naszych lat młodzieńczych. Wracamy w ten sposób do nich ..do lat gdzie nie było komputerów, telefonów komórkowych ..gdzie byly dwa programy telewizyjne..Ale była wtedy przyjaźń. .było podwórko gdzie się spotykaliśmy i rozmawialiśmy w wakacje o filmach granych w kinie i tv..piękne czasy..dzięki Panu wspomnienia przyjemne wracają.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na inne reportaze z planu fimowego naszych rodzimych produkcji. Wesołych Świąt ☺
2:39 - ...Poldek z Kubusiem... chyba Poldek z Dudusiem
tak, tak przejęzyczenie :)
Oni podobno kręcili ten film jadąc z Gdańska i Pomorza na południe, przez Szwajcarię Kaszubską i potem Kazimierz. Czyli sceny w Krakowie kręcili jako ostatnie :)
Bardzo prawdopodobne.
Bo lato się kończy i chcieli być nad morzem jak jest ciepło, tak mówi Filip Łobodziński.
Dojeżdżając do Chełmna jechali przez most na Wiśle wiec na 100% jechali na południe.
Wspaniała niespodzianka.Dziękuję .
Podróż za jeden uśmiech to serial fabularny moich lat młodości , oglądało się wtedy takie filmy .A Duduś i Poldek przemierzają przez Polskę , aby dojechać nad morze.
Walizka nie spada, a po prostu zapomniana przez Dudusia pozostaje na drodze. W Kartuzach kręcono także scenę, gdy "królowa autostopu" nie wsiada do ciężarówki "Szekspira" - przez nieporozumienie. Miejsce - uliczka w pobliżu kościoła farnego. Ponadto warto było zajechać do Somonina - tu z kolei Poldek nie wsiada do pociągu; wyskoczył na chwilę , aby nabrać wody z pompy. Sam pomysł kroczenia śladami "miejsc filmowych" godny, a jakże, aczkolwiek wymaga jednak bardziej precyzyjnych opisów. Ukłony.
Muszę se kiedyś pojechać tą trasą odtworzyć to.. też na stopa. Zrobię to
Świetny pomysł. Pozdrowienia :)
Wspaniała podróż sentymentalna. Przejechałeś całą Polskę, by pokazać nam miejsca z tego, moim zdaniem najlepszego filmu wakacyjnego. Dzięki ci za to. Moje wyrazy szacunku. Nie masz przypadkiem wrażenia, że te stare czarno- białe filmy są jakoś, tak bardziej słoneczne?
BTW. Dłuższy opis pod filmem jest dość istotny ze względu na algorytmy wyszukiwarki. Ten film powinno zobaczyć więcej osób. Ja dodam linka u siebie.
Dziekuję Ci bardzo, jest mi bardzo miło. O znaczeniu długości opisu nie wiedziałem. Dzięki za podpowiedź. Długo by pisać dlaczego te stare filmy mają taki powab, moim skromnym zdaniem warsztat filmowców bez wsparcia skomplikowanej postprodukcji, po prostu był na wysokim poziomie. Druga sprawa to dobre scenariusze, zabawne lekkie dialogi itd, itd ...
Poldek nie odwiedził cioci, tylko mieszkał z nią i rodziną na Grodzkiej. Duduś z walizką przyszedł z Karmelickiej, nazwy ulicy pada, gdy kierownik kolonii pyta o adres.
A co z pozostalymi filmami ?/Wakacje z duchami/Stawiam na Tolka Bannana/Szalenstwo Majiki Skowron/itd.
Z wymienionych dwa pierwsze mam w planach. :)
Z tym Kazimierzem to trochę poplątałeś. Jedna ze scen dzieje się się na Górze 3 krzyży, a bar gdzie jedzą razem ze studentami był na placyku przed kościołem ;)
Dziekuje z UK Winterbourne
Pozdrawiam
W Kartuzach były barierki spawane z kątowników a obecne są z rurek i nie policjant tylko milicjant. Ale Pana inne opowieści o filmach pierwsza klasa pozdrawiam i życzę powodzenia. Tak trzymać!
dziękuję :) Pozdrawiam
Gratuluję spostrzegawczości. Właśnie obejrzałem filmik i przymierzałem się do zwrócenia uwagi na tą niespójność. Ubiegła mnie Pan :)
Jeszcze raz dziękuję za piękną podróż po filmie mojej mlodosci.
Najlepsze jest to,ze nie bylo zdjec na Helu tylko w Jastarni
Ot taka ciekawostka.
tego nie wiedziałem. Dziękuję
@@podroze24klatkinasekunde11 ostatnie sceny byly krecone przy kosciele w Jastarni
Natomiast ,,akcja ratunkowa,,Poldka byla krecona w Chalupach.
Pozdrawiam
@@wiktorprzybylski6541 , dzięki za ciekawostkę☺.
Masz rację! Dokładnie to widać, gdy Duduś jedzie na wozie cygańskim - za nimi widać zabytkowy dom w Jastarni, stoi on tuż obok kościoła, a obecnie mieści się w nim wypożyczalnia rowerów. 🙂 Swoją drogą ciekawe czemu nie kręcili na Helu??????
@@jasiodoopa4612 W tamtym czasie to by wjechać na Hel to trzeba było przejść weryfikację przez wojsko na strażnicach przed Helem. Może byłoby to kłopotliwe dla ekipy że to był rejon strategiczny i kto wie jak zaopatrywano się na filmowców... a morze jest morze...
w somonino jest też ten zakręt z końca odcinka nr 5, przez który przejeżdża chłodnia
No właśnie, wieksozsc narodu myśli (czyt. "wie"), ze hejnał jest odgrywany o 12:00, a w rzeczywistosci graja se go godzinę
Poldek wysiada z pociągu aby nabrać wody w Miechucinie.
Zdjęcia do serialu i wersji kinowej "Podróż za jeden uśmiech": Lokacje: Kraków (ul. Grodzka naprzeciwko kościoła św. Idziego, hall dworca Kraków Główny, pl. Dworcowy, ul. Ks. Józefa), Kazimierz nad Wisłą, Chełmno, Gdańsk, Sopot, Hel, Kartuzy, Garcz (przystanek kolejowy)
I peron PKP w Somoninie.
W samej czołówce załapała się też Złota Góra koło Kartuz (to ta krzyżówka z kolarzami), wjazd do Somonina, ulica Klasztorna w Kartuzach (jako miejsce startu ciężarówki prowadzonej przez P. Turka) Ulica Jeziorna w Kartuzach tam była lokacja posterunku na który trafiają bohaterowie. Klif to zdaje się rejon Cetniewa/Chłapowa. Bardzo dużo plenerów jest kaszubskich i wydaje mi się ze czasem udają zupełnie inne rejony Polski.
@@JanKowalski-yu4vd Czy wiesz gdzie jest ten zakręt z 3 odcinka na którym jadą rowerzyści? Gdzieś w 9 minucie? Wyjątkowy krajobraz. Dzięki
@@JanKowalski-yu4vd Dzięki jeszcze raz. Piękny krajobraz tam macie. Mam nadzieję niedługo pozwiedzać.
@@JanKowalski-yu4vd , o jaki klif chodzi?
Świetna prezentacja i miejsc akcji.
Dziękuje bardzo :)
W Krakowie na Grodzkiej to raczej I-sze piętro, fronton kamienicy to wyraźnie zdradza, na II-gim są ukośne wykończenia do samych okien, których nie widać na ujęciu z Poldkiem. Na dworcu PKP nie z Kubusiem tylko z Dudusiem, ot takie moje "trzy grosze". Za to powrót do młodości, BEZCENNY... Łza się w oku kręci... Pozdrawiam.
Rzeczywiście wyszedł Kubuś :) :)
@@podroze24klatkinasekunde11 Mam nadzieję że się przypadkiem nie obraziłeś że takie p...oły zauważam ale jako "stary rep" nadal żyję tym serialem i to się na pewno nigdy nie zmieni. Kiedy wyszedł film na DVD, od razu nabyłem i szok... Jak dla mnie i chyba wszystkich, za bardzo okrojony. Może wiesz gdzie i czy faktycznie jest to do zdobycia w całości? Pozdrawiam.
@@willi5916 No co Ty!? Bardzo się cieszę, dla mnie oznaką że ktoś zadaje sobie trud i ogląda całość. Ogląda uważnie! Nic lepszego nie może mnie spotkać
Co do całego serialu, to nie wiem. Wydawało mi się że na VOD Tv jest całość.
@@willi5916 Zapewne kupiłeś film fabularny, który w stosunku do serialu jest rzeczywiście mocno okrojony. Serial także wydano na DVD.
Gdzie nagrano scenę 7 odcinka gdy spotykają profesora (i jego szałas) nad brzegiem morza?
Czy ktoś wie gdzie jest dokładnie to wzniesienie z zakrętem z którego zjeżdżają rowerzyści w 9 min 3 odcinka? Piękny widok!
Miejsce ów to Złota Góra - część wsi Brodnica Górna. Znajduje się nad jeziorem Brodno Wielkie:)
To skrzyżowanie drogi Kartuzy-Bytów z drogą do Ostrzyc. Tuz kolo pomnika na Złotej Górze. Nie sposób nie trafic. W okolicach Kartuz kręcono baaardzo dużo scen.
Bardzo dziękuję Panu za ten film. Jest on taką inspiracją do ruszenia śladami Poldka i Dudusia. Mam pytanie: Przy jakiej ulicy mieści się dom widoczny w 3:17 min?
Dziękuję. Kto wie może kiedyś wykształci się nowa gałąź turystyki - turystyka filmowa? :) Lokalizacja o którą Pan pyta - Księcia Józefa 57
@@podroze24klatkinasekunde11 , dziękuję bardzo za odpowiedź ☺. Ma pan rację - może powstanie taka gałąź turystyki. Na przykład powstał szlak rowerowy "Śladami planu filmowego Ranczo", ale to jest turystyka rowerowa:)
Świetny odcinek🙂
Dzięki za filmik i ciekawe ujęcia tematu ... ale jest powiedziane: sześćdziesiąt lat temu ... czyżby serial był kręcony w 1961 roku? z tego co wiemy to jednak dziesięć lat później. Chyba że źle usłyszałem ...
Zgadza się mój błąd, już mnie wcześniej koleżanka poprawiła. Pozdrawiam
A Pieskowa Skała to gdzie? Już byli nad morzem, już prawie na Helu, a tu bach - w ostatnim odcinku są na Zamku w Pieskowej Skale...
Miałem w planach, ale odłożyłem że względu na godziny otwarcia w obecnej sytuacji. Podjadę tam jeszcze, ponieważ nie tylko ten jeden serial tam kręcono.
@@podroze24klatkinasekunde11 m.in. Klosss- 1 odc + mnostwo scen z Janosika. Kiedy Janosik i Kloss?
@@przemysawwodek444 Pierścień i róża z Kasią Figurą. I liczne filmy, w tym wszystkie części Trylogii...
mam w planach "Stawkę.." tylko mam kłopot, zbyt wiele lokacji. Podzielę ten temat na miasta, zacznę od stawkowej Łodzi
@@podroze24klatkinasekunde11 Stawkę proszę zrobić po 1 odc. np. Olsztyn, Gdańsk, K-w, Płock itd.
JW WESOŁA, WIOSNA 1986 POZDRAWIA FILIPA LOBODZINSKIEGO
10:41 - Nie są to dokładnie te barierki. Na filmie są z kątownika, a bieżące są z rur okrągłych :) Ale istotnie - miejsce to !
Zgadza się, już to ktoś z oglądających wyłapał. Pozdrawiam
Super felieton, jednak Kartuzy zostały nieco "zmarnowane" 11:09 . Nietrudno odnaleźć dom, który grał rolę komisariatu MO (ul. Jeziorna 38). Posesję dalej była luksusowa stacja benzynowa z przepiękną Czeszką w limuzynie. Resztki tej stacji wciąż widać w google. Pozdrawiam Autora oraz entuzjastów serialu "Podróż za jeden uśmiech".
no szkoda, nie namierzyłem tych miejsc
Nieco? Myślę, że bardzo. Oprócz komisariatu była scena z pocztą, gdzie bohaterowie pozbyli się w końcu nieszczęsnej walizki i bardzo ważna scena przy Kolegiacie skąd ciężarówką-chłodnią wyruszyli do Gdańska. A gdzie tańce z Królową Autostopu na ryneczku w Chmielnie, gdzie rowerzyści na Złotej Górze, gdzie Smętowo Chmieleńskie gdzie bohaterowie spali na strychu w stodole i Dudusia osy pogryzły. Można by zrobić suplement do filmu. Zapraszam autora.
@@wiesiekm6566 Jestem ogromnie wdzięczny za te lokalizacje. Sądziłem, nie ma szans na ich odnalezienie, a jednak! Szczególnie scena z rowerzystami jest mi bliska, bo pod jej wpływem spędzam swoją "drugą młodość" na siodełku, w długich, krajoznawczych trasach.
A co z "restauracją" z żuczkiem w talerzu, oraz hotelem dla gości z zagranicy?
@@semafor5640 Niestety nie wiem gdzie była grana scena z rohatyńcem w gulaszu ani gdzie znajdował się hotel. Pamiętam jeszcze że scena, gdy Poldek zrzucił Papuasa z pomostu do wody, była nagrywana w Ręboszewie, nad jez. Brodno Małe. Pamiętam też, że ekipa filmowa i aktorzy mieszkali w hotelu przy ul. Parkowej w Kartuzach. Widziałem ich wtedy codziennie. Miałem nawet okazję zamienić z Poldkiem kilka słów. Pozdrawiam.
@@wiesiekm6566 Na pewno suplement do felietonu byłby wskazany. Dopiero teraz uświadamiam sobie, jak duża część "Podróży..." powstała właśnie w Kartuzach i najbliższej okolicy.
Odnośnie sceny z rohatyńcem, to właśnie przed chwilą udało mi się odnaleźć jej lokalizację: Tadaaaam! Sopot, Plac Rybaków.
Dziękuję za inspirację!
Pominięto plenery w Chłapowie! Tzn. jest to na 99% obecny kemping Chłapowo, gdzie chłopcy spotykają ukrywającego się prof. Omielskiego. Chłopcy stoją na klifie, w tle morze, w oddali po lewej stronie ekranu Rozewie.
Fakt. Dzień był krótki musiałem coś wybrać, niestety.
Z Chłapowia jadą na stację w Garczu koło Kartuz :)
Pana nie policjanta tylko mili... Super kanał !!!
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Filmowy Poldek nie odwiedził cioci, ponieważ tam mieszkał. Ciocia Ania to najmłodsza siostra mamy Polska. Na początku przejęzyczenie "Kubuś" zamiast Duduś. Gospodyni wiozła Knura a nie prosięta. Jest jeszcze wiele błędów na ktòre Autor nie powinien sobie pozwolić.
Oczywiście mamy Poldka.
oczywiście ze tak .
To Janusz ( a nie Kubuś) Faferski , dojechał ,albo doszedł do cioci Poldka.
miniaturka wiedzy o serjalu i o książce. Żenada
a ten niby knur miał sutki, czyli była to locha a nie knur. Przypatrz się w serialu. Faktycznie gospodyni gadała o knurze. Niedopatrzenie filmowców.
Witam, ja będąc w Krakowie w 1995 albo 96 roku słyszałem hejnał o 6 rano, i wtedy można było zobaczyć biesiadników wychodzących z Chawełka
Zajrzałem do Chawełka jak kręciłem na Rynku, puchy! Mimo że wtedy jeszcze restauracje nie były zamknięte.
hotel Grand w Sopocie- tu kręcono też film "Konsul", - kiedy jego analiza?
Konsul jest na liście :) Nawet będąc kilka dni temu we Wrocławiu, sobie o nim przypomniałem. Zabrakło czasu :)
Grand Hotel w Gdańsku - tu kręcono też "Stawkę"
a scenka z odbiorem walizki z komendy to gdzie kręcona? widać w niej budynek komendy nad zalewem
Ponoć też w Kartuzach, dowiedziałem się o tym po czasie. Zresztą byłem tam tylko na chwilę, nie miałem za bardzo czasu szukać. Może kiedyś uzupełnię.
@@podroze24klatkinasekunde11 już nieaktualne, znalazłem, dziękuję
@@podroze24klatkinasekunde11 Nie ponoć tylko na 100%. Ulica Jeziorna, tuż przed starą stacją benzynową (też wystąpiła w serialu jako słynna Czeszka) Bardzo dużo scen kręcono na Kaszubach w powiecie kartuskim, więcej niż sie nawet wydaje. Rynek w Chmielnie, Somonino, Garcz etc...
Błędne określenie końca podróży.Chłopcy docierają do Kuźnicy na półwyspie helskim , a nie Helu jako takiego.
Docierają i do Kuźnicy i do Jastarni. Moim zdaniem plaża, na którą schodzi Poldek i na której toczą się ostatnie sceny (tonące dziecko, spotkanie Poldka z Mamą) jest w Kuźnicy, ale wcześniej, gdy wóz strażacki staje, widać uliczki w Jastarni - jest m.in. bardzo charakterystyczna figura archanioła Michała na Ogrodowej. Widać ją, zanim pojawi się cygański tabor, z którym do Jastarni dociera Duduś.
Kolokwialnie mówi się, że jest to na Helu 😊
Na którym osiedlu w Katowicach kręcili Konsula? Nikiszowiec?
Nie analizowałem tak głeboko ale wygląda na Nikisz.
Proszę przeanalizować "Wodzirej.". Grzegorzecka przy wiadukcie kolejowym. Stradom . Pl. Inwalidów z widokiem na Sienkiewicza. Tyniecka.
Pomyślę, dzieki :)
To było jednak 1 piętro,zwróć uwagę na podmurówki pod oknem .Pozdro
Zgadza się, już mi ktoś na to zwrócił uwagę.
W Kartuzach pokazano są nie te schody. Znajdują się one troszkę niżej...Dzisiaj są zabudowane przez zieleń.
Dziękuję za uwagę
Świetny pomysł z tymi miejscami gdzie kręcono itd…. Może coś szanowny Panie o Pancernych i Janosiku😀
Powiem, powiem. Pozdrawiam :)
Sam pomysl super ale wykonanie h....e klapa
Poldek nie z Kubusiem tylko Dudusiem
tak, już z ktoś wcześniej wyłowił moje przejęzyczenie. :)
4:09
Z jakim Kubusiem? Z DUDUSIEM
Świetna korekta. Już lepiej czytać z kartki a nie improwizować.
Sopot-Grand hotel,na barierkach to raczej lilijki,a nie lilie.W tamtych czasach(słusznie minionych) to milicjant,a nie policjant, 3,33 -chyba na skrzynię ładunkową mówiąc krótko na pakę ,bo przyczepa to raczej jest ciągnięta za pojazdem,a walizka to chyba z natury jest ,,turystyczna" Zamysł kanału może niezły i niegłupi , miło powrócić do lat dzieciństwa,ale jeszcze trochę słabo.Może warto by było przed nakręceniem materiału,obejrzeć cały serial na spokojnie.Za dużo w komentarzu wtrąceń typu,, prawdopodobnie,chyba,gdzieś tam,może""Dopracować,doszkolić,przygotować,sprawdzić i emitować.
A szaleństwo Majki Skowron kiedy będzie
Może latem, pozdrawiam.
A gdzie kręcono sceny z nauki jazdy konnej?
Niestety nie wiem.
ua-cam.com/video/xW7QkFjwdUo/v-deo.html
Zamek Pieskowa Skała
ach ten Poldek, jak on się podobał. ale to nie było 60 lat temu!!!! 😜
racja, pomyliłem się ok 50lat
zawsze miałem kłopoty z matematyką :)
Poldek i Duduś, chłopaki z warszawskiego Mokotowa.
gość się bawi w Woloszanskiego... 😄😄😄😄🤕🤕🤕
2: 38 Poldek z Dudusiem powinno być😏. Miło sobie powspominać filmy z młodości
Tak, tak wiem :) lapsus
@@podroze24klatkinasekunde11 Dobra robota, czekamy na więcej😊
szkoda że zachód kręcił w kolorze no ale coż stalin był najważniejszy....
@rodakpolak560 A co ma Stalin do tego?
Odcinek 2. Budza się na zamku w Chęcinach. W Krakowie ponadto: Rynek, Mikołajska. W Gdańsku wybrzeże nad Motławą i Westerplatte
Zgadza się :) nie dałem rady wszędzie być. Helu de facto nie było na filmie tylko Jastarnia
@@podroze24klatkinasekunde11 Nie Chęciny, tylko raczej zamek w Kazimierzu Dolnym.
Serio tak powiedziałem? Oczywiscie nonsens. Dzięki
To jest zamek w Kazimierzu Dolnym, a nie w Chęcinach
Jak już to milicjanta
Prosze Pana o film Gruby .Sam pomysl Pana kanalu swietny.Andrzej z Mokotowa.
Gruby to Dolny Śląsk. Może oddzielnego filmu nie zrobię ale wspomnę o kilku miejscach.
@@podroze24klatkinasekunde11 dziekuje za udzielenie odpowiedzi pozdrawiam i zdrowia zycze Andrzej z Mokotowa
witam
witam
przyjezdzaj do Pabianic pod Łodzią ...tu tez krecili kiedys filmy ..Stawka większa niz życie...Kariera Nikodema Dyzmy ...Ziemia obiecana ...Daleko od szosy ....i pozniejsze jakies ale wstyd ich wymieniac ze wzgledu na ich poziom artystyczny i aktorski
Strasznie mnie denerwują zmiany względem książki, zmienione tylko po to, żeby zmienić. Oni nie jechali z Krakowa na Hel, tylko z Warszawy do Międzywodzia. A ciotka nie słuchała Grechuty, tylko Gdy mi ciebie zabraknie, i cała masa różnych innych motywów
Po co, na co, czemu służą takie zmiany, nigdy nie zrozumiem
Żeby dodać coś od siebie, poza tym to co w książce jest wystarczające dla naszej wyobraźni, w filmie jest mdłe lub za słabe lub po prostu nie wypada dobrze w kadrze Jeszcze do niedawna moglibyśmy zapytać o to reżysera Stanislawa Jędrykę, ale zmarł w 2019 w wieku 86 lat, R.I.P
Bo to film na Podstawie książki ...i krecony w latach wczesnych 70 i z tad ten grechuta a ksiazka pisana w 60 latach i dlatego utwor gdy mi Ciebie zabraknie...
Nie kufer ,ale walizka,proszę Pana,Jest jednak subtelna różnica między tymi dwoma rzeczami.
Kufer to cytat z filmu:) tak Poldek nazywa walizkę- kufrem Fąferskich
Sztolcman też się w Kazimierzu zakochał
Jesteś Gieniuś
Poldek i Duduś nigdy nie dojechali na filmie do Helu.....,skończyli na filmie w Kuźnicy jak Milicjant go prowadził, papa.
Ma pan parcie na szklo ale w h...błędów zeczowych ...ps malo profesjonalne ...😆😆