#2 - CNC frézka 3018PRO - 3D objekt, hliník a taky nějaké vylepšení
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- _________________________________________________________
👉 staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
/ klimbikovabastlirna
👉 pokud si chcete koupit můj merch, tričko "klimbíkova bastlírna":
www.klimbik.cz
👉 pokud mě chcete finančně podpořit:
/ klimbikovabastlirna
PayPal: paypal.me/klimbik
bankovní účet: 1086532036/3030
👉 vlákno o mé frézce na CNC fóru:
forum.strojire...
👉 vlákno o mé frézce na svarfóru:
www.svarforum.c...
👉 nezapomeňte sledovat na instagramu:
/ klimbik
👉 a na facebooku:
/ klimbikovabastlirna
________________________________________________________
#CNC #3018PRO #frezovani
Hliník je obtížně obrobitelný, vznikají tam nárůstky, které se lepí na nástroj, částečně pomůže mazání. Pokud to lze, hliníku se vyhni. Existují obrobitelné slitiny hliníku, třeba Zetal, které tvoří drobivé třísky a obrábí se dobře.
Pěkné video 👍
Nevysvětlitelné chyby nám dělají i mašiny za miliony, prostě si to žije vlastním životem :D
to snad ne :)
Můžu jen souhlasit. Vlastní zkušenost z práce. 3 mašiny každá za 30 mega a stejně občas ani sám výrobce nechápe co se těm mašinám nelíbí. :D :D
Vytiskni si z PLA schůdky pod upínky, ať je nemusíš podkládat vším možným. Když už nic, tak to bude vypadat víc sexy 👍
Prvně díky za tyto videa, jsou děsně super a já jsem díky nim přesvědčil šéfa že bychom si to mohli koupit do práce :-D Za druhé, co se chyby týče, koukal jsem že tam máš nějaké starší HP, tipuji s celeronem, nebo pentiem. Jako nejsou to špatné stroje takhle do dílny, ale už se mi stalo že když jsem zkoušel nasadit tyhle notebooky jako řídící k 3D tiskárnám nebo i k jednomu hobby CNC co právě stavěl kamarád, tak jsme dlouho řešili, že to při složitějších výpočtech a nebo jemných věcech nedá výkon toho počítače ... koukal jsem že ten EstCam je asi v pythonu, což je super jazyk, ale přecijenom jsou to scripty a ty jsou prostě náročnější na výkon ... pokud máš možnost zkusil bych to na výkonnějším stroji :-) Btw Fusion360 má taky možnost CAM, tak jen třeba téma pro další video ;-)
diky za tipy. to HP je Intel Core Solo, rekl bych docela raritni procesor, jako duo, ale jen s jednim jadrem :) jinak program ve kterem jsem tam pripravoval frezovani je bCNC, ten je v pythonu, ten EstlCAM je jen na vygenerovani toho NC(G) kodu, ten pouzivam na velkem pocitaci, na silnem.
čis chce to brutální tuning rám udělej z hliníku nebo železa stroje na to máš a bude kontent :) nastříkat na oranžovo :)
Tohle video má koule!
Teda kouli….
Teda polokouli :)
:)) je to jak rikas :)
U LED žárovky do auta by možná stálo za pokus maximalizovat velikost plošného spoje tak, aby se stále vešel do patice a místo lepidla použít pod tišťák s LED teplovodivou pastu. Přebytečná měď, která je aktuálně zbytečná by pak mohla sloužit k odvodu tepla z LED čipu.
to je pravda, dobry napad. dokonce by se pak kolem tech led dal na med nalepit i hlinikovy chpadic, dobry napad! diky!
Nechcem mudrovať ale odrušovacie filtre by mal byť pripojené k zdroju rušenia čo njkratšou možnou cestou. Takže tie dráty odhadujem asi 10 cm? čo tam máš tomu asi viac poškodia ako pomôžu, preto že si z nich vlastne vyrobil celkom slušnú anténu .
Kdy doděláš parní stroj?
nevim :) shanim nejake veci, uz jsem koupil prevlecne matice, ted jeste 8mm medenou trubku a pak najit cas a chut udelat dalsi kus. protoze za jeden dil videa to urcite jeste nedodelam, spis dva.
@@klimbikovabastlirna Děkuji za odpověď. Držím palce.
Dobrá práce a k tomu pexisklu když rozebereš starý monitor od počítače tak uvnitř je perfektni
Ještě ke koncovým spínačům... mám tam mikrospínače s plíškem, ale nejsem s nimi moc spokojen, jsou mechanicky zranitelné a už dvakrát se mi stalo, že jsem je rukávem odtrhl a taky jsem o ně zavadil vysavačem a ukončilo mi to program. Uvažuji, že je nahradím magnetickým spínačem (taková ta skleněná trubička s vývody). Používám systém, kdy 'v klidu' jsou spínače sepnuty a dojezd na doraz je rozepne, proto je potřeba objednat 'ty správné' spínače. Toto zapojení eliminuje chybu přerušeného vodiče.
ahoj, ta dioda u motoru je tam proto že když ti tam přijde nějaká záporná špička tak se dioda zachová jako vodič a vyzkratuje ti ji(tu špičku) mimo motor a díky tou se motor nehne zpět (díky tomu se motor neotočí v protisměru. Často se to dělá třeba u silnějších (větších) relé aby při vypínání nedělaly obrácenou špičku v síti. A kondenzátory tam budou nejspíše jako klasické frekvenční filtry.
diky, ale cemu mi to teda vadi? :) ja myslel ze ta dioda je tam, aby ochranila ten vykonovy tranzistor ovladani motoru asi. jestli to je teda tranzistor...
@@klimbikovabastlirna Presne, tak ako pises. Ta dioda tam sluzi ako ochrana pre vykonovy stupen co ovlada motor. Kedze motor je v podstate cievka s urcitou indukciou, tak podla toho sa aj chova. Lepsie povedane ked cievkou tece ele. prud tak urcita energia sa ulozi v podobe magnetickeho pola okolo cievky. Ked sa elektricky prud prerusi (vypne rele, tranzistor) tak vytvorene ele. magneticke pole sa zacne rutit a nuti obvodom tiec prud opacneho smeru aky tiekol na zaciatku. Kedze prud nemoze tiect lebo obvod nie je uzavrety, tak na cievke zacne stupat velmi vysoke napatie (kludne v spicke viac ako 300V), ktore znici vykon spinaci prvok, alebo zlepi kontakty rele. Preto sa tam dava ochranna dioda , ktora uzatvorenim obvodu cievka-dioda odstrani prebytocnu energiu rutiacieho sa ele.mag. pola cievky. Tie kondiky su filter ktory odstranuje sum ktory vytvara komutator iskrenim. Tento sum je neprijemny a vie sa dostat do elektroinstalacie domu kde rusi radio, TV. Ale dnesne spinane zdroje uz maju na vstupe low pass filter (filtruje rozne rusenie zo spinaneho zdroja), ale filtrov nikdy nie je dost :-D
@@klimbikovabastlirna no záporný puls vzniká v obvodu při uzavření obvodu a tento záporný pulz vytváří motory a cívky a zároveň ti tento pulz umí pohnout motorky zpět. Dioda ho vyskartuje a nehrozí zpětný pohyb
A má reálně význam se tím zabývat? Jaká je pravděpodobnost, že tohle stane?
Je to třeba brát s ohledem na to, že ta hračka má problém sama se sebou. Nemám dílnu a v bytě se to provozovat nedá, takže frézuji na zahradě z SD karty. Už se mi stalo, že frézování zhavarovalo na tom, že díky vibracím se uvolnil kabel od ovládacího pultu. Výrazně jsem snížil rychlosti posuvu, takže už to dělá menší paseku, ale stejně se to třepe a to jde slyšet i tady. Zejména na tom prvním videu to bylo hodně zřetelné.
@@brkoviny určitě má smysl tam tu diodu dát (v závěrném směru) právě u takových strojků se na elektro součástkách šetří (jde se blízko k limitu komponent) a pokud je to spínané obyčejným tranzistorem, tak je riziko průrazu dost vysoké ;)
no je to frézka tak pro modeláře :-) ale určitě by mě to bavilo.
Jo je to spis hracka no. Ale myslim ze je to perfektni prvni krok pro nekoho kdo na cnc nikdy nedelal a ma takovy sen do budoucna
trošku by se to zpevnit asi dalo. Začal bych základnou, přimontoval bych to na nějakou desku, pevnou a těžkou aby to nemohlo vibrovat a křížit se. Myslím že by šla třeba i dlaždice jak když jsi odhlučňoval tiskárnu, nebo to přišroubovat ke stolu. Ony ty vibrace a kmity se nezdají ale ono se to sčítá a pak se něco rozdrnčí. Horší bude ten most, na těch kulatinách to moc nesnese. Ale někdy stačí málo, zažil jsem u velké vrtačky že drnčela a skákala, nepomohlo broušení vrtáku ani mírná změna otáček a posuvu. Až náhodou, stačilo se do ní na jednom místě opřít rukou a najednou bylo ticho. Někde něco zatlumit, třeba nějakou gumou nebo závažíčkem, změní se rezonance a všechno může fungovat jinak. Ale samozřejmě je to hračka, pevnější materiály to moc nebude zvládat. Jo a těch "plexiskel" je víc druhů, některé se obrábí pěkně, některé se zahřívají a matlají se. Pomůže chlazení, třeba jen štětečkem, čistou vodou nebo běžnou obráběcí emulzí. Někdy stačí i stlačený vzduch.
Žárovky do super. Pro mne jako pro strojaře jsi už dělal s odporama trochu hi-tech :-D Koukal jsem na net, ještě než jsem viděl tento díl, a jeden z prodejců vysloveně psal hliník ne. Nicméně jsem si říkal to, co jsi ty udělal. Když bude hodně malý úběr, tak by to hliník mělo taky dát, protože dřevo to vpoho dávalo 1 mm. Desetinová tříska musí jít, protože hliník rozhodně není 10* tvrdší (myslím, že ani slitiny hliníku nejsou). Pravda, že ta přesnost asi nebude nic moc.
Tím jak jsi ty ledky přilepil, jsi je slušně tepelně zaizozoloval a zkrátil jim životnost. Ale jinak super nápad, jak si vyrobit vlastní led žárovku na míru.
Pokud chces frezovat plexisklo, kup si lite plexisklo, nekde se oznacuje jako GS. To se pri frezovani netavi. To klasicke extrudovane se hrozne tavi/lepi
O kolik cca je dražší ?
@@janmidloch3248 asi o 30% ? Na to asi neni jednoznacna odpoved... Nejspis bude zalezet i na prodejci. Je to proste jina technologie vyroby a plexi ma trochu jine vlastnosti.
Díky
Čo spraviť z lidl plazmy cnc plazmu tak 1x1m z hliníkových stavebnicovych profilov ;-)
Hliník zásadně frézuji s lihem. Dobré je používat rampu aby nástroj do materialu prostupoval pozvolna. A bacha na sousledné a nesousledné frézování. Problém s chybou muže být z duvodu vysoké přesnosti vygenerovaného postprocesu. Při čtení a plnění gcodu nemusí stíhat mezipamět řídicí SW. Tzn.: při zadávání dráhy nastroje zadat menší toleranci, velká tolerance 0,01 = pro jedno kolečko xxx G řádků a prodlužuje to čas obrábění, menší tolerance 0,1= xx G řádků, tedy mémě dat pro zpracování. Tolerance 0,1 např. u dřeva a konkrétně konstrukce tohoto cnc je asi zanedbatelná. Další problém jsou aplikace na pozadí PC které nekontrolovatelně odklánějí pozornost a řidicí SW velice snadno stratí kontrolu nad řízením. stačí připojení k internetu, antivir, aktualizace, int prohližeč, atd.
podobny problem sa staval aj mne s bCNC, obcas vytuhol serial port, deje sa to kvoli ruseniu a v nahodnych castiach programu. Vyriesil to lepsi USB kabel. Este som cital ze by sa to dalo eliminovat aj bezdratovym ovladanim
Super žárovky ;-) Jen tak dál ;-) Skvělý řešení, jako vždy ;-)
Kľudne ti nemusí stíhať doska prepočítavať gcode a preto tam môžeš mať túto chybu
Neni nejakej bug v GRBL firmware toho cncčka pokud tam je grbl firmware ? Ta dioda a kondy na motor ochraňují řadič na motor který ten motor ovládá.
Ta chyba není nikterak nevysvětlitelná. Ne že bych se nějak zásadněji vyznala v pythonu, nemíním s tím ztrácet čas, horší programovací jazyk než Python neexistuje, to je stran odpornosti na stejném levelu jako Basic nebo Perl, nicméně tato chyba hovoří poměrně jasnou řečí. Výrobce se neobtěžoval implementovat komunikaci po USB způsobem vhodným do 21. století, namísto toho použil nějaký převodník USB/UART, nebo ho alespoň zařízením emuloval (jo, to je důsledek Pythonu, nesáhnete si normálním způsobem na USB…ale podporu pro RS-232 máte >__< ). Potíž je v tom, že z ničeho nic ze systému zmizel seriový port, který se používal pro komunikaci s frézou. To reálný seriový port udělat nemůže, nicméně USB zařízení se může odpojit, z čehož potom vznikají tyto zmatky. Skutečnou otázkou je proč se převodník odpojil, no tady si pro změnu rozbijeme hubu o produkty Microsoftu, ke kterým není přístupná dokumentace a debugovací nástroje. V linuxu by napovědělo dmesg | tail, jenomže ve Win se můžeme jedině domnívat. Nicméně ty příčiny bývají typicky dvě:
1. Rušení na USB lince, typicky v důsledku rozdílných potenciálů země PC a zařízení, USB je diferenciální rozhraní bez galvanického oddělení, čili pro toto použití je totálně nevhondé (když už tam chtěli mít převodník na UART, mohli použít Ethernet/UART, případně WiFi/UART, kde je galvanické oddělení zajištěno konstrukčně), případně signály plavou v důsledku vadné zemní linky použitého USB kabelu. Čili vyměnit kabel se jeví jako první a nejsnadnější krok.
2. Ztrátou napájení převodníku USB/UART, typicky. Fréza zabere, někde padne nějaké napětí, převodník jde do brownoutu, kdežto řídící procesor nikoliv. Vzhledem k tomu, že motor bude nejspíše na 24V, nedovedu si tento scénář dost dobře představit, nicméně zcela vyloučit to nejde.
Pokud jde o úpravy, potom tak, jak je to provedené, je to vyloženě kontraproduktivní. Především. Blokovat rušení od jisker na kartáčích motoru ano, ALE! Aby to k něčemu bylo, musí to být provedeno comožná nejkratším vedením. Foliak připojený paralelně na vývody motoru je ideální. Mordovat do toho dekl motoru mi připadá zbytečné. Ono to může udělat víc škody než užitku, bez měření si netroufnu říct zda v tomto případě ano, nebo ne. Odvíjí se to od mechanické konstrukce motoru, přesněji řečeno od jeho vazby (ať už galvanické nebo kapacitní) na jednotlivá vinutí rotoru. Každopádně. Pokud vytáhnu z motoru dva relativně dlouhé vodiče a na jejich konec dám kondenzátor, vyrobím naprosto perfektní smyčkovou anténu (s poměrně vysokým Q), takže z širokopásmového rušení produkovaného původně tím motorem vyrobím úzkopásmové rušení, které bude díky tomu řádově silnější. Takže takhle definitivně ne. Druhým problémem připojování kondenzátoru paralelně k stejnosměrnému motoru je případný PWM měnič. Já nevím jestli se motor připojuje natvrdo, nebo je tam možnost nějaké PWM regulace, ale pokud je tam PWM, pak má výstup takového měniče nemalou střídavou složku, čili paralelním kondenzátorem se ukázkově přetíží. Pokud tam PWM není, tak tento problém neexistuje.
Dioda. Nerozumím jejímu účelu. Jistě, roztočením motoru v opačném směru se na něm vytvoří napětí opačné polarity, které bude zkratováno přidanou diodou. Já ovšem nechápu JAK by se tohle v praxi stalo. Nějaké malé pootočení rukou nevyrobí nic zásadního, navíc prakticky každý spínací FET má substrátovou diodu, která takový produkt elegantně odvede do zdroje. Navíc ta dioda se dostává paralelně na rezonanční obvod nově vzniklé smyčkové antény toho nepovedeného odrušováku, což by naznačovalo generátor vyšších harmonických, no 1N4007 je naštěstí katastrofálně pomalá dioda, takže tohle úplně nehrozí, čili v této podobě je to takový acylpyrin - nepomůže, neuškodí. Trochu mi připadá, že si tady někdo plete cívku s motorem a celé to řeže ukrutně rychle spínajícím tranzistorem, inu budiž. Tohle se teda ale většinou řeší u ovládací elektroniky.
diky moc za prikladnou analyzu! tomu vylepseni moc nerozumim, takze jsem fakt doufal, ze se mi to nekdo pokusi vysvetlit a castecne to i chapu. to s tim vedenim ke kondenzatorum a vzniku anteny uz dokonce nekdo dalsi psal, musim to zrusit. treba jsem tu chybu vytvoril tou moji novou skvelou antenou. Jinak ani me se do pathonu vubec nechce :)) ja jsem si myslel ze v tom uz nikdo nedela a ono prece :) Jinak jeste ohledne toho kabelu USB, mozna by pomohlo ho nejak odstinit? stineni terba privest nekam, na zem desky frezky, treba, jen tipuju? :) vymenit ho muzu, ale nevim jak poznam jiny lepsi kabel. vsechno je cina, kazdy to jen preprodava. to nebude jen tak :)
tomu cmd psaní moc nerozumím , ale myslím si že na freze jsou serva který řídí ten program a pokud byl velký záběr ty serva to neutáhly (jsou slabé) tudíž program pokračoval ale pojezd stolu stál , nebo aspon měl prodlevu
Hned jak jsi řekl plexisklo tak mě napadlo něco do něj vyfrézovat a podsvítit.
Link na frezku poprosím. Ďakujem.
Jako na takovou malou CNC frezku je to úspěch že to dala. Jinak CNC žijí svým životem. Občas se chyby objeví z ničeho nic a pak zmizí...
ahoj, nevím co používáš za desku, ale jako u mojí tiskárny používám ramps 1.4 hodí se i pro frézku a tam si v configu můžeš i volit jaké koncáky máš jestli jeden dva a na které ose, je to dobrá deska :)
Vem obaly na CD a slep plochy k sobě aceronem pak si to uprav na daný tvar:) a frezuj
Ahoj, s nechceným prerušovaním frézovania mám aj ja zlé skúsenosti. Stávalo sa to, že po prerušení nechcel stroj znovu začať, a opäť prerušil. Musel som vypnúť frézku aj SW a potom to šlo.
Rady z internetu: použiť krátky USB kábel s poriadnym odrušením. Zabezpečiť pevný kontakt napájania.
Zdá sa mi, že ten kontakt napájania môže byť chybou, lebo keď robím niečo pomalšie, na nižšie otáčky (nemusí nutne byť do mäkkého) potom sa mi to nestáva. Skúšal som hýbať napájacím konektorom a naozaj to "fungovalo" = prerušilo mi prácu. Urobím si odpruženie uchytenia dosky elektroniky, aby sa vibrácie neprenášali.
Tie chyby môžu byť spôsobené tým, že frézka nedokáže prečítať nejaké riadky kódu, mne to robilo na mojej cnc frézke. Pri generovaní kódu je potrebné nájsť optimálny postprocessor s ktorým frézka problém nemá. Ja používam Solidworks kde som si stiahol GRBL postprocesor a odvtedy už s tým problém nemám. PS. určite doporučujem namontovať koncáky, ja som použil z mikrovlnky :)
no ale ja jsem ten Gcode nezmenil a nakonec to vyfrezovalo spravne... takze zvlastni :) koncaky jsou i v mikrovlnce? 6 kusu? :)
@@klimbikovabastlirna tak to je zvláštne, ale do budúcna ak ti napríklad frézka nebude brať nejaké riadky tak to bude spôsobené práve tým.... Tuším že v jednej mikrovlnke sú 3 koncaky, aspoň v tých starších.
@@klimbikovabastlirna 3 Koncáky ti stačí. Dávat jich 6 je blbost. Navíc pro tyto stroje je použití koncáků zcela zbytečné a nemá to žádné opodstatnění. Ale když už si je tam dáš tak je hlavně správně zapoj a to přes rozpínací kontakt proti zemi, né jako Číňani na spínací, což smrdí průserem.
@@sakulraider Ahoj, a ako budú tie 3 koncáky chrániť nechránené konce pohybov?
@klimbíkova bastlírna: Aktiváciu koncových spínačov musíš urobiť príkazom $20=1. Potom môžeš používať aj HOME: $23=1, má to 8 možností od 0 po 7 podľa požadovanej polohy, hľadaj HOMING DIRECTION
Použitie nevhodného kontaktu spínača (NO alebo NC) spôsobí len to, že stroj vyhlási Alarm, lebo bude falošne "na koncáku".
@@ujovko2493 Tak samozřejmé je pokud už se použije koncák že se nastaví pracovní prostor, který v tomto případě působí jako SW koncák. Takže jakmile se stoj zreferuje třeba na 0, přičemž je pracovní prostor dané osy nastaven na 200 stroj přes tuto hodnotu nepojede.
Proč se nepoužívá zásadně spínací kontakt je proto, že v případě poruchy koncáku nebo kabeláže dojde při referování k havárii stroje, nehledě na případné rušení a tak podobně. Vše má své důvody.
A právě i z těchto důvodů je na tomto CNC použití koncáků zcela zbytečné. Jediné k čemu jsou, že můžeš použít referování a teoreticky pokud to vše správně nastavíš nemůže stroj (nástroj) mimo pracovní plochu. Ale od naboření do materiálu protože špatně nastaví 0 mu to nepomůže.
Námet na drobné zlepšenie upínania: vytlač si malý blok do drážky stola so 6-hranou dierou natesno na hlavu skrutky. ... a pri upínaní sa skrutka nebude otáčať.
jo diky, to mam v planu udelat ocelove se zavitem, a nebo primo se sroubem v ruznych delkach. ale diky! :)
@@klimbikovabastlirna Ešte jeden námet: najskôr zo všetkého som si urobil veľké STOP tlačidlo (reset). Také, aby som ho rukou nehľadal a nebál sa po ňom buchnúť.
Určitě si postav možná by aji bylo nejlepší zkusit tu tvoji velkou frezku orandzovou udělat z toho Cnc určitě to jde hodí se k tomu panel měl bys to tuhý jak kráva mohl bys s tím udělat cokoliv takže tak :)
Jenom nerozumím té elektronizaci jak by se to muselo udělat ale viděl jsem pár představených strojů na cnc takže proč ne 🤷♀️
velkou frezku na cnc asi ne, to by bylo moc slozite. to je podle me jednodussi postavit novou. klidne s vyuzitim nejakeho jineho stroje podobneho tvaru
@@klimbikovabastlirna a nebo :) možnosti je hodně ono aji u tohohle co Tedka máš by stačila silnější konstrukce kdybys to chtěl tueasi tak si to uděláš ne z hliníku ale z oceli pak už tě zase může limitovat vřeteno slabý moturel třeba 3 KW vřeteno by už něco málo zvládlo takže tak ale jinak fajn tvorba pokračuj v tom :)
Tužší *
Také se to dá z obrazečky jako to mám já, ale u mé verze je slabé vřeteno . Pořádné 3kw je bohužel i v Číně nad 15tis. Obrazečky se dají koupit ve šrotaku a podobně. Elektronika také krokace, ale 70V a drivery 8A aby to utáhlo litinové pojezdy cca 40tis jen elektronika včetně zdroje. Na CNC fórum ti určitě doporučí serva , ale to je zase jiná cena 🤔
Zdravím 🙂 Chci se jen zeptat, je těžké se na té hobby frézce jakože naučit? Respektive s nějakým tím programem, vyrobit si nějaké kravinky, ozdoby a tak. Pracuju na CNC 3ose, se softwarem na programy moc zkušenost nemám. Díky.!
tak jestli uz na nejake jine triose delas, tak to asi nebude moc rozdil. model umis udelat, nejaky program ktery vymysli cesty nastroje taky umis urcite obsluhovat, takze pohoda. ja vetsinou delam teda z 2D modelu zatim, jen jednou jsem zkousel tu polokouli a to byl 3D model. program si zkus estlcam
mam podobnu frezu, vyrobil som si aj koncaky ale po case ked som sa s tym naucil robit, mi pridu zbytocne :-/
navyse su u mna chybne oznacene pini na plosaku, boli zamene koncaky pre Z a Y, kvoli comu som spravil video a poslal vyrobcovi...
ua-cam.com/video/QnUZKHD8R8E/v-deo.html
Ahoj, už si na veľkej frézke kalibroval digitálne odmeriavanie? Alebo to funguje dobre aj bez toho.
nekalibroval jsem. me se zda ze to funguje dobre, zatim co jsem delal vyslo presne. ale zas tak moc jsem nedelal, tak treba se to jeste projevi
Keby si použil SMD aj odpory, tak by ti tam pekne vliezli na DPS :)
Ja nemam dps odpory a ani nevim, jak se vubec dps paji. Me prislo ze ty ledky jsou napajene i zespod, nesly mi nijak odpajet totiz
Není to sice k tématu ale narazil jsem na kluka který předvádí výrobu ozubeného kola. To pro tebe bylo jednu dobu taky velký téma. ua-cam.com/video/9vp9FsZQtjU/v-deo.html&ab_channel=FIGAMA
Nevim jestli nemuze byt problem v tom, ze krokovym motorkem lze udelat jen konecny pocet kroku (nepocitam-li microstepping, ktery bych na takovem stroji nehledal). Treba na tiskarne jsem si spocital, ze musim vrstvy davat v nasobcich 0.04mm, protoze to odpovida jednomu kroku krokoveho motoru. Od te doby se dost zlepsila kvalita tisku. Mozna bude neco podobneho i s touhle frezkou. Kdyby treba nemohla nastavit danou polohu, ze by z toho zkolabovala. Co me jeste napadlo k te komunikacni chybe - poustel jsi ten program jako admin? Jakoze z admin command line?
Diky. Dobre napady. Jako admin jsem nepoustel. U te tiskrany jsem si to taky nezjistoval a urcite by se to hodilo!
Hlavne tá tvoje radosť to ma baví ahoj a niekedy zosilnis konštrukciu cnc a bude fachčiť jak má
:) taky mas urcite radost, kdyz neco noveho zkusis a povede se to. a nebo se to nepovede, ale ty jsi ziskal drahocenne infomace :) (jako cislo 5 zije :)) jinak zesilit by bylo jednoduche, ale nepomohlo by. tady se bude muset zesilit vedeni v ose X, ty vodorovne tyce a pak taky vedeni v ose Z (dve male svisle tycinky za vretenem, jsou tam jen dve linearni loziska a to nedrzi zadny smer)
@@klimbikovabastlirna jasne ze áno ale chcem len vypichnut že tvoj optimizmus je nakažlivej
@@janpapcun6458 jo to verim, diky! :)
a krokové motory? ty by měly být napájený jinak ?než než procesor ty by to teoreticky mohlo ovlivnit úbytek proudu?
s tim ubytkem proudu vubec nevim, protoze to se delo nejakou dobu a pak se to dit zase prestalo a uz jsem to vyfrezoval. vubec prave nechapu, nic jsem nezmenil. mozna ten pocitac, je stary, windows XP, jsem rad ze to tam vubec jede.
Vypadá to že python má problém s COM komunikací, přesněji program asi používá COM komunikaci pro starší verzi pythonu nebo tak.. co mě tak napadá, nainstalovat starší verzi pythonu, otázkou je jakou
pokud nepomůže starší verze pythonu, tak bych se podíval zda jsou aktuální knihovny, jaký program ta frézka používá?
Tywe....AJťák a vyfotí monitor mobilem....za to bych vraždil když tohle někdo dělá :))
:) bylo to pro me o hodne jednodussi. jinak bych musel udelat screenshot, ten v malovani ulozit, pak po siti poslat na druhy pocitac kde striham. to me nebavi, proto taky nechci programovat, zbytecne moc cinnosti kde ztracim svuj drahocenny cas. takhle jsem sundal fotak ze stativu, udelal "CVAK" a bylo :)
@@klimbikovabastlirna ajťák a neumí win-key+shift+s a pak použít třeba email nebo jiné kanály kde nemusíš posílat po síti. :-D
@@haxorcica Ty vole, vaše starosti bych chtěl mít... Jen prudit.
@@klimbikovabastlirna výhovorky ;) :D
4 led v serii a nemusiš dávat žádný odpor.
to neni dobre, uz jsem to tak kdysi udelal, ale je to prusvih v pripade, ze v aute stoupa napeti pri dobijeni alternatorem treba az na 14,5V, tak vsechno navic jde do ledek a ty ochazeji brzo. Lepsi je dat tri, nebo dve jenom a zbytek odpor.
:-)
posli mi adresu , poslem ti makrolon
Diky moc! Tady adresu psat nechci, napis mi prosim na instagram, fb nebo mail.