Ok dwa razy za duży kondensator ! Z mojego doświadczenia popartych prostymi pomiarami wynika że właściwy byłby tutaj kondensator od 16-20uF w zależnosci od konkretnego silnika nalezy dobrać ewentualnie jak ktoś chce mieć wyjątkowo pewny start i duży moment przy starcie to na kilka-kilkanaście sekund można dołączyć równolegle przełącznikiem drugi kondesator o podobnej pojemności a po starcie maszyny go odłączyć i zostawić tylko jeden na stałe włączony.
Dzięki za zainteresowanie Wit old ! Prąd silnika przy podłączeniu taki jak pokazaliśmy nie wzrośnie powyżej mocy znamionowe, przy założeniu poprawnego doboru kondensatora od którego wiele zależy.
Kondensator, który Pan zastosował jest kondensatorem rozruchowym i powinien zostać rozłączony po osiągnięciu przez ten silnik prędkości znamionowej. Nierozłączenie kondensatora rozruchowego spowoduje spalenie uzwojenia silnika. Ten silnik powinien posiadać dwa kondensatory: k. rozruchowy (Cr[uF]=70*0,8*P[kW]), który jest rozłączany i k. pracy włączony na stałe (Cp[uF]=1300*P[W]/U^2[V]). Silnik 3f pracujący z sieci 1f traci 30% mocy.
Wydaje mi się że kolega powyżej ma rację - ten silnik po włączeniu "buczy" zbyt głóśno jak dla mnie. Trzeba by zmierzyć prąd fazy rozruchowej, czy przypadkiem nie jest wyższy niż prąd deklarowany na tabliczce znamionowej.
@@iwonawronska7579 Kolega nie ma racji, ponieważ silnik zastosowany w filmie posiada wyłącznik odśrodkowy tzw. termik(silnik jest w układzie gwiazda/trójkąt) i to on rozłączy kondensator rozruchowy po osiągnięciu maksymalnych obrotów. Przy silniku 3F, który ma zmostkowane wewnętrznie uzwojenie w gwiazdę faktycznie trzeba zastosować kondensator pracy, który będzie pełnił funkcję wyłącznika odśrodkowego(którego w takim silniku nie ma) i rozłączy kondensator rozruchowy. Kondensator pracy liczymy z prostego wzoru Cp=1/2*Cr. Silnik na początku faktycznie buczy, a właściwie to magnetowód, dlatego, że kondensator rozruchowy zastosowany w filmie jest za duży.
Silnik trójfazowy który chcemy "odpalić" z jednej fazy musi być dwu napięciowy tzn. na tabliczce znamionowej powinien posiadać oznaczenia 220 V/380 V. Łącząc silnik w trójką otrzymamy napięcie fazowe równe napięciu przyłączeniowemu czyli w naszym przypadku 230 V .Jeżeli nie zmienimy połączenia na trójkąt "delta" to silnik straci jeszcze więcej mocy niż wynika to z zastosowania kondensatora :-(.
Wyjaśnij mi to dokładniej. Mam dwa silniki 1,1kw. Jeden 2800obr/min na tabliczce jest 220v/380V, drugi 1400 obr/min 380V. Czy w przypadku tego pierwszego 220V/380V też potrzeba kondensator? Czy w przypadku drugiego silnika 380V też mogę go tak podpiąć z kondensatorem? Potrzebuję do zrobienia małej sprężarki od c330 średnica tłoka 60mm. Czy takie silniki trójfazowe pod podłączeniu na 230V będą na tyle mocne,żeby sobie poradzić ze sprężarką?
sprezarka 1tłokowa, silnik 1,1KW przelaczony na "trojkąt" ,kondensator 80uF, problem polega ze po spadku cisnienia, za mała sily zeby silnik ruszył, z pustego zbiornika powietrza startuje niemal bezproblemowo, jakies sugestie?
No dobrze, silnik 3-fazy z kondensatorem zasilany jedną fazą ma mniejszą moc. Jak to się ma z poborem prądu, czy pozostaje taki sam czy też spada podobnie do mocy?
Fajny film. Mam pytanie. Jestem posiadaczem rozdrabniacza ogrodowego który posiada silnik jednofazowy bez szczotkowy (jest jeden kondensator) o mocy 1500W.Chciałbym go zasilać agregatem prądotwórczym 2,2kW do 2,5KW ponoć pełen sinus choć nie wiem co to znaczy bo nie znam się na prądzie. Nadmieniam że próbowałem już uruchamiania w ten sposób i rozdrabniacz uruchomił się za czwartym razem ale agregat gasł w trzech pierwszych próbach. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś moduł coś ala pwm, jakiś regulator fazowy ściemniacz, soft start by przy rozruchu ograniczyć prąd tego silnika? Z góry dziękuje za podpowiedzi, rozdrabniacz byłby używany na działce RODo dwa razy w sezonie, więc fajnie by było by pomysł był niskobudrzetowy.Witam , ciekawy film. Mam pytanie. Jestem posiadaczem rozdrabniacza ogrodowego który posiada silnik jednofazowy bez szczotkowy (jest jeden kondensator) o mocy 1500W.Chciałbym go zasilać agregatem prądotwórczym 2,2kW do 2,5KW ponoć pełen sinus choć nie wiem co to znaczy bo nie znam się na prądzie. Nadmieniam że próbowałem już uruchamiania w ten sposób i rozdrabniacz uruchomił się za czwartym razem ale agregat gasł w trzech pierwszych próbach. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś moduł coś ala pwm, jakiś regulator fazowy ściemniacz, soft start by przy rozruchu ograniczyć prąd tego silnika? Z góry dziękuje za podpowiedzi, rozdrabniacz byłby używany na działce RODo dwa razy w sezonie, więc fajnie by było by pomysł był niskobudrzetowy.
Witam. Ja kiedyś miałem do podłączenia silnik 2,2 KW i robiłem doświadczenia z kondensatorami i o mało go nie spaliłem bo za mała pojemność to nie ruszał a za duża to sie grzał I zastosowałem zamiast kondensatora cewke rozruchową z agregatu do lodówek tylko ją nawinołem grubszym drutem nawojowym i śmigał aż miło nic sie nie grzał tylko stracił na mocy chyba 1/3 a pracował z kompresorem
Z książek w szkole uczono mnie, że po takich przeróbkach można obciążyć silnik do 0,8 mocy znamionowej i jeśli to prawda, to tragedii nie ma. Wolę wierzyć książkom i mieć 80% mocy w silniku, niż tylko 50% według krążących plotek.
@@rychwlod7738 Bardzo dobrze Cię uczyli, ale jest to możliwe tylko w przypadku zastosowania silnika podłączonego w trójkąt i 2 kondensatorów pracy+rozruchowego, do tego silnik musi być w miarę słaby, bo czym mocniejszy tym większa strata. Choć w przy mocach rzedu 1-1.5kW jest to strata ok. 1/3 mocy.
A jeśli mam przedłuzacz 2 żyłowy, nie ma tam uziemienia i chcę tylko jego wykorzystać,(żaden inny) czy w takiej sytuacji ten kondensator tez będzie działać czy nie? W moim silniku 380/ 230 nie chce ruszyć bez kondensatora na 230v ale jak go lekko rozpedze to juz rusza pełną moca tylko strasznie się grzeje wiec po 20sekundach wyłaczyłem. Teraz kupiłem te kondensatory ale nie wiem czy uda mi sie dobrac właściwy i dobrze podłaczyć.Proszę o dopowiedz.
witam mam takie pytanie posiadam silnik 3kw chodził na 400V ale nie posiadam teraz 400V wiec chciałem go przerobić na 230V i teraz mam pytanie jaki kondensator powinienem kupić
Film faktycznie super. Ale czy podpowie mi ktoś jaki zastosować kondensator (rozruchowy/ciągły) do silnika 3fazowego, którego chce podłączyć na 1faze. Silnik 0,75kw. Trochę nie ogarniam tego tematu jednak:)
Niestety z twojego opisu nie można ustalić wszystkiego ale przypuszczamy, że posiadasz silnik jednofazowy na napięcie 230 V. W tym przypadku można zasilać go z sieci.
Z tym nie ma problemu, wystarczy zmierzyć natężenie prąd przy maksymalnych obrotach i policzyć ze wzoru ma moc P=U*I. Ale jeśli to stara krajzega to zapewne duży silnik i nie radzę robić takich zabiegów, bo silnik pójdzie z dymem. Powyżej 1.5kW to TYLKO falownik rozwiązuje sprawę zmiany 400V na 230V.
Na końcu wspomniałeś, że silnik traci moc przy użyciu kondensatora, jednak na tabliczce mam wykres, który pokazuje, że silnik od mojej pompy utrzymuje tę samą moc 0,75kW przy 230V 60Hz, a jedynie opór wzrasta dwukrotnie. Już sam nie wiem, co o tym myśleć.
miernik uniwersalny ustaw na zakres setek omów przyłóż jedną sondę miernika do jednego z wyprowadzeń przewodów wystających z silnika a drugą sondą miernika dotykaj do kolejnych innych jak znajdziesz drugi koniec uzwojenia to miernik wskaże na wyświetlaczu kilka-kilkadziesiąt omów oznacz sobie takie uzwojenie i szukaj następnego jeśli końce uzwojeń odepniesz z kostki połączeniowej to miernik będzie pokazywał wskazanie tylko pomiędzy dwoma końcami jednego z uzwojenia.
to juz dla bardziej zaawansowanych... a gosciu co pisze zeby miernik na omy ustawic i sprawdzac to omomierzem to niech sie w łep pier...nie. Wiem ALE NIE POWIEM !
Fantazje kolego masz wiecej niz bujna. W ten sposob mozesz szukac poczatku i konca w uzwojeniach nie skojarzonych. Silniki trojfazowe to inna bajka polecam stary podrecznik ,,Maszyny Elektryczne,, ,,,MOROZOW,, Nawet silniki jednofazowe maja dosc skomplikowane polaczenia uzwojen zarowno stojana jak i rotora,czyli wirnika.
Skoro pracuje zasilany 1- fazowo czyli teoretycznie ma moc 1/3 choc do konca tak nie jest ta moc jest mniejsza.Dlugosc przewodow zalezy od inwencji wykonawcy.
Kondensator rozruchowy jest dla fazy rozruchowej silnika, a "zwykły" - do jego pracy ciągłej. Ale są i silniki zwarte jednofazowe bezkondensatorowe, z fazą rozruchową włączaną inaczej, np poprzez włącznik odśrodkowy, który wyłącza ją po osiągnięciu przez niego odpowiednich obrotów. Np. silnik od pralek Frania starszych wersji. Taka faza może być też włączana włącznikiem czasowym (krótkoczasowym), wtedy odśrodkowy nie jest potrzebny.
Jeśli kondensator będzie lekko większy czy to duży problem, jest jakieś ryzyko? Jaki może być powód że jego silnik tak pracuje? Zwykła elektryka się zajmuje na codziennie ale silnikowe sprawy były w technikum, dawno i nie prawda 🤷♂️
@@warstone1491 jak będzie mocno za duży to będzie niedopasowanie takie samo,jakby był za mały, silnik nie będzie chodził na sto procent mocy i będzie się nadmiernie grzać
@@MrOprawca1978 Wychodzi na to że najlepiej jak jest idealny wychodzący z od wzoru. Chociaż biorąc pod uwagę napięcia w gniazdku i jego niestabilność może być chyba minimalnie większy.
Witam muj silnik to 1.5 mam kondensator 100F pod obciazeniem czasami wystartuje a czasem nie co zrobic zeby startowal slyszalem o wlaczniku do dzwonka podaje prad rozruchowy tylko jak to podlaczyc chyba ze jest inny sposub
A co z silnikiem indukcyjnym 3fazowym na 1 faze silnik 3.4 kW a w połączeniu za silnikiem jest tylko zwykła listwa połączeniowa na 4 zaciski jak podłączyć kondensator 450v na chyba 240uf/250uF
Zapomnij, jeśli chcesz z jednej fazy, to tylko i włącznie falownik, takie podłączenie ma sens jedynie do max 1.5kW, plus jeszcze kilka wytycznych, których nie ma w filmie. W Twoim przypadku to go spalisz i będzie spory płacz, bo 3,4kW to już trochę kosztuje.
Witam. Czy można coś takiego zrobić z silnikiem 5,5 kW? Kondensator musiałby wtedy mieć w/g wzoru 385uF? I drugie pytanie . Widziałem kondensatory do silników np. 2,5uF/400V , jeżeliby odnieść sie do wzoru to do jakiego silnika miałby być taki kondensator? Drugie pytanie z czystej ciekawości.
+youpeeter Odnośnie silników powyżej 5,5 kW to są to już silnika na napięcia 400/690 V więc pojawia się problem z właściwym kondensorem i jego dobór na napięcie międzyfazowe 690 V ( pierwiastek z 3 * 400 V). Z powodów start mocy taki duży silnik mógłby nie nadawać się do powiężonych mu funkcji. Wracając do pytania odnośnie kondensatora 2,5uF to można kupić silniki trójfazowe małej mocy 25 W , 40 W i wtedy teoretycznie wykorzystać kondensator.
Absolutnie nie!!! Na filmie nie jest to powiedziane, ale takie połączenie ma sens dla silników nieobciążonych lub lekko obciążonych na początku, żeby móc się rozbujać do max obrotów i do mocy max. 1,5kW. Powyżej już jest tak duża strata momentu, że na pusto silnik może już nie ruszyć i wtedy lepiej tego nie robić dla zdrowia silnika i własnego.
Tak, ale musiałbyś pchnąć wirnik ręką, ale taki silnik i tak nie chodziłby dobrze. Zresztą tutaj jest on zastosowany źle, bo słychać to wyraźnie po pracy magnetowodu silnika, za głośno buczy, a obroty są za małe ewidentnie.
Witaj Lechosłowianin Zerknij proszę na schemat podłączenia. www.sklep.termoregulatory.pl/blog/wp-content/uploads/2015/03/schemat.png Jeżeli chcemy zmienić obroty to zmieniamy miejsce podpięcia kondensatora a nie kolejność fazy L i N Trzymaj się cieplutko
Za duży kondensator. On tu jakieś dziwota wyczynia. Polska maka Elna robiąc szlifierki stołowe modele 550/200 i 750/200 zastosowała ten sam myk. pierwsza byłą na jedną fazę, a druga na 3, ale silnik w obu był ten sam 3-fazowy i przy mocy 0.75kW fabrycznie zastosowany był kondensator 20mF 450V, żeby zrobić zasilanie 1 fazowe dla modelu 550/200. Druga sprawa, że takie triki to są ok, ale do mocy max. 2kW. Przy Twoim silniku to już wręcz należało by ze względów bezpieczeństwa(Twojego i silnika) zastosować 3 fazy.
Zastanawiam się skąd dorwać kondensator do silnika w moim kompresorze Aspa 3jw60 180L. Skoro silnik ma 2,2kW. Zgodnie z wyliczeń 70x2,2=154. Problem jest taki, że ja takiego kondensatora nigdzie nie mogę znaleźć. Oczywiście z 380V/230V.
Witam. Zrobiłem tak samo jak na filmie. Mam silnik o mocy 550W, zamontowałem kondensator 40uF ale silnik się strasznie grzeje. Po 10min pracy aż parzył. Co może być przyczyną? Moze jest za duży kondensator? pozdrawiam!
Lectronamo poprawiłem podłączenie silnika dzięki pomocy chłopaków z elektrody. silnik teraz chodzi ładnie i się nie grzeje na 4uF. jeśli się coś będzie działo to co wymienie na mniejszy:) dzięki za odpowiedź!
Powinieneś mieć kondensator ok 10uF z kondensatorem 4uF taki silnik może nie ruszyć jak jest obciążony no chyba że napędzasz nim coś co nie generuje dużych oporów przy samym starcie to wtedy z mniejszym kondensatorem też będzie chodziło z tym że silnik może mieć nieduży moment obrotowy i w pewnych sytuacjach może być problem z płynnością obrotów po obciążeniu.
A jeśli mam gwinciarkę ,która może działać w trójkącie według schematu na niej, a same urządzenie powinno raz działać w lewo a raz w prawo dodatkowo jest przełącznik prawo lewo, to co wtedy ? Jest możliwość podłączenia jej na 230 ?
Silnik buczy tylko dlatego, że jego moc nie jest stała w czasie (w układzie trójfazowym byłaby, jest to specyfika układu symetrycznego trójfazowego - jego moc jest stała w czasie). Natomiast moc w odbiorniku jednofazowym zawsze pulsuje, jest okresowo zmienna. Silnik trójfazowy można uznać za odbiornik symetryczny, pobierający taki sam prąd z każdej fazy. Jeżeli odbiornik trójfazowy jest symetryczny, to jego moc jest stała w czasie. Oznacza to że nie mamy pulsacji mocy, jak to jest w układzie jednofazowym ( tam moc silnika pulsuje z częstotliwością 100 Hz, czyli dwukrotną częstotliwością napięcia zasilającego). Trik z filmu polega na tym że kondensator przesuwa prąd w fazie względem napięcia zasilającego czym tworzy się moment napędowy. Bez tego silnik ten by nie ruszył i w ogóle nie obracał się. Silnik buczy, bo pulsuje jego moc, rozgrzewają się jego elementy, pojawiają się drgania magnetostrykcyjne. Jak słusznie zauważył autor filmu, tego typu rozwiązanie działa ale zmniejsza moc silnika, a właściwie znacząco wpływa na wszystkie jego parametry elektryczne.
hahahahhaah, co za bzdura. Moc tego silnika będzie wynosić ok. 2/3, a strata będzie wynosiła 1/3. Przy Twoim rozumowaniu to z fizycznego wzoru na moc: P=U*I wynika, że u Ciebie w gnieździe siłowym jest 3*230V, czyli 690V. Niestety to się za pomocą pewnego pierwiastka i wychodzi 400V. Weź sobie podstaw do najprostszych wzorów wartość, którą napisałeś, to nieźle się uśmiejesz.
Jeszcze jedna uwaga: najbezpieczniej jest taki silnik podłączać w gwiazdę bo podłączając go w trójkąt jest ryzyko takie, że w tej sytuacji silnik nam poleci bo się po prostu spali
+pawel4350 Drogi Pawle Podłączenie silnika w gwiazdę co prawda zmniejsza prądy płynący przez uzwojenia ale skutkuje również zmniejszeniem momentu obrotowego. Do spalenie silnika dochodzi natomiast na skutek przepływu zbyt dużego prądu przez uzwojenia i stopienia email "izolacji " naniesionej na druty nawojowe co ma miejsce w przypadku np. - Nieprawidłowo podłączenia silnika np. podpięcie silnika 230/380 do siły gdy jest podłączony w trójkąt - zablokowania wału. - zaniku fazy . - pracy przy zbyt dużym obciążeniu. Skutecznym zabezpieczeniem jest oczywiście stosowanie wyłączników silnikowych np. www.sklep.termoregulatory.pl/pl/37-wylaczniki-silnikowetermiki Link do tego jak dobrać www.sklep.termoregulatory.pl/blog/zabezpieczenia-cz-1-wylacznik-silnikowy-termik-jak-to-dziala-w-pigulce/ Podłączenie silnika czy to w gwiazdę czy w trójkąt przy napięciu 230 V nie prowadzi samo z siebie do jego uszkodzenia.
CYTAT""""""""""Silnik trójfazowy który chcemy "odpalić" z jednej fazy musi być dwu napięciowy tzn. na tabliczce znamionowej powinien posiadać oznaczenia 220 V/380 V. Łącząc silnik w trójką otrzymamy napięcie fazowe równe napięciu przyłączeniowemu czyli w naszym przypadku 230 V .Jeżeli nie zmienimy połączenia na trójkąt "delta" to silnik straci jeszcze więcej mocy niż wynika to z zastosowania kondensatora :-(.""""""" czy silnik jest przystosowany do 230V?
Byl poloczony w trojkat. Tak: ma napisane480/ 230. Zasiegnalem info z firmie ktora sprzedala silnik. Mowia ze ten typ silnika nie jest przystosowany do kondensatora tylko falownika. Mowia ze moc spadla o 2/3 i silnik spalil sie od obciazenia. Co by wszystko tlumaczylo. Z 1500w zostalo 500. Na silniku bylo wieksze kolo na walku mniejsze. Pinnncset wat widac za malo i poszedl
każdy silnik do mocy ok 4KW będzie działał większy już nie bo będzie wybijał bezpieczniki przy starcie no chyba że masz zabezpieczenie 20A zwłoczne np. w garażu to wtedy przy odrobinie szczęścia odpalisz też silnik 5KW.Do silnika 2.2kw trzeba kondensatora ok 20-30uF ewentualnie drugi taki dołączany tylko na czas startu , film wprowadza w błąd bo wzór podany w nim jest do obliczania kondensatora rozruchowego a nie kondensatora pracy !
Jak dobrałes kondensatory . . Podpowiedź bo nie cholery mi nie idzie. Podeślę aż mi schemat jak to podłączyć ? Mój mail andrenewman@wp.pl. Z góry dziekuje
Proszę pana korzystam z pana wyjaśnień jestem laikiem i nie mogę dojść ładu ponieważ tłumaczy panto do elektryków lub ludzi którzy znają się cokolwiek Co znaczy do którego bieguna mam podłączyć zasilanie do silnika do którego bieguna mam podłączyć kondensator są bieguny w 1 v 2 V1 V2 V2 U2 nic pan o tym nie mówi Gdzie konkretnie mam podłączyć dlatego też chciałem panu zwrócić uwagę o bardziej obrazowe i dokładne wytłumaczenie żebym mógł z tego skorzystać Gdzie jest na silniku wejście Gdzie jest na silniku wyjście Co znaczy wejście Co znaczy wyjście nic tamtego nie tłumaczy a na obudowie w tej skrzyneczce Gdzie są połączenia w trójkąt i w gwiazdę mam opisane ale ja się na tym nie znam proszę o wytłumaczenie tak jak chcą tys krowie na miedzy Proszę się nie obrażać tylko po prostu wyjaśnić Dziękuję pozdrawiam Krzysiek
U1,V1,W1 i U2,V2,W2 - 6 zacisków, U1,V1,W1 - to poczatki uzwojeń stojanu, U2,V2,W2 - to końce uzwojeń stojanu. Za pomocą blaszek - złączek łączymy silnik w gwiazdę Y lub trójkąt D Delta.
Oczywiście, że ma Pan rację i użyty kondensator jest za duży. Ja na 1.1kW daję 50mF jeśli jest w trójkąt, jeśli nie ma takiej opcji i jest tylko gwiazda daję rozruchowy 50mF plus pracy 20mF(ze wzoru Cp=1/2 Cr)
Witam.to czyli np jak mam silnik 1 kw to kondensator musi być okolo 80uf bo jak pan ma silnik 55kw i kondensator 40uf lub np jakbym mial silnik 2kw to kondensator ma miec 160uf.dobrze mysle
Czy to jest czyjas wina ze nie masz rzeczonych 6 tysi . Jezeli nie rozumiesz zagadnienia trudno , Dziekuje ze nazwales mnie smarkiem dawno nikt mi nie walnal takiego komplementu ,dobiegam 70-tki. W zawodzie przepracowalem 40 lat z okladem. Stosujac twoje falowniki taniej by bylo zakupic silnik jedno fazowy wlasciwej mocy.
@@andrzejkobylec9466 kilka dni temu przyszedł mi falownik chiński w tokarce tue 35 jest silnik 1,5 kw wypieprzylem skrzynie biegów która zużywała dużo energi i teraz lżej ma silnik bo nie musi napędzać kilku kół zębatych i oleju hipol który też daje opór i podczas toczenia mogę sobie obroty podkręcać a tak należało zatrzymać maszynę no i najlepiej od nowa zaczynać toczyć
Zycze powodzenia , pomimo roznych wynalazkow do konca swoich dni pozostane tradycjonalista.Zawsze wychodzilem z zalozenia ze w pewnych rozwiazaniach nie warto poprawiac producenta, Skrzynia biegow czemus sluzyla, kazdy tak korzysta z maszyn jak mu pasuje..
wyliczyles za silny kondesator i twoj wzor na dobranie kondesatora nie sprawdza sie , to trzeba poprostu dobrac , ten silnik bedzie sie grzal az nastapi zwarcie i bedzie po nim
jesili sa produkowane silniki na 230v to tak ma byc , takie przerabianie to bania silnik słaby gzrzejesie po ujaa 3 fazowy silnik meczyc hahaha ,i daj obiazenie takiemu silnikowi zacznie sie grzac i słaby
DO SZKOŁY !!! opowiadasz bzdury aż w dupie szczypie ,do silnika trójfazowego musisz dostarczyć trzy fazy przesunięte względem siebie o 120 stopni, co na dzisiejsze warunki jest najłatwiesze do uzyskania przy pomocy falownika .Jakies kombinacje z kondensatorem czy dławikiem jeszcze pogarszają sprawę bo przesuwają fazę tylko o 90 stopni w tył lub przód czego skutkiem jest spadek mocy oddanej przy większym poborze energii około 70 % , nieoddana moc zamienia sie w silniku w ciepło .Reasumując, koń chodzacy w kieracie wie jak wyglada kierat ale napewno go nie zrobi choć ma wielki łeb ,na marginesie zworki silnika są podłączone w gwiazdę a nie trójkat
Dziś wspólnie z dzieciakami wykonaliśmy wszystko zgodnie z instrukcją dodając przełącznik obrotów. Dziękujemy za bardzo fajnie przedstawiony poradnik.
Ok dwa razy za duży kondensator ! Z mojego doświadczenia popartych prostymi pomiarami wynika że właściwy byłby tutaj kondensator od 16-20uF w zależnosci od konkretnego silnika nalezy dobrać ewentualnie jak ktoś chce mieć wyjątkowo pewny start i duży moment przy starcie to na kilka-kilkanaście sekund można dołączyć równolegle przełącznikiem drugi kondesator o podobnej pojemności a po starcie maszyny go odłączyć i zostawić tylko jeden na stałe włączony.
w koncu zrozumialem jak podlaczyc, dzieki :)
Dzięki za zainteresowanie Wit old !
Prąd silnika przy podłączeniu taki jak pokazaliśmy nie wzrośnie powyżej mocy znamionowe, przy założeniu poprawnego doboru kondensatora od którego wiele zależy.
Elegancki filmik...krotko i konkretnie na temat + wzor na kondziorka. Takie to mozna ogladac;-)
Super wyjaśnione .
Super filmik
Fajny film ale chyba lepiej kupic jedno fazowy np 1.1kw i spokój ale film przydatny do sprawdzenia jak ktos nie ma 3 faz
Dzięki za pomoc
Kondensator, który Pan zastosował jest kondensatorem rozruchowym i powinien zostać rozłączony po osiągnięciu przez ten silnik prędkości znamionowej. Nierozłączenie kondensatora rozruchowego spowoduje spalenie uzwojenia silnika. Ten silnik powinien posiadać dwa kondensatory: k. rozruchowy (Cr[uF]=70*0,8*P[kW]), który jest rozłączany i k. pracy włączony na stałe (Cp[uF]=1300*P[W]/U^2[V]). Silnik 3f pracujący z sieci 1f traci 30% mocy.
Wydaje mi się że kolega powyżej ma rację - ten silnik po włączeniu "buczy" zbyt głóśno jak dla mnie. Trzeba by zmierzyć prąd fazy rozruchowej, czy przypadkiem nie jest wyższy niż prąd deklarowany na tabliczce znamionowej.
@jan kowalskiJak ustalić czy silnik ma wyłącznik odśrodkowy do rozłączenia uzw.? Jak się to ma do przełączników gwiazda/ trójkąt?
@@iwonawronska7579 Kolega nie ma racji, ponieważ silnik zastosowany w filmie posiada wyłącznik odśrodkowy tzw. termik(silnik jest w układzie gwiazda/trójkąt) i to on rozłączy kondensator rozruchowy po osiągnięciu maksymalnych obrotów. Przy silniku 3F, który ma zmostkowane wewnętrznie uzwojenie w gwiazdę faktycznie trzeba zastosować kondensator pracy, który będzie pełnił funkcję wyłącznika odśrodkowego(którego w takim silniku nie ma) i rozłączy kondensator rozruchowy. Kondensator pracy liczymy z prostego wzoru Cp=1/2*Cr. Silnik na początku faktycznie buczy, a właściwie to magnetowód, dlatego, że kondensator rozruchowy zastosowany w filmie jest za duży.
DZIEKI
Wielkie dzięki
Silnik trójfazowy który chcemy "odpalić" z jednej fazy musi być dwu napięciowy tzn. na tabliczce znamionowej powinien posiadać oznaczenia 220 V/380 V. Łącząc silnik w trójką otrzymamy napięcie fazowe równe napięciu przyłączeniowemu czyli w naszym przypadku 230 V .Jeżeli nie zmienimy połączenia na trójkąt "delta" to silnik straci jeszcze więcej mocy niż wynika to z zastosowania kondensatora :-(.
Wyjaśnij mi to dokładniej. Mam dwa silniki 1,1kw. Jeden 2800obr/min na tabliczce jest 220v/380V, drugi 1400 obr/min 380V.
Czy w przypadku tego pierwszego 220V/380V też potrzeba kondensator?
Czy w przypadku drugiego silnika 380V też mogę go tak podpiąć z kondensatorem?
Potrzebuję do zrobienia małej sprężarki od c330 średnica tłoka 60mm.
Czy takie silniki trójfazowe pod podłączeniu na 230V będą na tyle mocne,żeby sobie poradzić ze sprężarką?
Poradziłeś sobie z silnikami?
sprezarka 1tłokowa, silnik 1,1KW przelaczony na "trojkąt" ,kondensator 80uF, problem polega ze po spadku cisnienia, za mała sily zeby silnik ruszył, z pustego zbiornika powietrza startuje niemal bezproblemowo, jakies sugestie?
Wstaw wyłącznik ciśnieniowy z odprężnikiem, wtedy w rurce tłoczącej nie będzie sprężonego powietrza i powinna wystartować
No dobrze, silnik 3-fazy z kondensatorem zasilany jedną fazą ma mniejszą moc. Jak to się ma z poborem prądu, czy pozostaje taki sam czy też spada podobnie do mocy?
Fajny film. Mam pytanie. Jestem posiadaczem rozdrabniacza ogrodowego który posiada silnik jednofazowy bez szczotkowy (jest jeden kondensator) o mocy 1500W.Chciałbym go zasilać agregatem prądotwórczym 2,2kW do 2,5KW ponoć pełen sinus choć nie wiem co to znaczy bo nie znam się na prądzie. Nadmieniam że próbowałem już uruchamiania w ten sposób i rozdrabniacz uruchomił się za czwartym razem ale agregat gasł w trzech pierwszych próbach. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś moduł coś ala pwm, jakiś regulator fazowy ściemniacz, soft start by przy rozruchu ograniczyć prąd tego silnika? Z góry dziękuje za podpowiedzi, rozdrabniacz byłby używany na działce RODo dwa razy w sezonie, więc fajnie by było by pomysł był niskobudrzetowy.Witam , ciekawy film. Mam pytanie. Jestem posiadaczem rozdrabniacza ogrodowego który posiada silnik jednofazowy bez szczotkowy (jest jeden kondensator) o mocy 1500W.Chciałbym go zasilać agregatem prądotwórczym 2,2kW do 2,5KW ponoć pełen sinus choć nie wiem co to znaczy bo nie znam się na prądzie. Nadmieniam że próbowałem już uruchamiania w ten sposób i rozdrabniacz uruchomił się za czwartym razem ale agregat gasł w trzech pierwszych próbach. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakiś moduł coś ala pwm, jakiś regulator fazowy ściemniacz, soft start by przy rozruchu ograniczyć prąd tego silnika? Z góry dziękuje za podpowiedzi, rozdrabniacz byłby używany na działce RODo dwa razy w sezonie, więc fajnie by było by pomysł był niskobudrzetowy.
Witam. Ja kiedyś miałem do podłączenia silnik 2,2 KW i robiłem doświadczenia z kondensatorami i o mało go nie spaliłem bo za mała pojemność to nie ruszał a za duża to sie grzał I zastosowałem zamiast kondensatora cewke rozruchową z agregatu do lodówek tylko ją nawinołem grubszym drutem nawojowym i śmigał aż miło nic sie nie grzał tylko stracił na mocy chyba 1/3 a pracował z kompresorem
Dziękuję
kondesator po uruchomieniu odłączamy czy zostawiamy ?? Słyszałem że jak nie odłączę to kondensator się spali ..
Nie dajesz kondensatora rozruchowego dodatkowo ?
A czy silnik który ma tylko i wylacznie poloczenie stałe na 380 v ma taką możliwość? Bo niema możliwości zmiany.
Witam. Jeśli będzie za duży to może coś się stać? Wczoraj podłączyłem silnik 0,75kw pod kondensator 80 i coś buczy w silniku
Czy na tej końcówce która się kręci da się zamocować kółko zębate na łańcuch?
Da się też można założyć także szajbe i do tego klin zabezpieczający
Witam według mnie gdy mam silnik 3.kw potrzebuje kondensator 230 uf ?
Witam mam pytanie, czy silnik 3fazowy podłączony na 1 fazę straci na mocy? Mój silnik 1.1KW
Z książek w szkole uczono mnie, że po takich przeróbkach można obciążyć silnik do 0,8 mocy znamionowej i jeśli to prawda, to tragedii nie ma. Wolę wierzyć książkom i mieć 80% mocy w silniku, niż tylko 50% według krążących plotek.
@@rychwlod7738 1/3 całkowitej mocy.
@@rychwlod7738 Bardzo dobrze Cię uczyli, ale jest to możliwe tylko w przypadku zastosowania silnika podłączonego w trójkąt i 2 kondensatorów pracy+rozruchowego, do tego silnik musi być w miarę słaby, bo czym mocniejszy tym większa strata. Choć w przy mocach rzedu 1-1.5kW jest to strata ok. 1/3 mocy.
Jeśli kondensator będzie lekko większy czy to duży problem, jest jakieś ryzyko?
Witam a ja mam silnik 3 kw 2800 obrotów i mam pytanie czy mogę go przerobić na 3 fazy.
A jeśli mam przedłuzacz 2 żyłowy, nie ma tam uziemienia i chcę tylko jego wykorzystać,(żaden inny) czy w takiej sytuacji ten kondensator tez będzie działać czy nie?
W moim silniku 380/ 230 nie chce ruszyć bez kondensatora na 230v ale jak go lekko rozpedze to juz rusza pełną moca tylko strasznie się grzeje wiec po 20sekundach wyłaczyłem. Teraz kupiłem te kondensatory ale nie wiem czy uda mi sie dobrac właściwy i dobrze podłaczyć.Proszę o dopowiedz.
witam mam takie pytanie posiadam silnik 3kw chodził na 400V ale nie posiadam teraz 400V wiec chciałem go przerobić na 230V i teraz mam pytanie jaki kondensator powinienem kupić
Hej mam pytanie we wzorze na dobór kondesatora jest C 70 Bym chiał wiedzieć z kont te jak się to ma do silników 3 KW 4,2 KW?
Przy tych mocach silnika bym tego nie robił. Poprostu potrzeba trojfazowe zasilanie L1, L2, L3, może N i napewno PE.
Film faktycznie super. Ale czy podpowie mi ktoś jaki zastosować kondensator (rozruchowy/ciągły) do silnika 3fazowego, którego chce podłączyć na 1faze. Silnik 0,75kw. Trochę nie ogarniam tego tematu jednak:)
Posiadam gastronomiczny młynek do kawy z 3 fazowy silnikiem ale jest to 230v 50/60Hz 320W. Czy takim przypadku wystarczy zwykły adapter gniazda?
Niestety z twojego opisu nie można ustalić wszystkiego ale przypuszczamy, że posiadasz silnik jednofazowy na napięcie 230 V. W tym przypadku można zasilać go z sieci.
Mam pytanie. Co zrobić gdy nie wiem jaka jest moc silnika? Brak tabliczki znamionowej / stara krajzega.
Z tym nie ma problemu, wystarczy zmierzyć natężenie prąd przy maksymalnych obrotach i policzyć ze wzoru ma moc P=U*I. Ale jeśli to stara krajzega to zapewne duży silnik i nie radzę robić takich zabiegów, bo silnik pójdzie z dymem. Powyżej 1.5kW to TYLKO falownik rozwiązuje sprawę zmiany 400V na 230V.
Na końcu wspomniałeś, że silnik traci moc przy użyciu kondensatora, jednak na tabliczce mam wykres, który pokazuje, że silnik od mojej pompy utrzymuje tę samą moc 0,75kW przy 230V 60Hz, a jedynie opór wzrasta dwukrotnie. Już sam nie wiem, co o tym myśleć.
A obudowa do zera jest podlaczona?
Możesz nagrać filmik jak znaleźć początek i koniec uzwojeń w silniku ?
miernik uniwersalny ustaw na zakres setek omów przyłóż jedną sondę miernika do jednego z wyprowadzeń przewodów wystających z silnika a drugą sondą miernika dotykaj do kolejnych innych jak znajdziesz drugi koniec uzwojenia to miernik wskaże na wyświetlaczu kilka-kilkadziesiąt omów oznacz sobie takie uzwojenie i szukaj następnego jeśli końce uzwojeń odepniesz z kostki połączeniowej to miernik będzie pokazywał wskazanie tylko pomiędzy dwoma końcami jednego z uzwojenia.
to juz dla bardziej zaawansowanych... a gosciu co pisze zeby miernik na omy ustawic i sprawdzac to omomierzem to niech sie w łep pier...nie. Wiem ALE NIE POWIEM !
Fantazje kolego masz wiecej niz bujna. W ten sposob mozesz szukac poczatku i konca w uzwojeniach nie skojarzonych. Silniki trojfazowe to inna bajka polecam stary podrecznik ,,Maszyny Elektryczne,, ,,,MOROZOW,, Nawet silniki jednofazowe maja dosc skomplikowane polaczenia uzwojen zarowno stojana jak i rotora,czyli wirnika.
Facet pytał jak znaleźć początek i koniec uzwojenia a nie jak znaleźć uzwojenie.
A w gwiazdę ? 30x P?
Czy po podłączeniu z 3f na 1f występują straty mocy silnika? Dobra, już wiem. Wystarczyło obejrzeć do końca 😅
Panowie a jak wygląda sytuacja z transformatorami np w spawarkach? Niektóre modele mają przystosowanie czy wynika to z budowy transformatora?
Jeśli chodzi o spawarki transformatorowe 230V/400V lub kiedyś 220V/380V to poprostu był przełącznik uzwojenia pierwotnego na większe napięcie- odczep.
W gwieździe też będzie działać ?
będzie, ale straty mocy i momentu będą wyższe.
Witam. Ile mocy traci silnik po przez zastosowanie kondensatora oraz jaka długość przewodów powinna być od kondensatora do odbiornika ?
silnik traci dokładnie 1/3 mocy przewody do kondensatora powinny być jak najkrótsze
Skoro pracuje zasilany 1- fazowo czyli teoretycznie ma moc 1/3 choc do konca tak nie jest ta moc jest mniejsza.Dlugosc przewodow zalezy od inwencji wykonawcy.
@@adamsuszczewicz9124 traci moc o pierwiastek z 3 a nie 3 razy mniejszą
Czym się różni kondensator pracy od rozruchowego i jakie są wzory na to ?
Kondensator rozruchowy jest dla fazy rozruchowej silnika, a "zwykły" - do jego pracy ciągłej. Ale są i silniki zwarte jednofazowe bezkondensatorowe, z fazą rozruchową włączaną inaczej, np poprzez włącznik odśrodkowy, który wyłącza ją po osiągnięciu przez niego odpowiednich obrotów. Np. silnik od pralek Frania starszych wersji. Taka faza może być też włączana włącznikiem czasowym (krótkoczasowym), wtedy odśrodkowy nie jest potrzebny.
Kilkadziesiąt procent mocy straty. To ile w przybliżeniu to może być?
60% tego co przy zasilaniu 3-faz
Silnik pracuje źle, za głośno słychać magnetowód, a obroty są za niskie.
Jeśli kondensator będzie lekko większy czy to duży problem, jest jakieś ryzyko? Jaki może być powód że jego silnik tak pracuje? Zwykła elektryka się zajmuje na codziennie ale silnikowe sprawy były w technikum, dawno i nie prawda 🤷♂️
@@warstone1491 jak będzie mocno za duży to będzie niedopasowanie takie samo,jakby był za mały, silnik nie będzie chodził na sto procent mocy i będzie się nadmiernie grzać
@@MrOprawca1978 Wychodzi na to że najlepiej jak jest idealny wychodzący z od wzoru. Chociaż biorąc pod uwagę napięcia w gniazdku i jego niestabilność może być chyba minimalnie większy.
A jak podłączyć silnik 3fazowy pod jedną fazę jak w puszce są tylko 3 kable
Witam muj silnik to 1.5 mam kondensator 100F pod obciazeniem czasami wystartuje a czasem nie co zrobic zeby startowal slyszalem o wlaczniku do dzwonka podaje prad rozruchowy tylko jak to podlaczyc chyba ze jest inny sposub
Pokaż zdjęcie tego kondensatora.Nie wiem czy jest na świecie drugi taki kondensator 100F
Oczy bolą jak czytam ten twój tekst.Nie słyszałeś o ortografii?
To ten kondensator 100F i pewnie na 400V lub 450V to większy kilka razy od tego twojego silnika 1,5kW.
A co z silnikiem indukcyjnym 3fazowym na 1 faze silnik 3.4 kW a w połączeniu za silnikiem jest tylko zwykła listwa połączeniowa na 4 zaciski jak podłączyć kondensator 450v na chyba 240uf/250uF
Zapomnij, jeśli chcesz z jednej fazy, to tylko i włącznie falownik, takie podłączenie ma sens jedynie do max 1.5kW, plus jeszcze kilka wytycznych, których nie ma w filmie. W Twoim przypadku to go spalisz i będzie spory płacz, bo 3,4kW to już trochę kosztuje.
Witam. Czy można coś takiego zrobić z silnikiem 5,5 kW? Kondensator musiałby wtedy mieć w/g wzoru 385uF? I drugie pytanie . Widziałem kondensatory do silników np. 2,5uF/400V , jeżeliby odnieść sie do wzoru to do jakiego silnika miałby być taki kondensator? Drugie pytanie z czystej ciekawości.
+youpeeter
Odnośnie silników powyżej 5,5 kW to są to już silnika na napięcia 400/690 V więc pojawia się problem z właściwym kondensorem i jego dobór na napięcie międzyfazowe 690 V ( pierwiastek z 3 * 400 V).
Z powodów start mocy taki duży silnik mógłby nie nadawać się do powiężonych mu funkcji.
Wracając do pytania odnośnie kondensatora 2,5uF to można kupić silniki trójfazowe małej mocy 25 W , 40 W i wtedy teoretycznie wykorzystać kondensator.
+Termipol Jakub Szczerba Dzięki za informację , pomogła w decyzji
Absolutnie nie!!! Na filmie nie jest to powiedziane, ale takie połączenie ma sens dla silników nieobciążonych lub lekko obciążonych na początku, żeby móc się rozbujać do max obrotów i do mocy max. 1,5kW. Powyżej już jest tak duża strata momentu, że na pusto silnik może już nie ruszyć i wtedy lepiej tego nie robić dla zdrowia silnika i własnego.
Wiem, ze pewnie glupie pytanie, ale do czego sluzy kondensator w tym ustawieniu, i czy da sie uruchomic silnik bez niego?
Marcin Trojak do rozruchu silnika, bez niego silnik nie wystartuje
Tak, ale musiałbyś pchnąć wirnik ręką, ale taki silnik i tak nie chodziłby dobrze. Zresztą tutaj jest on zastosowany źle, bo słychać to wyraźnie po pracy magnetowodu silnika, za głośno buczy, a obroty są za małe ewidentnie.
Z Twojego wyjaśnienia wynika, że obrócenie wtyczki w gniazdku zmieni jego kierunek obrotów. A tak nie jest
Witaj Lechosłowianin
Zerknij proszę na schemat podłączenia.
www.sklep.termoregulatory.pl/blog/wp-content/uploads/2015/03/schemat.png
Jeżeli chcemy zmienić obroty to zmieniamy miejsce podpięcia kondensatora a nie kolejność fazy L i N
Trzymaj się cieplutko
Gdzie kupię taki kondensator?
Podłączyłem taki silnik 3kw i się grzeje gdzie szukać przyczyny?
Za duży kondensator. On tu jakieś dziwota wyczynia. Polska maka Elna robiąc szlifierki stołowe modele 550/200 i 750/200 zastosowała ten sam myk. pierwsza byłą na jedną fazę, a druga na 3, ale silnik w obu był ten sam 3-fazowy i przy mocy 0.75kW fabrycznie zastosowany był kondensator 20mF 450V, żeby zrobić zasilanie 1 fazowe dla modelu 550/200. Druga sprawa, że takie triki to są ok, ale do mocy max. 2kW. Przy Twoim silniku to już wręcz należało by ze względów bezpieczeństwa(Twojego i silnika) zastosować 3 fazy.
Zastanawiam się skąd dorwać kondensator do silnika w moim kompresorze Aspa 3jw60 180L. Skoro silnik ma 2,2kW. Zgodnie z wyliczeń 70x2,2=154. Problem jest taki, że ja takiego kondensatora nigdzie nie mogę znaleźć. Oczywiście z 380V/230V.
+Mateusz Grabowski
Możesz kondensatory połączyć równolegle
Już znalazłem taki odpowiedni kondensator ;).
+Mateusz Grabowski gdzie znalazles? podzielisz sie informacja? z gory dziekuje.
Daje radę taki kompresor z trzema tłokami na 230V?
@@mp3hipnozy za słaby silnik sie robi wtedy
mam pytanie czy przez to nie zpalimy silnika albo instalacji?? Czy jest to bezpieczne podłaczenie?
Witam. Zrobiłem tak samo jak na filmie. Mam silnik o mocy 550W, zamontowałem kondensator 40uF ale silnik się strasznie grzeje. Po 10min pracy aż parzył. Co może być przyczyną? Moze jest za duży kondensator? pozdrawiam!
Lectronamo poprawiłem podłączenie silnika dzięki pomocy chłopaków z elektrody. silnik teraz chodzi ładnie i się nie grzeje na 4uF. jeśli się coś będzie działo to co wymienie na mniejszy:) dzięki za odpowiedź!
Powinieneś mieć kondensator ok 10uF z kondensatorem 4uF taki silnik może nie ruszyć jak jest obciążony no chyba że napędzasz nim coś co nie generuje dużych oporów przy samym starcie to wtedy z mniejszym kondensatorem też będzie chodziło z tym że silnik może mieć nieduży moment obrotowy i w pewnych sytuacjach może być problem z płynnością obrotów po obciążeniu.
A jeśli mam gwinciarkę ,która może działać w trójkącie według schematu na niej, a same urządzenie powinno raz działać w lewo a raz w prawo dodatkowo jest przełącznik prawo lewo, to co wtedy ? Jest możliwość podłączenia jej na 230 ?
coś dziwnie ten silnik buczy jak by miał sie spalić
To jest normalne zachowanie.
Silnik buczy tylko dlatego, że jego moc nie jest stała w czasie (w układzie trójfazowym byłaby, jest to specyfika układu symetrycznego trójfazowego - jego moc jest stała w czasie). Natomiast moc w odbiorniku jednofazowym zawsze pulsuje, jest okresowo zmienna.
Silnik trójfazowy można uznać za odbiornik symetryczny, pobierający taki sam prąd z każdej fazy. Jeżeli odbiornik trójfazowy jest symetryczny, to jego moc jest stała w czasie. Oznacza to że nie mamy pulsacji mocy, jak to jest w układzie jednofazowym ( tam moc silnika pulsuje z częstotliwością 100 Hz, czyli dwukrotną częstotliwością napięcia zasilającego). Trik z filmu polega na tym że kondensator przesuwa prąd w fazie względem napięcia zasilającego czym tworzy się moment napędowy. Bez tego silnik ten by nie ruszył i w ogóle nie obracał się. Silnik buczy, bo pulsuje jego moc, rozgrzewają się jego elementy, pojawiają się drgania magnetostrykcyjne. Jak słusznie zauważył autor filmu, tego typu rozwiązanie działa ale zmniejsza moc silnika, a właściwie znacząco wpływa na wszystkie jego parametry elektryczne.
cieżko taki silnik spalić xD próbowaliśmy na pracowni w szkole na różne sposoby xD
@@wyznacznik5363 to slabo. Silnik 3fazowy spalic to nie zadna sztuka tyle Ci powiem i trwa to bardzo krótko.
@@odtardadoretarda8534 Nioby jak >
witam , jedno pytanie jak podłączyć po takim zabiegu kasete prawo lewo przykładowo do wciągarki ?
dać przełącznik na kablu od kondensatora
a jak nie wiem który to jest masa a który faza to jest jakaś różnica jak podłączenie odwrotnie
a tip: you can watch series on Flixzone. I've been using it for watching loads of movies lately.
@Ayaan Callan Definitely, I've been watching on Flixzone} for months myself =)
Moc tak podłączonego silnika na 230 V będzie wynosić 1/3 tego podłączonego na 380 V.
hahahahhaah, co za bzdura. Moc tego silnika będzie wynosić ok. 2/3, a strata będzie wynosiła 1/3. Przy Twoim rozumowaniu to z fizycznego wzoru na moc: P=U*I wynika, że u Ciebie w gnieździe siłowym jest 3*230V, czyli 690V. Niestety to się za pomocą pewnego pierwiastka i wychodzi 400V. Weź sobie podstaw do najprostszych wzorów wartość, którą napisałeś, to nieźle się uśmiejesz.
Jeszcze jedna uwaga: najbezpieczniej jest taki silnik podłączać w gwiazdę bo podłączając go w trójkąt jest ryzyko takie, że w tej sytuacji silnik nam poleci bo się po prostu spali
+pawel4350
Drogi Pawle
Podłączenie silnika w gwiazdę co prawda zmniejsza prądy płynący przez uzwojenia ale skutkuje również zmniejszeniem momentu obrotowego. Do spalenie silnika dochodzi natomiast na skutek przepływu zbyt dużego prądu przez uzwojenia i stopienia email "izolacji " naniesionej na druty nawojowe co ma miejsce w przypadku np.
- Nieprawidłowo podłączenia silnika np. podpięcie silnika 230/380 do siły gdy jest podłączony w trójkąt
- zablokowania wału.
- zaniku fazy .
- pracy przy zbyt dużym obciążeniu.
Skutecznym zabezpieczeniem jest oczywiście stosowanie wyłączników silnikowych np.
www.sklep.termoregulatory.pl/pl/37-wylaczniki-silnikowetermiki
Link do tego jak dobrać
www.sklep.termoregulatory.pl/blog/zabezpieczenia-cz-1-wylacznik-silnikowy-termik-jak-to-dziala-w-pigulce/
Podłączenie silnika czy to w gwiazdę czy w trójkąt przy napięciu 230 V nie prowadzi samo z siebie do jego uszkodzenia.
+Termoregulatory pl no wiec ja podpialem prawidlowo kondensator 125 uf 250v do silnika 1.5Kw. spalil sie po20 sekundach pracy. ktos cos skomentuje+?
+Termoregulatory pl sprzedawca kondensatora sie upiera ze nie mozliwe sprzedawca silnika mowi ze tego typu silnik ruszy tylko za pomoca falownika
CYTAT""""""""""Silnik trójfazowy który chcemy "odpalić" z jednej fazy musi być dwu napięciowy tzn. na tabliczce znamionowej powinien posiadać oznaczenia 220 V/380 V. Łącząc silnik w trójką otrzymamy napięcie fazowe równe napięciu przyłączeniowemu czyli w naszym przypadku 230 V .Jeżeli nie zmienimy połączenia na trójkąt "delta" to silnik straci jeszcze więcej mocy niż wynika to z zastosowania kondensatora :-(.""""""" czy silnik jest przystosowany do 230V?
Byl poloczony w trojkat. Tak: ma napisane480/ 230. Zasiegnalem info z firmie ktora sprzedala silnik. Mowia ze ten typ silnika nie jest przystosowany do kondensatora tylko falownika. Mowia ze moc spadla o 2/3 i silnik spalil sie od obciazenia. Co by wszystko tlumaczylo. Z 1500w zostalo 500. Na silniku bylo wieksze kolo na walku mniejsze. Pinnncset wat widac za malo i poszedl
czy 2.2kw da sie tak przerobic?
każdy silnik do mocy ok 4KW będzie działał większy już nie bo będzie wybijał bezpieczniki przy starcie no chyba że masz zabezpieczenie 20A zwłoczne np. w garażu to wtedy przy odrobinie szczęścia odpalisz też silnik 5KW.Do silnika 2.2kw trzeba kondensatora ok 20-30uF ewentualnie drugi taki dołączany tylko na czas startu , film wprowadza w błąd bo wzór podany w nim jest do obliczania kondensatora rozruchowego a nie kondensatora pracy !
FX ...przerobic?? / podlaczyc.
70 to za duzo az buczy ten silnik.
włańczamy czy włączamy?
+Michał Purchała
Hi hi faktycznie nie wiadomo
siemka
wiadomo wiadomo
bo jest "włańcznik" czy "włącznik"
pozdrówki Termoregulatory.pl
"włańczamy czy włączamy? Najprościej jest włonczyć. Pozdr.
Wyłończamy - i będzie dobrze!
włanczamy albo włonczamy!
Witaj jaki kondensator do silnika 1.1 kw .Czy silnik z jedną fazą mozna zrobic prawo/ lewo
Przecież na samym końcu jest wytłumaczone jak zrobić lewo/prawo.
co z tego ze on się kręci ALE JAKĄ MA MOC łopatą też można zaprawę mieszać
witam posiadam silnik1,5kw 2800 obrotów jakiego kondensatora użyć
Mariusz Stefańczyk 70x1,5=105uf
Czyli kierunek obrotów można zmienić wkładając wtyczkę odwrotnie w gniazdko.
nie
Zmieniając jedno z podłączeń kondensatora.
ahahahhahahah
WłĄczamy a nie WłANczamy ... grrr... poza tym ciekawy filmik.
Ja do swojego silnika podpiąłem dwa kondensatory jeden do rozruchu drugi do pracy stałej więc nie tracę tyle mocy
Jak dobrałes kondensatory . . Podpowiedź bo nie cholery mi nie idzie. Podeślę aż mi schemat jak to podłączyć ? Mój mail andrenewman@wp.pl. Z góry dziekuje
Proszę pana korzystam z pana wyjaśnień jestem laikiem i nie mogę dojść ładu ponieważ tłumaczy panto do elektryków lub ludzi którzy znają się cokolwiek Co znaczy do którego bieguna mam podłączyć zasilanie do silnika do którego bieguna mam podłączyć kondensator są bieguny w 1 v 2 V1 V2 V2 U2 nic pan o tym nie mówi Gdzie konkretnie mam podłączyć dlatego też chciałem panu zwrócić uwagę o bardziej obrazowe i dokładne wytłumaczenie żebym mógł z tego skorzystać Gdzie jest na silniku wejście Gdzie jest na silniku wyjście Co znaczy wejście Co znaczy wyjście nic tamtego nie tłumaczy a na obudowie w tej skrzyneczce Gdzie są połączenia w trójkąt i w gwiazdę mam opisane ale ja się na tym nie znam proszę o wytłumaczenie tak jak chcą tys krowie na miedzy Proszę się nie obrażać tylko po prostu wyjaśnić Dziękuję pozdrawiam Krzysiek
U1,V1,W1 i U2,V2,W2 - 6 zacisków, U1,V1,W1 - to poczatki uzwojeń stojanu, U2,V2,W2 - to końce uzwojeń stojanu. Za pomocą blaszek - złączek łączymy silnik w gwiazdę Y lub trójkąt D Delta.
a jak ja mam silnik 0.75kw to ze wzoru wychodzi ze kondensator potrzebny 52uf to np lepiej kupic mniejszy czyli 50uf czy 55uf bo na rynku są obydwa
to bd jedno
trochę po czasie ale : jeżeli Twój silnik będzie pracował krótko a mocno obciążony to 55uf , a jeżeli długo a słabo obciążony to 50uf.
Kiedy minecraft?
Jak podłaczyc dwa kondensatory ze sobą
Równolegle żeby zwiększyć pojemność
2:20 Co robimy? włANczamy ? Elektrykowi nie przystoi tak mówić i do tego na filmie.
Szanowny Panie, To jest wzór na spalenie silnia. Kondensator do tego silnika powinien mieć około 14 uF.
Panie Pawle jak Pan to wyliczył?
Oczywiście, że ma Pan rację i użyty kondensator jest za duży. Ja na 1.1kW daję 50mF jeśli jest w trójkąt, jeśli nie ma takiej opcji i jest tylko gwiazda daję rozruchowy 50mF plus pracy 20mF(ze wzoru Cp=1/2 Cr)
@@SuperMrSpartan 60mF /1KW
14uf
Witam.to czyli np jak mam silnik 1 kw to kondensator musi być okolo 80uf bo jak pan ma silnik 55kw i kondensator 40uf lub np jakbym mial silnik 2kw to kondensator ma miec 160uf.dobrze mysle
2*70=140uF
matma
czyli silnik 1kw liczyc jako 70uf ze taki jest potrzebny kondensator
sebekz01 tak. bo 1*70=70
allegro.pl/kondensator-rozruchowy-silnika-140uf-320v-nepower-i6628210393.html
czy taki
A jakis przelacznik lewo prawo do tego ukladu
Jedna końcówkę kondensatora do uzwojenia , druga na wejście do przełącznika i z przełącznika jednym przewodem na zero a drugim na fazę.
po prostu falownik zastosować pod warunkiem ze silnik 230/400
Najprosciej trzy fazy. Falowanie to kolego masz w glowie.Problem w tym aby z niczego zrobic cos.
@@andrzejkobylec9466 do mnie żeby 3 fazy doprowadzić to z 6 tyś to nie obrażaj mnie smarku
Czy to jest czyjas wina ze nie masz rzeczonych 6 tysi . Jezeli nie rozumiesz zagadnienia trudno , Dziekuje ze nazwales mnie smarkiem dawno nikt mi nie walnal takiego komplementu ,dobiegam 70-tki. W zawodzie przepracowalem 40 lat z okladem. Stosujac twoje falowniki taniej by bylo zakupic silnik jedno fazowy wlasciwej mocy.
@@andrzejkobylec9466 kilka dni temu przyszedł mi falownik chiński w tokarce tue 35 jest silnik 1,5 kw wypieprzylem skrzynie biegów która zużywała dużo energi i teraz lżej ma silnik bo nie musi napędzać kilku kół zębatych i oleju hipol który też daje opór i podczas toczenia mogę sobie obroty podkręcać a tak należało zatrzymać maszynę no i najlepiej od nowa zaczynać toczyć
Zycze powodzenia , pomimo roznych wynalazkow do konca swoich dni pozostane tradycjonalista.Zawsze wychodzilem z zalozenia ze w pewnych rozwiazaniach nie warto poprawiac producenta, Skrzynia biegow czemus sluzyla, kazdy tak korzysta z maszyn jak mu pasuje..
wyliczyles za silny kondesator i twoj wzor na dobranie kondesatora nie sprawdza sie , to trzeba poprostu dobrac , ten silnik bedzie sie grzal az nastapi zwarcie i bedzie po nim
Po prostu dobrać? To znaczy jak?
jesili sa produkowane silniki na 230v to tak ma byc , takie przerabianie to bania silnik słaby gzrzejesie po ujaa 3 fazowy silnik meczyc hahaha ,i daj obiazenie takiemu silnikowi zacznie sie grzac i słaby
Krutko i na temat.
Wróć się do szkoły! Silnik działa poprawnie? Śmiechu warte 🤣
DO SZKOŁY !!! opowiadasz bzdury aż w dupie szczypie ,do silnika trójfazowego musisz dostarczyć trzy fazy przesunięte względem siebie o 120 stopni, co na dzisiejsze warunki
jest najłatwiesze do uzyskania przy pomocy falownika .Jakies kombinacje z kondensatorem czy dławikiem jeszcze pogarszają sprawę bo przesuwają fazę tylko o 90 stopni w tył lub przód czego
skutkiem jest spadek mocy oddanej przy większym poborze energii około 70 % , nieoddana moc zamienia sie w silniku w ciepło .Reasumując, koń chodzacy w kieracie wie jak wyglada kierat
ale napewno go nie zrobi choć ma wielki łeb ,na marginesie zworki silnika są podłączone w gwiazdę a nie trójkat