Dziękuję Wam bardzo za oglądanie Pomysłu na Dom. Właśnie rozpocząłem swój najnowszy projekt i chciałbym Was serdecznie zaprosić do zapoznania się z nim pod tym linkiem --> ua-cam.com/video/4aoys6JSvhY/v-deo.html Pierwsza rozmowa na kanale BALANS, to spotkanie z Robertem Rutkowskim, znanym psychoterapeutą. Jak pornografia niszczy nasze mózgi? Co powinno być sensem w naszym życiu i jak obrać właściwy azymut? Co jest ważniejsze w życiu od pieniędzy?
Niesamowite, że udało się ten budynek odratować! Jak na ten metraż, cena jego renowacji aż tak bardzo nie przeraża. No i jeśli ktoś lubi takie przestrzenie, to dom idealny! Piękne wykończenia wewnątrz. Gratulacje dla Właścicieli!
Bardzo dziękuję Pani Ewo! Takie było nasze założenie - aby uratować obiekt, którzy zbudowali mieszkańcy przysiołka dla swoich dzieci. Ważna była dla nas tożsamość tego miejsca i fakt, że ojcowie naszych sąsiadów - ok 100 lat temu - aktywnie tworzyli to miejsce budując jednocześnie wspólnotę. My tworzymy historię tego miejsca dalej i jesteśmy z tego dumni! Muszę sprostować, że cena podana w programie dotyczy okresu prze- /budowy i jej finalizacji, czyli mniej więcej sprzed 5 lat.
Dziękuję bardzo - jako inicjator i architekt miejsca! Nie każdy obiekt trzeba ratować. Moim zdaniem ten niósł w sobie tyle historii, był świadkiem tylu zdarzeń i w okresie swojej świetności skupiał nie tylko dzieci, ale pomagał tworzyć wspólnotę mieszkańców (był np. miejscem spotkań kobiet). Architektonicznie obiekt nie był szczególnie spektakularny, ale mnie przekonała czysta forma, dobrze zaprojektowana kubatura i przede wszystkim dziedzictwo zarówno społeczne jak i kulturowe.
Piękny dom! Uwielbiam dobrze odrestaurowane stare budynki, mają niepowtarzalny klimat, nieoczywiste i czasami mniej funkcjonalne rozwiązania. Mimo to mają niesamowitą duszę.
Też miałem podobny pomysł w życiu. Zawsze chciałem zaadaptować stary młyn, albo jakąś ceglaną gorzelnię pod cele mieszkalne. Tyle, że z roku na rok coraz trudniej spełnić takie marzenia. W takich czasach przyszło nam żyć, niestety.! 😉 Właścicielom tego dom z Serca gratuluję, kawał dobrej roboty.!!! Aż się ręce same składają do oklasków 👏 okolica i sąsiedzi powinni być dumni. Przepiękne 4 kąty do życia ( salon robi ogromne wrażenie ). Kwestia druga i chyba równie ważna. Bezcenne jest to, że to miejsce/budynek dostało drugą szansę - nowe życie.! Mam nadzieję, że za tę renowację odwdzięczy się właścicielom tym, że będą się tam zawsze dobrze czuli.!
@@krewetkaaaa Ciekawe, że ostatnimi laty większość takich home tourów to właśnie domy na wynajem. Ostatnio widziałem statystykę, że 40% kupionych domów w USA w 2021r były kupione z myślą pod wynajem, właściciele nie mieli zamiaru w nich mieszkać. Ciekawe jaki to ma wpływ na ceny i kryzys mieszkaniowy, o którym ciągle się mówi :)
@@romankomc12345 wiem, że reklama, chodzi mi bardziej o to, że kryzys mieszkaniowy jest napędzany właśnie przez takie kupna- przez ludzi, którzy nie planują w tych domach mieszkać, tylko na nich zarabiać ;) myślę, ze to powinno być bardziej regulowane podatkiem od najmu, bo powoduje ze ci, ktorzy mają kapitał na nieruchomosc beda go mieli jeszcze więcej pobierajac coraz wiekszy czynsz od osób, które go nie mają. A ci którzy go nie mają, będą go mieli jeszcze mniej. Ten paradoks potem wpływa na kształt całej naszej gospodarki. I żeby nie było: nie piszę tego jako osoba która wynajmuje, tylko mieszka na swoim.
@@krewetkaaaa Pani Aniu to dom w którym sami mieszkamy i przyjmujemy Gości. Ale potwierdzam, wszyscy nasi Gości czuli się z nami w Oldschool fantastycznie zaopiekowani !
Dziękuję z całego serca i bardzo zachęcam wszystkich do szerszej perspektywy i do świadomego dbania o nasze dziedzictwo. Polska architektura, urbanistyka i kultura ma niesamowity potencjał i wiele do odkrycia i tylko od naszej intencji i inicjatywy zależy, co zniszczymy bezpowrotnie, a co uda nam się uratować i zachować dla kolejnych pokoleń.
Przepiękny domu, 😍 najpiękniejszy jaki kiedykolwiek widziałam ( jak dla mnie) i do tego z duszą. Oglądając czułam pozytywną energię 🤗 , aranżacja wnętrza jest tak cudna, że brakuje słów na pochwałę! Nie sztukę mieć pieniądze, sztuką jest dobrze je wykorzystać, tu powstało mistrzostwo świata!
Pani Barbaro - co za słowa! Poniesie mnie to jeszcze długi czas! Rzeczywiście - nie mamy tutaj do czynienia z oszczędnym budownictwem. Dla nas ważne było, aby materiały na stale wbudowane w obiekt były bardzo wysokiej klasy i miale świetne współczynniki (jak na swój czas) - izolacja, stolarka, cegła plena, drewno, tynki. Dwa lat poświeciłam jako architekt na analizę wnętrz, potrzeb, osie, usytuowanie w przestrzeni, dialog architektoniczny z sąsiedztwem i regionem, estetykę miejsca i detalu. Detal był właściwie najważniejszym elementem. Ponieważ budżet mieliśmy ograniczony, wiele rozwiązań bazuje na pomysłowości i innowacyjności, niekoniecznie na finansach. I oczywiście ten dom jest bardzo bardzo bardzo indywidulany - są wysoki blaty (ponieważ jesteśmy bardzo wysokimi osobami), jest kominek dwustronny, gdyż ważne jest dla mnie „mocne wejście”, tarasy są praktycznie częścią domu, ogród wlewa się do domu latem, a łazienka jest spektakularna, gdyż jest to dla mnie cos w rodzaju sanktuarium …. Etc. Życzę każdemu zabawy z własnym domem i dobrego architekta, który ta zabawę przekuje na profesjonalny obiekt !
Takim ludziom, którzy decydują się pakować pieniądze czas i energię w odnawianie takich budynków należą się ordery i honory. To są prawdziwi współcześni patrioci. Brawo.
Dom robi świetne wrażenie. Parter jest znakomity. Całość przypomina klasyczny dworek, a nie szkołę. Mam tylko jedną uwagę - szkoda, że inwestorka zdecydowała się tak ostro ściąć dach. Uważam, że budynek stracił swoje proporcje. Raczej nie spotyka się zabudowy dworkowej o takiej bryle dachu. Dodatkowo stracono dużo powierzchni na piętrze. Wielki podziękowania za uratowanie klasyka.
Tak, tak, tak! Przepiękna metamorfoza, aż nie można uwierzyć! Naprawdę świetna robota! Jedyną rzeczą której mi tu brakuje to STAGES :) Jest to aplikacja firmy SIMLAB, za jej pomocą można świetnie taką przemianę udokumentować na osi czasu. Zdecydowanie niezbędnik przy remontach i budowie :D
Wygląda świetnie, szczególnie z góry, salon, kuchnia i to wejście, ścięcie dachu po bokach było bardzo dobrym pomysłem. Strona w necie..., to wiadomo, co o tym można sądzić, natomiast zastanawiają mnie dwie kwestie. Na starych zdjęciach nie było okien w salach, ale jednak na ścianie są na nie wycięcia, dlaczego? A druga, to mówicie, że taki budynek oczekuje więcej wkładu, by w nim mieszkać, ale w żaden sposób nie mówicie, co należało w takim przypadku brać pod uwagę, a to by się bardzo przydało. :)) Ale efekt mega, szacun, że właścicielka uwierzyła w sens tego przedsięwzięcia. U mnie na wsi przedszkole wyburzyli i postawili podobne od nowa na tych samych fundamentach..., albo ich obrysie, nie wiem. Dlaczego tutaj tak się nie stało, też ciekawi. :) Pozdrawiam.
Ja nie mam nic przeciwko wysokim drzwiom i pomieszczeniom. Jeśli wspomnę, że mam 205 cm to chyba wiadomo dlaczego 😳 Niestety przez całe moje życie schylam się pod drzwiami. Nie zliczę ile razy uderzyłem głową o framugę drzwi i dopiero w ostatnich latach nabyłem pzyzwyczajenie do schylania się na 1-2 cm pod framugą. Dziwne, że otwory drzwiowe o wysokości około 210 cm nie stały się jeszcze w Polsce standardem bo we Francji jest to dość popularne 😥 Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 250 cm powinno już dawno odejść do lamusa. Pomieszczenia o suficie 3-3.5m nie powinny być uważane za żaden luksus tylko standard w dzisiejszych czasach.
Popieram! W naszym przypadku szkolą trochę „narzuciła” te parametry, ale też chętnie poszliśmy za tym wątkiem. Wysokość parteru 300-360 cm daje taki komfort, oddech, klasę i nadaje charakteru przestrzeni, nieporównywalnej z niczym. Podkreśliłam tą spektakularność wysokimi i eleganckimi oknami i drzwiami tarasowymi. Poddasze ma wysokość do 500 cm i naprawdę można tutaj odetchnąć. Wydaje mi się, że te 220 cm wywodzi się jeszcze z budownictwa socjalnego i mam tam swoja rację.
Z całym szacunkiem, ale równie dobrze można byłoby tą szkołę zburzyć i zbudować dom od nowa - nie pozostawiono praktycznie nic nawiązującego do dawnego budynku. Wszystko, łącznie z elewacją zostało przerobione na sposób współczesny więc dom jak dom ;)
Oczywiście - jeżeli się nie pobieramy, to nie mamy problemowo małżeńskich - jak mawia przysłowie. Inaczej mówiąc - tak, można było wynająć „gruszkę” i roz……ą starą szkołę. Tak też wiele „mądrych” głów mi radziło! Ale nie taki był zamysł i tutaj chodziło o coś więcej, niż tylko wybudowanie 4 ścian z pustaka betonowego i przykrycie ich blachodachówka, by szybko się wprowadzić. S ą obiekty które remontuje się dla ich duszy, dla ich miejsca w historii i kulturze regionu. Są obiekty, które czekają na drugie życie i ta szkoła znalazła właśnie takich pasjonatów ! Oby więcej osób mawiało takie pomysły i możliwości. W razie pytań służę wsparciem !
530 tys to nie dużo za tak duży i przestronny dom z działką. Za 0.5mln można kupić szeregówke max 150m² z podjazdem i wejściem z jednej str i trawnikiem na grilla i 4 os z drugiej. Ale dużo zależy od lokalizacji. Super szkoła przerobiona na ciepły (troszeczkę loftowy) styl
@@robertw1504 może a może nie kto to wie myślę że była by taka informacja w clipie jak by to było dużo wcześniej ale to Twoje pytanie bardziej do twórców noi region Polski też robi różnicę w cenie choćby robocizny
@@robertw1504 Rzeczywiście tej informacji brakło w programie. Koszt dotyczy czasu finalizowania i rzeczywiście datowany jest na ok 5 lat temu. Dziś (2022) trudno było by nawet przy mojej inwencji twórczej zamknąć budowę w takiej sumie.
Ciekawy pomysł. Zastanawia mnie czy nie taniej i lepiej wybudować coś nowego co będzie samowystarczalne przy obecnych cenach energii. Ale jak ktoś ma na to to dlaczego nie.
No niestety, ale nie jest to udana renowacja. Zmieniono kształt dachu na gorszy, nie zachowano wyglądu okien i położono mimo, że jasne, nieprzyjemne płytki. Ale wielki plus za uratowanie budynku
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym punktem widzenia. Nadanie kubaturze nowego dachu i projekt nowych otworów okiennych był konieczne ze względu na zmianę sposobu zagospodarowania i funkcji. Fasada bez okien frontowych nie jest zbyt estetyczna. Forma dachu nadała obiektowi lekkości i zmniejszyła ogromna kubaturę poddasza. Przy projekcie zastosowano metodę „złotego podziału” co sprawia, ze oddziaływane on harmonijnie i spójnie, nawet na laików
@@oldschooldomgoscinny8682 Ten dach i dom po przebudowie nie ma nic wspólnego z proporcjami złotego podziału . Dom stracił swoje pierwotne proporcje . Jest to typowy GARGAMEL czyli koszmarek architektoniczny jakich wiele powstało ostatnimi laty .
Nie zgadzam się z ostatnim zdaniem. Spieprzona izolacja pozioma lub jej brak niesie ze sobą koszty. Chciałbym przeczytać o tym jakie technologie zostały użyte do ratowania budynki.
Witam Panie Michale Chętnie udzielę wszelkich informacji fachowych. W przypadku szkoły fundamenty były za nisko posadowione (30-40cm w gruncie), piwnica miała podłogę naturalną, parter był bez izolacji (jakiejkolwiek), a ściany nie były ocieplone. Natomiast ręcznie wypalona cegła tworząca mury o grubości 70 cm niosła ze sobą ogromny potencjał. W obiekcie wykonano izolacje poziome ścian fundamentowych podcinając poziomo wszystkie fundamenty. Wszystkie łoawy zostały podlane do 100cm. Podłogi parteru skute celem wykonania izolacji poziomej anty wilgoć / termo. W piwnicy podobnie. Zastosowaliśmy drenaż wewnątrz obiektu z otwarta studzienka rewizyjna w domu, ze wzgl. na parcie wód gruntowych ze wzgórza. Na razie świetnie się to spisuje i możemy obserwować poziom wód gruntowych (stara metoda dobrego budowlańca, do której mimo obiekcji początkowych daliśmy się namówić). Ściany ociepliliśmy 15 cm wełną. W obiekcie powstał fantastyczny mikroklimat. Zimą dom trzyma ciepło, a latem jest ok 18 st. przy zamkniętych oknach. 3-szybowe pakiety stolarki okiennej zamówienie z masywnego drewna. Wentylacja naturalna grawitacyjna i wykorzystanie stron świata i nachylenia słońca do chłodzenia / docieplania domu. Oczywiście drenaż na zewnątrz plus izolacje pionowe i drenaż działki przed domem. W razie dalszych pytań proszę pisać….
@@oldschooldomgoscinny8682 bardzo dziękuję za odpowiedź - takich szczegółów zabrakło mi w filmie. Gratuluję wytrwałości i pomysłu 👏. Miałem kiedyś na oku podobną inwestycję ale zrezygnowałem obawiając się kosztów wykonania izolacji. W budynku który mnie interesował też były pęknięte fundamenty czy Państwo również mieli taki problem ze szkołą? Na co zwrócić uwagę przy zakupie starego budynku jak Państwa?
@@michapeka2800 Wydaje mi się, że formuła Programu nie pozwala wejść w szczegóły budowlane. Dlatego warto komentować i wymieniać się informacjami. Nasze fundamenty nie były pęknięte, ale za nisko posadowione (powyżej granicy granicy przemarzania). Substancja też była kiepskiej jakości. Warto robić próbki! To można przed zakupem ! Kilka próbek w newralgicznych miejscach (piwnica, ściany, podłoga na gruncie). Ważne aby obiekt nie miał wilgoci ! Tego praktycznie nie da się usunąć (oczywiście, jeżeli chce się aby obiekt później oddychał). Warto zaufać i zapłacić zaufanemu budowlańcowi - najlepiej „starej daty”. Nie chcę oceniać pracy młodych ludzi czy ich dyskwalifikować, ale nam najbardziej pomogły dwie osoby, które miały za sobą staż 30 letni. W takim obiekcie trzeba się zakochać. Bo będzie kosztował więcej. Nie każdą ruinę warto ratować, ale warto ocenić potencjał i nasze potrzeby z dobrym architektem i inżynierem. W razie pytań - proszę pisać dalej :))(
Nie wiem co oznacza „średnia płytka” ? W obiekcie po którym chodzimy często w butach lub przyjmujemy w holu klientów lub czasami wypadamy prosto do ogrodu w trampkach najlepiej sprawdziła się szlachetna ceramika hiszpańska, o dużym rozmiarze. Użyty materiał jest podyktowany funkcją i potrzebami mieszkańców. Przestrzeni bardziej intymne maja parkiet. Użycie tego samego materiału w całym obiekcie podkreśla jego wielkość i nadaje harmonii wnętrzom, a na tym nam zależało.
@@oldschooldomgoscinny8682 no okej, rozumiem, a z określeniem średnia po prostu chodziło, że ich uroda nie jest zbyt wyjątkowa (w moim oczywiście odczuciu), odbierają trochę przytulności i ciepła wnętrzom
@@agnieszkagiez5602 moim marzeniem był w całym domu parkiet rustykalny, duża deska, dąb podpalamy (wszędzie - nawet do pomieszczeń wilgotnych i sieni też). Ze wzgl na koszt i pragmatyzm naszej dynami życiowej wybraliśmy ceramikę. Tak między krajem piekła, krajem nieba :)
Pod koniec filmu (7:53) pokazana jest taka kamienista droga prowadząca obok domu. Czy ktoś się orientuje, czy to są prawdziwe kamienie, zbierane i układane obok siebie, czy raczej jakiś gotowy materiał do kupienia w sklepie? Mamy dyskusje w domu na ten temat 😆
Mamy kamień naturalny na schodach i ścieżce (wielkoformatowy, regionalny na lekkim podglądzie) oraz betonowy ażur na podjeździe w kombinacji z drobnym grysem (ze wzgl. na brak budżetu na kamień naturalny).
Odradzam takie "okazje". Remont rudery to skarbonka bez dna. Plus już zrobiony dom nijak się ma do nowego jeżeli chodzi o koszty ogrzewania. No chyba że tak jak tutaj robimy wszystko od nowa (okna, dach) ale wtedy nic nie zostaje ze starego domu i starego klimatu.
I znowu dom zrobiony pod wynajem. Fajnie, mozna pokazac, ze sie da, ale to jest material zupelnie bezuzyteczny dla przecietnego zjadacza chleba, ktory chce sobie zrobic DOM, a nie hotel...
A dlaczego? Wszystko zależy od potrzeb, możliwości i kreatywności. Nie każdy musi kupować starą szkołę, ale mając świadomości jakie nakłady pracy i środków finansowych pochłania taka inwestycja, łatwiej może ocenić na co go stać. Poza tym można czerpać inspiracje z rozwiązań, które tu zostały zastosowane. Jeśli ktoś nie boi się wyzwań, może zainwestować w podobny budynek, o mniejszej kubaturze i będzie przygotowany na pewne rzeczy. Już pojawiały się tego typu inwestycje na kanale, które były zwykłymi domami nie pod wynajem. A może ktoś właśnie celuje w taki rodzaj działalności i nie kierował swojego zainteresowania w stronę tego typu rozwiązań.
@@abozab nazwa kanału to pomysł na dom, a nie pomysł na hotel, stąd pokazywanie budynków pod wynajem nie ma sensu, bo zupełnie inaczej buduje się pod wynajem, a zupełnie inaczej pod samodzielne mieszkanie
@@colacola696 czyli jeśli pokażemy dom, który pełni też inną funkcję, to nie można czerpać zeń inspiracji. Ok. 220 metrów to niejednokrotnie powierzchnia użytkowa standardowego domu. Rozplanowanie pomieszczeń jest jak najbardziej użytkowe, niekoniecznie pod najem. Więc może ktoś znajdzie tu coś dla siebie.
Pani Kasiu - proszę nie zazdrościć, tylko szukać swojego własnego pomysłu na dom. Czy to będzie mieszkanko w „wielkiej płycie”, chatka w górach, czy dwór pod Warszawa czy dom na palach na zboczu - nie ma znaczenia. Liczy się inwencja i Pani pomysłowość oraz fakt, że będzie to Pani DOM. Bo DOM to nie (tylko) 4 ściany, tylko ludzie którzy go tworzą !!! W razie pytań służę pomocą i wsparciem !
500 tysięcy jeszcze kilka miesięcy temu to w budowlance teraz 700 tys. albo i więcej, plus czekanie na materiały... Chciałoby się mieć coś takiego za te 500 :D
@@katarzynamar655 W Krakowie mieszkanie 56m w bloku z 76r niedawno ktoś sprzedał za ~500tys tyle,ze po kompletnym remoncie ale to jednak mieszkanie , nie dom . Tak ,ze te ceny za taką "chałpę" to naprawdę nie dużo albo te ceny mieszkań to kosmos .
@@swierzakii3871 rok temu skończyliśmy budowę naszego domu a ceny już teraz takiej samej budowy są całkowicie inne. Strasznie budowlanka szła i poszła w górę.drewno metal beton usługi.
Ostatnio oglądałem u Was gościa, który przenosił dom z Podkarpacia gdzieś na Pomorze i cała impreza kosztowała go 800 tys. i to jakieś 6-7 lat temu... Jak patrzę na to co zrobiła tutaj ta kobitka w tych pieniądzach. To chylę czoła i padam do stóp.
jestem zdziwiony, ratowanie starych budynków jest droższe niż stawianie nowego, a tu 500 tysięcy? Za tyle stawia się normalny budynek, śmiem nawet twierdzić że ponad 200m2 za 500 tysięcy jest prawie że niewykonale. Jak to możliwe więc że za 500tyś udało się zreanimować konstrukcję w tak opłakanym stanie...? Szok.
Witam, niektóre z tych zasad zastosowałam w projekcie (osie, kierunki nieba, widok, przestrzen, etc). Ale nadrzędną regułą była zasada zdrowego rozsądku. Skorzystałam też bardzo z natury, z nachylenia działki, uwzględniłam wiatry zachodnie w naszym terenie, parcie wód gruntowych, piękne widoki, które ramowałam oknami, sąsiedztwo oraz nasze zwyczaje i tradycje. I taki mix wydaje mi się zdrowy i warty pogodzenia.
Oczywiście budynek wygląda inaczej, niż przed finalizacja przebudowy. Dokładnie taki był nasz cel i założenie projektowe. Została zmieniona funkcja, obiekt ma nowy styl, charakter, przeznaczenie, nowe zycie. Ważne było dla nas, aby zmiany w estetyce i kubaturze zgodne były z warunkami zagospodarowania przestrzennego, ale też z tradycjami naszego regionu małopolskiego. Jestem przekonana, że wnętrza Państwa zaskoczą swoimi nie-sztampowymi rozwiązaniami
ciekawe są takie filmiki. widać kto ile ma kasy, co można znaleźć w środku, gdzie ewentualnie coś podpalić, jaki jest układ pomieszczeń, detale, itp. skarbnica wiedzy i to za Free. można ściągnąć z YT i zobaczyć szczegóły w slow motion. super robotę robicie 👏🏻👏🏻👏🏻❤ miło będzie nieuczciwym zwiedzić kiedyś. a kto nie wejdzie ten podpala.
Wnętrze można zaakceptować , chociaż nie jest z mojej bajki . Natomiast wygląd zewnętrzy to porażka i totalne nieporozumienie . Dom posiada dach o zbyt dużych okapach . Stwarza to wrażenie przez analogię do ubioru człowieka jakby mocno za dużej czapy na głowie . Architekt który robił projekt nie czuł tak podstawowej rzeczy jak proporcje . Dach jest tragiczny i szpeci dom . Dom stracił swoje pierwotne proporcje . Jest to typowy GARGAMEL czyli koszmarek architektoniczny jakich wiele powstało ostatnimi laty .
Jejku, mi się do w ogóle nie podoba. Wnętrzom brak stylu, zbieranina wszystkiego. Podziwiam Prowadzącego za umiejętność opowiadania z zainteresowaniem. Ale obserwując inne projekty i POMYSŁY NA DOM to ten do mnie zupełnie nie przemawia
Ten styl ma swoja nazwę i nazywa się eklektyzm. Dla właścicieli pasował. Nie chcieliśmy budować skansenu, ale mamy tu kilka rzemieślniczych mebli wykonanych w tradycyjnej technice (np. bez gwoździ, na jaskółkę). I ten watek historyczny złamaliśmy nowoczesnym minimalizmem i prostotą dobrze zaprojektowanych polskich detali (np. oświetlenie krakowskiej firmy rodzinnej). A to wszystko przy akompaniamencie bibelotów wyszukanych na targach staroci. Ten dom to indywiduum i najważniejsze aby właściciele dobrze się w nim czuli. Taka jest tez funkcja architekta (w moim mniemaniu) - zadowolić inwestora w kontekście tradycji miejsca, a nie szeroka publiczność.
@@awertyk proporcje elewacji, kąty nachylenia dachów, wystające zwisy dachowe, dodatkowe okna dachowe "łezki", brak odtworzonych wypustowy dookoła okien, okna z pcv, wewnątrz "Ikea", sufity podwieszane GK... To tak na szybko.
Okna drewno masywne, wewnątrz włoska ceramika, kąt nachylenia dachu zgodny z Warunkami, sufitu podwieszane aby obniżyć wysokość, zapraszam na kawę i bezę aby omówić detale :)
Mnie ciekawi, czy za jakis czas (rok lub dwa), nie zaczna sie zjawiska paranormalne. Duzo interesuje sie tymi sprawami i moge powiedziec, ze niemal polowa starych szkol jest nawiedzona. Niezauwazalne dla obcych, lecz dokuczliwe dla lokatorow. Czas pokaze😅
@@ivanhadziaj3155 Zależy od ich histoii. Dom mojej dziewczyny jest nawiedzony, chociaż jest nowo wybudowany. Jeśli postawisz dom na grobie, może być nawiedzony. Taki grób to coś w stylu przeszukiwania wykrywaczem metalu, a następnie wykopanie "całego niemca". Dom jest nawiedzony wtedy, gdy były właściciel był do niego bardzo przywiązany za życia. Mieszkania w blokach też zdarzają się nawiedzone przez "byłą babkę", która w nim umarła i otwierają się same szafki, drzwi itp. Jeśli chodzi o nowo wybudowany dom, w którym są zjawiska paranormalne to jak wspomniałem, może być postawiony na grobie. W miejscu, w którym mieszka moja dziewczyna, w czasie wojny były intensywne walki, a ona ma dosłownie widok z okna na cmentarz wojskowy
@@ivanhadziaj3155 Jakie ma objawy nawiedzenia? Jeśli Ci na nim zależy, na początek zrób rozpoznanie i porób kilkanaście zdjęć w każdym pomieszczeniu. Możesz też rozstawić jakieś kamery w miejscach "aktywnych". Generalnie z nawiedzonymi domami jest tak, że na początku są drobne trzaski, pukania, stuki, a z czasem może się pogorszyć. Zależy, czy były właściciel sobie Ciebie tam życzy, czy nie. Jeśli to nie duch właściciela, a poltergeista to będzie gorzej z czasem, bo on czerpie radość ze straszenia. Dodatkowo lubi rozwalać różne rzeczy i rzucać przedmiotami, niszcząc je. Jeśli natomiast były właściciel bawił się tabliczką do wywoływania duchów, co w tych czasach było modne jak dzisiaj elektryczne hulajnogi, może nawet grozić Ci niebezpieczeństwo, bo to będzie coś dużo gorszego od poltergeista. Jak masz psa, przyprowadź go tam i sprawdź, czy nie zachowuje się dziwnie, nie jest zdenerwowany, czujny i nie patrzy się na coś. Dzieci też widzą duchy i często z nimi rozmawiają, wiec jak Twoje dziecko zacznie mieć wymyślonego przyjaciela, będziesz pewny. Złe istoty bardzo interesują się dziećmi ludzkimi. Czesto widuje się je właśnie w ich pokojach na taśmach video, czy zdjęciach. Niekiedy ich wygląd przyprawia o dreszcze, bo wyglądają jak wyjęte z filmu
@@Vincento... Mam prawie 2 letniego syna, nie boi się tam przebywać, narazie żadnych stuków, pukania i tym podobnych rzeczy nie zauważyłem. Ptaszki śpiewają w okolicy. W tym domu pełno krzyży i obrazów religijnych oraz stoi przed domem kapliczka. Ta kapliczka to dobrze i nie dobrze bo ludzie modlą się w różnych intencjach- jeden modli się o powodzenie a drugi aby komuś coś złego się stało i Ta energia może być wokół mojego domu. W dość młodym wieku( 47 lat) w roku 1918 zmarła tam żona byłego właściciela który to sprzedał i kupiła ten dom inna rodzina.Od tej rodziny ja kupiłem za pośrednictwem komornika bo były właściciel wpadł w alkoholizm i nie płacił alimentów. Byłem na cmentarzu pomodlić się za te duszyczki. Moja Mama mieszkała w nawiedzonym domu i rozne historie mi opowiadała, pewnego razu gdy zakładałem tam gniazdka to czulem ze coś mnie obserwuje. Mój syn w tym domu płaczę i chce jak najszybciej go opuścić Ja też miałem dość ciekawa historie ale to w domu obok który zbudowali moi dziadkowie : przed komunia pojechaliśmy do Częstochowy i tam kupiłem krzyż fluorescencyjny , kilka dni po powrocie chodziłem po domu wymachiwałem i przykładałem ten krzyż w inne miejsca. W pewnym momencie przyłożyłem do innego krzyża i ten krzyż zasyczał (nie mój). Byłem tam z bratem on też to słyszał nie wiedziałem że tak szybko umiem biegać
Dziękuję Wam bardzo za oglądanie Pomysłu na Dom. Właśnie rozpocząłem swój najnowszy projekt i chciałbym Was serdecznie zaprosić do zapoznania się z nim pod tym linkiem --> ua-cam.com/video/4aoys6JSvhY/v-deo.html
Pierwsza rozmowa na kanale BALANS, to spotkanie z Robertem Rutkowskim, znanym psychoterapeutą. Jak pornografia niszczy nasze mózgi? Co powinno być sensem w naszym życiu i jak obrać właściwy azymut? Co jest ważniejsze w życiu od pieniędzy?
Niesamowite, że udało się ten budynek odratować! Jak na ten metraż, cena jego renowacji aż tak bardzo nie przeraża. No i jeśli ktoś lubi takie przestrzenie, to dom idealny! Piękne wykończenia wewnątrz. Gratulacje dla Właścicieli!
Bardzo dziękuję Pani Ewo! Takie było nasze założenie - aby uratować obiekt, którzy zbudowali mieszkańcy przysiołka dla swoich dzieci. Ważna była dla nas tożsamość tego miejsca i fakt, że ojcowie naszych sąsiadów - ok 100 lat temu - aktywnie tworzyli to miejsce budując jednocześnie wspólnotę. My tworzymy historię tego miejsca dalej i jesteśmy z tego dumni!
Muszę sprostować, że cena podana w programie dotyczy okresu prze- /budowy i jej finalizacji, czyli mniej więcej sprzed 5 lat.
Piękny! Wnętrza przestronne, jasne, lekkie z aranżacją bez zbędnych pomysłów.
Dom z duszą 🙂. Pięknie urządzony.
Z ruiny wyszedl cudowny dom - gratuluje dobrego gustu i samozaparcia Pozdrawiam z UK.
Piękny dom, oryginalne wykończenie, brawo dla inwesorki
Rewelacyjny projekt, mieszkałbym!😍
Fajnie, ze sa ludzie którzy ratują od zniszczenia i zapomnienia takie budynki. Calosc bardzo ciekawie zaaranżowana.
Dziękuję bardzo - jako inicjator i architekt miejsca! Nie każdy obiekt trzeba ratować. Moim zdaniem ten niósł w sobie tyle historii, był świadkiem tylu zdarzeń i w okresie swojej świetności skupiał nie tylko dzieci, ale pomagał tworzyć wspólnotę mieszkańców (był np. miejscem spotkań kobiet).
Architektonicznie obiekt nie był szczególnie spektakularny, ale mnie przekonała czysta forma, dobrze zaprojektowana kubatura i przede wszystkim dziedzictwo zarówno społeczne jak i kulturowe.
Super chata gratulacje .brakuje jeszcze starego dzwonka aby przypominal że kiedyś była wiejska szkółka....
Piękny dom! śliczna łazienka na poddaszu :)
na początku byłam sceptyczna do projektu, ale środek mnie zaskoczył, przepięknie :)
Piękny dom! Uwielbiam dobrze odrestaurowane stare budynki, mają niepowtarzalny klimat, nieoczywiste i czasami mniej funkcjonalne rozwiązania. Mimo to mają niesamowitą duszę.
Ale ciepło i klimatycznie. Brawo za renowację.
klimatycznie to by było gdyby coś było zachowane oprócz drzwi wejsciowych
Też miałem podobny pomysł w życiu. Zawsze chciałem zaadaptować stary młyn, albo jakąś ceglaną gorzelnię pod cele mieszkalne. Tyle, że z roku na rok coraz trudniej spełnić takie marzenia. W takich czasach przyszło nam żyć, niestety.! 😉 Właścicielom tego dom z Serca gratuluję, kawał dobrej roboty.!!! Aż się ręce same składają do oklasków 👏 okolica i sąsiedzi powinni być dumni. Przepiękne 4 kąty do życia ( salon robi ogromne wrażenie ). Kwestia druga i chyba równie ważna. Bezcenne jest to, że to miejsce/budynek dostało drugą szansę - nowe życie.! Mam nadzieję, że za tę renowację odwdzięczy się właścicielom tym, że będą się tam zawsze dobrze czuli.!
To dom na wynajem...wiec czuc sie tam dobrze beda raczej goscie :)
@@krewetkaaaa Ciekawe, że ostatnimi laty większość takich home tourów to właśnie domy na wynajem. Ostatnio widziałem statystykę, że 40% kupionych domów w USA w 2021r były kupione z myślą pod wynajem, właściciele nie mieli zamiaru w nich mieszkać. Ciekawe jaki to ma wpływ na ceny i kryzys mieszkaniowy, o którym ciągle się mówi :)
@@Dark_Aeon tutaj darmowa reklama (no chyba ze coś ktoś komuś płaci..)
@@romankomc12345 wiem, że reklama, chodzi mi bardziej o to, że kryzys mieszkaniowy jest napędzany właśnie przez takie kupna- przez ludzi, którzy nie planują w tych domach mieszkać, tylko na nich zarabiać ;) myślę, ze to powinno być bardziej regulowane podatkiem od najmu, bo powoduje ze ci, ktorzy mają kapitał na nieruchomosc beda go mieli jeszcze więcej pobierajac coraz wiekszy czynsz od osób, które go nie mają. A ci którzy go nie mają, będą go mieli jeszcze mniej. Ten paradoks potem wpływa na kształt całej naszej gospodarki.
I żeby nie było: nie piszę tego jako osoba która wynajmuje, tylko mieszka na swoim.
@@krewetkaaaa Pani Aniu
to dom w którym sami mieszkamy i przyjmujemy Gości.
Ale potwierdzam, wszyscy nasi Gości czuli się z nami w Oldschool fantastycznie zaopiekowani !
Według mnie, rewelacja! Podziwiam pomysły i chęci do działania! 👍👍👍
Dziękuję z całego serca i bardzo zachęcam wszystkich do szerszej perspektywy i do świadomego dbania o nasze dziedzictwo.
Polska architektura, urbanistyka i kultura ma niesamowity potencjał i wiele do odkrycia i tylko od naszej intencji i inicjatywy zależy, co zniszczymy bezpowrotnie, a co uda nam się uratować i zachować dla kolejnych pokoleń.
Przepiękny domu, 😍 najpiękniejszy jaki kiedykolwiek widziałam ( jak dla mnie) i do tego z duszą. Oglądając czułam pozytywną energię 🤗 , aranżacja wnętrza jest tak cudna, że brakuje słów na pochwałę! Nie sztukę mieć pieniądze, sztuką jest dobrze je wykorzystać, tu powstało mistrzostwo świata!
Pani Barbaro - co za słowa! Poniesie mnie to jeszcze długi czas!
Rzeczywiście - nie mamy tutaj do czynienia z oszczędnym budownictwem.
Dla nas ważne było, aby materiały na stale wbudowane w obiekt były bardzo wysokiej klasy i miale świetne współczynniki (jak na swój czas) - izolacja, stolarka, cegła plena, drewno, tynki.
Dwa lat poświeciłam jako architekt na analizę wnętrz, potrzeb, osie, usytuowanie w przestrzeni, dialog architektoniczny z sąsiedztwem i regionem, estetykę miejsca i detalu.
Detal był właściwie najważniejszym elementem. Ponieważ budżet mieliśmy ograniczony, wiele rozwiązań bazuje na pomysłowości i innowacyjności, niekoniecznie na finansach. I oczywiście ten dom jest bardzo bardzo bardzo indywidulany - są wysoki blaty (ponieważ jesteśmy bardzo wysokimi osobami), jest kominek dwustronny, gdyż ważne jest dla mnie „mocne wejście”, tarasy są praktycznie częścią domu, ogród wlewa się do domu latem, a łazienka jest spektakularna, gdyż jest to dla mnie cos w rodzaju sanktuarium …. Etc.
Życzę każdemu zabawy z własnym domem i dobrego architekta, który ta zabawę przekuje na profesjonalny obiekt !
Coś pięknego i w klimacie 👍
Bardzo fajny projekt i modernizacja. Szacunek dla wlascicieli od osoby zajmujacej sie zawodowo tego typu projektami.👍
Pieknie,widac znakomity styl indywidualizm.Gratulacje
Takim ludziom, którzy decydują się pakować pieniądze czas i energię w odnawianie takich budynków należą się ordery i honory. To są prawdziwi współcześni patrioci. Brawo.
Uuuuuu! Hol szeroki niczym u mnie w domu🙂 Pięknie wyremontowany budynek i ciekawie urządzony. Pozdrawiam🍀
Piękny dom, piękny pomysł.
Dom robi świetne wrażenie. Parter jest znakomity. Całość przypomina klasyczny dworek, a nie szkołę. Mam tylko jedną uwagę - szkoda, że inwestorka zdecydowała się tak ostro ściąć dach. Uważam, że budynek stracił swoje proporcje. Raczej nie spotyka się zabudowy dworkowej o takiej bryle dachu. Dodatkowo stracono dużo powierzchni na piętrze. Wielki podziękowania za uratowanie klasyka.
zgadzam się
Doceniam i gratuluję. Nie moja bajka, ale jestem pełen podziwu ;)
Tak, tak, tak! Przepiękna metamorfoza, aż nie można uwierzyć! Naprawdę świetna robota! Jedyną rzeczą której mi tu brakuje to STAGES :) Jest to aplikacja firmy SIMLAB, za jej pomocą można świetnie taką przemianę udokumentować na osi czasu. Zdecydowanie niezbędnik przy remontach i budowie :D
Podczas takiego remontu można się dużo nauczyć.
Wygląda świetnie, szczególnie z góry, salon, kuchnia i to wejście, ścięcie dachu po bokach było bardzo dobrym pomysłem. Strona w necie..., to wiadomo, co o tym można sądzić, natomiast zastanawiają mnie dwie kwestie. Na starych zdjęciach nie było okien w salach, ale jednak na ścianie są na nie wycięcia, dlaczego? A druga, to mówicie, że taki budynek oczekuje więcej wkładu, by w nim mieszkać, ale w żaden sposób nie mówicie, co należało w takim przypadku brać pod uwagę, a to by się bardzo przydało. :)) Ale efekt mega, szacun, że właścicielka uwierzyła w sens tego przedsięwzięcia. U mnie na wsi przedszkole wyburzyli i postawili podobne od nowa na tych samych fundamentach..., albo ich obrysie, nie wiem. Dlaczego tutaj tak się nie stało, też ciekawi. :) Pozdrawiam.
Fantastico!
Rewelacja!
Bardzo ciekawa adaptacja - fajnie ze uratowano budynek z historią.
To jest prawdziwy dom. Wydaje mi się , że ma piwnice! a to już luksus!
Jeśli piwnica jest dziś luksusem, to ewidentnie coś z budownictwem poszło nie tak.
Bardzo fajne. Podoba mi się :-)))) Ktoś się postarał. Tacy budowniczy to super sprawa.
Na Biotad Plus lecimy??
Ja nie mam nic przeciwko wysokim drzwiom i pomieszczeniom. Jeśli wspomnę, że mam 205 cm to chyba wiadomo dlaczego 😳 Niestety przez całe moje życie schylam się pod drzwiami. Nie zliczę ile razy uderzyłem głową o framugę drzwi i dopiero w ostatnich latach nabyłem pzyzwyczajenie do schylania się na 1-2 cm pod framugą. Dziwne, że otwory drzwiowe o wysokości około 210 cm nie stały się jeszcze w Polsce standardem bo we Francji jest to dość popularne 😥 Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 250 cm powinno już dawno odejść do lamusa. Pomieszczenia o suficie 3-3.5m nie powinny być uważane za żaden luksus tylko standard w dzisiejszych czasach.
Popieram!
W naszym przypadku szkolą trochę „narzuciła” te parametry, ale też chętnie poszliśmy za tym wątkiem.
Wysokość parteru 300-360 cm daje taki komfort, oddech, klasę i nadaje charakteru przestrzeni, nieporównywalnej z niczym. Podkreśliłam tą spektakularność wysokimi i eleganckimi oknami i drzwiami tarasowymi.
Poddasze ma wysokość do 500 cm i naprawdę można tutaj odetchnąć. Wydaje mi się, że te 220 cm wywodzi się jeszcze z budownictwa socjalnego i mam tam swoja rację.
Z całym szacunkiem, ale równie dobrze można byłoby tą szkołę zburzyć i zbudować dom od nowa - nie pozostawiono praktycznie nic nawiązującego do dawnego budynku. Wszystko, łącznie z elewacją zostało przerobione na sposób współczesny więc dom jak dom ;)
Ja bym nie chciał mieszkać w czymś co troche nawet nawiązuje do szkoły
@@Tobiasz_W. przecież to jest dom do wynajęcia na krótki termin
Oczywiście - jeżeli się nie pobieramy, to nie mamy problemowo małżeńskich - jak mawia przysłowie. Inaczej mówiąc - tak, można było wynająć „gruszkę” i roz……ą starą szkołę.
Tak też wiele „mądrych” głów mi radziło!
Ale nie taki był zamysł i tutaj chodziło o coś więcej, niż tylko wybudowanie 4 ścian z pustaka betonowego i przykrycie ich blachodachówka, by szybko się wprowadzić. S
ą obiekty które remontuje się dla ich duszy, dla ich miejsca w historii i kulturze regionu. Są obiekty, które czekają na drugie życie i ta szkoła znalazła właśnie takich pasjonatów ! Oby więcej osób mawiało takie pomysły i możliwości. W razie pytań służę wsparciem !
Piękne
I jeszcze te ochydne kafle wszedzie brrr
Brak mi słów. Podziwiam wyobraźnię i gust właścicieli. Trzeba było wielkiej wyobraźni, że patrząc na tę ruinę zobaczyć w niej swój dom.
Wróciłam na chwilę, mój ulubiony filmik.
najważniejsze to jednak ocenić czy warto w coś takiego było inwestować, czy konstrukcja wytrzyma.
Pięknie ❤️
Piękny 😍
Super 💗 waaw
530 tys to nie dużo za tak duży i przestronny dom z działką. Za 0.5mln można kupić szeregówke max 150m² z podjazdem i wejściem z jednej str i trawnikiem na grilla i 4 os z drugiej. Ale dużo zależy od lokalizacji. Super szkoła przerobiona na ciepły (troszeczkę loftowy) styl
Tylko nie podano KIEDY. Może 5 lat temu...
@@robertw1504 może a może nie kto to wie myślę że była by taka informacja w clipie jak by to było dużo wcześniej ale to Twoje pytanie bardziej do twórców noi region Polski też robi różnicę w cenie choćby robocizny
@@Micha-eh5ui rejon to można sprawdzić bo to dom na wynajem krótkoterminowy jest nawet strona podana ale nie mi się szukać za ciebie :D
@@romankomc12345 chodziło mi bardziej o rejon w cenach budowlanych/kupno a nie o wynajęcie. Pozdro
@@robertw1504 Rzeczywiście tej informacji brakło w programie. Koszt dotyczy czasu finalizowania i rzeczywiście datowany jest na ok 5 lat temu. Dziś (2022) trudno było by nawet przy mojej inwencji twórczej zamknąć budowę w takiej sumie.
przepiękny dom, kiedy nowe odcinki starych domów ?
Piękne
Piękny dom,w moim stylu,mam takie same baterie
Ciekawy pomysł. Zastanawia mnie czy nie taniej i lepiej wybudować coś nowego co będzie samowystarczalne przy obecnych cenach energii. Ale jak ktoś ma na to to dlaczego nie.
Worth it every penny 💝👌
Jeden z piękniejszych wystrojów wnętrza.
Przepiękny!
Uwielbiam oglądać ten kanał, ale polecam poprawić audio bo jest źle wyrównana głośność materiału. Jest wyrenderowany zdecydowanie za cicho!
No niestety, ale nie jest to udana renowacja. Zmieniono kształt dachu na gorszy, nie zachowano wyglądu okien i położono mimo, że jasne, nieprzyjemne płytki. Ale wielki plus za uratowanie budynku
1. To nie jest renowacja.2.To jest modern-izacja, całkowita zmiana funkcji, stref itd.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym punktem widzenia.
Nadanie kubaturze nowego dachu i projekt nowych otworów okiennych był konieczne ze względu na zmianę sposobu zagospodarowania i funkcji. Fasada bez okien frontowych nie jest zbyt estetyczna. Forma dachu nadała obiektowi lekkości i zmniejszyła ogromna kubaturę poddasza. Przy projekcie zastosowano metodę „złotego podziału” co sprawia, ze oddziaływane on harmonijnie i spójnie, nawet na laików
@@oldschooldomgoscinny8682 Ten dach i dom po przebudowie nie ma nic wspólnego z proporcjami złotego podziału . Dom stracił swoje pierwotne proporcje . Jest to typowy GARGAMEL czyli koszmarek architektoniczny jakich wiele powstało ostatnimi laty .
Prawda jest tak że zanim tam była szkoła to był to najprawdopodobniej dom, który zabrali komuniści właścicielom i zrobili szkołę.
Nie zgadzam się z ostatnim zdaniem. Spieprzona izolacja pozioma lub jej brak niesie ze sobą koszty.
Chciałbym przeczytać o tym jakie technologie zostały użyte do ratowania budynki.
Sama adaptacja też niesie za sobą spore koszty. Taniej (i pod względem izolacji pewniej) byłoby zburzyć i postawić na nowo.
Witam Panie Michale
Chętnie udzielę wszelkich informacji fachowych. W przypadku szkoły fundamenty były za nisko posadowione (30-40cm w gruncie), piwnica miała podłogę naturalną, parter był bez izolacji (jakiejkolwiek), a ściany nie były ocieplone. Natomiast ręcznie wypalona cegła tworząca mury o grubości 70 cm niosła ze sobą ogromny potencjał.
W obiekcie wykonano izolacje poziome ścian fundamentowych podcinając poziomo wszystkie fundamenty. Wszystkie łoawy zostały podlane do 100cm. Podłogi parteru skute celem wykonania izolacji poziomej anty wilgoć / termo. W piwnicy podobnie. Zastosowaliśmy drenaż wewnątrz obiektu z otwarta studzienka rewizyjna w domu, ze wzgl. na parcie wód gruntowych ze wzgórza. Na razie świetnie się to spisuje i możemy obserwować poziom wód gruntowych (stara metoda dobrego budowlańca, do której mimo obiekcji początkowych daliśmy się namówić).
Ściany ociepliliśmy 15 cm wełną. W obiekcie powstał fantastyczny mikroklimat. Zimą dom trzyma ciepło, a latem jest ok 18 st. przy zamkniętych oknach.
3-szybowe pakiety stolarki okiennej zamówienie z masywnego drewna. Wentylacja naturalna grawitacyjna i wykorzystanie stron świata i nachylenia słońca do chłodzenia / docieplania domu.
Oczywiście drenaż na zewnątrz plus izolacje pionowe i drenaż działki przed domem.
W razie dalszych pytań proszę pisać….
@@oldschooldomgoscinny8682 bardzo dziękuję za odpowiedź - takich szczegółów zabrakło mi w filmie.
Gratuluję wytrwałości i pomysłu 👏. Miałem kiedyś na oku podobną inwestycję ale zrezygnowałem obawiając się kosztów wykonania izolacji.
W budynku który mnie interesował też były pęknięte fundamenty czy Państwo również mieli taki problem ze szkołą?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie starego budynku jak Państwa?
@@michapeka2800 Wydaje mi się, że formuła Programu nie pozwala wejść w szczegóły budowlane. Dlatego warto komentować i wymieniać się informacjami. Nasze fundamenty nie były pęknięte, ale za nisko posadowione (powyżej granicy granicy przemarzania). Substancja też była kiepskiej jakości.
Warto robić próbki! To można przed zakupem ! Kilka próbek w newralgicznych miejscach (piwnica, ściany, podłoga na gruncie). Ważne aby obiekt nie miał wilgoci ! Tego praktycznie nie da się usunąć (oczywiście, jeżeli chce się aby obiekt później oddychał).
Warto zaufać i zapłacić zaufanemu budowlańcowi - najlepiej „starej daty”. Nie chcę oceniać pracy młodych ludzi czy ich dyskwalifikować, ale nam najbardziej pomogły dwie osoby, które miały za sobą staż 30 letni.
W takim obiekcie trzeba się zakochać. Bo będzie kosztował więcej.
Nie każdą ruinę warto ratować, ale warto ocenić potencjał i nasze potrzeby z dobrym architektem i inżynierem.
W razie pytań - proszę pisać dalej :))(
Cudowny dom!!! Gratuluję właścicielce!!!
Dzień dobry 🙂 bardzo ładny dom.
W którym roku odbył się remont?
Czy dom jest na wynajem?
Przepiękny dom! Wykończenie wnętrz, detale - gratulacje!
We wsi Malesze na Podlasiu też jest taka perełka i czeka na kogoś kto o nią zadba
Cudo, ale pieniążki włożone w ten budynek są ogromne....niebotyczne wręcz. Tak czy tak coś pięknego.
Ładnie.
Szkoda, że większość podłóg w domu to te same, średnie płytki
Nie wiem co oznacza „średnia płytka” ?
W obiekcie po którym chodzimy często w butach lub przyjmujemy w holu klientów lub czasami wypadamy prosto do ogrodu w trampkach najlepiej sprawdziła się szlachetna ceramika hiszpańska, o dużym rozmiarze. Użyty materiał jest podyktowany funkcją i potrzebami mieszkańców. Przestrzeni bardziej intymne maja parkiet. Użycie tego samego materiału w całym obiekcie podkreśla jego wielkość i nadaje harmonii wnętrzom, a na tym nam zależało.
@@oldschooldomgoscinny8682 no okej, rozumiem, a z określeniem średnia po prostu chodziło, że ich uroda nie jest zbyt wyjątkowa (w moim oczywiście odczuciu), odbierają trochę przytulności i ciepła wnętrzom
@@agnieszkagiez5602 moim marzeniem był w całym domu parkiet rustykalny, duża deska, dąb podpalamy (wszędzie - nawet do pomieszczeń wilgotnych i sieni też).
Ze wzgl na koszt i pragmatyzm naszej dynami życiowej wybraliśmy ceramikę. Tak między krajem piekła, krajem nieba :)
Pod koniec filmu (7:53) pokazana jest taka kamienista droga prowadząca obok domu. Czy ktoś się orientuje, czy to są prawdziwe kamienie, zbierane i układane obok siebie, czy raczej jakiś gotowy materiał do kupienia w sklepie? Mamy dyskusje w domu na ten temat 😆
Obstawiam gotowy materiał (widać linie łączenia płyt). Może kamień sjeneński?
Mamy kamień naturalny na schodach i ścieżce (wielkoformatowy, regionalny na lekkim podglądzie) oraz betonowy ażur na podjeździe w kombinacji z drobnym grysem (ze wzgl. na brak budżetu na kamień naturalny).
Odradzam takie "okazje". Remont rudery to skarbonka bez dna. Plus już zrobiony dom nijak się ma do nowego jeżeli chodzi o koszty ogrzewania. No chyba że tak jak tutaj robimy wszystko od nowa (okna, dach) ale wtedy nic nie zostaje ze starego domu i starego klimatu.
W latach 60 tych byłam na koloniach w podobnej szkole .Nie pamietam miejscowości .A gdzie ta szkoła się znajduje ?
Oni maja salon 45m2. Ja mam mieszkanie 32m2. Elo
I znowu dom zrobiony pod wynajem. Fajnie, mozna pokazac, ze sie da, ale to jest material zupelnie bezuzyteczny dla przecietnego zjadacza chleba, ktory chce sobie zrobic DOM, a nie hotel...
A dlaczego? Wszystko zależy od potrzeb, możliwości i kreatywności. Nie każdy musi kupować starą szkołę, ale mając świadomości jakie nakłady pracy i środków finansowych pochłania taka inwestycja, łatwiej może ocenić na co go stać. Poza tym można czerpać inspiracje z rozwiązań, które tu zostały zastosowane. Jeśli ktoś nie boi się wyzwań, może zainwestować w podobny budynek, o mniejszej kubaturze i będzie przygotowany na pewne rzeczy. Już pojawiały się tego typu inwestycje na kanale, które były zwykłymi domami nie pod wynajem. A może ktoś właśnie celuje w taki rodzaj działalności i nie kierował swojego zainteresowania w stronę tego typu rozwiązań.
@@abozab nazwa kanału to pomysł na dom, a nie pomysł na hotel, stąd pokazywanie budynków pod wynajem nie ma sensu, bo zupełnie inaczej buduje się pod wynajem, a zupełnie inaczej pod samodzielne mieszkanie
@@colacola696 czyli jeśli pokażemy dom, który pełni też inną funkcję, to nie można czerpać zeń inspiracji. Ok. 220 metrów to niejednokrotnie powierzchnia użytkowa standardowego domu. Rozplanowanie pomieszczeń jest jak najbardziej użytkowe, niekoniecznie pod najem. Więc może ktoś znajdzie tu coś dla siebie.
Jak się nazywa ten system drzwi przesuwnych za którymi jest lodówka?
pomysl na airbnb, nie pomysl na dom ;)
Zazdroszczę
Pani Kasiu - proszę nie zazdrościć, tylko szukać swojego własnego pomysłu na dom.
Czy to będzie mieszkanko w „wielkiej płycie”, chatka w górach, czy dwór pod Warszawa czy dom na palach na zboczu - nie ma znaczenia. Liczy się inwencja i Pani pomysłowość oraz fakt, że będzie to Pani DOM.
Bo DOM to nie (tylko) 4 ściany, tylko ludzie którzy go tworzą !!! W razie pytań służę pomocą i wsparciem !
Fajnie że się ratuje, tylko niestety stracił swój charakter.
500 tysięcy jeszcze kilka miesięcy temu to w budowlance teraz 700 tys. albo i więcej, plus czekanie na materiały... Chciałoby się mieć coś takiego za te 500 :D
W to 500 tys bez wyposażenia wnętrz
@@katarzynamar655 W Krakowie mieszkanie 56m w bloku z 76r niedawno ktoś sprzedał za ~500tys tyle,ze po kompletnym remoncie ale to jednak mieszkanie , nie dom . Tak ,ze te ceny za taką "chałpę" to naprawdę nie dużo albo te ceny mieszkań to kosmos .
500 renowacja. Plus wyposażenie. Plus sam zakup nieruchomosci.
@@swierzakii3871 rok temu skończyliśmy budowę naszego domu a ceny już teraz takiej samej budowy są całkowicie inne. Strasznie budowlanka szła i poszła w górę.drewno metal beton usługi.
Ostatnio oglądałem u Was gościa, który przenosił dom z Podkarpacia gdzieś na Pomorze i cała impreza kosztowała go 800 tys. i to jakieś 6-7 lat temu... Jak patrzę na to co zrobiła tutaj ta kobitka w tych pieniądzach. To chylę czoła i padam do stóp.
Bajka!
Srednio mi ten projekt podszedl akurat
mieszkałbym
jestem zdziwiony, ratowanie starych budynków jest droższe niż stawianie nowego, a tu 500 tysięcy? Za tyle stawia się normalny budynek, śmiem nawet twierdzić że ponad 200m2 za 500 tysięcy jest prawie że niewykonale. Jak to możliwe więc że za 500tyś udało się zreanimować konstrukcję w tak opłakanym stanie...? Szok.
Jakby przywrócić pierwotny kształt dachu...... .a tak mamy kolejną piramidę.
Fasada bez duszy.
Ogólnie niewiem jak ocenić sam budynek 😏
Ciekawe, ale koszt utrzymania domu zbyt duży. A i sprzątanie Ho ho
a mnie sie marzy nowy dom w/g zasad feng shui
Witam, niektóre z tych zasad zastosowałam w projekcie (osie, kierunki nieba, widok, przestrzen, etc). Ale nadrzędną regułą była zasada zdrowego rozsądku. Skorzystałam też bardzo z natury, z nachylenia działki, uwzględniłam wiatry zachodnie w naszym terenie, parcie wód gruntowych, piękne widoki, które ramowałam oknami, sąsiedztwo oraz nasze zwyczaje i tradycje. I taki mix wydaje mi się zdrowy i warty pogodzenia.
Szkoda tylko, że z zewnątrz budynek zatracił swój pierwotny charakter i wygląda obecnie jak setki innych, sztampowych realizacji.
Oczywiście budynek wygląda inaczej, niż przed finalizacja przebudowy. Dokładnie taki był nasz cel i założenie projektowe. Została zmieniona funkcja, obiekt ma nowy styl, charakter, przeznaczenie, nowe zycie. Ważne było dla nas, aby zmiany w estetyce i kubaturze zgodne były z warunkami zagospodarowania przestrzennego, ale też z tradycjami naszego regionu małopolskiego. Jestem przekonana, że wnętrza Państwa zaskoczą swoimi nie-sztampowymi rozwiązaniami
Te kafle… bleh
ciekawe są takie filmiki. widać kto ile ma kasy, co można znaleźć w środku, gdzie ewentualnie coś podpalić, jaki jest układ pomieszczeń, detale, itp. skarbnica wiedzy i to za Free. można ściągnąć z YT i zobaczyć szczegóły w slow motion. super robotę robicie 👏🏻👏🏻👏🏻❤ miło będzie nieuczciwym zwiedzić kiedyś. a kto nie wejdzie ten podpala.
Serio? To budynek na wynajem wiec dużo osób się tam przewija i myślisz ze w takiej sytuacji nie jest on ubezpieczony? Xd
Wnętrze można zaakceptować , chociaż nie jest z mojej bajki . Natomiast wygląd zewnętrzy to porażka i totalne nieporozumienie . Dom posiada dach o zbyt dużych okapach . Stwarza to wrażenie przez analogię do ubioru człowieka jakby mocno za dużej czapy na głowie . Architekt który robił projekt nie czuł tak podstawowej rzeczy jak proporcje . Dach jest tragiczny i szpeci dom . Dom stracił swoje pierwotne proporcje . Jest to typowy GARGAMEL czyli koszmarek architektoniczny jakich wiele powstało ostatnimi laty .
Jejku, mi się do w ogóle nie podoba. Wnętrzom brak stylu, zbieranina wszystkiego. Podziwiam Prowadzącego za umiejętność opowiadania z zainteresowaniem. Ale obserwując inne projekty i POMYSŁY NA DOM to ten do mnie zupełnie nie przemawia
Bo to nie jest typowy dom tylko apartament do wynajęcia, nikt tam na stałe nie mieszka 😅
Ten styl ma swoja nazwę i nazywa się eklektyzm.
Dla właścicieli pasował. Nie chcieliśmy budować skansenu, ale mamy tu kilka rzemieślniczych mebli wykonanych w tradycyjnej technice (np. bez gwoździ, na jaskółkę). I ten watek historyczny złamaliśmy nowoczesnym minimalizmem i prostotą dobrze zaprojektowanych polskich detali (np. oświetlenie krakowskiej firmy rodzinnej). A to wszystko przy akompaniamencie bibelotów wyszukanych na targach staroci. Ten dom to indywiduum i najważniejsze aby właściciele dobrze się w nim czuli. Taka jest tez funkcja architekta (w moim mniemaniu) - zadowolić inwestora w kontekście tradycji miejsca, a nie szeroka publiczność.
@@oldschooldomgoscinny8682 Ten styl powinien się nazywać GARGAMEL-IZM lub BEZGUŚCIE .
Właśnie na tym nam zależało - aby styl nie podobał się KAŻDEMU, tylko niektórym :)
w tym domu na pewno straszy
Na pewno by straszył w tym domu duch architekta który by mi zaprojektował taką przebudowę .
Rozgardiasz stylowy, misz masz. 🤦♀️
Gorszej "renowacji" pięknego niegdyś budynku nie widziałem... 🤮🤮
rozwiń
@@awertyk proporcje elewacji, kąty nachylenia dachów, wystające zwisy dachowe, dodatkowe okna dachowe "łezki", brak odtworzonych wypustowy dookoła okien, okna z pcv, wewnątrz "Ikea", sufity podwieszane GK... To tak na szybko.
To nie jest renowacja. To jest niestety sztampowa przebudowa, która zatarła pierwotnych charakter budynku.
@@Archeolog88 czytając komentarze pod tym filmem i zachwytu ludzi...jestem pełen obaw o guściki ludzi śledzących badz co bądź ciekawy kanał...
Okna drewno masywne, wewnątrz włoska ceramika, kąt nachylenia dachu zgodny z Warunkami, sufitu podwieszane aby obniżyć wysokość, zapraszam na kawę i bezę aby omówić detale :)
O
te deptane truchło zwierzaka przy kominku mi nie pasuje :( może po właścicielu podeptamy
BAJKA
Podziwiam za wytrwałośc. Ja bym taką ruderę zburzyła
lodowka za ta szafka jest nie praktyczna
,,dzieci siedziały przy swoich biureckach i pilnie patrzyły w tablicę" - co za głupkowaty sposób mówienia
500k+ze 100 ma wyposażenie...cirka about 600k....za ratowanie rudery...kto bogatemu zabroni :P
ale wyszło fajnie... :)
chyba 500 na wyposażenie. Sama jedna łazienka to może 50 tys.
Teraz nasuwa się pytanie czy pani ma męża
A to jest merytorycznie związane z tematem ?? ;)
Mnie ciekawi, czy za jakis czas (rok lub dwa), nie zaczna sie zjawiska paranormalne. Duzo interesuje sie tymi sprawami i moge powiedziec, ze niemal polowa starych szkol jest nawiedzona. Niezauwazalne dla obcych, lecz dokuczliwe dla lokatorow. Czas pokaze😅
A stare domy też są nawiedzone?
@@ivanhadziaj3155 Zależy od ich histoii. Dom mojej dziewczyny jest nawiedzony, chociaż jest nowo wybudowany. Jeśli postawisz dom na grobie, może być nawiedzony. Taki grób to coś w stylu przeszukiwania wykrywaczem metalu, a następnie wykopanie "całego niemca". Dom jest nawiedzony wtedy, gdy były właściciel był do niego bardzo przywiązany za życia. Mieszkania w blokach też zdarzają się nawiedzone przez "byłą babkę", która w nim umarła i otwierają się same szafki, drzwi itp. Jeśli chodzi o nowo wybudowany dom, w którym są zjawiska paranormalne to jak wspomniałem, może być postawiony na grobie. W miejscu, w którym mieszka moja dziewczyna, w czasie wojny były intensywne walki, a ona ma dosłownie widok z okna na cmentarz wojskowy
@@Vincento... kupiłem dom który został przebudowany w 1901 i go remontuje. Zastanawiam się czy nie jest nawiedzony.
@@ivanhadziaj3155 Jakie ma objawy nawiedzenia? Jeśli Ci na nim zależy, na początek zrób rozpoznanie i porób kilkanaście zdjęć w każdym pomieszczeniu. Możesz też rozstawić jakieś kamery w miejscach "aktywnych". Generalnie z nawiedzonymi domami jest tak, że na początku są drobne trzaski, pukania, stuki, a z czasem może się pogorszyć. Zależy, czy były właściciel sobie Ciebie tam życzy, czy nie. Jeśli to nie duch właściciela, a poltergeista to będzie gorzej z czasem, bo on czerpie radość ze straszenia. Dodatkowo lubi rozwalać różne rzeczy i rzucać przedmiotami, niszcząc je. Jeśli natomiast były właściciel bawił się tabliczką do wywoływania duchów, co w tych czasach było modne jak dzisiaj elektryczne hulajnogi, może nawet grozić Ci niebezpieczeństwo, bo to będzie coś dużo gorszego od poltergeista. Jak masz psa, przyprowadź go tam i sprawdź, czy nie zachowuje się dziwnie, nie jest zdenerwowany, czujny i nie patrzy się na coś. Dzieci też widzą duchy i często z nimi rozmawiają, wiec jak Twoje dziecko zacznie mieć wymyślonego przyjaciela, będziesz pewny. Złe istoty bardzo interesują się dziećmi ludzkimi. Czesto widuje się je właśnie w ich pokojach na taśmach video, czy zdjęciach. Niekiedy ich wygląd przyprawia o dreszcze, bo wyglądają jak wyjęte z filmu
@@Vincento... Mam prawie 2 letniego syna, nie boi się tam przebywać, narazie żadnych stuków, pukania i tym podobnych rzeczy nie zauważyłem. Ptaszki śpiewają w okolicy. W tym domu pełno krzyży i obrazów religijnych oraz stoi przed domem kapliczka. Ta kapliczka to dobrze i nie dobrze bo ludzie modlą się w różnych intencjach- jeden modli się o powodzenie a drugi aby komuś coś złego się stało i Ta energia może być wokół mojego domu. W dość młodym wieku( 47 lat) w roku 1918 zmarła tam żona byłego właściciela który to sprzedał i kupiła ten dom inna rodzina.Od tej rodziny ja kupiłem za pośrednictwem komornika bo były właściciel wpadł w alkoholizm i nie płacił alimentów. Byłem na cmentarzu pomodlić się za te duszyczki. Moja Mama mieszkała w nawiedzonym domu i rozne historie mi opowiadała, pewnego razu gdy zakładałem tam gniazdka to czulem ze coś mnie obserwuje. Mój syn w tym domu płaczę i chce jak najszybciej go opuścić Ja też miałem dość ciekawa historie ale to w domu obok który zbudowali moi dziadkowie : przed komunia pojechaliśmy do Częstochowy i tam kupiłem krzyż fluorescencyjny , kilka dni po powrocie chodziłem po domu wymachiwałem i przykładałem ten krzyż w inne miejsca. W pewnym momencie przyłożyłem do innego krzyża i ten krzyż zasyczał (nie mój). Byłem tam z bratem on też to słyszał nie wiedziałem że tak szybko umiem biegać