Prawosławie a katolicyzm: różnice, które zaskakują

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 тра 2024
  • Dzielę się z wami przemyśleniami na bardzo interesujący, ale trudny temat, jak ja, jako zwykły człowiek, nie teolog, nie religioznawca, ani polityk, ani historyk, dostrzegam różnice między prawosławiem a katolicyzmem.
    ________________________________________________________________
    🤝Jeśli doceniasz moją pracę i chcesz postawić mi kawkę:
    buycoffee.to/concordiadiscors

КОМЕНТАРІ • 479

  • @-Komes-
    @-Komes- Місяць тому +144

    W kościele też są zasady co do ubioru podczas mszy ale nie wszyscy są ich świadomi. Kobiety powinny mieć zasłonięte ramiona i kolana a mężczyźni zdejmują nakrycia głowy. Nie należy ubierać się jak na plażę w krótkie spodenki i koszulki na ramiączkach..

    • @kam88kub
      @kam88kub Місяць тому +17

      potwierdzam, jako były, ale wieloletni czlonek służby liturgicznej ołtarza, mogę dodać, że jeszcze mniej wiecej od lat 1995 do 2010, u mojej rodzinnej parafii, księża w ogłoszeniach parafialnych w okresie wiosenno-letnim przypominali o powadze i skromności stroju, szczególnie w ogłoszeniach niedzielnych poprzedzających komunie drugoklasistów, później, już takie przypomnienia rzadziej się pojawiały, a chodzi o dużą powierzchniowo i teoretycznie liczną, miejską parafię w centralnej Polsce, jako dziecko i nastolatek widziałem też stosowne informacje na tablicach ogłoszeń w miejscowościach turystycznych i sanktuariach np. Jasnej Górze

    • @nemeczek67
      @nemeczek67 Місяць тому +3

      Mój częsty koszmar senny jest taki, że jestem w kościele i naglę zdaję sobie sprawę, że wszyscy się na mnie patrzą. I ku mojemu przerażeniu orientuję się, że mam na głowie czapkę.

    • @-Komes-
      @-Komes- Місяць тому +9

      @@nemeczek67 Jeśli we śnie jesteś biskupem to wszystko ok, im wolno nosić nakrycie głowy podczas mszy. 😀

    • @jado9909
      @jado9909 20 днів тому +5

      @@-Komes- Owszem, ale nie zawsze. Na czas przeistoczenia biskupi zdejmuja swoje nakrycie glowe, takze mala piuske.

    • @mariuszpazdro152
      @mariuszpazdro152 2 дні тому

      Kobiety wg prawa kanonicznego też powinny zakrywać głowy.

  • @grala1967
    @grala1967 Місяць тому +61

    Jakikolwiek Pani temat "weźmie na warsztat", to zawsze jest ciekawie i nieszablonowo przedstawiony. Głębokie wyrazy szacunku dla Pani, ale również dla Tych którzy przez lata Pani dzieciństwa i młodości ukształtowali taką wspaniałą osobowość.

    • @Etern12369
      @Etern12369 Місяць тому +1

      Wychowywali mnie na katolika ale, bardziej czuję się protestantem. Pozdrawiam i gratuluję kanału

    • @annaswynar610
      @annaswynar610 16 днів тому +3

      ​@@Etern12369 pewnie protestantyzm jest lekki łatwy i przyjemny .Ale co po śmierci ?

    • @januszszyszlak906
      @januszszyszlak906 10 днів тому

      Szacuneczek gratuluje

  • @Pawe-hg8jc
    @Pawe-hg8jc Місяць тому +52

    Piękne świadectwo wiary. Niech Pan Bóg nam wszystkim błogosławi !

    • @kapitanmada3717
      @kapitanmada3717 25 днів тому +2

      Pozdrawiam Białoruś z Polski✝️🇵🇱🤝🇧🇾☦️

  • @user-pc6wj6ep2t
    @user-pc6wj6ep2t Місяць тому +53

    Mario, jeśli boimy się o czymś rozmawiać to znaczy że coś z nami nie jest w porządku.
    Dożywotni lajk za obronę języka białoruskiego. 😉

  • @ferdynandgodzik8824
    @ferdynandgodzik8824 Місяць тому +38

    Jestem katolikiem, ale pracowałem z kolegą, który jest obrzadku prawosławnego. W Gorzowie Wielkopolskim gdzie mieszkam oprócz koścołów jest też cerkiew prawosławna z wybudowana kilka lat temu. Bardzo piękna. Byłem w niej kilka razy na koncertach kolęd chóru prawosłaawnego. Jest w Gorzowie taki żeński chór prawosławny. Chóry cerkiewne są przeważnie męskie, ale w Gorzowie jest chór żeński. Język liturgii cerkiewnej, to język starocerkiewno słowiański. Z moim kolegą rozmawiamy czasem o tych różnicach religijnych, szanując oczywiscie włase przekonaniaa.

    • @73Zouave
      @73Zouave 18 днів тому +2

      Najfajniejsze jest to, ze te różnice między naszymi konfesjami są bardzo drugorzędne.

    • @gosiakowbaj2742
      @gosiakowbaj2742 День тому +1

      A ja jestem katoliczką i szanuję swoje przekonania.

  • @sarmackadusza7846
    @sarmackadusza7846 26 днів тому +22

    Na podlasiu są cerkwie i najiększa społeczność polskich prawosławnych

  • @senator967
    @senator967 26 днів тому +37

    Tradycja katolicka też przewidywała zakrycie łowy dla niewiast i tak było do lat 60. XX wieku. Ale kontynuują ten zwyczaj katoliccy tradycjonaliści.

    • @jozefogien
      @jozefogien 4 дні тому

      Nie ma katolików i katolików tradycjonalistów. W Credo wyraźnie mówimy: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski kościół". Jest więc Kościół katolicki (powszecny) i zreformowany, na wskroś protestancki tzw. kościół posoborowy, jak go Wojtyła określał: Kościół Nowego Adwentu. Pani Maria nie porównuje niestety prawosławia z katolicyzmem, ale prawosławie właśnie z sektą posoborową, która niczym złodziej opanowała skruktury hierarchiczne Kościoła katolickiego. Celem każdego człowieka nie jest miłość, szczęście i wysoka kultura, jak o tym mówi Pani Maria, ale celem człowieka jest zbawienie duszy, czego gwarantem jest wiara w Kościół założony przez Pana Jezusa i życie według jej zasad. Posoborowie w radykalnym stopniu, choć bardzo powoli i systematycznie zmeniło doktrynę, kult i dyscyplinę. Tzw. Prawosławie jest odszczepem od Kościoła katolickiego na skutek błędów, herezji i polityki hierarchów związanych z Konstantynopolem, polityką Focjusza, któremu ciążyła uległość i posłuszeństwo następcom św. Piotra w Rzymie. Na pewno bliżej prawosławnym do religii katolickiej niż reformatorom novus ordo, które kładzie podwaliny pod wszechświatowy kościół jednej religii (utopijna koncepcja wrogów religii Chrystusowej).

    • @senator967
      @senator967 3 дні тому

      @@jozefogien Użyłem terminu publicystycznego, a nie teologicznego.

    • @jozefogien
      @jozefogien 3 дні тому

      @@senator967 A co znaczy "termin publicystyczny"? Moim zdaniem używa się terminów poprawnych bądź niepoprawnych. Po co gmatwać podstawowe zagadnienia.

    • @senator967
      @senator967 3 дні тому

      @@jozefogien Ok, ale YT to wersja uproszczona do komunikacji.

  • @Pawel_Jozwik
    @Pawel_Jozwik 29 днів тому +50

    Zapraszam na Tradycyjną Mszę Łacińską. Tak Kościół Łaciński czcił Boga przez setki lat. Jest piękna, uroczysta i głęboka teologicznie. Z nową Mszą, obowiązującą tylko lat 60, może być bardzo różnie.

    • @maxblitz2385
      @maxblitz2385 18 днів тому +2

      Szczególnie piękna jest u księdza Natanka🙂

    • @73Zouave
      @73Zouave 18 днів тому +1

      Zapraszam na uroczyste msze do rzeszowskich dominikaów. Rzecz jasna w nowym rycie. Byłem na dwóch mszach w starym rycie i absolutnie nie były uroczyste.

    • @ksiezniczkakindzuria1032
      @ksiezniczkakindzuria1032 18 днів тому +1

      @@73Zouave Coś w tym chyba jest, bo będąc u krakowskich dominikanów na mszy byłam w szoku. Teraz często chodzę tam na niedzielną mszę o 10:30. Niesamowity klimat, jakbym cofnęła się w czasie. Jest to msza konwentualna, pewnie u Ciebie tak samo. Pozdrawiam, rodowita słocinianka :)

    • @73Zouave
      @73Zouave 18 днів тому +2

      @@ksiezniczkakindzuria1032 Studiowałem w Krakowie, a że mój kumpel rówieśnik jest dominikaninem, to zacząłem chodzić do ojców. W Rzeszowie to nie moja parafia (należę do wojskowej, ale też polecam, jest bardzo sympatycznie i domowo w sensie atmosfery, a nie uchybień liturgii). Do dominików czasem jeżdżę, jak się do nas nie wyrobię no i triduum paschalne. Msza w Wielką Sobote jest cudowna. Pozdrowienia od małopolanina na emigracji w Rzeszowie, samo centrum Mojżeszowa!

    • @emiliannnn
      @emiliannnn 18 днів тому +7

      @@maxblitz2385
      A co ksiądz Natanek ma wspólnego z tradycyjnym Ordo Misse?
      Nic.

  • @tiger007pl00
    @tiger007pl00 22 дні тому +16

    10:50 - co do przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia już w październiku.
    NIe jest tak do końca... w KK październik to miesiąc maryjny, podczas którego w kościołach codziennie odmawia się różaniec.
    W listopadzie zaś mamy święto Wszystkich Świętych (1 listopada), a później (2 listopada) tzw. Dzień Zaduszny, w którym to modlimy się za wszystkich zmarłych wierzących.. Ogólnie listopad to taki miesiąc modlitw, gdzie szczególnie pamiętamy o zmarłych i rozmyślamy o sprawach ostatecznych (sąd, niebo, czyściec, piekło itd).
    Dopiero początkiem grudnia zaczynają się tak naprawdę przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia poprzez tzw. adwent. Cechą szczególną tego okresu jest to, iż codziennie rano w kościołąch odprawiane są tzw. Msze Roratnie (roraty) (wspaniała tradycja!!)
    Ale, chyba miałaś bardziej na myśli to, ze w supermarketach już w październiku trąbią o Św. Mikołaju i o Bożym Narodzeniu. :D

    • @jado9909
      @jado9909 20 днів тому +4

      Niestety, supermarkety nie kieruja sie wiara, lecz ochota zysku. W Niemczech slodycze typowe dla swiat Bozego Narodzenia pojawiaja sie w sklepach od jakiegos czasu juz pod koniec sierpnia. Na poczatku lat 90-tych bylo to po Wszystkich Swietych.

  • @msw1896
    @msw1896 28 днів тому +13

    Nakrywanie głowy przez kobiety i niechętne patrzenie na spodnie to też katolicka "tradycja". Dopiero Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 złagodził te zasady. Jednak pewne zasady obowiązują - zakryte ramiona i kolana i bez dużego dekoltu. No i jakieś własne wyczucie warto mieć, bo jeansy i t-shirt w niedzielę to jakoś głupio jednak.

  • @pawelmalec370
    @pawelmalec370 27 днів тому +10

    Pamietam jak w kosciele.tez wszystkie kobiety były w chustkach , co wiecej mezczyni stali po lewej stronie a kobiety po prawej bylo to w latach 70siatych w malej mazowieckiej wiosce pod Minskiem Maz .

  • @robertzajdel9908
    @robertzajdel9908 Місяць тому +20

    Dzień dobry MARIA o wszystkim trzeba rozmawiać 🦋🦋🦋💛

  • @zbyszekkrempicki7911
    @zbyszekkrempicki7911 26 днів тому +9

    dziękuję za to porównanie, Prawosławie mnie ciekawi

  • @michamarciniak1193
    @michamarciniak1193 Місяць тому +10

    Jestem wiernym Tradycji Katolickiej i u nas też kobiety zakrywają głowy

  • @jerzynielepiec6003
    @jerzynielepiec6003 Місяць тому +18

    Bardzo fajny temat, szanujmy się wzajemnie niezależnie od wyznania 😊

  • @julia5461
    @julia5461 26 днів тому +17

    Jestem prawosławną Polką i nigdy nie chodziłam w chustce do cerkwi, w mojej parafii praktycznie nikt tego nie robi. Jest ku temu wiele argumentów, apostoł Paweł wspomina o zakrywaniu głowy WYŁĄCZNIE w liście do Koryntian, gdyby była to istotna rzecz na pewno ta informacja pojawiłaby się więcej razy. Poza tym kobiety z gminy do której jest skierowany list słynęły z wyróżniających się, wysokich i bogato zdobionych fryzur. Według mnie noszenie chustek jest po prostu tradycją, ponieważ prawosławne kobiety m.in. w Grecji czy krajach arabskich tego nie praktykują i jest to wyraźnie widoczne i żaden duchowny nie uważa tego za błąd. Polska jest na styku tej wschodniej ruskiej kultury i bizantyjskiej (greckiej), więc myślę że dlatego ta tradycja u nas jest zachowana połowicznie.

    • @73Zouave
      @73Zouave 18 днів тому +3

      Chodzenie w chustce albo nie to kwestia odpowiedniego ubioru. W kościołach katolickich już nawet babcie nie chodzą w chusteczkach, chyba że jeszcze na wsiach.

    • @tomaszzagorski443
      @tomaszzagorski443 18 днів тому +8

      Pochodzę z rodziny katolickiej od wielu pokoleń. Gdy byłem małym chłopcem, to pamiętam jak kobiety w Kościele zawsze miały na głowach chustki a często też siadały w oddzielnych ławkach niż mężczyźni. Uważam, że to był dobry obyczaj. Dzisiaj niestety kobiety w kościele nie tylko odkrywają głowy, ale wręcz pośladki i chodzą bardzo skąpo ubrane. Doceniam uroki kobiecego ciała ale wolałbym je podziwiać na plaży a nie w kościele, bo to bardzo nas, mężczyzn rozprasza podczas modlitwy. Dzisiaj, w przestrzeni publicznej jest coraz więcej miejsc gdzie kobiety ganiają na golasa. I pomyśleć, że zaczęło się od zdjęcia zwykłej hustki z głowy.

    • @mudrakova_music
      @mudrakova_music 18 днів тому +3

      Zgadzam sie. Pozdrawiam!☦❤

    • @mudrakova_music
      @mudrakova_music 17 днів тому +1

      @@tomaszzagorski443 zgadzam się w pełni, niemniej jednak nie jestem za przymusem spódnic i chustek jak na wschodzie. Ja osobiście czasem lubię pojsc w chustce, ale nie zawsze. Bardziej to z potrzeby niż musu powinno być.

  • @Cynamonqa
    @Cynamonqa Місяць тому +15

    Odnosząc się do tematu nakrywania głów - w katolicyzmie był to powszechny zwyczaj do lat 60 XX w kiedy to odbył się Sobór Watykański II. W niektórych krajach wciąż stosuje się ten zwyczaj, czy np kiedy różni dyplomaci odwiedzają Papieża, to kobiety mają mantylki. Powszechne nakrywanie głów można w Polsce spotkać obecnie w różnych duszpasterstwach Tradycji Katolickiej. Bardzo ciekawy film :) Pozdrawiam serdecznie Siostrę w naszym Panu Jezusie Chrystusie

  • @robastaki9973
    @robastaki9973 Місяць тому +12

    To ludzie i ich interesy rozdzieliły chrześcijaństwo. Pozdrawiam wszystkich, wierzących i niewierzących.

    • @fox1145
      @fox1145 19 днів тому +2

      Prawosławie i katolicyzm to dwie inne "bajki". Jedno i drugie zbudowane na innych filozofiach.

  • @rafalszachnowicz2831
    @rafalszachnowicz2831 27 днів тому +10

    To mój pierwszy film pani Marii. Bardzo ciekawie się słuchało. Zarówno temat interesujący, jak i przyjemnie słyszeć polski język w takiej wschodniej formie. Bardzo dziękuję za nagranie. Dowiedziałem się czegoś nowego. I gratuluję języka! Super.

  • @senator967
    @senator967 Місяць тому +32

    Katolicy, pod grzechem, muszą uczęszczać w Dzień Pański do kościoła. Po za tym jak kochają Jezusa Chrystusa to i chodzą.

    • @73Zouave
      @73Zouave Місяць тому +6

      Bo wiedza, ze Msza św. to czas "ładowania religijnych akumulatorów".

    • @janusztracz5017
      @janusztracz5017 27 днів тому +2

      ...i bardzo dobrze

    • @wksfan81
      @wksfan81 22 дні тому +4

      Nie "muszą uczęszczać", tylko pójdą na mszę. I to nie pod przymusem, z przyzwyczajenia, bo tak trzeba - ale raczej z przyjemnością, z radością.

    • @73Zouave
      @73Zouave 22 дні тому +4

      @@wksfan81 Bo na Mszy św. ładują religijne akumulatory. Nie ma piękniejszego nabożeństwa, niż uroczysta Msza św.

    • @jado9909
      @jado9909 20 днів тому +2

      @@73Zouave Znaczenie mszy sw. nie zalezy od uroczystej (lub nie) formy. Oczywiscie my, ludzie, doceniamy to, co daja nam zmysly.

  • @witekha7224
    @witekha7224 19 днів тому +8

    Też zostałem ochrzczony jako prawosławny ale do niedawna nie interesowałem się tym. Dopiero od niedawna zacząłem zgłębiać się w prawosławną kulturę i zacząłem bywać w Cerkwi kiedy to możliwe gdyż w mojej okolicy nie ma żadnej cerkwi. Uważam, że to naprawdę piękna religia.

  • @ocnarflareneg1374
    @ocnarflareneg1374 27 днів тому +7

    Dziękuję Mario za ten film. Ciekawe jest usłyszeć o spostrzeżeniach na temat tych różnic z ust zwykłego człowieka, wiernego prawosławiu.
    Muszę Tobie powiedzieć, że katolicyzm bardzo się zmienił przez ostatnie 50 lat. Gdybyś żyła wcześniej i obserwowała katolicyzm przed rokiem 1970, to nie dostrzegła byś takich wielkich różnic w ubiorze, czy sposobie sprawowania liturgii. Też był jeden język liturgiczny dla całego świata.
    Dużo ludzi nie pogodziło się z tymi zmianami i dalej kultywują pobożność po staremu.
    Starą pobożność katolicką możesz zobaczyć między innymi w Krakowie na ulicy Zdunów 24. W niedzielę odprawiają Mszę o g. 10.00
    Może to być ciekawe doświadczenie.

  • @dorotapodlesny2264
    @dorotapodlesny2264 5 днів тому +1

    wyrazy uznania za szacunek z jakim wypowiada się Pani na temat religii. miło się słuchało ❤

  • @mariusalbertu3516
    @mariusalbertu3516 22 дні тому +5

    Kalendarz juliańskie obarczony jest błędem "astronomicznym". Katolicy nie stronią od Nauki, kiedy opisuje ona Prawdę, stosujemy się do jej postulatów. Stąd mamy kalendarz gregoriański.

  • @pawelrakoczy5550
    @pawelrakoczy5550 Місяць тому +15

    Pani Mario ❤ Wspaniały film 😊 Bardzo lubię jak opowiada pani o naszych krajach kulturze i religii 🫶 Pozdrawiam z Niska na Podkarpaciu 👋😘

  • @emiliannnn
    @emiliannnn 18 днів тому +6

    W tradycji katolickiej też kobiety noszą chustki.
    W TRADYCJI.
    Kobiety bez chustek to sprawa ostatnich kilkudziesięciu lat.

    • @lukaszlublin86
      @lukaszlublin86 15 днів тому +1

      Nie wydaje mi się, że chustki to tradycja katolicka, ale raczej kwestia mody, która przeminęła.

  • @grzegorzkaczmarek5637
    @grzegorzkaczmarek5637 Місяць тому +8

    Bardzo Ciebie szanujemy i dziekujemy za merytoryczny i ciekawy film❤gratuluje odważnego świadectwa wiary,to coraz rzadsze w dzisiejszych czasach ,niestety..

  • @romanchocholski5496
    @romanchocholski5496 18 днів тому +3

    Pięknie Pani opowiada.
    Byłem kilkukrotnie w Cerkwi.
    Piękny rytuał.
    Różnica najważniejsza jest w pochodzeniu Ducha Świętego.
    Reszta to rytuały.
    Pozdrawiam.

  • @ewabear7
    @ewabear7 Місяць тому +4

    Bardzo miło jest ciebie słuchać. Jestem protestantką i tym bardziej to, co mówiłaś było bardzo interesujące. Pozdrawiam z Gdańska

  • @aniaag1151
    @aniaag1151 14 днів тому +2

    Mieszkam na styku kultur i wyznań.Da się pogodzić i uzupełnić między ludźmi oby tylko polityka była jak najdalej.

  • @sylwuskak7065
    @sylwuskak7065 Місяць тому +11

    Dziękuję Mario za ciekawy film ❤ Tak jak mówisz, różnice są, ale wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie i to jest najważniejsze. Co do ubioru, to masz rację, w katolilcyźmie nie ma większych obostrzeń. Chociaż jeżeli są jakieś bardziej znane świątynie (i starsze) to jest czasem wymóg długich spodni/spódnicy za kolano i bez tego Cię nie wpuszczą. I jeżeli ktoś ma za krótkie spodnie czy spódnice to dostaję chustę do obwiązania wokół pasa (co w przypadku mężczyzn wygląda trochę śmiesznie).

  • @OldKukor
    @OldKukor 15 днів тому +2

    Szczęść Boże Pani!
    Mam kilka drobnych uwag:
    1. Chusta na głowie. W katolicyzmie mamy wybór - kobiety mogą min. nosić mantylki, co osobiście bardzo mi się podoba! Aż chciałoby się, aby było podobnie, jak w prawosławiu, ale cóż, od Soboru Watykańskiego II nastąpiły ostre zmiany i nic na to nie poradzimy...
    2. Co do spodni, czy wręcz mało skromnego ubioru u kobiet, które uczestniczą w nabożeństwach, to pełna zgoda! 🙂
    3. Kilka słów na temat stylów budowania kościołów: również pełna zgoda! Spora część współcześnie budowanych min. w Polsce świątyń katolickich to prawdziwe koszmarki! Niech najlepszym do tego komentarzem będzie choćby sam tytuł pewnego profilu na fb: "biskup płakał jak konsekrował" 😉😁
    4. Całowanie ikon. Ok, w tym punkcie pozwolę się z Panią nie zgodzić. Racja, może to i mało higieniczne, ale jakże głęboko wyraża miłość i szacunek wiernych do osoby wyobrażonej na ikonie... Długi temat 🙂 No i przecież nie we wszystkim musimy się zgadzać 😉☺
    5. Różne kalendarze - Ok. Faktycznie dobrze byłoby mieć wspólny kalendarz liturgiczny!
    6. Drobna uwaga semantyczna: w Kościele Katolickim 1 listopada mamy dzień Wszystkich Świętych, a nie "święto zmarłych"! Ewentualnie tak określić moglibyśmy (choć wg mnie jest to i tak nie do końca prawidłowe) dzień 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki.
    7. Język liturgiczny. Jeszcze do niedawna w KK powszechnie używana była łacina. Oczywiście języki narodowe również były dopuszczane (kolejny długi temat). Jeśli chciałaby Pani zobaczyć jak to kiedyś było, proszę się wybrać na Mszę Świętą w tzw Rycie Trydenckim.
    A na koniec pewne moje osobiste spostrzeżenie: dla mnie to co najważniejsze, co oba Kościoły niewątpliwie łączy, to że mamy tu i tu sukcesję apostolską, że w obu kościołach można uzyskać zbawienie! Róznice oczywiście są, ale to ludzkie różnice, nie Boskie! 🙂
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za inspirujący materiał 🙂

  • @stanradziwon4359
    @stanradziwon4359 15 днів тому +3

    Wolę język Polski z akcentem wschodnim niż pozornie czysty współczesny język Polski ale totalnie zaśmiecony angielskim makaronizmem!

  • @kalkol21
    @kalkol21 Місяць тому +4

    To że są różne kalendarze daje w pewnych sytuacjach pewne dodatkowe opcje.
    Np. W mojej ekipie na studiach w akademiku mieliśmy jednego prawosławnego kolegę i to dało nam pretekst na świętowanie podwójnie. Na normalny sylwester każdy jechał do domu i tam się bawił, tydzień później robiliśmy "Prawosławnego sylwestra" w akademiku...

  • @annanita1120
    @annanita1120 19 днів тому +2

    W Kościele Katolickim przygotowania do Bożego Narodzenia przypada na okres adwentu - koniec listopada/początek grudnia (tak właściwie od 16 grudnia jest już bezpośrednie przygotowanie do tych świąt, pierwsza połowa adwentu przygotowuje wierzących do powtórnego przyjścia Jezusa). To sklepy wystawiają motywy bożonarodzeniowe dużo wcześniej, co też denerwuje część katolików. Dla mnie rekordzistą jest sklep Kik, w którym wystawa bożonarodzeniowa pojawiła się we wrześniu ^^

  • @miko993st
    @miko993st 24 дні тому +1

    Jestes mila i inteligentna osoba, jako katolik i wielu moich znajomch takze i ksieza szanujemy prawoslowie. Mialem podobne doswiadczenia po przeprowadzce do niemiec tez nagle stalem sie mniejszcia taka jak ty i tam odkrylem polska misje i kosciol to byl taki kawalek domu. Byloby super gdybysmy wszyscy chociaz zmartwychwstanie obchodzili razem wszycy na calym swiecie jako chrzescijanie. Pan Bog ma swoje metody i drogi.
    Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie!

    • @jado9909
      @jado9909 20 днів тому +1

      Coraz wiecej wspolnot prawoslawnych (patriarchatow) zaczyna obchody Bozego Narodzenia razem z nami. Na wspolny termin Wielkanocy musimy jeszcze poczekac.

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 29 днів тому +15

    Prawosławie nie jest religia tylko wyznaniem w ramach chrześcijaństwa!!!

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 9 днів тому +1

      Katolicyzm nie jest religią , tylko wyznaniem w ramach chrześcijaństwa!!! (podobnie jak 1000 innych religii które są wyznaniami ). Równie dobrze można powiedzieć że każda ideologia jest religią .

  • @marcinb.3505
    @marcinb.3505 Місяць тому +13

    Jeszcze nie obejrzałem, ale piszę dla zasięgów ;)

  • @paweczyz8688
    @paweczyz8688 9 днів тому

    Dzień dobry! Chciałem powiedzieć, że podczas wakacji w Bułgarii,w niedzielę byłem na nabożeństwie w cerkwi i mimo iż są różnice nikt nie zwrócił mi uwagi, ale najlepiej było na prawosłanych chrzcinach! Pozdrawiam

  • @wojciechsokolowski611
    @wojciechsokolowski611 9 днів тому

    Dziękuję Pani za wszystkie, tak delikatne i ciekawe, uwagi.

  • @bogusawdobrzanski3821
    @bogusawdobrzanski3821 Місяць тому +8

    Droga Marysiu. Niezmiernie się cieszę, że poruszyłaś tak "bardzo interesujący, ale trudny temat". Ciekawymi były dla mnie różnice widziane przez Ciebie np. w uczestnictwie w nabożeństwach odnośnie ubioru, wystroju kościołów i cerkwi itp. Moim zdaniem są to powierzchowne różnice, aczkolwiek interesujące. Zaznaczę, że jestem protestantem, czyli ani katolikiem, ani prawosławnym, ale również chrześcijaninem. ;)
    Najbardziej uradowały mnie Twoje słowa o chrześcijaństwie, którego zasady bardzo do siebie przyjęłaś w wieku dwudziestu dwóch lat. Mam nadzieję, że również otworzyłaś lub otworzysz swoje serce na przyjęcie Jezusa Chrystusa.
    Moim zdaniem, jak również mojego Kościoła - chrzest może przyjąć tylko człowiek w pełni świadomy - ergo: nie może go przyjąć niemowlę. Sami wybieramy świadomie Jezusa i jego naukę. Nikt inny "na zapas" i "na wszelki wypadek" tego za nas nie zrobi. Nawet rodzice.
    Marysiu - z Bogiem, niech Ci błogosławi i Twojej rodzinie.

  • @LimonDux
    @LimonDux Місяць тому +4

    Z Krakowa to cerkiew z "prawdziwego zdarzenia" to najbliżej w Sosnowcu. Znajduje się przy samym dworcu PKP.

  • @TonsilNaprawa
    @TonsilNaprawa Місяць тому +6

    Super filmik, dano Cię nie oglądałem i widzę, że wiele straciłem😉

  • @KunaGorska
    @KunaGorska День тому

    Ciekawy program. Bez nawiedzonego nawracania. Z ciekawością obejrzałem.

  • @barti3038
    @barti3038 19 днів тому +2

    Pięknie wyglądasz, milo Cię ponownie słyszeć ❤️👍

  • @AdamYouTubePL
    @AdamYouTubePL 28 днів тому +3

    6:19 -> tak, zgadzam się w całej rozciągłości. Dla mnie to profanacja kobiecości, jak widzę kobiety czy dziewczęta paradujące w spodniach. Ale to efekt koedukacji w szkołach, dziewczyny po prostu naśladują chłopaków i potem mamy tego opłakane skutki. Proszę zobaczyć na słownictwo używane przez nastoletnie dziewczyny - jak bogato jest naszpikowane wulgaryzmami.

  • @karolkowalski4249
    @karolkowalski4249 28 днів тому +3

    Kiedyś kobiety w Polsce nosiły chusty w kościele ale ta tradycja wymarła

  • @krzysztofjasmin543
    @krzysztofjasmin543 26 днів тому +2

    Ładna dziewczyna i ciekawy wykład

  • @beata212
    @beata212 9 днів тому

    Koleżanka z pracy też jest Białorusinką. Bardzo ją lubię. Jest mega serdeczna ❤

  • @rufsven8312
    @rufsven8312 Місяць тому +2

    Najlepsze pozdrowienia dla Ciebie!

  • @user-yj7iq9zt6e
    @user-yj7iq9zt6e Місяць тому +3

    Serdecznie Ci Dziękuję za Piękny i Ciekawy film ale też za bardzo interesujący temat który Poruszyłaś ..Piękno i kultura Twojej wypowiedzi jest doskonała zawsze na wysokim poziomie czego Ci zawsze Życzymy tutaj w Naszym kraju Tobie i Twoim Najbliższym .

  • @janbeton5011
    @janbeton5011 Місяць тому +6

    Mimo, że jestem katolikiem w tą niedzielę zaprosiłem prawosławnych znajomych i razem świętowaliśmy Paschę. Nie widzę w tym najmniejszego problemu.

    • @mariusalbertu3516
      @mariusalbertu3516 22 дні тому

      A to pan ma odpowiednie przygotowanie teologiczne, kanoniczne, władzę, by o tym rozstrzygać?

    • @janbeton5011
      @janbeton5011 22 дні тому

      @@mariusalbertu3516 Żadnego przygotowania nie mam ale nie widzę związku z tym aby zaprosić grupę prawosławnych znajomych do siebie, którzy nie mają możliwości i warunków aby razem świętować w tak dużym gronie. Czy trzeba mieć odpowiednie przygotowanie teologiczne by zachować się jak człowiek?

    • @mariusalbertu3516
      @mariusalbertu3516 22 дні тому

      @@janbeton5011 W sensie, czego im brak, by świętować i w czym im pan zaradza? Pan jest słabym katolikiem, dlatego proszę dzielić się chlebem z ludźmi głodnymi, ale nie sugerować, że katolicy i prawosławni mogą świętować razem! Nie, prawosławni to schizmatycy i nie należy ogłaszać tego, że wspólnie z nimi się świętuje! Wyjątek sanowi Kościół greko-katolicki.

    • @janbeton5011
      @janbeton5011 22 дні тому +3

      @@mariusalbertu3516 Jedno z przykazań mówi "będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego". Nic w nim nie ma jakiej wiary czy narodowości ma być ten bliźni.
      Zaproszeni do mojego domu znajomi nie mają warunków lokalowych by spotkać się w tak licznym gronie, nie są u siebie, często nie mają środków by świętować, są ludźmi mocno dotkniętymi przez los. Uchodźcy to nie tylko ludzie rozbijający się drogimi samochodami po dużych miastach. Wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć człowieka w człowieku. Może i jestem słabym katolikiem za to przyzwoitym człowiekiem.
      Z punktu widzenia prawosławia to my katolicy jesteśmy odszczepieńcami. Kto ma rację? Bóg raczy wiedzieć.

    • @mariusalbertu3516
      @mariusalbertu3516 21 день тому

      @@janbeton5011 Pan jest istotnie słabym katolikiem! Pan nie odróżnia wspólnego świętowania od pomocy bliźnim. To i z pańską inteligencją nie jest najlepiej. Jest pan ofiarą Soboru Watykańskiego II, który katolicyzm zamienił w "dobroludzizm". Pan wyrzekł się swej, katolickiej misji nawracania bliźnich, zatem czyni im krzywdę pozostawiają ich ...chociażby w schizmie? Tak, oni mają nas za odszczepieńców, ale pan nie widzi, co robi brak łączności z Rzymem, autokefalia cerkwi prawosławnych? To Duch Boży, jak patriarcha chodzi na pasku prezydenta, premiera?

  • @jaroslawdonajski9569
    @jaroslawdonajski9569 10 днів тому

    Gratulacje poprawnej polszczyzny. Religie to sprawa ducha ,Duszy człowieka nie klub sportowy. Pozdrawiam z Argentyny ,tutaj te...z sa kościoły katolickie i cerkwie prawoslawne .Dobrze nam szło razem od Kazimierza Wielkiego ,az do Zygmunta III Wazy. Dynastia Wazów złamała porozumienie z kosciolem wschodnim. Zasadnicza przyczyna upadku Rzeczypospolitej

  • @Anna-un4hz
    @Anna-un4hz 8 днів тому +1

    Dress code w kościele prawosławnym jest słuszny i piękny! My katolicy powinnyśmy się tego uczyć od Was !

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak5053 Місяць тому +2

    Jedyne istotne różnice, to te, które ukazują się przy porównaniu.....Ewangelii z różnymi denominacjami.

  • @sharonstone4215
    @sharonstone4215 Місяць тому +4

    Witam piękna i przesympatyczna dziewczynę ❤❤❤

  • @johnbrown4791
    @johnbrown4791 Місяць тому

    Dziękuję Mario za ciekawy i merytoryczny filmik.

  • @JanKowalski-eq8yp
    @JanKowalski-eq8yp Місяць тому

    Pozdrawia, piękna wypowiedź!

  • @KarolKloze
    @KarolKloze Місяць тому +2

    Super 👏👍
    Ja Komunię Świętą miałem na 8 lat

  • @mariuszjasinski8534
    @mariuszjasinski8534 10 днів тому

    Super dzięki za ten świetny program.

  • @KM769
    @KM769 Місяць тому +3

    Wg badań Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem świata (przed Japonią), czyli zachodzą te same procesy, co wcześniej w Europie Zachodniej i jeśli demokracja zawędruje kiedyś do Białorusi należy się spodziewać powtórki, czyli odejścia społeczeństwa od religii. Nie będę tutaj wnikał dlaczego i czy to dobrze. Odnośnie historii chrześcijaństwa polecam następujące kanały: Marcin Majewski, Centre Place, Bart Ehrman, History Valley, MythVision Podcast. Odnośnie cytatu z Pawła na temat kobiet, niektórzy historycy uważają, że te fragmenty zostały dopisane lub zmienione przez kopistów.

  • @JurekKiler1
    @JurekKiler1 Місяць тому +4

    Nawet przed obejrzeniem mogę śmiało dać łapkę w górę i powiedzieć, że filmik jest świetny :) bardzo lubię Twój kanał i polecam znajomym :) miłego dnia!

    • @TonsilNaprawa
      @TonsilNaprawa Місяць тому +3

      Mam tak samo, Maria jest przesympatyczna😉

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Місяць тому +3

      Dziękuję serdecznie!

    • @Pawe7980
      @Pawe7980 Місяць тому

      ​@@TonsilNaprawa
      Ma ! Pani rację bo moja mama ma tesz na imię Maria😂 te imiona są sympatyczne😘

  • @patryvjamarek1444
    @patryvjamarek1444 20 днів тому

    Dziękuję za ciekawe rozważania

  • @gambitkrola5228
    @gambitkrola5228 Місяць тому +1

    Ciekawe porównanie, pozdrawiam :)

  • @TonsilNaprawa
    @TonsilNaprawa Місяць тому +6

    W Warszawie, jest cerkiew, z prawdziwego zdarzenia, więc jeśli odwiedzisz moje rodzinne miasto, to możesz się tam udać😉

    • @robertjakubczak9437
      @robertjakubczak9437 Місяць тому

      I to nie jedna 😆

    • @TonsilNaprawa
      @TonsilNaprawa Місяць тому

      @@robertjakubczak9437 Ja znam tylko tą na Pradze😉

    • @JanKowalski-eq8yp
      @JanKowalski-eq8yp Місяць тому

      @@TonsilNaprawa cerkiew na Pradze jest najważniejszą świątynią w Polsce dla prawosławia, jest katedrą i siedzibą głowy kościoła, metropolity Sawy. Cerkiew Klimaka na Woli, na Wolskiej, malutka, ale klasyczna w bryle. Cerkiew duża, nowa na Puławskiej, przed Piasecznem

    • @historia-muzyki-klasycznej
      @historia-muzyki-klasycznej 25 днів тому

      W Warszawie są przynajmniej 3 cerkwie (4 z bazylianów) - na Pradze, na Woli, na Hynka (cerkiew ordynariatu prawosławnego w PL)

  • @Qruq92
    @Qruq92 9 днів тому

    Bardzo podoba mi się ostatnie zdanie. Jesteśmy tak naprawdę w jednej wierze i powinniśmy się szanować. Nie ma znaczenia która drogą podążamy, skoro obie prowadzą do celu.
    A z innej beczki: Kiedy Białoruś będzie gotowa na odtworzenie Rzeczpospolitej wielu narodów? XD

  • @homo_faber_et_artifex
    @homo_faber_et_artifex Місяць тому +2

    Polecam zapoznanie się z życiorysami Simone Weil i Andre Frossarda. Warto także poznać filozofię dobra Władimira Siergiejewicza Sołowjowa.

  • @KtoPytaPL
    @KtoPytaPL Місяць тому +8

    Jesteś subtelna i kobieca, jak już mało która Polka :-) Mam nadzieję, że bardziej Polki od Ciebie będą się tego uczyć tutaj, niż Ty od nich "nowoczesności" :-)

  • @antonilibuszewski379
    @antonilibuszewski379 Місяць тому +1

    Super !

  • @wodzimierzbargiea5212
    @wodzimierzbargiea5212 20 днів тому +1

    Bardzo ważne uwagi ,powinnaś zapoznać kościół św Łazarza na ul
    Kopernika 19 . Piękny kościół w którym odprawiane są mszę tradycyjne przedsoborowe w języku łacińskim , jest zupełnie inna atmosfera , Warto kilka razy zobaczyć i przeżyć bo to dużo głębszy wymiar .❤❤❤❤

  • @robertjakubczak9437
    @robertjakubczak9437 Місяць тому +1

    Serdecznie zapraszam do Warszawy mamy tutaj kilka cerkwi nawet jedną nową i dużą. Osobiście polecam piękny Sobór pod wezwaniem Najświętszej Marii Magdaleny. Jest przepiękny ikonostas i carskie wrota. Jestem częstym gościem w tej cerkwi chociaż jestem katolikiem 😆 ale zawsze wszystko robiłem po swojemu 🙂

  • @AdAm-ek6so
    @AdAm-ek6so 16 днів тому +2

    Dobrze pani mówi po polsku

  • @tomaszjanuszewski5082
    @tomaszjanuszewski5082 28 днів тому

    Mario! Pozdrawiam! Materiał bardzo fajny!!! Skupiłaś się na zewnętrznych różnicach i fajnie to pokazałaś! Żeby wszystko omówić, to film musiałby trwać ze trzy dni! Twoja wiara cieszy! Tak trzymaj, pogłębiaj to i staraj się przekazywać to innym! Jakbyś była zainteresowana, to zajrzyj na stronę Bóg Taniec Wypoczynek. Teologicznie tam jest niewiele, ale można zobaczyć coś na temat specyficznych rekolekcji dla młodzieży u katolików! Dziękuję za materiał!!!!

  • @rafapotocki2560
    @rafapotocki2560 27 днів тому +1

    ciekawy materiał. dla sprostowania wspomnę, że tradycyjnie kobiety w kościołach katolickich też zakrywają głowę. niekoniecznie chustką, może być inne nakrycie głowy, ale nienoszenie nakrycia głowy w kościele przez kobiety jest generalnie nowością

  • @januszrogowski3771
    @januszrogowski3771 Місяць тому +14

    Lubię to gdy kobiety ubierają skromne spódniczki czy sukieneczki. Nie jestem seksista ale kobieta ma prawo demonstrowac swoją płeć. To urocze i piękne 😊❤

    • @sylwuskak7065
      @sylwuskak7065 Місяць тому +6

      Dlatego właśnie ja wyrzuciłam wszystkie spodnie z szafy 😉 Dużo kobiet nosi spodnie i ja w tym nie widzę problemu, ale jednak wolę sukienki i spódnice i już 8 lat tylko to noszę.

  • @jerzyjagielski9414
    @jerzyjagielski9414 Місяць тому +5

    Witam ulubioną sąsiadkę❤.
    W okolicy Wysowej, Beskid Niski, jest świątynia w której odprawiane są na przemian nabożeństwa prawosławne przez popa i msze katolickie przez księdza. Jak chce sąsiadka zobaczyć piękne, stare cerkwie drewniane, zapraszam do gminy Sękowa.

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Місяць тому +5

      Dziękuję za zaproszenie 😊

    • @JanKowalski-eq8yp
      @JanKowalski-eq8yp Місяць тому

      @@PolskaoczamiBialorusinki w Małopolsce jest szlak architektury drewnianej, w nim jest dużo cerkwi. ale nabożeństw raczej nie ma, podobnie jak w kościołach. Dużo tych świątyń jest w okolicach Nowego Sącza, Gorlic. W W-wie sa trzy cerkwie, z główną dla Polski, katedrą św Marii Magdaleny, siedziba zwierzchnika Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. W-wa, miasto czterech katedr, 2 katolicki, prawosławna i greckokatolicka na Miodowej. Na Pradze mieści się ta najważniejsza cerkiew. Blisko kościoła, katedry św. Floriana, to ten kościół z dwoma wieżami, widać go doskonale z pl Zamkowego, z nad tunelu Trasy W-Z. Pozdrawiam i spóźnione Wielkanocne, Wszystkiego Naj...!

    • @jerzyjagielski9414
      @jerzyjagielski9414 Місяць тому

      ​@@JanKowalski-eq8yp urodziłem się w Gorlicach. Pozdrawiam

    • @krzysztofpiecuch8011
      @krzysztofpiecuch8011 Місяць тому +1

      Ale jest jeszcze różnica pomiędzy prawosławnymi, a grekokatolikami. Po schizmie Tylawskiej całe wioski przechodziły na prawosławie i teraz jest tak, że obok siebie czesto stoją dwie cerkwie.

    • @historia-muzyki-klasycznej
      @historia-muzyki-klasycznej 25 днів тому

      @@JanKowalski-eq8yp Oj w Warszawie jest więcej katedr... Katolickie: Archikatedra Św. Jana, Katedra Św. Floriana na Pradze, Katedra Ordynariatu Polowego na Długiej. Prawosławna katedra na Pradze, Cerkiew Św. Jerzego (katedra prawosławnego ordynariatu polowego w PL), Polsko-Katolicka katedra pw. Świętego Ducha na Szfoleżerów (Mokotów).

  • @michalwojtass1769
    @michalwojtass1769 19 днів тому +1

    Duży + za wstęp ( o braterstwie ;) - zachęcam jednak wszystkich do zapznania się o co poszło w "schizmie" - z dzisiejszej perspektywy jest to banalne czy wręcz smieszne (choć ilość tragedii jakie spowodowała niestety nie pozwala tego lekceważyć)

  • @Pawe7980
    @Pawe7980 Місяць тому

    Ale super!! Pani to opowiedziała dziękuję
    Pozdrawiam

  • @AX20000
    @AX20000 5 днів тому

    Warto przeczytać książki o świętym Paisjuszu oraz świętym Sylwanie Atoskim. Bardzo wiele dobrego można z nich wynieść dla siebie.

  • @user-qq7rf8hf5z
    @user-qq7rf8hf5z 16 днів тому

    Hi Maria, I respect you for what you present in your video. If all young people had been like you, the world would have been better. God Bless you. Keep it up !!!

    • @user-qq7rf8hf5z
      @user-qq7rf8hf5z 16 днів тому

      Maria, Roman Catholics, Orthodox Christians or Christians of other denominations are believers in ONE GOD. Let's go further, all human beings regardles of their faith are descendants of Adam and Eve.
      I live in a very multicultural society and believe that respect and mutual acceptance draw us closer to GOD.
      I like your video a lot and respect you, Maria.

  • @elisabettebasile1136
    @elisabettebasile1136 Місяць тому +2

    Bardzo ciekawy temat, zawsze miło Pani posłuchać:) A czy w prawosławiu jest też bierzmowanie? Gdzie osoby prawosławne wybierają sobie same świętego patrona i przyjmują jego imię? W Polsce to tak zwane trzecie imię, ponieważ większość ludzi nosi po dwa imiona od urodzenia, a to dobierają sobie jako trzecie i ma wymiar tylko kościelny. Co ciekawe bez tego sakramentu nie można być u nas matką albo ojcem chrzestnym dziecka:)

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  Місяць тому +1

      Nie, najprawdopodobniej nie ma czegoś takiego. Najczęściej dziecku nadawane jest jedno imię na cześć jednego świętego. Ale zdarza się, że imię na chrzcie i imię świeckie są różne.

    • @michalbylina02
      @michalbylina02 29 днів тому +1

      Skąd pomysł, że u prawosławnych mogłoby nie być bierzmowania? Prawosławni też zdają sobie sprawę z tego, że skoro sakramenty pochodzą od Boga, to ludziom nie wolno ich usunąć. Według Wikipedii w prawosławiu sakrament bierzmowania jest udzielany razem z sakramentem chrztu. Co do imienia, to myślę, że przy bierzmowaniu u prawosławnych nie nadaje się nowego imienia innego niż przy chrzcie. U nas, katolików, można wybrać nowe imię, ale czasem też używa się imienia z chrztu

    • @karolinakuc4783
      @karolinakuc4783 18 днів тому

      ​@@michalbylina02Ech... prawda jest taka, że za czasów biblijnych chrześcijan nie było czegoś takiego. Człowiek najzwyczajniej w świecie przyjmował chrzest a wraz z nim nowe imię które sam też wybierał. Więc czemu miałoby bierzmowania w prawosławiu być?

    • @michalbylina02
      @michalbylina02 18 днів тому

      @@karolinakuc4783 sakrament bierzmowania był udzielany od początku istnienia chrześcijaństwa i jest opisany Biblii.
      „Czemu miałoby bierzmowanie w prawosławiu być?” Po pierwsze nie „miałoby być” tylko „jest”. A jest dlatego, że wschód nie chciał tworzyć nowej religii i wbrew prawdzie wymyślać swojej rzeczywistości. To prawda, że mylili się i są poza Kościołem, ale oni wiedzą, że to Bóg daje nam sakramenty i nie wolno nam powiedzieć, że te sakramenty nie istnieją

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 16 днів тому +1

    9:40 Dlaczego uważasz: że wizualizacja jest dobra i wskazana?

  • @markmal8479
    @markmal8479 Місяць тому

    Jestem wdzięczny, Pani Mario, za właśnie ten program. Mieszkałem na wschodnim brzegu Wisły, jakieś 20 minut spaceru od cerkwi, przechodziłem obok i chyba raz z ojcem byłem wewnątrz, bo ciekawiło mnie co tam jest w środku. Dzięki Pani programowi wielu rzeczy się dowiedziałem o prawosławiu. Ciekawie Pani o tym opowiadała. / Dla warszawiaków, takich jak ja, cerkiew w mej młodości zawsze kojarzyła się z Rosjanami, a oni do 1989 roku byli wpływowymi OKUPANTAMI w Polsce, a cerkwie TO BYŁO ICH MIEJSCE, a więc dla nas nieprzyjazne. / Pani w bardzo naturalny, neutralny sposób prezentowała prawosławie i prawie zapomniałem o tych mych "złych" wspomnieniach z dzieciństwa.

  • @Tomo-ow8zp
    @Tomo-ow8zp Місяць тому +3

    Nie wszystkie kościoły, które wyglądają na gotyckie są faktycznie gotyckie. Część z nich to neogotyk z XIX/XX wieku.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 Місяць тому +2

      Zwłaszcza te "czyste stylowo", to prawie zawsze neogotyk.

  • @KarolKloze
    @KarolKloze 29 днів тому +5

    😘🥰👍

    • @Pawe7980
      @Pawe7980 27 днів тому

      Góral jak ty to zrobiłeś dlaczego euro? a nie złotówka?🤔

    • @KarolKloze
      @KarolKloze 27 днів тому

      @@Pawe7980
      Bo jestem w
      Puerto Rico 🤣🤣
      I tak chcę i ma być euro😂
      I nie myśl tyle bo nic nie wymyślisz !

    • @Pawe7980
      @Pawe7980 27 днів тому

      @@KarolKloze
      Przepraszam ! Góralu

    • @PolskaoczamiBialorusinki
      @PolskaoczamiBialorusinki  27 днів тому

      @KarolKloze jestem zszokowana! Naprawdę tam jesteś? 😳

    • @KarolKloze
      @KarolKloze 27 днів тому

      @@PolskaoczamiBialorusinki do Puerto Rico mam 50 kilometrów ! P.S. podaj adres to ci wyśle pocztówkę ❣️

  • @Milena-ck7hx
    @Milena-ck7hx Місяць тому +1

    Mario, w Białymstoku i okolicach jest dużo cerkwi i spora diaspora białoruska. Musisz kiedyś koniecznie odwiedzić te rejony :)

  • @eddiewatra
    @eddiewatra 13 днів тому

    Pozdrawiam ❤

  • @adamkalecki8449
    @adamkalecki8449 Місяць тому +1

    W Polsce , podobnie jak na Białorusi jest jedna religia , różniącą się szczegółami , trzebaby cofnąć się do źródeł , kiedy drogi się rozeszły , myślę że co kraj to obyczaj ,z tego co mówisz to do kościołów w Polsce przychodzi więcej wiernych , mam nadzieję że nie tylko dlatego , że mieszka w Polsce 4 razy więcej ludzi

  • @bernardaprzybya-zaremba5252
    @bernardaprzybya-zaremba5252 17 днів тому

    Ależ masz zasób słownictwa! Gratulacje!

  • @bibliabinitarianizmkondycj1687
    @bibliabinitarianizmkondycj1687 12 днів тому

    Jedno i drugiej nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Prawdziwe zbawienie to nadprzyrodzone dar łaski. Zbawione osoby to osoby mające nowe serce i nowego ducha. PS - wszystkiego co prawdziwie dobre dla wszystkich Białorusinów. Oby wszyscy byli zbawieni łącznie z panem Łukaszenko

  • @witoldekawa2271
    @witoldekawa2271 17 днів тому +2

    Poza katolikami, protestantami, w Polsce są jeszcze inne denominacje chrześcijańskie. Są również Żydzi i mahometanie. Mahometanie żyją w pólnocno-wschodniej Polsce.

  • @LachArko
    @LachArko Місяць тому +1

    Komentarz taktyczny dla zasięgu 📢

  • @MW-of3ww
    @MW-of3ww 29 днів тому +2

    "chustka" lub jakiekolwiek nakrycie głowy przez kobietę, tradycyjnie było również zwyczajowo obowiązkowe- nikt oczywiście z kościoła za brak nakrycia głowy by kobiety nie wyrzucił, natomiast była to norma kulturowa. Noszenie takiej chustki miało za zadanie ukrycie elementu estetycznego jakim niewątpliwie są włosy u kobiety, tak aby mężczyźni w czasie liturgii byli skupieni na ofierze mszy świętej. W środowiskach tradycji katolickiej do dziś płeć piękna również nosi tzw mantylki lub inne nakrycia głowy. Niestety kościół posoborowy pozwolił na różne odstępstwa, to tylko jedno z tych mniej szkodliwych- brak nakrycia głowy i kobiet na nowej mszy.

  • @MW-of3ww
    @MW-of3ww 29 днів тому

    "Nie mogę wspomnieć"-źle, " nie mogę nie wspomnieć" -dobrze, odnośnie zdania z siódmej minuty.

  • @minioneczasywkolorze.5723
    @minioneczasywkolorze.5723 18 днів тому +2

    Jestem katolikiem,ale uwielbiam tradycję i obrządek prawosławny. Szkoda,że nasze kościoły poszły swoimi drogami. No cóż. Trzeba się modlić ,zebysmy kiedyś znów się połączyli w jeden kościół..w sumie roznice nie są aż takie wielkie i co do dogmatów i nauczania praktycznie żadne... Myślę sobie,że w islamuzującej się Europie będzie to nawet konieczne i niezbędne... Jesteście naszymi braćmi w Chrystusie .❤✝️😇

    • @sgsa100
      @sgsa100 17 днів тому

      O zjednoczeniu raczej nie ma mowy. Prawosławie nigdy nie uzna prymatu papieża, a katolicyzm od tego nie odstąpi. To był główny powód podziałów.

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 9 днів тому

      Wyznania -religie dzielą się na odmiany . W druga stronę to nie działa. W Polsce jest zarejestrowanych coś koło 170 religii . Z czego jakieś 120-130 jest chrześcijańskie (lub jakiś mix chrześcijaństwa z czymś tam).

  • @hubertpl8889
    @hubertpl8889 7 днів тому +1

    Mieszkam w Białymstoku całe życie i dla mnie cerkiew, krzyż prawosławny są takim normalnym i częstym widokiem, jak kościoły, więc jeśli wolisz mieszkać w miejszej miejscowości, a jednak zbliżyć się do wspólnoty prawosławnych w Polsce, to tutaj znajdziesz ich najwięcej :))
    A tak od siebie, to przykre, że doszło do schizmy wschodniej i dziedzictwo apostolskie już nas nie łączy.
    Oraz jestem katolikiem, uważam, że u nas jest pełnia Prawdy Objawionej, a zwłaszcza jeśli chodzi o papiestwo i Niepokalane Poczęcie NMP, ale i tak kocham i szanuję prawosławnych, nie uważam, że jesteście gorsi, a zwłaszcza, że nie jednych mam w swojej rodzinie, pozdrawiam :))

  • @djsUdbd
    @djsUdbd 20 днів тому

    Ładnie jest Pani bardzo w nowej fryzurze

  • @matmac7153
    @matmac7153 6 днів тому

    Musisz odwiedzić Górę Grabarkę, święte miejsce prawosławnych w Polsce. Oraz Skit w Odrynkach. Poszukaj sobie o tych 2 miejscach na Internecie

  • @oskardumanski8538
    @oskardumanski8538 Місяць тому

    Spoko filmik. Ja wprawdzie sie nie podpinam pod temat, ale jestem ciekaw wielu tzeczy, tymbardzij gdy chodzi o Białorusinów.

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 16 днів тому

    Obejrzałem (z obrzydzeniem ale postanowiłem trochę poznać wrogów ŻYJĄCEGO WIECZNIE) 18 dnia drugiego miesiąca 5786 roku.
    *według moich obliczeń